5 0T België: triomf van nuchterheid Bomelsdi Pils Eenvoud kenmerk van de ware 'hoekeymeester' JÊ Ook "goud" voor organisatie van toernooi Argentinië smaakt voorlopig nog naar niets DROMMELS LEKKER MAANDAG 14 JUNI 1982 AMSTELVEEN (GPD) - Ko ningin Beatrix, prins Claus en hun zoon Johan Friso woonden zondag tijdens het toernooi om de Champions Trophy te Amstelveen de be slissende wedstrijd Neder- land-Pakistan bij. Na de prijsuitreiking werden de spelers aan de koninklijke fa milie voorgesteld, terwijl de vorstin later sprak met de aanvoerder van de verslagen en buiten de prijzen gevallen Pakistani, de 30-jarige Man- De 15 wedstrijden om de Champions Trophy werden bijgewoond door ruim 30.000 toeschouwers, 7500 meer dan op de begroting om het eve nement rond te krijgen, was opgenomen. Doordat vrijdag een extra tribune werd ge bouwd, werd gisteren het re cord aantal van 9000 kijkers geteld. Voor de poorten van het Wage- ner-stadion werd druk om toegangskaarten geleurd. Een onoverdekte zitplaats le verde in enkele gevallen 100 gulden op, een jongenskaar tje van 20 gulden het drievou dige. Enkele fanatieke aan hangers van India, die geen kaartje meer konden be machtigen, probeerden via sloten het stadion binnen te dringen. Voor het eerst in de geschiedenis van het Neder landse hockey moesten agen ten met honden optreden rond het stadion. De Australiër Greg Davies en Ties Kruize werden met elk negen doelpunten uit vijf wedstrijden topscorers. De Nederlandse centrumspits Roderik Bouwman, die zes maal scoorde, werd uitgeroe pen tot de beste speler van het toernooi. Dinsdagavond komt het Neder lands elftal in Utrecht in actie tegen een wereldteam, sa mengesteld door de ex-inter- nationals Paul Litjens en André Bolhuis, die zelf mee spelen. Ze nemen in dat duel afscheid als actief hockeyer. Litjens, record-international met 177 wedstrijden, waarin hij 267 doelpunten produ ceerde, en Bolhuis (128 en zes) hebben 12 jaar het Oran je-shirt gedragen. De voor dat duel geïnviteerde Pakistaan Kalimullah, liep in de wedstrijd tegen India een scheur in een handwortel- beentje op moet verstek laten gaan. Zijn broer Samiullah speelt wel. Het duel geldt te vens als afscheid van Wim Cornelis, de manager van het nationale team, die bestuurs lid wordt van het Nederlands Olympisch Comité. Een op volger is nog niet benoemd. Oranje weer winnaar Champions Trophy UDEN Hockey-international Ties Kruize (foto bovenis zater dag in Uden onderscheiden met de gouden ring, een door de Vier- U den-Sportief-organisatie uitge loofde prijs voor de sportprestatie van het jaar. Kruize kreeg in Uden voor een tien- duizendkoppig publiek de onder scheiding uitgereikt door burge meester Schampers. Motivatie van de jury, waarin on der andere Dick van Rijn, ir. Ad Paulen en ir. Gerrit Brakx zitting hadden, was vooral de volharding, die Kruize na een verkeersongeval in 1975 getoond had om terug te ko men aan de hockeytop. Hoe goed hem dat is gelukt, ondervonden o.a. de Pakistani gisteren. Kruize ha merde liefst vijf goals binnen. AMSTELVEEN (GPD)- In de een voud herkent men de meester. Het gaat volledig op voor het Nederlands hockeyteam. Zon der ingewikkelde systemen ver pletterde de ploeg van coach Wim van Heumen de wereldéli te en hield daardoor de vorig jaar in Karachi veroverde Champions Trophy in eigen prijzenkast. Een prestatie, die werd omlijst door nuttige over winningen en bekroond met de grootste nederlaag (7-2) die we reldkampioen Pakistan in zijn met goud omrande geschiedenis aan