'Dominees maakten er vroeger een show van' Weer klachten over boven-bloot zonnen op Katwijks strand Nieuwe wegen rond molen schieten op Koster Favier (Betlehemkerk): PAGINA 4 Leiden DONDERDAG 17 JUNI 1982 KATWIJK - Veel Katwij- kers blijken zich de afge lopen weken weer te heb ben geërgerd aan het top less zonnen van dames op het strand. Bij burgemees ter Bos zijn althans klach ten van voornamelijk vrouwen binnengekomen, die vinden dat moet wor den opgetreden tegen da mes die hun bovenstukje thuislaten. Ook het raadslid Den Haan (SGP) vindt dat. Hij heeft naar zijn zeg gen eveneens mensen gesproken die het "boven-bloot" zonnen maar niets vinden. Den Haan merkte gisteren tijdens de gemeentelijke commissiever gadering voor bestuurs- en juri dische zaken op dat Katwijk in tussen al aardig op Zandvoort en Scheveningen begint te lijken. Hij pleitte voor het verhogen van het aantal agenten op de strand- post van de Katwijkse politie om krachtiger optreden mogelijk te maken. Burgemeester Bos gaf aan dat de politie vooralsnog slechts in grijpt als daar om wordt ge vraagd. In dat geval vraagt de dienstdoende agent eerst of de dame haar bovenstukje wil aan doen, of dat zij elders op een rus tiger gedeelte van het strand wil gaan zonnen. Geeft zij daaraan geen gehoor, dan wordt proces verbaal opgemaakt, legde Bos Wandelen De afdeling Leiden van het IVN nodigt uit tot een rondleiding onder leiding van gidsen door het Heempark aan de Oegstgeesterweg. Aanvang óm tien, elf, twaalf en een uur. Vooraanmelden van- of morgenavond tussen zeven en negen uur op tel. nummer 760109. bij het buurthuiSj Pieters- kerkchoorteeg 15 of tel. 123271 (bij Gerard Broekmans). Beestenspul De manifestatie Beestenspul, de huisdierenshow die dit jaar op 25 en 26 september in de Groenoordhallen wordt ge houden, heeft een nieuwtje: voor het eerst kunnen bezoe kers hun eigen hond of kat meenemen en het dier laten keuren. Wie hieraan mee wil doen, moet een briefje schrij ven naar "Beestenspul", post bus 1224, 2340 BE Oegstgeest. De eerste burger van Katwijk beti telde de vergelijk van Den Haan, als zou Katwijk op Zandvoort lij ken, als "onzin". Bos vindt dat het topless zonnen allerminst "de spuigaten uitloopt" in Kat wijk. Niettemin verzekerde hij het SGP-raadslid dat hij, als het zonnen door dames met ont kleed bovenlijf hand over hand toeneemt, maatregelen zal ne men. De burgemeester opperde gisteren reeds om eventueel "als laatste middel" borden te plaatsen op de drukke strandgedeelten. Op die borden ?ou dan duidelijk moeten worden gemaakt dat het zonnen met ontbloot bovenlijf aldaar niet wordt getolereerd. Dat laatste riep weer vraagtekens bij van het CDA-raadslid Berk- heij op. "Volgens mij ga je dan verkeerd te werk. Je wekt op die manier de suggestie dat elders op het strand wel topless mag worden gezond", zo meende hij. Bos verzekerde Berkheij echter en weer gepraat legde Berkheij zich daar, bij neer, maar niet zon der de toezegging dat mocht het Topless zonnen stuit Den Haan te gen de borst. ooit zover komen daar eerst uit voerig over wordt gesproken. Het CDA-raadslid Van Leeuwen wenste intussen de man die dat bord moet gaan ontwerpen al vast veel fantasie toe. DUINSTREEK - De stranden by Katwijk en Noordwijk hebben tot nu toe geen schade ondervon den van de olievervuiling die de Noordzeekust momenteel teis tert. Wel is op de hoogwaterlijn bij Noordwijk, Katwijk en Was senaar over de gehele kustlijn een lichte olieverontreiniging waargenomen. Opruimingsacti viteiten worden