"Brazilianen zijn subliem" 99Een beetje chauvinisme mag Maradona krenkt Hongaren Rik de Saedeleer: tv-commentator én supporter Schotten stijf van verwondering WK-standen Diaz fopt Italianen ZATERDAG 19 JUNI 1982 Sport PAGINA 13 ALICANTE - „Ongelovigen kunnen een gelovige niet be grijpen". Een ongewoon be gin voor een verhaal over voetbal, Rik de Saedeleer ge bruikt de woorden als bewijs voor zijn stelling dat voetbal een geloof is. Daar staat de paus, een vent met een kleed om, een hoed op het hoofd. Hij strooit iets rond waar rook uitkomt, zo ziet de ongelovige het. Nu de supporter, trui in de kleuren van de club, staat te springen als zijn favorie ten een doelpunt maken. V/aarom wordt zo'n zot niet opgesloten, vraagt de niet- voetballiefhebber zich af'. Rik de Saedeleer, voor de zesde maal op een wereldkam pioenschap voetbal, hij herin nert zich van de eerste maal dat hij moest werken vanuit de studio in Frankfurt. Ne gentig minuten samenvat ting van het WK in Chili werd dagelijks overgevlogen. Je kende de beelden niet, wasje nog bezig met de inlei ding, was de voetbalwed strijd al in de tweede helft. Het is een goede leerschool ge weest, je leert af in paniek te raken". Twintig jaar later staat de commentator bekend om de weinige fouten die hij maakt, zelden laat hij de verkeerde speler het leer beroeren. „Er varing", zegt hij, Je leert kij ken, zorgen dat je goed geïn formeerd bent. Ik kijk wie zwart en wie blond zijn, pro beer altijd een foto te bemach tigen van de ploeg. Je moet informeren bij een collega naar de linksbenigen. Tegen woordig wordt het door de trainers gemakkelijk ge maakt, die paartjes op het veld. Ik herken de spelers aan hun bouw en speelwijze, Tiet als Fred de Bruyne, die zag aan de zit welke wielrenner hij voor zich had". Rik de Saedeleer ziet het voet bal als een onlspanningspro- gramma, waarbij hij de tekst mag improviseren. „Een uniek programma, het enige waarvan ze in het program mablad niet kunnen zeggen wie de hoofdacteurs zullen zijn, het is een beeldverhaal, ik ben altijd op zoek naar de kleurrijke figuren. Die Gon zales van El Salvador, El Ma- gico. 'de tovenaar van Cen traal Amerika' werd hij ge noemd. Hoor je dat, dan neem je dat met een korreltje zout. Dan komt het uit, dan noem je zo'n man al snel „speedy", en als hij weer goochelt met de bal: 'daar is hij weer'. Ie der elftal heeft zijn kleurrijke figuren. Huezo van El Salva dor heeft als bijnaam 'het vo geltje'. Had hij speels ge dwarreld, dan had ik dat ge bruikt, nu heb ik daar niets over gezegd. Het team bestaat uit werkmannen, met hier en daar een meestergast". In Nederland wordt verweten dat u te chauvinistisch bent. „Dat is me bekend, je moet twee zaken onderscheiden, objecti viteit over wat feitelijk ge beurt. Wordt een tegenstan der gevloerd in het straf schopgebied en krijgen we geen strafschop tegen, dan zeg ik: Ik weet niet waar Bel gië dit geluk aan verdient. Objectiviteit bij Argentinië- België. Valt Argentinië aan, dan hoop ik dat de bal niet in het doel gaat. Snelt België naar voren, dan hoop ik dat er wel gescoord wordt. Als dat chauvinisme niet mag. Men maakt mij ook het ver wijt dat ik onvoldoende mee leef. Twee keer heb ik me la ten gaan, toen Paul van Himst in '72 scoorde tegen Italië en we ons plaatsten voor de eindronde van het Europees kampioenschap. De tweede maal toen Erwin Van- denBerg de tweede goal maakte tegen Ierland en ze ker was dat we naar Spanje gingen. Ik heb gejuicht als een supporter". „Het mooiste vind ik als de com mentator moet vechten tegen de ambiance. In Engeland heb je dat. Door het klankge- weld van buiten moet je een octaaf hoger. Ik geef commen taar in België, er gebeurt niets, de supporters zijn