'Herenafspraak' nagekomen Vluchtel i n genbeleid zwaar bekritiseerd Van der Louw "gewipt als nieuwe partijleider Sobere ontvangst Beatrix in VS ■C Terlouw tevreden over Shell en Esso SER tegen bevriezen sociale uitkeringen Sieraden aan haak geslagen Minister wil centraal overleg arbeidsvoorwaarden Vaderdag? Geef hem het Boek van de Maand! DONDERDAG 17 JUNI 1982 DEN HAAG (GPD) - André van der Louw zal zich op een "nieuw- linkse" wijze in de machtsstrijd om de opvolging van PvdA-lei- der Den Uyl moeten storten, al dus Bram Peper zijn opvolger als burgemeester van Rotterdam. Van der Louw, in het gesneuvel de tweede kabinet-Van Agt mi nister van CRM, heeft zich on danks zijn aanvankelijke tegen zin kandidaat gesteld voor de verkiezingen op 8 september. In een interview in het weekblad De Tijd zegt Peper, die tweede ondervoorzitter van de PvdA is, het uitermate onverstandig te vinden dat de partijtop „Van der Louw met een lichte voetbewe ging uit beeld heeft gewipt". Vol gens Peper komt dat doordat „sommigen in de partij bang zijn voor zijn macht. Het partijbe stuur wil hem niet. Max van den Berg wil hem niet". Dat Van der Louw, die vorig jaar als gedoodverfd opvolger van Den Uyl uit Rotterdam werd ge haald, voorlopig als kroonprins heeft afgedaan, heeft volgens Pe per niets te maken met het feit dat hij aarzelde over ziin kandi- Binnenland Bram Peper (PvdA): datuur voor de Tweede Kamer. Achter de schermen was naar zyn mening méér aan de hand. „Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat de inderhaast opge voerde kandidatuur van Wim Kok er ook toe diende om André te blokkeren. En ik heb zelfs de indruk dat Kok zich daarvoor niet heeft willen lenen. Er is met mensen omgegaan op een ma nier die de PvdA denkelijk te recht de naam bezorgt een harde, kribbige, slordige, weinig warme partij te zijn" aldus Peper. Van der Louw besloot zich kandi daat te stellen voor de Tweede Kamer, nadat lijsttrekker Joop den Uyl zware druk op hem had uitgeoefend. Den Uyl wilde dat alle oud-bewindslieden zich met hem kandidaat stelden. Al eerder was Van Kemenade, die al voor de eer had bedankt, voor de druk van Den Uyl gezwicht Alleen Van der Stoel zal niet in de Ka mer terugkeren. De bewindslieden komen in ver schillende gewesten op de twee de plaats van de PvdA-lijst te staan, direct achter Den Uyl. Pe per vindt, dat het PvdA-bestuur er beter aan had gedaan in het hele land één „kopgroep" op de lijsten te zetten, hoewel de partü- regels zich daartegen verzetten. Volgens Peper durfde het partij bestuur echter de strijd met de gewesten niet aan. Met het hernieuwde leiderschap van Den Uyl en het voorlopige uitstel van de keuze van een nieuwe politieke leider, is vol gens Peper overigens de eenheid in de PvdA nog niet hersteld „Ik ben er niet van overtuigd dat de aldus bereikte eenheid er een is waardoor een ideeënstrijd lang durig kan worden vermeden. De partij schuift de problemen dus voor zich uit". Vechtpartij bij consulaat ROTTERDAM (ANP) - Een de monstratie van ongeveer dertig Turken en Nederlanders voor het Turkse consulaat in Rotter dam is gisteren uitgelopen op een vechtpartij met bezoekers van het consulaat. Volgens een woordvoerder van de demon stranten hebben Turkse veilig heidsagenten vanuit het consu laat de bezoekers opgehitst "te gen die communisten". De demonstranten voerden hun actie tegen de Turkse junta en ter ondersteuning van de hongersta kers die al bijna vier weken in veel Europese landen en Turkije zelf tegen de situatie in de gevan genissen protesteren. De Rotter damse politie heeft de vechten den gescheiden. Ongeveer