Hoogovens1 milj ard Onderbreking tv-programma tegen de wet Centrambank: één landelijke spaarbank Beurs Amsterdam kort zakelijk C Bonden: geen gedwongen ontslagen es nu Rijl 44 gulden Kok in '84 in politiek SOBI beschuldigt bedrijven van grote belastingfraude Beursoverzicht VRIJDAG 11 JUNI 1982 Ambtenaren De FNV-ambtenarenbond ABVA KABO bekijkt of de leden bereid zijn in actie te komen tegen de voortdurende bezuinigingen op overheidsdiensten en salarissen. Stakingen worden daarbij als ac tiemogelijkheid niet uitgesloten. "Wij voelen ons zwaar gepakt", zegt voorzitter Jaap van de Scheur van de ambtenarenbond in de FNV-vakbondskrant. Van de Scheur zegt dat de ambte narenbonden maanden hebben onderhandeld met de voormali ge minister van binnenlandse za ken Van Thijn over het inleveren van een procent salaris (600 mil joen) voor de ambtenaren, als bij drage in een werkgelegenheids plan. Maar daarvan komt niets terecht omdat Van Agt de ambte naren wel wil laten inleveren ter wijl ze er niets voor terug krij gen. Zuivel De nationale coöperatieve zuivel- verkoopcentrale NCZ heeft in 1981, net als de hele Nederlandse zuivelbranche, een goed jaar ge had. Haar geconsolideerde om zet steeg met 16 procent tot 2527 miljoen gulden, ze kon 2,7 mil joen gulden aan de reserves toe voegen. Voor 1982 echter ver wacht ze voor de Nederlandse zuivel als geheel en voor zichzelf minder gunstige resultaten. Aardgas De opbrengsten voor de Neder landse schatkist uit het aardgas zullen, zelfs rekening houdend met een reële energie-prijsstij ging van drie procent per jaar, rond de eeuwwisseling zijn ge halveerd, als gevolg van een snel le afbouw van de verkopen aan het buitenland. Momenteel be dragen de netto-aardgasbaten voor de overheid rond 20 miljard gulden per jaar. Als gevolg van het Nederlandse energiebeleid zullen de aardgasopbrengsten naar alle waarschijnlijkheid nog voor 1985 een dalende tendens gaan vertonen. Deze voorspelling deed staatsse cretaris P. van Zeil van economi sche zaken gisteren in Utrecht in een toespraak ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse organisatie van olie- en kolenhandelaren NO- VOK. ENCI De vakbonden en de directie van de ENCI hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over de invoering van een gemengde vier- en vijfploegendienst in de volcontinu-afdelingen van de ce mentfabriek in Maastricht. Vol gens ENCI-directeur ir. Vossen zou de regerling in oktober 1983 moeten ingaan en komt het erop neer dat gedurende zeventien weken per jaar in vierploegen- dienst wordt gewerkt en de rest van het jaar in vijfploegendienst. Dit als eerste fase naar een moge lijke gehele vijfploegendienst Van Kempen en Be geer NV Koninklijke Nederlandse Fa brieken van gouden en zilveren werken Van Ke-pen en Begeer heeft vorig jaar een verlies gele den van 1,4 min. Het dividend werd gepasseerd nadat over 1980 juist tot een hervatting van de di videndbetaling was overgegaan 6), maar toen werd nog 380.000 verdiend. De Raad van Bestuur schrijft in het jaarverslag dat 1981 zich voor de gehele edelmetaalbranche als een recessief jaar heeft geken merkt. De achteruitgang in de detailhandelsomzetten die hier van het gevolg was leidde niet al leen bij de winkeliers tot de noodzaak de voorraden in te krimpen maar veroorzaakte bij de groothandel overeenkomstig stagnaties met eveneens kleinere voorraden. Economie NIEUWEGEIN (GPD) - De Stich ting Centrumbank zal met kracht de totstandkoming van één landelijke spaarbank bevor deren, zo schrijft de raad van be stuur in haar eerste jaarverslag. De voorzitter, mr. H. Schiphorst, voegde er bij de presentatie van het verslag aan toe te denken, in ieder geval te hopen, dat het over drie tot vijf jaar zover zal zijn. De Stichting Centrumbank is een jaar geleden ontstaan uit een fu sie van de Bondsspaarbank te Breda, de Centrumbank te Am sterdam en de Spaarbank Rotter dam. De Centrumbank was eer der ontstaan uit een fusie tussen de Spaarbank voor de Stad Am sterdam en de Stichtse Bonds spaarbank te Utrecht, die nog weer eerder ontstond uit het sa mengaan van de Nutsspaarbank te Zeist met de Nutsspaarbank te Utrecht. Al deze spaarbanken ui teraard met hun vertakkingen en aanhechtingen. De Stichting Centrumbank acht één landelijke spaarbank nood zakelijk, omdat het Nederlandse bankwezen, zeker in zijn „retail- functie" (het bedienen van de kleine, particuliere klanten) be heerst wordt door een klein aan tal grote, landelijk opererende bankinstellingen. Een in zelf standige onderdelen verdeelde en slechts in geringe mate sa menwerkende spaarbankwereld kan tegen deze grote marktpar tijen onvoldoende kracht ont plooien. Dat het marktaandeel van de spaarbanken voortdu rend terugloopt moet dan ook hoofdzakelijk worden toege schreven aan het feit dat de lan delijke retailmarkt niet vanuit één beleid wordt benaderd. De ene landelijke spaarbank is in de ogen van de Stichting Cen trumbank beter dan een samen werkingsverband, omdat dan aan de slagvaardigheid conces sies moeten worden gedaan ter- wille van de eenstemmigheid. Nog 40 Er zijn nu nog zo'n 40 zelfstandige spaarbanken in ons land. Die denken er lang nog niet alle ovèr zoals de Stichting Centrumbank. Dat niettemin ook elders het ver langen naar meer eenheid leeft, blijkt uit het feit dat binnen en kele maanden na de fusie van vo rige zomer drie andere spaarban ken bij de Stichting Centrum bank aanklopten om over een sa menvoeging te praten. Dit zijn de Centrale Volksbank in Utrecht, de Spaarbank Goeree-Overflak- kee te Middelharnis, de Zeeuwse Bondsspaarbank in Middelburg en de Maastrichtse Bondspaar- bank. De spaarbank in Middel harnis is inmiddels aangesloten bij de Stichting Centrumbank. Met de drie andere spaarbanken zijn de gesprekken in de afron dende fase. Het staat al vast dat de spaarban ken zich verantwoordelijk voe len voor de werkgelegenheid van de medewerkers van de bond. De topman van de Stichting Cen trumbank sprak van een „begin stadium van de gesprekken". Hij zei ook dat er tussen zijn bank en „iedere andere" spaarbank ge sprekken gevoerd worden. Karakter Mr. Schiphorst meende niet dat de ene, landelijke spaarbank na kor tere of langere tijd het karakter van een gewone bank zal krijgen, al kan men er alle bankdiensten kopen en al wordt er ook binnen de Spaarbankbond gedacht over het verstrekken van kredieten aan het zakenleven, de zgn. who lesale sector. Ook die ene spaar- oank zal haar identiteit als typi sche spaarbank willen bewaren. Het gaat dan om „de intentie waarmee je je op de markt richt". Van de Postbank vreest hij voor de spaarbank(en) niet veel extra concurrentie. De gelddiensten van de PTT doen nu al alles wat de spaarbanken ook doen. De Stichting Centrumbank moest in 1981 genoegen nemen met een ontsparing van