Een tijdperk is voo rbij HM WK voetbal elke dag op VA meter TV-scherm Casino Scheveningen Charles Corver best te spreken Nederland veegt India van kunstgras 3- HOV degradeert UVS Leiden wacht af Wereldtitel voor Franse ruiterploeg VRIJDAG 11 JUNI 1982 MADRID (GPD/ANP) - Char les Cörver, de enige Neder landse scheidsrechter die door de FIFA voor het WK- voetbal in Spanje werd aan gewezen, zal in de eerste ron de eenmaal in actie komen. De Leidschendammer is don derdag in Madrid aangewe zen als arbiter voor de wed strijd Engeland-Tsjechoslo- wakije, die op 20 juni in het San Marnes-stadion van Bil bao gespeeld zal worden. Daarnaast verwacht Charles Corver dat hij in de beginfase van dit mondiale voetbaltoer nooi ook nog een keer of drie als grensrechter op zal moe ten draven. De aanwijzing van de grensrechters zal evenwel pas in een later sta dium plaatsvinden. Charles Corver toonde zich in Madrid, waar hij zich met alle collega's op het komende WK-toernooi voorbereidt, bij zonder ingenomen met het feit in de eerste ronde een van de sleutelwedstrijden toegewezen te hebben gekre gen. Corver: „Engeland-Tsje- choslowakije is de derde wedstrijd in groep vier en het resultaat van die ontmoeting kan voor beide ploegen im mers van erg grote betekenis worden om zich voor de tweede ronde te plaatsen. Ik denk namelijk dat de uitsla gen die Frankrijk en Enge land tegen de Tsjechen zullen behalen uiteindelijk de door slag geven om in dit toernooi Sport Fluitist bij Engeland—Tsjechoslowakije Corver: blij mens. een ronde verder te komen". De Nederlandse scheidsrechter is toch best te spreken over het aanstellingsbeleid zoals dat nu voor de eerste ronde door de scheidsrechterscom- missie van de FIFA is ge voerd. „Vrijwel alle wedstrij den tussen Europese ploegen worden door Europese scheidsrechters geleid. Wed strijden waarbij andere we relddelen zijn betrokken zul len worden geleid door of Zuidamerikanen of Afrika nen. Ik vind dat een goede zaak, omdat een Europese scheidsrechter nu eenmaal beter de mentaliteit van Eu ropese ploegen pleegt aan te voelen, dan bijvoorbeeld een Zuidamerikaan. Daarbij speelt ook nog dat Europese arbiters de Europese ploegen beter kennen dan scheids rechters uit andere wereldde len. Omgekeerd is het na tuurlijk net zo. Zowel Enge land als Tsjechoslowakije heb ik in het verleden her haaldelijk mogen leiden, zo dat die teams voor mij vrijwel geen enkel geheim meer heb ben en ik adequaat zal kun nen optreden". Charles Corver vindt verder dat de instructies die de FIFA aan de vooravond van het WK-toernooi de geselecteer de scheidsrechters heeft meegegeven „erg meegeval len zijn". Corver: „in vergelij king met vier jaar geleden in Argentinië is men nu niet zo heel erg diep op de zaak in gegaan. Hier is simpelweg ge steld: de spelregels zijn alle maal keurig in een boek werkje vervat: handel daar dan ook naar. Voor de rest niets. Er is ditmaal echt niet overdreven gehandeld om al le arbiters op één lijn te krij gen". „Wel is er wel degelijk enige ruimte opengelaten voor de eigen interpretatie. Per slot van rekening lopen hier in Madrid allemaal stuk voor stuk bekwame scheidsrech ters rond die toch op grond van enige kwaliteit uitverko ren zijn. Wel hebben we hier gezamenlijk een aantal zaken doorgesproken om binnen die eigen interpretatie toch zoveel mogelijk de uniformi teit in het toepassen van de spelregels te handhaven. Het kan natuurlijk ook weer niet dat miljoenen mensen over de gehele wereld op een avond twee wedstrijden te zien krijgen, waarin voor exact dezelfde overtredingen verschillende strafmaatrege len worden getroffen". De Chinese regering heeft ge waarschuwd tegen te veel ar beidsverzuim tijdens het we reldbekertoernooi voetbal. In het nationale sportdagblad heeft de Chinese overheid de vinger tegen de arbeiders, die het voetbalverslag op de tele visie belangrijker vinden dan de