Mats Wilander: nog niet rijp voor het gras -c Van Hattum wil in geboorteland spelen Ingelise Driehuis pakt zege 3- Koeweit 'vorstelijk' beloond rapper dan Raas Freuler Geen favoriet voor Wimbledon Sport ZATERDAG 19 JUNI 1982 MARBELLA (GPD) - „Een beetje rondkijken in Amster dam, relaties bezoeken in Utrecht, een club zien te vin den". Dat is het programma van Frank van Hattum, de doelman van het Nieuwzee- landse voetbalteam. Onmid dellijk na de slotwedstrijd in poule VI tegen Brazilië reist hij naar ons land, het wereld kampioenschap voetbal ver der belevend via een Neder lands televisietoestel. In zijn plannen is de man die afgelo pen dinsdag het doel van Nieu w-Zeeland verdedigde tegen Schotland (5-2 verlies) uitgegaan van een voortijdige uitschakeling, met ook nog Brazilië en Rusland in de groep een juiste gedachte. Van Hattum, 23 jaar terug in Nieuw-Zeeland geboren. Twee jaar daarvoor waren zijn ouders vanuit Utrecht geëmigreerd naar de andere kant van de aardbol. Vijfjaar oud begon hij tegen de bal te schoppen en bracht het in middels tot vijftien wedstrij den voor het nationale elftal. Vaste keus is de keeper met de Nederlandse naam niet, hij heeft met Richard Wilson dezelfde relatie als Peter Shilton en Ray Clemence in de Engelse ploeg. „We wisse len elkaar af', zegt Van Hat tum die op een goed debuut bij het wereldkampioen schap kan terugzien. Een doelverdediger met sterke re flexen, circa 1.80 meter groot, 76 kilo zwaar. „Wilson is se- miprof in Australië, nog vier spelers in onze ploeg verdie nen daar iets bij. Ik ben ama teur, ik heb voor deze trip on betaald verlof moeten ne men. mijn baas heeft me wel de toezegging gegeven dat ik weer kan beginnen als ik te rugkom". De keeper hoopt echter dat hij niet bij zijn oude baas hoeft aan te kloppen, maar dat hij op de loonlijst geplaatst wordt van een Europese voetbalclub. „Contacten heb ik in het geheel niet, aanval lers zijn meer in trek dan doelverdedigers. Ja, dat is niet alleen in Europa zo maar ook bij ons". Frank van Hattum wordt in Marbella wanneer Nieuw- Zeeland zaterdag tegen Rus land speelt en in Sevilla waar de voetbaldreumes woens dag moet aantreden tegen Brazilië aangemoedigd door zijn ouders, die deze WK ge bruikt hebben om familie te bezoeken in ons land. Een voetbalfamilie, die Van Hat- tums. want twee zusjes voet ballen in het Nieuwzeelandse damesteam, waarvan pa Van Hattum coach is. Over de eerste wedstrijd tegen de Schotten is Frank van Hattum tevreden. De 'Kiwi's' kwamen na een snelle achter stand sterk terug, coach John Adshead was over de presta tie binnen de lijnen best te spreken. Over het gedrag daarbuiten veel minder. De Nieuwzeelandse voetballers zouden volgens de in Enge land geboren coach te lang in de zon liggen en te vaak in het zwembad te vinden zijn. Moeilijkheden tussen coach en spelers waarvan Frank van Hattum niets zegt te we ten. Hij-hoopt op dit wereld kampioenschap nog twee keer in actie te komen en dan zodanig op te vallen dat hij in aanmerking komt voor een contract. „Het maakt me niet uit waar, Engeland, Neder land, België, het is mij om het VALLADOLID (ANP) - De spelers van Koeweit zijn voor hun eerste, verrassende optre den rijkelijk beloond. Sjheik al-Sheik Fahad al-Sabah, voorzitter van de voetbal bond van het oliestaatje, heeft de ploeg, die met l-l gelijk speelde tegen Tsjechoslowa- kije, met 475.000 gulden (175.000 dollar) beloond. De spontane beloning, zo voegde de rijke oliesjeik er aan toe, kwam overigens niet van de bond, maar werd uit zijn ei gen zak betaald. Europees voetballer van het jaar Karl-Heinz Rummenig- ge heeft gisteren de straffe training van het Westduitse elftal moeten laten schieten. Rummenigge, die een dij beenblessure heeft, deed slechts lichte gymnastiekoefe ningen, maar sprak toch de verwachting