Links zoekt samenwer] Vrouwen opvangcentra krijgen meer woningen PPR: gezamenlijk optrekken; PSP: progressief college vormen Leidse stadsrubriek VRIJDAG 11 JUNI 1982 Wandelaars halen allen de eindstreep LEIDEN - Terwijl muziekvereni ging Concordia speelde werden gisteravond op het Vijf Meiplein de deelnemers van de Avond vierdaagse, georganiseerd door wandelsportvereniging Zuid- West. binnen gehaald. Alle deelnemers haalden dit jaar de eindstreep. Een aantal overigens wel hinkend, omdat op de voet zool een fraai gevormde blaar zat. Gelukkig voor hen was des kundige hulp aan de finish aan wezig. Dit jaar liepen er in totaal 498 deel nemers mee. Vorig jaar waren dat er 469. Kinderen in de kleu terleeftijd liepen vijf kilometer; de overige deelnemers tien of vijftien. Elke deelnemer ontving een herin nering; groepen bestaande uit vijftien of meer personen ontvin gen de K.N.B.L.O. groepsprijs. Toewijzingsnormen niet versoepeld De deelnemers aan de avondvierdaagse werden gisteravond i de Montgomerystraat. Zuid-West feestelijk ingehaald; hier lopen zij i LEIDEN - Vrouwen in opvang centra krijgen van de gemeente geen voorrang bij de toewijzing van woningen. Ook de normen voor de registratie als woning zoekende worden voor deze groep vrouwen niet versoepeld. Wel wordt het aantal woningen dat jaarlijks speciaal voor vrou wen in opvangcentra wordt gere serveerd verdubbeld van vier naar acht. Dat besloot de raadscommissie voor de volkshuisvesting gister avond. De vergadering van de commissie werd bijgewoond door medewerksters van het Vrouwen Opvang Centrum en van Cortona. Zy hadden de commissie een brief geschreven, waarin de proble men uiteen werden gezet. Met LEIDEN - De PPR wil met D'66, PvdA, PSP en CPN bij de onderhandelingen over een nieuw te vormen college van B en W geza menlijk optrekken. Dat blijkt uit een brief die de PPR naar de vier andere partijen heeft gestuurd. De PPR constateert daarin dat een college van de vijf partijen, die bij de laatste verkiezingen samen teruggingen van 21 naar 19 ze tels, onmogelijk lijkt te zijn ge worden. Om de invloed van links in het nieuwe college en op de samenstelling van het college programma toch zo groot moge lijk te maken, heeft de PPR de vier andere linkse partijen voor een gemeenschappelijk gesprek uitgenodigd. Daarin zou moeten worden besproken wat de pro grammatische inbreng van de verschillende progressieve par tijen bij de collegevorming zou moeten zijn en wat de mogelijk heden zijn op grond van de ge talsmatige verhoudingen van de partijen in de nieuwe gemeentee- raad. In elk geval vindt de PPK aat De- paalde wethoudersportefeuilles (Advertentie) De wimpels wapperen weer vrolijk heen en neer links en rechts van ons vertrouwde STEEDS-vignet. Maar dat vertrouwde zal wel slijten want vandaag is het de aller laatste keer dat deze rubriek verschijnt. We stoppen er mee. Niet omdat we er geen zin meer in hebben maar om dat René van der Velden te rugkeert naar het zuiden des lands en Jaap Visser er wei nig voor voelt om in z'n een tje verder te gaan. Voor de liefhebbers van deze rubriek is er één troost; in de boekhandel en bij de sigaren- boer en boerin ligt het boek STEEDS; een uitgelezen se lectie van artikelen die vanaf het begin van deze rubriek, 6 februari 1980, tot en met vori ge maand in STEEDS heb ben gestaan. Artikelen over (on)gewone Leienaars voor (on)gewone Leienaars. Een fraai boek, al zeggen we het zelf: 200 pagina's dik, 31 hoofdstukken lang en flink wat millimeters breed, 't Puilt ook nog eens uit van de foto's en op elke pagina staat een kunstig lijnenspel. De prijs hebben we laag weten te houden: een tientje. Enige haast is geboden voor wie het boek nog op de plenk wil krijgen. Als de verkoop hetzelfde tempo aanhoudt als de afgelopen week dan zijn over anderhalve week alle duizend exemplaren uitver kocht. Sinds de presentatie, vorige week woensdag in de Stadsgehoorzaal, hebben we ongeveer 400 boeken ver kocht. De overige zeshon derd zijn nu bijna allemaal de deur uit en liggen bij de meeste losse verkoopadres sen van het Leidsch Dagblad in de stad. Vanaf vandaag is STEEDS op 25 adressen verkrijgbaar: bij het kantoor van het Leidsch Dagblad, bij de boekhandels Cazemier (Kopermolen en Vijf Meiplein), het Nieuwe Boekhuis (Breestraat), de Boekelier (Breestraat), de Walk In (Breestraat), Elve/La- bor Vincit (Nieuwe Rijn), Kooyker (Nieuwe Rijn), de Papermill (Haarlemmer straat), Zandvliet (Haarlem merstraat). de Boeckhalle (Prinsessekade), de NS-kiosk in de stationshal, muziekcafé Scarabee (Pieterskerkchoor- steeg), de sigaren- en tyd- schriftenwinkels Janssen (Korevaarstraat). Busch (Lange Mare), Nieuwenburg (Beatrixstraat), Mikes tabac- in linkse handen moeten komen (of blijven). De partij noemt: ruimtelijke ordening, verkeer, volkshuisvesting, onderwijs, werkgelegenheid en culturele minderheden. Van progressieve wethouders kan volgens de PPR verwacht worden dat zij "op deze essentiële beleidsterreinen een linkse politiek voeren, hetgeen des te meer klemt gezien de hui dige economische omstandighe den". De Socialistiese Party, die met één zetel in de nieuwe raad is geko men, is door de PPR niet uitge nodigd voor het gesprek. Mogelijk De PSP heeft ook een brief ge schreven, gericht aan de leden van CPN, D'66, PPR, PvdA en SP. De PSP verklaart dat de vor ming van een progressief meer derheidscollege getalsmatig mo gelijk is. "Mede gelet op het feit dat geen van de linkse/progressieve partij en medewerking aan een derge lijk college heeft uitgesloten, is de PSP van mening dat er zo spoedig mogelijk een overleg over programma en samenstel ling van een zogenaamd progres sief college op gang gebracht moet worden". Alleen een gebrek aan overeen stemming zou volgens de PSP reden mogen zijn om van zo'n college af te zien. "Noch ervarin gen uit het verleden, noch wan trouwen in het nieuwe mogen voorshands reden zijn om zo'n college uit te sluiten". De partij wijst op de "vry unieke situatie dat, ondanks een ver- rechtsing in Nederland, Leiden opnieuw een progressieve meer derheid kent. Juist in een tijd van bezuinigingen is het van het grootste belang deze meerder heid te gebruiken voor een pro gressief college". Voor de PSP vormen de kernpun ten van PSP, CPN en PPR nog steeds het uitgangspunt voor het te voeren beleid. De kernpunten zijn inmiddels naar de SP ver stuurd met het verzoek er op kor te termijn op te reageren. PSP-er De la Mar verldaarde dat de drie partijen (PSP/CPN/PPR) be sloten hebben om gezamenlijk de gesprekken met de andere partijen te voeren. CPN-raadslid sprak gisteravond de college- vorming. en de PPR en wil daar na de ver kiezingen aan vasthouden, zo verklaarde Brands. "Misschien dat in de toekomst de samenwer king nog hechter kan worden". "Wij gaan ervan uit dat de SP een linkse partij is. Als de SP ak koord gaat met de kernpunten, dan is wat ons betreft een links college nog altijd mogelijk", al dus Brands. Hij sloot niet uit dat PvdA of D'66 zo'n college niet zullen aanvaar den. Ook in dat geval zal de CPN - net als de PPR - blijven mee praten, zolang er invloed kan uit gaan van de kernpunten. Vol gens Brands weigert de PSP met CDA of WD te praten. Brands verklaarde verder dat de drier linkse partijen gezamenlijk één 'wethouder-kandidaat