vooralsnog niet ondernomen. Provinciebestuurder J. Borgman zei dat na een inspectie tocht langs de Zuidhollandse stranden. Het is volgens hem niet met zekerheid te zeggen of er al dan niet ernstige olievervui ling op de stranden bij de drie badplaatsen zal optreden. Een woordvoerder van de Katwijk- se politie verklaarde gisteren dat elke dag het strand wordt gecon troleerd op de aanwezigheid van olieresten. "Er is hier nog niets gevonden. We hebben het geluk dat de wind voor wat betreft Kat wijk gunstig staat en de olie naar Hoek van Holland afdrijft". De schade die de olie van de vorige week bij een aanvaring lekgesla gen tanker Katina heeft aange richt op de stranden in andere badplaatsen is daarentegen groot. Vooral de kust by Scheve ningen, Rotterdam-Hoek van Holland en Goedereede is zeer sterk verontreinigd. Daarnaast spoelt in toenemende mate olie aan bij Monster. Daar wordt vol gens Borgman momenteel ook met groot materieel gewerkt om de oüe op te i Auto totaal gescalpeerd LEIDEN - "Totaal gescalpeerd. De hele bovenkant van de auto werd eraf gereden". Zo omschreef de politie de schade die gistermorgen werd aangericht aan een op de Havenkade geparkeerde personenauto. Een twintig ton zware oplegger, beladen met heipalen, nam de bocht Kalvermarkt/Havenkade. De geparkeerde personenauto werd daarbij vier meter meegesleurd en volledig vernield. De chauffeur van de op legger, een 23-jarige Amsterdammer, reed door. Toen de politie hem vanmorgen wist op te sporen verklaarde hy "niets te hebben gemerkt van de aanrijding". Hij had zyn lading heipalen afgele verd bij de bouwwerken aan de Minnebroersgracht en dezelfde weg terug afgelegd. LEIDEN - Barend Fa- vier was in 1934 de eer ste die in de nieuwe Bethlehemkerk in de Kooi trouwde. Wist hij veel dat hij drie jaar la ter koster van diezelfde kerk zou worden. Een gesprek over domi nees, verdunde choco lade en hard werken. De inmiddels 71-jarige Favier, die vorige week werd gerid derd omdat hij 45 jaar koster van voornoemde kerk is, be gon als textielarbeider. Hij was het niet lang; een inci dent werd aangegrepen om hem te ontslaan. Favier; "Ik was in de oppositie, omdat ik voor m'n rechten op kwam. Je bent een commu nist, zei de baas tegen mij. Nee, antwoordde ik toen en ik citeerde de bijbel: heb uw naaste lief als uzelf'. Het incident: "Op een avond - ik zat toen juist in de avond dienst - liet ik een klos vallen. Ik zag wel dat de chef, die ons bespioneerde, bloedde. Maar ja, ik wist natuurlijk niet di rect wat er was gebeurd. Wat bleek: hy had een stuk van de klos tegen z'n gezicht gekre gen. Even later werd ik in z'n kantoor geroepen. Dat was chantage, zei hij: dat deed je met opzet! Ik werd natuurlijk kwaad, want ik had het hele maal niet met opzet gedaan. Dus ik zeg: weet u wat ik wel met opzet doe? Dit!, en ik gaf hem toch een paar meppen. Ik werd echter niet ontsla gen. Dat gebeurde een tijdje later pas toen ik een sigaretje stond te roken. Want dat mocht in die tijd niet". Eigenlijk had Favier er hele maal geen oren naar om kos ter te worden. Maar ja, wat moest hij, die in de steun liep? "Ik kon dat baantje krij gen dank zij m'n moeder, die conciërge van de Kooikapel is geweest. Ja, waarom wilde ik eigenlijk niet.. Laat ik het zo zeggen: je moest van veel markten thuis zyn, met veel mensen om kunnen gaan en ik was toen nog wel erg jong voor zo'n veeleisende baan" Romantisch Maar goed, je had weinig te wil len in die jaren dertig: Favier werd koster. Het was overi gens geen volledige baan. Hij