Aandacht voor binnenstad mag niet verslappen v* Voorzieningen studenten moeten op peil blijven" De Toekomst beste team op op majorettenconcours Classe Royale. Pils van grote IflCHTERGROHDI Rotterdammer gemolesteerd LEIDEN - Een 15-jarige Rot terdammer werd in de nacht van vrijdag op zaterdag voor het LVC aan de Breestraat in elkaar geslagen door een elf tal jongeren. Het slachtoffer liep twee messteken in zijn hand op. Hij heeft geen aan gifte gedaan bij de politie. Rond half één liep de Rotter dammer samen met twee meisjes op straat. Zij werden uitgescholden, omdat ze als punkers waren uitgedost. Even later begon het elftal te vechten. De Rotterdammer, in het nauw gedreven, trok een mes, dat overigens direct weer uit z'n handen viel. Éen van zijn be lagers raapte het mes vervol gens op en stak de eigenaar er twee keer mee in zijn hand. De Eerste Hulp Dienst moest er vervolgens aan te pas ko men om de hand te verbin den. Lelden Advies commissie: De demonstratie op de bijenmarkt bij de steekvrije hal. zoals in het programmaboekje stond. Niettemin werd een vrouwelijke toeschouwer in het hoofd gestoken. Daarvoor was het elke keer wat anders Meer een beetje de mi- lieukant en creativiteit, dat be valt ons het best". Toch lag de nadruk vooral op het bijenvolkje en een imker-demon stratie op het gras aan de Witte Singel trok elk uur veel belang stelling. Tal van aardige details passeerden daarbij de revue. Wat bijvoorbeeld te denken van de uitdrukking "Ze hebben de Compiegne Uitslag: 1. 4 comb. B en G 2. 10 J van Al phen; 3 J Knijnenburg. 5 A Petit6 H van Laar; 7, 8 F van Heusden; 9 P Sloos. Duivensport (3) Postduivenvereniging De Blauirkras hield een wed vlucht uit Compiegne. Uit slag: 1. 6. 9 P. de Mooy, 2 P Gijsman en zn3 J Rozier; 4 A. van Holst. 5 R. Verhoogt; 7 P. Brandt; 8 P. Landensber- gen; 10 F v.d. Wetering Duivensport (4) De Reisduif hteld een wed vlucht met oude duiven uit Soissons. Uitslag 1. 2. 5 W. v.d. Hoogt. 3. 10 StritoVd. Hart. 4 J. Colsen; 6 S v.d Ho lden; 7 K. v.d. Berg. 8 W. Kop. 9 H Hartevelt. Duivensport (5) P.v. De Vriendenclub hield een wedvlucht uit Soissons met 397 duiven. Uitslag 1 J. ran Seggelen. 2 F Compter. 3. 4 S. Schoeman; 5 W Rietkerk. 6 VV de Wit jr 7 J Turk. 8. 10 J Siera9 A. Bink Duivensport (6) P.v. Columba hield een wed- krant gelezen". Op die manier wordt een zwerm zonder konin gin gemengd met een zwerm mét koningin. De twee volken wor den daarbij in een korf van el kaar gescheiden door een krant die onder en boven van een be paalde geur wordt voorzien. De bijen bijten zich een weg door de krant, waarna twee zwermen één zwerm worden Wellicht dat dit stukje ook wel in de smaak valt. vlucht uit Compiegne Uit slag 1. 3. 4 7 a 10 C Nieuwendijk; 2JR de Jonge. 5. 9 L. Klein. 6 R.P. de Gractf. Duivensport (7) LPC hield een wedvlucht uit Soissons Uitslag 1, 8 G van Stein. 2. 3. 6 N de Groot en zn. 4 A. Singelinq. 5. 7. 10 P. de Haas9 W. Onstenk Duivensport (8) P.v. De Rijnklievers hield een wedvlucht uit Soissons Uit slag 1.3.4.5.8.9. 