tien actievoerders zijn bij de vecht partij licht gewond geraakt, drie van de demonstranten zijn gear resteerd. DEN HAAG (GPD) - Minister Terlouw (economische za ken) vindt dat Shell en Esso de investeringsafspraken met de regering „bevredigend" naleven. Op dit moment staan de investeringen uit de aardgaswinsten van Shell en Esso samen geboekt voor een bedrag van 16,4 miljard gulden. Daar staan „slechts" voor 13,8 miljard gulden aan aardgaswinsten tegenover. Terlouw schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de cijfers over de investeringen „gerelati veerd" moeten worden. De ver wachtingen over de aardgaswin sten kunnen nogal schommelen en het is voor de twee grote olie maatschappijen niet goed moge lijk daaraan hun investerings programma's daaraan iedere keer aan te passen. De brief van de D'66-minister is de „voortgangsrapportage" aan de Lubbers (CDA): WD méér partner voor CDA dan socialisten DEN HAAG (GPD) - „De WD is op dit moment veel nadrukkelij ker in het beeld voor samenwer king met het CDA in een volgend kabinet dan de PvdA", aldus CDA-fractieleider Ruud Lub bers. „De PvdA heeft, door de gebeurtenissen die tot de kabi netscrisis hebben geleid, een aantal belemmeringen voor sa menwerking opgeworpen". Maar Lubbers benadrukte dat het CDA wil samenwerken met ie dere partij „en dat geldt dus ze ker ook voor de WD". De frac tieleider gaat er vanuit dat CDA en WD na de komende verkie zingen samen een. meerderheid hebben. Maar ook in dat geval zijn andere partijen niet uitgeslo ten. Dat geldt met name ook voor D'66, zei Lubbers. De uitspraak van D'66 dat een coa litie van CDA, WD en D'66 voor de democraten pas een „derde- of vierderangs keuze" is, kan vol gens Lubbers daarbij problemen opleveren. Maar dat is dan een probleem dat vanuit D'66 wordt opgeworpen en niet door het CDA. WEERRAPPORTEN g t 3 s i 1 1 is Amsterdam licht bew. - 6 De BUt onbewolkt 15 5 01 Deelen licht bew. 14 4 05 Eelde geheel bew. 15 6 4 Eindhoven licht bew. 18 7 04 Den Helder licht bew. 16 8 2 Rotterdam onbewolkt 17 5 03 Twente half bew. 16 3 2 Vlissingen zwaar bew. 18 10 0 Zd. Limburg licht bew. 19 9 2 Aberdeen mist 13 1 01 Athene onbewolkt 26 15 0 Barcelona half bew. 25 17 0 Berlijn zwaar bew. 15 8 07 Bordeaux weerlicht 26 19 0 Brussel onbewolkt 20 10 02 Frankfort licht bew. 23 7 3 Genève half bew. 24 12 0 Helsinki regen 7 5 16 Innsbruck zwaar bew. 17 12 18 Klagenfurt onbewolkt 21 10 0 Kopenhagen licht bew. 15 7 0 Lissabon geheel bew. 32 16 0 Locamo 23 13 0 Londen onbewolkt 21 12 0 Luxemburg onbewolkt 19 9 5 Madrid onbewolkt 31 17 0 Malaga onbewolkt 23 19 02 Mallorca onbewolkt 30 17 0 München zwaar bew. 16 10 6 Nice zwaar bew. 22 19 0 Oslo licht bew. 20 7 3 Parys onbewolkt 21 10 0 Rome zwaar bew. 24 17 0 Split half bew. 25 17 0 Stockholm onbewolkt 16 4 0 Wenen zwaar bew. 18 13 04 Zürich zwaar bew. 15 12 7 Casa Blanca geheel bew. 24 17 0 Istanbul licht bew. 24 13 0 Las Palmas licht bew. 24 19 0 Tel-Aviv half bew. 22 Kamer over de naleving van het gentlemen's agreement (de „he renafspraak") tussen regering en oliemaatschappijen over de be steding van de aardgaswinsten. De Kamer dwong Terlouw in fe bruari deze regelmatige rappor tage af, omdat men een scherpe controle wilde op de nakoming van de afspraak. Het tussenrapport van Terlouw werd gisteren in de Kamer niet onverdeeld gunstig ontvangen. PvdA-woordvoerder Arie van der Hek zei niet tevreden te zijn. Volgens hem bagatelliseert mi nister Terlouw de problemen en probeert hij de Kamer gerust te stellen dat het met de investerin gen best meevalt. Van der Hek en zijn