Gif gevonden in Wassenaar Rondweg plotseling geopend eidse "Verbouwing van agenda Cultureel Centrum moet goedkoper Brug Koudenhoorn mag van provincie RCL moet beter boekhouden Cyanide in bodem bij voormalig gasfabriekterrein Stad en rand AG1NA 2 Zoeterwoudenaren bouwen feestje in Dorpsstraat ZOETERWOUDE - Met de openstelling van de Provin ciale weg 17 gisteren is in Zoeterwoude de klok in een klap tientallen jaren terugge draaid. Er kan weer rustig overgestoken worden sinds de omleidingsweg officieus geopend is De officiële ope ning is op 3 september. Door een plotselinge beslissing van de provincie werd de weg eerder dan gepland in gebruik genomen. Gistermorgen namelijk ble ken de reconstructiewerk zaamheden bij de oprit naar Amsterdam enorme files te veroorzaken die tot bij Swet- terhage stonden. In overleg met de rijkspolitie is toen be sloten de omleidingsweg, die al geasfalteerd was, open te stellen. Rond het middaguur vond de voor Zoeterwoude historische gebeurtenis plaats. Burgemeester Hou dijk verzette een bord dat het inrijden van de weg onmoge lijk maakte en enkele secon den later raasde het verkeer rechtdoor, met een flauwe bocht om Zoeterwoude heen. Voor de burgemeester was het ook niet zomaar een opening. Houdijk over zijn gevoelens: "Toen ik dat bord wegtrok ging er echt iets door me heen. Je werkt hier zolang naar toe en dan is zo'n mo ment heel wat meer dan zo maar een opening". In alle haast werd na het be kend worden van de open stelling van de rondweg spontaan een feest op touw gezet door drie bewoners van Dorpsstraatbewoners vieren de openstelling van de omleidingsweg. de Dorpsstraat. Gisteravond half negen was de Dorps straat versierd met vlaggen om uiting te geven aan de grote blijdschap nu het ver keer niet meer door de smalle straat scheurt. Alleen burge meester Houdijk kwam nog luid toeterend de straat bin nenrijden, de leden van het comité "Verkeer(s)weg" wa ren er toen al. Burgemeester Houdijk sprak de comitéle den bemoedigend toe. "Nu wordt het menens, mensen", hiermee doelend op de orga nisatie van de groots opgezet te feestweek van 3 tot en met 11 september. De voorzitter van het comité Van Winden vertelde dat Zoeterwoude nog niet voorgoed van het doorgaand verkeer is verlost. "We sluiten de rondweg vlak voor de officiële opening nog een keer af om de bevolking het verschil te laten zien". Wanneer de weg officieel open is gesteld kan Zoeterwoude zich een week lang in allerlei feesten storten. Het definitie ve programma hiervoor is zo juist voltooid. Het spontaan georganiseerd 'dorpsfeest' van gisteravond vormde al vast een voorproeve. Voorschotense commissie: VRIJDAG 11 JUNI 1982 VOORSCHOTEN Burgemeester en wethouders van Voorschoten moeten snel met plannen komen die een soberder uitvoering van de verbouwing van het Cultu reel Centrum inhouden dan was gepland. Dat is de op dracht die de wethouders gisteravond meekregen van de raadsleden. De renovatie blijkt namelijk zo'n 600.000 gul den duurder uit te vallen, een bedrag waar Voorschoten nu overigens de financiële ruimte niet voor heeft. Een paar maanden geleden ging men nog uit van een bedrag van 1,4 miljoen voor de opknapbeurt. Deze mededeling gedaan door wet houder Van Dalen in de gecom bineerde raadscommissieverga dering die gisteravond plaast- vond deed de stemming over de verbouw even omslaan. Archi tect De Bruin lichtte het voorstel voor het opknappen uitvoerig toe. De doelstelling blijkt te zijn dat maximaal gebruik van het gebouw mogelijk wordt gemaakt (zogenaamde optimalisering). Daartoe wordt het centrum van binnen verbouwd en aan de bui tenkant komt een gang en een uitbouw erbij, waardoor bereikt kan worden dat er naast de grote zaal ook nog een centrumzaal komt. De commissieleden hoor den dit hele verhaal aan en von den het allemaal wel prachtig, totdat de mededeling over de fi nanciële kant van de zaak kwam. Het was uiteraard een tegenvaller, WASSENAAR - Het