Eisen Israël onaanvaardbaar NAVO legt accent op dialoog met Moskou C Britse minister tracht het moreel op te peppen Demonstratie in Bonn verliep zeer vreedzaam Irak kondigt één zijdig bestand af Aanval Port Stanley niet vertraagd Syrische president Assad wijst voorstellen af Geen verklaring van NAVO over Libanon "Top" kiest voor Europese aanpak VRIJDAG 11 JUNI 1982 (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - De voor de Britse troepen desastreus verlopen Argentijnse luchtaanvallen van dinsdag vertragen de lang verwachte aanval op Port Stanley niet. Minister Nott (defensie) heeft dat gis teren in het Lagerhuis ge zegd. De bewindsman weigerde te zeggen hoeveel doden en ge wonden het resultaat zijn ge weest van de Argentijnse aanval die kwam op een mo ment dat Britse schepen bij een nieuw bruggehoofd, bij Fitzroy, bezig waren de laatst manschappen en voorraden aan land te brengen. De minister zei over het lan dingsvaartuig Sir Galahad, dat zwaar beschadigd is, en mogelijk is gezonken: „Het schip was bezig met het aan land brengen van voorraden en manschappen. Er waren echter nog soldaten aan boord toen de aanval los brandde. Na de militaire au toriteiten geraadpleegd te hebben, ben ik tot de conclu- Buitenland sie gekomen dat het noemen van getallen de vijand zou helpen". Volgens Nott is de schade aan een tweede landingsvaartuig, de Sir Tristram, gering, en werd het schip geraakt toen het zijn lading al aan land had gebracht. Op een klein lan dingsvaartuig, dat ook werd beschadigd, vielen volgens de minister zes doden. Nott deed duidelijk zijn best in het Lagerhuis om sombere parlementariërs op hun ge mak te stellen. „De aanvallen zijn niet van invloed op ons vermogen Port Stanley aan te vallen. Voorraden die verlo ren zijn gegaan, zijn inmid dels weer aangevuld", zo zei hij. De noodzaak om Port Stanley aan te vallen, waar naar schatting 6000 Argentijnen zich hebben ingegraven, wordt voor de 8000 Britse manschappen die Port Stan ley hebben omsingeld, met de dag groter. Het zeer slech te weer begint zijn tol te ei sen. De combinatie van felle wind, een zelden stoppende regen, en temperaturen rond het vriespunt hebben tot slacht offers geleid, ook bij de ge harde commando's. Volgens Britse verslaggevers die met de troepen zijn opgetrokken, zijn zelfs al soldaten als ge volg van de ontberingen ter nauwernood aan de dood ontsnapt. Het ministerie van buitenland se zaken in Londen heeft donderdag bevestigd dat ka pitein Astiz, de leider van het Argentijnse garnizoen op Zuid-Georgia, die ervan wordt verdacht enkele jaren geleden honderden mensen te hebben doodgemarteld, zo snel mogelijk naar Argenti nië zal worden overgebracht. Hij verblijft in een gevange nis in Engeland. Engeland is daartoe verplicht op grond van de Conventie van Genève, waarin wordt bepaald hoe oorlogsgevange nen moeten worden behan deld. Zweden en Frankrijk hebben gevraagd Astiz te mo gen verhoren in verband met de dood van een Zweeds meisje, respectievelijk twee Franse nonnen, die allen in Argentinië „verdwenen" zijn. Aan deze verzoeken heeft het Britse ministerie van buiten landse zaken geen gehoor kunnen geven. Onder de Conventie behoeft Astiz geen enkele vraag te beantwoor den en slechts zijn naam. rang en registratienummer te noemen. Een krijgsgevange ne mag niet aan derde landen worden uitgeleverd. Een woordvoerder van het mi nisterie heeft ontkend dat As tiz wordt geruild voor drie Britse journalisten die al we ken in Zuid-Argentinië wor den vastgehouden op verden king van spionage. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Israël stelt voor Syrië onaanvaardbare ei sen voor een bestand. Israël eist dat het Syrische leger zich 40 kilometer van de Israëlische grens terugtrekt en dat het bestand alleen ten opzichte van Syrië geldt. Israël is niet bereid tot enig be stand met de Palestijen, en wil zich het recht voorbehouden ook na een staakt-het-vuren de strijd tegen de PLO voort te zetten. De Syrische president Assad heeft deze Israëlische eisen afgewe zen. Hij heeft de Amerikaanse bemiddelaar Habib echter duide lijk gemaakt dat Syrië geen tota le oorlog met Israël wil. Het ziet er daarom niet naar uit dat er snel een bestand komt, on danks de twee brieven die presi dent Reagan gisteren aan pre mier Begin stuurde. In de eerste brief eiste Reagan een onmiddel lijk staakt-het-vuren. In de twee de brief voegde hij daaraan toe dat Israël zijn troepen uit Liba non terug moet trekken. Aange zien Syrië en Israël niet bereid zijn op deze voorwaarden het vu ren te staken heeft minister van buitenlandse zaken Haig van zijn eerdere plan om vandaag naar Jeruzalem te komen afgezien. Habib heeft intussen gister avond voor de derde maal met president Assad gesproken. Het was technisch niet meer mogelijk deze be richten aan te passen toen tegen het midda guur het bericht kwam dat Israël een staakt- het-vuren afkondigde. Aarzeling Hoewel het aantal slachtoffers vol gens de Libanese Rode Halve Maan (het Rode Kruis) al 8.000 bedraagt en volgens de PLO 10.000, is de diplomatieke situa tie zeer onduidelijk. Amerika aarzelt kennelijk hoe het zich moet opstellen. De brieven van Reagan waren beslist van toon, maar niet dreigend of ultimatief. Er wordt gesproken over brute Russische dreigementen, maar alles bijeen houdt ook Rusland zich zeer op de vlakte, hetgeen vooralsnog de Israëli's in staat stelt hun invasie voort te zetten. jp het slagveld wordt in Israël nu steeds meer gesproken over een oorlog met Syrië. Er woedde he vige artillerie- en tankduels tus sen Israëlische en Syrische troe pen in de buurt van het Karmeh- meer in Zuidoost-Libanon, bij de Bekaa-vallei. Er werden gisteren 23 Syrische geveschtsvliegtui- gen in dat gebied neergeschoten, en 2 aanvalshelikopters, zonder dat de Israëli's verliezen leden. Syrië heeft tot dusver meer dan 50 vliegtuigen verloren, onge veer een kwart van de Syrische jagers, en wat waarschijnlijk nog belangrijker is, veel ervaren pilo ten. Verder vernietigden de Israëli's opnieuw SAM-raketten in de Be kaa-vallei. Die waren daar in de nacht van woensdag op donder dag naartoe gebracht nadat Is raël woensdag alle SAM-raketten had vernietigd. Volgens de christelijk falangistische radio heeft de Israëlische luchtmacht ook het Syrische opperbevel in de Bekaa-vallei bij Shtura geheel buiten werking gesteld. Ook werden zware beschietingen op het zuidelijk deel van Beiroet en de vluchtelingenkampen waar zich de Palestijnse hoofd kwartieren bevinden uitgevoerd. Beiroet wordt in toenemende mate omsingeld. Van het zuiden en zuidoosten hebben de Israë li's nu de stad ingesloten. Een brug over de weg Beiroet-Da- mascus is volgens de falangisti sche radio vernield, zodat de weg met meer begaanbaar is. Voor niet-Libanezen blijft een van de weinige mogelijkheden Bei roet te verlaten over zee. De Amerikaanse marine is druk doende een amfibie-vloot ten westen van Beiroet te groeperen om de aanwezige ongeveer 4.000 Amerikanen van het strand te evacueren. Volgens een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van defensie zou on geveer de helft van deze Ameri kanen Beiroet willen verlaten. Israëli's tevreden Het thuisfront is over de gehele li nie tevreden. De militaire opera tie loopt vlekkeloos, de verliezen zijn vrij gering, tot dusver onge veer 50 doden. Hier en daar wor den er in de pers wel vragen ge steld over de manier waarop Be gin en Sharon de aanvankelijk beperkte actie hebben doen overgaan in een oorlog met Syrië in Libanon. Maar dat het hoog tijd werd dat de Palestijnen van de grens werden verdreven, daar zijn de meesten het over eens. Kranten als Haaretz en de Jeru salem Post die Begin bepaald niet goed gezind zijn stellen heel voorzichtig wel vragen, maar ko men niet echt met kritiek, en ze ker niet op het