CDA-collega Gerritse vinden dat minister Ter- louw in zijn brief nergens aan geeft waar Shell en Esso precies de 16,4 miljard hebben gënves- teerd. Zij willen dat de bewinds man daarover meer duidelijk heid geeft. Van der Hek over weegt zelfs om voor volgende week een kamerdebat over de brief van Terlouw aan te vragen. Terlouw geeft overigens aan dat in de 16,4 miljard aan investeringen ook een bedrag van 1,1 miljard aan door de overheid verstrekte investeringspremies (WIR) is op genomen. In zyn brief stelt Ter louw dat - wanneer de heren- overeenkomst in 1984 afloopt - uiteindelijk het netto-investe ringsresultaat zonder WIR-pre- mies vergeleken zal moeten wor den met de aardgaswinsten. Van der Hek vindt ook dat Ter louw „lichtvaardig heenwan- delt" over het besluit van Shell om toch maar geen kolenvergas- singsinstallatie bij Moerdijk te- bouwen. In de eerdere investe ringsplannen van Shell was dat project voor 500 miljoen gulden opgenomen. In de investerings- cijfers is volgens Terlouw ook de bouw van een kolenvergasser in de Eemshaven en de bouw van vloeibaar aardgas-tankers en een terminal geschrapt. Terlouw zegt „met spijt" van deze beslissing te hebben kennisge nomen. „Shell heeft mij echter verzekerd dat de totale omvang de investerings-inspanning zal blijven", aldus Ter- Hij kondigt aan de nale ving van die toezegging in de ko mende tijd te zullen volgen. Terlouw wijst erop dat bij de beoordeling van de investerin gen twee criteria voorop staan: de investeringen moeten bijdra gen aan versterking van de Ne derlandse economie en aan de energievoorziening van ons land. Wat dat laatste betreft, hoeven deze investeringen niet zonder meer ook in Nederland plaats te vinden, aldus Terlouw. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er is de laatste maanden geen peil meer te trekken op het Nederlandse uitwijzingsbeleid van justitie. Justitie zou vooral proberen zo veel mogelijk vluchtelingen te gen te houden en niet meer de eigen wettelijke richtlijnen toe passen zoals die gelden voor asielzoekers. Dat zijn enkele punten die een initiatiefgroep van buitenlandse asielzoekers gisteren naar voren bracht in een gesprek met leden van de Twee de Kamer. Als voorbeeld werd aangehaald dat tegenwoordig automatisch werk vergunningen worden gewei gerd, terwijl wettelijk is voorge schreven dat per geval wordt af gewogen of een werkvergunning mogelijk is. UTRECHT - De voormalige WD- minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, dr. L. Ginjaar, wordt waarschijnlijk voorzitter van het nieuwe college van be stuur van de Utrechtse teit De commissie-Trii nuari de opdracht kreeg nieuw bestuur samen te stellen, heeft haar werk afgerond met de voordracht van een aantal kandi daten aan minister Deetman van onderwijs. Het is de bedoeling dat het nieuwe college zijn werk begint bij het begin van het nieuwe studiejaar. De verslechtering van de rechtspo sitie van asielzoekers noemde de Amsterdamse jurist Van Benne- kom een verontrustende ontwik keling. Van Bennekom voerde namens de initiatiefgroep het woord. Steeds vaker worden in asielzaken de adviezen van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties genegeerd. Er is volgens hem ook een groot verschil in beoordeling tussen de staatsse cretaris en de Raad van State over de mate waarin vluchtelin gen aan vervolging zijn blootge steld in de landen van herkomst. Volgens Van Bennekom zijn rap porten daarover van Nederland se ambassades soms van een on begrijpelijke oppervlakkigheid en getuigend van vooroordelen. Hij noemde met name de ambas sadeur in Ethiopië „die