de broek kreeg. De vierde éditie van de strijd om de Champions Trophy in Am stelveen leerde dat het een gou den greep is geweest een jaar lijks terugkerend toernooi tus sen de zes sterkste naties te cree- ren. Wie niet bij de les blijft, krijgt onherroepelijk de reke ning gepresenteerd, zoals Pakis tan overkwam, maar voor het ni veau van het mondiale gebeuren kan dat uitsluitend positief werken omdat manager, briga dier Atif al eerder kans zag zijn groene brigade uit het slop te hij- Hij kan nu weer aan het werk, om dat hij sinds het WK van begin januari in India op de lauweren heeft gerust. Die bleken in Am stelveen dermate teer, dat de meest leergierige leerling nu de hoofdprijs ten deel viel. Het winnen van de massief zilve ren trofee, betekent heel veel binnen de hockeygemeenschap, maar kan nog niet wedijveren met gouden olympische plakken of gouden WK-medailles Het houdt echter wel in dat vyf me dedingers naar het hoogste plat form opzij zijn gezet. Kan een outsider op Olympische Spelen of een WK nog wel eens profite ren van onderschatting, op het driemaal in Karachi en nu in Am stelveen gehouden evenement staat elk duel gelyk aan een hal ve finale van een gekwalificeerd wereldtoernooi. Nederland haalde de eerste prijs begin 1981 op een moment dat Van Heumen enkele troeven had zien afhaken. Anderhalf jaar la ter was een bedroevende genera le repetitie tegen het onbedui dende België reden te over om Oranje in de rij te zetten met In dia en de Sowjet-Unie, die tegen de top aanleunen, maar het laat ste stapje niet kunnen maken. Geholpen door officials begon Oranje nu tegen slowstarter Au stralië, dat met 4-3 op de knieën ging. maar daarmee gelijk zijn enige nederlaag slikte, wat be wijst en al meerdere malen is be wezen, dat wie de hoofdprijs wil hebben, de Aussies moet aan pakken als ze nog koud zijn. BARCELONA - De openingswedstrijd van het dertiende wereldkampioenschap voetbal be wees weer eens dat de functie van grensrechter in het voetbal niet onderschat moet worden. De finale van het wereldkampioenschap 1966, de Rus Bahamarov wees bij een schot van Geoff Hurst, dat via de onderkant van de lat terug stuitte, naar het midden, een gebaar dat geho noreerd werd door de man met de fluit, waar door Engeland de wereldtitel pakte tegen West- Duitsland. Sindsdien is die actie duizenden malen herhaald en dat lot wacht ook de zeventiende minuut van de tweede helft van de openings wedstrijd tussen België en Ar gentinië. Een pass van Frank Vercauteren naar Erwin Vanden- bergh. Buitenspel, zo gelooft zelfs de door Anderlecht ingelijf de topscorer, want hij maakt een weinig overtuigende indruk als hij stuntelig de bal dood legt op de schoen en de twijfelende doel man Fillol passeert. De vlag van de Poolse lijnrechter blijft naar beneden en België viert feest, een half uur later mogen ze het nog een keer overdoen, de we reldkampioen is verslagen. Niet onverdiend overigens, want in de eerste helft komen de Belgen, die geen moment in paniek ra ken, tot drie riante mogelijkhe den, terwijl de wereldkampioen in die fase slechts één keer ge vaarlijk wordt voor het doel van Pfaff. „Wedstrijden worden ge wonnen in het strafschopge bied", is een uitspraak van de winnende coach in 1978, Menot- ti. En die voetbalwet mag hij zijn mannen nog eens onder de neus wrijven, want pas toen België op de rand van de voetbalsensatie van het jaar stond, drong men door in het 16-meter-gebied. De triomf van de Belgen kan geka rakteriseerd worden als de over winning van de