niet geloven BommeWiWI» Ik kan het nog niet "We moesten het afleggen tegen Engelse wilskracht" Fel Honduras bezorgt Spanje koude douche DROMMELS LEKKER Het is alsof we de wereldbeker wonnen Algerije rekent af met Duitse arrogantie DONDERDAG 17 JUNI 1982 Sport PAGINA 13 Technisch vernuft breekt Frankrijk op VALENCIA (ANP) - De loting leek zo mooi in elkaar gestoken. Gast heer Spanje zou groep 5 van het wereldkam pioenschap openen met een wedstrijd te gen een "kleintje". Een leuke warming-up voor spelers en toeschou wers, zo zag het duel te gen Honduras er op pa pier uit. Een doelpun- tenfestival wellicht in navolging van de Hon garen, die de buren van Honduras, El Salvador, afdroogden. Onder de lampen van het Luis Casanova-stadion bezorgde Honduras de Spaanse spelers en toeschouwers gisteravond een koude douche. Het liet zich niet gewillig slachtoffe ren. Integendeel, het ver kocht de huid zo duur moge lijk, nam in de 7e minuut bru taal de leiding door Zelaya en moest pas in de 65e minuut de gelijkmaker toestaan, toen Lopez Ufarte vanaf elk meter Spanje langszij bracht: 1-1. Verder kwamen de Spanjaar den niet. Het bleef bij een ge lijk spel, de tweede verras sing van de dag, na het ver- Enkele ogenblikken later drong de realiteitszin alweer door tot Der- wall, die het niet zal laten bij het opleggen van een spreekverbod aan zijn spelers. „Ik zal de ko mende dagen met die spelers rond de tafel gaan zitten, die me vandaag in de steek hebben gela ten", aldus voorspelde hij de har de lijn die vanaf nu in het Duitse kamp gevolgd gaat worden om alsnog de tweede finaleronde van de Mundial te behalen. „Of er veranderingen in de opstelling voor de wedstrijden tegen Chili en Oostenrijk worden aange bracht zal volledig afhangen van de verklaringen die de spelers tij dens die gesprekken afleggen. Ik wil een duidelijke verklaring hebben voor deze nederlaag". Historisch Het verlies van het Duitse elftal werd in de gehele wereld als een volslagen verrassing begroet. De waardering voor de prestatie van Algerije boette daarentegen niet aan kracht in. Bernd Schuster, die door een blessure buiten de Duitse WK-selectie is gebleven, maar wel als toeschouwer aan wezig was bij de historische ne derlaag van de 'Mannschaft' te gen Algerije: „Deze nederlaag is volkomen onze eigen schuld. We hebben Algerije, wat gewoon over een goed voetballend elftal beschikt, onderschat". En Franz Beckenbauer, in Spanje aanwezig als sportjournalist voor enkele kranten: „De overwin ning van Algerije is volkomen te recht, ze hebben het handig ge speeld". Het Engelse tv-station BBC begroette de nederlaag van West-Duitsland met de opmer king: „Algerije heeft afdoende afgerekend met de Duitse ar rogantie". Ook een aangeslagen Jupp Der- wall gaf toe dat West-Duitsland Algerije onbewust heeft onder schat als een werkelijk serieuze tegenstander. „Hoewel je er als trainer constant bij je spelers op blijft aandringen dat ze honderd procent geconcentreerd moeten zijn voor een dergelijke wed strijd, blijft die naam, Algerije, toch in het achterhoofd hangen. Van openlijke onderschatting was dan ook geen sprake, van onbewuste wel". „Bij sommige spelers was dat ge voel te merken. Breitner, Briegel en Hrubesch zijn daardoor niet in hun spel gekomen. Er werd te weinig over de flanken gespeeld, kortom, de spelers dachten dat ze Algerije konden kloppen puur lies van West-Duitsland te gen Algerije. Met geld koop je geen winnend elftal. Dat ondervond coach Santamaria gisteravond aan den lijve. De Spaanse opvol ger van Kubala heeft zijn ploeg jaren kunnen voorbe reiden op deze WK in eigen land. Geld speelde geen rol, voor eigen publiek moest ge presteerd worden. Oefen wedstrijden, trainingskam pen, de voorbereiding was perfect geregeld. Succes kon niet uitblijven. Zeker niet als de chauvinistische Spaanse toeschouwer als één man achter hun elftal gingen staan. Aan de supporters heeft het niet gelegen, gisteravond in Valencia. De 50.000 toeschou wers in het uitverkochte sta dion zorgden al uren voor de wedstrijd met de rood-gele vlaggenzee, de confetti voor op individuele klasse. Daar heb ben we ons in vergist, de Algerij nen hebben het uiterst handig aangepakt. Lieten ons in een ruif lopen en counterden gevaarlijk met als resultaat die twee doel punten van Madjer