Gezinszorg fors uitgedund Stadsvernieuwing ter discussie NCO wijst plan Van Dijk fel af Militairen boos over hogere ontslagleeftijd C Taxichauffeur vermist, politie vreest moord CRM: bezuinigingen kosten dit jaar 2500 banen Specialisten laken beleid Gardeniers Grote brand in Heerlen Onderzoek naar Rood Actie Front 'Verpaupering stad onaanvaardbaar' VRIJDAG 11 JUNI 1982 Binnenland Minister Van Diik. AMSTERDAM (ANP) - De plenai re vergadering van de Nationale Commissie Voorlichting en Be wustwording Ontwikkelingssa menwerking (NCO) vindt het on aanvaardbaar dat minister Van Dijk een grotere greep wil krij gen op de activiteiten van de or ganisatie. De bewindsman wil een bestuurs lid aanwijzen dat besluiten kan opschorten en aan de minister voorlegt, die dan zelf een besluit neemt. Voorts wil Van Dijk de volkenrechtelijke toetsing van subsidieaanvragen uitbreiden met de bepaling dat projecten die onverenigbaar zijn met het Nederlandse buitenlandse beleid niet gesubsidieerd mogen wor den. Dat geldt ook voor activitei ten die strijdig zijn met het door de regering geformuleerde ver- langen naar een goede ontwikke lingsrelatie met bepaalde landen. De NCO noemt deze twee voorne mens in een brief aan minister Van Dijk onverenigbaar met welk subsidiemodel dan ook. Volgens de plenaire vergadering overschrijdt Van Dijk een princi piële grens in een samenwer kingsmodel tussen overheid en particuliere organisaties. De organisatie meent dat de over heid niet sturend mag optreden in activiteiten die in hoge mate gekenmerkt worden door ver schillende opvattingen, normen en waarden. De vergelijking met andere regelingen, waarbij de overheid betrokken is bij activi teiten op het gebied van onder wijs, vorming en media, is meer malen gemaakt en nooit weer legd, zo voert de NCO aan. De doelstelling van de cao is juist met het oog op de inhoud van de educatieve processen ruim ge formuleerd. Voorlichting en vor ming zullen leiden tot verwer king van informatie naar eigen inzichten van mensen, zo stelt de organisatie. Deze visie op de ver houding tussen overheid en par ticuliere organisaties houdt dan ook in dat deze doelstelling geen beperking verdraagt, aldus de unanieme mening van de plenai re vergadering. De brief aan Van Dijk is ook naar de Tweede Kamer gestuurd. Op 1 juli moet over verlenging van het huidige mandaat van de NCO besloten worden. DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van de bezuinigingsope ratie in de gezinszorg zullen dit jaar 2500 arbeidsplaat sen verloren gaan. Minister Hans de Boer van CRM deelde dit gisteren mee tijdens overleg met de vaste kamercommissie voor CRM. In totaal wordt er dit jaar in deze sector 87,5 miljoen gulden omge bogen, te weten 55 miljoen die al vastlagen in het meerjarenpro gramma en 45 miljoen extra we gens overschrijving van de be groting 1981. Van dit bedrag (100 miljoen samen) wordt 12,5 mil joen afgetrokken doordat de ei gen bijdrage in de gezinszorg wordt verhoogd. Daarbij worden de sociale minima ontzien. Ook zal worden geprobeerd te voorkomen dat cliënten geen ge bruik van de gezinszorg zullen maken (vluchtgedrag) als gevolg van het feit dat deze als voorzie ning onbetaalbaar dreigt te wor den. Ten aanzien van de retribu tieverhoging wil De Boer overleg voeren met de centrale raad voor gezinsverzorging. Te denken valt aan twee maatregelen, namelijk Stop CRM op experimenten kinderopvang DEN HAAG (GPD) - Minister De Boer van CRM heeft de subsidie voor 25 experimentele kinderop