elke vluchteling beschouwt als een avonturier". In vergelijking met andere Europe se landen neemt Nederland naar verhouding weinig politieke vluchtelingen op. Jarenlang zijn alleen kleine groepen Vietname se bootvluchtelingen uitgeno digd. Dit jaar ook kon een kleine groep Polen komen. Daarnaast kloppen per jaar nog enkele tien tallen vluchtelingen in Neder land aan die hier uit zichzelf asiel zoeken. Ze komen vooral uit Turkse, Irak, Ethiopië, Argentinië, Chili en Uruguay. Vertegenwoordigers van die groepen waren gisteren bij het gesprek met kamerleden om de situatie in hun land en de behandeling in Nederland uiteen te zetten. De vluchteligen hekelden de Ne derlandse justitie ook om het vragen van individuele bewijzen van vervolging in het land van herkomst Die eis is onredelijk volgens de vluchtelingen, omdat juridisch bewijs niet te krijgen is. De Turkse woordvoerder: „Alsof wij van de junta een papier kun nen vragen waarin ze verklaren dat we doodgemarteld zullen worden als we terugkomen". Novib De Nederlandse Organisatie Voor Ontwikkelingssamenwerking NOVIB wil een actie op touw zet ten voor de vrijlating van de 473 politieke gevangenen in El Sal vador. Daarnaast vindt de NO VIB dat verzetsorganisaties in met name El Salvador en Guate mala geld moeten krijgen waar mee die organisaties humanitai re hulp kunnen geven op de ma nier zoals zij dat zelf willen. Ten slotte pleit de NOVIB voor een verzwaring van de diplomatieke vertegenwoordiging van Neder land in de landen van Midden- Amerika. DEN HAAG (GPD) - De kabinets plannen tot bevriezing van een aantal sociale uitkeringen stui ten op verzet in de Sociaal-Eco nomische Raad. In een ontwerp advies dat door de Commissi Sociale Verzekeringen uit de SER is voorbereid, wordt de maatregel afgewezen. Het ont werp wordt morgen in de voltal lige vergadering van de raad be handeld. De kabinetsplannen houden in de eerste plaats in dat de arbeidson geschiktheids- en werkloos heidsuitkeringen (wao en wwv) tot 1 januari gehandhaafd blijven op het huidige niveau. Bovendien zou het maximum dag loon tijdelijk worden bevroren. Wie meer verdient dan 253 gul den per dag, krijgt over het meer dere geen uitkering meer. De hoogte van een wao- of een wwv uitkering op basis van een inko men boven 66.000 gulden wordt daarmee twee keer bevroren. Deze daglonen en de daaraan ver bonden uitkeringen zouden bij handhaving van het tot dusver geldende systeem op 1 juli wor den verhoogd. Onder de aange geven grenzen gaan de uitkerin gen wel omhoog. De minimum lonen en -uitkeringen krijgen er door de werking van de WAM (Wet Aanpassing Minimumloon) zelfs ruim 4 procent bij. De SER-commissie die het advies heeft voorbereid, vindt dat met de thans voorgestelde bevriezing het gelijkwaardigheidsbeginsel in de sociale loondervingsverze keringen wordt doorbroken. Dit beginsel houdt in dat iedereen die voor zo'n uitkering in aan merking komt, een bepaald per centage ontvangt van zijn (laat ste) dagloon, waartegenover ook een gelijk percentage van dat dagloon aan premie staat. Het mag volgens de SER-commissie niet zo worden dat hogere inko mens wel de normale premie blijven betalen, maar dat een korting wordt toegepast op de uitkering die van dat loon is afge leid. DEN HAAG - Leden van het Komitee Afghanistan Vrij hebben gisteren op het Binnenhof een petitie aangebo den aan Tweede Kamervoorzitter Dolman, waarin aandacht wordt gevraagd voor de situatie in Afghanistan. Het comité doet in de petitie een dringend beroep op de leden van de Tweede Kamer er bij de Nederlandse regering op aan te dringen de "Russische