"Duurdere gulden gunstig Hogere uitkering buiten schot Olie bedekt stranden Massale vechtpartij in centrum Utrecht Klachtenregeling politie rammelt" Van der Stee blij met devaluatie Franse frank Chauffeurs verwerpen "eindbod" Nepbom en brand bij protest Palestijnen PvdA: belastingverlaging vóór prijscompensatie MAANDAG 14 JUNI 1982 Binnenland PAGINA 7 KIJKDUIN (GPD) - Een kilome terslange oliesliert, waarschijn lijk afkomstig van de vorige week lek geraakte Griekse tan ker Katinka, heeft gisteren de stranden langs de kust van Zuid- Holland vervuild. Vanaf het zuiderhavenhoofd van Scheve- ningen tot Ouddorp op Goeree waren de stranden bedekt met olievlekken, variërend van 5 tot 8 meter breed. Grote delen strand moesten voor het publiek wor den afgesloten. Vandaag zal een begin worden gemaakt met het opruimen van de in hoofdzaak zware plakken olie. Rijkswaterstaat twijfelt nog over de herkomst van de zware stook olie. Mogelijk is een deel van de uit de tanker gelopen olie gaan koeken, waardoor het onder het wateroppervlak onopgemei^t is gebleven voor de veegschepen van Rijkswaterstaat. De betrokken gemeenten hebben gistermiddag in het Provincie huis in Den Haag een coördina tiecentrum ingericht. Olievervui ling op zee is een zaak voor rijks waterstaat, bereikt de olie echter de stranden, dan zijn de betref fende gemeenten verantwoorde lijk voor de opruiming ervan. De Katinka kwam vorige week maandag voor de kust van Hoek van Holland in aanvaring met de ankerketting van een Franse ertscarrier. Een van de ruimen raakte lek. waardoor een partij zware stookolie van 6.5 ton met een oppervlakte van 16 vierkante kilometer langzaam in de rich ting van de Zuidhollandse kust dreef. Met drie veegschepen zet te Rijkswaterstaat de strijd in te gen de olievlek. Woensdag leek het gevaar dat de olie de Zuid hollandse stranden zou bereiken, bezworen. Rijkswaterstaat heeft gistermiddag monsters genomen van de aangespoelde olie om dui delijkheid te krijgen over de her komst ervan. UTRECHT (GPD ANP) - Na een grote vechtpartij in de Utrechtse binnenstad in de nacht van zater dag op zondag, waarbij circa 70 personen waren betrokken, zijn twee mannen met messteken in het academisch ziekenhuis opge nomen. Drie verdachten zijn aan gehouden. waaronder de man die de steekwonden toebracht. Deze. de 22-jarige H. van de B., is in verzekering gesteld. De moeilijkheden begonnen om streeks drie uur. tussen twee groepen bezoekers van café Cen traal aan de Utrechtse Maria- straat. Even later ontaardde dit buiten in een knokpartij, waarbij terrasstoelen van een naburig ca fé als projectielen werden ge bruikt. Toen eigenaar G. den Hartog (30) zijn eigendommen in veiligheid wilde stellen, werd hem dit belet en werd hy door een van de vechtenden in de rug gestoken. Den Hartog liep een diepe steekwond op. Hij werd ti lings naar het ziekenhuis ge bracht, maar verkeert niet in le vensgevaar. Een omstander, J. Bloemendaal (31), die zag hoe de caféhouder in de rug werd gestoken, gaf de da der daarop een trap. Het gevolg was, dat hij door de messetrek ker werd nagezeten en in de hals werd gestoken. In het ziekenhuis bleek het mes de halsslagader op een haar na te hebben gemist. De man kon na behandeling naar huis vertrekken. Bij het scheiden van de vechten den hield de politie voor openlij ke geweldpleging drie verdach ten aan. Inmiddels waren al di verse winkelruiten gesneuveld. Amsterdam De 19-jange Rob Snijders uit Die- men. die vrijdagavond in Am sterdam gewond raakte door een schietpartij in een snackbar, is zaterdag in het ziekenhuis aan ztin verwondingen