produktie in de fabrieken. Er mag, zo zegt het artikel, geen herhaling komen van de gebeurtenissen rond de jaar wisseling, toen het nationale voetbalelftal van China be langrijke kwalificatiewed strijden moest spelen. De tv- uitzendingen van die wed strijden leidden tot veel werkverzuim. De ziektemel dingen bereikten op de dag van de beslissingswedstrijd tegen Nieuw-Zeeland record hoogten. Ondanks het feit, dat China zich niet geplaatst heeft voor Spanje, verwacht de Chinese overheid veel belangstelling voor het belangrijkste voet dcns de zondag in Spanje be ginnende eindronde om de wereldtitel toch vooral be hoorlijk te gedragen "De Spaanse politie heeft bijzon dere maatregelen in petto en zal alles onder controle heb ben". aldus de consul. "ik hoop evenwel dat de fans zich op voorbeeldige wijze zullen presenteren". Naar verwachting zes zevendui zend Engelse fans zullen vol gende week woensdag de eerste wedstrijd van hun fa vorieten tegen Frankrijk in Bilbao bijwonen. Hermann Neuberger, vice- voorzitter van de internatio nale voetbal federatie (FIFA), heeft zich in Madrid fel te genstander verklaard van het handhaven van 24 deelne mende landen in de volgende eindronde om de wereldtitel, die over vier jaar in Columbia wordt gehouden. "Zoals het er nu voorstaat in Columbia geloof ik dat men daar ge woon geen groot toernooi met 24 deelnemers kan orga- aldus de Westduit- baltoernooi ter wereld. Van 14 juni tot 6 juli zendt de staatstelevisie elke dag een voetbalprogramma van een uur lengte uit. Na het appèl van de Engelse manager Ron Greenwood heeft nu ook de Britse consul in Bilbao, Edmond Barrett, de Engelse voetbalsuppor ters gewaarschuwd zich tij- Vier dagen voor het begin van het WK heeft het elftal van Tsjechoslowakije ge toond op schot te zijn. In het Italiaanse Ascob werd de club van die naam met 5-1 verslagen. Topscorer bij de Tsjechen werd Nehoda met twee doelpunten. Vizek, Ku- kucka en Janecka zorgden voor de overige drie treffers. NAALDWIJK - Voorbij. Afgelopen. Uit. Naar blauwwitte begrippen staat UVS nu hele maal onder aan de berg. Zo uit de top van de amateurs is de Leidse ploeg dwars door de eerste klasse heen gezonken naar de anonimiteit. Gisteravond rond kwart voor negen werd een tijdperk afgesloten, op het veld van Westlandia in Naaldwijk. Zaak Theo K. LEIDEN - "Zolang als we niet precies weten wat er aan de hand is met Theo doen we niets. Pas als op de lange duur mocht blijken dat de sponsorbei angen van Elmex worden geschaad zullen we in actie komen. We hebben hem aangetrokken als coach en als hij die ftinctie straks gewoon kan vervullen hou den we hem. Zo simpel ligt dat", aldus Frans van Eg- mond, pr-man van de bas ketbalvereniging Leiden. Bepaald in zijn nopjes is Van Egmond natuurlijk niet met de zaak rond de Amstel veen- se zakenman Theo K. die gis teren door de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst) in de kraag is gevat, verdacht van belastingfrau de met zijn basketbalploeg Kinzo (later Amstelveen). Na heel wat geharrewar slaagde de Leidse club erin om de gereedschappenko- ning en handelaar in dure auto's als coach en medes ponsor binnen te halen en de kans dat de hele opzet in duigen valt is wel degelijk aanwezig. Van Egmond: "In principe gaan we er vanuit dat de zaak op zeer korte termijn zal zijn opgelost. Ik kan daar weinig over zeggen omdat we niet exact weten wat er aan de hand is. Gisteren nog is er overleg geweest met de mensen van Elmex en we hebben besloten om eerst maar af te wachten. Alleen als de boel mocht escaleren zullen we uiteraard niet aar zelen om direkt stappen te ondernemen." Hoewel Van Egmond het pre matuur vindt overziet hij in middels wél de consequen ties als zou blijken dat K. voor wat langere tijd elders zou moeten verblijven. "Dat betekent bijvoorbeeld dat we een andere coach moeten zoeken. Een dure grap, want Theo zou dit voor niets