De les van een schandaal c 3- Watergates tiende verjaardag Achtergrond ELSEVIERS DE TIJD DONDERDAG 17 JUNI 1982 Varia Als u straks toch in Parijs bent moet u eens een paar uurtjes gaan zoetbrengen op de begraaf plaats Père Lachaise, zo ge noemd naar Pater (Eerwaarde Vader) La Chaise, die de biecht vader was van Lodewijk de Veer tiende, de 17e-eeuwse Zonneko ning. Omstreeks 1800 werd Père Lachaise begraafplaats, waar de Parijzenaars niet alleen begra ven werden als ze eenmaal wa ren overleden, maar ook een keer (op 28 Wt 1871) ter plekke wer den doodgeschoten, alvorens er begraven te worden. Alles all-in dus. Dat gebeurde toen de rege ringstroepen Parijs heroverden op de 'communards', die via een arbeidersopstand na de Frans- Duitse oorlog een grote meerder heid hadden verworven in de Pa- rij se gemeenteraad (65 tegen 19 na gemeenteraadsverkiezingen). De huren werden verlaagd, de Bank van Lening moest alle pan den tot een waarde van 20 francs teruggeven, en leegstaande hui zen werden toegewezen aan dak loze gezinnen. U begrijpt dat zul ke wantoestanden niet getole reerd konden worden door de re gering die in Versailles zetelde, 100.000 man regeringstroepen veroverden straat na straat op de 30.000 communards, gevan gen genomen communards wer den onmiddellijk gefusilleerd, op hun beurt fusilleerden de commu nards hun gijzelaars, kortom: Parijs werd één groot bloedbad, het Beiroet van de 19e eeuw. De laatste communards trokken zich terug op het kerkhof Père Lachai se, rond. de graven en grafmonu menten moet toen een heel verfilmbare slachtpartij hebben gewoed, tot er ten slotte 147 over levende communards overbleven, die vervolgens tegen de 'mur des fédérés' werden doodgeschoten. Typerende cijfers: de VersaiU laanse regeringstroepen verloren bij de gevechten 300 man, de com munards ofte wel federalisten 5000 man (bij de gevechten), en nog eens 30.000 man bij de aan sluitende executies. Dat waren nog eens woelige tijden, toen wist je tenminste nog waarvoor je ge meenteraadsverkiezingen hield! Op die muur is een heel eenvoudige maar wel grote plaquette aange bracht, en met hier en daar een dot rode verf op de stenen wordt nog het bloed gesuggereerd dat aan die muur moet kleven. Ik kan echter niet zeggen dat aan deze 147 laatste communards, die ook bij die muur in een massa graf begraven liggen, evenveel pompeuze eer wordt bewezen als aan de slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog, die allemaal in de buurt van die muur, in Divi sion 97 (het gigantische kerkhof is opgedeeld in 97 divisions, om het zoeken Tiaar het graf van Edith Piaf c.s. te vergemakkelij ken) met indrukwekkende monu menten herdacht worden. De ge vangenen van Auschwitz, van Buchenwald-Dora, van Neuen- gamme, van Mauthausen, van Ravensbruck en van Sachsen- hausen en Oranienburg hebben allemaal hun eigen monument toebedeeld gekregen, evenals de 'Franse gedeporteerden' en de 'Martelaars van het Verzet'. Ook staat daar een apart monument voor de communistische vrouwen opgericht. Je krijgt trouwens toch de indruk dat het Franse verzet tegen de Duitse bezetters een puur-communistische zaak was, want ook de grote voormannen van de Franse communistische partij, Maurice Thorez en Jac ques Duclos, liggen met opvallen de grafmonumenten precies daar begraven waar de monumenten voor de concentratiekampslacht- offers staan, hoewel zij toch ge woon in 1964 en 1975 overleden, en Thorez van 1939 tot 1944 in de Sowjet-Unie zat. Kwestie van handige partijpolitiek neem ik aan, om hun graven uitgerekend tussen de verzetsmonumenten ge plaatst te krijgen. Op sommige van die monumenten is overigens sprake van de 'Rose de Ravensbruck', de Roos van Ravensbruck, gewijd aan de de portatie en het verzet. Op een grafsteen, die te midden van deze rozen stond, was het volgende ge dicht gebeiteld, dat ik zo goed en zo kwaad als dat gaat uit het Frans vertaal: „Ik ben de Opstanding, en door alle jaren heen, en door alle seizoenen zal ik een