'Beslissing over LWS uitstellen' Leuke stegen Koornbrugsteeg "PvdA mag WD niet voor CDA inwisselen" Bewoners Morskwartier en personeel woningstichting: Blazers treden in station op Voorrang voor bouw Volkshuis ELAMB.V. 'Niet alleen gezinnen in Stevenshofpolder' DONDERDAG 17 JUNI 1982 Lelden Leidenaar Herman van Hooidonk laat in het boek "Steech in. Steeg uit" (voor 35 gulden in de boekhandel te koop) het licht schijnen op tiental len Leidse stegen. Aan de hand van oude en nieuwe foto's beschrijft Van Hooidonk de soms wonderlijke historie van de stegen en steegjes, hoe ze aan hun naam zijn gekomen enzovoorts. In een serie besteedt deze krant aandacht aan een aantal van de stegen die in "Steech m, Steeg uit" voorkomen. LEIDEN - 25 augustus 1381 moet een helse dag zijn geweest voor veel Leidenaars. Want op dat tijdstip gingen het stadhuis en een strook bebouwing tussen de Rogghenbroetssteghe en de Stincsteghe geheel in vlammen op. Ook de huizen achter het raadhuis gingen verloren. Het blussen geschiedde ongetwijfeld provisorisch, want pas bij het stenen Clockhuys in de Maar- mansteeg werd de brand gestuit. In de verslaggeving van de brand werd overigens ook voor de eer ste maal melding gemaakt van een steeg die wij nu kennen als de Koornbrugsteeg. Hoewel de steeg toen nog niet zo heette. In de zestiende eeuw duikt de naam pas op. De Corenbregge- steegh was toen een smalle door gang van de Breestraat naar de Rijn, waar geen rijtuigen door mochten. Hoewel daaraan ongetwijfeld geen inspraakprocedures vooraf gin gen, besliste men toen wel dat dit verbod maar op één manier kon worden bekrachtigd paaltjes! Misschien kan iemand met veel vrije tijd nog eens een onder zoekje doen. Zul je zien: was het een verre voorouder van wethou der Cees Waal die op dit idee kwam. In 1669 werd de steeg verbreed, maar pas in 1929, na weer een stadhuisbrand, kreeg zij haar huidige breedte. Voor de volle digheid, andere namen van deze steeg zijn nog geweest: Lange Coornbrugsteegh (1600), Brug steeg (1614) en de Korte Koren- beurssteeg (1850). Dit lijstje lezende zou je haast den ken dat er ook toen al een straat- LEIDEN De bewoners van wo ningen van de Leidse Woning Stichting in het Morskwartier willen dat er meer tijd genomen wordt voordat er beslist wordt over de toekomst van de LWS. Dat standpunt hebben de bewo ners vorige week ingenomen. Op de algemene vergadering van de LWS (voor alle bewoners) op 23 juni zullen zij deze eis naar voren brengen. De voor naamste argumenten hiervoor zijn dat de problemen te ingewikkeld zijn om er binnen korte tijd een beslissing over te nemen. Dat de geleverde informatie te summier is voor een verantwoorde keu ze. En dat de wethouder al zo lang over het probleem heeft kunnen nadenken, waardoor de bewoners zeker recht heb ben op meer tijd voor de besluitvorming dan nu gegeven is. (eerst per complex, later m groter band) vast te stellen op welke hun medezeggenschap zo goed moge lijk gewaarborgd is. Het standpunt van de bewoners in de Mors staat niet op zichzelf. Deze week kwam het personeel van de LWS op de fractievergadering van de PvdA praten over het voorstel van PvdA-wethouder Tesselaar. Het personeel verzocht ook om (langdurig) uitstel van de beslissing. Voor hen telt met name de kwestie van de ambtenaren-status. Wordt de LWS om gevormd tot een particuliere instelling, dan kan het huidige personeel welis waar ambtenaar blijven, maar ontstaan er problemen bij promotie. Nieuw per soneel zal geen ambtenaar zijn, maar on derworpen aan de cao die voor perso neel van woningbouwverenigingen geldt. Fusie In het (stroef verlopen) gesprek tussen PvdA-fractie en LWS-personeel bena drukte Tesselaar opnieuw het belang van een fusie van de LWS met de Leidse woningbouwverenigingen tot één grote stichting. De wethouder noemde twee belangrijke argumenten om de LWS niet tot een gemeentelijk iets (een ge meentelijk woningbedrijf) om te vor- Allereerst zou zo'n woningbedrijf voor nieuwbouw afhankelijk zijn van de wo ningbouwverenigingen. (Volgens de wet mag de gemeente pas bouwen als de woningbouwverenigingen het laten afweten). Bovendien zouden de woningbouwver