overleden. De politie heft dit gisteren meege deeld Snijders werd door een kogel in het hoofd getroffen toen vanuit een auto op de Amsteldyk op een aantal jongeren in de snackbar werd geschoten. Deze jongelui hadden eerder in de nacht met de inzittenden van een andere auto ruzie gehad om een inhaalmanoeuvre Volgens de re cherche was deze auto later te ruggekeerd en werd hieruit het schot gelost. De daders ztin nog spoorloos. BRUSSEL (GPD) - De rente in Nederland zal verder da len, zo verwacht minister Van der Stee van financiën, door de aanpassing van de wisselkoersen in het Euro pese Monetaire Stelsel (EMS), waartoe zaterdag in Brussel werd besloten. De ministers van financiën van de landen in het EMS (Frankrijk, Duitsland, Italië, Ierland, Dene marken, België, Nederland en Luxemburg) waren op Frans ver zoek in spoedberaad bijeen ge komen om de Franse frank van de ondergang te redden. Na een zes uur durend beraad wer den zij het eens over een waarde vermindering van de Franse frank met 5.75 procent, van de Italiaanse lire met 2,75 procent en een waardevermeerdering van de Duitse mark alsmede de Nederlandse gulden met 4,25. procent. Dat betekent dat de Duitse mark en de Nederlandse gulden ten opzichte van de Fran se frank tien procent meer waard zijn geworden, ten opzichte van de lire 7 procent en ten opzichte van de resterende munten 4,25 procent. Voor Nederlanders die naar die landen op vakantie gaan, is dat gunstig: ze krijgen meer buiten lands geld voor hun gulden. Voor de Nederlandse export kan de duurdere gulden echter pro blemen geven, omdat het buiten land meer voor Nederlandse pro- dukten moet betalen. Minister Van der Stee meent echter dat dit nadeel, geschat op zo'n 2,6 procent gemiddeld, binnen en kele maanden weggewerkt is. Export De landen waarvan de munt nu in waarde is gedaald, zullen met ho gere inflatie te maken krijgen, daardoor worden hun produkten weer duurder en verdwijnt het verschil met de Nederlandse duurdere gulden binnen korte tijd, zo verwacht minister Van der Stee. Hij benadrukte overi gens dat het belangrijkste deel van de Nederlandse export ge heel buiten de gevolgen van de koerswijzigingen blijft. Een der- Minister Van der Stee de van de Nederlandse export gaat namelijk naar West-Duits- land, en de verhouding tussen de gulden en de mark blijft ongewij zigd. Een ander derde deel gaat naar de landen buiten de Euro pese Gemeenschap; ook dat valt dus buiten de koerswijziging. Positieve effecten van de koers- aanpassing verwacht minister Van der Stee voor het rentepeil in Nederland. Dat peil daalde na de twee afgelopen EMS-aanpas- singen ook enkele procenten. Volgens een deskundige van het Nederlandse ministerie van fi nanciën is het psychologisch van groot belang dat de gulden steeds weer zijn waarde ver sterkt. „Op de geldmarkt instal leer je een gevoel van vertrou wen in de gulden. Je kunt dan een lagere rente bieden, omdat ze die betrouwbare gulden toch wel willen hebben", aldus deze deskundige. Doordat de rente daalt, wordt het lenen van geld goedkoper, en dat zal volgens minister Van der Stee op wat lan gere termijn de investeringen - en daarmee de werkgelegenheid in Nederland - ten goede komen. Inflatie Het ingrijpen in de EMS-koersen was noodzakelijk omdat de Fran se frank, door een snelle vermin dering in waarde, buiten het EMS-verband dreigde te vallen. Het wantrouwen in de Franse frank komt onder meer voort uit het snel stijgende begrotingste kort en de hoge inflatie in Frank rijk. De Franse centrale bank heeft dit jaar, omgerekend, al zo'n 20 miljard gulden aan reser ves verloren bij het