LEIDSCH DAGBLAD Beiroet geheel omsingeld "Franse" vakantie nu stuk goedkoper Heroïne lijn opgerold 1.98 Donderdag de eerste "Hollandse nieuwe" Penetrante gaslucht in Roelofarendsveen Palestijnen vragen Israël om nieuw bestand AARDBEIEN EN VARKENSLEVER Massale arrestatie zwarten bij Soweto 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Pi GELD MAANDAG 14 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1060 36803 Directeur G Koopman Hooldredacteur AAM Schuurmans Adj -hoofdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VCX)R LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau WCe S*ge< 1 01INUM» Voor tet nrs z* cototon AMSTERDAM (ANP) - Met de aanhouding van vijf Amsterdam mers en de vondst van 3,5 kilo zuivere Pakistaanse heroïne met een verkoopwaarde van ander half miljoen gulden heeft de Am sterdamse narcoticabrigade een grote heroïnelijn van Pakistan naar ons land opgerold. De slag kon worden geslagen door een intensieve internationale sa menwerking van de politie in Nederland, België en Denemar ken. De politie, die al lang probeerde een vinger achter de heroïnelijn te krijgen, had zaterdag succes bij een inval in een woning aan de Eerste Oosterparkstraat in de hoofdstad. Vermoedelijk werd dit adres als distributiecentrum gebruikt. In het huis arresteerde de politie vier mannen, J.M. (37), F.P. (31), J.V. (34) en W. de R. (27) - waar schijnlijk de grote man achter de heroïnelijn en een vrouw, de 31-jarige J.H. Deze vijf zouden de heroïne, die in plastic zakjes in onderbroeken, hemden en luiers was genaaid, van Pakistan via Europese lucht havens in onder meer Kopenha gen en Brussel naar Nederland hebben vervoerd. Bommen Madrid MADRID (AP) - Bij vier militaire gebouwen in Madrid zijn van morgen vrijwel gelijktijdig bom men tot explosie gebracht. Er werd slechts lichte schade aan gericht en er vielen geen gewon den. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is nog niet opgeëist. Enkele uren eerder was in de buurt van San Sebastian in Bas kenland waarschijnlijk door de ETA een lid van de paramilitaire Guardia Civil om het leven ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Donderdag zijn de eerste "Hollandse nieuwe" in ons land te koop. De nieuwe ha ring wordt dezer dagen in het Skagerak gevangen door Deen se, Noorse en Zweedse vissers. Ze worden vanaf vandaag in De nemarken verwerkt en vervol gens naar Nederland getranspor teerd. Volgens Luc Ouwehand, voorzitter van de Nederlandse vereniging van haringvissers is de "nieuwe" van uitstekende kwaliteit. De prijs zal rond de f3.50 liggen. De haring wordt vanuit Denemar ken aangevoerd omdat Neder land nog geen haring in de Noordzee mag vangen. Mogelijk komt daarin verandering na het visserij beraad dat morgen in Luxemburg begint. Erg hoop vol zijn de vissers daarover niet. Woede over tv-storing NIEUWKOOP - De storings dienst van de kabeltelevisie kreeg gisteravond enkele hon derden woedende telefoontjes te verwerken uit Nieuwkoop, Noorden, Nieuwveen en Ze venhoven. Even voor de eerste beelden van de WK-voetbal- wedstrijd België—Argentinië op het scherm verschenen viel door een stroomstoring het systeem uit. In Korteraar viel de elektrici teit volledig uit. De opheffing van de tv-storing liep onge veer parallel met het laatste fluitsignaal van de scheids rechter. (Van een onzer verslaggevers) ROELOFARENDSVEEN - Inwo ners van Roelofarendsveen raak ten zaterdag licht in paniek toen in het gehele dorp een doordrin gende gaslucht hing. Zowel de politie als de brandweer kreeg een groot aantal telefoontjes te verwerken van mensen, die meenden een "gaslekkage" te hebben. De oorzaak bleek een defect aan de "geurmachine" van de Gasunie te zijn. De machine voegde door een defect teveel geurstof aan het