Noordwijkerhout 160 inwoners rijker "Ik ben zo stom geweest om weer te gaan werken" Marinevliegkamp Valkenburg doel vredesfietstocht Nieuwe coach van Leiden opgepakt Woubruggemar in conflict met sociale dienst Noordwijc ontevreden met uitspraak minister Politie ÏÏoordwijk houdt inbrekers en heler aan Demonstratie tegen Rijksweg II Laatste Nieuws DONDERDAG 10 JUNI 1982 Streek PAGINA 21 WOUBRUGGE Rob Kloen wil graag zelf z'n brood verdie nen, had ook een goede baan, maar heeft die moeten opgeven „omdat", zo zegt hij, „het systeem van de so ciale voorzieningen mij daartoe noopte." „In onze sociale voorzienin gen", zegt de in Woubrugge wonende Leidenaar, „zit een gat en daar ben ik ingetui- meld. Was ik maar in de ww gebleven", verzucht hij, „dan had ik nou niet in de ellende gezeten." Het verhaal van Rob Kloen begint ongeveer drie jaar geleden. Na een kleine tien jaar in de telefo nie te hebben gewerkt, besluit Kloen voor zichzelf te beginnen. Hij sticht noch een bv, noch een nv. „Dat kostte 35.000 gulden en dat geld had ik niet." Het wordt een familiebedrijfje. Kloen bewoont dan met zijn vrouw en twee kinderen aan de Hoge Morsweg in Leiden eer huurhuisje van tachtig gulden ir de maand. Maar de zaken gaan zc goed, de PTT heeft zoveel kabel: aan te leggen, dat Kloen beslui wat meer naar zijn stand te gaai wonen. Jociale dienst tan het Beatrixplantsoen in Wou brugge koopt hij voor ruim twee ton een huis. Graag had hij daar op een volledige hypotheek wil len hebben, maar voor een ge meentegarantie verdient hij te veel: de hypotheek wordt tachtig procent. Maandelijks moet hij bijna 1750 gulden aflossen. Eind vorig jaar kwam in het kabel- werk echter de klad. „Met de PTT was het constant bakke leien, het aantal opdrachten werd steeds minder en toen dacht ik: voordat we in de schul den komen te zitten: stoppen." Kloen hief zijn bedrijfje op en meldde zich bij de sociale dienst in zijn woonplaats. Daar kreeg hij een ww-uitkering van 1435 gulden in de maand. „In de tele fonie verdiende ik natuurlijk aanmerkelijk meer, maar ik tilde daar niet zo zwaar aan. Ik wist immers dat, wanneer ik mijn be drijf ophief, het mijn huis zou kosten." Nu hij de aflossing van de hypo theek niet langer kon opbrengen, was al zijn hoop gevestigd op een huurhuis, liefst in Woubrugge. Maar burgemeester D. Brouwer de Koning legde hem alras uit dat er in de gemeente geen huur woning beschikbaar was. In Al- Garantie Intussen zat Kloen niet stil. Na zes weken werkloos te zijn geweest vond hij in Leiden een baan als verkoper in een winkel, salaris: ruim 1900 gulden netto in de maand. Ook had hij een flat in Alphen aan den Rijn weten te vinden. De huur bedroeg 700 gul den in de maand. „Geen pro bleem", aldus Kloen, „alleen ver langde de gemeente Alphen wèl een garantie, dat ik die huur in de toekomst zou kunnen blijven voldoen. En die garantie kon ik niet geven." Kloen wist immers niet welke schulden hij met zijn bedrijf had gemaakt en hoe die moesten worden afgewikkeld. Zijn advo caat was en is nog steeds bezig dat uit te zoeken. Zodoende wendde Kloen zich tot de sociale dienst in Woubrugge met de vraag of zij garant wilde staan voor zijn huur. „Maar daar zei men botweg: u hebt toch weer een baan? Nou, dan hebben wij niks meer met u te maken. Wij zijn er alleen voor de mensen die geen werk hebben..." „Omdat ik dus weer werkte, deden ze opeens niks meer voor me. Toen heb ik tegen de dienstdoen de ambtenaar gezegd: geeft u mij maar weer een formuliertje. Ik ga weer de ww in. Daarop werd die man boos. Dat ging niet, zei hij. Maar het ging natuurlijk wèl. Ik zat immers nog in mijn proeftijd en dan kun je zeggen dat de sa menwerking aan beide kanten niet beviel. Ik ben dan ook prompt de ww weer in gegaan, opdat de gemeente mij die huur- garantie wel móést verlenen." Echter: de flat in Alphen, waarom het allemaal was begonnen, was inmiddels al aan een ander toe gewezen. Nu zit Kloen min of meer op hete kolen. Hij wil zijn huis verkocht hebben, voordat de rechter het per executie laat verkopen. „Dan scheelt het je zo veertig- tot vijftigduizend gul