f38 mihoen. Na bijschrijving van rente steeg het spaartegoed echter met f 319 mil joen tot ruim f 7 miljard. Er werd een winst behaald van f36 mil joen, f4 miljoen minder dan in 1980 (gesteld dat de drie onder delen toen al waren samenge gaan). In de daling van de winst komen de kosten van de fusie, met de vestiging van een hoofd kantoor in Nieuwegein, tot ui ting. In de naar verhouding geringe groei van toevertrouwde midde len (met 4,7 procent tegen een toeneming van het landelijk spaartegoed met 11 procent) weerspiegelt zich dat de Stich ting Centrumbank vooral werk zaam is in de Randstad, waar de economishe omstandigheden en met name de (jeugdwerkloos heid nadelig zijn voor een spaar- bedrijf. IJMUIDEN/NIJMEGEN (ANP/GPD) - Hoogovens wil overheidssteun voor 1 miljard gulden inclusief de al eer der verstrekte achtergestelde leningen, zo blijkt uit het an het ministerie van economische zaken aangeboden rapport "Hoogovens, een ondermening apart". Ook op andere gebieden zal onder- steuning door de overheid de ko mende jaren onmisbaar zijn, na melijk met betrekking tot het so ciaal beleid, het Europese staal- en handelspolitieke beleid en het industriepolitieke en sectorbe- leid. In een eerste reactie op de toe komstplannen van Hoogovens zegt de Industriebond FNV het onaanvaardbaar te vinden als er bij het staalconcern in totaal 1300 arbeidsplaatsen zouden verdwij nen. De Industriebond vindt dat er hoe dan ook geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Daar naast moeten zoveel mogelijk ba nen behouden blijven via afspra ken over arbeidstijdverkorting. De Industriebond wijst erop dat daarover met Hoogovens tijdens de onderhandelingen over een DEN HAAG (ANP) Autorijles sen mogen vanaf nu maximaal 44 gulden per uur kosten. Het mi nisterie van economische zaken heeft de rijschoolhouders toe stemming gegeven voor deze verhoging met 5,5 procent. Theo rielessen mogen 4,20 per gulden uur gaan kosten en bemiddeling bij het aanvragen van een rij-exa- men 13,75 gulden. Bij het afleggen van een rij-exa- men mag de autorijschoolhouder voor het ter beschikking stellen van een auto niet meer in reke ning brengen dan anderhalf maal de prijs van een rijles per urn- plus vijf gulden voor bijkomen de kosten. Gezellige melk WAGENINGEN (ANP) - Melk schiet tekort als gezellige en verfrissende drank tussendoor De presentatie van melk als ge zellige drank zal echter ten koste kunnen gaan van het gezonde imago van melk. Het lijkt daar om beter om dranken op basis van melk, zoals drinkyoghurt en kamedrank, het gezellige imago te geven. Dat stelt drs. J.G. Termorshuizen in zijn proefschrift "het consu mentengedrag met betrekking tot melk". voor 1982 afspraken zijn gemaakt. Bestuurder Henk Krul van de in dustriebond FNV zei gisteren dat het absurd zou zijn als er 1300 banen verdwijnen terwijl de overheid anderzijds 1 miljard gulden steun in het bedrijf pompt. "Een deel van die over heidssteun zal benut moeten worden voor financiering van ar- beidstijdverkortende maatrege len die over een aantal jaren zou den moeten worden ingevoerd", aldus Krul. Hoger personeel „Er is door de raad van bestuur van Estel-Hoogovens altijd gezegd dat de werkgelegenheidseffecten van de scheiding van Hoesch slechts marginaal zouden zijn. Welnu een verlies van 1300 ba nen in drie en een half jaar tijd vind ik bepaald niet marginaal". Dat zegt bestuurder Henk