Ziekenhuis op hoogste punt Familie hoeft niet mee te doen aan renovatie Onzekerheid over voortzetting nieuwbouw AZL Leden PvdA laten fractie vrij Pieterskerk: expositie ruimtevaart 12 ZATERDAG 12 JUNI 1982 Endegeest wil onafhankelijke ombudsman LEIDEN - Wanneer het psychia trisch ziekenhuis Endegeest een ombudsfunctionaris krijgt, zal die worden betrokken van de Landelijke Stichting Patiënten- vertrouwenswerk. Deze stich ting levert ombudsmannen of —vrouwen die, omdat ze in dienst van de stichting zijn, onaf hankelijk in een ziekenhuis kun nen werken. Het bestuur van En degeest heeft hiertoe besloten. Bestuurslid Eysink had enige tijd geleden gevraagd te onderzoe ken of een ombudsfunctionaris niet door Endegeest zelf zou kunnen worden aangetrokken. Uit ervaringen van het psychia trisch centrum Rosenburg in Den Haag is echter gebleken dat het COZ geen ombudsman meer vergoedt die in dienst van het ziekenhuis zelf is. Bovendien is de onafhankelijkheid van een ombudsfunctionaris van de stichting een groot voordeel. Zo iemand zal ook niet snel worden gehinderd door 'bedrijfsblind- heid', omdat hij gemakkelijker de ervaringen van ombudsfunc- tionarissen in andere ziekenhui zen kan volgen. Bouwvereniging verliest kort geding De woning van de familie Koet aan de Sumatrastraat. Terwijl de r zijn, hield de familie Koet voet bij stuk: "Ons huis is in goede staat". i de andere huizen geblindeerd LEIDEN - De familie Koet uit Lei den hoeft niet mee te werken aan de renovatie van haar woning in de Sumatrastraat. Een kort ge ding dat door de woningbouw vereniging 'De Eendracht" is aan gespannen, om de familie Koet te dwingen mee te doen aan de renovatie, is door de woning bouwvereniging verloren. De voorzitter van 'De Eendracht' zegt in hoger beroep te zullen gaan tegen het vonnis van de Haagse rechtbank. De renovatie van de huizen in de Sumatrastraat is vanaf het begin op grote bezwaren gestuit bij een aantal bewoners. Zeker twaalf fa milies hebben zich verzet tegen de renovatie van hun woningen. De meeste gezinnen zijn uitein delijk gezwicht onder de druk van de woningbouwvereniging en werken nu mee aan de reno- LEIDEN - De nieuwbouw van het Academisch Zieken huis heeft gistermiddag het hoogste punt bereikt. De vlag, gehesen door burgemeester Goekoop, staat nu fier te wapperen op 47 meter hoogte. De bouw van deze eer ste tranche (gedeelte) voorloopt voorspoedig. Als het zo doorgaat kan men in september 1984 de eerste afdelin gen en patiënten overhuizen. De klinieken en poliklinieken van de hoofdafdeling algemene in wendige geneeskunde, de bijbe horende onderzoek- en behande lingsafdelingen, de radiodiag nostiek, centrale ondersteunen de diensten, de apotheek en eni ge onderwijsfaciliteiten, zullen worden gehuisvest in het eerste gedeelte. De diagnostische laboratoria en de radiotherapie worden onderge bracht in de afrondingsfase. Over hergebruik of sloop van de oude ziekenhuisgebouwen is nog geen beslissing genomen. Wat minder rooskleurig ziet het er uit voor de tweede en derde tran ches van de nieuwbouw van het AZL. Over deze verdere bouw en financiering heeft het ministerie nog steeds geen beslissing geno men. Het AZL zit zelfs nog op toestemming te wachten voor de zogenaamde afrondingsfase. De ze afrondingsfase is een apart bouwdeel dat tegen de eerste tranche wordt aangebouwd. Directeur nieuwbouw, dr. M.W.Kalff, verwacht de beslis sing van het ministerie eind juni. "De afrondingsfase levert vol gens ons niet