PLO bereid tot onderhandelen C Franse regering onder druk sociale partners Unifil-mandaat moet -korter- worden verlengd Zorgen om gezondheid krijgsgevangenen NAVO in de rats om haar vloot 'Om Libanon te redden Journalisten in Soweto aangehouden Premier Van Agt EG-commissie wil honger bestrijden kampeerders opgelet f Paardestal van Reagan uitgedund DONDERDAG 17 JUNI 1982 Buitenland (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Na de devaluatie van de Franse franc en de daarop gevolgde blokkering van de lonen en prijzen voor de komende vier maanden heeft de regering-Mauroy het hoofd te bieden aan groeiend verzet van zowel de werkgeversorganiatie als de bonden. De gesprekken tussen de rege ring en de sociale partners zijn intussen begonnen. Volgende week zal premier Mauroy de vertrouwenskwestie in de As- semblée stellen. Het blokkeren van de prijzen heeft, zoals te verwachten was, de gramschap gewekt van het Franse werkgeversverbond. Hun president meende dat de maatregel niet doeltreffend was en hij vroeg om „veran deringen van de te volgen economische politiek". Wat niet weg nam dat het Fran se werkgeversverbond best blijk wil ge ven van 'economisch patriottisme'. Dit dient echter te worden beloond, aldus de werkgevers, met een bevriezing van het kortgeleden in het parlement heftig be discussieerde wetsontwerp dat ten doel heeft de inspraak van de werknemers in i bedrijven aanzienlijk te de fabrieken vergroten. Er is niet veel kans op. dat de socialistische regering bereid is zowel 'een andere eco nomische politiek' te gaan voeren als een van de essenties van zijn ideologie - arbei- derszeggenschap in de bedrijven - voorlo pig te verloochenen. Verwacht wordt dan oök dat de relatie tussen de regering- Mauroy en de Franse werkgevers op nieuw zal verslechteren. De regering heeft na het bekendworden van de devaluatie en de daarop gevolgde bevriezing van prijzen en lonen geen juichkreten verwacht, maar ze had v/el gehoopt op een zekere mate van neutrali teit bij de sociale partners. Ook in de vak- bondshoek is van deze neutraliteit echter geen sprake. Met name is een serie moeilijke confronta ties te verwachten met de communisti sche vakbond CGT, die juist na het be kendworden van de devaluatie en zijn na sleep aan zijn jaarlijkse congres begon, dat wordt gehouden in Lille, de stad waarvan premier Mauroy burgemeest< is. Mauroy reisde meteen naar Lille om er de communistische vakbond toe te spre ken en olie op de golven te gooien. Zijn toespraak werd echter door gefluit onder broken. De regering-Mauroy telt vier communisti sche ministers en de leiding van de CGT is dan ook in zijn uitspraken beperkt, met name wat betreft het bevriezen van de prijzen. CGT-baas Krasucki verklaarde dat de kwestie „niet zwart en niet wit, maar anders" was. Dit zinde zijn volgelin gen echter niet. Naarmate het congres in Lille voortging, werd het steeds duidelij ker dat de communistische vakbondsaf gevaardigden uit waren op een vierkante afwijzing van de loonstop. De consequen tie van deze houding zal de komende we ken moeten blijken. De CGT heeft er veel energie en machtsvertoon in gestoken om de overhand te herwinnen in de auto mobielindustrie. Op het ogenblik ligt al enige weken het werk stil in de enorme automobielfabriek van Talbot, waar een van de belangrijke eisen loonsverhoging De regering had de laatste maanden ge dacht zowel de werkgevers als de bonden mm of meer aan zich te binden. De werk gevers. van wie een steeds groter deel de nieuwe sociale lasten te dragen krijgen, waren immers verblijd met enige belas tingfaciliteiten; de vakbonden waren te vreden gesteld omdat ze konden uitzien naar meer zeggenschap in het bedrijf als gevolg van het nieuwe socialistische wetsontwerp over de verhouding werk gever-werknemer. De werkgevers tonen na de bevriezing van de prijzen echter allerminst dat ze de re gering dankbaar zijn. En die nu hoopt maar dat de bonden op basis van hun gro tere verantwoordelijkheid in het bedrijf