LEIDSCH DAGBLAD Israël staakt het vuren Dinsdag geen televisie [MlHet Motorhuis „Truffelschandaal" l kost d lip ilomaat baan Tv-debat VS- Rusland over kernoorlog Meer dan 10.000 burgers slachtoffer van invasie Tweede omroepstaking binnen acht maanden Engeland is bang voor gijzeling Falklanders IULMJML Reagan wil uitbreiding "hot line" ISRAEL Meisje (17) na jaar terecht Leiden, Katwijk, voorschoten. VRIJDAG 11 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36801 Directeur G Koopman B*mu Wfle 1 Adj.-hootdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (ANP) - Op 26 juni wordt op de Sowjetrus- sische televisie een debat uitgezonden tussen Ameri kaanse en Sowjetrussische artsen over de medische ge volgen van een atoomoor log. Van Amerikaanse zijde zal aan het debat worden deelgeno men door dr. James Muller van de faculteit van medicij nen van de Harvard-univer- siteit en dr. John Pastore van de Tufts-universiteit. Tot de deelnemende Sowje trussische artsen behoort Jevgeni Chazov, de lijfarts van president Brezjnjev. WASHINGTON (GPD) - De 56-ja- rige Franse diplomaat Jean de Kergoulay, ambassadeur van de Europese Gemeenschappen in Washington, is met verplicht pensioen gezonden. De man bleek niet alleen als mis sie-chef een volslagen misluk king, maar maakte zich boven dien belachelijk door met zijn Belgische keukenmeester een handeltje in chocolade-truffels te beginnen. De Kergoulay stond tijdens zijn verblijf in Brussel al op de nomi natie voor ontslag wegens verre gaande onbekwaamheid. Maar als protégé van de gaullistische partij en als trouwe giscardien kon hij door ingrjpen van het Pa- rijse ministerie net op tijd wor den doorgeschoven naar Was hington. De Amerikanen ontdekten al snel het potsierlijke gedrag van de man en lieten hem na korte tijd links liggen. Voor overleg werd rechtstreeks naar Brussel ge beld. De chef de mission werd door een van zijn eigen ambtena ren ontmaskerd. In een advertentie waarin de Belgi sche snoeperij werd aanbevolen stond onder meer een bekend te lefoonnummer. Dat behoorde zo ontdekte een van zijn ambte naren - bij de fraaie residentie van de Franse graaf. Het "truffelschandaal" is in strijd met de gedragsregels die de Ge- neefse conventie internationaal voor diplomaten vaststelt. Bo vendien is het tegen de regels die de EG-commissie voor zijn verte genwoordigers heeft vastgesteld. Het muisje kan nog een juridisch staartje krijgen omdat de Euro pese Rekenkamer nu uitzoekt wie de ingrediënten voor de cho colade-truffels heeft betaald. TEL AVIV (Reuter/UPI/GPD/AP) - De Israëlische rege ring heeft besloten tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het bestand ging om 12.00 uur vanmiddag in. Het bete kent, aldus een regeringswoordvoerder, dat de Israëli sche troepen zich alleen zullen verweren tegen even tuele aanvallen van tegenstanders. Radio Damascus en het Syrische persbureau maakten vanmiddag be kend dat de Syrische president Assad het bestand accepteert op voor waarde dat de Israëlische invasiemacht zich van het Libanese grondge bied terugtrekt. De PLO deelde mee zich niet te zullen houden aan het staakt-he'-vuren-parool"" HILVERSUM (GPD) - Ons land zal volgende week dinsdag tussen twaalf uur 's middags en midder nacht verstoken blijven van radio- en televisie-uit zendingen. De omroepbonden hebben hiertoe gisteravond opgeroepen nadat een eerste prikactie beide televi sienetten een half uur had lamge legd. Zowel op Nederland 1 als 2 werden de kijkers tussen half ne gen en negen uur geconfronteerd met een mededeling over de werkonderbreking. Met de actie van volgende week beleeft Hilversum binnen acht maanden de tweede algemene