levensgetuige zijn die alle kinderen ter wereld tegen de barbarie beschermt, ook als ik een wilde roos ben gewor den die kleur geeft aan alle bermen". Blijkens de naam eronder een ge dichtje van Marcelle Dudart-Ro- ses. Waar komt die roos van Ra vensbruck vandaan, vroeg ik mij af. Groeide die daar, in het con centratiekamp? Via het Neder landse Comité Vrouwen van Ra- vensbruck hoorde ik dat de roos op verzoek van het Franse comité speciaal gekweekt werd, en daar na in Ravensbruck werd geplant. Zo blijkt er in Tsjechoslowakije ook een Roos van Lidice te be staan. In Nederland, bloemen kind, bestaat iets dergelijks niet (Roos van Westerbork. Roos van Putten?), misschien alsnog een idee? Door Henk Kolb WASHINGTON Tien jaar geleden, op 17 juni, wer den vijf mannen betrapt bij een inbraak in het hoofdkwartier van de Democratische partij in het elegante Watergate-hotel, aan de oever van de Poto- mac-rivier. Veel meer dan een klein bericht was het aanvankelijk niet in de dagbladen, maar de VS heb ben nu de archiefkasten opengetrokken om nog eens na te gaan wat er van Amerika na de Waterga te-affaire is terecht gekomen. Welke lessen werden ontleend aan een zaak van 847 dagen, die eindigde met het aftreden van president Richard Nixon, na dat alom de koppen waren gesneld ter weerszijden van de frontlijn tussen Witte Huis, het recht en de volksvertegenwoordiging. De Watergate-zaak vertegen woordigt voor de Amerika nen nog altijd een moreel dieptepunt, maar hoofd schuldige president Nixon verschijnt toch op gezette tij den voor de televisie om te zeggen dat hij vooruit wil kij ken naar de toekomst in plaats van achterom naar het verleden. En zijn portret hangt in het Witte Huis. In een hoek weliswaar, onopval lend, maar toch. De hoofdrolspelers in het schandaal, Ehrlichman, Hal- de man (Nixons voornaamste adviseurs) en andere figuren uit het Witte Huis als John Dean, Colson, hebben zich of in de letteren gestort of in de prediking van Gods Woord (Colson). Anderen, zoals de volgens Don Quijotes ereco des levende J. Gordon Liddy, die allerlei suspecte plannen bedacht (waaronder de in braak) en die zelfs mededeel de dat men hem maar moest neerschieten als 'de zaak' daarmee zou worden ge diend, verrijken zich met duur betaalde lezingen voor universiteiten en andere in stellingen. Journalisten als Woodward en Bernstein, die voor de Was hington Post de ene onthul ling na de andere boven wa ter brachten, hebben de iden titeit van hun informant, 'Deep Throat', strikt geheim gehouden. Zo min is ooit de vraag beantwoord wie op de geluidsbandjes uit het Oval Office, de 18.30 minuten be langrijke tekst heeft uitge wist. En ook de vraag hoeveel Nixon nu eigenlijk bij voor baat wist van de uitgebreide samenzwering die zijn onder geschikten op touw zetten, niet alleen om de Democra ten pootje te haken, doch ook om bewijs omtrent bemoeie nis vanuit het Witte Huis te verdonkeremanen, is nooit beantwoord. De nimmer aflatende vorsers naar de Amerikaanse open bare mening hebben uitge vonden dat het vertrouwen in de regering bij 45 procent van de Amerikanen vanwege Wa tergate enigszins werd aange tast, en bij 30 procent hele maal niet. Meer dan de helft (52 procent) acht het een ern- stige zaak, nog steeds vanwe ge de corruptie die in het Wit te Huis werd bedreven, maar bijna de andere helft (45 pro cent) acht het uitsluitend een politieke affaire. En wat de lessen betreft die uit het ge beuren zijn getrokken: 53 procent denkt dat het gemak kelijk weer kan gebeuren en 42 procent veronderstelt dat het misbruik van presidentië le macht helpt voorkomen. De conclusie is onvermijdelijk, dat de lessen blijkbaar niet duidelijk zijn. De macht van de FBI en de CIA, die in Wa tergate nu niet direct een fris se rol hebben gespeeld, on der aanvoering van hun op perste broodheer of zijn ver tegenwoordigers, is in de loop der jaren weer goed deels hersteld - de meerdere openheid die het regerings beleid doorzichtiger moest maken, wordt