Ik wil alle zaken volkomen beheersen Benzinegebrek nekt Nieuwkoopse politie Actiecomité tot behoud doktersapotheken s""> Noordwijkse oud-wethouder Jansen nu provinciebestuurder: 99 99 Proef moet water op AAV-baan wegwerken DONDERDAG 17 JUNI 1982 DEN HAAG/NOORD- WIJK "Als ik niet in Noord wijk had kunnen blijven wonen, was ik waarschijnlijk geen ge deputeerde geworden. Dat zou voor mij een breekpunt zijn gewor den". De kersverse pro vinciebestuurder Th. F. J. (Ted) Jansen zegt an derhalve week geleden met "een bloedend hart en weemoed" zijn func tie als wethouder in Noordwijk te hebben neergelegd. Jansen is twaalf jaar lang ge meenteraadslid in Noordwijk geweest, waarvan elf jaar als wethouder. Dat werk wilde hij best nog een aantal jaren voortzetten. Ware het niet dat zijn partij (de WD) hem eind vorige maand vrij plotseling vroeg om lid te worden van het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland. En de functies van wethouder en gedeputeerde zijn volgens de wet niet te verenigen. "Het heeft voordelen voor een plaatselijke politieke groepe ring om deel uit te maken van een landelijke partij. Als de landelijke partij groeit, dan profiteert een plaatselijke partij daarvan. Het schept echter ook verplichtingen. Als de landelijke partij je ver zoekt om een hogere be stuursfunctie te gaan bekle den, dan moet je je loyaal op stellen en gevolg geven aan zo'n verzoek. De WD wordt sterker en het groeiproces moet worden bevorderd". Vastgeroest "Ik ben echter verslingerd aan Noordwijk, waar ik geboren en getogen ben. Noordwij- kers zijn over het algemeen vriendelijke mensen. Verder was ik er bij veel zaken be trokken. Ik was tot mijn be noeming als gedeputeerde Gedeputeerde Ted Jansen: "De aanleg van een weg en de natuur zijn twee tegenstrijdige zaken. Dat maakt de problemen voor een provinciebestuurder een uitdaging. onder meer voorzitter van het zwembad het "Bollenbad". De ontwikkeling zwembad heb ik vanaf het begin meegemaakt. Het wordt op den duur een stukje van jezelf', aldus Jansen. "In het college van burgemees ters en wethouders heb ik het uitstekend naar mijn zin ge had. De wethouders konden goed met elkaar overweg en er werd prima samenge werkt. Daarnaast hadden we een inventieve burgemeester. En, zoals het ook hoort, een lastige raad. Dat houdt je wakker", zegt hij. "Echt, ik heb een korte, maar zeer moeilijke periode door gemaakt om tot een beslis sing te komen. Ook omdat ik graag mijn bureau had willen "opruimen", zoals dat heet. Maar omdat de functies on verenigbaar zijn, was ik na mijn benoeming tot provin ciebestuurder automatisch geen wethouder meer". Hoewel hij zich dus moeilijk kon scheiden van zijn wet houdersschap en zijn activi teiten in Noordwijk, gelooft Jansen dat het aan één kant goed is dat hij naar het Pro vinciehuis in Den Haag is ge- Door Wim Wegman gaan. "Je loopt het gevaar vast te roesten en te vergrij zen als je je te lang met de zelfde zaken bezighoudt". Onwennig In zijn nieuwe functie als pro vinciebestuurder voelt Ted Jansen zich nog "onwennig". "Ik ben vroeger technicus van beroep geweest. En het is, geloof ik, een eigenschap van een technicus om alles te willen beheersen waarmee hij te maken heeft. Ik wil de zaken zó goed kennen dat ik op elke vraag een afdoende antwoord kan geven. Ik wil, voor wie dan ook, een vol waardige gesprekspartner zijn. Dat ben ik nu nog niet, daarvoor ben ik nog maar te kort ingewerkt. Zolang ik al les nog niet beheers, voel ik mij onwennig". Jansen zegt overigens zeer in tensief bezig te zijn om ge brek aan kennis weg te werken. "Soms bestudeer ik tot drie uur 's nachts dos siers, rapporten en