al te veel proble men op. Moeilijker ligt het met de tweede en derde tranche. Gaat dat te lang duren dan moe ten er allerlei tijdelijke voorzie ningen worden getroffen, die in de miljoenen gaan belopen. Dat maakt het allemaal extra kost baar". Ook zal er dan nog eens - als de bouw van de tweede tranche wordt uitgesteld - een paar mil joen moeten worden neergeteld om enkele oude paviljoens, waarin oogheelkunde, de kin derkliniek en de keuken zijn ge huisvest, op te knappen. Deze gebouwen voldoen, volgens bouwdirecteur Kalff, niet meer aan de eisen van deze tijd. Kosten Het eerste gedeelte van de nieuw bouw beslaat 35.000 vierkante meter en zal plaats- bieden aan 256 bedden, terwijl de bouwkos ten ongeveer 280 miljoen bedra gen. De vloeroppervlakte van het geheel nieuwe academisch zie kenhuis zal 85.000 vierkante kilo meter beslaan en 850 bedden be vatten. Totale kosten nieuw bouw AZL (gerekend naar het huidige prijspeil): 560 miljoen. In '79 was dat nog 400 miljoen. Zones De verschillende activiteiten in de nieuwbouw zijn geconcentreerd in zones. Gezien vanuit de rich ting van het oude ziekenhuis vindt men achtereenvolgens een zone voor poliklinieken, een zo ne voor onderzoek en behande lingen een zone voor laboratoria. Het hoogste punt in het eerste gedeelte vormen de twee ver- pleegtorens, die staan in het hart van het nieuwe ziekenhuis en twaalf verdiepingen hebben. De bovenste vijf verdiepingen vor men de zone voor de verpleging. Daarvan worden de achtste, ne gende en tiende verdieping inge richt voor de standaardverple- ging. De zesde en zevende etage zijn bestemd voor de bijzondere verpleging, zoals de intensive ca re afdeling, de omgekeerde isola tie, het reanimatiecentrum en stralingsbedden. Wanneer de tweede en derde tranche door gaan zullen er in totaal zes van deze torens komen. De hoofdingang van het nieuwe ziekenhuis zal pas tijdens de tweede tranche worden ge bouwd. De patiënten komen het ziekenhuis dan binnen via een grote ontvangsthal op de tweede i aanbouw. Het eerste gedeelte beslaat 35.000 bouwlaag. Er zal in het eerste ge deelte nu een tijdelijke ingang op de begane grond worden ge maakt, waar ook de niet medi sche diensten zoals receptie, in schrijving, opname, beheer. technische diensten en admini stratie een onderkomen krijgen. Bij onderhandelingen over college LEIDEN - De leden van de Partij van de Arbeid gingen gister avond vrijwel stilzwijgend ak koord met de zienswijze van de gemeenteraadsfractie op de vor ming van een nieuw college van B en W. De fractie besloot afgelopen dins dag om de handen voorlopig vrij te houden in de onderhandelin gen en met alle partijen in de ge meenteraad te gaan praten. Afge lopen maandag was het afde lingsbestuur tot eenzelfde con clusie gekomen. De vorming van een progressief college, gesteund door PvdA. D'66. PSP. PPR en CPN, is immers getalsmatig on mogelijk geworden. De steun van de SP is voor een progressief college onontbeerlijk en dat leek het bestuur geen aantrekkelijke zaak. PvdA-voorzitter Van Rij kon gis teravond herhalen dat een pro gressief college van PvdA, D'66 en PSP/PPR/CPN onmogelijk is geworden, zonder dat deze op merking tot discussie leidde. Niemand pleitte ervoor om eerst de vorming van een progressief college mèt de SP te proberen. Wel werden vraagtekens geplaatst achter de progressiviteit van D'66, maar wethouder Tesselaar verklaarde daarentegen dat D'66 in Leiden in positieve zin ver schilt van D'66 landelijk. De leden