LEIDSCH DAGBLAD Tekort nu al 30 miljard PvdA: geen grens aan premies meer Olievlek bij Noordwijk Argentinië wil eerst praten, dan pas vrede ELAM Bij Schiphol 300 banen op de tocht Olievondst bij Scheveningen Voorjaarsnota schetst uiterst somber beeld Arafat wil overleg met Libanese leiders n DONDERDAG 17 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 36806 Directeur G Koopman Hooldredacteur A A M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte S^get 1 ?3' 1 BG Leden Voor tel rvs ze cotton SCHIPHOL (GPD) - Bij de lucht verkeersleiding op Schiphol zul len bijna 300 arbeidsplaatsen verdwijnen als een deel van de verkeersleidingstaken naar Eu rocontrol in het Limburgse Beek verhuist. Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft de ambtenarenbond ABVA-KA- BO niet willen garanderen dat al le taken op Schiphol gehand haafd zullen worden. De plannen houden verband met de wens van de Benelux en West- Duitsland om de begeleiding van vliegtuigen boven de 1000 voet bij Eurocontrol samen te bren gen. Het Nederlandse Verkeersleiders- gilde is hier geen tegenstander van. „Op den duur is het niet haalbaar om alles in eigen hand te houden", zegt woordvoerder Lex Hendriks. Waar de vereni ging wel grote bezwaren tegen heeft zijn de sociale gevolgen van de overdracht. Voor de luchtverkeersleiding op Schiphol houdt dit in dat 162 le den van de operationele staf, 95 technici en 38 administratieve krachten overbodig worden. DEN HAAG (GPD) - Ongeveer 45 km uit de kust van Schevenin gen is een flink olieveld aange boord. Tijdens de eerste broef- boring leverde de bron al een produktie van 2500 vaten per dag. Deze olie heeft een laag zwavelgehalte en is daardoor van zeer goede kwaliteit. Het olieveld bij Scheveningen is het tweede op het Nederlandse continentale plat. In oktober komt een olieveld ten westen van Den Helder in produktie. De olie van dit veld wordt per pijpleiding naar de rafTinaderij in Amsterdam gebracht. Het is nog niet bekend wanneer het nieuwe veld in produktie komt. De vondst die is gedaan door Amoco Netherlands Petroleum Company - een bundeling van elf internationale bedrijven- is bij het ministerie i sche zaken aangemeld. NOORDWIJK - Extra politiecon troles van de Noordwijkse en Katwijkse politie, gisteravond en vannacht op de stranden van de beide badplaatsen, hebben niet de aangespoelde olie aangetrof fen waarvan een helikopter mel ding had gemaakt. Rond half vijf gistermiddag meld de de bemanning van een heli kopter van de Rijkspolitie dat een olievlek van vijfhonderd me ter lang en tweehonderd meter breed op drie kilometer uit de kust van Noordwijk dreef. Ver wacht werd dat de olie rond zes uur het strand van Noordwijk zou hebben bereikt. De olie zou volgens de helikopter bemanning afkomstig zijn van een kotter uit Yerseke. Veranderde wind en vallend tij vertraagden echter de snelheid waarmee de vlek voortdreef en aan het begin van de avond was de verwachting dat pas tijdens de nachtelijke uren de olie zou aanspoelen. De Noordwijkse politie houdt er rekening mee dat de vlek geen olie bevatte maar dat er sprake was van een grote concentratie algen en zeewier. Bij een "olie melding" eerder deze week bleek dat eveneens het geval. Rijkswaterstaat, van wie een amb tenaar deel uitmaakte van de be treffende helikopterbemanning, kon dat vermoeden vanochtend niet bevestigen. 28 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) Het overheidstekort komt dit jaar uit op een recordbedrag van f 30 miljard. Dat is bijna 10 procent van het nationaal inkomen. Dit blijkt uit de Voorjaarsnota, die minister Van der Stee (financiën) vanochtend naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Het tekort is sinds 1 januari met ruim f 12 miljard toegenomen. W anhoopsbrief dominee over vermist kind GRONINGEN (GPD) - Domi nee B.K.W. Dijkstra uit het Groningse Hoogkerk heeft zich in een open brief gericht tot de eventuele ontvoer ders) of moordenaar(s) van het 9-jarige Groningse meisje