den." Kloen voelt zich nu in de steek ge laten door de gemeente Wou brugge. Burgemeester Brouwer de Koning zegt dat verwijt niet zo goed te kunnen thuisbrengen. „Ik heb die man hier alles bij el kaar maar twee keer gezien. Ik dacht eenvoudig: geen bericht, goed bericht. Maar laat 'm nog maar eens komen praten, dan zullen we zien." Als alles een beetje tegenzit ziet Kloen geen andere weg dan straks „in eer hutie op de hei" te Nachtelijke borrel in Alphen tot vijf uur ALPHEN AAN DEN RIJN - Café restaurant Molen de Eendracht mag vrijdag- en zaterdagnacht open blijven tot 5.00 uur. Deze verlenging van de sluitingstijd met twee uur geldt als proef voor drie maanden Dan bekijken bur gemeester en wethouders of het lange openblijven niemand over last bezorgt Als dat zo is willen B en W voor een nieuwe periode van drie maanden ontheffing ge ven voor het normale sluitings tijdstip. Het is de eerste keer dat het college een horeca bedrijf toestemming geeft om tot vijf uur open te blij ven. Het bedrijf had om verlen ging van de openingstijden in het weekeinde gevraagd en bur gemeester Paats wil het met Mo len De Eendracht bij wijze van proef wel eens proberen. "Al vind ik het zelf wat aan de late kant worden, maar anderen kun nen daar anders over denken", aldus Paats. Rob Kloen moet zijn huis verkopen, maar dreigt door gebrek aan mede werking daarmee met zijn gezin op straat te komen staan. gaan zitten, „ik ben zo stom ge weest", zegt hij, „om na zes we ken in de ww te hebben gezeten weer te gaan werken. Had ik dat nou maar niet gedaan. Want wat er nou moet gebeuren, weet u het? Ik niet. Ik weet het echt met ALPHEN AAN DEN RIJN - Het college van burgemeester en wethouders heeft er geen be zwaar tegen dat de Marokkaanse gemeenschap een pand aan de Prins Hendrikstraat 77, dat zij heeft aangekocht, gaat gebrui ken als gebedsruimte Uit gesprekken met de Marok kaanse islamieten is de gemeen te duidelijk geworden dat de om wonenden geen last zullen heb- NOORD WIJKERHOÜ7NOORDWIJK - De ge meente Noordwijkenout is van de ene op de andere dag 160 inwners en 70.000 gulden rij ker geworden. Dat iite danken aan een uitbrei ding van het psychatrisch ziekenhuis Sancta Maria op Noordwij erhouts grondgebied. On danks felle protesta van de gemeente Noord- wijk heeft de minis;r van binnenlandse zaken besloten dat die patinten gewoon in Noordwij kerhout moeten weden ingeschreven. Die nieuwbouw op Noordwijïr- houts grondgebied is onkgs door prinses Juliana geopid. Omdat het voor de directie an het psychiatrisch ziekenhuisiet langer mogelijk was op Ncrd- wijks grondgebied uit de rei den, werd gekozen voor Ncrd- wijkerhout. Daar werden vee paviljoens gebouwd voor cge- veer 160 patiënten die ware ge huisvest in oude paviljoer op Noordwijks grondgebied. Het feit dat het psychiatriscfcen- trum op de grens van twe ge meenten is gelegen, leidd tij dens de opening van de eide nieuwe paviljoens al tot imi- sche taferelen. Bij de opiing van de paviljoens droeg krge- meester mr. F. Winkel van Noordwijkerhout de amiske- ten, maar zodra de genénte- grens werd overschreden ialde burgemeester mr. J. Banike zijn ambtsketen voor de tg en kon Winkel die weer opbgen. Bezwaren De gemeente Noordwijkerhout schreef aan de minister van bin nenlandse zaken het een norma le zaak te vinden dat de patiën ten op haar grondgebied ook in haar bevolkingsregister zouden worden ingeschreven. Noord- wijk maakte daartegen echter bezwaar, onder meer omdat de centrale toegang van het psy chiatrisch ziekenhuis op Noord wijks grondgebied ligt. Bovendien meent Noordwijk dat de paviljoens "De Boekhorst 2" en "De Hoge Wei", hoewel op Noordwijkerhouts grondgebied gelegen, deel uitmaken van het t ziekenhuis dat officieel in Noordwijk is gesitueerd. Maar de minister van binnenlandse zaken is voor beide argumenten onge voelig. Bepalend voor hem is waar de patiënten slapen en dat is op Noordwijkerhouts grond gebied. Hoewel de discussie in welke ge meente die 160 psychiatrische patiënten moeten wonen op zich niet zo interessant lijkt, spelen op de achtergrond andere argu menten mee dan de gemeente