reukloze aardgas toe Bewo ners die een keteltje water opzet ten roken in hun huis meteen de penetrante lucht. De Gasunie ging het probleem te lijf met het doorblazen van de lei dingen. Door de grote druk waar mee dat gebeurde traden bij drie bewoners toch gaslekkages op. De politie adviseerde de Veners zoveel mogelijk hun ramen open te zetten om het huis te laten doortochten. BEIROET (Reuter/AFP/GPD/AP) - De Israëlische strijd krachten beheersen nu alle voornaamste toegangen tot Beiroet, nadat het bestand tussen Israél en de Palestij nen gisteravond geheel was ingestort. De Israëlische troepen hebben de Palestijnen in Beiroet vrijwel geheel ingesloten. Met de verovering door Israëlische troepen en rechtse falan- gisten van de wijk Baabda in Beiroet, waar het presidentiele paleis staat, zijn de Palestijnen nu helemaal losgekoppeld van Syrië. TYRE - Deze troosteloze aanblik boden dit weekeinde het centrum van Tyre aan de Libanese kust. Vrijwel geen huis is onbeschadigd tevoorschijn gekomen uit de strijd die de afgelopen dagen werd gevoerd tussen de Israëlische invasiemacht en de Palestijnen. DEN HAAG G'PD) - De de valuatie van de Franse frank levert de Nederland se toerist in Frankrijk een niet onaardig voordeel op. Niet alleen ontvangt men voor een Nederlandse gul den meer francs, maar doordat de prijzen in Frankrijk voor vier maan den zijn 'bevroren', kan dat voordeel nauwelijks worden teniet gedaan door prijsstijgingen. Aan de bankloketten moest van ochtend voor de frank 42 cent worden neergeteld; vrijdag werd er nog 44,25 cent voor gevraagd. Bij inwisseling van francs werd vanochtend 0,365 cent betaald; vrijdag kreeg men voor een frank nog 0,415 cent. Geen geding EO HILVERSUM (ANP) - De EO heeft besloten af te zien van juri dische stappen tegen de omroep- bonden om de staking van dins dag af te wenden. Volgens een woordvoerder is dit besluit geno men omdat er bij nadere be schouwing "te weinig juridische grond" bleek te zijn om een kans te hebben een kort geding te winnen. De EO had eind vorige week aangekondigd de mogelijk heden van een kort geding te wil len bekijken. Zonnige perioden Zonnige perioden en bijna overal droog. Koude nacht met minimumtem peratuur omstreeks 6 graden. Middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Wei nig wind, maar aan de kust eerst nog matige noordwestenwind. 15 juni 1982. Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.01 uur. Maan op: 02.36 uur, maan onder: 14.06 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 01.12 en 22.46 uur, laagwater 05.44 en 18.20 uur. De Italiaanse lire, die in vergelij king met de gulden net als de frank 7 procent minder waard werd, kostte vanochtend 21,25 cent per 100 tegen vrijdag 21,75 cent. De Belgische frank (4,25 procent gezakt ten opzichte van de gulden) noteerde vanochtend 5,5 cent voor wie ze aan het bank loket kwam kopen (vrijdag 5,52 cent) en 5,0 cent voor wie ze aan de bank kwijt wilde (vrijdag 5,22 cent). Voor de Belgische frank werd op de 'vrije markt' al een tijd lang minder betaald dan vol gens de officiële wisselkoers. In kringen van de consumentenor ganisaties is men er niet zo ge rust op dat het voordeel van de re- en devaluatie op de prijzen van geïmporteerde goederen voor de Nederlandse consument merkbaar zal zijn. Uit een onder zoek door de Economische Con trole Dienst na de vorige deva luatie van onder meer de Franse frank bleek het effect „van be perkte omvang" te zijn geweest, zoals minister van economische zaken Terlouw toen meldde. Bij slechts 26 procent van de on derzochte importeurs werd een daling van de importprijzen ge constateerd, die maar zeer ten dele ook tot lagere verkoopprij zen in Nederland leidde. De verkoopprijs van Franse auto's zal in elk niet dalen, zo