uit er morgen in de wedstrijd West Duitslan d—Chili bij te ?ijn. Westduitse supporters zorgen voor onrus tige taferelen rond de trai ning van coaches Derwall en Ribbeek. "Minder bèloning en minder arrogantie", prijkte op het spandoek, dat de West duitsers hun "lievelingen" voor de neus hielden. Magiër De Boliviaanse magiër Handal Asbun heeft voor een bedrag van ongeveer zes ton gewed dat hij de eindstand van het wereldkampioenschap goed heeft voorspeld. Hij heeft zijn voorspelling opgenomen op een bandje, dat met een ket ting en slot is verzegeld en ligt opgeborgen in een kluis op een krantenredactie in zijn land. De Italiaanse trainer Enzo Bearzot ontving na de wed strijd tegen Polen van een groepje Tiroolse supporters een pijl en boog. Hiermee wil len de supporters de Azzuri, die de laatste tijd nogal suk kelen met de produktie aan meer trefzekerheid helpen. Tango-bal De doelverdedigers op het WK- toernooi klagen unaniem over de 'tango-bal' die ge bruikt wordt. De Schotse doel man Alan Rough verwoordde de tegenstand met: "De ballen fladderen, vooral als ze te hard zijn opgepompt". SUHR. (ANP) - De tweede etappe van de ronde van Zwitserland heeft gisteren geen veranderin gen teweeg gebracht in het alge meen klassement. Na de eerste rit, die zijn sporen danig had na gelaten, kregen de mindere go den een kans. Geen van hen slaagde, hetgeen resulteerde in een massasprint. Jan Raas liet voor het eerst zijn gezicht zien, maar hij verloor de prestigestrijd tegen de concurrenten. Raas werd derde achter Giuseppe Sa- ronni en de Zwitser Urs Freuler, die aantoonde niet alleen snel, maar ook slim te zin. Zijn jeugdi ge landgenoot Jean-Marie Grezet bleef leider in de algemene rang schikking. Freulers overwinning kwam na een betrekkelijk rustige rit. Het slechte weer en de zware eerste etappe hield de favorieten rustig. Alleen bij de vier bergen van de derde categorie tussen Emmen en Suhr testten de klimmers hun capaciteiten. Johan van der Vel de, Peter Winnen en Theo de Rooy waren daar steeds vooraan te vinden. Van der Velde en De Rooy waagden na de laatste be klimming, dertig kilometer voor het einde, nog een ontsnappings poging met de Zwitser Müller. Maar vanaf dat moment was juist het peloton op toeren gekomen. De enige, die een lange solo on dernam was de Oostenrijker Ger hard Zabrodilek. Tachtig kilo meter ploeterde hij in zijn eentje door het Zwitserse land. Zijn ma ximale voorsprong bedroeg ruim vier minuten. Twintig kilometer voor het einde werd de dappere renner échter overvleugeld door het peloton. De uitslag van de tweede etappe: 1. Urs Freuler.(Zwi) 189 km in 4.50.53, 2. Giu seppe Saronni (Ita) z.t., 3. Jan Raas (Ned) z.t., 4. Pierino Gavazzi (Ita) z.t., 5. Greegor Braun (Wdl) z.t., 6. Adri van der Poel (Ned) z.t. Het algemeen klassementil 1. Jean-Ma- rie Grezet (Zwi) 9.27.51, 2. Julius Thale- mann (Zwi) op 2 sec. 3. Roberto Visenti- ni (Ita) op 4 sec, 4. Hubert Seiz (Zwi) op 5 sec, 5. Daniel Müller (Zwi) z.t., 6. De Rooy z.t., 7. Rooks op 6 sec, 13. Kuiper op 12 sec, 20. Van der Velde op 16 sec, 21. Winnen op 17 sec, 25. Pronk op 24 sec, 35. Oosterbosch op 6.38, 38. Lubber- ding op 6.55, 41 Zijerveld op 6.58. Midi Libre De Ier Sean Kelly heeft gisteren de tweede etappe van de Midi Libre gewonnen. De etappe over de over 171,5 kilometer van Millau naar Bedarieux. Kelly had zich in de finale, met Moser en klasse mentsaanvoerder Bernaudeau, licht afgescheiden van de hoofd macht. Met twee secondcen voorsprong kwam het drietal aan de streep, waar Kelly de sprint won. Bernaudeau behield de lei ding in het algemeen klasse ment. Het algemeen klassement: 1. Bernaudeau (Fra) 10.13.55, 2. Moser (Ita) op 1 sec, 3. Andersen (Den) op 5 sec, 4. Laurent (Fra) z.t., 12. Zoetemelk (Ned) SPORTTOTO i_ 2 Argentinië- België s Italië-Polen X BraziliëSowjet U. Hongarije-El Salvador x Schotland—Nw. Zeeland X Engeland-Frankrijk x Spanje-Honduras Chili-Oostenrijk Joegoslaviè-N. Ierland X Italië-Peru x Argentinie-Honganje X Brazilië-Schotland X] Voor de extra-prijs komen de volgende formulieren in aanmerking 8187828; 7572097; 7942121; 7799337. 