zullen willen leveren. Namen wilde hij nog niet noemen. "Anders krijg je vier jaar lang te horen: Die had ook wethouder willen worden" De PvdA heeft de partijen echter afzonderlijk voor een gesprek uitgenodigd. De gesprekken zou den komende maandag (D'66 en PPR), woensdag (PSP, CPN en SP) en donderdag (CDA en WD) kunnen plaatsvinden, zo stelt de PvdA voor. George Gussenhoven op de cover van het boek STEEDS: "Ik weet van niets". Dat was ook zo toen hij voor deze foto van Reinout van Gulick poseerde, uit protest tegen de aanleg van het bruggetje Guusje. De ontwerper van het bruggetje, Jean Piret, heeft Guusje op de foto ingetekend. en lectuurshop (Hooglandse- kerksteeg), Fielemon (Bevrij dingsplein), Zwarts (Willem Klooslaan), Scheffer (Groe- nesteeg). Tros (Hoge Rijn dijk), Van Gent (Kempenaer- straat, Oegstgeest) het Ha vannahuis (Winkelhof Lei derdorp) en de PTT-agent schappen in de Herenstraat en op het Diamantplein. Herkauwers Stadswacht George Gussenho ven wist gisteren nog van niets. Hy was heel verbaasd toen we hem vroegen hoe dat nou voelt om op de 'cover' van een boek te prijken. Gussenhoven heeft nog geen tijd gehad om STEEDS te ko pen: "Ik had jullie boek vori ge week by de presentatie in de Stadsgehoorzaal willen kopen maar toen was ik plot seling verhinderd. Als ik het goed begrijp moet ik me nu geloof toch gaan haasten". Nog meer verbaasd is Gussen hoven wanneer we hem ver tellen dat we stoppen met de rubriek. In dat geval wil hij nog een allerlaatste tip kwijt: "Ik erger me kapot aan al dat onkruid in de stad. Wanneer je bijvoorbeeld van de Lange Mare de Caeciliastraat inkijkt dan zie je een compleet wei land". Volgens Gussenhoven is het welig tieren van onkruid te wijten aan gekissebis tussen de gemeente-afdelingen 'groen' en 'bestratingen'. "Niks gekissebis", merkt groenman Siebenga op: "Wij hebben niets in de straten te zoeken. Voor het vuil tussen de straatstenen en dus ook voor het onkruid is de reini gingsdienst verantwoorde lijk". "Dat klopt", bevestigt reini gingsdirecteur Frans van Overmeire, "maar sinds de gemeenteraad ons jaren gele den heeft verboden om che micaliën te gebruiken, doen we niets meer aan het on kruid. We kunnen moeilijk één voor één de sprieten tus sen de straatstenen vandaan trekken. Bovendien heeft lang niet iedereen een hekel aan onkruid. Die kabouter, Freerk Gerkema, die we vroeger in de gemeenteraad hadden, vond onkruid hard- stikke leuk want dan konden er gezellig koeien in de Bree straat grazen". Het onkruid van de Breestraat zit onder het rode asfalt. De koeien kunnen dus beter naar de Caeciliastraat verhui zen. Op de Breestraat geven ze toch maar karnemelk. Hoogste nood Wethouder sportzaken Dick Tesselaar krabt zich nog eens flink in de baard; zich afvra gend of hy Ton Menken uit de problemen kan helpen. Want Piet Beers, een oud-me dewerker van Ton Menken, heeft beslag laten leggen op dne van de vier hallen van de Leidse ijsmagnaat. De deur waarder heeft zowel de ijsba nen van Leiden, Rotterdam als Dordrecht 'in beslag' ge nomen. Oorzaak: de enorme name de eis dat men twee jaar in het bevolkingsregister moet staan ingeschreven, voordat men zich kan laten registreren zou voor niet-Leidse vrouwen in de centra een praktisch onmogelij ke voorwaarde zijn. Zij kunnen zich niet zonder meer uit het bevolkingsregister van hun oorspronkclyke gemeente laten uitschryven, omdat het ver blijf in de centra van tijdelijke aard is. Bovendien kan uitschry ving problemen scheppen met een (bijstandshiitkering Ook de toewijzing van woningen is volgens de briefschrijfsters in Leiden een groot probleem. De wachttijd zou in de