Noordwijk aanvoert in een brief aan de minster van binnenlandse zaken. Finacieel De gemeente Noordwijkerhout krijgt er met de komst van die 160 patiënten zo'n 70.000 gulden per jaar bij. Dat is een jaarlijkse uitkering uit het gemeentefonds. Voor elke inwoner van een ge meente wordt een bepaald be drag uit dat fonds betaald. Daar van moet onder meer het onder houd van wegen, en de aanleg riolering en straatverlichting worden betaald. Psychiatrische patiënten kosten de gemeente echter weinig geld. Zij wonen weliswaar op een stukje grond, maar vragen buiten het plaatsen van een enkele lan taarnpaal geen enkel financieel offer van de plaatselijke gemeen schap. Zeker nu gemeenten te rug moeten in hun uitgaven, als gevolg van de economische ma laise, is een jaarlijks bedrag van 70.000 gulden zeer welkom Dat geldt zeker voor Noordwijker hout. De gemeente heeft becij ferd dat als het financiële beleid niet wordt gewijzigd in 1986 een tekort ontstaat van enkele ton nen. Voor Noordwijk speelt bovendien mee dat met het verhuizen van 160 patiënten naar Noordwijker hout de badplaats weer een stap je verder verwijderd is geraakt van een inwonertal van 24.000. Volgens het Nederlands Jaar boek 1982 van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren telde Noordwijk met ingang van dit jaar 23.563 inwoners. Daarvan moeten dus nog de 160 psychia trische patiënten worden afge trokken. Dat getal van 24.000 heeft gevolgen voor de betaling van bestuurders en ambtenaren. Als de gemeente Noordwijk dat aantal inwoners bereikt krijgen burgemeester en wethouders een flinke salarisver hoging van 700 tot 800 gulden bruto in de maand De gemeente secretaris krijgt er ongever ht-t- zelfde bedrag bij Het verhuizen van patiënten naar Noordwijker hout zal dan ook hier en daar zijn betreurd. HENK VAN DER POST Prinses Juliana en burgemeester F. Winkel op Noordwijkerhouts grondge bied, dus: Winkel met ambtsketen. Prinses Juliana op Noordwijks grondgebied met op de achtergrond I links) burgemeester Bonnx- ke van Noordwijk met ambtsketen en burgemeester Winkel uiteraard zonder ambtsketen. VALKENBURG/STREEK- De marinevliegbasis in Vallnburg is het doelwit van een emon- stratieve fietstocht voor c vrede die op zaterdag 3 juli woit geor ganiseerd door een aaial vre desgroepen uit Leiden e omge ving. Onder het motto "fts mee voor de vrede, tegen atontaken Valkenburg" wordt (protes- teerd tegen de atoomtak» die de momenteel op Valkenlrg ge stationeerde Neptunéliegtui- gen hebben en tegen denogelij- ke beslissing om ook dvervan- ger van dit toestel, de 'rion, te bestemmen voor kerntien. Volgens het organiserendomité is de vliegbasis "een milJir doel wit in een situatie van iternatio- nale spanningen" en ecuitwijk- haven voor vliegtuigeniet kern taken. De dertien Orio-vliegtui- gen, die de verouderddeptunes moeten vervangen, w'den mo menteel in het buiteitnd inge- NOORDWIJK - De Dordwijkse politie heeft een aittiepjarige Noordwijkse heler afgehouden die honderd guldenzwijggeld" had gekregen van toe Noord wijkse jongens. De ngens (zes tien en negentien fir) hadden vorige week bij een»braak tien duizend gulden buiemaakt van een oudere vrouw. De jongens zijn het afgelopen weekeinde al door de politie aan gehouden. Van hun buit was nog slechts 1400 gulden overgeble ven. De Noordwijkers hadden een speedbootje en een radio ge kocht. De rest van het geld heeft het tweetal er met drank en gok ken doorheen gejaagd. De twee inbrekers en de heler zijn inmid dels weer op vrije voeten gesteld. De fietstocht krijgt het karakter van een estafette. De start is om 11.00 uur in Leiden bij molen De Valk, waarna de stoet via Oegst- geest (parkeerplaats Lijtweg, 11.30 uur), Warmond (gemeente huis, 11.45 uur), Sassenheim (RK-kerk Hoofdstraat, 12.05 uur), en Voorhout (hoek Engelse- laan/Berch van Heemstedeweg, 12.15 uur) in Noordwijkerhout bij het witte kerkje aankomt om ongeveer kwart voor een. Daar sluiten fietsers uit Noordwijker hout, Nieuw-Vennep, Lisse en Hillegom zich bij dc stoet aan, waarna de tocht via Noordwijk •(Vuurtorenplein, 13.30 uur) naar Katwijk (Vuurbaakplein, 14.00 uur) voert. Wanneer hier de groe pen uit onder meer Den Haag en Alphen aan den Rijn zich hebben aangesloten, gaat de tocht naar het eindpunt: de marinevliegba sis by Valkenburg. Om 15.00 uur begint daar een ma nifestatie met optredens van de blazersgroep De eeuwigdurende bijstand en de folkgroep Rapail le. Verder voeren sprekers van Stop de N-bom en het Interker kelijk Vredesberaad het woord en wordt op ludieke wijze aan de commandant van de vliegbasis het protest overgebracht. Het middagprogramma wordt om streeks 17.00 uur afgesloten, waarna in het dorpshuis in Val kenburg eten en drinken tegen redelijke prijzen te krijgen zijn. 's Avonds gaat de manifestatie ver der met onder meer een tentoon stelling, een optreden van een ca baretgroep en een discussie over een actueel punt in de strijd voor de vrede. In het bcdnjt van de broers, een groothandel in gereedschappen in Mijdrecht, hield de Rijkspoli tie een grootscheepse huiszoe king. ALPHEN/LEIDEN - Vier actie groepen organiseren op zaterdag 26 juni een demonstratieve fiets tocht tegen de aanleg van Rijks weg 11, Leiden-Bodegraven. De werkgroep Milieubeheer Leiden, de Echte Nederlandse Fietsers Bond, de Vereniging Milieude fensie en het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie wil len met deze actie de aandacht vestigen op de problemen die de aanleg van deze rijksweg met zich meebrengt. De demonstrerende fietsers kun nen op drie plaatsen starten Al lereerst vertrekt er een stoet uit Alphen. om 13.00 uur van het Burgemeester Visserpark. In Bo gen desgevraagd dat het om een 'aanzienlijk bedrag' gaat. Maar degraven vertrekt een groep om 12.00 uur voor het station, terwijl de club in Leiden om 13.00 uur van het Stadhuisplein vertrekt. Het eindpunt van de actie, die on der het motto "Stop rijksweg 11" wordt gevoerd, is bij het voorrpa- lig station in Hazerswoude Rijn dijk. Om de samenkomst op te luisteren is een aantal sprekers uitgeno digd. Dick Tommei, verkeers- deskundige van D'66 in de Twee de Kamer, Ir. J. Borgman, van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. en C J Kerkvliet, de woordvoerder van de fel tegen de Rijksweg gekante boeren zijn uitgenodigd. omdat de omvang van de fraude nog geheel moet worden onder zocht, wilde hij geen verdere me dedelingen doen. Volgens de Fis cale Inlichtingen en Opsponngs Dienst (FIOD) zou het tenminste om enkele honderdduizenden guldens gaan Van de zijde van deze dienst liep al geruime tijd een onderzoek naar de coaches annex directeuren van het Mijdrechtse bedrijf De in de kantoren van de gebroe Volgens Karei Dekker, woordvoer der van dc organiserende actie groep Hazerswoude, heeft Hil versum III al zendtijd voor een impressie van de maiu!< ||U| gereserveerd. "Als rijksweg 11 definitief van de baan is kunnen we de Nederlandse Spoorwegen onder druk zetten voor een ver dubbeling van dc capaciteit, het aanleggen van veetunnels onder de spoorbaan en de bouw van een station in Hazerswoude", meldde Dekker verder zeer opti mistisch. Dc terugtocht van de fietsende de monstranten gaat via het onge schonden polderlandschap van de Rijnstreek-Zuid ders K in beslag genomen admi nistratie moet opheldering over de onjuiste belastingaangiften verschaffen. Het bedrijf van de broers K heeft jarenlang de basketbalvereni ging Amstelveen gesponsord. Th. K zou het Komende seizoen de eredivisieploeg in Leiden gaan coachen Op last van de of ficier van justitie zijn beide ver dachten ui verzekering gesteld. Op zaterdag 3 juli vlogen. In het najaar, wanneer de nieuwe defensienota verschijnt, moet worden beslist over het al of niet uitrusten van deze nieuwe toestellen met atoomtaken. "Des te meer reden voor de vredesbe weging om druk uit te oefenen en een definitief nee tegen de atoomtaken van de vliegbasis af te dwingen", aldus het comité. Estafette UTRECHT (GPD) - Op verden king van belastingfraude zijn de basketbal-coaehes van de vereni ging Amstelveen (voorheen Kin zo) Th. K. (50) en zijn broer Mar tin K. in hun woningen in Vinke- veen en Huizen aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21