8070739; 7840504; 7698356, 8012195. 8131425; 8031570. LONDEN (GPD) De Amerikaan Vitas Gerulaitis stelde onlangs dat Mats Wilander als 17-jarige beter is dan Björn Borg als tennisser op die leeftijd was. Borg's coach Lennart Bergelin merkte vorige week op dat zijn jeugdige landgenoot al veel verder is dan hij zich had voorgesteld („en dat terwijl ik hem al zo goed vond") en de Australiër Peter McNamara kondige vorig jaar al aan dat Wilander een twee Borg zou kunnen worden. Wilander zelf lijkt door de superla tieven koud noch warm te wor den en blijft de nuchterheid zel ve. Hij heeft al zo vaak te horen gekregen dat hij „borg" staat voor topkwaliteit, dat het hem is gaan irriteren: „Ik begrijp het- niet dat ik steeds maar weer met Borg wordt vergeleken. Toen ik nog nooit van hem gehoord had speelde ik al met een tweehandi ge backhand en les heb ik nooit van hem gehad. Het zou mooi ge weest zijn als Borg iets aan de opleiding van jonge spelers had gedaan maar daar is vrijwel niets van terecht gekomen. Ik heb hooguit vier keer met hem ge traind. Tijdens die partijtjes zei hij helemaal niets. Na afloop trouwens ook niet. Ik had ge hoopt dat hij me wat advies zou geven maar zo'n man is Borg niet. Hij is alleen met zichzelf be zig. Jammer, want hij is toch een geweldige tennisser. Ik moet nog maar zien dat ik zover kom als hij", merkte Wilander in maart in het sportpaleis Ahoy in Rotter dam op. VOETBAL - De Rotterdamse ere divisieclub Sparta heeft Silvio Diliberto voor een jaar gecon tracteerd. De 18-jarige linker spits van Italiaanse afkomst speelde vorig seizoen al als ama teur enige wedstrijden in het eer ste elftal. Voorts verlengde Ron van den Berg zijn contract met een jaar. Rausch krijgt geen licentie MAASTRICHT - DEN HAAG - Van de KNVB mag Friedl Rausch in het nieuwe seizoen zijn trainersactiviteiten bij MW niet voortzetten. Gisteren stelde de voetbalbond MW officieel op de hoogte dat aan de Westduitse oefenmeester geen trainerslicen- tic wordt verstrekt. De Maas trichtse eerste-divisieclub legt zich niet neer bij de beslissing van de KNVB en is van plan hier tegen stappen te ondernemen. MW zag overigens spits Cees Schapendonk vertrekken naar AA Gent. Jan van Duyn bestuurder-af LEIDEN - Het afdelingsbestuurs lid Jan van Duyn legt per 30 juni zijn functie als voorzitter van de zaalvoetbalcommissie neer. Hij ziet geen basis tot samenwerking met de nieuwe afdelingsvoorzit ter Jan Persoon, die per 10 juni zonder tegenkandidaten werd gekozen. Tweede-voorzitter Wim van Duivenbode neemt per 1 juli voorlopig het voorzitters- schap van de zaalvoetbalcom missie waar. Op die datum gaat ook een nieuwe kandidaatstel ling voor de vacante plaats van start. zeggen me niet zoveel. Ik ben geinterresscerd in de punten voor het klassement" Die nuchtere kijk op de gang van zaken zal de Europese jeugd kampioen van 1981 zeker van pas komen nu hij plotseling als de jongste tenniscoiyfee te boek staat en dankzij zijn prestaties op slag als zevende is geplaatst voor het toernooi van Wimbledon dat maandag begint en op zondag 4 juli eindigt. Hoewel naast de gra- vel-spelers Vilas, Clerc. Lendl, Teltscher en Higueras ook vijf voudig Wimbledon-kampioen Borg ontbreekt en titelverdedi ger McEnroe amper hersteld is van een enkelblessure, zit het er overigens niet in dat het evene ment aan de Londense Church Road net als Rome (Gomez) en Parijs een outsider als winnaar zal krijgen. De kans dat Wilander ook op Wim bledon de hoofdrol zal gaan ver tolken is