voorspel len de Nederlandse importeurs. Zij verwachten hooguit uitstel van prijsverhogingen die nood zakelijk zijn vanwege in Frank rijk gestegen kosten. Is er al sprake van koersvoordeel, dan zal dit volgens een woordvoerder van Peugeot-Talbot ten goede komen aan de Franse autofabri kanten zelf, omdat de import naar Nederland in guldens wordt gefactureerd. Miljoenen schade door hagelbuien DEN HAAG (ANP) - Hagel buien hebben voor vele mil joenen guldens schade toege bracht aan op het veld staan de gewassen. Bij de Hagelu- nie, een agrarische verzeke ringsmaatschappij zijn al meer dan 1200 schademeldin- gen binnen. Gisteren werd Drenthe opnieuw getroffen. De grootste schade werd gele den in Flevoland en de Noordoostpolder waar vel den met aardappelen, suiker bieten, erwten en spinazie werden ontbladerd. De scha de in de Haarlemmermeer, met name in de buurt van Nieuw-Vennep, liet zich aan vankelijk ernstig aanzien maar bleek achteraf mee te vallen. Het Israëlische leger stond van middag 200 meter voor het pa- De radio van de falangisten deelde later mee dat president Sarkis en tien ministers overleg pleegden in het paleis. De radio herinner de eraan dat een regering van na tionale redding was voorgesteld, maar dat enige politieke leiders hierover niet enthousiast waren. Volgens de radio voerde de Liba nese minister van defensie, Jo seph Skaf, overleg met de opper bevelhebber van het Libanese le ger, brigadegeneraal Victor Chouri. Aan de verovering van Baabda wa ren heftige Israëlische luchtbom bardementen op Beiroet en ten zuiden van de Libanese hoofd stad voorafgegaan Israël en de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO kwamen zaterdag een staakt-het-vuren overeen. Beide partijen geven elkaar de schuld van het verbreken van het be stand. Na hevige gevechten met Syrische commando's hebben de Israëli's ook de weg Beiroet-Damascus afgesloten. Deze weg zal nu al leen nog toegankelijk zijn voor de Amerikaanse bemiddelaar Habib, die toestemming ge vraagd en gekregen heeft om van Damascus over deze weg naar Beiroet te komen. Tevens is de luchthaven van Beiroet in han den van de Israëli's. De Palestijnen hebben via Egypte om een nieuw bestand met Israël gevraagd. De Egyptische ambas sadeur in Israël heeft de afgelo pen nacht een dergelijk verzoek van de Egyptische regering aan Israël overgebracht In Israël zijn gisteren drie nieuwe be lastingen ingesteld om de kosten van de invasie in Libanon te dekken. De nieuwe financiële maatregelen die in overeenstemming met de militaire operatie "vrede voor Galilea-belastin- gen" zijn gedoopt, moeten ruim 1700 miljoen gulden in het laatje brengen. De bestaande belasting op commercië le transacties wordt verhoogd en nieu- t worden geheven op effectenhandel r het buitenland. 18 PAGINA'S (zie ook pagina 6) Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen Na registratie vrijgelaten Belgen juichen na zege op Argentinië PAGINA 9 Ook burgers gedood in Port Stanley PAGINA 6 in de aanbieding. Halve kilo aardbeien, Varkenslever, 1 QO 500 g n J 3^5l.c70 albert he"n SOWETO (UPI/AFP) - De Zuidafrikaanse politie heeft vanochtend de 250 personen, onder wie zwar te vakbondsleden en jour nalisten, die gistermiddag in Soweto werden aange houden vrijgelaten. De arrestaties werden verricht op een demonstratieve bijeenkomst ter nagedachtenis twee strijders voor gelijke rechten van de zwar te bevolking. Van alle arrestanten werden foto's en vingerafdrukken genomen. Eén gearresteerde wordt nog vastgehouden en de politie wei gert de naam bekend te maken. Tot de gearresteerden behoor den dr. Ntatho Motlana, voorzit ter van de commissie van tien van Soweto, Albertina Sisulu, de echtgenote van de gevangene Walter Sisulu, secretaris-gene raal van het