militaire aspect van de operatie. Die operatie heeft volgens militaire commentatoren onder ideale omstandigheden plaats. Israël vecht tegen Syrië alleen, en hoeft zich niet op andere fronten in te dekken. De Syrische luchtverde diging is vernietigd. Het lijdt geen twijfel. Als er morgen in Is raël verkiezingen zouden wor den gehouden zou Begin een grote overwinning behalen. Terwijl in het noorden i veroverde stad Tyrus zich e (Van onze speciale verslagge- Ferry Mingelen) BONN - De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de zestien NAVO- landen (Spanje deed voor het eerst officieel mee na de re cente toetreding van dit land tot het Atlantisch bondge nootschap) hebben de ont wikkelingen in Libanon uit voerig besproken, maar ze werden het niet eens over een gezamenlijke verklaring. De Verenigde Staten wilden de woensdag door de tien lan- den van de Europese Ge meenschap scherp uitgespro ken veroordeling van Israël niet onderschrijven omdat dit mogelijke toekomstige Amerikaanse bemiddelings pogingen in Jeruzalem alleen maar zou bemoeilijken. Aan de andere kant vonden de NAVO-landen, die ook lid zijn van de Europese Ge meenschap dat zij één dag na hun scherpe veroordeling niet een veel zwakkere ver klaring zouden kunnen uitge ven omdat dit vragen zou op roepen naar hun werkelijke standpunt. Om de problemen over de ver klaring naar buiten toe te maskeren, wees NAVO-se- cretaris-generaal Luns er op dat Libanon geen zaak is voor de NAVO als zodanig en dat er dus geen verklaring te verwachten was. De NAVO heeft zich echter al eens eer der officieel over ontwikke lingen in het Midden-Oosten uitgesproken. NAVO-secre- taris-generaal Luns sprak wel namens de andere NAVO- landen grote bezorgdheid uit over de ontwikkelingen in Li banon en hij betreurde het verlies aan mensenlevens. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Terwijl de staats- en regeringschefs van de lidstaten van de NAVO in een speciale 'afluistervrije' zaal van de Bondskanse- lanj confereerden, protesteerden aan de overkant van de Rijn ongeveer 300.000 mensen vreedzaam tegen bewapening in Oost en West en vooral ook tegen het zogenaamde N AVO-dubbelbe sluit ter produktie en stationering van middellange afstandsra ketten in West-Europa. Hoewel de organisatoren tevoren had den verklaard dat het niet om een anti-Reagan-festival ging, werd de stemming aan de Rijn-oever aardig weergegeven door de slogan van een popcorn-verkoper: „Flokken kaufen, Reagan hauen" (Popcorn kopen, Reagan in de pan hakken). De voorzitter van de burger-initiatiefbeweging en milieubescher ming, Jo Leinen, zei dat de Amerikaanse president nu eindelijk eens moet beginnen met een kruistocht voor ontwapening in plaats van een kruistocht tegen allerlei andere staten in de we reld. De tweede massale demonstratie van de Westduitse vredesbewe- gig in Bonn na die van oktober vorig jaar, waar eveneens ruim 300.000 mensen waren, leek op een gigantische jaarmarkt met luchtballons, rock 'n roll, verkoop van vruchtesap, biodyna- misch voedsel, cola en bier. Uiteraard waren er overal stands van allerlei comité's, variërend van solidanteitsgroepen met de onderdrukten in Chili en El Salvador tot groepen die zich soli dair verklaarden met de Palestijnen en diegenen die in Oost- Duitsland het verboden embleem „Maak zwaarden tot ploeg scharen" dragen. De vreedzaam verlopen demonstratie werd overschaduwd door een triest incident. Al voor de slotbijeenkomst had een 36-jarige man zich met benzine overgoten en geprobeerd zichzelf in brand te steken. Hij moest met derdegraads verbrandingen in een ziekenhuis worden opgenomen, waar hij later overleed. Ver der hadden kleine groepjes een poging gewaagd door te dringen tot het verboden gebied rondom de Bondskanselarij. Zij werden door de ordebewakers van de demonstratie zelf teruggedron gen, waardoor de politie in feite niet hoefde in te