LEIDSCH m DAGBLAD Bombardement op Beiroet Trein steeds meer in trek Hoogovens krimpt in: 1300 banen weg Filmregisseur Fassbinder (36) dood gevonden Iran wijst vredesbod Irak af van Idee levert halve ton op NS: in vijf jaar stijging van vijftien procent NAVO-top in Bonn begonnen Reagan eist staakt-het-vuren van Israël Unifil turft voertuigen Benzine vijf cent duurder Gouden griffel voor boek Leiderdorpse (0/n STREEK DONDERDAG 10 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36800 Directeur G Koopman Bureau Wine Snjd 1 Ad|.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DELFZIJL (ANP) - De Delfzijler B.G. Huizenga heeft gisteren in het hoofdkantoor van Akzo Zout Chemie b.v. in zijn woonplaats voor een idee dat hij via de ideeënbus indiende de hoogste belo ning gekregen die ooit in Nederland aan een idee werd toege kend. Huizenga (52) kreeg een bedrag van bruto 58.000 gulden. De cheque met de beloning werd hem overhandigd door direc teur ir. J. Zandberg van de vestiging van Akzo in Delfzijl. Het idee van Huizenga komt er op neer dat de onderneming bij de produktie van zout nu niet meer stoom hoeft te gebruiken maar dat afvalwarmte kan worden benut. Deze nieuwe produktieme- thode kan in drie fabrieken van Akzo worden toegepast en le vert voor het bedrijf een besparing op van 1,6 miljoen gulden over een periode van vijf jaar. Overigens gaat vijftig procent van de prijs van Huizenga, die de chef is van een ploeg van de continu-dienst, naar de belasting. UTRECHT (GPD) - Door de sterk stijgende kosten van particulier vervoer blijft de trein nieuwe passagiers aantrekken. Sinds 1977, het laatste jaar waarin het vervoer per trein terugliep, is het passagiersvervoer van NS geste gen met 15 procent. In diezelfde periode stegen de opbrengsten met 38 procent. Het exploitatie tekort van de spoorwegen be droeg in 1981 echter 1,016 mil jard gulden. Uit het vandaag verschenen jaarverslag blijkt dat de vervoer- sprestatie van NS in 1981 uit kwam op 9,2 miljard passagiers kilometers, het aantal passagiers maal de afstand die zij hebben af gelegd. Hiervan komt twee pro cent voor rekening van meer pas sagiers, de rest voor de grotere afstand die zij aflegden. Met dit getal van 9,2 miljard zijn de grenzen van de vervoerscapaci teit nagenoeg bereikt. Weliswaar is dat vervoersvermogen vorig jaar enigszins vergroot doordat de Schiphol- en Veenendaallij- nen aan het net werden toege voegd, tegelijk vertoonde het materieel vaker mankementen en moest ander, verouderd mate rieel buiten bedrijf gesteld wor den. De beschikbaarheid van materieel wordt volgend jaar zeer nijpend, r al het oudste materieel, uit 1946, zal zijn afgevoerd. Pas in de jaren daarna, wanneer de indienststelling van nieuw mate rieel doorgaat, kan NS meer zit plaatsen aanbieden. Er is sprake van een lichte stijging van het eerste-klasvervoer: in 1981 9,8 procent van alle passa giers tegen 9,7 procent in 1980. In het internationale treinverkeer verminderde het aantal passa giers met één procent. Grote vredes demonstratie BONN (DPA) In Bonn is vanoch tend de NAVO-top begonnen. De leiders van de zestien NAVO-lan- den kwamen voor de openings zitting bijeen in de vergaderzaal van de Bondsdag. Voor het eerst was ook de premier van het nieu we NAVO-lid Spanje, Calvo So- telo, aanwezig. Helmut Schmidt onderstreepte in zijn openingsrede, dat de Noord- atlantische Alliantie de "vrede van onze volken al meer dan een generatie heeft verzekerd". Het is voor het eerst, dat de NAVO- top in West-Duitsland wordt ge houden. De laatste top was in 1978 in Washington. Er zal een "Bonner verklaring" komen, waarin de NAVO-politiek van een sterke verdediging bij gelijk tijdige onderhandelingsbereid heid in het belang van een "werkelijke ontspanning" wordt bekrachtigd. Een uur voor het begin van de NA VO-top hadden zich in Bonn al duizenden mensen verzameld voor de vredesdemonstratie van vanmiddag. Voor de demonstra tie werd vanochtend gerekend op 200.000 mensen. Velen heb ben de afgelopen nacht in slaap zakken in de binnenstad doorge bracht. JERUZALEM (DPA) - De machte loosheid van het Unifil-vredes- leger in zuid-Libanon werd gis teren op overduidelijke wijze in beeld gebracht door de Israëli sche televisie. De camera registreerde hoe een Unifil-militair braaf aan de kant van de weg stond. Op een clipboard turfde hij de voertui gen van de Israëlische pantser- colonne die aan hem voorbij trokken. De Unifil heeft in het gebied de opdracht het gebied te vrijwaren van "infiltratie met wapens". KHALDE - Een Israëlische tank staat in brand nadat hij door Palestijnse geschut is geraakt. De fotograaf ontsnapte ternauwernood aan de dood toen Israëlische soldaten het hotel waarin hij verbleef bestormden. IJMUIDEN (GPD) - Om het staal bedrijf van Hoogovens in IJmui- den modern te houden is de ko mende drie jaar een bedrag no dig van 2,4 miljard gulden. Daar van zou de overheid minimaal een miljard voor haar rekening moeten nemen. Het personeels bestand, dat nu op 19.300 man ligt, moet zonder gedwongen ontslagen worden teruggebracht tot 18.000 in 1985. Dit heeft de raad van bestuur van Estel- Hoogovens de vakbonden en de ondernemingsraad laten weten. Een woordvoerder van Estel Hoogovens bevestigde vanoch tend de juistheid van deze gege- DEN HAAG (GPD) - Benzine wordt volgende week woensdag waarschijnlijk een stuiver per li ter duurder. Hoewel de minister van economische zaken de nieu we (maximum)prijzen maandag nog moet vaststellen, gaat de benzinehandel ervan uit, dat het op een stijging van die omvang zal uitdraaien. Het zal waarschijnlijk de laatste keer zijn dat de minister de prijs vaststelt. Het is de bedoeling dat de benzineprijs van 1 juli af vrij zal zijn. Dan stelt de benzinehan del zelf de prijzen vast. Kans op onweer Wisselend bewolkt en later mogelijk een regen- of onweersbui. Minimum temperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 22 gra den, maar op de Wadden enkele graden lager. Matige oostelijke wind, van nacht in het binnenland weinig wind. 11 juni 1982 Zon op: 05.21 uur, zon onder: 21.59 uur. Maan op: 00.57 uur, maan onder: 09.27 Dit jaar moet nog 400 miljoen gul den in IJmuiden worden gein- vesteerd, zo is gezegd. In de pe riode 1983-1985 moet er jaarlijks 650 tot 700 miljoen gulden in het bedrijf worden gepompt. De plannen van de raad van be stuur voorzien onder meer in de bouw van een tweede continu- gietmachine in IJmuiden: kos ten 250 miljoen gulden. Ook zal er fors worden geïnvesteerd in diverse energie- en milieuprojec ten. Tegenover de investeringen staat echter ook een aantal flinke bezuinigingen. Tot en met 1985 moeten de bedrijfskosten jaar lijks met 275 miljoen gulden om laag. In dat kader moet ook de afneming van het personeelsbestand wor den gezien. Het vertrek van 1300 werknemers kan, zo hoopt de raad van bestuur, echter groten deels door middel van het uit breiden van de VUT-regeling ge schieden. Daarbij zou de leeftijd waarop werknemers het bedrijf mogen verlaten eenmalig op 57,5 jaar moeten worden gesteld. Ook wordt gedacht aan een wijziging van het ploegendienstsysteem en het stimuleren van deeltijdar beid. LEIDERDORP (ANP) - Het boek "De eend op de pot" van de Lei derdorpse Nannie Kuiper is dit jaar in het kader van de 28ste kinderboekenweek (van 13 tot en met 23 oktober) bekroond met de Gouden Griffel. De gouden pen seel gaat naar Joost Roelofzs voor de illustraties bij de tekst van zijn eigen boek "Voor en achter". De prijzen zullen woens dag 13 oktober bij het begin van de kinderboekenweek worden uitgereikt. Dit heeft de Collectie ve propaganda van het Neder landse boek vandaag meege deeld. Verder zijn negen zilveren griffels toegekend aan schrijvers en hun boeken in verschillende leef tijdsgroepen. Kees Fens krijgt deze onderscheiding voor zijn boek "Nu hoor je het ook eens van een ander" (alle leeftijden), Roald Dahl voor "De griezels" (zes jaar en ouder), Boris Zhitkov voor "het verboden bootje" (ze ven jaar en ouder), Joke van Leeuwen voor "De metro van magnus" (acht jaar en ouder), Veronica Hazelhoff voor "Nou Nannie Kuiper moe", Christine Mostlinger voor "Het huis in niemandsland" (bei den negen jaar en ouder), Robert Cumming voor "kijken en zien" (tien jaar en ouder), Paul Biegel voor "Haas" (twaalf jaar en ou der) en Badley Irwin voor "hid den doe" (dertien jaar en ouder). LONDEN/PARIJS (Reuter/AFP/ UPI) - Irak heeft vannacht laten weten dat het bereid is tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in de oorlog met Iran. In een melding van het officiële Iraakse persbureau INA wordt gezegd dat de regering van Irak voorstelt een eind te maken aan de twintig maanden durende strijd en bereid is haar strijd krachten binnen twee weken uit Iran terug te trekken. Iran heeft vandaag verklaard dat het aanbod van Irak te laat is ge komen. Volgens het Iraanse persbureau IRNA hadden de Iraakse leiders, als zij vrede wensten, dit kunnen bereiken als zij positief hadden gereageerd op de Iraanse eisen vóórdat