en Bellou- Beloning Mahiedieme Khalef, de 35-jarige trainer van het voor het eerst aan een WK deelnemende Algerije wilde overigens niets van weten van de door Derwall geopperde onbewuste Duitse onderschat ting van de voetbalkunsten van zijn ploeg. „Algerije", zo meende Khalef, „heeft volkomen verdiend van West-Duitsland gewonnen. De zege is de beloning voor het voorbereidende werk van onze technische staf. Via tv-opnamen kenden we de speelwijze van West-Duitsland door en door. Door ons daar optimaal op in te stellen en onze techniek te be nutten hebben we het duel zon der complexen afgewerkt en West-Duitsland terecht naar de eerste nederlaag in Spanje ge speeld". Typerend De openingswedstrijd tijdens de WK in Spanje mag typerend wor den genoemd voor het WK-verle- den van het Westduitse elftal. In 1974, toch het jaar waarin men de wereldtitel greep, opende het met een schamele 1-0 zege op een tegenstander vergelijkbaar met Algerije van 1982, namelijk Chili. De tweede wedstrijd tegen Au stralië werd weliswaar gewon nen met 3-0, maar de laatste en derde wedstrijd in de eerste ron de van die WK moest zelfs een nederlaag tegen Oost-Duitsland (het legendarische doelpunt van Jurgen Sparwasser) worden geincasseerd. Als tweede van de poule plaatste men zich alsnog voor de tweede ronde. Slow-starter In 1978, een WK waar West-Duits land vreselijk teleurstelde, deed het de bijnaam als slow-starter eveneens eer aan. Het eerste duel tegen Polen werd doelpuntloos afgewerkt. Tegen Mexico volgde een licht herstel (winst van 6-0), maar tegen alweer een in de ogen van de Westduitsers onbedui dende tegenstander als Tunesië een uitslag van 0-0 bereikt. Ook destijds werd echter de tweede ronde, bereikt. een geweldige entourage. Vanaf de entree op het veld werd het Spaanse elflal luid toegejuicht. In de zevende minuut bracht één speler 50.000 mensen tot zwijgen. Op een pass van Be- tancourt passeerde invaller Zelaya, die in de laatste mi nuut boven Toledo verkozen was, Arconada van 15 meter: 0-1. Massaal Spanje raakte door de achter stand direct van de kook. De treffer van Zelaya had een verlammende uitwerking op de toch al zo nerveuze Span jaarden. Massaal trokken ze ten aanval in een poging de stand gelijk te trekken. Maar de pogingen waren te indivi dualistisch van aard om suc ces te hebben. Ondanks de nederlaag tegen Alge rije verwachten velen nog steeds dat dit West-Duitsland ook tij dens deze WK weer zal lukken. De legendarische Pelé bijvoor beeld, evenals Beckenbauer in Spanje ingehuurd als verslagge ver: „Persoonlijk beschouw ik West-Duitsland nog steeds als een van de grootste favorieten. Deze nederlaag kan alleen maar stimulerend doorwerken op spe lers en trainer". Niet gunstig De mening van Pelé wordt in ieder geval gedeeld door Georg Schmidt, trainer van Oostenrijk. „Zeker geen gunstige uitslag de ze nederlaag voor West-Duits land", aldus de 55-jarige bonds coach. „Duitsland zal nu zeker de resterende twee wedstrijden tegen Chili en Oostenrijk moeten winnen om kwalificatie voor de finaleronde af te dwingen. En ge let het verrassend sterke spel van Algerije, werkt dit alleen maar in ons nadeel". Motivatie Ook Jupp Derwall besefte dat een langer verblijf in Spanje na de eerste ronde alleen dan gegaran deerd is indien Chili en Oosten rijk worden verslagen. „Die twee wedstrijden zullen vier winst punten op moeten leveren. En dat zal ook gebeuren", aldus de bondscoach. „Ik zal de komende dagen de spe lers die me in de wedstrijd tegen Algerije hebben teleurgesteld nogmaals wijzen op hun verant woordelijkheden. Hoewel ik be twijfel of ik nog iets aan de moti vatie moet veranderen na deze blamerende nederlaag". Steriel Coach Santamaria keek het ste riele spel van zijn pupillen met ergernis aan en verving in de rust twee spelers. Drib belaar Juanito, die geen goed had kunnen doen, werd ver vangen door thuisspeler Sua- ra en middenvelder Joaquin ruimde het veld voor San chez. Deze wissels had niet direct een heilzame uitwerking op het Spaanse elftal. Spanje werd met de minuut nerveuzer. Het trachtte met hoge voorzetten het hoofd van de lange spits Sastruste- gui te bereiken, maar Costly torende constant boven hem uit. Op het middenveld zoch ten Alonso en Zamora ver geefs naar hun vorm en hal verwege de tweede helft kwam