grijpen. Een van de woordvoerders op de demonstratie, generaal b.d. Gerd Bastian. loofde bondskanselier Schmidt omdat die in zijn ope ningstoespraak voor de NAVO-topconferentie had gezegd dat „ook demonstraties hun plaats in het proces van democratische meninsvorming hebben". „Een land waar niet wordt gedemon streerd, staat onder de verdenking geen volledige vrijheidsrech ten voor zijn burgers te verwerkelijken", aldus Helmut Schmidt Door de gigantische demonstratie op de ene en de vergadering van de regeringsleiders van de NAVO-landen op de andere oe ver van de Rijn ontstond in Bonn gisteren een grote verkeers chaos, waar veelal met luid gevloek op werd gereageerd. BEIROET (Reuter/UPI) - Irak heeft gisteren eenzijdig een staakt-het-vuren in zijn 21 maan den oude oorlog met Iran afge kondigd. Dit heeft het officiële Iraakse persbureau INA bekend gemaakt dat een communiqué van het Iraakse opperbevel ci teerde. In het communiqué stond verder dat de Iraakse een heden met ingang van gisteren geen schoten afvuren of andere militaire operaties uitvoeren. Het Iraakse opperbevel deelde la ter echter mee dat zijn eenheden in Iran door Iraanse artillerie wa ren beschoten en dat zij daardoor gedwongen waren het vuur te beantwoorden. In het communiqué stond verder dat de afkondiging van het be stand overeenkomstig de geest van de eerdere verklaring van de regerende revolutionaire com mando raad (RCC) - de Iraakse regering - is. Deze stelde Iran woensdagavond laat een onmid dellijk bestand voor in hun con flict om de "zionistische agres sie" in Libanon het hoofd te bie den, Iran wees het voorstel af met de opmerking dat het te laat kwam. Radio-Teheran verklaar de dat Irak het aanbod had kun nen doen voordat de Israëlische invasie plaatsvond. "Het is nu te laat en zij zullen er voor moeten betalen", aldus citeerde de radio Iraanse regeringsfunctionaris- Een missie van de organisatie van de islamitische conferentie (ICO) deed woensdag al een beroep op beide partijen vrede te sluiten en deel te nemen aan de gewapende stryd tegen Israël. Waarnemers zijn van mening dat Irak de Is raëlische inval in Libanon heeft aangegrepen om Iran tot actie te dwingen en naar de onderhande lingstafel te brengen, zonder dat het zelf een nederlaag hoeft toe te geven. Met het besluit tot het uitvaardigen van het bestand lijkt het Iraakse bewind verder te willen aanto nen dat het naar een snelle af wikkeling van het conflict met Iran streeft. (Van onze speciale verslaggever Ferry Mingelen) BONN - „Deze samenkomst heeft zijn waarde als bewijs dat de NA VO nog een alleszins levende or ganisatie is". Zo vatte minister president Van Agt gisteren in Bonn het belang samen van de net afgelopen topconferentie van regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van het westelijke bondgenootschap. In een zeer evenwichtige slot verklaring, waaraan maanden lange tekstonderhandelingen vooraf waren gegaan, wordt, zo als Van Agt het zei, „het belang van de instandhouding van een solide defensie en voortgaande inspanning tot wapenbeheersing onderstreept. Bij die solide defensie krijgt de versterking van de niet-nucleaire conventionele strijdkrachten ac cent. De afspraak van de vorige NAVO-topconferentie in 1979 te Washington om jaarlijks 3 pro cent meer aan defensie uit te ge ven voor dat doel, wordt echter niet herhaald De NAVO-landen streven wel naar die 3 procent groei, maar ze vonden hét niet verstandig dit in deze econo misch zo zware tijden weer eens te benadrukken, te meer daar hierover steeds weer ruzie ont staat tussen de NAVO-bondge- noten. Het accent van de NAVO-top lag, uitgaande van een krachtige de fensie. op de mogelijkheden met de Sowjet-Unie te onderhande len over wapenbeheersing op verschillende terreinen. De slot verklaring en het bijbehorende speciale document over wapen- beperking, weerspiegelen in het daarin opgenomen programma „voor