vangcentra stopgezet met ingang van volgend jaar. Het gaat om centra waar buitenlandse en Ne derlandse kinderen samen wor den opgevangen met als oog merk integratie tussen die kinde ren en ouders te bevorderen. Volgens minister De Boer zal het afhangen van de diverse ge meenten waar de experimentele centra zijn of ze nog kunnen voortbestaan. Hij heeft in enkele gevallen nog 60 procent subsidie toegezegd om zo 53 arbeidsplaat sen te behouden. Dat wordt gefi nancierd uit het banenplan. Voorwaarde is dan dat gemeen ten de andere 40 procent betalen. verhoging van de maximale uur- prijs en verhoging van de bijdra ge voor kortdurende hulpverle ning naar draagkracht. Een verhoging van de maximale uurprijs van 7,55 naar 8,50 gul den betekent een kosten verlich ting ten behoeve van de begro ting van ongeveer 4 miljoen gul den. De minister zei het verlies aan ar beidsplaatsen in 1983 beperkt te kunnen houden doordat dan uit sluitend van natuurlijk verloop zal worden uitgegaan. In een aantal gevallen is hij echter voor uitgelopen op het overleg dat hij gisteren met de kamercommissie had. Daardoor wist hij te voorko men, zo deelde hij de kamer mee, dat bepaalde inrichtingen op grote schaal tot gedwongen ont slagen zouden moeten overgaan. Individuele instellingen die het aangaat, kunnen nu al uitgaan van het beleid dat hem voor ogen staat. De Centrale Raad voor Gezinsver zorging, met wie de minister geen overleg heeft gevoerd ten aanzien van zijn plannen, neemt stelling tegen de extra bezuini ging voor dit jaar met 45 miljoen gulden. De aanvankelijke bere kening van de raad dat op grote schaal werkgelegenheid wegvalt en dus ook vele cliënten van hulp verstoken worden en blij ven, geldt onverkort, aldus een reactie van de raad. Er is alleen wijziging gekomen in de wijze waarop een en ander zal geschieden. In plaats van massa le gedwongen ontslagen treedt nu een massale inkrimping via natuurlijk verloop op. De tarief stijging naar 8,50 gulden noemt de raad aanzienlijk, mede gezien de stijging die afgelopen februari al heeft plaatsgevonden van 6,90 naar 7,55 gulden. Met andere woorden: een stijging binnen an derhalf jaar van 23 procent. UTRECHT - De medische specia listen zijn boos op minister Gar deniers (volksgezondheid) die te kennen heeft gegeven te streven naar het instellen van een stop voor een aantal specialismen. De ledenvergadering van de Lande lijke Specialisten Vereniging heeft gisteravond van haar ver- WËERRAPPORTEN ei w i 1 s S- x oj S <jj 1 1 c 1 Amsterdam regen 21 14 03 De Bilt geheel bew. 22 15 06 Deelen regenbui 22 14 2 Eelde geheel bew. 22 12 0 Eindhoven 24 17 01 Den Helder geheel bew. 20 14 0 Rotterdam geheel bew. 23 15 1 Twente 21 0 03 Vlissingen geheel bew. 23 16 3 Zd.Limburg 23 17 01 Aberdeen 14 10 0 Athene onbew. 25 17 0 Barcelona 26 19 6 Berlijn half bew. 26 9 0 Bordeaux 23 15 06 Brussel geheel bew. 24 17 0 Frankfort 27 15 01 Genève 29 16 11 Helsinki half bew. 10 0 0 Innsbruck half bew. 28 15 0 Klagenfurt geheel bew. 27 12 0 Kopenhagen licht bew. 15 6 0 Lissabon 24 16 0 Locarno 27 16 4 Londen 19 14 3 Luxemburg 25 15 Madrid zwaar bew. 29 18 0 Malaga onbew. 30 18 0 Mallorca half bew. 29 16 0 München onbew. 26 13 0 geheel bew. 24 19 0 Oslo half bew. 17 8 0 geheel bew. 26 16 14 licht bew. 27 18 0 Split onbew. 26 17 02 Stockholm Jicht bew. 12 2 0 Wenen onbew. 24 11 0 regenbui 27 14 3 Casa Blanca geheel bew. 16 0 Istanbul onbew. 15 Las Palmas 23 19 0 Tel-Aviv onbew. 25 18 0 Tunis onbew. 