praktijk vijf jaar duren. "Gezien het feit dat de opvang van tijdelijke aard is een onmogelijke zaak' Zij wij zen erop dat in een aantal andere gemeenten de regels veel soepe ler zijn. Aan de hand van enkele praktijk situaties geven zy aan welke knelpunten bestaan in de ge meentelijke regels voor registra tie als woningzoekende en toe wijzing van woningen. Streng Koster Favier onderscheiden LEIDEN - Koster B. Favier van de Betlehemkerk aan de Driftstraat kreeg gistermiddag in de koffie kamer van het stadhuis de ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau opgespeld. Dit in verband met het feit dat Favier binnenkort xvordt gepensioneerd. Burge meester Goekoop was degene die de handeling voltrok. Op de foto toont een kleindochter grote be langstelling voor opa's medaille. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting erkende dat Leiden strenge regels heeft voor regi stratie als woningzoekende. "Met registratie alleen ben je er nog niet. Een normale wachttijd is toch ongeveer drie jaar", aldus Tesselaar. Hy schatte het aantal vrouwen dat jaarlijks een beroep op de ge meente zou doen voor een wo ning op dertig tot veertig. De Bril kwijt LEIDEN - Een 24-jarige Hage naar heeft zijn auto vannacht aan de kant van Rijksweg 4 neer moeten zetten omdat hij de weg niet goed meer kon onderschei den. Oorzaak van zyn bijziend heid waren noch mist, noch dronkenschap, maar het feit dat de Hagenaar zijn bril thuis had gelaten. De Hagenaar nam een taxi naar huis en zou vandaag, met bril, terugkomen om zijn au to op te halen. LEIDEN - Op de Rijksweg 44 ter hoogte van Holiday Inn is gister middag een personenauto volle dig uitgebrand. De oorzaak van de brand u;as waarschijnlijk kortsluiting. De bestuurder, een 22—jarige Amsterdammer, wist de auto tijdig aan de kant te zet ten en eruit te stappen. wethouder zei er geen voorstan der van te zyn om deze vrouwen voorrang te geven, omdat dat ten koste zou gaan van andere wo ningzoekenden. Hij wees erop dat alleen de mensen met een medische indicatie en mensen die in een te renoveren huis wo nen voorrang krygen. Van Oosten (PPR) en Ponsen (PSP) vonden dat de eisen van de vrouwen gerechtvaardigd zyn, maar de meerderheid van de commissie deelde het standpunt van de wethouder. Glaubitz (D'66) onderstreepte dat Leiden over dit probleem met de ge meenten in de regio moet gaan praten. De commissie steunde in meerder heid de suggestie van Glaubitz om het aantal woningen dat jaar- lyks gereserveerd wordt voor Cortona en het VOC te verdub belen. Beide opvanghuizen kry gen elk de beschikking over twee woningen per jaar. Dat bleek onvoldoende. De twee woningen van dit jaar voor het VOC zyn al in gebruik, terwijl er sprake is van nog enkele noodsi tuaties. Twee huizen per jaar voor vrouwen uit het VOC en Cortona blyken nu al te weinig, aldus de briefschrijfsters. "Betaling liggeld kan in termijnen" LEIDEN - Het is mogelyk de (ge stegen) liggelden voor plezier vaartuigen en havengeld in ter mijnen te betalen. De gemeente zou dit op ruime schaal bekend moeten maken. Zyn B en W daartoe bereid? Dat vraagt WD-raadslid De Vnes aan het college. Het liberale raadslid wil ook weten of B en W bereid zyn om voor de (veelal drastische) verhoging een tegen prestatie te leveren in de vorm van een vaste ligplaats. Volgens De Vries is lang niet icdcr- een op de hoogte van de moge- lykheid om m termijnen te beta len. De recente verhoging van haven- en liggelden blijkt voor veel eigenaren nauwelijks en in ieder geval niet in eens op te brengen, aldus het raadslid in een toelichting op zyn vragen. Het recht op een vaste ligplaats ("niet meer dan