vrede en veiligheid" dui delijk de meer genuanceerde Eu ropese aanpak van de Oost-West verhoudingen boven de harde defensielij n die de Amerikanen aanvankelijk voorstonden. De Westduitse bondskanselier Schmidt had in zijn openingsre de gistermorgen er al op gewe zen dat het streven naar militair evenwicht alleen niet genoeg is. „Er bestaat het gevaar van een wapenwedloop, die door het we derzijdse wantrouwen het even wicht voortdurend hogerop stuwt. Een wapenrace zou ons doel, de veiligheid, in gevaar brengen", aldus Schmidt. Slotverklaring De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Haig roemde gisteren de mate van overeen stemming tussen de NAVO- bondgenoten. „Dit is de meest krachtige boodschap tot nu toe. Het is een unanieme oproep aan de Sowjet-Unie om nu eindelijk ook eens wat aan de vrede te doen, nu de NAVO zo duidelijk die vredeswil heeft getoond", al dus Haig. In de slotverklaring worden eerder bekendgemaakte ontwapenings voorstellen nog eens opgesomd. Die betreffen drie belangrijke terreinen, de strategische kern wapens, de grotere taktische kernwapens in Europa en de om vang van de militaire troepen sterkte aan beide zijden van het IJzeren Gordijn. Wat betreft de grote strategische kernwapens heeft de Amerikaanse president Reagan voorgesteld om in de on derhandelingen met de Sowjet- Unie die op 29 juni aanstaande beginnen vergaande reducties te proberen te bereiken. Reagan wil het aantal grote strategische ra ketten met een derde verminde ren. Voor de taktische langere-af- standskernwapens in Europa heeft Reagan in november vorig jaar al de zgn. nuloptie voorge steld: als de Sowjet-Unie zijn 300 nieuwe SS-20-raketten en de ou dere SS-4 en SS-5-raketten uit gebruik neemt, zal de NAVO af zien van invoering van de ge plande 572 nieuwe atoomraket ten. De NAVO-regenngsleiders herhalen nog eens in hun verkla- De NAVO-conferentie kreeg gisteren een onverwachte gast uit Saoedi- Arabië, de minister van buitenlandse zaken Saoed al Faisal. In een gesprek met de Amerikaanse president Reagan heeft de Saoedische prins gezegd van de Verenigde Staten „een duidelijk teken te ver wachten over waar men staat ten opzichte van deze niet-uitgelokte agressie met voorbedachten rade van de kant van Israel". Volgens Saoed al Feisal deelde Reagan zijn zorg en het begrip van het gevaar van deze situatie. ring dat als de onderhandelingen geen resultaat hebben, die invoe ring wel degelijk moet doorgaan. Ten aanzien van de beperking van de landstrijdkrachten in Oost- en West-Europa heeft Reagan een oud voorstel nog eens van stal gehaald, waarbij wederzijdse sterkteniveaus worden inge voerd op 700.000 man land machttroepen of 900.000 man land- en luchtmachttroepen sa men. Deze-verminderingen zou den in zeven jaar moeten worden bereikt. Het grootste probleem bij de on derhandelingen over wederzijd se troepenbeperking blijft overi gens dat men het wederzijds niet eens is over de werkelijke sterk tecijfers van dit ogenblik De NAVO meent dat het Oostblok een grote conventionele over macht heeft, maar het Oostblok bestrijdt dit. Men vreest in NA VO-knng dat dit probleem voor lopig niet zal worden opgelost. De voorstellen van president Rea gan ten aanzien van de nucleaire bewapening en de troepenbepcr- king zijn door de andere NAVO- partners, zo zei premier Van Agt in Bonn, „als zeer waardevol aan vaard". Dat betekent volgens de premier overigens niet dat de uit komst van de onderhandelingen ook dezelfde zal zijn. „Het is een voortreffelijke opening van de onderhandelingen, de kans van welslagen is optimaal, maar de Sowjet-Unie zal natuurlijk ko men met tegenvoorstellen en daarover zullen we dan uiteraard moeten praten", aldus Van Agt. Aandachtig luisteren de Britse premier Thatcher en de Amerikaanse president Reagan naar toat NAVO-secretaris-generaal Luns te berde brengt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9