terrein van de voormalige gasfa briek aan de Johan de Wittstraat in Wassenaar is ver vuild. Grondmonsters hebben aangetoond dat de grond naast het in aanbouw zijnde gemeentekantoor onder andere cyanide bevat, een zwaar kankerverwekkend gif dat vrij gemakkelijk in water oplost. De tot nu toe afgegraven grond is verpakt in plastic zakken en opge slagen op het gemeenteterrein. Volgens de gemeente en de regio nale inspectie voor de volksge zondheid is er geen direct ge vaar. De grond zal echter wel na-, der moeten worden onderzocht om te bepalen wat er nu allemaal precies in zit. De provincie en de gemeente bekijken nu wat er verder gedaan moet worden. De grond is al meer dan vijftig jaar vervuild. Eind vorige eeuw werd de steenkoolvergassingsfabriek aan de Johan de Wittstraat in ge bruik genomen. In 1926 is die fa briek afgebroken. Bij de vergas sing van het steenkool kwam teer en amoniak vrij. Volgens de gemeente is er geen re den voor paniek. "Het zit al meer dan vijftig jaar in de grond. Het heeft nooit gevaar opgeleverd", aldus de gemeentelijke voorlich ter Kan. Ook de regionale inspec tie voor de volksgezondheid meent dat er geen reden tot grote ongerustheid is. "Zolang je er niet mee in aanraking komt is het niet erg", aldus een woord voerder. Eerst moet grondig wor den onderzocht hoe groot de hoeveelheden zijn. Ook zal uitge zocht moeten worden of het grondwater in verbinding staat met het water in de wingebieden. Mocht dat zo zijn dan is er wel gevaar voor de volksgezondheid. Overigens, Menken gebruikt het water uit de Wassenaarse winge bieden in de melkfabriek. Drie maanden geleden heeft de ge meente Wassenaar de vervuiling aan de provincie gemeld. Eerder zijn er al gifconcentratie's in Wassenaar gesignaleerd. Zo wer den door de Socialistische Partij in februari vorig jaar schriftelijk twee plaatsen gemeld. In haar schrijven noemde de partij toen de Papeweg, de Hogeboomse- weg en Duinrell. Deze plaatsen staan op de lijst van de provincie om onderzocht te worden. Ge- meentevoorlichter Kan ant woordde toentertijd dat "de ge meente een gedegen inzicht in de huidige en in vroegere tijden plaatsgevonden afvalstortingen heeft". Of de nieuwe vondst op het oude gasfabriekterrein daar bij behoorde was vanmorgen niet duidelijk. Het terrein waar de gasfabriek in de vorige eeuw werd gebouwd aan de Johan de Wittstraat in Wasse naar. De grond is hier vervuild met cyanide. Er moet nog onderzocht worden hoe groot de hoeveelheden van dit kankerverwekkend gif zijn. VOORSCHOTEN - Omdat de gemeente Voorschoten niet op tijd een bouwplan heeft ingediend, heeft het geen toe stemming van het ministerie van volkshuisvesting gekre gen om in Noord-Hofland eenheden voor één- en twee persoonshuishoudens te bou wen. De kans dat nog dit jaar het groene licht wordt gege ven voor deze bouw is dan ook uiterst gering. Dit staat te lezen in een brief van het ministerie aan de stichting jongerenhuisves ting in Voorschoten. Deze stichting stuurde in maart een brief naar de minister waarin zij schreef diep ge schokt te zijn dat de bouw van kleine wooneenheden geen doorgang kon vinden. Tevens vroeg de stichting of het ministerie dit besluit niet wilde terugdraaien. Eind fe bruari nam het ministerie de beslissing dat Voorschoten in 1982 geen subsidie meer zou krijgen voor de woningbouw. Voorschoten te laat met bouwplan Alle raadsfracties spraken toen hun teleurstelling uit over het feit dat het panklare plan om 84 eenheden in de wijk Noord-Hofland te bou wen hiermee in de ijskast werd gezet. In de brief van het ministerie staat dat voor de uiteindelij ke verdeling maar 752 woon eenheden waren voor 120 Zuidhollandse gemeenten. "In overleg met de Advies commissie Verdeling Rijks- steun Woningbouw heb ik laatsgenoemd aantal (752- red.) verdeeld over reeds bij myn dienst ingezonden plan nen. Op het tijdstip van ver deling had de gemeente Voorschoten het plan nog niet bij mijn dienst aangebo