uiterst klein. Tot nu toe speelde hij pas tweemaal op gras dat volgens velen uitsluitend ge schikt is als consumptie voor koeien. Vorig jaar werkte Wilan der zich via kwalificatiewedstrij den in het hoofdtoernooi van Wimbledon waar hij in de derde ronde werd overspeeld door de Australiër Fitzgerald en dit jaar deed hij de nodige ervaring op gras op in Australië. De vooruit gang die Wilander daardoor op deze afwijkende baansoort boek te is vermoedelijk echter te ge ring om in Londen lang in het programma te blijven. Zijn vol- LISSE - In het tennistoernooi in Lisse kwamen gisteren bij de dames Ingelise Driehuis, num mer twee geplaatst achter Mir jam de Groot en Annette van der Meij tegenover elkaar in de kwartfinale van het damesen kelspel B. Het werd voor de vele kijkers een boeiende partij. Vooral omdat Annette van der Meij met een goede variatie van diepe, gesneden drives en herhaaldelijk uitstekende dropshots Ingeline Driehuis dwong tot een uiterste krachtsinspanning. De nieuwe jeugdkampioene van het district in de categorie t/m 16 jaar en t/m 18 jaar klaarde het karwei na moeilijke momenten in de twee de set bij de stand 2-2. De eerste set had zij afgesloten met de mi nimale marge van twee spellen, 7-5. Bij de genoemde stand, 2-2 in de tweede set, had Annette van der Meij maar liefst zes spel- punten voor 3-2. Zij wist die niet te benutten, deels door het juist op die kritieke momenten sterke spel van de nieuwe Leidse jeugd kampioene, deels doordat zij in een gedachtenvacuüm zat van en willen scoren en geen risico's ne men. Dat resulteerde in missers. Ingelise Driehuis won het spel bij haar eerste spelpunt, 3—2. Daar- Ingelise Driehuis. na zette de Unicum-speelster een beheerste netaanval in, telkens goed opgebouwd en koel afge maakt. Zelfs op de toch diepe lobs van Annette van der Meij waren haar smashes af. Het werd 5-2 voor Ingelise Driehuis voor dat Annette van der Meij de bit tere pil van het verlies van het vijfde spel weer wat te boven was. Toen zette de nummer een van de Leidsche Hout zich schrap. Liefst drie matchpunten op rij deed zij teniet, waarvan een met een juweel van een dropshot. Zij kwam op spelpunt om dat niet te kunnen benutten. Het duurde een kwartier voordat Ingelise Driehuis na zeven matchpunten voor en zeven spel- punten tegen op het achtste matchpunt de armen kon heffen op een forehandmisser van An nette van der Meij: 6-2. Een ver diende, maar geflatteerde score. Heren Bij de heren in B vielen geen ver rassingen. Marco Winter plaatste zich door een zege op Anne Jan van der Meer (6-3, 6-1) als eer ste voor de halve finale. Jos Koe mans had geen problemen met de momenteel toch sterk tennis sende Joost van Leeuwen (6—2, 6-2) en Frans Grimbergen was ook snel klaar met Jan van der Geest, die in militaire dienst wei nig gelegenheid heeft te tennis sen: 6-2, 6-0. De nummer twee geplaatste Peter Wilson verkeek zich op de kwali teiten van Thijs Steensma en dat kostte hem de tweede set. In de derde set stelde hij resoluut orde op zaken: 6-2, 3-6, 6-0. Ook Freek van der Capellen won gemakkelijk van Ellenbaas: 6-2, 6-3. Eigenlijk moest alleen Hans Tönjann hard werken om de kwartfinale te bereiken. Bub van der Zee hield hem twee sets flink bezig: 7-5, 6-4. In het damesenkelspel C was Ju liette Grimbergen jr. te sterk voor Riet van Baaien: 6-3, 6—2. In Alphen hield Robert Jan van der Feen in twee sets Ivar de Jong van verdere deelneming in het herenenkelspel B af (6—4, 6-3). Pechdag Voor Ingrid Chaudron, nummer een geplaatst in het damesenkel spel C was het gisteren een pech dag. In de partij tegen Annemie- ke Oudshoorn liep zij een hand- blessure op, na de tweede set met 6-3 te hebben gewonnen. Zij probeerde toch nog, vech tend tegen de pijn, maar moest bij de stand 1—4 voor Annemieke Oudshoorn afhaken, w.o. voor