van Hoof van de Vereniging van Ho ger Hoogovens Personeel (VHHP) naar aanleiding van de presentatie van het toekomst plan voor Hoogovens. Vooral dat hogere personeel, zo blijkt uit dit plan, wordt de ko mende jaren fors getroffen. Van de 1300 banen die moeten ver dwijnen zijn er 840 in de over- headsector te vinden. En de vrees van de bonden is dat wan neer Hoogovens onverhoopt met nieuwe tegenvallers geconfron teerd zal worden, het beeld er aanzienlijk slechter op wordt. De werkgelegenheid in IJmuiden staat wel degelijk onder druk, zo menen de bonden. Toets Minister Terlouw van economi sche zaken heeft het bureau McKinsey en Company opdracht gegeven binnen zeer korte tijd het structuurplan voor de toe komst van Hoogovens te toetsen. Hij wil vooral horen of en hoe de overheid de staalindustrie moet steunen, zo blijkt uit een mede deling van het ministerie van economische zaken. Voorop staat, aldus het ministerie, dat het beleid gerichts op het moge lijk maken van een gezonde Ne derlandse ijzer- en staalindustrie, ook in de jaren negentieg. 'Zodra het onderzoek is afgerond en de visie van de vakbonden be kend is zal Terlouw besluiten of hij hoogovens zal steunen, zo valt uit de mededeling van het ministerie op te maken. UTRECHT (ANP) - FNV-voor- zitter Wim Kok wil over twee jaar, in 1984, zijn voorzitter schap van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging beëindigen en de overstap maken naar de politiek. De eerste man van de grootste vakcentrale in ons land, die de afgelopen weken door de PvdA werd gepolst over de opvolging van lijsttrekker Den Uyl, is zeker niet van plan de FNV te verlaten voor 1984, wanneer zijn huidige voorzitterstermijn afloopt. "De komende twee jaar zal ik er net zo hard aan trekken als ik de afgelopen 21 jaar in dienst van de vakbeweging heb gewerkt", zo zegt Kok in de vakbondskrant, het or gaan van de FNV. Als de nu 42-jarige Kok in 1984 ver trekt, heeft hij er twaalf jaar als voorzitter van de ruim een miljoen leden tellende FNV opzitten. Wat betreft zijn motieven om de overstap te maken zegt Kok de politiek een belang rijke rol toe te kennen bij het verdedigen van de belangen van de werknemers en men sen met een uitkering. - GOUDA - Minister Deetman van onderwijs is gisteren in het stad huis van Gouda bevorderd tot Opperwaagmeester. Dit ge schiedde ter gelegenheid van de opening van het toeristisch kaas seizoen. De Goudse burgemeester Broekens hing de minister de bij behorende versierselen om. DEN HAAG (GPD) - Opnieuw heeft een conflict tussen werknemers en werkgevers in de omroep geleid tot on derbreking van de televisie programma's op Nederland en Nederland Men kan van mening verschillen over de vraag of daaruit voort vloeiend ongerief, kijkgeld- betalend buisminnend Ne derland aangedaan, onover- komenlijk is of niet. Vast staat echter, dat de actievoer ders in strijd handelen met de Omroepwet en met de Te legraaf- en Telefoonwet, al of niet met toestemming van de op dat moment uitzendende omroeporganisaties. De mi nisters van CRM en van ver keer en waterstaat kunnen, als zij dat willen, het Open baar Ministerie opdracht ge ven tot vervolging over te gaan. Het in beeld brengen van een verklarende tekst, al of niet voorzien van zoetgevooisde fluitmuziek van James Gal- way, is namelijk niet meer en niet minder dan het bedrij ven van omroep. Een hande ling, die is voorbehouden