KI Alk: half miljoen banen Industriebond boos op CNV-top C Musici stellen NOS ultimatum Beurs Amsterdam kort zakelijk Omroep-partners weer om de tafel Vijf uur korter werken in midden- en kleinbedrijf Nederlands franchise instituut CflWifc Positie schoolverlater benard Bond: Prijzen filmhui! r te hoog Over uitspraken prijscompensatie Beursoverzicht DONDERDAG 17 JUNI 1982 Werkloosheid De werkloosheid van mannen en vrouwen in Zuid-Holland is we derom gestegen. In de afgelopen maand kwamen er 1950 mensen zonder werk bij, waarmee de to tale werkloosheid in deze provin cie is gestegen tot 88.611 (61.669 mannen en 26.942 vrouwen). De vraag naar arbeidskrachten ver minderde opnieuw met 91, zodat in deze provincie eind mei nog 4.259 vacatures waren. Met uitzondering van het bouw- vakpersoneel en de chauffeurs nam de werkloosheid in alle be roepscategorieën bij de mannen toe. KLM Evenals in april zijn de vliegtuigen van de KLM in mei (de tweede maand van het lopende boek jaar) slechter bezet geweest dan in de overeenkomstige maand van vorig jaar. In mei daalde de beladingsgraad van 65,3 tot 61,6 pet wat voor april en mei samen neerkomt op een daling van 64,3 ot 61,4 pet, zo blijkt uit de ver- voers- en produktiecijfers van de maatschappij. Zuinige Philips Philips heeft de afgelopen twee jaar honderd miljoen gulden be spaard aan energiekosten. Dat heeft een woordvoerder van het concern gisteren meegedeeld. De onderneming startte in 1979 in Nederland en België met een energiebesparingscampagne en sedert 1980 is die campagne uit gebreid tot alle 57 landen waarin Philips actief is. In 31 landen waarvan inmiddels gedetailleer de gegevens bekend zijn werd een besparing bereikt van ge middeld tien procent. In Neder land wordt dertien procent min der energie verbruikt. Dat heeft een besparing van maar liefst 34 miljoen gulden opgeleverd. "RaboNeck" De Rabobank gaat van december af het gehele vliegreizenpakket van Neckermann verkopen. In een aanloopperiode zullen vol gens de bank alleen wintervlie- greizen van het reisbureau wor den aangeboden. De bank verkocht vorig jaar 475.000 reizen van 14 reisorgani saties. Neckermann Reizen en de Rabobank verwachten in het eer ste jaar van hun samenwerking ca. 15.000 vliegreizen extra te verkopen. Ohra-publiek De onderlinge verzekeringsmaat schappij Ohra gaat in september beginnen met een verkoopbalie in de Bijenkorf in Eindhoven, waar verzekeringen verkocht zullen worden. "We passen daar erg goed, want het Bijenkorf-pu bliek is dezelfde groep, als die waar Ohra zich op richt, die met de hogere inkomens", zo zei ad junct-directeur drs. B.J.J.M. Huesmann bij de presentatie van het jaarverslag. Ohra, een verzekeringsmaatschap pij die geen gebruik maakt van tussenpersonen, heeft sinds drie jaar een verzekeringswinkel in Rotterdam. Verzekeringen blij ken zich volgens de heer Hues mann goed te lenen voor ver koop in een winkel, mede omdat hier sprake is van een lage drem pel. Ontslagen Bij de Koninklijke Textielfabriek Raymakers in Helmond moeten 50 van de 200 werknemers wor den ontslagen. Dat heeft bewind voerder mr. C. Kager gisteren be kendgemaakt. Raymakers heeft sedert eind mei uitstel van beta ling. Het bedrijf zit al geruime tijd in de rode cijfers. De vakbonden hebben met de maatregel ingestemd. De ontsla gen zijh nodig om op korte ter mijn te kunnen overleven. Voor de langere termijn hebben de di rectie enerzijds en de Industrie bond FNV en de ondernemings raad anderzijds een overlevings plan gemaakt. Economie HILVERSUM (GPD) - Het be stuur van de Nederlandse Toon kunstenaars Bond heeft gisteren de NOS en de Wereldomroep een ultimatum gesteld. Wanneer de NTB niet voor vanmiddag 3 uur is uitgenodigd deel te nemen aan het overleg over de omroep-cao, zal de bond een kort geding te