laatstgenoemde. Ook haar partij in het damesenkei- spel B tegen mevrouw Boere, be slist geen kansloze zaak, moest zij daardoor gewonnen geven. In het damesenkelspel C handhaaf de Michael van der Berg zich ge makkelijk tegen Henk Ham ming: 6-2,6-3. overwinnaar van de als numn .wee geplaat ste Jan van Du; Mark Nagel- kerke, bleef ook in zijn volgende partij overeind. Hij klopte dit maal Jan van Rijn met 6-3', 7-6. FRANK BONTE. Reputatie Daar kon hij zijn reputatie overi gens bepaald niet waarmaken. Wilander die enkele dagen daar voor nog in Brussel in de finale had gestaan tegen Gerulaitis werd in Rotterdam al in de eerste ronde geklopt door de Ameri kaan Sadri. In Parijs tijdens de open Franse kampioenschappen toonde Wilander echter aan dat hij wel degelijk een groot talent is. Waar hij in Rotterdam nog klaagde over „mentale ver moeidheid", daar bleek hij in Pa rijs fysiek en psychisch zo sterk dat hij achtereenvolgens Lendl, Gerulaitis, Clerc en Vilas die toch alle tot de top tien van de wereld behoren, versloeg. Nadat Wilander zich verzekerd had van de hoofdprijs van 400.000 Franse francs waarvan er 340.000 naar de Zweedse belastingdienst gaan, liet hij zich ontvallen: „Het is niet belangrijk dat ik hier de jongste winnaar in de geschiede nis ben. Het gaat om het win nen". In dezelfde trant liet hij zich in Rotterdam uit toen zijn verdienste in Brussel ter sprake kwamen: „Ach, die 25.000 dollar Na boeiende tennispartij tegen Annette van der Meij ley en zijn service die op het snel le gras uiterst belangrijk zijn stel len nog te weinig voor. „Ik voel me nog altijd niet thuis op gras. Op gravel speel ik gemak kelijker. Daar duren de rally's ook veel langer en hoef je niet steeds het initiatief te nemen. Een voordeel voor mij is wel dat ik een beschermde positie heb en dat ik niet meteen tegen een speler als McEnroe kom. Van de andere kant kan ik wel te maken krijgen met de Australiërs die al les van gras afweten. Zelfs al staan ze vijftigste of zestigste op de ranglijst dan nog zijn ze op gras erg lastig". Basis Wilander is inmiddels in het klas sement van de Grand Prix opge rukt naar de tweede plaats, een opwaardering die veel sneller heeft plaatsgevonden dan was verwacht. De basis voor zijn suc ces is gelegd in de Zweedse ten- nisschool die zo gericht werkt dat de Zweedse jeugd tot zestien jaar Europees kampioen werd in 1978, 1979 en 1980 en de junioren tot 18 jaar de Europese titel ver overden in 1978,1979 en 1981. De „Zweedse school" houdt in dat de jongeren in groepen worden ingedeeld waarvoor sponsors worden gezocht die het mogelijk maken dat jongeren regelmatig kunnen worden uitgezonden Wilander, die al op achtjarige leef tijd met tennis is begonnen be vond zich het afgelopen jaar in gezelschap van leeftijdgenoten als Nystrom, Jarryd en Simons- son die dankzij de steun van een bouwonderneming vele maan den onder leiding van Davis Cup-captain John-Anders Sjog ren in het buitenland hebben kunnen spelen. Vooral dit jaar le vert die aanpak resultaten op. Jarryd won een toernooi m het Oostenrijkse Linz, Simonsson werd finalist in Florence en de in Vaxjoe wonende Wilander werd niet alleen finalist in Brussel en winnaar in Parijs, maar ook nog eens halve finalist in Rome. Zelfs voor de Zweedse journalisten is die ontwikkeling zo snel ge weest dat een van hen twee we ken geleden op Roland Garros in Parijs opmerkte: „Voor het toer nooi hier begon realiseerde slechts enkele van ons dat er een leven was na Borg. Nu zijn de meesten ervan overtuigd dat de periode-Borg voorbij is en dat we naar de toekomst moeten kijken. Naar Mats Wilander". JAN PREENEN De nieuwe ster en opvolger van Björn Borg, Mats Wilander, vreest het gras van Wimbledon. "Ik voel me er niet op thuis".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12