in slaap gesukkeld. Moet ik dan tien octaven hoger 'goal' gaan roepen. Nee, in Brazilië zullen ze mij niet "Anglofiel" Hij beziet zijn vak vanuit een andere optiek dan zijn colle ga's uit Nederland, die het voetbal op een nogal klinische manier plegen te benaderen. De Saedeleer: „We drinken iets, de een pils, de ander co la, de derde wijn, wie heeft de beste drank, er zijn verschil lende manieren om goed com mentaar te geven. De manier waarop de Duitsers de wed strijd ontleden, daar ga ik dood van. Ik ben een Anglo fiel, de BBC is mijn voor beeld, uit hun werkwijze put ik ook het recht niet objectief te zijn. In hun huishoudelijk reglement staat dat ze niet Rik de Saedeleer mogen discrimineren, en zo vind ik dat ik de verplichting heb tegen anti-voetbal te age ren". „De manier waarop Ivic bij Anderlecht werkt, dat vind ik milieuvervuiling. De multi national, die de ene speler na de andere koopt en vervol gens de markt kapot maakt voor de volgende generatie voetballers. Het gaat om de punten. Arie Haan zei laatst dat het mooie voetbal alleen nog leeft in de geest van de ro mantische journalist. Daar ben ik het niet mee eens. Het door Nederland geïntrodu ceerde resultaatvoetbal is slecht geweest, Ivic heeft dat niet meegekregen uit Joego slavië, het komt uit uw land. Ik ben blij dat Cruijff en Ajax nu bewijzen dat het an ders ook kan". Vroegerals Anderlecht tegen een middenmoter speelde, zei de trainer van dat kleine clubje we gaan er tegenaan, dat hebben die miljonairs niet graag, we lopen niet als een zot naar voren met zijn allen. We pakken die Rensen- brink aan, spelen op buiten spel en als de goden dan met ons zijn, dan pakken we een punt. Ivic houdt nu zo'n zelf de praatje als ze tegen een kleintje spelen, de sukkelaars krijgen niet eens de kans een bal te stoppen. Nee, dan Bra zilië. Ik geniet, voetballen is een van de aangenaamste dingen in het leven. Als sup porter weet je niet of je straks bedroefd of gelukkig bent. Een beeldverhaal, het kan een blijspel of een drama worden, nooit een tragedie". Maatschappelijke posities spe len geen rol, noem mij waar dat nog meer voorkomt. De topscorer van elf jaar, kan niet lezen of schrijven, zijn vader doet het vieste werk, toch is hij iemand en wordt er tegen hem opgekeken". „Ach. het is een uniek wereldje. Het enige waar de werkne mer de werkgever uitbuit. Za kenmensen aan het hoofd, maar ze doen dingen die bij hun bedrijf snel tot een faillis sement zouden leiden: ze ge ven meer geld uit dan er bin nenkomt. Zo'n voetballer komt praten, wil een salaris dat drie keer hoger is als dat van de minister-president, liefst ook nog wat zwart, moet eerst welen m welke villa hij gaat wonen. Is er een beroep waar de baas zegt: blijf jij maar op de bank zitten, je geld krijg je doorbetaald, kijk maar hoe de anderen zich in het zweet lopen. Nóg een voorbeeld. Zie je de man op de beurs, die tot zijn vreugde ziet dat de dollar ge kelderd is. het beursgebouw rondlopen met zijn armen in de lucht? Nee. dat kan alleen in de sport en daarom is de sport zo mooi". „Ik vind het erg als de sport kwaad gedaan ivordt. Dat men neerkijkt op de sport. Mensen van alle slag zitten op de tribune, ook dat bestaat nergens. Constant Vanden- stock, een kei in het zakenle ven, maakt tijd vrij voor zijn hobby Anderlecht. Van zijn zaak ligt hij niet wakker, van de sport wei De sport moet hem raken op een manier die met geld met te koop is. Het spel zit toch in de mens. Onze voorouders, die nog in een hol woonden, probeerden toch ook de speer zo ver mogelijk te gooien, probeerden toch ook sneller dan de dinosaurus m een boom te klimmen, moeten we het dan nu vies vinden?". „Ik kan ook niet begrijpen dat journalisten alleen