België 'opent' met aanvallen.. WK-voetbal dreigt te ontaarden in WK-chaos De eerste klap... Ditmaal ouverture met goals 12 JUNI 1982 Sport MADRID-BARCELONA GPD Ieder volk heeft zo zijn ei gen karaktertrekken. De Schotten staan niet alleen te boek als gulzige whiskydrin kers maar ook als vrekken, over de onnozelheid van de Belgen doen legio moppen de ronde, terwijl de Duitsers niets anders te berde kunnen brengen dan „Bei uns ist alles besser". Vaak zijn die definities natuur lijk niets meer dan stereoty pen en algemeenheden. Maar het etiket dat de Spanjaar den doorgaans wordt opge plakt, "manana" oftewel „morgen komt er nog een dag", lijkt toch redelijk met de realiteit overeen te komen als men kijkt naar de organi satie van het WK, dat morgen in Barcelona van start gaat. Hoewel de Spanjaarden vier jaar de tijd hebben gehad om het WK piekfijn en tot in de puntjes te organiseren, dreigt het Spaanse voetbalfestijn or ganisatorisch een fikse jan boel te worden. In een ware race tegen de klok is haastje-repje de laatste hand gelegd aan een aantal zaken dat fundamenteel is voor het WK. Deze week pas is de bijna 200 meter hoge tele visietoren, die alle wedstrij den naar 120 landen zal moe ten uitstralen, officieel door de Spaanse koning in ge bruik genomen. Te zamen met het nieuwe televisiecomplex, waar echter daags tevoren nog in aller ijl alle nieuwe apparatuur moest worden aangelegd. Tijd om proef te draaien en alle kinderziekten op te sporen is er dus niet meer. De mankementen zul len helaas tijdens het WK aan het licht komen. In televisiekringen zijn al maanden geleden waarschu wingen gelanceerd, dat de personele bezetting qua pro fessioneel niveau tidéns het WK ver ojider de maat blijft, omdat de lv-autoriteiten on- voldoene aandacht hebben besteed aan de opleiding en instructie van goede camera mensen, die een voetbalwed strijd goed weten te volgen. De chef sport van de Spaanse televisie, Femado Ors, voor spelde bij zijn ontslag enkele weken geleden (omdat al zijn suggesties over technische be geleiding van het WK in de bekende bureaula verdwe nen), dat de tv-verslaggeving van het WK dan ook op een fiasco dreigt uit te lopen. Maar ook op andere punten van de organisatie is het laat- ste-minuten-werk geblazen. Pas deze week is het traject van de Madrileense metro in gebruik genomen, dat het Bernabeu-stadion met de rest van het metronet verbindt. En pas eind vorige maand is de nieuwe terminal van het Madrileense vliegveld Bara- jas gereed gekomen. Met di verse stadions is het niet veel beter gesteld. De kans zit er dik in dat de werklieden pas zullen inrukken als de eerste toeschouwers hun zitplaats zullen i Afzien Vooral voor de journalisten be looft het afzien te worden. De meeste perstribunes zijn nog niet gereed, maar bovendien heeft men de persplaatsen zo danig op elkaar gepropt (om elders ruimte te maken voor de toeschouwersdat ze am per gelegenheid pullen hebben dions belooft verder een crime te worden. Rond het stadion van Valencia is men nog steeds bezig met de afbraak van krotwoningen en de aan leg van een parkeerterrein. Helemaal abominabel is de si tuatie rond het stadion Balai- dos in Vigo. Daar was een enorm parkeerterrein ge pland. Maar omdat de ge meenteraad van Vigo van oordeel was dat de stad veel te weinig toegangskaarten had gekregen, en dat de zes plaatsen in de ereloge voor de leden van de gemeenteraad een aanfluiting was, heeft de gemeenteraad het werk ge woon gestaakt. Die stagnatie in de bouw van dat parkeer terrein zal ook leiden tot cha otische situaties bij de wed strijden. Twee bruggen die als toegangs- en uitvalsweg dienden naar het parkeerter rein zijn afgebroken terwijl er nog niets voor in de plaats is gekomen. Alle 32.000 toe schouwers moeten daarom het stadion binnenkomen en ook weer