den". Jaarlijks vindt er in september een herverdeling plaats van de toewijzing van woningen aan de verschillende gemeen ten. Zowel de stichting als de gemeente hopen dat Voor schoten dan niet wordt ver geten. Naar het nu laat aan zien zal deze wens niet ver vuld worden. Bij het ministe rie is op dit moment al be kend dat er voor dit jaar ten minste voor 2400 wooneenhe den plannen worden en zijn ingediend. "Van een mogelij ke herverdeling van niet be nut contingent in de maand september van dit jaar moet u overigens weinig verwach ten", schrijft het ministerie dan ook aan de stichting. Het resultaat hiervan zou zijn dat de toewijzing van het minis terie pas in 1983 kan plaats vinden. Maar daaromtrent is nu nog niets bekend. DEN HAAG/WARMOND - De bouw van een brug over de Leede rich ting eiland Koudenhoorn in Warmond is weer een stapje dichterbij gekomen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks be stuur van de provincie) heeft de bezwaren van een aantal watersportbe drijven en -verenigingen tegen de bouwvergunning voor een brug afge- Eerder was een commissie (Arob) van het provinciaal bestuur wel ak koord gegaan met de kritiek op de bouw van een brug. GS heeft het standpunt van deze commissie echter naast zich neergelegd en gaat er van uit dat het belang van de vele recreanten die via de brug Kouden hoorn kunnen bereiken zwaarder weegt dan het belang van de water sporters die toch nog via een omweg overal in de Leede terecht kunnen komen. De geplande brug en de recreatie-mogelijkheid op het eiland Kouden hoorn maakt het voor het eerst voor vele Warmonders die geen boot hebben mogelijk om ook eens aan het water te komen. Daartegenover staat dat de waterwegen voor de watersporters wel door de brug onder broken wordt, maar toch door omvaren bereikbaar blijven. Zo kan men via de Groote Sloot naar de Kagerplassen komen en een tweede door vaart wordt mogelijk door het uitgraven van het Zomergat waardoor men via het Joppe toch in de Warmonder Leede terecht komt. Met name de watersportbedrijven zijn echter bang dat het omvaren hun klanten gaat kosten en dat daardoor de omzet daalt Vandaar dat van de zijde van deze bedrijven teleurstellend wordt gereageerd op de stelling- name van GS. Overwogen wordt dan ook nog om de laatste beroepsmo gelijkheid bij de Raad van State aan te grijpen. De gemeente Warmond, blij met de uitspraak van de provincie, wacht de periode van een maand waarin beroep bij de Raad van State mogelijk is nog af. Puur juridisch zouden de eerste palen voor de brug de grond in kunnen maar het is volgens een woordvoerder van de gemeente "ge woon verstandig om nog even te wachten op eventuele bezwaren, waar we uiteraard niet op hopen". maar volgens wethouder Van Dalen kan het plan in twee fasen worden gedaan. Eerst het voor- gedeelte voor 1,4 miljoen en daarna de grote zaal voor 600.000 gulden. Voor dat laatste is nu echter nog geen financiële ruim te aanwezig. Meershoek (CDA) en Visser (PvdA) reageerden zeer ver baasd, omdat de gehele renova tie in eerste instantie opgezet was om de grote zaal praktischer te maken. Mevrouw Breunesse (PvdA) meende dat de extra gang overbodig zou zijn en Wil- lemsen (WD) constateerde dat eerst maar eens uitgezocht moest worden of al die ruimte wel dege lijk nodig is. Huiswerk "Er wordt accommodatiegebrek gepropageerd, omdat iedere ver eniging graag een eigen ruimte wil hebben", aldus Meershoek, "maar daar is niet aan te begin nen". Alleen WD-er De Keu- ning was enthousiast over het plan. De wethouders kregen de raad om hun huiswerk maar ten dele over te maken om dan zo spoedig mo gelijk met plannen te komen die versobering en aanpassingen in houden. De sfeer tussen de wethouders en de raadsleden raakte bij het be gin van de vergadering al ge spannen. De laatsten wierpen de wethouders voor de voeten dat de drie te behandelen onderwer pen (het Cultureel Centrum en twee recreatieve voorzieningen in Noord Hofland) nog