over de uitwassen schrijven. Verge lijk het met de toneelrecen sent Hij schrijft ook niet hoe de hoofdrolspeelster aan die rol gekomen is. wie kwaad is op wie. wie het houdt met wie, en meldt dan vervolgens niets over het spel. De enige echte journalistiek, hoor ik dan. nee dat is niet de enige juiste Je moet wel vermelden u-elke factoren meegespeeld hebben, dat past in een beoordeling". Voorbeeld: Belgie-Ajax. die eer ste helft elf spelers die zeker zijn „van een selectie voor Spanje. Ze doen met zot, zijn bang gekwetst te raken. Dan gaat een fortuin aan hun neus voorbij. Overigerxs is geld geen motivatie. Ham burg 30 000 mark premie, Bayern 40.000. maar geen cup Dan Paisley ran Liver pool, hy prikte een uitspraak van Breitner uit, waarin stond dat de Engelsen nog steeds onnozele voetballers zijn. Dat werkte. Maar goed. terug naar Ajax-Belgié. In de tweede helft komen vier nieu we spelers, niet zeker van hun selectie Ze lopen de benen uit het lijf en spelen Ajax, inmid dels zonder Cruijff en aan het einde van een zwaar seizoen, weg. De verdienste van die invallers, kwam het door de terugval oan Ajax. Ik wil daar wel een second je over discussiëren". „Heerlijk dat we het voetballen hebben. Dat hebben we vóór op de vrouwen. Heb je dat jurkje gezien, daar liep ze drie weken geleden ook mee. Wij hebben ons voetbal, ik heb geluk dat ik in een dergelijke wereld mijn brood kan ver dienen. Mag ik dan ook over andere zaken praten, ik lees zo'n drie tot vier uur per dag. Mensen zeggen dan het is toch met zo'n ixikidioot. ik moet daar om lachen. Ik denk dat jullie minister-president Van Agt best eens zal denken: was ik maar voetballer. Je verdient enkele keren meer, geen zorgen aan je hoofd, en de pint aan de bar hoefje niet eens zelf te betalen". SEVILLA (GPD) - De Brazilianen hebben gisteravond in het Benito Villa- marin-stadion van Sevilla, dat met 44.000 toeschouwers te weinig plaats had om alle belangstellenden te kunnen herbergen, als eersten de tweede ronde van het WK-toernooi in Spanje bereikt. Na de 2-1-winst eerder op Rusland, waren het dit keer de Schotten, die in de tweede 45 minuten het spoor volkomen bijster raakten toen de 'Brasileiros' als een voetbaltorna do over de verbijsterde Britten heen raasden: 4—1. De ploegen die als verliezers ach terbleven, nadat de Brazilianen hun voetbalcapaciteiten hadden getoond, Rusland en Schotland, zullen nu volgende week in hun onderling duel in Malaga moeten gaan uitmaken wie er met de Zuidamerikaanse WK-favorieten overgaat naar de volgende ronde. Jock Stein, de Schotse bonds coach: „Alleen een voetbalwon der, dat heel even erg vaag aan wezig is geweest, had ons een overwinning op de Brazilianen kunnen bezorgen". In feite had de Schotse bonds coach de wedstrijd tegen de Bra zilianen al vooraf laten schieten. In vergelijking met de eerste wedstrijd in Malaga tegen de Nieuwzeelanders (5-2-winst) had Stein niet alleen de Schotse re cord-international en spelverde ler Kenny Dalglish uit het elftal gelaten, maar daarnaast ook nog eens de verdedigers McGrain en Evans, plus aanvaller Brazil naar de reservebank "Russen" „Een wedstrijd tegen de Brazilia nen", aidus Jock Stein, „is na tuurlijk voor een voetballer altijd een enorme uitdaging. Als coach evenwel heb ik in de eerste plaats te maken met het totale Schotse resultaat over drie wed strijden gerekend. Puur op winst spelen tegen deze Brazilianen was een gok. Tegen de Russen heb ik mijn beste spelers nodig en ik vond het risico toch net iets Italië 2 0 2 0 2 1-1 Peru 2 0 2 0 2 1-1 Kameroen 10 10 1 0—0 Polen 10 10 10-0 Groep 3: België 1 1 0 0 2 1-0 Hongarije 2 1 0 1 2 11- 5 Argentinië 2 10 12 4-2 El Salvador 10 0 10 1-10 Groep 6: Brazilië 2 2 0 0 4 