aan organisaties met een zend machtiging, die wordt ver strekt door de minister van CRM. Aan actievoerend om- roeppersoneel of aan de om- roepbonden is zo'n vergun ning niet gegeven. Derhalve pleegt men een strafbaar feit. De NOS-technici zijn dus 'tv- piraten' in eigen huis of 'vor deren' zendtijd die alleen on der buitengewone omstan digheden opgeeist kan wor den door de regering. Volgens een jurist van het de partement van CRM is in elk geval sprake van 'onbevoegd uitzenden' en overtreding van eerder genoemde wetten. Wie echter daarvoor juridisch aansprakelijk kan worden ge steld, is een vraag met veel haken en ogen. Zijn dat de omroepbonden, die oproe pen tot stiptheidsacties of langere werkonderbrekingen (zoals komende dinsdag het geval zal zijn), zijn het de ver- antwoordelike technici, die daadwerkelijk weigeren de reguliere programma's ver der op het scherm te brengen of zijn het de zendgemachtig den, die oogluikend dan wel noodgedwongen toelaten dat de acties in praktijk worden gebracht? Geen uitzending zou plaatsvin den als geen beeld of geluid via het tv-scherm (ten geho re) zou worden gebracht. In omroepkringen heet zoiets 'op zwart gaan'. Formeel kan de zender elk moment van de dag onderbroken worden. Er ger-s is er een punt waar de omroep de geluids- en beeld signalen overdraagt aan het zenderpark van de PTT. Maar een heel leger van functiona rissen van deze laatste semi- overheidsinstantie zou in be weging moeten komen om iets dergelijks te bewerkstel ligen. Ook een zogenaamde 'HCK'. een Hoofd Controle Kamer, kan een programma op ewart draaien. Maar, juist zo iemand zal in voorkomen de gevallen nauwelijks de neiging hebben om zijn actie voerende collega's in de steek te laten. Tenslotte zal de uitzendende omroeporganisatie, voor wie het bijna onuitvoerbaar is het werk van de technici in eigen hand te nemen, het bordje met de verklarende medede ling beschouwen als een ser vice aan zijn kijkers en leden, die dan tenminste weten wanneer het normale pro gramma weer begint. Boven dien kan men zich geen ruzie met het omroeppersoneel veroorloven en is het voor de voortgang van het program ma van belang dat de techni ci op hun plaats blijven. Een woordvoerder van de NOS: „Dergelijke acties zyn fysiek niet tegen te houden Een voormalige medewerker van een zendgemachtigde, die het omroepwezen van binnen kent, zegt laconiek: „De actievoerders gaan in fei te tegen hun eigen oproep in. Ze zeggen: we onderbreken de uitzending, maar tegelij kertijd zenden ze zelf uit. En de echte piraten gebruiken daarvoor tenminste nog hun eigen apparatuur! Erg handig is het trouwens ook niet om aan te kondigen hoe lang de programma's worden stopge zet Als ze dat zouden doen voor onbepaalde tijd, sorte ren ze nog enig effect. Nu gaan de mensen een half uur tje koffiedrinken". DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Stichting Bedrijfsinformatie (SOBI), drs. Pieter Lakeman, heeft gisteren de Rabobank, Centraal Beheer, het Pensioenfonds van de Hoogovens, het Pensioen fonds van de Rotterdamse haven en alle grote finan ciële adviesbureau's in ons land beschuldigd van grootscheepse belastingfraude. Op een hoorzitting van de bijzondere kamercommissie onderzoek ge dragscodes multinationals zei hij dat al deze bedrij ven op grote schaal gebruik maken van het systeem van de zogenaamde 'back-to-back-leningen', waar door de