niet rijp waren voor uitvoerig overleg en bovendien ontbrak het aan de nodige informatie. Wethouder Van Leeuwen verde digde gisteravond het voorstel rond recreatieve voorzieningen bij de Abraham van der Hulst laan. Er wordt daarbij gesproken over een speelterrein voor meer dan tweehonderd jonge kinde ren. Daarvoor moeten recreatie ve voorzieningen worden aange bracht voor zo'n 400.000 gulden. Van Leeuwen stelde dat diverse aanpassingen van het terrein no dig zijn en bovendien zijn er plantsoenveranderingen. Meers hoek (CDA) concludeerde dat het voorstel zou moeten heten: aanpassingen van het plantsoen gedeelte in die wijk, met daar naast enkele recreatieve voorzie ningen. Hij kreeg de steun van de WD, waarvan Willemsen op merkte dat het voorstel totaal ge wijzigd moest worden en dat men niet moet doen alsof die voorziening alleen voor de jeugd is. Mevrouw Breunesse (PvdA) vond de discussie op een laag peil staan mede door een gebrek aan informatie van de kant van de wethouders. De commissieleden besloten gis teravond wel nog dat kan wor den overgegaan tot de bouw van een wijkgebouwtje aan de Leid- seweg voor de wijk Noord-Hof land. Een plaats die meer cen traal voor de wijk gelegen is stuit steeds op planologische moei lijkheden. Snelle hulp is dubbele hulp en daarom komt het ge bouwtje langs de Leidseweg, want daar kan er direct mee be gonnen worden. Ook de nieuwe wijkvereniging in Noord-Hofland gaat met dit plan akkoord. De kosten voor het ge bouwtje bedragen rond de 50.000 gulden. De buurt wordt volgen de week donderdag voor een hearing uitgenodigd en de wet houders krijgen de opdracht om dan eerlijk te vertellen dat een andere plaats voor het gebouw praktisch onmogelijk is. Tijdens een eerste hoorzitting was de meerderheid van de wijk het on eens met de plaats langs de Leid seweg. LEIDEN - Een man uit Arnhem die gisteren voor de KEMA termonsters aan het nemen in de Zijl, is daarbij op een tenboordmotor gestuit die on langs mét boot uit Oegstgeest ge stolen was. Waarschijnlijk heb ben de dieven de motor i boord gegooid. VRIJDAG Leiden Volkshuis, Apothekersdijk 33, laatste contactavond voor bewoners van Maredorp, De Camp en Noordvest, 20 Lorentzschool - Lorentzkade, bazaar, 17-20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Breaking Glass'-Brian Gibson, vr en za om 21.15 uur. Rapenburg 48 - NVSH trefcentrum, open soos. 22 uur, tel. 149987. In den Bierdeghel II - Nieuwe Rijn 52, zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur. tel. 764236. Leiderdorp - De Bloemerd, avondvier daagse. 17.45 uur. Heemraadlaan 6 - gespreksavond Ba- ha'i, 20.30 uur. Sjelter - Heemraadlaan, disco-avond, 19 Muzenhof - Engelendaal, volksdansinJ stuif. 19 uur. Zoeterwoude - Eendenkooi, Hoge Rijn dijk, muziekuitvoering, 20 uur. ZATERDAG Leidse Wergroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé, 14-17 uur, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Jongeren Adviescentrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Terrein rond Sterrewacht - milieu-bijen- markt, 9-16 uur. LVC - open café gewijd aan de muzie kuitgeverij, 14-17 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, bingo, 19.30 uur. Volkstuinvereniging Ons Buiten - Wil lem de Zwijgerlaan, fancy-fair, za 10.30, zo 10-14.20 uur. Achter het Stadsbouwhuis - majoretten- concours, 10.45 uur tot 16.30 uur. Kaag - roeiwedstijden zeeverkenners, Kagerplassen, 12 uur. ZONDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, 'De Roze Salon', 14-18 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Vijfhovenhuis Hoflaan, dansavond bo ven de 21 jaar, 19.30 uur. Leidse Hout - activiteiten in het open- op de tentoonstelling 'Bazaar, Marktste den in Noord-Afghanistan', 15 uur. LVC - Breestraat 66, volksdansinstuif, ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za uur tot zo 8 uur: J.E.C. Grul, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888, spreekuur. 