31 16 0 bijstering kennis gegeven over deze plannen. Zij heeft het be stuur gevraagd hierover met de minister in nader contact te tre den. Minister Gardeniers heeft op basis van de ziekenfondswet een ad viesaanvraag ingediend, die erop neerkomt dat vooral voor de spe cialismen chirurgie, interne ge neeskunde en gynaecologie al op korte termijn een halt moet wor den toegeroepen aan de vesti ging van nieuwe specialisten. Het bestuur van de LSV heeft al schriftelijk aan mevrouw Garde niers laten weten dat haar optre den kennelijk de onderhandelin gen tussen de overheid en de specialisten over de zogenaamde afbouw van inkomens door kruist. De specialisten vinden de maatregelen die de minister wil nemen „hoogst onredelijk". In een motie hebben de leden van de LSV gisteren uitdrukkelijk te kennen gegeven dat een voorge nomen beperking van vestiging van specialisten moet worden af gewezen. Men acht dit geheel in strijd met de bedoelingen van het in 1980 gesloten akkoord tus sen overheid en medische spe cialisten, waarin de voorwaarden werden aangegeven voor de on- erhandelingen om tot afbouw van inkomens en veranderingen in het werken van de specialisten te komen. De specialisten vrezen dat op deze manier verder over leg geen betekenis meer zal heb ben en willen daarom dat de mi nister wordt doordrongen van de ernst van de huidige situatie. OSS (ANP) - In Lith (N.B.) bij Oss is een 2-jarig jongetje aan de gevolgen van nekkramp overleden. De crèche waar hij vertoefde is om die reden tijde lijk gesloten. Een zesjarige jon gen die vlakbij het slachtoffer tje woonde, is met nekkramp in het Radboudziekenhuis in Nij megen opgenomen. Hij maakt het goed. Palestijns protest in Den Haag DEN HAAG (GPD) - Het bu reau van de Arabische Liga in Den Haag is gistermiddag ruim vijf uur lang op vreedza me wijze bezet door ongeveer 30 leden van de Palestijnse Vereniging in Nederland. De bezetting was een "symbo lisch protest" tegen het ge brek aan steun voor de Pale- stijnen in Libanon van de landen van de Arabische Li ga, aldus de woordvoerster van de actievoerders, de Pa lestijnse studente Leila Jaf- far. Volgens Jaffar doen de Arabi sche landen weinig meer dan toekijken wat in Libanon ge beurt. "Niet alleen onze men sen, maar ook de Libanezen worden er uitgemoord door de Israëlische invasiemacht. Wat wij willen duidelijk ma ken is dat de Arabische lan den meer politieke en huma nitaire steun moeten geven aan Palestijnen en Libane- De Arabische Liga bestaat uit alle Arabische landen minus Egypte, dat wegens het vre- desverdag met Israël uit de Liga is gezet. De Palestijnse Vereniging in Nederland telt volgens Jaffar ongeveer 100 leden. Morgen organiseert de Vereniging samen met het Palestina Komitee in Amster dam een demonstratie tegen het Israëlische optreden in Libanon. AMSTERDAM (ANP) - De aan houding van een gestolen taxi op de Coentunnelweg in Zaanstad is voor de politie in Amsterdam aanleiding geworden een uitge breide speurtocht op touw te zet ten naar de 28-jarige taxichauf feur J. Siebelink. De recherche vermoedt dat hij om het leven is gebracht. „Daar zijn aanwijzingen voor", aldus een politiewoordvoerder. De man, die gisterochtend met de taxi van de vermiste chauffeur werd aangehouden, zat onder het bloed. Ook had hij een bebloed mes bij zich. „Hij was of nauw bij de vermoedelijke dood van de chauffeur betrokken of hij heeft hem zelf gedood", zei de woord voerder. De verdachte is de 31- jarige J.W. Hij wordt voortdu rend verhoord, maar er is vol gens de recherche