verlaten via één en kele uitgang. En alsof dit alles nog niet ge noeg was lanceerde vorige week een aantal werknemers van de wspaanse telefoon- en telexmaatschappij een nood kreet dat door de personele onderbezetting van de telex cabines in de diverse perscen tra een snelle verzending van de telexberichten in de soep dreigt te lopen. Bij voorbaat is zodoende al voorspelbaar dat zich na iedere wedstrijd een ware slag om de telefoon cabines zal ontwikkelen, om dat er veel te weinig van zijn geinstalleerd. Spanjaarden, die de verrich tingen van hun land van na bij wilden meemaken, klagen intussen ook steen en been met name over de chaos rond de kaartverkoop. Voor de wedstrijden van de Spaanse selectie in Valencia waren aanvankelijk maar 4000 tot 5000 kaarten voor de eigen aanhang beschikbaar. Dank zij de aankoop van een grote hoeveelheid kaarten van Mundiespana kon de Spaan se voetbalbond toch nog 19.000 kaarten aan Valencia overhandigen. Maar volgens het Valencia-bestuur heeft de club slechts 12.000 kaarten ontvangen. Daarvan zijn er 5000 onder de connecties en relaties van het Valencia-be stuur verdeeld. Voor 7000 kaarten komen al leen de vaste Valencia-leden in aanmerking, die het er voor over hebben gehad om afgelopen dinsdag de hele nacht in de rij te staan voor de loket van het stadion om toch een kaartje in de wacht te slepen. Waar de resterende 5000 kaarten zijn gebleven is nog steeds een groot mysterie. Boze tongen beweren dat de lokale vertegenwoordiger van het organisatiecomité, Montelecm, deze aan zwrat- handelaren heeft verkocht, die op sommige plaatsen van Valencia hun waar al open en bloot aanprijzen tegen astronomische prijzen. In Barcelona, waar morgen in het gigantische Nou Camp- stadion de officiële opening plaatsvindt, heeft men de zaak kennelijk wat beter on der controle. Echte chaos heerst er alleen nog bij de ba lies van de hotels. De honder den journalisten krijgen hun accreditaties hier evenwel sneller rond dan bijvoorbeeld op het Duitse WK of bij het ge beuren in Argentinië. Het werkt bijna perfect. Een word dat je de hotelreceptionis t niet hoort gebruiken. „Mana na" is voor hem te laat, sup porters, officials en journalis ten melden zich. De zwetende man aan de balie weet via Mundiespana, dat zijn hotel volgeboekt is. Maar wie zijn z'n gasten, hij kent de namen niet en het is hoogst onplezie rig als het je werk is mensen een kamer te wijzen. Te laat Veel te laat heeft Mundiespana de definitieve bevestiging van de hotelaccommodaties de deur uitgestuurd, met als gevolg dat de rekeningen door de aanstaande klanten met betaald zijn, en zolang dat niet gebeurd is krijgt de receptionist in het hotel de naam van de kamerhuurer niet. "Mundiespana heeft zijn zaakjes niet voor elkaar", verzucht de hotelier. De truc leek zo geniaal: reizen, hotelkamers en toegangsbe wijzen koppelen, een flink percentage WK-belasting op de prijzen, en de kassa kon rinkelen. Duitse supporters die volgens de officiële weg geboekt hebben en die hun na tionale helden willen volgen, betalen een bedrag tussen de 12.000 en 18.000 gulden. „Duur, ach...", zegt de direc teur i an Mundiespana Abreu. „een WK is geen strandvakantie. Het is toch een verschil of je drie weken in de zon ligt of drie weken van wedstrijd naar wed strijd gaat'. De situatie in Barcelona: chaos in de hotels - hel marcheert in het perscentrum en in het Nou Camp-stadion. Nog twee dagen te gaan, dan de ope ning en pas op 28 juni wordt hel Catalaanse vetbalbol- werk weer bij de WK betrok ken In de tussenliggende pe riode zijn twaalf provincie plaatsen aan de beurt om te bewijzen dat ze hun zaakjes voor elkaar hebben. Barcelona wekt de indruk dat het wereldkampioenschap pas begint als de helft van de deelnemers naar huis ge stuurd is en de overblijvers zich voor de