enigingen niet tot de door de gemeente gewenste fusie te bewegen zijn, als niet ook de LWS daarin een bijdrage levert, zo luidde de redenering van Tesselaar. De wethouder wil de gemeenteraad zo spoedig mogelijk laten beslissen over de toekomst van de LWS. Inmiddels hebben PPR, CPN en PSP zich definitief uitgesproken voor een ge meentelijk woningbedrijf. De partijen vinden dat de politieke controle op het woningbeheer en de invloed van de be woners zo het best gegarandeerd is. Ook D'66 heeft al geruime tijd geleden een voorkeur uitgesproken voor de vorming van een gemeentelijk woningbedrijf. In het 'eindvoorstel' van Klein Links ver vallen het LWS-bestuur en de Advies raad. In plaats daarvan is de wethouder van volkshuisvesting de direct verant woordelijke en het college van B en W in zijn geheel. Belangrijke beslissingen worden volgens dat voorstel door de ge meenteraad genomen. Het personeel zou dan ambtenaar blijven en er zou voor het personeel een mede- zeggenschaps-commissie moeten ko- Bewoners Voor de invloed van de bewoners zouden de bestaande bewonerscommissies ge handhaafd moeten blijven. Deze heb ben volgens het eind voorstel bewezen dat een goede organisatie van bewoners mogelijk is. Het huishoudelijk regle ment van de LWS zou op dit punt over genomen kunnen worden. De bewonerscommissies - aldus nog steeds PPR, CPN en PSP - zouden de beschikking moeten krijgen over geld voor het maken van huis-aan-huis blaadjes en dergelijke. Ook zouden ze ambtelijke ondersteuning moeten krij gen vanuit de gemeente voor admini stratief werk (maken van notulen van vergaderingen, enz.). De commissies zouden zeggenschap moe ten hebben over het onderhoud van het eigen complex, over schoonhouden, groenvoorzieningenvoorschotbereke ning stookkosten, nieuwbouw en reno vatie-plannen en over gemeenschappe lijke problemen, zoals met vrieskisten in kelderboxen, kabel-tv en dergelijke. Verder zou er een overkoepelende bewo nersraad moeten komen, die zeggen schap heeft over zaken van gemeen schappelijk belang. Het eind voorstel noemt onder meer: zeggenschap over het puntensysteem bij de huurbereke- ning, de manier waarop huurverhogin gen worden berekend en doorgevoerd, de toepassing van het doorschuifsys- teem en het bepalen welk complex het eerst aan de beurt is voor onderhoud. LEIDEN - Het Zaans Blazersen semble treedt zaterdag op in het Leidse station op een van de per rons. Het muziekgezelschap reist overmorgen langs een aantal sta tions in het westen van het land en doet daarbij tussen kwart voor één en kwart over één ook Leiden aan. Achterliggende ge dachte bij het Zaans muzieken- semble is om treinpasagiers bu het wachten en overstappen aan genaam te verpozen. "Dat wach ten valt wel mee. zeker in de randstad", zegt een NS-woord- voerder, "maar ik denk dat wei nig reizigers zich aan het optre den zullen storen". LEIDEN - Voor de nieuwbouw van het Leidse Volkshuis is ei genlijk een subsidie van 1.400.000 gulden nodig en de ge meente zal daarvoor dan ook by het rijk pleiten De reeds toege zegde 675.000 gulden voor nieuwbouw op het Ir. Driessen- plein is namelijk bij lange na niet genoeg voor een volwaardige voorziening voor het buurthuis werk. Dat staat in het 'Welzijnsaccommo- datieplan Binnenstad' dat de ge meente onlangs uitgaf Dit plan is opgesteld om aan te geven voor welke wyken geld moet ko men voor sociaal-culturele voorzieningen. De eerste conclu sie van het rapport is dat alle stadsvernieuwingswyken in de binnenstad een maatschappelij ke achterstand hebben, en dan ook extra geld behoeven. "De ge meente Leiden kan echter onmo gelijk alle huisvestingswensen van de sociaal-culturele instellin gen vervullen", zo wordt er di rect bijgezegd. De gemeente wil zich beperken tot een huisvestingsbeleid voor het buurt- en clubhuiswerk. In de stadsvernieuwmgswijken zijn dat het Volkshuis en In de Vrool- ijeke Arke. In de praktyk komt het er nu op neer dat de gemeen te zich vooral voor het Volkshuis zal inzetten. Dat kan namelijk het buurthuiswerk voor veel noordelijke binnenstadswijken verzorgen en bereikt bovendien het oostelijk binnenstadsgebied. Het oostelijk deel van het Leidse