nota's". In het Noordwijkse college van B en W beheerde Jansen on der meer de portefeuille voor sociaal-economische zaken. Daar wilde hij, als het alleen aan hem had gelegen, zich ook binnen Gedeputeerde Staten mee bezighouden. Na de onderhandelingen met het CDA en de PvdA, de twee partijen die naast de WD in het provinciebestuur zijn ver tegenwoordigd, kreeg hij Verkeer en Vervoer, en Per soneel en Organisatie toebe deeld. Bescheiden De portefeuille Verkeer en Ver voer omvat alles wat met we gen, vaarwegen fietspaden maar ook met veren heeft te maken. Dat houdt niet alleen onderhoud en aanleg van we gen in, maar bijvoorbeeld ook het afgeven van taxiver gunningen. Verder moet Jan sen gestalte geven aan het personeelsbeleid en de orga nisatie van de provincie. "Daar zitten ook hele interes sante kanten aan: denk maar aan de zogenoemde deeltijd en duo-banen, de rechtsposi tie van ambtenaren en de be zuinigingen die ook op perso neelsgebied bij de provincie moeten worden doorge voerd". Ted Jansen vindt dat hij zich bescheiden moet opstellen wat betreft zijn eigen ideeèn over het beleid van de pro vincie. "Ik ben een nieuwko mer. Dan moet je niet zeggen dat alles vanaf nu totaal an ders moet worden aangepakt. Nee, je moet eerst kijken wat het huidige beleid en wat de bestaande plannen zijn. Ik heb mij verplicht om het tus sen het CDA, de PvdA en de WD overeengekomen be leidsprogramma gestalte te geven". Eén van de punten uit het geza menlijke programma is het geven van voorrang aan de veiligheid, de verbetering en het onderhoud van bestaan de wegen, in plaats van het aanleggen van nieuwe we gen. "Tenzij die nieuwe we gen strikt noodzakelijk zijn. Zoals de rijksweg 11. Leiden- Alphen-Bodegraven, en de rijksweg 19 door Midden- Delfland. In deze tijd, nu het rijk minder geld beschikbaar stelt voor de aanleg en het on derhoud van wegen, kun je niet meer als een blinde nieu we wegen aanleggen en de oude laten voor wat ze zijn". Natuur Twee dingen zijn Jansen in middels opgevallen wat be treft de aanleg van wegen en vaarwegen. "De tijd die ligt tussen het maken van de eer ste plannen voor een weg en de daadwerkelijke uitvoering is vaak bijzonder lang. De problemen lopen doorgaans ver over de ambtstermijnen van vier jaar heen. Daardoor is het met makkelijk om be leidsombuigingen door te voeren. Daarmee wil ik overi gens niet zeggen zeggen dat ik inderdaad ombuigingen wil doorvoeren" "Een andere zaak die mij is op gevallen. is dat er gedurende die lange tijd dievoor de uit voering van een plan nodig is, zich mentaliteitsverande ringen voordoen. Twaalf jaar geleden moesten de wegen zo breed mogelijk zijn. Natuur, milieu en landschap waren ondergeschikte zaken", aldus Jansen. 'Tegenwoordig zijn het juist factoren die het beleid bepa> len. Het is echter wat moei lijk te zeggen of ik tevreden ben met deze ontwikkeling. Dat hangt af van de situatie. Wel is het is het zo dat de aan leg van een weg en het beh- joud van het landschap vaak twee tegenstrijdige zaken zijn. Maar dat maakt van een probleem juist een uitdaging voor een provinciebestuur der". r twaalf jaar raadslid en elf jaar wethouder te zijn geweest, heeft Ted Jansen twee weken geleden dc <an het Noordwijkse gemeentehuis definitief achter zich dichtgetrokken Ik kan de jongens toch moeilijk met het openbaar vervoer sturen NIEUWKOOP - "De benzi ne is op". Net niet wanho pig schalde het door het politiebureau in Nieuw koop. Groepscomman dant H. Leppink van de rijkspolitie moet er sinds de alom toeslaande bezui nigingen op toezien dat er geen litertje benzine te veel wordt verbruikt door zijn groep. Komt hij niet uit met het