het meeste gevaar van invaller Saura. Pas in de 65e minuut viel de ge lijkmaker. Sastrustegui kreeg een gooi in het straf schopgebied, waarop Saura direct daarna gevloerd werd binnen de lijnen. De correct leidende Argentijnse arbiter Ithhurralde, die in de eerste helft drie keer een claim van Spaanse zijde op een straf schop terecht afwees, legde de bal op de stip en Lopez Ufarte bracht zijn elftal langszij: 1-1. Machteloos De gelijkmaker had het breek punt in de wedstrijd kunnen vormen. Spanje had nog 25 minuten om de winst in de knip te steken. Maar de Span jaarden volhardden in de machteloze aanvalswijze en speelden de Middenamerika nen, wier optreden in eigen land bekeken werd door een groot deel van het volk, dat bij presendentieel besluit vrij-af had gekregen, in de kaart. Honduras behield zijn speldis- cipline, kwam nauwelijks conditie tekort en hield de puntendeling vast. BILBAO (GPD) - Schoonheids prijzen zijn bij een wereldkam pioenschap voetbal nog nooit vergeven. Wie er niet in slaagt werklust en doorzettingsvermo gen te paren aan technisch ver nuft kan reeds bij voorbaat worden bijgeschreven in de ca tegorie verliezers. Zo verging het Frankrijk vier jaar geleden, een zelfde noodlot bedreigt de balvaardige Fransen na het WK-echec (3-1) gisteravond te gen Engeland. Ook bijna vanzelfsprekend werd de verliezende bondscoach Mi chel Hidalgo in het snikhete Bil bao herinnerd aan zijn uitspraak enkele dagen eerder. „Het toer nooi in Argentinië", zo liet hij nog eens ten overvloede weten, „heeft mij en de spelers geleerd dat wij toen veel te mooi hebben gespeeld. Hier zullen we minder naief moeten voetballen en ons harder moeten opstellen". Maar het een noch het ander bracht de flink door elkaar ge hutselde Franse ploeg gister avond in praktijk. Desondanks was de toekomstige technisch di recteur van de Franse voetbal bond van oordeel dat zijn ploeg ten onrechte had verloren. „Wij hebben bijna voortdurend hel spel bepaald, maar moesten het afleggen tegen de kracht van de Engelsen". Aan de wilskracht die de geladen Engelsen gisteravond aan de dag legden, ontleende Ron Green wood ook voor een niet gering deel het optimisme voor de ko mende anderhalve week. „Er stonden vanavond", zo ver woordde een glunderende Greenwood zijn gevoelens, „elf perfecte voetballers in het veld". De scheidende bondscoach zag bovendien nog een ander licht puntje: „Door het verlies van West-Duitsland is de kans grool dat Engeland straks in Madrid niet in een zelfde poule komt met de Westduitsers". Het mag duidelijk zijn, na de winst op Frankrijk, tegen welke con frontatie de Britten als een berg tegenop haëden gezien, waande Greenwood zich al een ronde verder. Daarbij volledig voorbij gaand aan een uitspraak van Hi dalgo die de komende duels met Tsjechoslowakije als doorslagge vend beschouwt voor welke twee landen zich kwalificeren voor de tweede finaleronde. Binnen de Franse ploeg, de laatste jaren toch al geen toonbeeld van rust en eenheid, is de klap van gisteravond hard aangekomen en die zal zijn uitwerking de ko mende dagen ook niet missen. Hoe bewonderenswaardig kalm de Fransen in eerste aanleg ook reageerden op de ontnuchteren de openingstreffer van Bryan Robson, die mini-doelman Ettori na 27 seconden passeerde na voorbereidend werk van But cher, die een inworp van Coppell perfect met het hoofd verlengde. Die treffer betekende tevens een nieuw record in de geschiedenis van het wereldkampioenschap voetbal Het oude stond sedert 1978 op naam van de Fransman Lacombe. die vier jaar geleden in Mar del Plata het Italiaanse voet balmonument Dino Zoff na 39 seconden versloeg. Uit de afwezigheid gisteravond in de Franse ploeg van Lacombe bleek eens te meer de grote leem te waarin het Franse voetbal de laatste jaren verkeert Talloos is ook het aantal aanvallers dat Hi dalgo de laatste twee jaar heeft ingezet om de schotkracht van het Franse elftal te verhogen. Maar alle experimenten liepen uit op een faliekante mislukking. Dit keer genoot Michel Platini de eer om dit vacuum op te vullen. Althans, zo had Hidalgo tegen de zin van de Franse vedette in be sloten. In werkelijkheid speelde de toekomstige werknemer van Juventus op het voor hem favo riete middenveld en verscheen hij slechts bij hoge uitzondering in het strafschopgebied