langzamer hand weer versluierd, omdat het niet meevalt in openbaar heid de 'compromissen' te bereiken die voor het regeren nodig zijn, zo heet het. Wat het regeren betreft, heeft het Congres meer macht ge kregen, maar het Witte Huis klaagt bitter over het vermo gen om te regeren dat aan de volksvertegenwoordiging moet worden toegekend. De nieuwe voorschriften voor de financiering van presidents verkiezingen hebben welis waar de tersluikse over dracht van middelen be perkt, maar de invloed van speciale belangengroepen is erdoor gegroeid, omdat zij zich geheel op eigen gelegen heid kunnen opwerpen voor vermeende belangen. En met name ter rechterzijde van de politiek leidt dat tot kwalijke verschijnselen. Meer dan vroeger moeten hoge regeringsfunctionarissen en ministers verslag doen van hun financiële status en bronnen van inkomsten. En de vergrootglazen die na Wa tergate worden gehanteerd, brengen geregeld overtredin gen aan het licht, die soms een radicaal einde kunnen maken aan zulke carrières als die van Richard Allen, Rea- gans eerste adviseur op het gebied van de nationale vei ligheid. Wat echter bleek inmiddels? Niet alleen Nixon luisterde af. Johnson deed het ook. En Kennedy. En Eisenhower vermoedelijk. En Roosevelt zeker. En zo zijn er meer voorbeelden aan te wijzen van een Amerika, dat zich vol schrik over Nixons morele verwording en de misdrijven die eruit voortvloeiden, ver loor in een soort volksge richt. Dat zorgde voor 847 da gen uiterst spannende ont wikkelingen. Het regeren van de leidende westerse mo gendheid werd overgelaten aan de ondergeschikten Haig en Kissinger, vrijwel de eni gen uit de hogere echelons die Watergate zonder door slaggevende schade aan hun reputatie hebben overleefd. Bijna tien jaar later bleek dat niet het afluisteren op zich zelf de gruwel was, maar het misbruik ervan. Het zijn deze ontdekkingen die bij veel Amerikanen twijfel hebben wakker geroepen aan de kwaliteit van hun democra tie. Deze dagen zullen dan ook in de VS weer de befaamde in terviews van David Frost met Richard Nixon worden uitge- Bovenstaande tekening ver zamelt een aantal hoofd rolver - tolkers in de zaak-Watergate. Maar de allerbelangrijkste fi guur werd tenslotte president Nixon (links), die zwaar gete kend als ambteloos burger uit de jtrijdkuiam. zonden. Een dezer dagen heeft Nixon tegen een CBS- verslaggeefster gezegd: „Na tuurlijk had ik die bandjes moeten verbranden". Deze dagen komt Amerika schoor voetend tot de conclusie, dat weliswaar in zekere zin recht werd gedaan, dat onrecht werd bedreven, dat er in menselijke zin slachtoffers zijn gevallen wier graven op gezette tijden worden ge opend. En dat recht lang met altijd geriefelijk is Tien jaar na Watergate. Een verjaardag. 'Happy Waterga te to you', schrijft columnist William Saffire in de New York Times, na een bittere klacht over het feit dat de Amerikaanse Unie voor de Burgerlijke Vrijheden wel bereid is op te staan voor de rechten van massamoorde naars en nazi's, maar met voor Nixons onderhorigen, van wie sommigen in de mangel van de volkswoede werden verpletterd De benarde positie van de Leidse criminoloog prof.dr. Wouter Buikhuisen krijgt in Elseviers Magazine ruime aandacht. Vier jaar geleden begon Buikhuisen zijn geruchtmakende bio-sociale onderzoek naar crimineel ge drag. Dat onderzoek dreigt nu voortijdig te worden afgebroken omdat er bezuinigd moet wor den. Niets anders dan een hetze tegen Buikhuisen meent het weekblad. De Leidse universiteit is gewoon bang voor de grote weerstand tegen de onderzoeks methoden van de Leidse crimi noloog. Zijn plannen tot hersen onderzoek bij delinquenten stuitten op stormachtige bezwa ren. Buikhuisen werd aan de schandpaal genageld voordat hij behoorlijk de gelegenheid had gekregen zijn plannen toe te lich ten meent Elsevier. De negatieve publiciteit rond de Leidse crimi noloog wordt 'de aanzet tot een eerste graads reputatie moord' genoemd. Niets bleef Buikhui sen