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooijman, Noor- eindsplein 2a, tel. 122268, spreekuur: vlgs. afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwjjk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur, J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs. afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel 141225, spreekuur: 12 en 17 Wijk 3 Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: W. ScheUekens, Paganinistraat 11, tel. 764035, spreek uur: vlgs. afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur: vlgs. afspraak. Voor dé praktijk van Groeneveld, v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-1120 uur aan huis. zo, R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, teL 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za, S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel. 891037; zo, F.O.A.M. Kern- me, Grotiuslaan 12. tel. 893139, za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur Florijn 10, teL 891000. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, teL 762459; zo, C. Meyer, Rouw- cooppark 11, tel. 2493. Wassenaar - noord: J. Paulides, tel. 14561; zuid: M. v. Toüngen, tel. 78303. APOTHEKEN De avond, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 11 juni tot 18 juni door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek Boekmer, Florijn 19. Leiderdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A W. Helder. Hermelijn- vlinder 36. tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 360. tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: J.D. Pela, v d. Valk Boumanweg 21, Lei derdorp, tel. 896896; spreekuur: 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeeat - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten v.d. Waalslaan, tel 4641. gezondheidscentrum, LEIDERDORP - De Leiderdorp- se voetbalclub RCL zal in de toe komst een wat duidelijker beeld van haar financiële reilen en zei len proberen te bieden. Met na me het ontbreken van een goed inzicht in de financiën in de jaren 1976 en 1977 kost de club nu mo gelijk zo'n 1300 gulden. Bü het afrekenen van de subsidies over de jaren '76 tot en met "79 bleek dat vooral over '76 en '77 weinig duidelijkheid in de boe ken van de voetbalvereniging meer vinden was. De oorzaken daarvan lagen in het wisselen van penningmeesters, fouten in de boekhouding en het te lang wachten van de gemeente met de definitieve afrekening van de subsidies, waardoor er nu na vijf jaar achter de feiten aangehold moet worden. Zowel de leden van de raadscom missie voor beleidsplanning, fi nanciën en belastingen, als het RCL-bestuur kwamen tot de conclusie dat er het beste maar een streep onder deze zaak gezet kan worden, hoewel RCL meen de, nog 1300 gulden van de ge meente tegoed te hebben. In de toekomst zal er waarschijn lijk een scherper beeld van de fi nanciële situatie van de club ge geven kunnen worden, omdat bij de reorganisatie in 1978 er door het RCL-bestuur een 'commissie van boekhouding' is ingesteld. De vereniging verzocht gisteren overigens de raadscommissie om met spoed over te gaan tot uitbe taling van een voorschot op de subsidie, omdat er momenteel geen geld meer in de clubkas te vinden is. LEIDSCH DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 23t 1 BG LEIOEN Poetbus 54. 2300 AB LEIOEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: M. 07^-123143 tussen 16 00-19.30 uur (nabf zorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV Ie Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post f 79.70 Jaarabonnement f 217,90 Per pott f 307.30 Losse nummers f 0.00 Directie: G Koopman A van Leeuwen Ptv AJg redactiechef: Aangesloten Mj de Gemeenschappelijke Persdienst met eigerS correspondenten o a. In: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington £airo. Rome, Madrid, Mexico en Wenen. Commentator W F J Wirtz Redactie stad an randgemeenten M. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2