centrum is nu nog verstoken van een buurt- en clubhuiswerk. Duitsers bedelen met geld op zak LEIDEN - Vier Duitsers (twee vrouwen van 20 en 17 jaar en twee mannen van 24 en 32 jaar) zijn gisteren in de Vrou-- wensteeg door de politie aan gehouden. Zij bedelden om "geld voor de terugreis" Op het politiebureau bleek het viertal over - zoals de politie het uitdrukte - geld zat te be schikken. De rijke bedelaars werden na verhoor heen ge zonden. Kuijers over collegevorming: LEIDEN - "De WD mag als colle gepartner van de PvdA niet wor den ingewisseld voor het CDA". De fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad, Kuijers, zei dit gisteravond in een leden verged* ring van zijn partij Volgens Kuij ers is het duidelijk dat het CDA af wil van zijn oppositierol en er alles aan zal doen om na acht jaar oppositie in het college van B en W vertegenwoordigd te raken. Ook in de PvdA zouden stem men opgaan om de WD voor het CDA in te wisselen omdat dat de positie van de socialisten in het college van B en W zou verster ken "Zo mag dat niet gaan", al dus de WD-fractievoorritter Volgens Kuijers zijn de machtsver houdingen in de Leidse raad niet wezenlijk gewyzigd, ondanks de forse winst van de WD (dne ze tels) Hij wees er op dat links nog steeds een meerderheid heeft in de gemeenteraad en dat "de WD zich daarvan permanent bewust moet zijn in deze tyd". Vanavond heeft de WD een ge sprek met de onderhandelings- delegatie van de PvdA Kuyers zei te menen dat de onderhande lingen niet eenvoudiger zullen zyn dan vier jaar geleden. Geachte Automobilistfel. JoCHf Leiden, juni 1982 U zult wel vreemd opkijken. Opsporing verzocht? Natuurlijk niet voor U persoonlijk! Maar wij hebben het oog laten vallen op uw auto. Die willen we hebben. Wellicht was u nog niet van plan om uw auto in te ruilen omdat u toch dacht dat U teveel zou moeten bijbetalen op een nieuwe Renault. Wij zijn van plan om daar samen een oplossing voor te vinden. Wij willen u nu zelf eens laten bepalen wat uw auto redelijkerwijs waard zal zijn. Dat gaat als volgt: U vult op onderstaande coupon uw inruilprijs in. U komt naar ons toe met uw auto en de coupon. De coupon laat U ons niet zien!!!! Wij taxeren uw auto en noemen onze inruilprijs. Dan pas haalt U uw coupon te voorschijn! De hoogste van de twee prijzen is uw inruilprijs (mits het verschil niet groter is dan f 1000,-). Is dat niet de moeite van het proberen waard! Graag tot ziens, Off. Renault dealer HAARLEMMERWEG 2-4 LEIDEN TELEFOON 071-121210 - 143163 - 213341 LEIDSEWEG 422 VOORSCHOTEN TEL. 071-763854 Met deze coupon ontvangt u in ieder geval een nieuwe wettelijk goedgekeurde parkeerschijf. Naam: Adres: Type auto: Mijn inruilprijs is f LEIDEN De nieuwbouw in de Stevenshofpolder zou aangepast moeten worden aan de gebleken behoefte en er zou niet uitslui tend voor gezinnen gebouwd moeten worden. De bevolking wordt zo te éénzijdig samenge steld. Dat vindt PPR-raadslid Van Oos ten. Hij heeft hierover schriftelij ke vragen gesteld aan B en W. Van Oosten wil weten waarom één en tweepersoonshuishou dens niet worden ingeschreven voor een huurwoning in de Ste venshof. Voor- en nadat de schapen van de wol zijn ontdaan, worden ze tegen hun zin in ondergedompeld in een bad met een ontsmettings middel. Les voor scholieren: schapen scheren LEIDEN Honderden 'stadse' kin deren kregen gisteren aanschou wend onderwijs op de kinder boerderij in de Merenwyk. Op het ogenblik wordt er daar. on der leiding van schoolbioloog Frits van der Sluis, extra aan dacht geschonken aan het schaaD De derdeklassers van lagere scho len in Leiden waren uitgenodigd om getuige te zijn van het scha penscheren. Een tweejaarlijks te rugkerend festijn dat wordt ge houden om de "arme" schapen van hun vacht af te helpen De meeste kinderen waren al een keer eerder naar de boerderij ge togen ooi di' tentoonstelling "schaap en wol", ingericht in een van de de stallen te bekijken. Er kon hier niet niet alleen worden gekeken naar veel dingen die met het schaap te maken heb ben, maar er kon ook worden ge werkt met wol zoals karen, spin nen en weven.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3