5DT WK-voetbal te laat van start A De Graaf schiet Vogels naar zaterdagtitel Vandereycken haakt af 3 PSV houdt Indonesië onder duim Kranld: reclamezuil en ook nog voetballer RKC zondagkampioen 9 Kozakken Boys-WOG: nog geen beslissing Columbia begint campagne De goedkoopste 4-deurs van Nederland! Skoda vanaf f.8.995r - SKODA BARCELONA (GPD) - Met een kleurrijke openingscere monie en na de verplichte welkomstwoorden van de voorzitter van de Spaanse voetbalbond, Pablo Porta, en van de FIFA, Joao Havelange, is gisteren het WK-'82 offi cieel geopend door de Spaanse koning Juan Carlos. Het spektakel begon overigens vijf minuten over tijd (waardoor de openingswedstrijd Argentinië-België pas tien minuten later kon beginnen dan gepland was) maar verliep verder geheel volgens het draaiboek. Sport Folkloristische dansgroepen uit al le streken van Spanje, getooid in regionale klederdracht, werden afgewisseld door groepen schoolkinderen, die alle vlaggen van de 24 deelnemende landen en alle andere landen die bij de FIFA zijn aangesloten, het Nou Camp-stadion ronddroegen. On der de tonen van de speciale WK- hymne, gezongen door de beken de Spaanse tenor Placido Do mingo, gooiden schoolmeisjes bloemen in het publiek. Hoogtepunt van de Spaanse selectie, het veld met een bal waaruit een duif te voorschijn kwam. Enigszins uit de toon viel het „op treden" van de oude glorie. Bec- kenbauer, Charlton, de Uru- guayaan Gighi. de Braziliaan Bellini, de Italiaan Ferrari en de Argentijn La Rosa als vertegen woordigers van de teams die ooit de Wereldbeker gewonnen had den, mochten even naar het pu bliek zwaaien, maar in feite was hun bijdrage in de openingscere monie volstrekt overbodig en misplaatst. \f t ft VA i Alr&, MAANDAG 14 JUNI 1982 SEOEL (AP) - PSV uit Eind hoven is tijdens het twaalf de "presidentiële" be kertoernooi in Seoel (Zuid- Korea) door een 4-0 over winning op Indonesië te rechtgekomen in de halve fi nale. Voor PSV scoorde Brandts, Landsbergen (2x) en Wildschut. De Brabanders staan met een totaal van drie gewonnen wedstrijden, geen verloren wedstrijden en een gelijk spel bovenaan groep a van dit toernooi. Het Zuidkoreaanse "Hwa- rang" volgt PSV als tweede. Vandaag zal worden uitge maakt welke twee ploegen van groep b in de halve fina le zullen uitkomen tegen PSV en Hwarang. BARCELONA - Tussen de hande laren in voetbalsnuisterijen voor het Nou Camp-stadion ook een verkoper van kaartjes. Het bleek een vertegenwoordiger van een Belgisch reisbureau, die via Mundiespana compleet verzorg de reizen gekocht had en er ver volgens mee was blijven zitten. Op straat probeerde de Belg het verlies van zijn bedrijf te beper ken. Het hoogtepunt vormde het optre den van ruim 2500 schooljon gens, die in perfecte harmonie op muziek van de Vuurdans van de Spaanse componist Manuel de Falla de vredesduif van Picasso uitbeeldden. Aan het slot betrad een kleine dreumes, gekleed in het tenue WENEN (APA) - De transfer van Barcelona naar Rapid Wien zal voor Hans Krankl tijdens de WK-eindronde nog een geducht staartje hebben. De Oostenrijkse topschutter wordt in Spanje "geëxploi teerd". Zijn naam wordt per wedstrijd van het Oostenrijk se elftal verkocht aan de best betalende firma. Zijn shirt draagt per duel de naam van de hoogste bieder. Krankl fungeert tijdens het WK als wandelende reclamezuil. De commerciële praktijken zijn een uitvloeisel van de terug keer van Krankl naar zijn