10 J Kok; 2 H Sladek; 6 comb Van Ley- dsn 7 p r (i VV|il Botsing op rijksweg 44 LEIDEN - "De huidige studenten voorzieningen moeten gehand haafd blijven, omdat zij een we zenlijk deel vormen van het - la ge - inkomen van studenten. Het inkomen van de modale student ligt al jaren onder het niveau van de sociale minima". De commissie ad hoe studentenbe leid, die tot taak heeft adviezen te formuleren voor een integraal studentenbeleid, heeft dit advies onlangs uitgebracht. Vanavond zal in de universiteitsraad wor den gesproken over dit voorstel. Tijdens die bijeenkomst zal ook het - verguisde - rapport van de taakgroep studie- en studenten begeleiding weer uit de la wor den gehaald. Enige tijd geleden werd dit rap port gepubliceerd. Voornaamste advies van deze taakgroep: er kan worden bezuinigd door de studentenpsychologen en artsen te ontslaan. Studenten met leer moeilijkheden of zielepijn zou den maar gebruik moeten maken van voorzieningen waarvan de burger ook gebruik maakt. De studentenpsychologen reageer den snel. Het rapport deugde volgens hen aan geen kanten. Het voorstel dat hen trof, viel maar met. één woord te typeren: onzinnig. Hierna kwamen de studenten met hun kritiek op de proppen. Vol gens de werkgroep studentenbe geleiding was een verdere be handeling van het rapport stu die- en studentenbegeleiding verspilling van tijd en energie. Veel nuttiger zou het zijn een centrum voor studentenbeleid in het leven te roepen. Een centrum dat zou moeten doen wat de taakgroep verzuimde: het stu dentenbeleid verder uitwerken en nieuwe taken signaleren. Eind dit jaar moest er een nota van dat centrum op tafel liggen, aldus de werkgroep studenten beleid. Tijdens een vergadering van de universiteitsraad werd afgespro ken dat er een commssie ad hoe in het leven moest worden geroe pen, die zich ook over het stu dentenbeleid zou buigen. De adviezen van deze commissie zijn nu ook geformuleerd. Ze staan haaks op die van de taak groep. Het lage inkomen van de student maakt volgens de commissie de gewenste integratie van de stu dent in de maatschappij niet mo gelijk. Zo wijst de commissie er bij voorbeeld op dat, ondanks dit lage inkomen, studenten niet worden toegelaten in de ver plichte ziekenfondsverzekering. i de categorie solisten LEIDEN - Voor de zesde maal moest de wekelijkse warenmarkt zaterdag concurreren met de bij- enmarkt die rond de Sterren wacht werd georganiseerd en net als in het verleden weer erg veel publiek trok. "In de morgen viel het nog wel mee", vertelt Coby Wieringa van de organiserende imkersvereniging Leiden en om streken. "Maar vooral rond twaalf uur was het erg druk. De mensen waren ook niet van de markt te slaan. Pas om kwart over vier konden we afbreken". Bijenmarkt is overigens een iets te beperkt begrip voor wat zich achter de Hortus Botanicus af speelde. Naast demonstraties, honing- en korfverkoop werd in stands ook aandacht gevraagd voor de vervuilde Noordzee, was er een demonstratie broodfigu ren, gaf mevrouw Tulken onder richt in boerenschilderwerk en vertelde Elly Zandwijk-Hage over drachtplanten. Coby Wie ringa: "Driejaar geleden hebben we tot deze richting besloten. Droomwereld De twee auto's op hun kop in de berm van rijksweg 44, nadat ze met elkaar in botsing waren gekomen. LEIDEN - Een 74-jarig<? man uit Leidschendam moest gistermid dag na een botsing op Rijksweg 44 ter hoogte van de Stevenshof- jespolder met een hoofdwond en een schouderfractuur naar het ziekenhuis worden gebracht. Zijn vrouw raakte in coma en liep hersen- en inwendig letsel Het ongeluk ontstond om kwart voor vier. Een wagen, bestuurd door een 37-jarige vrouw uit Wassenaar, reed tegen de achter kant van de auto van het echt paar uit Leidschendam. Doordat vermoedelijk van beide wagens een wiel klem kwam te zitten, sloegen ze allebei over de kop en kwamen in de berm terecht. De Wassenaarse