terreur" in Afghanistan stop te zetten. GRONINGEN (ANP) - De Groninger politie heeft vier inbrekers gearresteerd, die in de afgelopen twee jaar zestig inbraken hebben gepleegd, waarbij zij goederen ter waar de van anderhalf miljoen gul den buit maakten. Een be langrijk deel van de buit wis ten zij met behulp van kleine hengels uit etalages te vissen. Zij boorden gaten in de alu minium of houten raamkozij nen en sloegen zo hun buit - vooral sieraden - aan de haak, aldus de politie. De inbraken, die verspreid over het hele land werden ge pleegd, hadden vooral juwe liers als doelwit. Daar werd met succes de hengelmetho- de toegepast. Ook andere winkesl en zaken werden door het viertal bezocht. De buit bestond, naast sieraden, uit partijen koffie, drank en sigaretten. Pyromaan De rijkspolitie in Geldermalsen heeft, min of meer bij toeval, een 30-jarige inwoner van die plaats gearresteerd wegens het stichten van tenminste elf branden in Geldermalsen. De man heeft inmiddels onder meer bekend verantwoorde lijk te zijn voor grote branden die vorig jaar woedden in ho tel De Gouden Leeuw, een supermarkt, een wolwinkel en een gymnastieklokaal in Geldermalsen. De schade die daardoor werd aangericht bedraagt volgens de poilitie zeker enkele mil joenen De pyromaan. G J van K.. werd aanvankelijk niet voor brandstichtingen maar in verband met een groot aantal inbraken door de politie gegrepen. Uit de SER. samengesteld uit ver tegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties en voorts bestaande uit deskun digen (onder wie de president van de Nederlandsche Bank en de directeur van het Centraal Plan Bureau) die door de Kroon zijn benoemd, komt ook bezwaar tegen de verlaging van de kin derbijslag De regering is van plan daar enige tientjes van af te halen. Deze maatregel zou met het derde kwartaal moeten ingaan en in het algemeen dus voor het eerst bij de mensen voelbaar gaan wor den bij de betaling van de kin derbijslag eind september of in oktober. Bezwaren tegen de kinderbijslag maatregel komen voornamelijk van de vertegenwoordigers van de FNV in de raad. Zij hechten aan een kinderbijslag waarvan de hoogte afhankelijk is van het inkomen van degenen die er recht op willen doen gelden. De maatregel waarmee de regering nu komt, doorkruist dat systeem van inkomensafhankelijkheid. DEN HAAG (ANP) - Minister De Graaf (sociale zaken) wil zo snel mogelijk een centraal overleg tot stand brengen met werkgevers- en werknemersorganisaties in de gesubsidieerde sector (onder meer gezondheidszorg en wel zijnssector. Hij heeft hiertoe een aantal van deze organisaties uit genodigd. De Graaf wil op centraal niveau overleg voeren over de hoofdlij nen van de arbeidsvoorwaarden van de trendvolgers. In samen hang daarmee kunnen ook de hoofdlijnen van de werkgelegen heid aan de orde komen, aldus de minister in zijn brief aan de organisaties. De Graaf wijst erop dat de nood zaak van beheersing van de col lectieve uitgaven ingrijpende ge volgen heeft voor de ontwikke ling van de arbeidsvoorwaarden. Er moet binnen uiterst smalle marges worden geopereerd. In de wijziging van de tijdelijke wet arbeidsvoorwaarden collec tieve sector, die bu de Tweede Kamer op behandeling wacht, wordt de grondslag voor het cen traal overleg gelegd. Hangende de behandeling van dit voorstel wil De Graaf hieraan inhoud ge- Van werkgeverskant heeft de mi nister uitgenodigd de Nationale Ziekenhuisraad, de federatie van werkgeversverenigingen in de welzijnssector, de werkgevers in de sector bejaardentehuizen, de Nederlandse spoorwegen, de werkgevers in het streekvervoer (E.S.