bleef ook voor een deel in de steun. "Dat beviel me maar niks, want wat verdiende ik nou. Van de kerk kreeg ik 25 gulden per maand en van de steun vier per week. Dus toen ben ik maar uit de steun ge gaan en ben ik er een aantal dingen bij gaan doen". Ja, wat deed Favier er zoal niet bij. Hy haalde het kerkgeld op, bracht de toga's van de dominees naar de kerk, stookte een paar scholen en had ook nog een agentschap van de Leidse Courant Kort om: hard werken. Wat overi gens ook voor z'n vrouw geldt, want zij maakt in haar eentje de hele kerk schoon. De dominees van vroeger - vol gens Favier hadden ze wel wat van barons. Over hun preken: "Ze maakten er vaak een show van, brachten de preek met veel bravoure. Vaak waren ze ook nog ro mantisch. En nou moet ik zeggen: daar kom je niet ver mee. Het gaat toch alleen maar om het evangelie. Ver dween een dominee vroeger, dan zag je veel kerkgangers ook niet meer terug. De do minee was door zijn show de motor geworden. Tegen woordig zitten dominees vol gens mij veel dichter bij het evangelie. Bovendien, ze zijn ook in andere opzichten ver anderd. Het zyn veel meer broers geworden. Tegen woordig weten de dominees ook meer van de zorgen van de mensen". 'Ja vroeger was het allemaal veel strenger dan tegenwoor dig", zegt de vrouw van Fa vier. "Ik weet nog wel dat ik op een zonnige dag even met m'n kind buiten wilde gaan wandelen. Ternauwernood liep ik in het zonnetje, komt er iemand van de kerk langs, die tegen my zegt: u moet naar binnen. Een conciërge hoort niet buiten te lopen. Ik zeg nog: het is hier het Oran jehotel toch niet niet! Maar daar luisterde die man niet Chocolade Even later vervolgt ze: "Maar we hebben ook veel gelachen hoor! Neem dat kerstfeest in de oorlog. We hadden reke ning gehouden met 200 be zoekers, maar er kwamen er 500. Paniek! Hoe moet dat nou, vroeg de dominee al. Aan het eind hadden we ech ter nog chocolade over. Ha ha ha". Favier: "Zegt die dominee: hoe kan dat nou koster? Ik zeg: het was met die chocolade precies zo gesteld als met de fles van Elia. Het kon maar niet op. Ja, want dat deed je hè: in bybelse termen met el kaar spreken, zo nu en dan". In oktober zal Favier officieel met pensioen gaan. Hy blijft gewoon by de kerk wonen en heeft er ook wel oren naar om als conciërge nog enige werk zaamheden te blijven uitoefe nen. Er zal dus wel een nieu we koster moeten worden aangesteld. Misschien kan hy van de gelegenheid gebruik maken om een profiel van een goede koster te schetsen? Favier: "Ja, in de eerste plaats zou ik wel zeggen: zo'n man moet niet op z'n uren letten. Hij moet open staan voor de mensen, hun zorgen kunnen aanhoren. Ik herinner me bij voorbeeld dat er hier op een dag een vrouw aankwam die zei dat haar kindje erg ziek was en niet gedoopt Of dat kind direct kon worden ge doopt. Dan moet je zo'n vrouw rustig dat idee uit haar hoofd praten". Mevrouw Favier: "Ik zou zeg gen: zet er nu maar eens punt achter. Hij blijft praten. Zelfs 's nachts. Ik word weieens wakker en dan is-ie in z'n slaap weer aan het praten". Een Weerzien Favier: "Weet u wat ik nog wil de zeggen? Die man, die in dertijd tegen mij zei dat ik met opzet een klos naar z'n hoofd had gegooid, die stond twintig jaar na dat incident hier opeens voor de deur. Wat bleek! Hij was in het zaaltje naast de kerk aan het verga- Kostersechtpaar Favier: "Een koster moet niet op zijn uren letten". deren met het Groene Kruis nen. Wat is er dan met jou, weer een lel willen verko en kwam bij mij koffie halen. zegt