komen in een latere fase van de college-vorming nog een keer aan bod. Dat is - vermoede lijk op 27 augustus - om zich uit te spreken over het onderhande lingsresultaat. Goedkeuring van dit resultaat is volgens de regels van de partijdemocratie in de PvdA een vereiste, waaraan de gemeenteraadsfractie zich ge houden acht. Leidse stadsrubrigkj door René van der Velden De actuele geschiedenis van de (on)gewone Leienaar vooT slechts een tientje te krijgen op de volgende adressen: Kiosk NS AKO Hal, Station, Leiden - Boekelier, Breestraat 107, Leiden - Cazemier, Kopermolen 10 5 Meiplein, Leiden - Elve/Labor Vincit, Nieuwe Rijn 83, Leiden - Papermill, Haarlemmerstraat 211, Leiden - Walk Inn, Breestraat 163, Leiden - Zandvliet, Haarlemmerstraat 117, Leiden - Kooyker, Nieuwe Rijn 15-16, Leiden - Nieuwenburg, Beatrix- straat9, Leiden - Van Hove, Diamantplein 54, Leiden - Busch, Lange Mare 84, Leiden - Sweris, Prinsessekade 4, Leiden - Opdam, Haarlem merstraat 56, Leiden - Het Nieuwe Boekhuis, Breestraat 52, Leiden - Mikes Tabak en Lektuurshop, Hooglandsekerksteeg 8, Leiden - Scara- bee, Pieterskerkchoqrsteeg 24, Leiden - Postkantoortje, Herenstraaat 40, Leiden - Fielemon, Bevrijdingsplein 1, Leiden - Zwarts, Willem Klooslaan 1, Leiden - Schetter, Groenesteeg 88, Leiden - Tros, Hoge Rijndijk 106, Leiden - Havannahuis, Winkelcentrum Winkelhof Leider dorp - Van Gent, Kempenaerstraat 97, Oegstgeest - Kanbier, Houtlaari 55, Leiden - Janssen, Korevaarstraat 55, Leiden. 200pagina's, 31 hoofdstukken en 234 foto's. LEIDEN - Onder het motto 'Tus sen hemel en aarde" begint in de gerestaureerde Pieterskerk don derdag een groots opgezette ten toonstelling over Europese ruim tevaart en sterrenkunde. De ten toonstelling, die geopend wordt door staatssecretaris Dik en de Nederlandse astronaut Wubbo Ockels, duurt drie weken. Deze tentoonstelling van de ESA en ESTEC is al eerder in Gronin gen en Enschede gehouden, zij het dan op iets kleinere schaal. Vertegenwoordigd zullen ook zijn Nederlandse bedrijven zoals Fokker en het KNMI en een aan tal ruimtevaartverenigingen om bezoekers die geïnteresseerd ra ken verder te begeleiden. Video shows zullen zorgen voor de na dere informatie. Een der attracties van de tentoon stelling is een model van de Aria- ne raket. Ook is er een space shuttle te zien en een - bijna echte - astronaut vertelt iets over zijn werk terwijl hij rond zweeft in het nagebouwde ruim telab 'spacelab'. Gehoopt wordt dat tijdens de tentoonstelling ook de Russische satelliet Gori- zon op een proef-schotelanten- ne kan worden ontvangen. Aan de expositie is ook een reeks van lezingen verbonden die steeds op donderdagavond in het koorgedeelte van de Pieterskerk worden gegeven. Aanstaande donderdag start Dr. Wubbo Oc kels met een lezing over 'Euro- vatie of hebben een andere wo ning geaccepteerd. De familie Koet houdt echter voet bij stuk: "Ik weet niet waarom mijn huis gerenoveerd moet wor den", zegt mevrouw Koet. "Mijn man heeft in de loop der jaren zo veel aan ons huis opgeknapt. Hij heeft een douche en een nieuw toilet gemaakt, de keuken is ge moderniseerd, in de slaapkamers zijn nieuwe plafonds en nieuwe deuren gemaakt. De zolder is geï soleerd. Met de renovatie wordt alles er weer uitgesloopt. Dat is toch nergens voor nodig" "Als ze ons huis gaan renoveren wordt er voor zeker 15.000 gul den op de vlikobak gegooit", zegt de heer Koet. "Ons huis is in goede staat. Ik heb zelf meer dan dertig jaar in de bouw meegelo