bereid zullen zijn ook de minder aangena me ontwikkelingen - zoals de door de de valuatie ingegeven loonstop - accepteren. Maar ook in de eigen socialistische gele deren stijgt de onvrede. De eerste grote crisis waarmee de socialistische regering pas tegen de herfst had gerekend, staat dan ook nu al voor de deur. BEIROET/JERUZALEM (DPA/Reuter/UPI/AFP) Via de voormalige Libanese premier Saeb Salam heeft de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO gisteren aan de Ameri kaanse speciale afgezant Philip Habib laten weten bereid te zijn tot onvoorwaardelijke onderhandelingen "om Libanon te redden". In en rond het westelijk deel van Beiroet is het gisteren betrekke lijk rustig geweest. Israëlische troepen, tanks en artillerie leken een spelletje van wachten te spe len met de ongeveer 5000 Pale stijnse guerrillastrijders in westelijk Beiroet. De belangrijkste politieke adviseur van PLO-leider Jasser Arafat, Al Hassan, zei in een afzondelijk ge sprek met Habis dat de PLO be reid is over alles te onderhande len, het neerleggen van de wa pens inbegrepen, maar beklem toonde dat onderhandelingen di rect tussen de twee partijen, Is raël en de PLO, gevoerd moeten worden. Dit heeft de Libanese radio bekendgemaakt. "Als Ha- bib Beiroet wil redden, moet hij de PLO iets bieden", zei Hassan. "De Amerikanen moeten berei ken dat de PLO politiek kan blij ven bestaan", zei de voormalige Libanese premier Salam in het gesprek met Habib. Beide man nen zeiden dat er geen direct contact is geweest tussen Ameri kaanse functionarissen en de PLO. De Verenigde Staten wei geren krachtens een belofte van de voormalige minister van bui tenlandse zaken Kissinger direct met de PLO te praten zolang de guerrilla-organisatie Israël recht op bestaan niet erkent. "Praten is een eerste stap", zei Hassan, "als de Amerikanen de eerste stap naar ons doen, kan alles be sproken worden". Salam zei dat hij Habib had gezegd dat Arafat ondanks het beleg van Beiroet een "uiterst gematigd standpunt inneemt". Basisvoorwaarden Habib zette ook zijn besprekingen met Israëlische vertegenwoordi gers in Beiroet, onder dekking van tanks, voort. Volgens het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken kreeg hij de "vier Israëlische basisvoorwaarden" SOWETO (Reuter) - De Zuidafri- kaanse politie heeft gistermid dag 50 blanke journalisten enke le uren vastgehouden om te voorkomen dat zij de herdenking van de bloedige rellen in deze voorstad van Johannesburg in 1976 zouden bijwonen. De politie verhinderde dat blanke buitenlandse en plaatselijke journalisten, onder wie de Ne derlander Gerard Jacobs, de kerk konden betreden waar een herdenkingsdienst werd gehou den en bracht hen naar het cen trale politiebureau. Gezegd werd dat de aanwezigheid van journa listen incidenten zou kunnen uit lokken. Inwoners van de zwarte voorstad zeiden dat duizenden mensen de dienst bijwoonden. Verslaggevers die het politiebu reau trachtten te verlaten wer den door politie met geweren en semi-automatische wapens te gengehouden. Voordat ze moch ten vertrekken nam de politie hun Soweto-pasjes in beslag en werd de verslaggevers meege deeld dat zij de zwarte voorstad niet meer mochten betreden. voor terugtrekking van de troe pen te horen. Die zijn terugtrek king van alle buitenlandse troe pen. waarborgen tegen vernieu wing van het PLO-apparat in Li banon en de onafhankelijkheid en soevereiniteit van Libanon. Aan het diplomatieke front tracht de Amerikaanse regering de druk op Israël te vergroten. Be halve dat president Reagan de Is raëlische premier niet wil ont moeten als Israël zou trachten Beiroet in te nemen, wil Was hington de verkoop van 75 F-16 straaljagers volgens berichten in de Amerikaanse pers voor onbe paalde tijd opschorten. Reden zou zijn "de Arbische wereld niet onnodig op te winden". De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Haig zal morgen een ontmoeting hebben met zijn Russische collega Gromiko, waarbij de toestand in Libanon een belangrijke