LEIDSCH m DAGBLAD F alklandoorlog voorbij Omroepstaking vanaf twaalf uur een feit "Welzijnswerk schept eigen klantenkring" PvdA-bestuur5-urige werkdag FALKLANDS Argentijnse commandant tekent capitulatieverdrag Drukkerij van valse postwissels ontdekt sl& "Altijd aangifte doen" DINSDAG 15 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36804 Directeur G. Koopman Bom, we, 1 Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN v J3"00^ voor M ras. zie covKXi NIJKERK (GPD) - "Een kenmerk van de welzijnssector is dat zij haar eigen klanten creëert. Eerst bewust maken, vervolgens actie voeren en daarna de wonden le ren likken. Dit zei Dil van Commenee, voorzit ter van de Hout- en Bouwbond CNV, gisteren op een door de christelijke ambtenaren georga niseerde themadag over "Wel zijnswerk onder druk". "Het is de vraag of op elke straat hoek een welzijnswerker aanwe zig moet zijn die eerst zijn klan ten bewust maakt van hun ellen de en vervolgens zijn gefru streerde klanten probeert met deze ellende te leren leven", ver volgde Van Commenee. De voor zitter vroeg zich af, of particulier initiatief en vrijwilligerswerk zonder subsidie in bestaande in stellingen niet het grootste deel van het welzijnswerk kunnen overnemen. Volgens Van Commenee moet er in welzijnsland niet alleen ge snoeid, maar ook gerooid wor den. "We zijn in onze rijke jaren keuzes uit de weg gegaan. Elke aanvraag om subsidie werd ge honoreerd. Bovendien worden de gesubsidieerde instanties ge dwongen hun geld op te maken. Doen ze dat niet, dan wordt het jaar daarop het niet gebruikte be drag van de subsidie afgetrok ken. In plaats dat zuinigheid wordt gestimuleerd, wordt ver kwisting beloond. De welzijns sector bestrijdt alleen de gevol gen van kwalen, maar lost funda menteel niets op". De voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV zei na deze uit spraken het boe-geroep uit de dienstverlenende sector met be langstelling af te wachten. DEN HAAG (GPD) - Het par tijbestuur van de PvdA kiest voor de vijfurige werkdag om tot een eerlijker verdeling van de betaalde arbeid te ko men. De overheid zal de 25- uren-week door wetgeving moeten bevorderen en stre ven naar een sociaal-akkoord met werkgevers en werkne- Het standpunt komt aan de or de op het PvdA-congres van april volgend jaar. Overigens is het partijbestuur op dit punt verdeeld. Een minder heid wil naast de vijf-uren dag ook de mogelijkheid van een werkweek van twee en een halve volledige dag open laten. De meerderheid wijst dat af omdat niet alleen betaalde en onbetaalde arbeid eerlijker moeten worden verdeeld, maar ook het huishoudelijk werk. Uitgangspunt voor de PvdA is, dat iedereen werk behoort te verrichten. Daarbij is betaald werk niet waardevoller dan onbetaald werk, maar staat het maatschappelijk nut voorop. Iedereen moet vol gens de PvdA een inkomen hebben dat voldoende is om in het levensonderhoud te voorzien. De arbeidstijdver korting zal gepaard gaan met een evenredige daling van de inkomens. In meerderheid verwerpt het Pvd A-partij bestuur de invoe ring van een basisloon voor iedereen, of men nu werkt of niet. De Britse premier Margaret Thatcher als middelpunt van een juichende menigte voor haar ambtswoning Downing Street 10, nadat de Argentijnse capitulatie op de Falkland-eilanden bekend was geworden. HILVERSUM (GPD) - De tweede omroepstaking binnen acht maanden is sinds vanmiddag twaalf uur een feit. Op dat tijd stip legden personeelsleden van zowel radio als televisie het werk neer. De gevolgen waren onmiddellijk merkbaar op de vier radiozenders. Na een verklaring van de KRO-di- rectie, waarin de staking werd af gekeurd, werd het laatste half uur op Hilversum 2 door KRO- programmamaakster Maartje van Weegen gevuld met een dis cussieprogramma. Na een reeks nijdige telefonische reacties moest Van Weegen tot haar spijt concluderen dat ze tevergeefs had getracht tot enig begrip voor de staking bij te dragen. Op