pen dus mij hoeven ze niks wijs te maken. Er zijn nog veel meer mensen in de straat die een hoop geld hebben gespendeerd aan hun huis. Die wilden ook liever blijven zitten. Maar de mensen worden gewoon hun huis uitge jaagd". Geen noodzaak Een rapport van de technisch be wonersadviseur heeft uitgewe zen dat de woning van de familie Koet bouwkundig in perfecte staat verkeert. Eén van de con clusies uit het rapport is dat geen dringende noodzaak aanwezig is om de woning volledig te renove ren maar dat volstaan kan wor den met het uitvoeren van ach terstallig onderhoud. Eén van de bezwaren van de fami lie Koet tegen de renovatie is dat er een centrale verwarming in de woning moet en dat dus zowel de huur als de energierekening flink omhoog zullen gaan. "Ik kan het nu nog allemaal opbren gen", zegt mevrouw Koet. "Maar mijn man loopt zonder werk dus het wordt er de komende jaren niet beter op". Een ander bezwaar is dat de wo ning na renovatie niet meer ge schikt zou zijn voor een gezin met drie kinderen. "Na renovatie zal ons huis één slaapkamer min der tellen", vertelt mevrouw Koet. "Er wordt van twee slaap kamers één gemaakt. Dat bete kent dat het huis voor ons te klein wordt. Voorzitter Mittel- meijer van de woningbouwver eniging heeft gezegd: dan ga je maar weg naar een andere wo ning. Maar ze hebben ons geen enkele geschikte woning aange boden. We stellen echt geen hoge eisen. Maar we hebben zestien jaar moeten wachten op een ge schikte woning erg naar ons zin De heer Koet zegt: "Het is echt niet zo dat we alleen maar willen te genwerken. Ik heb zelf een plan gemaakt waardoor we een slaap kamer meer zouden houden Maar de woningbouwvereniging en de architect hebben op geen enkele manier willen meewer ken. Van inspraak is dus geen sprake geweest. Op een gegeven moment kregen we een brief dat we binnen vijf dagen ons huis moesten verlaten omdat anders een kort geding zou worden aan gespannen. De familie Koet is een beetje ont daan door de hele gang van za ken. "Het is toch ons goed recht om te weigeren", zegt mevrouw Koet. "Er'wordt maar met je ge daan. Andere mensen in de straat zijn gewoon omgepraat. Vooral bejaarde mensen kunnen er niet tegenop als er op dreigen de toon tegen ze gesproken wordt". Het kort geding tegen de familie Koet diende vorige week voor de Haagse rechtbank De recht bankpresident. mr Lyelama, heeft deze week uitspraak ge daan en de eis van de woning- bouwverening dat de familie Koet moet meewerken aan de re novatie. afgewezen. De woning aan de Sumatrastraat hoeft niet gerenoveerd te worden en de fa milie Koet mag dus in de woning blijven wonen, aldus de strek king van het vonnis van de Haag se rechtbank. Gewoon rot A. Mittelmeijer, voorzitter van de woningbouwvereniging 'De Een dracht' is een beetje over zijn toe ren van de uitspraak van recht bankpresident. Mittelmeijer laat desgevraagd weten weinig zin te hebben om iets te zeggen over de renovatiekwestie. Wel wil hij, op kwade toon, kwijt dat de wonin gen in de Sumatrastraat in slech te staat verkeren. Het bestuur en de technische dienst van de wo ningbouwvereniging zouden hebben uitgewezen dat aan de woning tal van mankementen kleven. Mittelmeijer zegt geen tijd te hebben om precies te ver tellen wat de voornaamste te kortkomingen zijn aan de wonin gen. "Daar is een heel dik rap port over. De woning is gewoon rot", aldus een opgewonden reactie van de voorzitter van 'De Eendracht'. Het rapport van de technisch be wonersadviseur, dat