nuchterheid. Geen tactische hoogstandjes om het wonder van de tegenpartij Koeweit: niet zonderkameel VALLADOLID - Vier dagen voor hun eerste wedstrijd in het WK tegen Tsjechoslowa- kije hebben de spelers van het debuterende Koeweit het op hun zenuwen gekregen. Ze meenden, dat ze niet goed zouden kunnen spelen zonder hun mascotte: een kameel. De ploegleiding besloot er on middellijk een uit Casablan ca te laten overvliegen. De bestelling werd direct gele verd. Gisteren kwam de ka meel in Valladolid aan. Het beest voelde zelf weinig voor de rol, want het weigerde uit de vrachtwagen te komen. De oppassers konden de kameel pas na een halfuur "hangen en wurgen" aan de spelers presenteren. aan banden te leggen. „Wie dekt Maradona?", een vraag die Thijs de afgelopen dagen duizenden keren gesteld is. „Everybody", antwoordde de Belgische coach dan telkenmale. Een nuchter heid die ook de ploeg uitstraalde. De Belgen gingen niet blind ten aanval, kunnen dat ook niet. Men speelde het leer rond, haalde daarmee het tempo uit de wed strijd. En Argentinië, dat op zijn sterkst is als in hoog tempo ten aanval ge trokken kan worden, kende veel te weinig van die sterke momen ten. Een formatie die in het eigen werelddeel dit jaar geen indruk maakte, getuige de schamele 1-0- overwinning tegen de middelma tige Roemenen, de 2-1 tegen Bul garije, de gelijke spelen tegen West-Duitsland, Tsjechoslowa- kije en Rusland en de nederlaag tegen Polen. In den vreemde ging het dit keer niet beter. Een weinig overtui gende defensie, met een gemid delde leeftijd van dertig, en het vermogen om op een gewiekste wijze te schoppen. Met een aan val, bestaande uit de onopvallen de Diaz, de onzichtbare Daniel Bertoni en gisteren speelde daar achter een viermans-midden- veld. Met de buffer van het kwar tet, Americo Gallego, een schop- per. Met Mario Kempes, die sinds het wereldkampioenschap van 1978 in de nationale ploeg maar één keer gescoord heeft en die door volk en journalisten naar het tweede plan verwezen is, maar door Menotti gehand haafd blijft. Met Oswaldo Ardi- les, die zich veel minder duide lijk manifesteert sinds naast hem wonderkind Maradona opgedo ken is. De miljoenen-boy gaf in de eerste •minuten zijn visitekaartje af, le verde het bewijs dat de Europese voetballiefhebber die tot nu toe nauwelijks iets van de talentvol le middenvelder gezien heeft, te kort gedaan is. Later werd hij simpeltjes afgestopt, nota bene meestal door Luc Millecamps. Een voetballer die bij Waregem een gnjpstuiver meepakt en als computerdeskundige zijn hoofd beroep heeft. Maradona toonde zijn klasse pas weer toen de klok op het score bord de Argentijnen nog slechts een kwartier gaf om de schande lijke nederlaag uit te wissen. Een schitterende vrije trap, die via de onderkant van de lat weer het veld in stuitte. Aan de lijn stond geen Baharamov, maar de Hon- -- gaar Palotai. Hij wees niet naar de middenstip en veroordeelde Argentinië voorlopig tot een bij rol op het wereldkampioen schap. Bij overwinningen tegen El Salvador en Hongarije hoeft de schade niet fataal te zijn voor de Zuidamerikanen. België is vrijwel zeker van een plaats in de tweede ronde, afge dwongen met slechts vier spelers die twee jaar terug zo verrassend de finale van het Europese kam pioenschap bereikten. Aanvoer der Eric Gerets, voorstopper Luc Millecamps, de nu teruggetrok ken spelende aanvaller Jan Ceu- lemans en doelman Jean-Marie Pfaff. België kwam alleen de eerste ze ven minuten in de problemen. Toen flitste Maradona. daarna