6-2 Schotland 2 10 12 6-6 Sowjet-Unie 10 0 10 1-2 Mieuw-Zeeland 1 0 0 1 02-5 te groot dat er van hen een of twee geblesseerd zouden raken". Jock Stein speelt dus duidelijk op de kaart-Rusland, maar hij moet toch wel even aan het twijfelen zijn gebracht toen zijn 'tweede keus' plotseling al na 18 minuten een 1-0-voorsprong tegen de Bra zilianen veroverde. Op aangeven van de kleine kilometer-vretende middenvelder Strachan depo neerde de niet in het 'kroon-elf- tal' van Jock Stein opgenomen verdediger David Narey de bal onhoudbaar achter de Brazi liaanse doelman Waldir Perez. "Problemen" Net als tegen de Russen werden de Braziliaanse WK-favorieten dus opnieuw met een achterstand ge confronteerd. En dat terwijl Tele Santana toch met het opstellen van Toninho Cerezo zijn elftal van een beduidende versterking had voorzien. De Braziliaanse coach: „Ons team blijkt nog al tijd problemen te hebben snel in de wedstrijd in zijn eigen ritme te kunnen komen". Evenals enkele dagen geleden te gen de Russen kwamen de Brazi lianen tegen de Schotten pas bij een 2-1-voorsprong tot het etale ren van iets meer creativiteit, waardoor de Britten in feite ge durende de hele tweede helft werden gedwongen in de rol van toeschouwer. Het enige verweer wat de Schotten in feite voor hun nederlaag kunnen aandragen, is dat de eerste twee treffers beide uit 'stilstaande momenten' wer den gescoord, zodat ze toen nog niet echt werkelijk werden uitge speeld. In de 34e minuut schoot Zico uit een magnifieke vrije trap de gelijkmaker achter Rough en onmiddellijk na de hervatting kopte Oscar een hoek schop van Falcao binnen: 2-1. „Brazilië", zo stelde Jock Stein achteraf vast, „heeft momenteel het beste team van de laatste ja ren tot zijn beschikking. Dit elf tal is te vergelijken met de ploeg die in 1958 na een schitterende finale in Zweden wereldkam pioen werd. In de vorige twee WK-toernooien hebben ze te veel de Europese stijl willen imiteren. Onjuist natuurlijk. Nu spelen ze subliem". De Brazilianen hadden in de twee de helft van die door Stein be doelde momenten, zoals die actie van Eder, die vanaf de linkerkant de bal over de Schotse verdedi ging en Rough heen in het doel lepelde (3-1). Een treffer, waar overigens een even schitterende pass van de steeds aanspeelbare en met een verbluffend spelin zicht spelende Cerezo aan voor afging. Ook bondscoach Tele Santana wil de er tegen de Schotten nog meer dan een 3-1-overwinning uithalen en zette tien minuten voor tijd Paulo Isidoro in, die ook tegen de Russen tot de wis selspelers behoorde, voor de wei nig vrijheid krijgende spits Ser- ginho. Niet Paulo Isidoro echter, maar Falcao zorgde voor de vier de treffer. Een strak en hard af standsschot dat via de binnen kant van de paal achter Rough plofte. Het tweede Braziliaanse doelpunt in de maak. Hoog opspringend heeft Oscar de bal achter Rough geknikt. De Schotten Graeme Souness en Frank Gray (3) staan machteloos. VIGO - Traditioneel speelden de Italianen tegen Peru op zeker en iedereen weet zo langzamerhand wel. wat dat betekent Schuifie- schuifie dus ook in Vigo. achter in de boel gesloten houden en, indien mogelijk, een goaltje pik ken. De belegen troetelkinderen van Enzo Bearzot leken tegen Peru in hun opzet te slagen In de achttiende minuut versloeg Con ti met een harde knal de Peru viaanse doelman Quiroga en de Azzurn hadden hun zin. Maar zes minuten voor tijd sloeg Diaz de Italiaanse overwinning uit handen, na een pass van Theofilo Cubillas liet hy de 40- jange Dino Zoff de gang naar het net maken. En zo triomfeerde de rechtvaardigheid, want dit arm zalige duel verdiende geen win- Hoezeer de Italianen het scoren ontwend zyn, liet libero Scirea voor rust zien, toen hy