kwam er zonder kleerscheuren af. Het verkeer kwam weliswaar niet geheel tot stilstand door dit on geluk, maar moest wel drie kwar tier lang in pantoffel-tempo langs de plek rijden. De politie verzoekt automobilisten die het ongeluk hebben gezien zich te melden. Ben van Kem pen amuseert het veelal jeugdig pu bliek in het open luchttheater van de Leidse Hout. LEIDEN - Niet-ingewijden moeten gistermiddag vreemd hebben opgekeken van flink wat voet volk dat gewapend met vuilnis zakken in de Leidse Hout ver dween. De zakken waren niet het wapen in de strijd tegen het ver vuilde bos, maar dienden de bil len droog te houden. Op een hel lend stukje gras achter in het Leidse Hout werd weer net als in voorgaande jaren een openlucht theater gehouden. Het zag er overigens even naar uit dat het feest dit keer niet door Poppenkast en goochelen in Leidse Hout zou gaan. Zowel de gemeente Leiden als de gemeente Oegst- geest wilde dit jaar geen subsidie geven, waarna de vereniging Raadsherenbuurt insprong. Zo doende kon Cor van der Plas toch weer zijn rondje muziek, acrobatiek en goochelwerk voor een talrijk publiek afwerken. Zijn programma richtte zich vooral op de jonge toeschouwers, bij wie de varianten op 'Ik zag twee beren broodjes smeren' het best in de smaak vielen. Eigen initia tief dat vondsten als 'vissen die de hoek om pissen' opleverde. Ben van Kempen - een dag eer der nog actief op de bijenmarkt - mocht met zijn poppenspel het programma afsluiten. Publiek was zaterdag "niet van de bijenmarkt af te slaan" De Centrale Openbare Biblio theek Leiden organiseert sa men met kinderen uit de zes de klas van de Banneux- school uit Hazerswoude de tentoonstelling "Droomwe reld". Door middel van pa- pier-maché vormen en ge dichten laten de kinderen de droomwereld zien. zoals zij die beleven. De tentoonstel ling duurt van 14 juni tot 1 augustus en is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek aan de Nieuw- straat: maandag, woensdag en donderdag van tien uur 's ochtends tot half negen 's avonds; dinsdag en vrijdag i>an tien uur tot half zes; za terdag van tien tot één uur. Duivensport (IJ Postduivenvereniging Het Oos ten hield een wedvlucht uit Soissons. Uitslag 1, 3 L. v.d.1 Nieuwendtjk; 2. 6 W. v.d. Nieuwendijk; 4. 10 A. Pracht en zn; 5. 9 T van As en zn; 7 H. Adali, 8 W. van As. Duivensport (2) Postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht uit LEIDEN - Het majorettenteam De Toekomst mag zich winnaar noe men van twirlconcours dat zater dagmiddag door vereniging The Angels werd georganiseerd. Juriste Marja Vermeulen vond bij de solisten tot tien jaar Annet van Kampen het meest overtui gend, Sandra de Cler bleek het best in de leeftijdscategorie 11 tJ m 13 jaar en Jennifer won de eer ste prijs onder de solisten van 14 jaar en ouder. Op het veldje ach ter het stadsbouwhuis aan de Maresingel kruisden ook duo's de degens. Tot en met 13 streken Sandra van Tongeren en Miralda Langezaal met de hoogste eer. Bianca Hoppenbrouwer en Ro- salien van der Meer waren het sterkst bij de ouderen. Het geslaagde concours werd ver luchtigd met optredens van de Kopergirls, de Caravella's, Pauli ne en het organiserende Angels. Dit jaar wordt zeer succes- vol voor Classe Royale, ledereen gaat nu op de kleintjes letten, en kleiner dan wij zijn, bestaat niet. Acht jaar geleden hebben de linkse partijen, de PvdA voorop, bewust ervoor geko zen om het wonen in de bin nenstad te bevorderen. Stadsvernieuwing