ge boorteland. Rapid Wien kon de transfersom niet opbren gen en vond in overleg met de Oostenrijkse voetbalbond deze noodoplossing. Daarvoor was de bond bereid de reglementen aan te pas sen, een botsing met de eigen sponsor te riskeren en Krankl in een uitzonderings positie te manoeuvreren. Als enige speler van de Oosten rijkse selectie verwisselt hij per duel van shirtreclame. Zolang de resultaten in Spaanse positief uitvallen, blijft de opportunistische handelwijze van de bond bui ten schot van de criticaster? Nachtbraker De Algerijnse trainer Mahiedi- ne Khalef heeft Nourredine Kourichi toch opgenomen in de selectie van het Algerijnse voetbalelftal voor het wereld kampioenschap. Deze speler van Girondins Bordeaux had zijn positie door nachtelijke uitstapjes tijdens een trai- 'Wondermiddelen' helpen niet Hans Krankl ningskamp in Frankrijk wat moeilijk gemaakt. Abdella Medjadi, die eveneens op late uren door de trainer onge wenste intiatieven ontplooi de, maar op het voetbalveld wat minder is dan Kourichi, werd wel buiten de selectie gelaten. BARCELONA (GPD) - Uit Ameri ka overgevlogen rubberen zolen en een zalf door vissers gefabri ceerd uit de lever van de rog, hebben België's international René Vandereycken niet kunnen behouden voor het wereldkam pioenschap. De toekomstige clubgenoot van Jan Peters bij Genua viel vijf weken terug in een oefenpartij tegen Bulgarije uit met een meniscuskwetsuur, en daarmee werden de plannen van Guy Thijs om hem in de ope ningswedstrijd tegen Argentinië op te stellen als plaatsvervanger yan de geschorste Walter Meeuws, doorkruist. Vandereycken werd geopereerd, trainde vier weken en twee da gen na de medische ingreep weer lichtjes mee met de Rode Dui vels, op speciaal schoeisel en in gesmeerd met een middeltje uit grootmoeders tijd. Volgens de artsen van de Belgische voetbal bond zou Vandereyken in de tweede ronde inzetbaar zijn. De bondscoach plaatste de in Italië voetballende middenvelder bij de laatste 22, om vervolgens in Spanje te constateren dat er een groot verschil bestaat tussen me disch fit en speelklaar zijn voor een wedstrijd. Vandereycken haakte af, wordt vandaag door zijn vrouw afgehaald en gaat in Spanje met vakantie, een in de Belgische doktoren teleurgestel de Thijs achterlatend. België heeft als vervanger Stan- dard-speler Jos Daerden opge roepen, iets dat de reglementen alleen bij uitzonderlijke situaties (een verkeersongeluk waarbij spelers betrokken zijn, een ern stige voedselvergiftiging) toege staan is. Het geval-Vandereyc- ken valt daar niet onder, maar omdat ook Brazilië een gebles seerde speler (Careca) heeft ver vangen en FIFA-voorzitter Joao Havelange zich daarvoor per soonlijk inzette, profiteerden on ze zuiderburen i UTRECHT/BENNEKOM (ANP) RKC uit Waalwijk en IJsselmeervogels uit Spakenburg zijn de kampioensploegen in het Nederlands amateur voetbal. RKC veroverde zaterdag de titel bij de zondagamateurs door in Utrecht Elinkwijk met 1—0 te verslaan. IJsselmeervogels werd in Benne- kom zaterdagkampioen van Nederland door concurrent Bennekom met 3—0 terug te wijzen. IJsselmeervogels, dat dit jaar vijf tig jaar bestaat, heeft er geen twijfel over laten bestaan dat het de meeste aanspraken maakte op de amateurlandstitel bij de zater dagvoetballers. Na vorige week dinsdag in Spakenburg het eer ste duel tegen Bennekom, de kampioen van de eerste klasse a, zegevierend te hebben afgeslo