steunen van de frank. Afgelopen vrijdag vormde een dieptepunt: er kwam nog maar liefst 2,6 miljard gulden steunverlies op één dag bij. Monetaire deskundigen zagen al lang aankomen dat de frank zou moeten devalueren, maar de be slissing werd verhaast door een waardevermindering van de dol lar. Een minder groot Ameri kaanse begrotingstekort dan ver wacht, zal waarschijnlijk tot min der hoge rente in de Verenigde Staten leiden, en daardoor wordt de dollar minder aantrekkelijk. Op de geldmarkt daalde de dol lar daardoor in waarde en de gro te beleggers gingen over tot aan kopen van de Duitse mark, waar door deze snel in waarde steeg en het gat tussen mark en Franse frank ineens onoverbrugbaar werd. Het EMS trad in 1979 in werking en werd sindsdien al vijf keer aangepast. De laatste aanpassing was in februari van dit jaar, toen de Belgische frank met 8,5 pro cent devalueerde en de Deense kroon met drie procent. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse officier van justitie mr. F.H. von Meijenfeldt vindt de huidige regeling voor de af handeling van klachten tegen de hoofdstedelijke politie niet goed. "De regeling is zelfs slecht. Eén van de redenen waarom ik dat vind is, dat de politie de tegen UTRECHT (ANP) - Op tien leden vergaderingen in het land heb ben in totaal ongeveer driehon derd leden van de Vervoersbond FNV dit weekeinde het laatste bod van de werkgevers in het goederenvervoer over de weg voor de cao-1982 afgewezen. Vol gende week zaterdag beslist de cao-groepsraad (kaderleden) wat er nu verder moet gebeuren. De kans op stakingen is volgens een woordvoerder van de bond ove rigens niet groot. De bond heeft de cao-onderhande lingen eind mei afgebroken. Breekpunt was de zogenaamde "tijd-voor-tijd-regeling". De bond wil in een nieuwe cao de verplichting vastleggen dat alle uren boven de 57,5 uur per week worden vergoed in vrije tijd. haar gerichte klachten zelf on derzoekt. En het is nu eenmaal moeilijk in eigen vlees te snij den", aldus Von Meijenveldt. Hij sprak gisteravond op een fo rumdiscussie in Amsterdam ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van het klachtenbureau politieoptreden in de hoofdstad. Von Meijenfeldt behandelt de klachten over politieoptreden waaraan eventueel strafrechtelij ke kanten zitten. Hij wees er op, dat het openbaar ministerie in wezen niets met de klachtenpro cedure heeft te maken. Alleen klachten in de strafrechtelijke sfeer komen daar terecht. De officier zei dat het strafproces recht valt en staat met een zo goed mogelijk functioneren van de politie. Als dat niet het geval is, wordt er aan de voet van het strafrecht geknaagd. Daarom moet de politieman integer en betrouwbaar zijn. Zijn ambtse- dig proces-verbaal heeft zwaar der bewijskracht dan een verkla ring onder ede van een burger, aldus Von Meijenfeldt. Hij meen de dat elke inbreuk op de integri teit moet worden aangepakt. Het is daarom nuttig de politie onder controle te houden. Hij vond dat een politieman die zich heeft misdragen, niet meer in het politiekorps thuishoort. "Als hij zich schandelijk heeft misdragen - en dat hoeft niet eens een strafbaar feit te zyn dan moet het mogelijk zijn de man uit de politiedienst te ont slaan", aldus mr. Von Meijen feldt. Taxichauffeurs rouwen om dood collega ROTTERDAM/AMSTERDAM (ANP) Tientallen taxi chauffeurs hebben gister avond in Amsterdam en Rot terdam hun collega Jan Sie- belink herdacht. In Rotter dam wierpen zij een blokka de op voor de Maastunnel. Verwacht wordt, dat vandaag sectie op het stoffelijk over schot zal worden verricht. Hoofdinspecteur Groot, die de