weinig uit hem te krijgen. Er komen veel tips binnen, vooral uit de taxiwereld. Behalve de po litie zijn ook vele taxichauffeurs op zoek gegaan naar hun collega. HEERLEN (ANP) - In Heerlen is gisteravond even na acht uur brand uitgebroken in een meu belzaak in het centrum van de stad. Het vuur, dat zich razend snel uitbreidde werd met groot materieel bestreden door de brandweer van Heerlen en Kerk rade. Rond half tien gisteravond had het vuur zich uitgebreid over de vijf aangrenzende panden Een brandweerman raakte gewond en is overgebracht naar het Heer lens ziekenhuis. Over de oorzaak van de brand is nog niets be kend. Even na half elf gister avond was de Heerlense brand weer de brand meester. Op dat moment had het vuur in de Heerlendse Willemstraat bijna dne uur gewoed en waren een meubelzaak en een meubelop slagplaats helemaal uitgebrand Kritiek op rijk als werkgever AMERSFOORT (GPD) - Staatsse cretaris Van Houwelingen (de fensie) heeft het met de christe lijke vakbond van militairen AC OM aan de stok over zijn plannen voor verhoging van de ontslagleeftijd in de krijgsmacht. Dat bleek vanmiddag op de fu siebijeenkomst van de ACOM, waarin de voormalige katholieke en christelijke bond zijn opge gaan. ACOM-voorzitter J. Quartel zei dat verhoging van de ontslagleeftijd defensie de komende jaren mil joenen guldens kost. Hij noemde het plan in strijd met de maat schappelijke ontwikkeling om steeds vroeger met pensioen te gaan. Bovendien zou voor jonge militairen de ruimte voor carriè re worden beperkt. Van Houwelingen kondigde op de bijeenkomst aan, dat hij nog de ze mïiand een definitief stand punt zal bepalen. Hij legde zich nog niet vast op nieuwe leeftijds grenzen. Nu liggen die bij de ma rine op 50 jaar en bij land- en luchtmacht op 55 jaar. De pen sioenleeftijd in de burgermaat schappij gaat weliswaar omlaag, maar ligt nog altijd een stuk bo ven die voor militairen, hield de bewindsman Quartel voor. De voorzitter van de ACOM uitte scherpe kritiek op het Rijk als werkgever. De aantasting van fi nanciële voordelen die militairen hebben, zoals hun ziektekosten regeling, noemde hij een klap in het gezicht van de militaire amb tenaar. Als ambtenaar wordt de militair al twee keer gepakt, als militair nog eens een derde keer, zei Quartel. De overheid kijkt in haar bezuini gingsdrift alleen naar de voorde len die de militair geniet, en niet naar de nadelen, betoogde hij. „Dit getuigt naar onze mening van politiek onbenul of van poli tiek onvermogen. Waar we mee te maken hebben is de misken ning van de bijzondere positie van de militair". Staatssecretaris Van Houwelingen zei dat hij het personeel juist niet de sluitpost van zijn begroting wil maken. Maar hij acht een ver dere afstemming van de rechts positie van militairen op die van andere ambtenaren wel gewenst. Daarbij is geen sprake van een mis kenning van de bijzondere posi tie van de militair, maar Van Houwelingen wees er wel op dat de werkomstandigheden in het leger de laatste jaren nauwelijks afwijken van die bij bijvoorbeeld politie en brandweer. Hij sprak van een „ontmilitarisering van het werkklimaat" doordat de na druk nu ligt op afschrikking in plaats van op daadwerkelijk vechten. Thuiswerkkoning: jaar cel AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse zakenman Matthias G. (55), ook wel bekend als de 'thuiswerkkoning' is door de rechtbank in de hoofdstad tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichting, meermalen gepleegd. De rechtbank achtte