redelyk") wil hy vastgelegd zien in de verorde ning op het haven- en liggeld, zo dat duidelyk is dat het geen gunst maar een recht is. door René van der Velden Jaap Visser schulden die Menken by Sporeco bv heeft. Het bedrag loopt in de tonnen. De Men- kenhal in Enschede is buiten schot gebleven omdat deze hal al door de gemeente wordt aangepakt. Piet Beers is directeur van de exploitatiemaatschappij Spo reco die een paar jaar geleden werd opgericht "om Ton uit de problemen te helpen". Ton Menken was in de rode cyfers beland doordat zijn avontuur met de Rekreon- groep flopte. In deze beleg gingsmaatschappij had Men ken twee van zijn ijsbanen in gebracht. Na het springen van Rekreon dreigde hij deze ysbanen te verliezen. Sporeco nam de exploitatie van de ijsbanen in Leiden en En schede op zich. In januari van dit jaar, toen het financieel wat beter met hem ging, nam Menken de ijsbanen terug. Zyn schulden behield hij. In een interview in deze krant zei Ton Menken vorige maand dat de schuldenlast die tydens het 'pachtersbe wind' van Sporeco is opge bouwd hem dreigt te nekken. Beers heeft daar flink de pest over in: "Wy zyn door de schulden die Menken by óns heeft in de problemen ge raakt en niet andersom". Volgens Beers is het allerminst verwonderlyk dat Menkens ijsbanen-project tot misluk ken is gedoemd: "Elke Ne derlandse kunstysbaan draait op dit moment met enorme verliezen. Zo'n één miljoen gulden per baan per jaar. Dat wordt door plaatse lijke en provinciale overhe den opgevangen. Als particu lier is het niet meer rond te breien". Bedenkelijk Een jaar lang heeft CDA-er Van Zyp (evenals zijn grote voor man een wielerspecialist) driftig in de notulen van raadsvergaderingen zitten snuffelen. Vlak voor de ver kiezingen presenteerde hy CDA-er Vink (links) toont colüga Van Zijp iets smeuïgs tijdens een raadsvergadering. Van Zyp heeft een jaar lang. vooral tijdens raadsvergaderingen aan een smeuïge bloemlezing gewerkt Over zyn eigen partij kon *uj niets vinden zyn bloemlezing 'humoristi sche voorvallen': allerlei op merkingen van raadsleden van andere partyen die el kaar voor rotte vis uitschel den. "Wy zyn niet zó", be weerde Van Zyp Wy beloofden vorige week de bloemlezing aan te vullen door eens in de beerput van het CDA te roeren. Hoe vreemd...; een week roeren blykt te kort om iets uit de put op te diepen. Of Van Zyp heeft gelyk en de CDA-ers zyn inderdaad nogal saai. In Van Zyp's bloemlezing komt het CDA één keer voor Als lydend voorwerp Het PvdA-raadshd Leo Meijer (te genwoordig gemeentevoor lichter) noemde CDA-er Hell- muth Dnessen in december 1976 "de Idi Amin van de Sleutelstad". Daarmee was voor Van Zyp de kous af als beschryving van dit voorval Maar voor ons niet. Meyer was niet voor niets 'pissend' Dnessen had op een kinder achtige manier wraak geno men op de PvdA-fractie die zich in zyn ogen veel te eigen zinnig gedroeg Hellmuth had zyn party aangezet tot sa botage van een middag-ver- gadenng tydens de begro- tinsgbehandeling. 's Avonds nam het CDA wederom op een kinderachtige manier wraak op de PvdA. By de verkiezing van de PvdA-er Groos in de raad van beheer van het streekenergiebedryf weigerden Dnessen en de zy- nen, onder wie Jan van Zyp. hun stembneQes in te leve ren... Er heeft geen onvertogen woord uit de kelen van de CDA-ers geklonken; we ge ven het toe Maar we voor spellen dat als Jan van Zyp nog eens een bloemlezing van bedenkclyk gedrag van raadsleden zou willen geven, dat hy daar in een jaar niet mee klaar is. Het kost hem jé- ren. als hy het gedrag van zyn eigen party erby betrekt

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3