staking uit de omroepgeschiede- nis. Ook ditmaal wordt de sta king veroorzaakt door het vastlo pen van de onderhandelingen over de omroep-cao. Tijdens een ledenvergadering van de bonden op 3 mei werd al besloten tot mo gelijke acties. De hoop was toen nog gevestigd op een laatste voorstel van de werknemers om uit de impasse te komen door de instelling van een onafhankelij ke bemiddelingscommissie. De omroepwerkgevers lieten echter weten daar geen enkele nood zaak toe te zien. De onderhandelingen werden ten slotte vorige week woensdag af gebroken. Dit gebeurde nadat over het belangrijkste geschil punt, de wijze waarop een ar beidstijdverkorting zou moeten worden gerealiseerd, ook na een hernieuwd voorstel van de werk- Wisselvallig Wisselend bewolkt met enkele buien, mogelijk met onweer. Minimumtem peratuur omstreeks 12 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige, aan de kust nu efi dan vrij krachtige zuidwesten wind. 12 juni 1982 nemers geen overeenstemming werd bereikt. Overigens konden de partijen het ook niet eens wor den over de instelling van een programmastatuut en de kwestie van de prijscompensatie. Tijdens de demonstratieve verga dering gisteravond in Hilversum werd de werkonderbreking op beide televisienetten als verras singselement gepresenteerd. Tij dens een ingelaste pauze werden de leden in staat gesteld de on derbreking op televisieschermen te volgen. Onmiddellijk na af loop van de actie zagen zij hoe Aad van den Heuvel voor de KRO de eerste rechtstreekse uit zending van het programma „Een donderdag in Eindhoven" begon met een kort gesprek met vakbondsman Hans Verploeg. Op het andere net zette de NCRV de na 25 minuten onderbroken eerste aflevering van de nieuwe politieserie „Maggie Forbes" voort. Het is de bedoeling dat tijdens de staking van dinsdag de nieuws voorziening op radio en televisie doorgang zal vinden. Dit in te genstelling tot de staking van vo rig jaar oktober toen de stilte op de zenders compleet was. Ook zullen beveiliging, brandweer en telefooncentrale ditmaal buiten de actie worden gehouden. Namens de omroepwerkgevers zei drs. C. Spaan de situatie te be treuren omdat hieruit volgens hem blijkt, „dat de vakbonden onvoldoende begrip tonen voor het lange termijnbeleid in de om roep". „In het meerjarenplan zijn immers voorstellen neergelegd die erop gericht zijn zendtijduit breiding te realiseren. En dat be tekent automatisch uitbreiding van de werkgelegenheid in de toekomst", aldus Spaan die liet weten dat na afloop van de NOS- bestuursvergadering van van daag de raad van beheer zich zal beraden over de situatie. Spaan voelt niets voor het alsnog inwilligen van de werknemersei- sen op het punt van de werkgele genheid. (zie ook pagina 23) De Israëlische regering waar schuwde dat elke poging om nieuwe SAM-luchtdoelraketten in Libanon te installeren "onver wijld tegengaan wordt met alle middelen die de luchtmacht ter beschikking staan". Libië heeft verzocht om binnen 24 uur een spoedzitting van de Ara bische en Afrikaansde regerings leiders over de Israëlische inva sie in Libanon te houden. Het topberaad zou gehouden moeten worden in Libïe of in Tunesië. Diverse leiders onder wie de Sy rische president Assad heben in middels positief op de uitnodi ging gereageerd. Onze correspondent in Beiroet, Rinko Wilton, meldde vanoch tend dat op ,het ogenblik dat het besluit tot een staakt-het-vuren bekend werd gemaakt, de Israë li's vanuit zee of vanaf zuidelijke posities nog beschietingen uit voerden op burgerdoelen in West-Beiroet, waar veel buiten landers wonen. Wilton verklaar de dat op nog geen 15 meter van zijn woonhuis de Israëlische gra naten