ten, bleven de Vogels zaterdag in de return hun Gelderse tegen standers met 3-0 de baas. Ex-profspeler Jaan de Graaf, die bij AZ'67 en Go Ahead Eagles in dienst is geweest, bewees zijn huidige club IJsselmeervogels opnieuw zijn grote waarde. De produktieve Spakenburgse vleu gelspits nam twee van de drie treffers voor zijn rekening en le verde het voorbereidende werk bij het door Henk de Graaf ge maakte doelpunt. Een doortastende figuur als Jaan de Graaf werd bij Bennekom no de gemist. Evenals in de eerste wedstrijd was Bennekom ook in eigen omgeving de meest aanval lende ploeg. De gastheren moes ten wel, want alleen een overwin ning bood nog uitzicht op de za terdagtitel. IJsselmeervogels, dat aan een gelijk spel voldoende had, speelde vanuit een gesloten verdediging en hanteerde daar bij de countertactiek als sterk wapen. De openingstreffer ontstond, ver rassend en tegen de verhouding in, enkele minuten voor het rust- signaal. Jaan de Graaf lanceerde Henk de Graaf, wiens kopbal via de staander langs invaller doel man Rozeboom (Drost was reeds met vakantie) in het nylon be landde: 0-1. Bennekom trok voor 4500 man pu bliek ook na rust met man en macht ten aanval maar de slagvaardigheid liet veel te wen sen over. Na ruim een half uur stelde IJsselmeervogels de zege en de titel veilig via een treffer van Jaan de Graaf, die vijf minu ten later doelman Rozeboom voor de derde maal het nakijken gaf: 0-3. HUIZEN - Het degradatieduel tussen Kozakken Boys en WOG, beide als twaalfde geëindigd in de twee eerste klassen van het zaterdagvoet bal, heeft zaterdag geen beslissing opgeleverd. De om lijfsbehoud voet ballende ploegen hielden elkaar zelfs na verlenging in evenwicht: 2-2. Na de normale speeltijd van de wedstrijd, waarvan de verliezer naar de tweede klasse dient af te dalen, was de stand 1—1. Het gelijkspel in Huizen maakt een nieuw beslissingsduel tussen Kozak ken Boys en WOG noodzakelijk. Datum en plaats moeten door de KNVB nog vastgesteld worden. Neptunus gedegradeerd Neptunus uit Rotterdam is gisteren door een nederlaag van 0-2 tegen EDO (Haarlem) uit de hoofdklasse A van het zondagamateurvoetbal gedegradeerd. Neptunus-EDO was een duel uit de nacompetitie de hoofdklasse. De Spakenburgers, die naast het kampioenschap van de zaterda gamateurs ook een finaleplaats in het bekertoernooi hebben be reikt, kunnen het gouden jubi leumjaar bekronen met de alge mene landstitel bij de amateurs, wanneer zij in de komende dub bel zondagkampioen RKC uit Waalwijk weten te weerstaan Stormloop Die ploeg heeft zaterdag een ge weldige stormloop van concur rent Elinkwijk moeten door staan, voordat het feest rond het behalen van de zondagamateur- titel gevierd kon worden. In Utrecht dicteerde RKC, dat aan een gelijk spel voldoendehad om de titel te bemachtigen, alleen in de eerste helft de strijd. De wedstrijd, die zich door ner veus spel kenmerkte, werd na rust veel interessanter. Elink wijk ging toen in het offensief, RKC moest terug om met man en macht het noodzakelijke punt vast te houden. Elinkwijk kreeg geweldige mogelijkheden, maar Herman Schreurs en oud-prof Leen van der Merkt misten dot ten van kansen. Twee minuten voor tijd viel in de door 2000 toe schouwers bijgewoonde wed strijd de beslissing. Elinkwijk-doelman John van Rooyen moest capituleren, toen Ruud Mulder na een misver stand in de Utrechtse defensie in riante scoringspositie geraakte. Het vol spanning