gen de twee omroepen aanspan nen. De NTB stuurde gisteren een tele gram aan het NOS-bestuur, waarin om toelating, tot het cao- overleg werd gevraagd. Tot gis teravond laat had de bond daar geen antwoord op gekregen. De toonkunstenaarsbond kan het niet langer aanvaarden uitgeslo ten te zijn van de mogelijkheid om de belangen van zijn leden musici bij de omroep te beharti gen en heeft daarom tot het ulti matum besloten. Het NTB-bestuur rekent erop dat de omroepleiding het niet tot een procedure zal laten komen. De organisaties van musici in de an dere Europese landen zijn door de NTB op de hoogte gebracht van de houding van de NOS en de Wereldomrmep tegenover de bond. Gesprek Er zal nog deze week een nieuw ge sprek plaatsvinden tussen verte genwoordigers van werkgevers en werknemers van de omroep. Tot dit nieuwe gesprek is gister middag besloten nadat de om- roepstaking van dinsdag maar gedeeltelijk geslaagd is. De bon den hadden dinsdagavond laat een ultimatum laten bezorgen bij de werkgevers, waarin deze wer den opgeroepen voor zondag twaalf uur te reageren op een voorstel van de bonden tot be middeling in de cao-onderhande lingen. Vakbondswoordvoerder Frans Gottmer verklaarde gisteren eni ge verschuiving te zien in het standpunt van de omroepwerk- gevers. Zo zouden zij nu wel be reid zijn te praten over een moge lijke oplossing voor het verlies aan arbeidsplaatsen dat het ge volg is van de zendtijduitbrei ding van Veronica. Deze omroep wenst namelijk nauwelijks ge bruik te maken van de mogelijk heid van personeelsuitbreiding, terwijl andere omroepen wel in moeten leveren voor de groei van Veronica. Ook zouden werkgevers zich iets soepeler opstellen in de belang rijke kwestie van de arbeidstijd verkorting. De bonden eisen één uur arbeidstijdverkorting per week en nieuwe arbeidsplaatsen om de ontstane ruimte op te vul len. De werkgevers zijn daar niet tegen maar willen dat werkne mers alle daaruit voortvloeiende kosten dragen. Volgens Gottmer zijn zy nu bereid te praten over de indirecte kos ten die daaruit voortvloeien. Dat wil zeggen, de kosten voor bu reaus en dergelijke. Hoewel de bonden blijven bij hun eis dat de werkgevers de helft van de kos ten moeten betalen, sprak de vakbondswoordvoerder toch van een positieve ontwikkeling Hij voegde hier wel aan toe dat het slechts een hele kleine ver schuiving is en zeker nog geen reden om te juichen. Werkgeversonderhandelaar Spaan verklaarde desgevraagd met te begrijpen dat de bonden van een nieuwe ontwikkeling spreken. Hij onderkende de noodzaak van een gesprek op korte termijn maar zei dat er geen sprake is van een verandering in de opstel ling van de omroepwerkgevers. „Maar", zo zei Spaan, ,,ik sluit niet uit dat het licht bij de bon den opeens is gaan schijnen" DEN HAAG (ANP) Als de werkweek vijf uur korter wordt, zodat het weekeinde bijvoorbeeld vrijdagmiddag om 12 uur begint, dan kunnen er 540.000 mensen aan een baan worden geholpen. Dit zegt het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIMK) in Den Haag in een giste ren gepubliceerd onderzoek naar HILVERSUM (GPD) - Het advies- en bemiddelingsinstituut NABI te Hoevelaken en het raadge vend en uitvoerend bureau voor de distributie Jakma, Jansen en Van Ostaden te Cuijk hebben be sloten tot oprichting over te gaan van het Nederlands Franphise Instituut, zijnde een adviesbu reau voor economische samen werkingsvormen. De oprichting van dit instituut is onder andere het gevolg van de vaststelling dat reeds lang bestaande samenwer kingsvormen, zoals het vrijwillig filiaalbedrijf, inkoopcombinaties en coöperatieve verenigingen enz. door de huidige marktstruc tuur zijn achterhaald en de in middels bekend geworden fran- chise-formule onvoldoende tot ontwikkeling is gekomen, aldus de leiding van het