Nederlandse fiscus, maar ook die in ver schillende betrokken andere landen, wordt bena deeld. Het zou om operaties gaan die jaarlijks in to taal enkele tientallen miljoenen guldens aan de ver schillende belastingdiensten onthouden. Lakeman zei dat het leningsysteem in kwestie zonder meer in strijd is met wettelijke bepalingen. Volgens hem is de Nederlandse belastingdienst er niet van op de hoogte, waarschijnlijk omdat niemand er nog de aandacht op heeft gevestigd. SOBI is bezig met een onderzoek naar deze kwestie en zal, als dat on derzoek is afgerond, zeker aangifte doen van straf bare handelingen. Lakeman deed zijn uitlatingen nu al voor de kamercommissie, omdat hij "geen kieke boe wilde spelen hierover". Het back-to-back-systeem komt er grofweg op neer dat een bedrijf via een bank een financiéle transac tie sluit met een dochterbedrijf in een land waar een milder belastingklimaat heerst dan in ons land, waar op bedrijfswinst 48 procent vennootschapsbe lasting drukt Als financiële experts verplicht zouden zijn strafbare handelingen van deze aard te melden, zouden die aanmerkelijk eenvoudiger te bestrijden zun, meent SOBI. VRIJDAG 11 JUNI 1982 ACTIEVE AANDELEN Hold. HBG Hoogovens KLM Nat. Ned. Ne^loyd Groep Pakhoed*"*11 Pakhoed eert Robeco 280,50 287.00 73.20 73,00 15.00 15,20 95.70 95,80 203.00 203.80 BINNENLANDSE AANDELEN 315,00b 315,00b Bohnn. Tett Calvé eert. ld. 6 %-cert Centr. Suiker Ceteco ld. eert Chamotle Clndu Key Claimiodo Dell MIJ. Dorp co. Eeoaoato Emba Pokker Gerofabr. Gleaaeo Góudamlt Hall Trmat Holl. Kloo* HVA-Myen eert. 75.00 74.10 75,00 73 90 J56.00 155,30 15.40 15.30 313-00 313.00 45.4 45.1 15,00e 15.10 150,00 153,00d 40,50 117,00 115.20 54,00b 54.00r 71,50 70,00 30.70 30.20 48.00c 43.50 189,50 208.00 130,00 130.00 8,50 8.50 49.50 50.00 8O!OO 81.50 177,00 177.00 107.00 105.50 60,50 60.50 205,00a 200,00a Naarden Natron NMBBou Nedap Nijv. Ten Cate Or* lutein Palembant Poal Hout 25.00a 23.50 6.50a - 26.60 26SO 104.00 104.50 54.00 54.50 IMOb ItJOb 360,00 360.50 4520.00 4570.00 975.00 950.00 540.00 540.00 23.40 24.00 23.40 23 30 164,0 4.50 3350.00 3350.00a Rommenholl. 8 ander* Sarakreek Beklom berger Schol te ma Schoppen 52.50 52.00e 75,80 36 90 30.80 BELEGGINGS INSTITUTEN LM N 51740 GOUD EN ZILVER Goud onbew 27930 Zilver onbew 470 BUITENLANDS GELD AmM-ikMnw dolUf rtj 1 1 r'«t* I 460 4 Belg rr.^MOO, Duitse Mark IOO. HUM 112 lui brellOOOOi Portugese cc .100. Noorse kroon 110 Demur hronnin Spaanse pcm u I 21 75 118 4445 11! 75 44 25 SJ BBBB lANHl - Het Dam- rak heeft zich vandaag kunnen herstellen van de verhezen van de voorgaande dag Daarmee werd de trend in Wall Street ge volgd. al was in Amerika het her stel met van dien aard, dat de psychologische belangrijke grens van 800 m opwaartse rich ting kon worden doorbroken. Van de internationals was Umlevei rond het middaguui 1,30 beter op 144,30 en KLM een gulden op 96. Akzo was een halve gul den hoger op 23,80, Philips der tig cent op ƒ23.10, Hoogovens twintig cent op 15,20 en Ko ninklijke Olie drie dubbeltjes op ƒ90,50 De bankaandelen lagen vast in de markt met een vooruitgang van 6 op 238 voor ABN, 2.50 op 140 voor de NMB en van l,2f. op 50.40 voor de Amro bank Ook de vcrzekeringsaandclen deden het goed. Hier was Ennia ƒ4.50 hoger op 127, Nationale Nederlanden 1,30 op 13,20 en Amev ƒ0.70 op ƒ81,70.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23