verboden Afrikaans Nationaal Congres(ANC) en het lid van de commissie van tien El len Khuzawayo, bijgenaamd "de moeder van Soweto". Ook werden verslaggevers van het negerblad Sowetan en een neger- journalist van de liberale Rand Daily Mail opgepakt Een woord voerder van de politie noemde het vanochtend een "routine- operatie". Deze week wordt het feit herdacht dat in dc stad Soweto in 1976 meer dan 600 mensen werden ge dood bij een bloedige opstand. In dat kader werden vorige weck al bomaanslagen gepleegd op olie-opslagplaatsen en vervoers bedrijven. Waarnemers veronderstellen dat de politie met de arrestaties nieu we aanslagen en eventuele de monstraties in de kiem heeft wil len smoren. Olie op deel van Nederlandse kust PAGINA 7 Oranje hockeyteam verslaat Pakistan ctctt ctt ecce««e£ WOtsSOAG VERSVOORDEEL Zie sleuteltjes pagina 16 Het besluit van een aantal Europese lan den te komen tot aanpassing van de koersen binnen het Europese Monetaire Systeem (EMS) is vooral het gevolg van de benarde situatie waarin de Fran se (rank was komen te verkeren Concreet komt het er op neer dat de Franse frank en de Italiaanse lire zijn gedevalueerd en de Duit se mark, alsmede de Nederland se gulden zijn gerevalueerd. Koersaanpassing binnen het EMS zal echter symptoombestrijding blijven wanneer het binnen de EG blijft ontbreken aan een meer gemeenschappelijk beleid op het gebied van economische- en mo netaire maatregelen Hierdoor blijven er grote verschillen in de inflatiepercentages bestaan. Daardoor zullen op korte termijn opnieuw koersaanpassingen noodzakelijk blijken. Directe aanleiding voor deze mone taire ingreep zijn de tegenvallen de resultaten van de economi sche politiek van de Franse presi dent Mitterrand, die vooral was gericht op de bestrijding van de werkloosheid, maar die als ge volg had een onaanvaardbare hoge inflatie (14 procent) en een te hoog tekort op de betalingsba lans. Het is trouwens al de twee de keer (vorig jaar oktober werd de Franse frank ook al gedeva lueerd) dat de Franse president aan de noodrem moest trekken, sinds hij in mei zijn intrek nam in het Elysée. De revaluatie van de Nederlandse gulden staat niet op zichzelf. In economisch opzicht is ons land nauw verbonden met het wel en wee van West-Duitsland. De rela tief sterke gulden is geen weer slag van onze economische posi tie, eerder van onze aardgas-ex port. Direct profiteren alleen die genen die besloten hebben in Ita- liö en Frankrijk op vakantie te gaan De revaluatie kan een gunstig ef fect hebben op de rentestand doordat buitenlandse kapitaalver schaffers worden gelokt door de sterke gulden, waardoor de rente op de Nederlandse geldmarkt kan zakken. Dat kan weer positieve gevolgen hebben voor het Nederlandse be drijfsleven. Voorlopig levert de koersaanpassing datzeilde be drijfsleven een nadelige concur rentiepositie op van 2.3 procent. Die positie wordt veroorzaakt door het feit dat onze export duurder wordt Problematisch wordt het op die markten waar ook de Fran sen en de Italianen zich bewe gen. Zij kunnen van de ene op de andere dag goedkoper leveren. Daartegenover staat echter dat de import - dat geldt in het bijzon der voor grondstoffen en halffa brikaten - goedkoper wordt. Het belangrijkste is echter dat er een eind komt aan het tempo van de koersaanpassingen (Sinds 1979 is het al de zesde keer dat de Europese ministers van (man den en de centrale banken een dergelijke maatregel moesten ne men) Anders komt er van het uit eindelijke doel van het EMS - sta biele wisselkoersverhoudingen tussen de verschillende EG-lan- den - weinig terecht. S. 11 WERELD, [HAND.Tl STREEK N ieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement r §1 «81 Z>

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1