leiding van het onderzoek heeft, zei gisteravond dat het lijk werd gevonden in een sloot aan de landzijde van de Waterlandse Zeedijk in Mon- nickendam. Het dreef gedeel telijk boven water en volgens Groot kan worden aangeno men, dat Siebelink daar sinds donderdagavond heeft gele gen. Het stoffelijk overschot werd ontdekt door een meis je dat gras voor haar konijn aan het snijden was. Siebelink keerde donderdag ochtend niet uit zijn nacht dienst terug. Zijn taxi werd die ochtend omstreeks acht uur op de Coentunnelweg staande gehouden door de Zaanse politie. Achter het stuur van de van binnen met bloed gesmeurde taxi zat de 31-jarige Amsterdammer J.W., die volgens de politie dronken was. In de auto werd een bebloed mes gevonden. W. beweerde de wagen leeg te hebben aangetroffen by sportvelden in Oostzaan AMSTERDAM (ANP) - Eén of meer onbekenden hebben zater dagmiddag brand gesticht in het kantoor van het Palestina Komi- tee aan de Lauriersgracht in Am sterdam. Dit gebeurde rond zes uur tijdens een demonstratie van Palestijnen tegen de inval van Is raël in Libanon. Een woordvoer der van het comité zei dat onge veer de helft van de kantoor ruimte uitbrandde. De schade schatte hij op enkele tienduizen den guldens. Het centrum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI), de Neder landse zionistenbond en de werkgroep Israël hebben zich gisteren gedistantieerd van de brandstichting. In een verklaring zeggen de drie zeer verontrust te zijn door de brandstichting. "Hoewel er vol gens de Amsterdamse politie geen duidelyke aanwijzingen be staan dat de brand is aangesto ken willen wij er voor alle duide lijkheid op wijzen dat wij elke vorm van geweldpleging afkeu ren. Alle tegengestelde menin gen inzake het midden-oosten- conflict ongestoord kunnen wor den verkondigd", aldus de ver klaring. Het pakket dat zaterdagmiddag voor het kantoor van El Al op het Rokin in Amsterdam werd neer gelegd en gezien een bommel ding mogelijk explosieven be vatte, is een nepbom gebleken. Deskundigen van de explosie ven opruimingsdienst hebben het pakket zaterdagavond "on schadelijk" gemaakt door er een lading in aan te brengen en deze tot ontploffing te brengen. Volgens de politie zag de nepbom er aan de buitenzijde zeer profes sioneel uit Het "projectiel" be stond uit een piepschuimen doos van zestig bij veertig centimeter waarin zich bakkeliet, enkele draden en een wekker bevonden. Volgens een getuige was het pak ket voor de deur van El Al ach- Duitse zeiler (52) verdrinkt STAVOREN (GPD) - De 52-jarige zeiler Alfred Franz Bórner uit Wiesbaden is zaterdagavond om streeks zeven uur in het IJssel- meer voor de nieuwe haven van Stavoren overboord geslagen en verdronken. De man had even te voren met ztin zeiljacht met zijn vrouw aan boord de haven verla ten en was bezig de zeilen te hij- Op het alarm van de in paniek ge raakte vrouw voeren meteen ver schillende jachten uit om de drenkeling te zoeken. Ook werd de reddingboot Knokkels uit Hindeloopen gealarmeerd. Bo vendien nam een helikopter van de rijkspolitie aan een urenlange zoekactie deel. Tot nu toe is het stoffelijk overschot van de Duit ser niet gevonden. Vredesmars Onder de leuzen "Stop Rcagans in terventie- en kernwapen poli tiek". "Midden-Amenka vry" en "Europa kernwapenvrti" hebben zaterdagmiddag in Amsterdam naar schatting vijftienhonderd mensen gedemonstreerd tegen de buitenlandse politiek van de Amerikaanse regering. De demonstranten vertrokken van het Beursplein, waar zij na een tocht door de stad ook weer ein digden. Het museumplein met het Amerikaanse consulaat was niet in de route