van de tegenstander. Als spelverdeler kon Platini de Franse aanvallen onvoldoende gestalte geven en bleef hij voort durend in de schaduw van La- rios en vooral Giresse. Meester lijk waren vaak ook de passes die van de voet van de minuscule Fransman vertrokken. Hij legde ook de basis voor de verdiende gelijkmaker, halverwege de eer ste helft gescoord door Gerard Soler, die van Hidalgo de voor keur had gekregen boven Didier Six Het was ook in die periode dat de technisch, maar ook in de combi natie veruit superieure Fransen het duel volledig beheersten. Daartoe ook min of meer in staat gesteld door Engeland dat had verzuimd na de psychologisch zo belangrijke openingstreffer door te stomen. Van Soler ging bij de Fransen ook veruit de meeste dreiging uit, on danks de voor de Bordeaux-spe ler vreemde positie op links Des te merkwaardiger deed het daar om ook aan dat de van ongine links georiënteerde Rocheteau naar de rechterflank was verban nen. Te meer, omdat hij nu La rios achter zich wist, uitgerekend de speler met wie zijn verstand houding allesbehalve optimaal is. Evenmin trouwens die tussen Lanos en Platini Want het was niet louter de condi tie en de wilskracht van de En gelse ploeg waarover Frankrijk gisteravond struikelde, maar vooral het sterke collectief dat de Britse formatie vormde. Ook al leende de temperatuur (34 gra den) zich geenszins voor tempo voetbal. de manier waarop Enge land in de tweede periode Frank rijk de duimschroeven im-tt« was in feite doorslaggevend voor het resultaat. Andermaal was het Bryan Robson die met een schitterend met het hoofd gescoord doelpunt zijn naam van Engelands duurste voetballer eer aandeed. Hij legde er tevens de zwakte van de Fran se defensie andermaal mee bloot. De vertwijfelde poging van Hi dalgo om met twee wissels (Six voor Rocheteau en Tigana voor Larios) de Franse ploeg een nieu we injectie te geven mislukte volledig Zeven minuten voor afloop bracht Paul Mariner de Fransen defini tief op de knieen Daaraan ging een periode van zeker vier minu ten vooraf, waarin de Britten de bal naar believen mochten rond spelen. zonder dat een Fransman werkelijk aanstalten maakte om tussenbeide te komen Als Michel Hidalgo ooit werkelijk gedacht mocht hebben dat de Fransen vier jaar geleden in Ar gentinië leergeld hebben be taald. dan moet hij sinds gister avond beter weten Het 'romanU- sche voetbal' dreigt andermaal in schoonheid te sterven. Tenzij de ploeg tegen Tsjechoslowakije werkelijk karakter toont De Westduitse bondscoach Jupp Derwall bij het verlaten van het stadion. De uitslag van het treffen tegen Algerije is van zijn gezicht af te lezen... ADVERTENTIE ^KillH' 1 fèommelsdi mm M '2b uai ,s naluurl,JK uw D,en B,cr van vroeger voor vanaaag. i Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. >r Zo k^M D£ OUOB K ONOPCbÊMePKr NiWR SCKEN KOMË/J ALGIERS Geheel Algerije stond gisteravond op zijn kop. Onmiddellijk na de sensationele overwinning (2-1) van de outsiders van het nationa le elftal op West-Duitsland speelden zich in het land de bij dergelijke gebeurtenissen gebruikelijke taferelen af. Onder oorverdovend lawaai renden de mensen de straat op, juichten en omhelsden elkaar. Er werd met vlaggen gezwaaid en vrijwel elke Alge rijn tooide zich als een echte voetbalsupporter in de nationale, groen witte kleuren. Automobilisten claxonneerden onophoudelijk. Na het laatste fluitsignaal blokkeerden alle telefoonlijnen. De centrales waren overbezet. Iedereen wilde familie en vrienden van het heuglijke feit op de hoogte brengen. Kortom de van Zuidamerikaanse volkeren bekende euforie, die de weini ge nuchtere omstanders deed verzuchten: "Het is alsof we de wereldbe ker gewonnen hebben". IV GIJON (GPD) - Bang als Jupp Derwall was voor uitspraken die nog meer schade konden aanrichten in het Duitse kamp na de even vernietigend als verrassend aangekomen nederlaag tegen Algerije (2-1), legde de bondscoach zijn spelers direct na afloop van het duel een spreekverbod op. Het betekende Derwall's eerste 'strafmaatregel' na de voor het Duitse elftal zo desastreus verlopen ouverture van het WK'82. Zelf verwerkte hij de nederlaag met de opmerking: „dit is volkomen onbegrijpelijk, ik kan het niet geloven dat we verloren hebben".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13