Digna van der Roest. Het meisje wordt al 14 dagen ver mist. De bedoeling van de geestelijke is om een eind te maken aan de "wurgende on zekerheid voor de ouders". Ds. Dijkstra verzekert dat hij gebruik zal maken van zijn ambtsgeheim. Over de publi catie van zijn brief pleegde de dominee vooraf overleg met de politie. Overigens heeft de politie nog geen spoor van het meisje gevonden. Algerijn Guendouz jubelstemming Sensatie in Gijon: Duitsers verliezen DEN HAAG (GPD) - De PvdA vindt dat de premie- grenzen, die nu gelden voor de sociale voorzie ningen, moeten worden afgeschaft. Op deze ma nier wil het partijbestuur de bijdrage van de hogere inkomens in het stelsel van sociale voorzieningen verder verhogen. Tegelij kertijd zouden de premies Eerste gebruik kernbom VS gaat niet in op voorstel Rusland NEW YORK (AP) - De Ameri- kaanse president Reagan zal niet ingaan op het Russische voorstel dat de Sowjet-Unie en de VS, zich in een verklaring vastleggen niet als eerste gebruik te maken van kernwapens. Zegslieden uit regeringskringen lieten gisteren weten dat Reagan in zijn rede voor de ontwapeningsconferen tie van de Verenigde Naties het idee van het Kremlin van de hand zal wijzen. Regen en onweer Veel bewolking met geruime tijd regen en mogelijk onweer. Minimumtempe ratuur ongeveer 12 graden. Middag- temperatuur omstreeks 22 graden. Ma tige wind draaiend van zuidoost naar zuidwest. 18 juni 1982 Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 03.37 uur, maan onder: 18.05 voor de laagste inkomens kunnen worden verlaagd. Het PvdA-bestuur stelt dit voor in het nieuwe verkiezingsprogram ma, dat morgen wordt gepresen teerd. Afschaffing van de huidi ge premiegrenzen biedt de mo gelijkheid tot verdere nivellering van de inkomens boven het ge middelde. De PvdA gaat ervan uit dat verdergaande nivellering op de lagere niveaus niet goed meer mogelijk is. Het nieuwe voorstel is een aan scherping van de voorstellen tot verhoging van de premiegrenzen in het huidige verkiezingspro gramma „Weerwerk". Oud-mi nister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) werkte het af gelopen jaar ook aan voorstellen om de grenzen fors te verhogen, maar stuitte daarbij op verzet van de coalitiepartners CDA en D'66. Wel ging het kabinet akkoord met een verhoging van de grens voor de aow-premie tot f 57.050. Voor werknemersverzekeringen (zw en ww) geldt een grens van f253 per dag, of f 66.033 per jaar. De grens voor de ziekenfondspre mie ligt bij f 43.450. Bij inkomens boven deze grenzen blijft de te betalen premie gelijk. Ook de uitkeringen gaan dan echter niet meer omhoog. In 1983 late schoolvakantie DEN HAAG - De zomervakantie in het kleuter- en basisonderwijs ligt volgend jaar in Noord- en Zuid-Holland in de periode van 23 juli tot en met 4 september. Het voortgezet onderwijs gaat van 16 juli tot en met 28 augustus met vakantie. Dat blijkt uit een schema van de minister van onderwijs dat de Stichting van de Arbeid heeft ge hanteerd bij de vakantiesprei ding in de bedrijven. Twee jaar voor ex-leider van Black Harleys ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft vandaag de voormalige leider van de Goudse motorclub Black Harley wegens het medeplegen van ver krachting en cocaïnehandel tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tegen de 32-jarige man uit Scheveningen, was drie jaar ge vangenisstraf geëist. De veroor deelde heeft steeds alles ont kend. Vroegere clubmaten heb ben de schuld op hem afgescho ven. Een ander voormalig Black Har- ley-lid, een 25-jarige Gouwenaar werd door de rechtbank even eens tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. LEIDEN - Staatssecretaris Dik (economische zakenheeft giste ren de officiële opening verricht van de tentoonstelling "Tussen hemel en aarde" in de Leidse Pie terskerk. Deze expositie over Eu ropese ruimtevaart en sterren kunde is tot en met 4 juli te be zichtigen. De tentoonstelling is een presenta tie van de Europese Ruimtevaart Organisatie (ESA) en haar tech nologisch centrum ESTEC, dat in Noordwijk is gevestigd. Ook doet een aantal bedrijven en instellin gen waarmee Estec samenwerkt aan de tentoonstelling mee: Fok kerHollandse Signaal Appara ten. het KNMI, het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaborato rium, enzovoorts. Tot de attrac ties behoren een model van de Eu ropese Ariane raket, een na- maak-astronaut die door het ruimtelab Spacelab zweeft en over zijn werk vertelt, reuze kunstmanen, een thermisch proefmodel van de GEOS-1 satel liet, zonnecellen en een ruimte vaartcomputer. Verder wordt er een ruimtevaartquiz gehouden, waarvan de hoofdprijs een ruwe diamant van zes karaat is. Tot de aanwezigen behoorde giste ren dr. Wubbo Ockels, de enige Nederlandse astronaut-in-oplei- ding. Hij houdt vanavond in de Pieterskerk een lezing over Euro pa's spacelab en de space shuttle. Op de foto bekijken staatssecreta ris Dik (rechts) en astronaut-in- opleiding Ockels het originele model van de GEOS-1 satelliet, een van de attracties van de ten toonstelling "Tussen hemel en aarde" in de Pieterskerk. BEIROET (AP) - De leider van het Palestijns verzet Jasser Arafat heeft de Libanese leiders voorge steld overleg te plegen over "een nieuwe vorm van Palestijnse aanwezigheid" in dat land, zo heeft de Libanese radio en tv vandaag meegedeeld. Het voorstel van Arafat lijkt be doeld om een definitieve Israëli sche aanval op het westen van Beiroet te voorkomen. De afge lopen nacht en vanochtend zijn er opnieuw gevechten gemeld tussen Israëlische troepen en Pa- lestijnen. Palestijnse strijders bestookten Is raëlische stellingen bij het vlieg veld van Beiroet met raketten. Daarbij werden drie vliegtuigen beschadigd. De Israëliërs beantwoordden de aanval met beschietingen van Palestijnse bolwerken. Minister van defensie van Israël Sharon _wJf heeft gisteravond gezegd dat het De lastïnstijg'ing'bëstaat vooral uit In de vooijaarsnota schetst het ka binet jaarlijks de stand van za ken rond de uitvoering van de begroting. Dat is dit jaar gebeurd op 17 maart, waarbij het kabinet tevens een pakket ombuigingen bekendmaakte. Bij die gelegen heid werd besloten tot aanvul lende bezuinigingsmaatregelen van totaal f 4,7 miljard. Sindsdien zijn nog eens tegenval lers van f7,4 miljard opgetreden, waarvoor het kabinet maar ten dele dekking heeft kunnen aan geven. Als gevolg daarvan wordt het tekort, vergeleken met 17 maart, opnieuw twee procent ho ger geschat. Het begrotingsbeeld valt vooral te gen als gevolg van de verder te ruglopende economie. Zo groeien de uitgaven in verband met de werkloosheid met f 1,5 miljard. De belastingopbreng sten lopen met 1,4 miljard verder terug, evenals de aardgasop brengsten. De rentelasten stijgen verder met f0,2 miljard, omdat de overheid meer zal moeten lenen. De ont wikkeling van lonen en prijzen zorgt voorts voor een extra te genvaller van f0,7 miljard. De verschillende departementen ten slotte geven dit jaar f 2,2 miljard meer uit dan voorzien was, waar bij tevens rekening wordt gehou den met het besluit om de ziekt- wet-maatregel uit te stellen tot 1 januari. In een poging het tekort niet ver der te laten stijgen, heeft het ka binet besloten de bestaande re geling waarbij de departementen niet meer dan een bepaald be drag mogen uitgeven, verder te verscherpen. Dat betekent dat geen enkel departement meer mag uitgeven dan is afgesproken m de Miljoenennota en latere af spraken. Het kabinet houdt verder vast aan de afspraken, die nog door het vorige kabinet kort voor Pasen zijn gemaakt. Dat betekent dat op de begrotingen van de depar tementen nog dit jaar f0,8 mil jard wordt bezuinigd. Voor vol gend jaar bedraagt de bezuini ging f2,1 miljard. Daarnaast houdt het kabinet vast aan de verder gemaakte afspra ken, die in totaal nog eens f 2,1 miljard opleveren. Daarmee komt de totale bezuiniging uit op ruim f3 mifjard in 1982. Voor volgend jaar wordt dat bedrag ruim f 8 miljard. Net als het vorige kabinet zal het huidige