Ö.), de NOS en de uitvoe ringsorganisaties voor de sociale zekerheid Ook de bonden zijn uitgenodigd. De werkgevers en werknemers die zijn uitgenodigd voor het cen traal overleg voelen echter mets voor dat plan. Dat lieten ze giste ren weten in een gezamenlijke verklaring. Volgens de uitgenodigde organisa ties is het volstrekt onduidelijk hoe de minister centraal overleg wil voeren met zo uiteenlopende groepen werkgevers en werkne mers als in de gezondheidszorg, welzijn, vervoer en in de omroep. GAK De Ondernemingsraad van het Ge meenschappelijk Administratie kantoor (GAK) in Amsterdam wil. dat minister De Graaf op korte termijn een speciale orga nisatie instelt die gaat werken aan verbetering van het sociale stelsel De OR doet die suggestie in een nota, waarin namens het GAK-personeel gewezen wordt op de dringende noodzaak tot reorganisatie van de uitvoering van de sociale zekerheid ATLANTA (ANP) - Met een korte en zeer sobere ontvangst op het vliegveld van Atlanta is gisteren het tweede bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan dc Verenigde Staten begonnen. Op de luchthaven van deze indus triestad in Georgia waren ter ver welkoming aanwezig gouver neur Busbee en burgemeester Andrew Young. Overigens hebben slechts weinig Amerikanen, die op het vliegveld aanwezig waren, er weet van ge had dat de Nederlandse konin gin in de VS was aangekomen. De plaatselijke "Atlanta Herald" had een dag voor het begin van de reis slechts op de voorpagina een korte aankondiging van de tocht van koningin en prins door de VS gegeven. Gouverneur Busbee wees in zijn welkomstoespraak op de hechte banden die sinds 200 jaar tussen de Verenigde Staten en Neder land bestaan. ADVERTENTIE Jukeboxen, modeltreinen, nummer borden. antieke schrijfmachines. In het nieuwe Boek van de Maand .Verzamelen is ook een kunst", vertellen twintig verzamelaars over hun unieke hobby. Een 160 pagina's dik kijk- en leesboek met 320 MeoeTj prachtige kleurenfoto's M&Oet Haal 't nu bij uw l. tekhandel "n°S T/m 3 iuli f 27.50. daarna (42.50. De aanbieding geldt t/m 3 juli. Echter zolang de voorraad strekt. Sinds januari van dit jaar heeft At lanta een nieuwe burgemeester, de democraat Andrew Young. Young is voormalig ambassa deur bij de Verenigde Naties. Young herinnerde in zijn toe spraak aan zijn eerste ontmoe ting met de toenmalige prinses Beatrix in 1960 in Amsterdam. "Sindsdien heb ik altijd met gro te belangstelling de opstelling van het Nederlandse volk ge volgd in zaken die betrekking hadden op de apartheid. Neder land is het voorbeeld van een zeer democratisch land, een voorbeeld voor vele anderen", al dus Young. Koningin Beatrix wees in haar re de op de grote betekenis van At lanta voor het zuiden van de Ver enigde Staten. "Uw stad heeft zich opgericht uit de as van de Amenkaanse Burgeroorlog en is de metropool van het nieuwe zuiden Atlanta is het economi sche, politieke en culturele hart van deze staat". Hoogtepunt uan het ééndaags verblijf van koningin Beatrix en prins Claus aan Atlanta was ongetwijfeld het bezoek aan de graftombe can de in 1968 in Memphis vermoorde Martin Luther King De koningin, die op eigen verzoek deze "bedevaart" wilde maken, werd ontvangen door de weduwe van de neergeschoten dominee. Nadat koningin en prins eerst een krans hadden gelegd op de graftombe, werden zij door mevrouw King rondgeleid door hel Martin Luther King- centrum. Het centrum is na de aanslag op dominee King met gelden van de staat Georgia en giften van zowel blanken als zwarten in Atlanta opgezet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7