vertrok de vredesduif, die tijdens de openingsceremonie losgela ten werd en die van onder het stadiondak toekeek, alsof het dier besefte dat de ouverture van het dertiende wereldkampioen schap zijn beste momenten be leefd had. Hopeloos slecht die volgende fase. waarin pass na pass verkeerd ging en de voet ballers alle moeite hadden om de bal aan het rollen te houden. België, dat in 1928 op de Olympi sche Spelen van Amsterdam voor de laatste maal tegen Ar gentinië gespeeld had en toen met 6-3 ten onder ging, kreeg drie uitgespeelde kansen. Een van richting veranderd schot van Alex Czerniatynski, een pass van Vercauteren waaruit Vanden- bergh tegen Fillol aanknalde, en via de beste aanval, ingeleid door de uitblinkende Vercauteren en net gemist door de inkomende Czerniatynski. Het enige wapenfeit gentinië zich op de borst kon slaan, ontstond na een mislukte balbehandeling van de latere matchwinnaar Erwin Vanden- bergh, die Diaz de bal in de voe ten speelde. De Argentijnse spits zag de geconcentreerd keepende Pfaff de juiste hoek kiezen. Duidelijk was inmiddels dat deze openingswedstrijd van het WK opnieuw een nederlaag voor het voetbal zou brengen als niet één doelpunt het duel zou openbre ken. De treffer kwam in de ze ventiende minuut, de Argentijn se televisie heeft het moment nu al duizenden keren teruggehaald om te bewijzen dat de ploeg be stolen is. Hun eigen onkunde en hun onwetendheid hoe de Bel gen bestreden moesten worden, nekten de Zuidamerikanen. „We weten alles over de speelwijze van België", verklaarde Menotti meerdere keren nadat onze zuiderburen bij de loting tot op ponent van hen uitgeroepen wer den. Tussen weten en een oplos sing vinden, ligt een wereld van verschil, zo weet inmiddels Me notti. België had geluk dat de goed lei dende Tsjech Christov in de slot fase niet zag dat Marc Diechc in valler Bertoni op ongeoorloofde wijze van de bal zette, waardoor een voorzet van Maradona bij ïn- Het moment waarop heel Bel gië "de lucht inging". Erwin Vandenbergh krijgt alle gele genheid om aan te leggen en uit te halen en scoort het gouden doelpunt voor de formatie van Guy Thijs. Alberto Tarantini (18) komt veel te laat om dat nog te kunnen verhinderen. Doelman Fillol is kansloos ADVERTENTIE Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van Vroeger voor vandaag. fAmbachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. valler Valdano terecht kwam. die er niets meer mee kon uitrichten. „Argentinië wordt de smaakma ker van dit toernooi", zei voor Real Zaragossa uitkomende aan valler aan de vooravond van het wereldkampioenschap Voorlo pig smaakt het naar mets Nederland graaide uit de openings zege op Australië zoveel zelfver trouwen. dat het zichzelf als kanshebber beschouwde. De ba sis legde coach Wim van Heu men, die revanche zocht voor de teleurstellende vierde plaats op de WK Hij kwam terug uit India met een aantal nieuwe facetten. In de eer ste plaats heeft hij een keeper no dig die de strafcorners via pijl snel uitlopen in de kiem smoort. In Pierre Hermans heeft hij zo'n man. Voorts wenste de coach twee vleugelspitsen die aan de zylijn opereerden, zodat Bouw man nooit in een overvol cen trum zou komen te verkeren. Dat lukte perfect. Van Heumen constateerde verder dat modern hockey wordt gediri geerd door middenvelders met een actieradius van een mara thonlopers en een gouden instel ling. In Arno den Hartog en Jan Carel Jenniskens vond hij die. Zij waren bereid hun energie aan te wenden ten behoeve van spel maker Ties