nieuwe insti tuut. Dit instituut kan ingeschakeld worden voor onder andere markt- en vestigingsplaatsonder zoek, juridische begeleiding op het gebied van contracten en overige binnen de samenwer king passende juridische formu leringen. Voorts voor het opstel len van meerjarenplannen, trai ningsprogramma's, administra tieve organisatie en dito begelei ding, het leveren van manage- ment-adviezen, de bemiddeling bij en de samenstelling van tota le financieringsprogramma's en de werving van winkelpanden en andere percelen. Luchtvaart staking in Frankrijk PARIJS (ANP) - Het personeel van de drie Franse luchtvaart maatschappijen heeft gisteren het werk neergelegd. Dit heeft de nationale vakbond voor lucht- vaartpersoneel SNPNC bekend gemaakt. De tweedaagse staking, die vorig weekeinde werd afgekondigd, wordt gehouden bij Air France, Air Inter, en Uta. In vakbonds kringen zei men dat de lucht vaartmaatschappijen veel vluch ten lieten verzorgen door kader personeel dat niet bij de staking was betrokken. de werkgelegenheid in die tak van het bedrijfsleven tussen 1960 en 1980. Het EIMK baseert zijn stelling op berekeningen met de onder zoeksgegevens van de afgelopen twintig jaar. Het voegt er onmid dellijk aan toe dat in de praktijk waarschijnlijk minder nieuwe banen zullen worden geschapen. Het kleinbedrijf bijvoorbeeld, kan nauwelijks nieuw personeel gebruiken, aldus het onderzoek Bovendien zal verkorting van de werkweek de nodige hoofdbre kens kosten op financieel ge bied, voorspelt het EIMK. Uit het onderzoek van het EIMK blijkt voorts dat het aantal werkenden in het bedrijfsleven tussen 1960 en 1980 met 267.000 (of negen procent) is toegeno men. Twee jaar geleden werkten er ruim 3,2 miljoen personen in de particuliere sector. Bij de overheid en aanverwante organi saties (PTT, welzijnsinstellingen en andere stichtingen) groeide het aantal werknemers met bijna veertien procent. Het aantal mensen dat in deze pe riode van twintig jaar op de ar beidsmarkt erbij is gekomen, steeg met bijna negentien pro cent, waaruit zich laat aflezen hoezeer de werkloosheid is ge stegen. Volgens het instituut gingen er 650.000 werkjaren verloren in de bestudeerde periode. Vooral tus sen 1967 en 1976 was de daling van de hoeveelheid werk groot, aldus het instituut. Een werkjaar is de hoeveelheid werk die een man of vrouw in een jaar verzet, overeenkomend met zo'n 2100 uur. De jaarlijkse werktijd is per werkende met 600 uur of 27 pro cent teruggelopen, een zeer ster ke arbeidstijdverkorting, aldus het economisch instituut. In 1960 duurde de 'modale' werkweek nog 46,6 uur. Maar ook de toeneming van het aantal deeltijdwerkers heeft bij gedragen tot de verkorting van de gemiddelde werktijd per jaar, evenals de groei van het aantal vakantiedagen (van 15 tot 24 da gen) en het gestegen ziektever zuim (van 14 tot 24 dagen), aldus het onderzoek. Waren er in 1960 nog 68.000 men sen die een deeltijdbaan hadden, in 1980 waren het er al 415.000 Vooral de grote bedrijven heb ben veel deeltijdwerkers in dienst genomen. Volgens het on derzoek van het EIMK bestond 95 procent van het personeel dat in die twintig jaar in een grote onderneming ging werken, uit parttimers. In het midden- en kleinbedrijf bedroeg het percen tage 42. Het onderzoek van het EIMK is vooral gebaseerd op cijfers van het CBS en dekt volgens het in stituut twee derde van de totale werkgelegenheid en drie kwart van de werkgelegenheid in de bedrijven. UTRECHT - In de Bemhardhal van het Utrechtse Jaarbeurscomplex zijn gisteravond de examens ixx>r het horecabedrijf begonnen. Over drie dagen verdeeld zullen tegen de 15.000 kandidaten proberen hun horeca- papieren te verkrijgen. DEN HAAG (ANP) - De kans op een baan voor jongeren die na hun schooltijd nog niet hebben gewerkt, wordt steeds