opgenomen. De demonstratie was georganiseerd door de Amsterdamse vredesbe wegingen en Amsterdamse afde lingen van de Midden-Amenka- comites. Ongeveer dertig vrouwen hebben zaterdagmorgen langs de weg naar de legerplaats Crailo in het Gooi met tenten een tweede vre- deskamp opgericht uit protest tegen de bewapening. Het eerste kamp staat sinds enkele weken bij de vliegbasis Soesterberg. Proefproces 11 m 11 om zwarte vlooienmarkt BEVERWIJK (ANP) - De poli tie van Beverwijk heeft zon dag twintig processen-ver baal opgemaakt tydens de zwarte markt die daar op zon dag wordt gehouden Deze vlooienmarkt met 70CN kraampjes, talloze standwer kers en artiesten mag alleen zaterdags geopend ztin. Organisator H Q. van Kampen uit Schagen besloot een proefproces uit te lokken door de hallen van de groen ten- en bloemenveiling in Be- verwyk ook voor de zondag af te huren. De politie waar schuwde zaterdag al dat er in gegrepen zou worden. Vele standhouders bleven dan ook weg. Alleen de grote hal ging gister morgen open. De handelaren kregen bevel te stoppen waaraan door velen werd vol daan. "Kinderen met de op- ruimingsspullen van de zol der Mm wr OWf aldus de gemeentepolitie Van Kampen beroept zich op een uitspraak van ex-minis- ter And ré van der Louw (CRM) die onlangs verklaar de dat in ons land zondags markten zouden moeten ko men Volgens Van Kampen trekken er wekelijks tiendui zenden Nederlanders met na me de Belgische grens over om daar een zondagsmarkt te bezoeken. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Genève i Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca Munchen Oslo regenbui regenbui regenbui regenbui regenbui regenbui regenbui regenbui half bew. hagelbui onbewolkt twaar bew. licht bew. half bew. half bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Tel Aviv Tunis onbewolkt 16 10 2 17 10 6 15 9 25 15 11 04 27 20 29 14 16 10 16 10 0 27 15 0 34 24 0 30 17 0 15 8 3 26 14 - 15 8 01 18 10 06 27 15 04 28 14 24 12 4 0 18 12 02 onbewolkt onbewolkt onbewolkt 23 18 29 21 28 20 32 19 Export naar M-Amerika op laag pitje DEN HAAG (ANP) - De Neder landse uitvoer naar Latijns-Ame- rika, inclusief het Caribisch ge bied maakte vorig jaar niet meer dan 1,8 procent van de totale ex port uit, een percentage dat nau welijks hoger was dan in 1980 toen een naoorlogs dieptepunt werd bereikt. Aldus de export- bevorderings- en voorlichtings dienst EVD van het ministerie van economische zaken. De export van ons land naar dit ge bied bedroeg ruim drie miljard gulden. Doordat de uitvoer naar Mexico meer dan verdubbelde werd dit land voor het eerste de voor naamste afnemer van Neder landse produkten in deze regio. Deze stijging werd vooral veroor zaakt door de levering van sche pen. Meer dan de helft van de Nederlandse export naar latijns- amenka gaat naar Mexico, Brazi lië, Argentinië en Venezuela. Vooral de uitvoer van voedings- en genotmiddelen nam fors toe (van 16 naar 25 procent). Dit werd ver oorzaakt door een sterke toene ming van de zuivelexport. Het aandeel van de chemische pro dukten liep verder terug tot 22 procent. DEN HAAG (GPD) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer heeft grote moeite met het kabinets voorstel om de hogere uitkerin gen per 1 juli te bevriezen. Daar mee lijkt het voorstel geen meer derheid in de Kamer te zullen krijgen, omdat ook PvdA en WD bezwaren hebben aangete kend. De fracties publiceren van middag hun eerste schrifteltike reacties op het wetsvoorstel. CDA-woordvoerder Weijers ver klaarde gisteravond dat zijn frac tie de voorkeur geeft aan een aantal alternatieve mogelijkhe den