Hilversum 1 werd vanaf het middaguur de stilte tijdelijk elk uur even opgeheven voor een nieuwsuitzending. Op de andere radiozenders gebeurt dat slechts om een bandje met een medede ling omtrent de programmati sche gevolgen van de staking af te draaien. Ook de beide tv-netten zijn van avond lamgelegd. Op Nederland 1 gaan de journaals van de NOS op de vaste tijden door. Ook voor het jeugdjournaal wordt een uit zondering gemaakt. Opklaringen Eerst zonnige perioden, in de loop van de dag van het zuidwesten uit toene mende bewolking, maar waarschijn lijk tot de avond droog. Minimumtem peratuur omstreeks 8 graden. Middag- temperatuur 18 graden. Eerst weinig wind, later matige wind uit zuidelijke richtingen. 16 juni 1982. Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.02 uur. Maan op: 02.55 uur, maan onder: 15.23 Aan de staking nemen medewer kers van de meeste omroepen deel. Alleen de tv-opnamen van de Mounties Show (AVRO) wer den niet afgebroken. AVRO-re- gisseur Rien van Wijk liet van middag geen journalisten toe in studio 1; bovendien weigerde hij commentaar te geven op zijn be sluit de staking te negeren. De opnamen van een muziekpro- duktie in tv-studio 2 werden pas om half één afgebroken, omdat het orkest later niet meer be schikbaar zou zijn. De opname van AVRO's Toppop werden wel stipt om twaalf uur stopgezet. Vanaf het omroepcomplex zette zich vroeg in de middag langza merhand een stroom stakers in beweging, op weg naar het sta kingscentrum elders in de om- roepstad. Het gebouw de Delta aan de Ha venstraat, dat als zodanig fun geert, liep kort na het begin van de actie vol met omroepmede werkers. Actieleider Frans Gott- mer zei daar te verwachten dat „in behoorlijke mate" gehoor wordt gegeven aan de stakingso- proep. Het aantal geregistreerde stakers bedroeg om 13.00 uur al 400 a 500. In elk geval zal de staking van nacht om twaalf uur volgens af spraak worden beëindigd. Frans Gottmer deelde mee dat er mor gen op radio en tv in elk geval gewoon wordt uitgezonden. Over een eventuele voortzetting van de actie kon hij nog niets meedelen. „We hebben in elk ge val enkele dagen nodig om een eventueel vervolg van de actie voor te bereiden", zo zei hij. Vroeg in de middag werd bekend, dat de omroepwerkgevers alsnog een poging zullen ondernemen de tv-uitzendingen van van avond door te laten gaan, door het personeel onder druk te zet ten. De stakingsleiding liet ech ter weten, de kans van slagen daarvan klein te achten. LEEUWARDEN (GPD) - De Leeuwarder postale recherche heeft in samenwerking met de gemeentepolitie in Leeuwarden een drukkerij van valse postwis sels opgerold. Weliswaar waren geen wissels meer aanwezig, maar bewijsmateriaal was er wel. De Leeuwarder tweelingbroers Max en Chris S. (28) hebben in middels bekend zo'n 300 wissels te hebben gedrukt. Zij vormden niet het brein achter de zaak, maar stonden alleen als uitvoer ders te boek. De zaak ging rollen, toen op don derdag 10 april op verschillende plaatsen in Nederland op post kantoren en agentschappen postwissels tot een bedrag van elk 1400 gulden ter verzilvering werden aangeboden op vertoon van valse paspoorten en rijbewij zen, afkomstig van inbraken. In Leeuwarden werd die dag zelfs voor ruim 8000 gulden geind. Diezelfde dag werden op drie plaatsen in het land personen aangehouden. Bij de aanhouding van de drie, die allen wissels wilden innen, bleek al gauw, dat van een landelijke zaak sprake was. LONDEN, BUENOS AIRES (GPD) - De strijd op de Falk land-eilanden is afgelopen. De commandant van de Ar gentijnse troepen, generaal Menendez, heeft zich gister avond overgegeven en een voorlopig capitulatiedocu ment ondertekend. De Argentijnse troepenmacht van ongeveer 7000 man heeft de garantie van een eervolle aftocht gekregen. Van middag zou premier Thatcher in het Britse Lagerhuis de capitulatie nader toelichten. dat er een staakt-het-vuren was afgekondigd tot twee uur van