vanuit vrye positie naast schoot. Ook Peru het voorin trouwens niets bijzonders zien; het doelsaldo na twee duels (1-1) geeft dan ook een treffende indicatie van het offensieve onvermogen van zo wel Peru als Italië. ALICANTE - In het land van de pampa's eindigde een rampzalige week dan toch nog met iets posi tiefs: een 4-1 overwinning van de nationale voetbal ploeg op Hongarije, waar door Menotti en zijn man schappen in de race blij ven voor de wereldtitel 1982. De Oosteuropeanen verloren door de ruime nederlaag niet alleen de twee wedstrijdpunten, maar ook het bonuspunt dat door de hoge score tegen het zwakke El Salva dor binnengehaald werd is nu waarschijnlijk verspeeld. Plus-2 heeft Argentinië nu als doelsal do, de Hongaren staan op plus-6, hetgeen betekent dat de Zuida merikanen met de partij tegen El Salvador nog op het programma waarschijnlijk tot een positiever resultaat komen. De basis van de Argentijnse ople ving dit keer: Diego Maradona. In tegenstelling tot zijn Belgi sche collega Guy Thijs besloot de technisch leider van de Hon garen, Karoly Meszöly, wel tot mandekking van het wonder kind over te gaan, een opdracht die meegegeven werd aan de ba by van de Hongaarse ploeg, de 21-jarige Sandor Sallay, zeven maanden ouder dan Maradona. De voetballer uit Debrecen heeft in de Hongaarse competitie en in de interlands die hij speelde een reputatie opgebouwd als bewa ker van vijandelijke vedetten Keegan in de kwalificatiewed strijd tegen Engeland, en Botte ron toen Zwitserland zijn op wachting maakte, ervoeren dat Sallay kan wat de meesten van zijn landgenoten door hun aard niet kunnen: een tegenstander volgen, desnoods tot het toilet. De scalp van Maradona kon Sallay niet bij zijn verzameling voegen, eerder het omgekeerde was het geval. De Hongaarse jongeling werd weggespeeld. Diego scoor de de tweede en derde treffer en had verder vele fraaie momen- Adem tekort Anders dan zondag de Belgen wa- men de Hongaren adem tekort en werden ze volledig door de Argentijnen weggetikt. Het werd in Alicante 4-1, omdat de Argen tijnen halverwege de tweede helft ten onrechte gas terugna men en als straf voor die noncha lante houding een tegengoai moesten incasseren via Gabor Poloskei. Menotti had zijn elftal voor de sleu- telwedstryd tegen de Hongaren op één plaats gewyzigd: Jorge Valdano kwam in de basis voor Ramon Diaz. Het optreden van Valdano duurde niet lang. Hy verdween geblesseerd naar de kant en dat gebeurde ook Taran- tini kort na de hervatting. Over het uitvallen van die laatste - hy moest door zyn ploeggenoten de bus ingedragen worden - moest met al te zeer worden getreurd, want velen gingen eerder door het geschop van de Argentyn de gang die htf nu zelf moest ma ken Barbas, door Leo Beenhak ker naar Real Zaragoza gehaald, kwam hem vervangen Calderon nam de plaats van Valdano in. Doelman Meszaros hield de ner veus verdedigende Hongaren twintig minuten op de been, toen moest hij buigen Een vrije trap van Kern pes werd door Passarel- la voor het doel gebracht, de vry- staande Daniel Bertoni had wei nig moeite met scoren. Een mi nuut later legde Maradona de bal voor de tweede maal achter de Hongaarse goalie, die bij Spor ting Lissabon zyn brood ver dient. Vele keren ontsnapten de Europeanen in de eerste penode nog aan een goal. na rust rinkel de de kassa twee keer Dank zy Osvaldo Ardiles. veel beter als spelverdeler dan in de openings wedstrijd en de tweede treffer van Maradona na aangeven van Kempes. 'N£ ÖSWOJE kANS vcce PES«v=swöe eVNNEK)- 7/*WA.'D®fé I NARJURtitkr L 1 VFRMiTë DIE I OUP-öEDfEWPe ZLWE MATCH &PEELT EK DE EERSTE Rno r'T\6 SPJTiO MAAf? Dl&OÊ KAALKOP" D/wmem- WkKkELJJ

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13