tot bezuinigingen in de so ciale zekerheid. Daarbij denken de christen-democraten onder meer aan het plan van CNV en VNO (werknemers en werkge vers) om alle uitkeringstrekkers per 1 juli een prijscompensatie van 2.4 procent te geven. Het kabinet heeft voorgesteld de uitkeringen tot jnodaal (f2300 per maand) een volledige prijs compensatie van 4,4 procent ver strekken, en de hogere in het ge heel niets. Op deze wijze hoopt het kabinet f150 miljoen te be zuinigen De werknemers zullen per 1 juli een prijscompensatie van 2,4 procent krijgen. De plan nen van het kabinet zijn nog af komstig van het vorige kabinet, en werden ingediend door staats secretaris Dales. De bezwaren van het CDA komen voort uit de vrees dat door het samenstel van maatregelen er een te grote achteruitgang voor de modale en hogere uitkeringen dreigt te ontstaan. Daarbij wijst Weijers op de eveneens voorge- i verlaging van de kinder bijslag en de versnelde afbouw van de vereveningstoeslagen, die in 1979 zijn ingevoerd. Weijers beklemtoont overigens dat in zijn ogen de beste oplossing zou zijn om per 1 juli eenmalig af te zien van de automatische prijscompensatie. De overheid zou op haar beurt de belastingen en de sociale premies dan niet moeten verhogen. Ook de PvdA is net als de andere grote partijen bereid af te zien van de automatische prijscom pensatie. mits deze vervangen wordt door belastingverlagin gen. Volgens PvdAvoorman Den Uyl heeft het schrappen van de prijscompensatie grote voor delen voor het herstel van de economie. Voorwaarde is dat de koopkracht van de werknemers beschermd wordt door verlagingen van de belastingen. De maatregel mag voorts alleen worden doorge- D'66: desnoods CDA/WD SOESTERBERG (ANP) - Het hoofdbestuur van D'66 wil na de verkie zingen op 8 september het liefst regeren met een combinatie van CDA/ PvdA of PvdAWD maar sluit een samengaan in een coalitie van CDA en WD niet bij voorbaat uit. Het hoofdbestuur besloot zaterdag in Soesterberg dat D'66 deelneming aan een andere dan een van de voor keurcoalities slechts zal overwegen nadat beide combinaties onmoge lijk zijn gebleken. Een samenwerking tussen CDA/WD en D'66 is voor het bestuur alleen dan mogelijk wanneer "voldoende waarborgen bestaan voor progres sief beleid zoals de democraten voorstaan". Het D'66-bestuur heeft een conceptstrategieresolutie opgesteld die in de algemene ledenvergade ring op 17 juli aan de orde komt. Daarin acht het bestuur de mogelijk heid van progressief beleid met CDA en WD samen in één kabinet overgens zeer gering. Weijers (CDA): alternatieven. voero indien de werknemers daarmee instemmen De werkge vers moeten daarnaast bereid zyn afspraken te maken over de besteding van de extra winsten voor investeringen, de herverde ling van werk en arbeidstydver korting. Den Uyl zei dit zaterdag voor de TROS-radio. Eerder deze week had ook premier Van Agt (CDA) zich in gelyke termen uitgelaten Beiden zyn van mening dat het schrappen van de prijscompen satie gedurende een aantal jaren zal moeten worden volgehouden. Regenngsparty D'66 en de WD zyn eveneens voorstander Het plan om de prijscompensatie te vervangen door belastingver lagingen is afkomstig van de Til burgse professor Schouten. Het plan is inmiddels door de So ciaal-Economische Raad in stu die genomen Professor Van den Beid. de directeur van h.-t n traal Planbureau, heeft deze ver vanging afgelopen week ook nog eens bepleit Doel is om te ko men tot een verlaging van de loonkosten voor het bednjfsle v. n waardoor de investeringen weer kunnen aantrekken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7