daag. Later werd duidelijk dat het staakt-het-vuren wel moest resulteren in een onvoorwaarde lijke overgave van de Argentij- Het initiatief om de strijd te staken kwam van de Britse legertop in de buurt van Port Stanley. Briga decommandant John Waters nam gistermiddag laat contact op met generaal Menendez, en stelde hem voor de strijd te sta ken. Menendez accepteerde dat, nadat hij Buenos Aires had geraad pleegd. De Britse troepen waren doorgedrongen tot aan de rand van Port Stanley, en honderden, zo niet duizenden Argentijnen waren in paniek gevlucht. „De Falkland-eilanden zijn weer onder de regering die de inwo ners wensen. God save the queen". Met deze woorden ein digde de boodschap van de com mandant van de Britse strijd krachten, generaal Jeremy Moore, die de overgave vanmor gen vroeg bevestigde. De overgave maakt een eind aan de bezetting van de Falkland-eilan den, die meer dan tien weken heeft geduurd, en die begon toen Argentijnse troepen op 2 april geheel onverwacht de eilanden bestormden. De strijd om de eilanden, die enige weken geleden pas goed los barstte nadat de Britten voet aan land hadden gezet bij San Carlos, heeft het leven gekost aan ten minste 240 Britse soldaten en ze ker 1000 Argentijnen. De mate riële verliezen aan beide kanten zijn zeer hoog. Het nieuws dat aan de gevechten op de eilanden een eind was ge komen, werd gisteravond laat als eerste gebracht door de Britse premier mevrouw Thatcher. Voor een opgetogen Lagerhuis zei ze, dat er onderhandelingen gaande waren om tot de overga ve van de Argentijnen te komen. Witte vlaggen De premier zei dat na de opmars van de Britse troepen tot in de buitenwijken van Port Stanley „Argentijnse soldaten in groten getale hun wapens weggooiden en naar de stad vluchtten. Witte vlaggen zijn in Port Stanley ge zien. Onze soldaten hebben op dracht gekregen niet op de Ar gentijnen te schieten". Nadat ze deze historische woorden had gesproken, steeg in het Brit se Lagerhuis een oorverdovend lawaai op\ Oppositieleiders haastten zich naar de microfoon om de regering en de troepen met het resultaat geluk te wen sen. De Britse kranten brachten het nieuws over de Argentijnse overgave in een jubelstemming. De eerste berichten over een wa penstilstand bereikten Londen gisteravond. Toen werd bekend Argentijnse generaal Menendez. Drie dagen Dit dramatische einde van de strijd om Port Stanley, die drie dagen heeft geduurd, kwam nadat Brit se commando's er in waren ge slaagd drie strategisch belangrij ke heuvels vlakbij Port Stanley in te nemen. Vanaf dat moment lag de weg naar de hoofdstad van de Falkland-eilanden voor hen open. Britse verslaggevers die met de troepen zijn opgetrokken, meld den dat de Argentijnse troepen die zich tussen de veroverde heu vels en de stad zelf bevonden, hun wapens weggooidep en naar de betrekkelijke veiligheid van de stad vluchtten. Enige tijd later verschenen de eerste witte vlag gen op de daken van Port Stan ley, en achtten de Britten de tijd rijp om Menendez om een staakt- het-vuren te vragen. De Britse troepen moeten met de overgave ongeveer 8000 Argen tijnse soldaten krijgsgevangen hebben gemaakt. Het garnizoen bij Port Stanley was 6000 tot 7000 man groot, terwijl op West-Falk land nog eens 1000 tot 1500 Ar gentijnen gelegerd zijn. De over gave van Menendez omvat al de ze manschappen. De Argentijnse regering bevindt zich nu in een lastige positie. In Buenos Aires werden de hoofd redacteuren van de Argentijnse dagbladen bijeengeroepen om te zorgen dat de berichtgeving enigszins uniform blijft. Maar de bevolking laat zich niet meer voor de gek houden. In de Ar gentijnse hoofdstad hangt een gespannen sfeer: gewacht wordt op de politieke gevolgen van de Argentijnse nederlaag in Port Stanley. Een van de leiders van de radicale partij, de vooraan staande politicus Raul Alfonsin, eiste gisteren al het onmiddellij ke aftreden van de militaire junta en het overdragen van de macht aan de politieke partijen. 