plaats inneemt. Begin spreekt vandaag met Haig. In de grootste Israëlische opposi tiepartij, de Arbeiderspartij, neemt de weerstand tegen het beleid van de regering toe. Lei der Shimon Peres heeft minister van defensie Sharon gevraagd te verschijnen voor de parlements commissies van defensie en bui tenlandse zaken om de omroep aan de Syriërs zich uit Beiroet te rug te trekken uit te leggen. Vol gens Peres heeft die oproep een situatie geschapen. al voor hoge kosten. Minister Patt van handel en industrie raamde de kosten van de nu 13 dagen oude operatie op rond 2,5 miljard gulden. De voorzitter van het Israëlische parlement, Gad Yaacobi, noemde de situatie ern stig en vroeg de regering de eco nomische noodtoestand uit te roepen. Het dagblad "Jerusalem Post" zei in een hoofdartikel dat de jaarlijkse inflatie van ruim 130 percent oncontroleerbaar dreigt te worden, nog afgezien van de extra kosten die de oorlog met zich brengt. Een Libanese boer rijdt onder bescherming t ezel, in Nabatyeh, dat door Israël is bezet. i witte vlag op zijn Noodhulp Het internationale Rode Kruis maakte gisteren bekend dat noodhulp voor de bevolking van Libanon is verzonden. Voorlopig via Israël en Syrië, totdat het vliegveld van Beiroet weer te ge bruiken is. Ongeveer 30 ton aan voedsel, dekens en medicamen ten werd naar Tel-Aviv gevlogen en rond 10 ton naar Damascus. De Libanese regering heeft ver zocht om hulp voor 600.000 men sen die door de Israëlische inva sie dakloos zijn geraakt. Vanuit Israël vertrok gisteren een colonne ambulance en trucks met medische voorraden naar Li banon. Israël wil dat andere lan den de wederopbouw van de ver woeste delen van Zuid-Libanon i de Britse Canberra geven Argentijnse vrijwilligers bloed voor hun gewonde mede-krijgsgevan- correspondent Henk (Van on Kolb) NEW YORK - Het mandaat voor de troepenmacht van de Verenigde Naties in Libanon moet wel worden verlengd, maar voor een kortere perio de dan de gebruikelijke zes maanden. Dat is de mening van premier Van Agt, die in New York het initiatief heeft genomen voor een informele bijeenkomst van de elf lan den die aan Unifil troepen le- vooral niet terug te trekken Ook de Amerikanen hebben duideUjk gemaakt dat zu een voortzetting van deze VN-be- moeienis wensen, zelfs al is de effectiviteit daarvan door de Israëlische inval betrekke lijk illusoir gebleken. De politieke gedachtengang is duidelijk, wanneer de VN het mandaat zouden ophefTen en de Unifil-eenheden zouden vertrekken, is het maar zeer de vraag of onder Israëlische aanwezigheid een eventuele hervatting van dit VN-toe zicht nog mogelijk zou zijn. De Israëli's zouden zonder twijfel andere voorwaarden stellen dan de Libanese rege ring, die m de VN-troepen een hulpmiddel ziet om weer een eigen centraal gezag te kunnen opbouwen tegen de tijd dat er voor de aanwezig heid van Israëlische en Syri sche troepen alsmede de PLO een oplossing zal zijn gevonden. Verlenging voor minder dan zes maanden verschaft de Veiligheidsraad bovendien de gelegenheid om de situa tie ui Libanon steeds ter dis cussie te stellen. vei uc vcntriiKuiK vdii uei mandaat moet morgen in de 'f.V - Van Agt heeft bij die gelegen heid gisteren zijn veront waardiging geuit over het feit dat zich binnen het 'Neder landse gebied' aldaar nog steeds Israëlische troepen be vinden. terwijl het de Neder landse soldaten bovendien zou zijn verboden humanitai re bijstand te geven aan de bevolking in hun gebied. Ook het feit dat de Nederiandse troepen van de Israeli's hun Libanese territoir niet mogen verlaten, wekte Van Agts woede. Hij noemde de situa tie volslagen onaanvaardbaar en kreeg daarbij van enkele andere landen steun. Over de verlenging Veiligheidsraad worden be raadslaagd Frankrijk is deze maand voorzitter, en aange zien ook de Ieren momenteel lid van de Veiligheidsraad zijn en evenals de Fransen ook Unifil-'leveranciers', staat vast dat de opvattingen van de aan Unifil met troepen of materieel deelnemende landen daar duidelijk