kleiner. De jeugdwerkloosheid lag op 31 mei veertig procent hoger dan een jaar daarvoor. Er zitten nu 86.000 jongens en 74.000 meisjes beneden de 23 jaar (nog steeds) zonder werk. Dat zijn er 16.350 meer dan vorig jaar. Dit blijkt uit het maandelijks over zicht van de arbeidsmarkt dat het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren heef) gepubliceerd. Volgens het departement hangt de ze stijging samen met de op gang gekomen stroom van schoolver laters, maar de grote toevloed van schoolverlaters naar de ar beidsmarkt komt eerst eind van deze maand goed op gang. Ook blijkt dat de tijd die werkloze jongeren staan ingeschreven bij het arbeidsbureau alvorens zij hun eerste baan krijgen, steeds lager duurt. Zo waren er in mei tweemaal zoveel jongeren als in mei 1981 die binnen een jaar nog geen werk hadden gevonden. De groep die een half tot een heel jaar nodig had om een baan te vinden is in mei ten opzichte van vorig jaar met bijna vyftig pro cent gegroeid. Zoals bekend maken de jongeren 33 procent van de totale werk loosheid van 520.000 (gecorri geerd voor seizoen) uit. UTRECHT (ANP) De Diensten bond FNV wil samen met de overheid en de bioscoopwerkge vers het offensief openen tegen de filmverhuurmaatschappijen Deze bedrijven vragen volgens de bond veel te hoge huren voor hun films, waardoor de biosco pen nauwelijks in staat zyn het hoofd boven water te houden. Volgens bestuurder Ab Engels man van de Dienstenbond FNV is het niet ongebruikelijk, dat een bioscoop tachtig procent van de bruto-ontvangsten moet af dragen aan filmhuur Op die ma nier blijf) er volgens hem weinig over voor behoorlijke arbeids voorwaarden voor het bioscoop personeel. De cao voor deze werknemers is dan ook een zeer povere, aldus Engelsman. Op een landelijke vergadering van bioscoop werknemers is gisteren in Utrecht daarom besloten aller eerst de verhuurbedrijven aan te pakken, omdat die het grootste kwaad in het bioscoopwezen zijn. De Dienstenbond wil in eendrach tige samenwerking met de bio scoopwerkgevers. verenigd in de Nederlandse Bioscoopbond, een gesprek aanknopen met de ver huurbedrijven over een prijsbe leid. Dit gesprek moeten binnen een maand plaatsvinden. Ook gaat de bond de kwestie onder de aandacht brengen bij de mi nisters van CRM en sociale za ken en werkgelegenheid, omdat hier volgens de bond zowel werkgelegenheid als cultuur goed in gevaar zijn. Acties in de bioscopen staan nog niet direct op het programma, omdat die gemakkelijk de toch al kwetsbare bioscoopwerkgevers zouden schaden. Mocht er in een later stadium tot actie worden besloten dan zal die tegen de ver huurbedrijven zijn gencht. Volgens bestuurder Engelsman zouden bijvoorbeeld bioscopen kunnen worden bezet, waarna de filmvoorstellingen gewoon tegen betaling doorgaan zonder dat de opbrengst aan de verhuurbedrij ven wordt afgedragen. De Nederlandse Bioscoopbond liet bij monde van secretaris L. Claassen weten in principe best bereid te zijn tot een gesprek tus sen de bond. de bioscopen en de verhuurbedrijven. Hij verwacht er echter weinig heil van. De bio scopen zitten namelijk samen met de verhuurbedrijven in de zelfde Nederlandse Bioscoop bond en bovendien zijn hoge filmhuurprijzen niet de enige re den dat de bioscoop weer moei lijke tijden doormaakt. "De Dienstenbond weet dat ook wel. We zijn daarom wat verbaasd, dat de bond nu doet of ,.il. kwaad van de verhuurbedrijven komt", aldus Claassen UTRECHT (ANP) - Suggesties vanuit de top van de christelijke vakcentrale om de prijs compensatie eventueel een paar jaar te laten zitten in ruil voor belastingverlaging, zijn de bij het CNV aangesloten industriebond in het verkeerde keelgat geschoten. De CNV-top liet maandag bij monde van loon- deskundige Gerrit Terpstra weten, voor dat soort plannen wel