doen en tevens zou hij zijn assis tent betalen. Grootste pro bleem evenwel zou center Wilson Washington zijn. Die heeft geen contract met ons maar een gentleman-agree ment met Theo. Maar ik praat nu wel voor mijn beurt, want het is best moge lijk dat hij morgen weer thuis is en de zaak is gere geld. En voorlopig gaan we daar maar vanuit." Daar konden de spelers van de er varen degradatiebestrijder HOV de handen juichend ten hemel heffen, terwijl hun tegenstanders hun emoties nauwelijks de baas konden. Door een 2-1 nederlaag viel het doek voor UVS. Keihard, maar onherroepelijk. Triest, maar verdiend. De tuimeling voltrok zich in een snel tempo, de weg omhoog zal moeilijk terug te vinden zijn. "Zéér moeilijk", besefte ook trai ner Gerard Désar. "We zitten ka pot, als club, als ploeg. Ik ben er echt bang voor" Hij heeft er alle reden toe, want zijn ploeg kan niet collectief vechten. Louter en alleen gemeten naar voetbalcapaciteiten degradeerde de verkeerde, want in de eerste klasse lopen heel wat teams rond die veel minder verzorgd spelen. Maar UVS wordt de laatste jaren nou eenmaal achtervolgd door het gebrek aan effectiviteit. Het oogt allemaal heel erg leuk wat de blauwwitten in het veld doen; het rendement is gewoon te ge ring. Er is geen geen scorende spits meer (Theo van Seggelen was de laatste), geen speler die er in z'n eentje tien of meer goals in jaagt. Mario Faber is ploeg-'topscorer' met het typerende totaal van vier treffers, waarvan hij er dan nog twee uit strafschoppen scoorde.. En ploegen zonder afmakers zul len het altijd moeilijk hebben. Ook, en vooral, tegen de .hollers en beukers die zich niet met poespas ophouden, maar simpel doen waarvoor ze het gras op gaan: de bal tussen de palen ram men. Zij mogen blijven, de ste riele technici kunnen gaan. In die ene beslissingswedstrijd van gisteravond werd in feite het he le seizoen getypeerd. Zoals ge woonlijk speelde UVS het betere voetbal, zoals gewoonlijk leverde het te weinig op. Het ijzingwek kend kalme HOV, dat een grote dosis fysieke kracht door het lan ge halen-voetbal mengde, liet de nerveuze partner de leuke staal tjes verzorgen voor dik 2000 kij kers, maar sloeg zelf wel toe toen het even mogelijk was. Drie, vier kansen kreeg de Rotterdamse ploeg; tweemaal was het raak. Beide malen na dode momenten. Eerst, in de 50ste minuut, na een verre ingooi en een doorkopbal (John Braun mocht de hoek uit zoeken: 0-1), daarna in 69ste mi nuut na een vrije trap van Braun. De forsgebouwde invaller Boy Balkhoven prikte de bal op-dat moment in de kruising, waarmee alle hoop van UVS de grond werd ingeboord. Oh ja, natuurlijk, er volgde nog een Leids wanhoopsoffensief. Toen het echt niet anders meer kon, toen het echt alles-of-niks werd, moesten de blauwwitten de prin cipes wel even overboord gooi en. riet leverde een paar minuten voor het einde een penalty-doel punt van Bert Kort op, omdat Al- fons Groenendijk (de beste man van het veld) neer was gegaan bij Ton Roodenrijs. Maar zelfs in de allerlaatste fase waarin alle ballen de trechter hadden moeten worden ingeleid, in de hoop op die ene toevalstref fer, kon UVS de ware aard niet verloochenen. Tot het bittere einde werd gedacht om de op bouw, tot het bittere einde ble ven teveel spelers proberen de bal zo 'goed' mogelijk te behan delen en hun mannetje uit te spe len. Leuk en aardig, maar het leidde rechtstreeks naar de uit gang van de klas. Vanaf het begin af aan, eigenlijk. Op papier stak het strijdplan goed in elkaar. Met de 'vechters' Aad en Hans Neuteboom (in de basis geschoven voor Bekooy en Faber) moest UVS aan kracht ge wonnen hebben, terwijl Aad Neuteboom bovendien als spits de opdracht had meegekregen voorstopper De Bruyn het ver zenden van zijn lange passes te beletten. Normaal gesproken kan Neuteboom zo'n taak best aan en kan hij daarbij ook nog eens stuwend werk verrichten. Dat was de