bespaard: vuilspuiterij, scheldbrieven, bedreigingen, tot een doos vol uitwerpselen aan toe. De Leidse universiteit is ge zwicht voor de druk van de pu blieke opinie. Buikhuisen moest op een elegante wijze worden weggewerkt, zeg maar 'wegbe- zuinigd'. Leiden is daarmee in last, aldus Elsevier, want Buik huisen heeft aangekondigd 'met alle middelen' terug te zullén slaan. Liefst drie artikelen worden ge wijd aan de Israëlische invasie in Libanon, waaronder een reporta ge uit het geteisterde land zelf. Wat als ooggetuigeverslag staat aangekondigd, bUjkt meer een overzicht van de militaire situa tie op dit moment en de houding van de Westerse en Arabische landen. Doel van de operatie is geslaagd: de PLO is militair en politiek vernietigd. Het hoge aantal slachtoffers wordt welis waar betreurd, maar onvermijde lijk genoemd. 'We doen de we reld een plezier', meent Israëls minister van defensie Sharon, 'Libanon was verworden tot een wereldcentrum van terrorisme'. Veel begrip voor de joodse actie: 'Hadden we dan moeten wach ten tot de PLO het initiatief zou nemen?' Verder in EM: de Falkland-eilan- den, de devaluatie van de Franse frank, de dood van Fassbinder en het afscheid van het burger lijk zondebesef. hervormd nederland HN verhaalt deze week van de vre desbewegingen in de Verenigde Staten. Artsen schijnen hierin een steeds belangrijker rol te gaan spelen. Onder meer onder leiding van Helen Caldicott wor den op diverse plaatsen folders verspreid met daarin plastische beschrijvingen van de gevolgen van een kernoorlog voor de mens. Het grote bezwaar van de artsen die zich hebben aangeslo ten bij de nationale Freeze-bewe- ging (vredesbeweging - red.) is dat in de hele dicussie over kern wapens het menselijk lijden uit het oog wordt verloren. Door de bevolking voor te lichten in de zin van "wat gebeurt er als er één megaton (tachtig maal de kracht van de bom op Hiroshima) op je woonplaats terechtkomt" hoop men de bewustwording onder de bevolking te stimuleren. Het ef fect van deze 'plastische' benade ring wordt echter weer ontkracht door een onderzoek van de Ame rikaanse psychiater John Mack, die zegt, dat de menselijke geest de werkelijke omvang van een nucleaire catastrofe niet kan om vatten. Over de strijd van Israel in Liba non zegt HN: "Het Palestijns na tionalisme is niet met geweld te keren". Het komt er op neer, vol gens HN, dat het voorlopig bij een eindeloze touwtrekkerij zal blijven terwijl er ondertussen duizenden onschuldige burgers het slachtoffer worden. Verder in HN: De angst voor de man met de afsluittang. Steeds meer gezinnen in Nederland hebben reeds kennis gemaakt met leven zonder gas en licht. Voorlopig echter, lijkt er geen oplossing voor de onbetaalde energie-rekeningen in zicht. 'De' Vrouwenbeweging bestaat niet. Dat constateert Emma Brunt na een speurtocht in het wereldje der feministen. Ver snippering, wantrouwen en ideo logische kijverij is troef: uitgeve rij De Bonte Was is boos op Sara en scheldt op het 'vrouwenesta- blishment'; de radicale Anarca- feministen zien juist in de Bonte Was de gevestigde macht die an dere vrouwen 'betuttelt'. En dan zijn er ook nog Plattelands- en CDA-vrouwen "die braaf plei ten voor het verkiezen van meer vrouwen in vertegenwoordigen de lichamen". Peter van Straaten wordt in HP ge portretteerd door Ischa Meijer. Simon Carmiggelt over de (car- toon)tekenaar: "Het is altijd weer de triestheid die hij perfect vorm geeft". Van Straaten zelf: "Ik ben iemand die bezorgd glimlachend staat toe te kijken. Een beetje verlegen" Vijftiger Adriaan Morrien ver trouwt Theun de Winter zyn ge dachten toe. Over de dood: "Het is een heel moeilijke oefening te leren sterven en in mijzelf voel ik veel verzet". Over dichten: "Wat mij zo langzamerhand in poëzie is gaan tegenstaan is de neiging van dichters om zich alleen nog maar in duistere beelden uit te drukken". Huiveringwekkend dilettantisme floreert in het Holland Festival, zo melden Roland de Beer en Paul