insloegen. "Toen ik korte tijd later vanaf mijn balkon naar beneden keek, zag ik de ver minkte lichamen van mijn buren op straat liggen". Volgens onze correspondent, die al zeven jaar in de wijk woont, zijn er nog nooit Palestijnen in die buurt actief' geweest. Het is een luxueuze woonwijk van Beiroet. Er wonen ook vijf Nederlandse gezinnen die de gebeurtenissen in hun kelders afwachtten. Het aantal (burger)slachtoffers van de Israëlische invasie in Libanon zou de 10.000 te boven gaan. Aan Israëlische kant zouden 75 mili tairen zijn gedood en 300 ge wond. Onder de doden bevindt zich de Israëlische generaal Je- kutiel Adam, een oud onderbe velhebber van de generale staf. De gedode generaal is meer dan eens genoemd als kandidaat voor het directeurschap van de Israëlische inlichtingendienst, Mossad. De Saoedische minister van bui tenlandse zaken Saoed al-Feisal, die gisteren totaal onverwacht een bezoek bracht aan de NAVO- leiders in Bonn, voert vandaag overleg met de Franse president Mitterand. Al Feisal spreekt met Mitterrand over de gebeurtenis sen in Libanon en over het con flict tussen Iran en Irak. Nahum Goldmann, oud-president van het joodse wereldcongres, Waterstanden Katwijk: 07.30 en 19.58 15.35 uur. atwijk: hooRwau laagwtter 03.17 EEN VERTROUWD ADRES VONDELLAAN 45 2332 AA LEIDEN TEL.:071-769303 Officiële dealer voor Mercedes-Benz personen- en bedrijfswagens. LONDEN (UPI) - Groot- Brittannië is bang dat de 250 burgers van Stanley, de hoofdstad van de Falk- land-eilanden door Argen tinië gebruikt zouden kunnen worden als gijze laars. Het heeft het internationale Rode Kruis gevraagd zich om hun vei ligheid te bekommeren. Het ministerie van defensie in Lon den verklaarde vandaag dat het vertegenwoordigers van het Ro de Kruis van het hospitaalschip 'Uganda' had overgezet op het Argentijnse hospitaalschip 'Ba- hai Paraiso'. Het ministerie sprak de hoop uit dat de Argentijnen het Rode Kruis zouden binnenlaten in Stanley en regelingen zouden treffen voor het vrijlaten van de eilandbewoners. (Van een c r verslaggevers) heeft premier Begin ervan be schuldigd dat hij door het ontke tenen van het offensief tegen de Palestijnen de kloof tussen joden en Arabieren heeft vergroot. "De poging tot moord op onze Is raëlische ambassadeur in Lon den, die ik uiteraard veroordeel, werd formeel gekritiseerd door de PLO en het staat niet vast dat de daders door haar waren ge stuurd. Hoe het ook zij, de tien tallen mensen die door dit optre den in Libanon zijn gedood, zijn zeker niet verantwoordelijk", al dus Goldmann. (zie ook pagina 9). WEST-BERLIJN (AFP/DPA) - President Reagan heeft vandaag in West-Berlijn voorgesteld de "hot-line" tussen Washington en Moskou uit te breiden tot een communicatiesysteem dat erop is gericht het risico te vermijden van een kernoorlog door een on geluk of misverstand. De uitge breide "hot line" moet de span ningen tussen Washington en Moskou verminderen. De "hot line" is een directe telex en telefoonlijn tussen het Witte Huis en het Kremlin, die tot stand kwam na de Cubaanse ra- kettencrisis in 1962. 28 PAGINA'S Minister De Boer Gezinszorg wordt flink uitgedund NAVO kiest voor dialoog Moskou UVS degradeert; tijdperk ten einde PAGINA 13 Hoogovens vraagt één miljard steun PAGINA 23 Hoewel het tijdstip on- verwacht was. Kon de inmiddels beèin- digde actie van Israel tegen Libanon - lees de PLO niemand verwonderen Hel voornaamste streven van de PLO behalve autonomie - is de vernietiging van de staat Israël Militair gezien is het daarom van de kant van Israel noodzakelijk dit streven zoveel mogeli|k tegen te gaan door de vijand le ver zwakken en zo mogelijk uit te