kabinet uitgaven met be langrijke werkgelegenheidsef fecten zoveel mogelijk ontzien bij de bezuinigingen. Ook wordt 'het' werkgelegenheidsplan in tact gelaten, terwijl enkele uitga ven voor de Werkgelegenheid zijn vergroot. Het woningbouw programma wordt met 5000 wo ningen verhoogd, terwijl voor werkgelegenheid en investerin gen bij de overheid f300 miljoen beschikbaar wordt gesteld. Ver der zullen de belastingen voor het bedrijfsleven met f500 mil joen extra verlaagd worden. Daar staat tegenover dat het kabi net onverkort wil vasthouden aan de al voorgestelde premie- en belastingverhogingen. Deze leiden tot een verhoging van de collectieve lastendruk vergele ken met 1981 van 0.6 procent. Door een verschuiving van werk gevers naar werknemers-pre mies stijgen de lasten voor werk nemers veel sterker. leger niet zal wijken van de hui dige posities zolang er geen rege ling is om Syriërs en Palestijnen uit Libanon te houden. Bij een bomaanslag in Rome is vandaag een leidende functiona- de PLO omgekomen. verhoging van de sociale pre mies met 1,15 procent en niet-be- lastingmiddelen (aardgas-op brengsten en andere tarieven) met 0,35 procent. De totale belas tingdruk daalt echter met 0,9 procent. ZW. WW en WAO met totaal 1 procent had besloten, werd deze maatregel op 11 mei vervangen door een gelijke verhoging van alleen WW en WAO. Inmiddels is besloten de WW-premie met nog eens 0,5 procent te verhogen om het tekort van het algemeen werkloosheidsfonds te dekken. Verder houdt het kabinet vast aan invoering van de solidariteitshef- fing en de al aangekondigde ver laging van de kinderbijslag. Ook de bevriezing van de hogere so ciale uitkenngen moet volgens minister Van der Stee doorgaan. Net als vorig jaar is een bedrag van 100 miljoen vrijgemaakt om de koopkracht van de laagstbe taalden te beschermen. "Esso en Shell komen afspraak na" PLO is bereid tot onderhandelingen Musici stellen NOS ultimatum BUENOS AIRES, LON DEN (AFP/UPI/Reuter) - Argentinië blijft vasthou den aan de eis om eerst met Engeland over soeve reiniteit over de Falkland- eilanden te onderhande len vóórdat er in het ge bied een duurzame vrede wordt gesloten. Deze mogelijkheid was dinsdag al door de Britse premier Thatcher uitge sloten. De militaire regering van Argenti nië heeft gisteravond voor het eerst toegegeven dat Groot-Brit- tannië op de Falkland-eilanden een "gedeeltelijke overwinning" heeft behaald. In een communi qué werd dat feit echter volledig toegeschreven aan het betere mi litaire materieel waarmee de Britse strijdkrachten waren uit gerust en de steun die zy genoten van de VS. Het was ook de eerste keer dat het Argentijnse volk op de hoogte werd gesteld van de laatste ont wikkelingen op de Falkland-ei landen die tot de Argentijnse overgave hebben geleid. "In het licht van deze feiten", zo luidt de verklaring, "hebben on ze strijdkrachten niet alleen dap per, moedig en eervol verzet ge boden tegen Engeland, maar ook tegen de Europese Economische Gemeenschap en tegen de berus tende NAVO. in verhouding tot hun gevechtskracht en materieel hebben onze strijdkrachten de vijand zelfs grote schade toege bracht", aldus het regeringscom muniqué. In Engeland hoopt men dat de vre de spoedig officieel wordt gete kend, omdat men in zijn maag zit met de duizenden Argentijnse krijgsgevangenen. Volgens de minister van buitenlandse zaken, Pym, vormen dezen een "ramp zalig probleem". Volgens woordvoerder Ian MacDo- nald van het Britse ministerie van defensie verkeren Britten zo wel als Argentijnen in een "slechte fysieke conditie", is het "onduidelijk" om hoeveel Ar gentijnen het precies gaat en wordt gepoogd een nauwkeurig cijfer te krijgen (zie ook pagina 9) 71 WERELD,nLA/VD, 71 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Ie 1 8 'i M I 1 a E Kort tevoren was een Palestijnse Nadat het vorige kabinet tot student doodgeschoten. verhoging van de premies voor Renault nieuws Zie peg. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1