de Neef na het zien van 'krukkigheid' (Die Zauberflote) en onderbroekenlol d la Wim T. Schippers "Mag ik over je drol heenpoepen?" De actualiteit komt in HP aan bod met berichten uit het Midden- Oosten (Een Israëlische soldaat: "Ik vraag me af of wty geen dub bele standaard aanleggen voor ons eigen lijden en dat van ande ren") en uit Argentinië: de bin nenlandse gevolgen van de Falk land oorlog Van Kemenade (ex-PvdA-minis- ter) spreekt over basisonderwijs: "De Middenschool lost de socia le ongelijkheid niet op". lastingtruc waarmee grote en op het oog eerbiedwaardige Neder landse ondernemingen als de Ra bobank en Hoogovens (pen sioenfonds) de zakken van hun cliënten vullen, wordt in VN na der belicht. Piet Lakeman, direc teur van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie, meldde het bestaan van de truc vorige week in een vergadering van een vaste kamercommissie. VN-verslagge- vers onthullen hoe de vork pre cies in de steel zit, schetsen de verbazing van ambtenaren van het ministerie van financiën, en signaleren voorts dat dit soort le ningen al tenminste zeven jaar bestaat. Bibeb ondervraagt de schrijfster Anja Meulenbelt. auteur van het veelvuldig vertaalde lijfboek van feministen "De schaamte voor bij" "De fout van de vrouwenbe weging is dat we niet gezien heb ben dat arbeidsvrouwen een heel grote reden hebben om zich soli dair te voelen met hun man nen... als je ziet datje man wordt stukgemaakt nog voor hy zyn pensioen heeft". Ze werkt aan een nieuw bock, waarin het ac cent meer op mannen zal komen teliggen Martin Baily zet zyn vorige week begonnen artikelenreeks over de olievekopen aan Zuid-Afnka voort aan de hand van eigen on derzoek en dat van het Shipping Maatvch Bureau Onthullend, dat mag gezed. "Van de 81 tan kers die het land in 1980 en m de eerste helft van 1981 aandeden, hadden er 55 banden met Neder land en negentien rechtstreeks met Shell In de rubriek pers de contacten van Ton Planken (ex Den Haag Vandaag) met Veronica. Voorts een gesprek met Bnan Ferry en een boeken by lage De "back-to back-lening", de sinds vorige week veelbesproken be- Bram Peper, burgemeester van Rotterdam en vriend van zyn voorganger André van der Louw. krygt in De Tyd de kans zyn woede te luchten "André is met een lichte voet be weging uit beeld gewipt. (-) Het party be stuur wil hem niet. Max van den Berg wil hem niet". Op de vraag of de macht van Van den Berg dan wel zo groot is om iets derge lijks te kunnen uitvreten, ant woordt Peper "Kyk, niet om iets kribbigs over Max van den Berg te zeggen WÊÊt M voorzitter schap in de PvdA is echt een zeer belangrijke functie Een voorzit ter kan tijdens zyn zit slechts door een buitengewoon congres worden afgezet Nou. zie je dat gebeuren7" Peper heet de strateeg van de PvdA te zyn: "Er zyn nog wel meer overspannen woorden, je bent in Nederland nog al gauw iets", is Pepers reactie. Renate Rubinstein, vereerd en ver guisd columniste van VN, praat o.a. over het volgens haar onbe- kookte mtt iirarikonlimo van tegenwoordig en de huichelach tigheid van het IKV "In alles ben ik eigenlijk altijd tegen die laturen geweest, of ze nu van links of van rechts waren als je die termen dan wilt gebruiken. Ik ben eenvoudig tegen totalitai re staten. Daarom vind ik het IKV ook zo huichelachtig. Ze doen net of ze een derde weg hebben gevonden" De druk van het naar haar mening vanzelfsprekende linkse »n dc opimemakery vond zy terug in reacties op haar stuk over de re de die Kissinger onlangs in Ne derland hield: "Ik heb alleen maar geschreven dat ik die bril jant vond. Nou méns. zoiets van Kissinger zeggen, dat kan toch helemaal BM In de sene "Beroepshalve" deze week de standwerker: "Ik heb maar twee jaar lagere school ge had, en daarvan stond ik negen maanden op de gang Ik praatte teveel. Laatst kwam ik de onder wijzer nog eens tegen in zyn Le lijke Eend. Ik reed achter hem aan in m'n 300 Diesel. Tuutuut".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19