tweede ronde in Mdrid en Barcelona melden. Dan is de timmerman zeker klaar met zijn bar, is het ce ment gedroogd, is de bank in het perscentrum open. is het kopeerapparaat afgeleverd en isschien kent men bij de balies van de hotels dan ook de namen van zijn gasten. Onmacht In Madrid, waar het hoofdkan toor van de WK-organisatie is gevestigd, is het tot nu toe erg rustig, mede doordat de eerste ronde van het wereld kampioenschap elders in het land wordt afgewerkt. Het aantal buitenlandse WK- geinteresseerden in de Spaanse hoofdstad is derhal ve minimaal, maar deson danks worden bij herhaling de vingers vertwijfeld door de doorgaans gitzwarte ha ren gehaald, daarmee de on macht nog eens nadrukkelijk onderstrepend. Altijd is er wel iets zoek, iets niet gere geld of niet van de juiste stempels voorzien. Het bontst van al maakt hette- venwel ook hier weer Mun diespana. Dat jantoor sloot donderdag in verband met de katholieke Corpus Cristi-vie- nng doodleuk alle deuren. Weliswaar lagen nog honder den aanvragen op afhande ling te wachten, maar in Spanje maakt men zich over dergelijke futiliteiten nu een maal bijzonder weinig zor gen, wanneer het dolce far menie' met een kerkelijke feestdag wat gerekt kan wor den Dank zij de bereidwillig heid van een onder het ge bouw tn een garage half slui merende portier konden zich druppelsgewijs via een achteruitgang toch nog wat journalisten tot het heilige der heilige van Mundiespana doordringen, waar een hand jevol medewerkers kennelijk de extra goedbetaalde overu ren boven de kerkelijke feest dag had verkozen. Ondanks de „vrije dag" ook daar weer filevorming, voor dat na een forse wachtperio- de uiteindelijk alles in een handomdraai wordt gere geld. Alles is echter nu ook weer een te groot woord. Voor vandaag is alles geregeld. Morgen komt er immers weer een dag. En na manana komt er weer een manana. Zo sim pel werkt het allemaal tn Spanje. Het toernooi begint morgenavond toch pas om acht uur? BARCELONA (GPD) - Voor de miljoenen kijkers bij de televisie en de ruim honderddui zend toeschouwers in het Nou Camp-stadion van Barcelona is het te hopen dat wereld kampioen Argentinië en België breken met een nare traditie dat openingswedstrijden op het wereldkampioenschap voetballen in 0-0 eindigen en bovendien het aankijken niet waard zijn. Twintig jaar terug heeft de man bij het scorebord bij de ouverture van het wereldse voetbalgebeu- ren voor het laatst de handen uit de mouwen gestoken: Chili- Zwitserland 3-1. Daarna regeer de de brilstand. In 1966 hield Uruguay dank zij veel geschop Engeland van doelpunten af, in 1970 maakte de Westduitse arbi ter Kurt Tschenscher voetballen onmogelijk door zijn straffe aanpak, hetgeen resulteerde in een smakeloze wedstrijd tussen gastland Mexico en Rusland, in 1974 verlaagde Brazilië zich tot een partijtje massaal verdedigen tegen Joegoslavië en vier jaar te rug in Argentinië droop de mas sa teleurgesteld af en kregen de acteurs uit West-Duitsland en Polen voor hun wanprestatie een onverdiend punt. Twintig jaar lijdt het voetbal de eerste nederlaag net als de bal aan het rollen is. „Een punten verdeling houdt de deur open", zei de coach van de Braziliaanse ploeg Mario Zagalo in 1974. Het is exact de reden waarom ope ningswedstrijden een noodzake lijk kwaad zijn geworden. Nie mand wil afgaan, vandaar dat ook oefenmeesters de tactiek van de angst haast prediken. Duitsland en Polen in 1978 met slechts twee spitsen, Brazilië met tien man voor het hok tegen Joe goslavië in 1974. Moeten ploegen als België en Argentinië, die van nature veel defensiever zijn inge steld, de openingszet verzorgen, dan moet het ergste worden ge vreesd. Hoop Hoewel de Belgische coach Guy Thijs een opstelling prijsgaf die enige hoop geeft. „De tijd voor experimenteren is voorbij", sprak