kreeg sindsdien voorrang boven stadsuitbreiding, zo heette het De nieuwbouw in de Meren- wijk - in gang gezet door een CDA/WD-college zou niet in de eerste plaats gevolgd worden door een andere gro te uitbreidingswijk, de Ste- venshofpolder De gaten in de binnenstad boden vol doende ruimte voor nieuw bouw. Heeft het beleid op dit gebied tot resultaten geleid"' Wat zeggen de feiten? Een ant woord op deze vraag geeft onder meer het bureau statis tiek van de gemeente m zyn jaarlijks overzicht van de sa menstelling van de bevolking per stadswijk. Toen in 1974 het linkse college aantrad woonden er 14 369 mensen in de binnenstad en was er sprake van een gesta ge daling van dat aantal Vier jaar lang zette die dalende tendens zich onverminderd voort. In 1978 woonden er nog slechts 13.897 personen in de binnenstad. Sindsdien is de leegloop een halt toegeroepen en zit het bevolkingsaantal weer in de lift. Langzamerhand nam het inwoneraantal weer toe en op 31 december van het vong jaar was de binnenstad met 14.606 inwoners weer terug op het niveau van 1973. Het heeft lang geduurd, maar PvdA-wethouder Waal van ruimtelijke ordening kan bo gen op dit linkse wapenfeit. Met gepaste trots komt Waal zo nu en dan in de gemeente raad met deze cijferreeks op de proppen, wanneer hem dat zo uitkomt. Behalve met de omslag in de daling van de bevolking kan de wethouder de resultaten van zijn werk aantonen met cijfers over de toegenomen bouw-mvestenngen en cy- fers over het verkeer in de binnenstad, die een verschui ving laat zien ten gunste van het langzaam verkeer Vertekend Bij nadere beschouwing blij ken de resultaten evenwel flink tegen te vallen. Het meest sprekende voorbeeld is de binnenstadswijk Leven daal-west. In de periode 31 december 1973 tot 1981 daal de de bevolking vrijwel con stant. Eind '73 woonden er nog 937 personen, eind '81 waren dit er nog maar 747 Ook de Pieterswijk. de Acade- miewijk. De Camp, Mare- dorp, Pancras-west en Pan- cras-oost en de Verversbuurt zitten nog onder hun niveau van vóór het aantreden van het linkse college Wel kan men hier over het algemeen constateren dat de daling re centelijk tot staan is ge bracht. De toename van de binnen stadsbevolking is alleen waarneembaar in de wyk Noordvest-oost en de Haven wijk-zuid, beter bekend als het Herengracht-Zylsingel- gebied Het is volledig aan dit laatstgenoemde gebied te danken dat het inwonertal van de binnenstad de laatste jaren weer toeneemt, want in Noordvest is de groei maar gering. En de nieuwbouw in deze wijk is nou juist in gang gezet door de ARP-voorgan ger van Waal, wethouder Krct. De stelling dat dank zij een pro gressief stadsbestuur de be volking van de binnenstad weer groeit wordt niet door de cyfers bevestigd. Hooguit kan geconcludeerd worden dat in de meeste wyken de te ruggang tot staan is gebracht. Op zich is dat al een redelyke prestatie, maar zeker geen re den om zich trots op de borst te slaan. Een verklaring voor de enigs zins teleurstellende resulta ten kan zijn dat het proces van verpaupering en ontvol king van de binnenstad slechts moeizaam te keren is. De noodrem is getrokken, maar voordat de trein stil staat is kennelyk een lange remweg nodig. Plannen Veel tijd is er gaan zitten in het maken van plannen. Pas sinds kort zijn er voor alle wyken bestemmingsplan nen. Belangrijker nog (van wege het geld) zyn de verbe teringsplannen voor de bin nenstad. Deze wachten voor een deel nog