heeft uitge wezen dat de woning in goede staat verkeert, wordt door Mittel meijer naar de prullenbak verwe zen. "Die technisch bewonersad viseur is er nog niet, die komt wel", voorspelt hij woedend. "De familie Koet zal ook nog veel moeilijkheden ondervinden van de renovatie van de naburige wo ningen als straks de nutsbedrij ven aan leidingen en riolering zullen werken", aldus Mittel meijer op dreigende toon. Vol gens de voorzitter van de wo ningbouwvereniging zal 'De Eendracht' zeker in hoger be roep gaan tegen het vonnis van de Haagse rechtbank. JAN RIJSDAM pa's spacelab en de space shutt le'; donderdag 24 juni lezingen over '20 jaar Nederlandse ruimte vaart', 'de IRAS satelliet' en 'Sterrenkunde met IRAS: het koude heelal; donderdag 1 juli i de attracties op de t TeleaeteKtie, voor mij en u en 'Tcledetektie, verkenning van de atmosfeer'. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van tien tot vijf uur en donderdag tot tien uur. bereid tegen een lagere prijs op te treden. Zij raadt bezoe kers aan een plasttc zak mee nemen het gras dat als "tri bune" dienst doet kan nat ijn Afghanistan In het Fietsvierdaagse Toervereniging Swifttoer orga niseert van maandag 14 juni tot en met vrijdag 18 juni een avondfietsvierdaagse. De start is elke avond tussen half zeven en half achtde af le leggen afstand is ongeveer dertig kilometer Inschrijving en start zijn bij het clubhuis van Swifttoer aan de Admi raal Banckertweg industrie terrein De Waard) Jeugdige fietsers (jongens en meisjes van acht tot twaalf jaar) kunnen onder begeleiding van ervaren leden van Swift toer meerijden. Zij starten el ke avond om zeven uur Wie tussentijds een avond mist, kan dit vrijdag nog goedma ken. Deelnemers dingen mee naar een dames- of herenfiets, die wordt verloot Voor meer inlichtingen: J. Hoogeboom, Irenestraat 2. Zo eterwoude Rijndijk, tel. 071-892883 Openluchttheater In de Leidse Hout zijn er zon dagmiddag activiteiten in hef openluchttheater. Om twee uur treedt Cor van der Plas op met muziek, acroba tiek en goochelen. Om drie uur is er een poppenspel van Ben van Kempen De vereni ging Raadsherenbuurt moest het ditmaal voor het organi seren van deze activiteiten zonder subsidie van de ge meenten Leiden en Oegstgeest doen. maar vond de artiesten seum voor wlkenkun- de aan de Steenstraat wordt zondagmiddag teruggeblikt op de tentoonstelling "Ba zaar, Marktsteden in Noord- Afghanistan", die in 1980 door tienduizenden mensen werd bezocht Met behulp van films en dia's wordt er een beeld gegeven van het Afgha nistan van vóór de staats greep van april 1978 Vervol gens brengen twee Nederlan ders in een filmdocumentaire verslag uit van hun verblijf in augustus en september 1981 bij de leider van het plaatselijk verzet in een streek op ongeveer honderd kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Kabul. Het pro gramma. dat om drie uur be gintuordt ingeleid door Roe lof Mutineke, conservator van de afdeling Islamitisch Cul tuurgebied van Beatles De Leidse vocalgroep Number Four, gespecialiseerd in het Beatles-repertoire en muziek uit de jaren zestig, treedt vanavond op in café De Ma- repoort. op de hoek van de Lange Mare en de Oude Vest Aanvang half elf. Dansavond In muziekcafé Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg kan er vanavond gedanst ioorden op muziek uil de jaren vijftig en zestig, gedraaid en gepresen teerd door Nico Bill Aan vang negen uur

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3