quantum dat hem is toegewezen, dan moeten er wagens op stal worden gezet. "Ik weet vaak niet hoe ik de eindjes aan elkaar moet knopen", zegt Leppink. Maar, zegt hij, het is niet alleen de rijkspolitie in Nieuwkoop die te kampen heeft met de bezuinigin gen. "Overal in het land is het raak. De tijd datje alles kon doen is voorbij. Ook wij van de politie moeten prioriteiten gaan stel len". Een van de manieren waarop het ministerie wil bezuinigen is het paal en perk stellen aan het ben zineverbruik. Vooral voor de groep Nieuwkoop is dit geen ge makkelijke opgave, want het werkgebied omvat naast de ge meente Nieuwkoop (en de Nieuwkoopse plassen, ook nog de gemeenten Zevenhoven, Nieuwveen en Ter Aar. De poli tie kwam in mei bijvoorbeeld dik benzine te kort. Er mocht 2224 li ter benzine worden verbruikt, maar het werd uiteindelijk 2342 liter. "Honderdachttien liter te veel. Het overschot van april is weer helemaal teniet gedaan. Maar ja, als ergens een ongeval is dan kun je niet zeggen: jongens, ga maar met het openbaar ver voer. Dat is niet te doen. Dat kost teveel uren", aldus Leppink. Ef ficiënter surveilleren, waarbij onder meer de surveillance op bepaalde uren per dag uitvalt, is een van de maatregelen die uit besparingsoverwegingen zijn ge nomen. \an de andere kant hebben de be zuinigingen niet alleen nadelige gevolgen: "Het is niet alleen een zwarte bladzijde. Doordat je moet besparen op bijvoorbeeld de benzine, wordt het contact met de burger beter. Er moet nu meer te voet of per fiets worden gesurveilleerd. Allicht datje dan meer met de burgers praat dan wanneer je in een wagen voorbij toert. Zo zie je dat het allemaal niet zó slecht is", zegt Leppink. Ook de manschappen dragen hun steentje bij in het besparen op de benzine. "Ik ben met de fiets naar m'n werk gekomen in plaats van met de dienstwagen", ver kondigt een agent. De werkdruk is, zegt Leppink in zijn jaarverslag over 1981, flink toegenomen. Opmerkelijk is dat de politie steeds meer wordt ge confronteerd met maatschapelij- ke problemen. Zo moest de groep in het afgelopen jaar niet minder dan 62 burenruzies be slechten. Leppink: "De mensen kunnen blijkbaar steeds mind- der van elkaar velen". Hoewel dit soort ruzies eigenlijk een zaak voor het maatschappelijk werk is, vindt hij, wordt de politie er toch steeds meer bij betrokken. Dat ligt volgens hem niet zozeer aan de hulpverleners, maar meer aan het feit dat de mensen niet zo gemakkelijk naar maatschappe lijk werk toestappen maar liever hun eigen boontjes doppen. "Maar als het uit de hand loopt, zoals bij burenruzies nog wel eens gebeurt, dan kan wel de po litie ingrijpen". Oplossen Volgens het jaarverslag is het aan tal misdrijven toegenomen met 50 procent tot 441 gevallen. Bal dadigheid zorgde voor 52 zaken en twaalf keer werd de politie ge confronteerd met een telefoon- maniak "Toch mogen wij in Nieuwkoop niet mopperen. De politie doet hier extra zijn best. Neem eens het aantal misdrij ven. Wij zitten ondanks ons te kort aan mankracht met een op lossingspercentage van 35 pro cent. Dat is ver boven het lande lijk gemiddelde. Zo gek doen we het dus niet", constateert Lep pink. Een van de voornaamste proble men in Nieuwkoop - en niet al leen daar - is dat de overuren die de manschappen vanwege de on derbezetting moeten maken, niet meer in geld worden uitbetaald. Overuren moeten in de vorm van vrije tijd worden teruggegeven. "Met de grootste moeite heb ik voor elkaar kunnen krijgen dat de mensen hun vakantie kunnen opnemen. Daar houdt het echter ook mee op. Zomaar een vrije dag opnemen is er niet meer bij" zegt Leppink. Voorkomen De bezuinigingen hebben er