Thijs na de verloren inter land tegen Denemarken (1-0) en de gewonnen partij tegen Neder lands kampioen Ajax (4-2). Hij had zijn opstelling rond. Met Wil- fried van Moer op het midden veld. met de van een blessure herstelde Michel Renquin in de laatste lijn, met Francois Van der Eist als bewaker van het Argen tijnse wonderkind Maradona. Een tactiek gebaseerd op het vasthouden van de nul. Dat plan heeft de Belgische coach inmiddels met de vuilnisman meegegeven. Het heeft het lelij ke eendje van de ploeg, Wilfried van Moer, zijn plaats gekost en ook Renquin en Van der Eist, drie spelers die drie jaar terug op BARCELONA (GPD) - De organisatoren van het WK-voetbal hebben op het laatste moment een forse tegenslag moeten incasseren. Met het oog op de wereldkampioenschappen was het Nou Camp-stadion van Barce lona - waar morgen de openingsceremonie plaatsvindt, gevolgd door de openingswedstrijd Argentinië-België uitgebreid tot een capaciteit van 120.000 toeschouwers, waarvan het overgrote deel zitplaatsen maar ook een groot aantal staanplaatsen. Vier dagen voor het begin van het WK heeft echter de civiele gouverneur van Barcelona (zeg maar Commissa ris van de Koning) het organisatiecomité pijnlijk tot de orde geroepen. Volgens het gemeentereglement moet namelijk iedere bezoeker met een staanplaats minimaal de beschikking hebben over 60 vierkante centi meter. Berekeningen van de lokale ambtenaren hebben echter uitge wezen dat de supporters met een staanplaats als het stadion helemaal vol is met 120.000 toeschouwers, slechts veertig vierkante centimeter onder de voeten hebben. Ook voor de Spaanse ambtenaren geldt dat een reglement een reglement is dat strikt moet worden nageleefd. Hoe de leden van het organisatie comité en een bestuurslid van Barcelona ook tegenstribbelen, de auto riteit bleek niet te vermurwen. De capaciteit van het stadion zal moeten worden teruggebracht voor de openingswedstrijd en voor de wedstrij den in de tweede ronde van 120.000 tot 102.137. Probleem is echter dat alle 120.000 kaartjes, staanplaatsen incluis, al zijn verkocht. Het is daar om niet uitgesloten, dat er zich morgen gewelddadige taferelen zullen gaan afspelen als toeschouwers met een staanplaats niet meer op de tribune worden toegelaten omdat het maximale aantal volgens het cri terium van de civiele gouverneur al bereikt is. het Europees kampioenschap in de finale stonden. Thijs koos voor een ploeg met drie aanval lers, waarvan Jan Ceulemans zich veelvuldig zal laten terug vallen en Erwin Vandenbergh en de agressieve Alex Czerniatynski in de punt spelen. Daarachter drie offensief ingestelde midden velders (Van der Smissen, Ludo Coeck en Frank Vercauteren) en een laatste lijn waarin Mare Baecke opereert met Gerets, Luc Millecamps en Maurice de Schrijver (hij neemt de plaats in van Walter Meeuws, die moet toekijken omdat hij rood kreeg in de kwalificatiewedstrijd tegen Nederland). Thijs wil met zijn verjongde forma tie de Argentijnen verslaan op tempo, hij probeert de verdedi ging van de Zuidamerikanen te overrompelen. De riskante ge dachte die achter zijn tactiek steekt is deze: Argentinië staat met acht spelers in het veld die vier jaar terug de finale tegen Ne derland speelden, jongens die sindsdien viermaal hun veijaar- dagsfeest gevierd hebben, ge middelde leeftijd nu 30 jaar. Een bliksemstart van de Belgen moet de Argentijnse oudjes naar adem doen happen. De andere partij is juist blij met zijn bejaarde defensie. Verdedi ger Jorge Olguin: „De basis van de ploeg is hetzelfde, we hebben vier jaar ervaring opgedaan, dat moet een groot voordeel zijn". Argentinië sluit morgenavond een voorbereidingsperiode af die op 14 februari begon met een trai ningskamp. Sindsdien zijn de spelers niet meer voor hun club uitgekomen, uitgezonderd de drie