mijn vtouw. Ik zeg: als ik P®n AMr.c Helemaal wit kwam ik bin- die kerel zie, zou ik hem zo WIM BRANDS De weg naar de Valk brug, waar het verkeer straks in twee richtingen overheen zal rijden. LEIDEN - De vernieuwing van het wegennet rond Molen de Valk schiet op. In november moet het miljoenenproject klaar zijn, maar ten stadhuize hoopt men dat de laatste werkzaamheden al eerder plaatsvinden. Eind april gaf wethouder Waal het startsein voor de vernieuwing. De nieuwe weg komt ten oosten van de molen en gaat ten koste van van het daar gelegen par keerterrein. De ruimte die voor parkeren resteert, wordt orden- telijker ingedeeld, zodat de capa- Speelplastiek op pleintje Haverstraat LEIDEN - Op het pleintje aan de hoek van de 2e Gorte- en de Ha verstraat komt een speelplastiek voor de kinderen uit de buurt. Bovendien zal de gemeente rond de Plataan op het pleintje een achthoekige bank neerzetten. De kosten, ongeveer 25.000 gulden, worden gedekt door een schen king die het Nederlands Ver bond van Ondernemers in de Bouwnijverheid al in 1979 deed. Voorwaarde was dat het geld aan een speelobject voor kinderen besteed zou worden. Gisteren aanvaardde de commissie voor financiën de gift en stelde boven dien het doel van het geld vast. citeit van het terrein niet al te zeer vermindert. De huidige weg ten westen van de molen verdwijnt. Op deze plaats komt een fiets- en voetpad. Eni ge maanden geleden werden aan weerszyden van de Valkbrug al bruggetjes gelegd voor fietsers en voetgangers. De Valkbrug wordt na de werkzaamheden opengesteld voor verkeer uit bei de richtingen. Het is dan één van de belangrijkste verkeersroutes voor zowel stad-in als stad-uit door aansluiting op de city-ring en de Schuttersveldweg. Laatstgenoemde straat en het kruispunt Lammermarkt en Nieuwe Beestenmarkt worden onder handen geno- Open café In het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66J wordt a.s. za terdagmiddag weer een open café gehouden. De video staat constant aan, beloven de or ganisatoren, waarbij een op treden van de groep Birthday party en een James Bond-film al vaststaan. Het café is van twee tot vijf uur open. Open dag Kerkcentrum De Regenboog in de Meren wijk staat zaterdag in het teken van een open dag. Van tien tot vier uur ver strekt de Strekmuziekschool informatie over hét onder wijs, geeft adviezen over in strumentkeuze en biedt ten slotte mogelijkheid tot in schrijving voor het nieuwe cursusjaar. De hele dag wor den er demonstratielessen ge geven. Vrijwilligers Voor het vakantiewerk in buurthuis Op eigen wieken van negen tot en met twintig augustuszoekt de stichting Slaaghbuurt nog vrijwilli gers. "Ook al kunt U maar één of twee dagen meedoen, U bent van harte welkom". Aanmelden kan bij het buurt huis, Valkenpad 2 of telefo- Soosavond In ditzelfde buurthuis wordt zaterdag een soosavond voor volwassenen georganiseerd. Behalve een drankje en een hapje kunnen er tal van ge- zellgheidsspelletjes worden gedaan. Aanvang is acht Puzzelrit In samenwerking met de RAC Randstad houdt het winkel centrum Luifelbaan een foto- puzzelrit. Volgens de organi satoren gaat het er niet om wie het eerst terug is, maar om het tonen van mooie plek jes. Het kerkplein aan de Bos- huizerlaan vormt het decor van start en finish. Engels In buurthuis In de Vroolijcke Arlce wordt in september weer een cursus Engels geor ganiseerd. Bij voldoende aanmeldingen kan gesplitst worden in beginners en gevorderden. Aanmelden kan

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4