iets te voelen. Op die ma nier zou de werkloosheid kunnen worden aangepakt, terwijl tegelijkertijd via compen serende belastingmaatregelen zou kunnen worden voorkomen, dat de koopkracht al te veel keldert. Maar de industriebond CNV is verontwaar digd over de uitspraken van de CNV-top. De algemene vergadering van de bond distan tieerde zich gisteren in Driebergen blijkens een verklaring "volkomen" van de uitspra ken van Terpstra. De indruk wordt gewekt dat de prijscompensatie al is weggegeven. terwijl er weinig of geen garanties worden gegeven voor behoud of uitbreiding van de werkgelegenheid en dat heef) bij de leden van de industriebond grote verwarring op geroepen, aldus de verklaring. De Industrie bond vindt dat elke suggestie die een ander beleid tot gevolg heef), zeer zorgvuldig op zijn waarde moet worden beoordeeld en uit voerig aan kader en leden moet worden voorgelegd. Besluiten mogen pas worden genomen na breedvoerig overleg met de le den, aldus de industriebond. Bestuurder Bram Sonneveld van de Industrie bond vindt dat het CNV onzorgvuldig heeft gehandeld en dat daardoor onnodig veel on rust bij de leden is gewekt. "Zeker als het om zo'n gevoelige zaak gaat als de prijscom pensatie moet je eerst alle voors en tegens van zo'n plan onderzoeken voor je er uitspra ken over doet. Nu krijg je de indruk dat het CNV andersom te werk gaat en dat zet bij ons als industriebond kwaad bloed aldus Sonneveld CNV-bestuurder Terpstra zei desgevraagd na drukkelijk, dat het CNV helemaal nog geen standpunt heef) over de "uitruiloperatie" (prijscompensatie ruilen voor belastingver laging), een zaak die in de sociaal economi sche raad is aangekaart door de Tüburgse professor Schouten "Door enkele publikatie is de indruk gewekt dat wij onze keus al hebben bepaald", aldus Terpstra. "Dat is niet juist We hebban Bik en gezegd dat het plan van Schouten de aan dacht verdient, dat alle effecten op werkge legenheid. inflatie en dergelijke eens goed moeten worden nagerekend Als dat is ge beurd zulleh we het als een van de mogelijk heden aan onze leden voorleggen. Dat is de juiste procedure en ik ben het wat dat be tref) helemaal met de industriebond CNV eens", zo liet Terpstra weten DONDERDAG 17 JUNI 1982 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Dort*«hc. Petr. 231.20 238.0 QUt Broc«do 127.00 126.00 112,50 111.00 140.70 139.50 315.00b 315.00b 200,00 200.00 722.00e 725.0 Blydenst. c Borium IJ V Dell MIJ. Domui Dorp cd c< 150.00 149.30 149,00 148.00 14,50 14.20 30.10 30.00c 4570,00 4530.00 305,00 305,00 705.00b 705.00b 150.00a 140.00a 300.00 300.00 108.00 103.00 285,00 285,00 559.00 551.00 37.70 174.00 26,60 27.20 BELEGGINGS- INSTITIITEN Alf Kondvnb 106.00 106.00 128.00 127.50 J 33.00 134.50 848 00 800 00 516.00 518.00 40.50 40.50 112.50 112.00 15.90 15.90 GOUD EN ZILVER Goud 17170 neio BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De KLM heef) vandaag de daling van de voorgaande dag voortg» /- ochtenduren zakte de koers van het fonds, waarvan laat in de middag de cyfers over 1981 1982 bekend zullen worden gemaakt, weg Lit I 87.60, v. aarn.i en In til herstel optrad tot 88,30. Dit betekende echter nog een ver Üivan i .5 Ook da r. van da weer wat kalme markt lag er weer niet florissant bij Akzo had rond het middaguur 30 cent ver loren op ƒ23.70. Unilever 1,30 op 145.70 en Kon. Olie ruim 2 op 87.50 Philips moest 30 cent terug naar 22,30 en Hoogovens raakte eveneens drie dubbeltjes kwijt op 14.50 Van de banken zakte Midden standsbank 2,50 naar 138. Fnesch-Groningschc Hypo theekbank werd 1 goedkoper op ƒ51 en Wcstland Utrecht 2 op 80 Ennia daalde een gulden naar 126. By de uitgevers was Elsevier-NDU 1.80 lager op 153. terwijl VNU zich kon handhaven op 54.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25