weerklank zullen krijgen. Van beëindiging van het man daat echter is geen sprake. Libanon heeft via het secreta riaat-generaal van de VN ver zocht de Unifil-soldaten toch oponthoud dan vanwege de ontwapeningsdiscussie al leen bij de VN was voorzien, gisteren naar Nederland te ruggereisd. Hy heeft, aldus een woordvoerder van de Ne derlandse missie by de VN, geen pogingen gedaan om met zyn Israëlische collega Begin in gesprek te raken. Deze rustte te New York uit van zijn reis en zou daar van daag niet alleen president Reagans optreden voor de VN bywonen, maar tevens spreken voor de leiding van belangrijke joodse organisa ties. STRAATSBURG (GPD) - De Eu ropese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de EG, wil op de Europese begroting voor 1982 een extra bedrag van 480 miljoen gulden uittrekken voor de be strijding van de honger in de we reld. De Commissie kwam met dit voorstel op de dag dat in het Europese Parlement in Straats burg een resolutie werd bespro ken over de bestrijding van de honger in de wereld. De Europese Commissie wil van het extra te besteden bedrag 261 miljoen gulden besteden aan de opvoering van de voedselpro- duktie in de Derde Wereld. Van dit bedrag is 169,5 miljoen gul den bestemd voor landbouwher vormingen onder kleine boeren in Centraal-Amerika. De 4,5 miljoen vluchtelingen die de wereld telt, krijgen, als het aan de Europese Commissie ligt, 91 miljoen gulden. Dit geld komt er, nadat het VN-Hoge Commissa riaat voor het vluchtelmgenwe- zen en het Internatonale Rode Kruis daar sterk op hadden aan gedrongen Bijna 128 miljoen wil Europa uit trekken voor milieubeheer in de derde wereld. De bedoeling is, in ontwikkelingslanden een aantal scholingscursussen op te zetten, waarin de bevolking wordt ge leerd hoe met het milieu in eigen land moet worden omgegaan. De voorstellen van de Commissie zullen op de eerstkomende ver gadering van de raad van minis ters van ontwikkelingssamen werking van de EG-landen wor den besproken. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Het Britse opperbevel is bezorgd over de gezondheid van de Argentijnse krijgsgevan gen op de Falkland-eilanden. De commandant van de Britse vloot, schout-bij-nacht Woodward, heeft gezegd dat honderden Ar gentijnen de kans lopen te ster ven, als zij niet snel naar Argenti nië kunnen worden overge bracht. Velen van hen zouden lij den aan ondervoeding, ziekten of onderkoelingsverschijnselen. Woodward wil met zijn woorden de druk op de Argentijnse junta duidelijk vergroten. Premier Thatcher liet dinsdag in het La gerhuis al doorschemeren dat Engeland pas alle gevangenen naar huis zal sturen, als Argenti nië belooft de vijandelijkheden te staken. Volgens Woodward kan "hij de krijgsgevangenen, zolang die ADVERTENTIE üchtqcwicht kampeer-, kano-, en berg- ''sport - uitrustingen bil BEVER ZWERFSPORT Ragentesseiaan 31T D«n Haag oto-45490O Zomer ka talogus op aanvraag toegezonden nog op de Falkland-eilanden ver beven, onvoldoende faciliteiten bieden omdat de bevoorradings- lijnen van de Britten gevaar lo pen. Hij wil ook niet de Argentij nen op Britse schepen naar huis laten gaan, zolang die schepen nog het risico lopen te worden beschoten. De commandant van de Britse strijdkrachten op de Falkland-ei landen zelf, generaal Moore. heeft overigens gisteren een heel wat minder pessimistisch beeld gegeven. Volgens hem is er in elk geval voldoende voedsel, maar kunnen wel problemen ontstaan bij de huisvesting van de duizen den Argentijnen. Tussen hem en Woodward een opvallend verschil v zicht. Woodward zei dinsdag dat er 15.000 Argentijnen krijgsge vangen zijn gemaakt. Volgens Moore is dat rijkelijk aan de hoge kant, en gaat het om 8000 tot 9000 krijgsgevangenen. Op het ministerie van defensie in Londen is men duidelijk verle gen met deze discrepantie. Een woordvoerder zei gisteravond dat Woodward is afgegaan op de aantallen die hem door de Argen tijnse commandant Menendez waren gegeven. Andere Argen tijnse officieren