16 PAGINA'S "Ik wilde bewijzen op eigen benen te kunnen staan" Relaas "vermiste" Jolanda v.d. Berg PAGINA 11 Beiroet: PLO in 't nauw gedreven Geen korting op de kinderbijslag PAGINA 7 Kritiek van VS op koersaanpassingen PAGINA 13 De overgave van Ar gentinië heeft in alle redelijkheid gespro- yjXjScl ken niet meer effect dan dat men straks voortgaat met de onderhandelin gen over de toekomst van de ei landen, een discussie die al sinds 1967 wordt gevoerd. Met dit verschil dat de positie van Engeland sterker is dan voor heen. Afgezien van de vraag wat daarvan de voordelen zullen zijn. Die positieverbetering heeft wel enkele honderden mensenlevens en enkele miljarden guldens ge kost. Het Falkland-conflict is steeds ge kenmerkt geweest door een grote mate van duidelijkheid. Ingewik kelde politieke problemen over zelfbestuur, elkaar bestrijdende verzetsbewegingen of internatio nale consequenties (afgezien van de Amerikaanse rol ten op zichte van Zuid-Amerika en de EG-boycot-actie) ontbraken. In principe is het niet meer geweest dan een simpele souvereiniteits- kwestie, waarbij het gelijk inter nationaal volkenrechtelijk ge sproken aan de kant van Enge land lag. President Galtieri heeft het onder spit moeten delven. Zijn positie zal nu binnen de junta (een drie manschap van militairen) uiterst moeilijk worden en sommige waarnemers menen zelfs dat zijn politieke lot bezegeld is. Temeer nog daar zijn macht feitelijk al be perkt was. Een overwinning was een voorwaarde geweest om zijn persoonlijke invloed binnen de junta te vergroten. De Britse premier Margaret That cher daarentegen heeft haar woord voor honderd procent ge stand gedaan. Haar Churchil- liaanse optreden, compleet met de uitspraak: 'wij zullen niet falen' is met succes bekroond. De IJzeren Maagd kan met opge heven hoofd de herdenkingsdien sten gaan bijwonen voor de Brit se militairen die vielen. Politiek zal het haar in elk geval geen windeieren leggen, ongetwijfeld tot groot verdriet van de Labour- partij, die bij een eventueel ver lies algemene verkiezingen had kunnen afdwingen. Over een paar weken is iedereen het Falkland-conflict vergeten. Argentinië heeft voor het oog van de wereld bakzeil gehaald. De militaire junta beschikt niet meer over een afleidingsmanoeuvre voor de werkelijke problemen van het land: een internationale schuld van 36 miljard dollar, een catastrofale inflatie van ruim 100 procent en een werkloosheids percentage van 10 procent. De tol in de vorm van mensenle vens en materieel is bekend. Op deze plaats is de vraag aan de orde gesteld in hoeverre er spra ke moet zijn van evenredigheid van middelen aan het te bereiken doel, in dit geval het handhaven van de internationale rechtsorde. Het antwoord op die vraag is moei lijk te geven omdat de evenredig heid niet in mensenlevens of ma terieel is uit te drukken. Men kan hoogstens vaststellen dat de overgave van Argentinië er in elk geval toe heeft geleid dat de mo gelijkheid van het overschrijden van zekere grenzen is voorko men. S_ Tl WERELD77 LAND, 11 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Arthur Taetes Dames Mode Winkelhof 19 Leiderdorp Onderzoek winkeldiefstallen: DEN HAAG (GPD) - Een werkgroep van overheid en bedrijfsleven wil dat ondernemers voortaan altijd aangifte doen bij winkeldiefstal, ook in lichte zaken en ook als de dief minderjarig is. Om het extra werk voor politie en justitie te verlichten, zouden kleine winkeldiefstallen met een boete moeten worden afgedaan. Die maatregelen, gevoegd bij een betere opleiding van ondernemers en personeel, zouden winkeldiefstal moeten terugbrengen. De voorstellen zijn vandaag aangeboden aan minister de Ruiter van justitie. Het midden- en kleinbedrijf raakt een procent van haar omzet „kwijt" door winkeldiefstal, breuk, bederf, verlies door inbraak en foutief aan slaan van de kassa.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1