toe geleid dat meer aan preventie moet worden gedaan om het aan tal "gevallen" terug te dringen. De Nieuwkoopse politie doet dat onder meer door iedere week een school te bezoeken, waar wordt verteld over het werk van de po litie. Daarnaast is er een ver- keerscommissie in het leven ge roepen die de gemeente advi seert over gevaarlijke punten in het dorp en is er een commissie ter voorkoming van misdrijven. "Als de burgers attenter zijn op voor dieven uitnodigende situa ties zou dat de politie flink hel pen", aldus Leppink.Voor de Nieuwkoopse politie is er echter een lichtpunt aan de horizon. Het tekort aan mankracht (29 man te gen een normaantal van 31) was vorig jaar voor het gemeentebe stuur van Nieuwkoop aanleiding om bij het rijk om meer agenten te vragen. Aan dit verzoek heeft het ministerie nu gevolg gege ven: volgende maand komen er twee agenten bij Vrouwelijke agenten. "Dit wordt een histori sche dag voor Nieuwkoop", zegt Leppink, "Ten eerste komen in Nieuwkoop voor het eerst vrou welijke agenten en ten tweede komen we dan voor het eerst sinds zeer lange tijd op de orga nieke sterkte" HUIB HIKKE De politie in Nieuwkoop zal voortaan meer te voet moeten surveilleren De auto's moeten aan de kant blijven om de nodige liters benzine te bespa ren. Volgens de groepscommandant heeft dit toch ook een positieve kant "Het contact met de burgers zal hierdoor worden verbeterd. (Foto WUn Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een proef met een betere afvoer van het oppervlaktewater op de atle tiekbaan van dc Alph.-r, C 1 t eniging AAV'36 moet de proble men die deze club heeft met de waterafvoer oplossen. Volgens secretaris Jan Zorge kunnen wedstrijden en trainingen met slecht weer niet doorgaan. De baan van AAV'36 wordt al meer dan vier jaar geteisterd door wa teroverlast "We zijn al jaren aan het zeuren, maar er is geen geld", vertelt se cretaris Zorge van AAV'36 "We laten iedere keer de bovenlaag losgooien en weer aanwalsen. maar de drainage doet het ge woon niet goed genoeg Het bes te zou zyn om de hele baan eruit te gooien en een kunststofbaan aan te leggen, maar dat is hele maal onbetaalbaar", aldus Zorge. Daarvoor zou een bedrag tussen de 1,3 en 1,8 miljoen gulden op tafel moeten komen. NIEUWVEEN - Met rond de twin tigduizend handtekeningen van- streekgenoten boven de achttien jaar wil het gisteravond opge richte "actie-comité tot behoud van doktersapotheken" een vuist maken tegen de vestiging van apotheken in de Rijnstreek. Het is de bedoeling dat de handteke ningen voor de bouwvakantie binnen zijn. Zij zullen dan vol gens secretaris C.H.G. Zijerveld van de patiëntenvereniging Nieuwkoop-Noorden naar "aller lei instanties" worden gestuurd. Afvaardigingen van de dorpen Noorden, Nieuwkoop, Aarlan- derveen. Zevenhoven, Nieuw veen, Ter Aar, Langeraar, Lei- muiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge kwamen gister avond in het gezondsheidscen- trum in Nieuwveen bijeen voor de vorming van een actie-comité. Een comité tot behoud van de doktersapotheken. Het zaaltje liep al snel vol en rond de hon derd man/vrouw verzamelden zich. De vraag die gisteravond centraal stond tijdens de discussie was: "Wie kan de medicijnen het best distribueren". De vraag wie het beste medicijnen kon maken stond volgens Zijerveld buiten kijf, want dat was de apotheker. Deze had tenslotte een hierop ge richte opleiding achter de rug. Maar aangezien het gros ("95 pro cent") van de medicijnen in de fabriek wordt gemaakt en het overige volgens dr. A.M. van Dongen vaak neerkomt op het maken van "een zalfje en een hoestdrankje wat toch ook weer niet te veel problemen oplevert" is