Kruize, die op zyn beurt de komende maanden kan gebruiken om na te denken hoe hu kan excelleren als er zich geen Aziatisch team aan de ande re kant van het veld opstelt. Van Pakistani en Indiërs krijgt hij al le vrijheid van handelen. Duit sers en nu ook Russen offerden een mandekker op waardoor Orarye musiceerde zonder diri gent. Tegen Australië en Duitsland nam de Tilburger Jenniskens de taak van de geblesseerde Kruize fan tastisch over, tegen India en Pa kistan mocht Kruize van de ruimte genieten en uitblinken, maar de Russen pakten hem be kwaam in, waardoor Nederland niet boven het niveau van een overgangsklasse uitkwam en de winst slechts binnenhaalde via twee dubieuze strafcorners. Aan het probleem van de straffere dekking gaat Van Heumen nu dokteren Hij zoekt de oplossing in conditioneel IJzersterke spe lers die 70 minuten kunnen en willen bewegen. Na het afscheid van Paul Litjens kan Van Heumen echter nog niet buiten Kruize. de specialist in scoops en corners Met zijn iets zwaardere stick joeg hy Pakistan naar de ondergang, maar over twee maanden is het verboden de bal met de hand te stoppen, zodat de coaches naar nieuwe wegen moeten zoeken. De bondscoach, die het team tot de Olympische Spelen te Los Ange les blijft leiden, denkt in techni cus Jenniskens de redder te heb ben ontdekt Hg kan de bal met de omgekeerde stick doodleg- gen. waardoor Kruize's waarde niet vermindert. Nu nog kon de Hagenaar opklim men naar de eerste plaats in het topscorerklassement. Van de 12 doelpunten tegen India en Pakis tan hamerde hy er acht via cor ners binnen, maar beide naties opereren met orthodoxe lynkee- pers, in tegenstelling tot Austra lië. Duitsland en Rusland. De beide Aziatische landen onder scheiden zich tevens door hun ouderwetse aanvalsmethode. Met vyf spitsen rollen ze als een wals op de vyandelyke keeper aan, maar het kwintet zal nooit uitverdedigen als de actie is ge stuit. De drie Nederlandse aanvallers, Van Grimbergen, Bouwman en Van 't Hek hebben vóór-verdedi gen in hun takenpakket meege kregen, zodat de middenvelders worden geasisteerd by hun slo pende arbeid De Aziaten war den er kruisdol van. Na het weg vallen van Litjens leek Oranje bovendien beroofd van een libe ro van topformaat. Met slechts 12 interlands kan de al 28-jarige Job van der Have moeilijk een routi nier worden genoemd. De vorig jaar van HGC naar Amsterdam verhuisde libero acteerde in Am- ■tihmn .«is mb grootvorst De reden was simpel Hy speelde eenvoudig, zonder franje Tom van 't Hek zag daarin de reden van de grootse triomf. „We hiel den het zo simpel mogelyk en toen dat. zoals ook in Karachi, de succesformule bleek te zyn, groeide het zelfvertrouwen, ge steund door ruim 9000 enthou siaste meelevende fans op de tri bune Ook dat is een aspect dat je niet moet onderschatten". In dubieuze gevallen zal de scheidsrechter eerder geneigd zyn je het voordeel van de twyfel te geven, terwijl hy dat in het buitenland met doet. Daaraan dankten wc de corners en de winst op de Russen, want qua spel verdienden wc niet met 2 0 te winnen Die negatieve indruk hebben we in de finale tegen Pa kistan echter helemaal uitgewist, maar dat wil niet zeggen dat je Pakistan nu moet afschrijven Het blyfi een topploeg, die ons by een andere gelegenheid weer verslaat Al zal dat nooit op zo'n blamerende manier gaan Als je geen nederlaag lydt en je kan de wereldkampioen met 7-2 ver slaan, dan ben je terecht m van het sterkste toernooi ter reld"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9