schakelen. Maar zo simpel kgt het natuurlijk niet Met uitzondenng van dat zelfde Israel is vnjwel iedereen ter wereld overtuigd van het ge rechtvaardigde verlangen van de Palestipen een eigen thuisland te hebben. Het gebied waar dat thuisland zou moeten komen wordl echter opgeèist door Israél, waardoor de conflictstof al jaren hoog ligt opgetast Voeg daar aan toe een lel nationa listisch opererende premier Be gin. gesteund door bijna blind fa natieke religieuze leiders en hel huidige conflict is politiek gespro ken verklaatbaar Dat Begin zo kan opereren is het gevolg van de Amenkaan30 mili taire steun en het lelt dat de PLO niet ol nauwelijks kan rekenen op de Arabische wereld, die bijna per definitie verdeeld lijkt en daardoor geen vuist kan maken. Premier Begin had aanvankelijk ge sproken van een beperkte militai re actie teneinde de bewoners van Noord-Israél - dat aan Liba non grenst - te beschermen te gen aanvallen van de PLO. Er moest een soort bufferzone ko men van ongeveer veertig kilo meter in Zuid-Libanon. Tijdens het verloop van de militaire actie, waarbij Israël opnieuw zijn grote militaire slagvaardigheid bewees, leek het onmiskenbaar dat het Begin om meer te doen was dan het creëren van een vei ligheidszone alleen De indruk werd in elk geval geves tigd dal de uiteindelijke doelstel ling de vernietiging van de PLO was.een doelstelling die niet al leen onrechtvaardig is. maar ook gesjjeend van politieke realiteit. De Palestijnse zaak is niet een uit de hand gelopen gril van een paar extremistische heethoofden, maar een volstrekt geoorloofd ideaal dat een politieke oplossing verdient. Te proberen dit ideaal mei militair machtsvertoon uit te wissen is niet alleen naiel. maar ook onmogelijk. Oe regering Begin weigert echter zelfs maar over een politieke op lossing na te denken en blijft ha meren op de noodzakelijkheid van het elimineren van de doods vijand. die PLO heet. Het staakt-het-vuren - op dringend verzoek/bevel van de Verenigde Staten - heelt voorlopig het voor deel dal hel gevaar van een mo gelijke escalatie lijkt te zijn be zworen Behalve Amerika was namelijk ook de Sowjet-Unie be gonnen dreigende taal Ie talen horen aan hel adres van Israel S. Op 250 na zijn alle 1.000 inwoners van Stanley gevlucht na de Ar gentijnse invasie van 2 april. NOORDWIJK - De 17-jarige Yo- landa van den Berg uit Noord- wijk die elf maanden geleden spoorloos verdween is terecht. Het meisje bevindt zich in Bor deaux. Om opsporing van de Noordwijkse was twee maan den geleden via de televisie ver zocht. Vrijheidsdrang en avontuur ble ken de redenen waarom Yolan- da van den Berg van huis weg liep. Zij heeft sinds 8 juli van het vorig jaar rondgezworven in het Middellandse-Zeegebied. Wie een nieuwe auto zoekt, kan eigenlijk niet om Opel heen: sinds 1969 het best verkochte merk van Nederland, dat zegt alles over de degelijkheid en inruil- waarde! Als u óók voor Opel besluit, (heel verstandig!) doe het dan wel snel. Want zo voordelig als op de Opel zomershow van Het Motorhuis koopt u er nooit meer een! Diverse modellen zijn nu nog voor de oude prijs leverbaar. En onze verkopers hebben de opdracht gekregen om nog een extra schepje bovenop de töch al fascinerende inruilprijzen te doen. in welk merk auto u ook rijdt: bij Het Motorhuis krijgt u er nu meer geld voor dan waar ook! Sla nog voor de vakantie uw slag. kom snel kijken op de Opel zomershow. Morgen tussen 9.00 en 17.00 uur staan bij Het Motorhuis alle opeis in het gelid voor een pittige proefrit Nieuws van verre en nieuws van nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement -x-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1