bewezen dat G. vier beleggers ongeveer zestigdui zend gulden afhandig heeft gemaakt door hen te bewegen geld te inves teren in een van zijn schertsfirma's. Het betrof een bedrijf met de naam "Algemeen Financieringsinstituut' Via aanlokkelijke advertenties, waarin een rendement van 14 procent werd beloofd, wist G. velen over te halen hun spaargeld bij dit 'insti tuut' te beleggen. De chauffeurs zijn erg verbitterd, zei de politiewoordvoerder. Hij herinnerde aan de moord op de Amsterdamse taxichauffeur Jan Scholts. wiens stoffelijke over schot vorig jaar oktober op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag in de Gemeente Alkcmade werd gevonden. Hij werd voor een buit van driehonderd gulden ver moord door drie inmiddels ver oordeelde jongelui. (Van onze correspondent) HUIZEN - Naar aanleiding van de aanslag op het huis van Meindert Leerling, voorman van de Refor matorisch Politieke Federatie, is een onderzoek gestart naar de or ganisatie Rood Actie Front Ne derland. Donderdag reisde een aantal rechercheurs van de Hui- zer politie, vergezeld door colle ga's van de Hilversumse politie, naar Den Haag. om bij de Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) inlichtingen inwinnen over de RAFN De organisatie Rood Actie Front eiste onlangs de verantwoorde lijkheid op voor de aanslag op het huis van Leorim j in Huizen. De woning werd op 27 mei ge troffen door een molotov-cock- tail. De brandbom zorgde voor een brandje, dat door de familie Leerling zelf kon worden ge blust. Sinds de aanslag wordt het huis van de RPF-voorman door de politie van Huizen extra in de gaten gehouden. De Hilversumse politie is mee naar Den Haag omdat het Front ook in Hilversum eens van zich deed spreken. Een raam van een TROS-gebouw werd met een steen ingegooid. Gescheiden mannen uiten protest DEN HAAG (ANP) - Het ar rest van de Hoge Raad van 27 november vorig jaar, waarin pensioenrechten van ge scheiden mensen werden toegekend aan beide ex-part ners, is bijzonder on rechtvaardig. Er liggen al voorstellen tot beperking van de alimentatieduur, en de rest is dubbelop, zo meent de stichting Organisatie Ge scheiden Mensen, die giste ren werd gehoord door de vaste tweede kamercommis sie voor ambtenarenzaken en pensioenen. Over die pensioenen gaat het. Gescheiden mannen moeten, als het arrest van de Hoge Raad gehandhaafd wordt, er op rekenen dat hun pensioen gedeeltelijk aan de ex-vrouw wordt toegekend. Als inmid dels de gescheiden man is hertrouwd, en kinderen tot zijn last heeft, komt het gezin tekort. De ex-vrouw daaren tegen, gaat sowieso met pen sioen als de man 65 jaar wordt. Als zij jonger is dan haar ex-man, is dat een riante vervroegde pensionering, zo meent de stichting Als zij bovendien opnieuw trouwt, krijgt zij te zijner tijd pensioen bovenop pensioen, "zonder dat aan een ar beidsproces is deelgeno- DEN HAAG (GPD) - De vergrote inspanning voor de stadsvernie- wing zal ten koste gaan van de nieuwbouw van woningen. Mi nister Nypels van volkshuisves ting zei gisteren op een persbij eenkomst: „De nieuwbouw moet mogelijk op een lager peil om an dere zaken te bekostigen". Dat standpunt leidt tot conflicten met de twee landelijke koepels van woningbouwcorporaties, de Woningraad en het NCIV, die beiden aandringen op een hoog nieuwbouwprogramma, naast een verhoogde stadsvernie- wingsinspanning. De Nationale Woningraad acht de bewinds man niet capabel genoeg om bin nen het kabinet het volkshuis- vestingsbelang genoeg te verde digen tegen de