zo'n dure apotheker in het dorp eigenlijk helemaal niet no dig. "In een dorp is een apothe ker een admiraal op een roei boot", aldus de secretaris Volgens Zijerveld werkt een apo theker alleen maar kostenverho gend en veruit het allerbelang rijkste: de apotheker kan niet die service aan de patient bieden die de apotheekhoudende dokter kan bieden Hierbij moet vooral worden gedacht aan het gemak van de verstrekking van medicij nen meteen bij de praktik van de dokter. De patient hoeft dan niet eerst kilometers te rijden p.aar de apotheek waar hij de me dicijnen moet afhalen. Duidelyk werd dat vrijwel alle be zoekers gisteravond het met Zy- erveld eens waren dat de apo theekhoudende huisarts moet worden behouden in de streek, in de plattelandsgemeenten. Sinds een uitspraak van de Hoge Raad in 1978 is het echter moge lijk voor apothekers die zich in een dorp vestigen om de vergun ningen van de huisartsen voor het drijven van een apotheek te laten intrekken. Een procedure van een paar jaar. Het gros van de huisartsen (die met een ver gunning van na 1962) zit hierdoor in de knel. Het plan van een enquête onder de inwoners van de dorpen werd dan ook door alle afvaardigingen ondersteund. Uit iedere gemeen te hebben nu twee (grotere ge meente drie) vertegenwoordi gers zitting genomen in het actie comité. Deze gaan zich de ko mende weken bezighouden met de organisatie van het uitzetten en ophalen van de enquête-for mulieren. Gedacht wordt aan een pagina-groot enquête formu lier in het witte huis- aan huis- blaadje. De handtekeningenactie tegen de vestiging van apothekers in de streek is in de enquétevorm ge goten. De bewoners kunnen ja dan wel nee zeggen tegen de ves tiging van apotheken. Maar gis teravond waren de stemmen ai te horen dat de uitslag eigenlijk al vast staat geen apotheken Op een vraag uit het pubbek of het mogelijk was om op het formu lier ook de argumenten van de apotheker te plaatsen (in casu de heer Tapumahu uit Nieuwkoop) moest Zyerveld ontkennend ant woorden. Alle pogingen om Ta pumahu te bewegen zyn woordje te doen over het goede van een echte apotheker in het dorp. strandden volgens Zyerveld op een "noen" van de apotheker. Voor de bouwvakantie moet de opinie-peiling binnen zyn. Met de handtekeningen moet dan worden aangetoond volgens Zy erveld dat de apotheken niet wel kom zyn in de Rynstreek. Volgens dr. Van Dongen is haast geboden by het houden van deze actie. "De apothekers hebben ook haast", aldus Van Dongen Reden van deze haast van dc apothekers is de op hande zynde wetswyziging waarin zal worden geregeld dat een apotheek zich daar zal mogen vestigen waar hy binnen een straal van 3.5 kilome ter 8500 potentiële klanten heef! Dit zou volgens Zyerveld ner gens in de Rynstreek worden ge haald De apothekers zouden volgens hem dus het liefst zo snel mogelyk voor de wetswy ziging - ergens willen zitten met hun modicynenwinkel Overigens wordt niet ontkend dat de huisartsen zelf financieel wel varen by het houden van de ei gen apotheek Alhoewel Van Dongen zegt dat het ook zeer aantrckkelyk is om de apotheek over te doen aan de apotheker De belangen van patiënt en de apotheekhoudende huisarts gaan hier echter hand in hand. Ziekenfonds Inmiddels heeft ook het zieken fonds "Alphen en omstreken" een uitspraak gedaan over de vestiging van apotheken in de dorpen Deze uitspraak is dat hij zich niet wenst uit te spreken over deze materie aangezien by het ziekenfonds zowel apothe kers als apotheekhoudende huisartsen zijn aangesloten Een keuze tussen deze twee wil het ziekenfondsbcstuur niet maken HUIB HIKKE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23