toekijkende Rohda uit Raalte, de derde ploeg in de voetbalstrijd om de zondag- titel, kon met lege handen naar huis. RKC veroverde het zondagama- teurkampioenschap en konden meteen de voorbereidingen voor de wedstrijden tegen IJsselmeer vogels, de zaterdagkampioen, beginnen. Zaterdag 19 juni wordt de eerste wedstrijd om het algemeen amateurkampioen schap van Nederland gespeeld. Eindstand titelstrijd zondagamateurs: RKC 4 3 0 1 6 (10- 7) Rohda 4 2 0 2 4 9- 6) Elinkwijk 4 1 0 3 2 5-11) MADIRD (Reuter) Onder de naam "Columbia'86" heeft de gastheer van het volgende WK- voetbal dit weekeinde in Madrid een publiciteitscampagne op gang gebracht, die tot doel heeft de twijfel aan het Columbiaanse vermogen het WK in 1986 te or ganiseren weg te nemen. De ma nager van het Zuidamerikaanse organisatiecomité, Roberto Or donez, verklaarde dat Columbia over de stadions, financiële mid delen en communicatieverbin dingen beschikt om een succes vol eindtoernooi op touw te zet ten. Eerder had Raimundo Saporta, de voorzitter van de Spaanse orga nisatie, zich in kritische zin uit gesproken over de Columbiaan se organisatie. "Hoe willen ze het aanpakken met die paar sta dions"? Maar na de champagne-doop van de publiciteitscampagne toonde Saporta zich een vurig pleitbe zorger voor de Columbianen. "Columbia is perfect geschikt voor het WK". Alfonso Senior, de voorzitter van de Columbiaanse voetbalbond en organisatiecomité, zei, dat zijn land in 1986 het eindtoernooi met 24 deelnemende landen zou verdelen over acht tot tien sta dions. Saporto herzag ter plekke zijn eerder uitgesproken mening, dat minimaal twaalf stadions vereist waren. Moeite Hoewel de Columbianen alle mo gelijke moeite doen definitief het groene licht voor de organisatie in 1986 te bemachtigen, verklaar de ook FIFA vice-voorzitter Her man Neuberger kortgeleden, dat "Columbia niet in staat is een WK te organiseren, indien de for mule van 24 deelnemers wordt gehandhaafd". De Zuidamerika nen verwierven de organisatie in de tijd, dat slechts 16 landen tot het eindtoernooi werden toegela ten. FC Groningen contracteert McDonald GRONINGEN (ANP) - FC Groningen heeft voor de op volging van de naar Feye- noord vertrokken centrum spits Peter Houtman de En gelsman Rob McDonald op het oog. Groningen kwam dit weekeinde tot een ak koord met de 23-jarige spits van Willem II, dit seizoen met 21 doelpunten derde op de vaderlandse topscorers- lijst. McDonald tekende voor twee jaar. Slechts tussen de clubs moet nog overeenstemming wor den bereikt over de transfer som. De besturen van Gro ningen en Willem II hebben gelijke inzichten over de hoogte van de vergoedings om, maar de bewindvoerder van de onder curatele ge plaatste eredivisieclub uit Tilburg moet,vandaag nog officieel zijn toestemming geven. ADVERTENTIE SKODA: de ruime en robuuste gezinswagen voor een goudeerlijke prijs. Bewezen degelijkheid, een sterke motor en een duurzame, solide konstruktie; geen enkel ander merk geeft veel auto voor zó weinig geld! Prijzen Skoda 105-serie v a. f 8.995, - 120-serie v a. 1 10.695, -Inktusiel B.T W Prijswijzigingen voorbehouden. Imp.: de Binckhorst Auto Motor Import B.V., Postbus 184, 2250 AD Voorschoten, Tel. 01717-6951 merk toch hoe ster/i St. Jacobsgracht 10-18 Auto Home Leiden Lelden tel. 071-121560 Automobielbedrijf Jan Reijerkerk Kanaalstraat 147 Llsse. Tel.: 02521-13059

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10