bezuinigings- drang. Volgens Minister Nypels heeft de daling van aantallen te bouwen woningen niet tot gevolg dat de werkloosheid in de bouw nog verder stijgt. „De toename van groot onderhoudsbeurten bij be staande woningen zal het verlies aan werk in de nieuwbouw com penseren. Wel is voorwaarde dat de vakopleiding nog veel verbe tert", aldus de minister. De nieuwe minister op volkshuis vesting heeft gisteren in een brief aan de Kamer zijn beleid uiteengezet. Op een persbijeen komst diezelfde dag zei hij méér dan wat daar in staat. Enkele ka merleden hebben zich deze week al uiterst verbolgen getoond om dat Nypels wel zijn beleid met de pers door wilde spreken terwijl de Kamer van niets wist. De Ka mer zal waarschijnlijk volgende week met de bewindsman in de bat gaan Als belangrijkste actiepunt ziet Nypels het op gang brengen van een ander stadsverniewingsbe- leid dat zich helemaal zal richten op het zoveel mogelijk uitvoeren van onderhoudsbeurten. Nypels wil niet langer ingrijpende reno vaties en zal zonodig lopende re novatieplannen terugdraaien. Volges hem gaan veel veui die plan nen in tegen de wens van bewo ners die slechts kleine verbete ringen tegen lage kosten zouden wensen. Via een wetswijziging wil hij bewoners het recht geven renovatie te weigeren. Veel ge meenten hebben juist de afgelo pen maanden geprobeerd onwil lige huurders via de rechter te dwingen renovatie te accepteren Minister Nypels is het met die gerechtelijke acties niet eens. Hu ROTTERDAM (ANP) - Aantasting van het proces van stadsvernieuwing van binnenuit en buitenaf dreigt een graflucht op te roepen. Het moet ernstig worden afgeraden aan stadsvernieuwing een gerin ge prioriteit te geven. Het nemen van risico's is daar bij onontkoombaar. Dit Minister Nypels (D'66). de Rotterdamse wethouder stadsvernieuwing Jan van der Ploeg gisteren in de gemeenteraad in een soort van afscheidscollege, nadat hij de afgelo pen acht jaar het Rotterdamse stadsvernieuwings proces een nieuw, landelijk voorbeeldig, leven heeft ingeblazen. Volgens Van der Ploeg, verkeert veertig procent van de stad Rotterdam in een slechte staat en woont de helft van de bevolking in een uitzonderlijk slechte woonomgeving. "Als we daar niets aan doen, ver paupert de stad met alle gevolgen voor de wijken (toenemend vandalisme, criminaliteit en drugge bruik) van dien". overweegt alle gemeenten een brief over de kwestie te sturen. Nypels wil in het algemeen be vorderen dat bewOMM Kif hun eigen woning opknappen. Bij de minister van financiën zal hy aandringen op het opnieuw af trekbaar stellen van onderhoud aan woningen. Als kamerlid heeft Nypels dit jaar aangedrongen op een speciale noodsubsidie voor kopers van woningen die door de hoge ren testand in financiële moeilijkhe den zijn geraakt. De vonge mi nister Van Dam heeft die subsi die altijd ontraden maar vond een kamermeerderheid tegen over zich. Nypels ziet nu als mi nister ook „meer moeilijkheden bij de invoering dan ik gedacht had". Hu zei nog wel te streven naar het invoeren van de specale subsidieregeling per 1 juli. Minister Nypels heeft in antwoord op vragen vanuit de Tweede ka mer geen harde garantie kunnen geven over het onverkort hand haven van de isolatiesubsidie voor koopwoningen dit jaar Er bestond vrees in de Kamer dat in de Voorjaarsnota mogelijk op de ze post gesnoeid zal worden. Ny- peb Mi dat da varwachÜnMP dia gewekt zyn zoveel mogelijk ge honoreerd zullen worden".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7