bedoeling ook: met Sam Erades moest hij het elftal op sleeptouw nemen. Zo stond het op schrift, maar in de praktijk was het weer eens alle maal anders. Aad Neuteboom moest al geblesseerd aan het duel beginnen, met een spier- scheuring in zijn rechterdij, en kon nauwelijks aanzetten. In de lucht ging het nog wel, over de grond kon hij zyn opdracht zel den uitvoeren. En aangezien ook Erades nooit zo kon domineren als afgelopen zondag, kondigde de 'afgang' zich al snel aan. Op weg naar de fatale momenten werden een paar kansjes gemist (Van Leeuwen raakte eenmaal de lat); nadat het vonnis was ge veld kopte Erades nog eens op de paal in het wanhoopsoffensief dat werd uitgevochten met Fa ber en Bekooy voor Aad Neute- Wendel Piqué degradeert UVS definitief. De invaller zorgt van dichtbij voor 2-0. Landwaart (links) en Zandbergen kunnen niets meer uitrichten. (Foto Holvast). boom en laatste man Vermeer. Aan het noodlot, dat de HO V-inval ler Piqué nog meer gestalte had kunnen geven, was niet meer te ontkomen. UVS tweedeklasser.., wie dat ooit gedacht had, mag het zeggen. Zes weken geleden nog maar stond de Leidse forma tie vijf punten voor op de tegen stander van gisteravond. Niets aan de hand, UVS leek veilig. "Misschien is het daar fout ge gaan", probeerde Désar op zijn speurtocht naar de oorzaken van de ontluistering. "Misschien heb ik te lang gedacht dat we in deze afdeling zouden blijven. En ik kan nu nog niet geloven dat we met dit spelersmateriaal gede gradeerd zijn". Het is echter wel de harde werkelijkheid. Désar trok on middellijk het boetekleed aan, maakte zich zorgen over de toe komst. "Ik trek het me aan en ik zoek het bij mezelf. Een trainer die twee keer degradeert, moet uiterst rustig zijn. Die moet eerst uitzoeken waar het fout ging, hoe het verder moet. Het moet an ders, maar hoe? Ik ga ook in de tweede klas geen voetbal spelen met alleen maar ballen die van achter uit voor de pot worden ge gooid. Dat kan ik niet, dat wil ik niet, daar heb ik de spelers niet voor". "Met deze groep kun je geen beuk- voetbal spelen, maar één ding is wel zeker. De duelkracht zal om hoog moeten en we zullen jon gens moeten opleiden die er zijn als er gescoord moet worden. Ik zou willen dat ik ze kende..". Voorlopig kent hij die nog niet. Mede daarom is het nu voorbij, afgelopen, uit. PAUL DE TOMBE DUBLIN (ANP) - De Franse ruite- requipe heeft gisteren in Dublin de wereldtitel voor landenteams veroverd. Frankrijk, met Frede ric Cottier. Gillis Bertrand de Ba- landa, Michel Robert en Patrick Caron. was superieur met 19,48 punten. West-Duitsland. dat als favoriet was gestart, eindigde als tweede met 30,91 punten. Groot- Brittannié, dat de wereldtitel verdedigde, veroverde de bron zen medaille. Nederland deed niet mee. De Fransman Frederic Cottier heeft in het individuele klasse ment na twee kwalificatiewed strijden de leiding, gevolgd door de Brit Malcolm Pyrah cn Cot tiers landgenoot Bertrand de Ba landa. Gert Wiltfang uit West Duitsland kan zijn wereldkam pioenschap al niet meer verdedi gen. Hij neemt de 23e plaats in na twee kwalificatieproeven, het geen ontoereikend is voor een plaats in de finale. ADVERTENTIE Als speciale service voor onze gasten hebben wij AKA1 gevraagd hun supergrootbeeld voor de WK voetbal bij ons op te stellen. Vanaf zondag 13 juni dus, tot en met de finale op 11 juli. En er is méér feestelijks te halen: U kunt in die periode op zaterdag gratis Pedro Domecq sherry proeven en op zondag Rioja wijn. En er zijn Spaanse gerechten op de kaart. En voor de voetbalfans scorelijsten, voetbal tijdschriften en voor iedere bezoeker een handige WK-attentie. U hoeft dus niets te missen, ook Roulette en Black Jack niet (spelen ze óók op groen). Korrekte kleding graag en vergeet uu> paspoort niet. Veel plezier AMSTELVEEN (GPD) - De ruim driedui zend toeschouwers die gistermiddag het duel Nederland-India in het