mannen in buitenlandse dienst: Jorge Valdano (Real Za- ragossa), Oswaldo Ardiles (Tot tenham Hotspur) en Ricardo Bertoni (Fiorentina). Menotti komt met de kern van 1978, aan gevuld met de individuele klasse van Diego Maradona en Ramon Diaz. Twee versterkingen ten op zichte van vier jaar terug. Kracht Buitenspeler Bertoni moet het nog zien. „Ongetwijfeld heeft dit Ar gentinië individueel aan kracht gewonnen, maar wat weegt zwaarder, de genialiteit van Ma radona of de collectiviteit van de ploeg in '78". Voorzichtig antwoord op die vraag valt zondagavond te geven, dan ook is bekend in hoeverre het voetbalidool Maradona gehin derd wordt door zijn blessure. Door een kwetsuur aan het rech terbeen kon hij een oefenpartij tje tegen een lokale club niet uit spelen. De nieuwbakken Barce- lona-ster weet dat zelf aan te wei nig training. De Belgische coach Guy Thijs twij felt overigens in het geheel niet aan het meespelen van Marado na en rekent vast op zijn aanwe zigheid. Hij heeft desondanks boslotcn geen speler op te offe ren aan zijn bewaking. Een ris kante zaak, zeker als je midden veld uit drie offensieve mannen bestaat en de hele wereld het gevaar Maradona waar schuwt. Bijvoorbeeld de Tsje- choslowaakse coach Venglos, die met zijn ploeg sinds de WK in 1978 drie keer tegen Argentinië met zijn nieuwe vedette voetbal de. „Wie Maradona kan afstop pen, heeft de wereldkampioen op de knieen", aldus Venglos. Een klus die Thijs denkt te kla ren met de aanvallendste forma tie die de Belgen sinds jaren in het veld gebracht hebben. Of het plan van Thys nu goed of slecht uitvalt, het heeft in ieder geval een voordeel: het gaat niet uit van voetballen op de nul. En daar kan het openingsfeest in het Nou Camp-stadion mee gediend zijn. Spanje vreest voor invasie zakkenrollers BARCELONA (GPD) - Spanje moet vrezen voor een invasie van zakkenrollers. Stuk voor stuk dieven die het vooral hebben voorzien op de supporters in en om de stadions, waar het wereld kampioenschap voetbal de ko mende vier weken wordt afge werkt. Die vrees sprak Staf Beems, hoofd van de ANWB-Alarmcentrale, uit bij de opening van het vergrote kantoor in het hartje van Barce lona. Beems baseerde die angst op de gebeurtenissen van twee jaar geleden in Napels. De mafia streek in deze Italiaanse stad massaal neer toen er de Europe se voetbalkampioenschappen werden gehouden. Gevolg was dat veel berooide toeristen bij de ANWB om hulp aanklopten. „Ik verwacht", zei Beems, „dat ze ker 80 procent van onze hulpge- vallen in juni en juli zullen be staan uit het verstrekken van fi nanciële hulp Met name aan Bel gen, Schotten. Engelsen en Ie ren. want ook hun belangen be hartigen wij in Barcelona". De chef van de Alarmcentrale schuift de te verwachten praktij ken zeker niet in de schoenen van uitsluitend de Spaanse on derwereld. „Het gaat", aldus Beems. „om een internationale roversbende. Tot in de puntjes gespecialiseerd in het incasseren van bijvoorbeeld betaalkaarten Het is een organisatie die met zeer strakke hand wordt geleid. Je kunt die bende vergelijken met een bedrijf, dat arbeiders in dienst heeft. Ze worden voor hun diefstallen betaald". Larry Hobnes behoudt titel LAS VEGAS (AP) - De zwaar-ge wichtbaksei Larry Holmee beeft vannacht zijn wereldtitel weten te behouden. In een spannend gevecht won hij van uitdager Gerry Cooncy met een knock out in de dertiende ronde. Het titelgevecht werd gehouden in Caesars Palace in Las Vegas In de tweede ronde ging Cooncy al neer. maar zette het gevecht toch voort. In de twaalde ronde kreeg Holmes een paar flinke klappen, maar m de volgende ronde stelde hij zijn titel veilig. /PU6.1Ê U/EET 'TAPPIE, PRECIÊé 13 ZDAIS IK 'T HIEP HEB 0(TGÊTEk£ND l IM MÜKI /SV Vk 775CU£ 77/" -m f2.5-3.'

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13