hebben echter later aanzienlijk lagere cijers ge noemd. Spoedig zal de waarheid blijken De Britse troepen zijn begonnen de Argentijnse soldaten te tellen, hun naam en rang te noteren en hun wapens in beslag te nemen. Het is nog steeds de bedoeling de Argentijnen zo snel als dat ver antwoord is te repatriëren. Sche pen uit de oorlogsvloot zijn al on derweg naar verzamelpunten op de eilanden. Naar gisteren is bekendgemaakt, is de kruiser 'Glamorgan', waarvan enkele dagen geleden 13 man omkwamen na een explosie, ge raakt door een van de gevreesde Exocet-raketten, die vanaf Port Stanley werd afgeschoten. Britse troepen hebben bij Port Stanley nog meer van dergelijke raketten aangetroffen. WASHINGTON (AFP) - "Litt le Man", het lievelingspaard van president Ronald Keagan op zyn ranch in Santa Barba ra in Californië, is na een ziekte van een paar dagen op 20-jange leeftyd overleden. "Little Man", een volbloed, had het gebruik van het linkeroog verloren en zijn baas had aan bevolen dat hij uit zijn lijden verlost zou worden als beter schap uitgesloten zou blij ken. Een veearts heeft dat, zo vernam men gisteren in Was hington, op 10 juni gedaan President Reagan had in mei zyn paard 'Sinbad' verloren. Hij had het overgehouden uit zyn acteursdagen Het werd getroffen door de bliksem. i nog ANNAPOLIS (ANP) - Binnen de NAVO is flinke bezorgd heid ontstaan over de kwets baarheid van de vloot. Deze bezorgdheid is met name ge voed door het optreden van de Britse marine in de strijd om de Falkland-eilanden. Hoewel men in NAVO-krin- gen duidelijk verheugd is over de Britse overwinning op de Argentijnen is het lies van zoveel Bntse oorlogs bodems als een onaangena me verrassing geïncasseerd Men denkt zelfs aan aanpas sing of wijziging van de man tieme strategie van het bond genootschap Deze ontwikkeling is duidelijk geworden tijdens een NAVO- symposium dat de afgelopen twee dagen plaatshad op de Amerikaanse marine-acade mie van Annapolis, enkele tientallen kilometers ten noordoosten van Washing ton. Het symposium, dat georganiseerd was door het geallieerde opperbevel van de NAVO-marine voor de At lantische Oceaaan (Saclant). stond goeddeels in het teken van de stryd om de Falkland- eilanden en de afloop daar van. In de discussies tussen hoge NAVO-militairen en Amerikaanse en Europese politici bleek dat men in NA- VO-verband naarstig gaat zoeken naar het ophefTen van de kwetsbaarheid van oor- logsmatcncel. De secretaris generaal van de NAVO, Joseph Luns, sprak aan het begin van het sympo sium weliswaar zijn felicita ties uit aan het adres van de Britse manne voor de "prachtige overwinning" die ze heeft behaald op de Argen tijnse strydmacht. Tyens een persconferentie gistermid dag echter constateerde Luns onomwonden dat de NAVO iets zal moeten doen aan de grote kwetsbaarheid van vliegdekschepen. Als voor beeld van het verlagen van die kwetsbaarheid wees Luns op de mogelykheid dat de bovenbouw van vliegdek schepen minder dan tot nu toe van aluminium wordt op getrokken De secretaris ge neraal erkende dat de Exo- cet-raket. die de Argentynen met succes tegen de Bntse vloot hebben gebruikt, een gevaarlyk en effectief wapen is. Hy meende echter dat te gen dit soort raketten ook binnen de NAVO by zonder goede wapens voorhanden zyn en hy noemde in dit ver band de Goalkeeper, een luchtdoclraket van Neder landse makely. Luns prees de rol die de Bntse Harner- toestellen in de stryd om de Falkland eilanden hebben gespeeld, maar hy voegde er aan toe dat ze geen goede ver vanging kunnen zyn van lan- ge-afstandsjagers )e secretaris generaal kondig de in feite al aan dat de strate- i 'i< NAVO als gevolg van de stryd om de Falkland eilanden zal worden gewy- zigd. "Ik zou niet verrast zyn als er wyzigingen plaatsvon den in de maritieme strategie van Engeland", aldus Luns en hy voegde daaraan onmid- dellyk toe- "En het zou me evenmin verbazen als ze (de Britten) de 'Invincible' niet verkopen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9