op goedkeunng van de minister en veel geld voor de stadsvernieuwing gaat op aan zogeheten infra structurele werken: de verbe tering van riolen, verlichting, wegen en kaden De miljoenen die in de stads vernieuwing worden gein- vesteerd leveren lang niet al tijd direct woonruimte op. Verplaatsen van (hinderlijke) bedrijven en het verwerven van grond zyn vaak tydro- vende zaken. De voorbeelden van braakliggende gronden (veelal in het bezit van beleg gers en projectontwikke laars) zijn legio: het LBF-ter- rein, de grond van de voor malige Zoutkeet, het nat aan het Noordeinde en ga zo maar door. Vele andere nieuwbouwplan- nen zyn om uiteenlopende redenen jarenlang vertraagd in de Mirakelsteeg. de Mors- weg. de Middelweg enzo voort Het scheppen van nieuwe woonruimte komt in het proces van stadsvernieu wing kortom pas in de laatste fase aan bod Concrete resul taten die tot uitdrukking ko men in de bevolkingscijfers zyn daarom nog nauwelyks zichtbaar Daarover moet men ook weer niet al te pessimistisch doen Op diverse plekken in de stad zijn nieuwbouwprojecten ge start Het Van Wijk-Zaalberg- complex, de Haarlemmer straat (Overdekte), de Lange- gracht Klokpoort. de Mor spoortkazerne en de resulta ten daarvan zullen binnen kort zichtbaar worden. Diverse verbouwingen (zoals Huize Sint Maarten) en parti culiere woningverbeteringen zullen de woonfunctie van de binnenstad de komende ja ren zeker nog versterken. Maar - nogmaals voor uit bundig gejuich is het nog te vroeg. Het nieuwe college van B en W mag de extra aan dacht voor de binnenstad ze ker niet laten verslappen. IK< MAAT Tegengif In het Centrum voor Milieukun de. Rapenburg 127. wordt dinsdagavond de derde bij eenkomst van gif-actiegroe- pen uit deze regio gehouden Aan de orde komen onder meer het eisenpakket dat de gebundelde actiegroepen de Tweede Kamer willen over handigen en de landelijke ac tie die ter gelegenheid van de behandeling ran de /ntenm- wet Bodemsanering in de Tweede Kamer zal worden geroerd. De bijeenkomst be gint om zeven uur en duurt tot tien uur De organisatie ts in handen van de Kerngroep Leiden en omstreken van de Vereniging Milieudefensie Cursussen Troef Vormingscentrum Troef houdt dinsdagavond om acht uur en donderdagochtend om tien uur twee informatiemarkten in september beginnen Deel nemers en sta/leden vertellen daar over en laten het een en ander zien. Troef is een vor mingscentrum voor jong vol wassenen van zeventien tot dertig jaar. die een maxima le opleiding ran mavo, lbo of mbo hebben Bij de cursussen ot>erdag wordt vrijwel altijd voor kinderopvang gezorgd. Op het programma staan de ixtlgende cursussen open school, taalcursus (eventueel met typen), een praat/doe- groep, klussen voor vrouwen, volksschilderen. raamweven, gezichtsverzorging en make up. zelfverdediging voor rrouiren, fotografiezeef drukken Voor meer in/orma- fie Troef. Noordeinde 2A. tel 071-130494 Sophiastraat De gemeente houdt woensdag een informatieatond over de hermdelingsplannen voor de Sophiastraat De bijeenkomst UKirdt gehouden in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade en begint om half acht fn het eerste gedeelte ran de avond, tot ongeveer negen uur, komt het gedeelte Mare singel Alexander straat aan bod. daarna tot ongeveer half elf het gedeelte Alexan- derstraat Os en Paarden- laan Het ts de bedoeling één richtingsverkeer in de Sop hiastraat in te voeren

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3