Wagener stadion te Amstelveen bijwoonden, ke ken de ogen uit. Tijd voor commentaar hadden ze niet. Er was reden te over voor, maar ze waren met stomheid ge slagen. India, nog altijd een naam in hockey en na de twee oefen-interlands die het team vorig jaar als voorberei ding op de wereldkampioenschappen in ons land afwikkelde, op weg om zich te nestelen tussen de grootmachten die momenteel de dienst uitmaken, is even hard van de ladder getuimeld als het omhoog was geklauterd. Nederland veegde, zonder zelf tot een topprestatie te komen, de Aziaten met 5-2 van het kunstgras. De blauwe garde, in eigen land bejubeld na de zege op de gedevalueerde Olympische Spelen van Moskou, maakte het op eigen bodem niet toen de elite wel present was, maar de vijfde plaats leek een aardige ba sis om de schade te herstellen. En toen de Sowjet-Unie en West-Duitsland deze week in Amstelveen vervolgens opzij werden gezet bij de strijd om de Cham pions Trophy, was de verwachting dat Nederland de nodige problemen zou on dervinden in zijn streven de aansluiting met Pakistan te houden. Orarye werd echter nauwelijks op de proef gesteld en kwam geen seconde in de moeilijkheden. Die Indiërs deden het al in de broek toen ze tijdens de warming-up ontdekten dat Ties Kruize de oefenstof die fysiothera peut Ed van Breukelen opdroeg zonder problemen doorstond. Het gooide hun taktische concept echter niet in duigen, want van mandekking moeten ze niets hebben. Ze lieten de Hagenaar rustig ronddolen, waardoor hij zich als aan speelpunt kon aandienen en uit pure angst voor de hoge bal, trokken de In diërs een cordon voor hun eigen cirkel. Daardoor ontstond een geweldig gat tus sen aanval en verdediging, waarin Jen- niskens, Den Hartog en Kruize zich naar hartelust konden uitleven. Laatstgenoemde speelde een belangrijke rol mee. Twee wedstrijden moest hij toe zien, nu was zijn rugblessure zo ver her steld dat hij zijn invloed kon laten gelden. Den Hartog en Jenniskens maakten zich ondergeschikt aan hem „Gemakkelijker dan tegen India kan Ties het niet krij gen". meende Den Hartog. „Zij spelen geen mandekking, waardoor hij de bal kon aannemen en het spel verdelen Ik zal niet zeggen dat het onze taak verlicht, wel veranderden". Wat dat betreft had ook Roderik Bouwman een periode van aanpassing nodig. Door de terughoudendheid van de Indiërs kre gen de Nederlanders gelegenheid en bloc aan te vallen, maar daarmee vulden ze al le ruimte op die een spits als Bouwman nodig heeft. Hij tippelde een handvol ma len in de buitenspelval en ondanks de ta felaansteker die de Franse scheidsrechter Alain Renaud voor het leiden van zyn honderdste interland van Kruize had ge kregen. zag hy niets door de vingers. Coach Van Heumen maakte er zelf een einde aan door even achter het doel van Romeo James te gaan staan en Bouwman toe te schreeuwen zich wat dieper te laten zakken als de buitenspelers de achterlijn bereikten. Het had direct succes en aan gezien de pijlsnelle Rotterdamse student na rust nogmaals scoorde, mag hij zich nu met vijf goals topscorer noemen. Ties Kruize nam de overige drie goals voor zijn rekening. De wijze waarop hij de eer ste en derde goal binnen timmerde gaf heel even aan dat hij uit een bepaalde si tuatie meer kan dan de doorsnee-hoc keyer. ook al is hy fysiek niet in optimale conditie. Of dat tegen de feller op dc man spelende Russen en Pakistani ook kan, moet worden afgewacht, want uit vijf goed aangegeven corners vond hy maar eenmaal het doel. Een percentage dat be neden zyn stand is. maar na de 5-2 zege. waardoor met Pakistan het klassement met vijf puntenuit drie wedstrijden wordt aangevoerd, maalde niemand daarom. Stand Australie-Rusland 4-2 1. Pakistan 3-5 (15-7) Z Nederland 3 5(12-8) 3 India 3 4 (9 9) 4. Austalie 3-3 (11-10) 5. West Duitsland 3 1 (6-12) 6. Sow)et Unie 3-0 (6-13)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13