Israël afgelopen zondag Libanon binnenviel. Iran verlangt een volledige Iraakse terugtrekking, een schadeloos stelling van 150 miljard dollar (een kleine 400 miljard) en het verdwijnen van president Sad dam Hoessein, het Iraakse staatshoofd dat ervan wordt be schuldigd het conflict te zijn be gonnen. Gisteren deden geruchten de ron de dat Saddam Hoessein bij een militaire staatsgreep zou zijn af gezet. De Iraakse ambassade in Washington sprak deze geruch ten tegen. In het bericht van het Iraakse pers bureau staat verder dat Irak met zijn aanbod gevolg geeft aan een oproep door de vredescommissie van de islamitische conferentie die de twee partijen had ge vraagd hun strijd te staken om de "zionistische agressie" het hoofd te Bieden. •Irak zegt nu dat zijn besluit Iran een bestand aan te bieden wordt gedragen voor de overtuiging dat alle inspanningen tegen de "zio nistische vijand" gericht moeten worden. BEIROET/TEL AVIV (AP/UPI) - Israëlische vliegtuigen en schepen hebben vandaag een zwaar bombardement uitgevoerd op het hoofdkwartier van de Palestijnse be vrijdingsbeweging in Beiroet. De PLO had kort daarvoor laten weten dat herhaalde Israëlische acties om de lucht havens van de Libanese hoofdstad in handen te krijgen waren afgeslagen. In Israëlisch^ legerkringen werd vanochtend de verwachting uit gesproken dat de verovering van Beiroet slechts een kwestie van uren zou kunnen zijn. Kort na de actie maakte de Israëlische radio vandaag bekend dat de Ameri kaanse president Reagan aan premier Begin een boodschap gestuurd waarin van Israël een onmiddellijk staakt-het-vuren in Libanon wordt geëist. Het Israë lisch kabinet kwam na de verma nende boodschap van Amerika in spoedzitting bijeen. Het bombardement op Beiroet be gon vanochtend bij het aanbre ken van de dag en concentreerde zich op de zuidelijke wijken van Beiroet, waar de bunker van PLO-commandant Jasser Arafat staat. Bovendien zijn daar vele kantoren van politieke, militaire en veiligheidsafdelingen van de Palestijnse verzetsbeweging ge vestigd. Volgens communiqués, die wer den voorgelezen op Palestijnse en linkse radiostations, bevon den de kuststrook van Zuid-Bei- roet en de wijk Bouij el-Barajneh dicht bij de gesloten luchthaven, waar een groot Palestijns vluch telingenkamp is gevestigd, zich onder een onophoudelijk bom bardement. Het bombardement op Beiroet komt op de vijfde dag van de Israëlische invasie in Li banon. Met dit optreden willen de Israëli's het Palestijnse verzet in dat land voorgoed buiten ge vecht stellen. Pamfletten Israëlische vliegtuigen hebben vanochtend boven Beiroet pam fletten uitgeworpen waarin de inwoners worden gewaarschuwd dat de Israëlische invasietroepen "de stad binnen korte tijd zullen overnemen". Israël heeft de Syrische troepen van de Arabische vredesmacht een ultimatum gesteld de Liba nese hoofdstad samen met gue- rillastrijders van de PLO te verla ten. De boodschap kwam van de commandant van de Israëlische invasietroepen en was gericht aan de commandant van de Syri sche brigade in Beiroet. Er stond geen speciale raad in voor de be volking. 26 PAGINA'S Simon Garfunkel tij dens een optreden in To kio in maart van dit jaar. Simon Garfunkel tijdloze kwaliteit Uitkeringen niet los van lonen Junta Guatemala plots ontbonden Cao-overleg bij Philips zit vast Volgens de Syrische regering heb ben Israëlische gevechtsvliegtui gen bombardementen uitge voerd op een woonwijk aan de westelijke rand van Damascus. Volgens het Syrische persbureau SANA zouden bij de aanvallen acht burgers de dood hebben ge vonden en zeker 47 anderen zijn gewond. Syrië In een verklaring van de regering heette de actie "een schadelijke misdaad tegen Syrische burgers op Syrisch grondgebied". Tot op heden hebben Israël en Sy rië zorgvuldig vermeden hun conflict buiten de grenzen van Libanon uit te vechten. De be schuldiging dat de Israëli's een burgerdoel binnen Syrië hebben gebombardeerd zal dan ook naar verwachting de spanningen tus sen beide landen nog verder op voeren. Van Israëlische zijde is de aanval tot dusverre niet be vestigd. MUNCHEN(AP/UPI) - De be faamde Westduitse filmregisseur Rainer Werner Fassbinder is dood. Hij werd vanochtend door een vriendin levenloos in zijn wo ning in München aangetroffen. Over de doodsoorzaak van de 36- jarige Fassbinder, wiens films hem een internationale reputatie bezorgden, is nog niets bekend. Volgens de politie lag de regis seur dood in bed, maar zijn er tot nog toe geen aanwijzingen dat hij is vermoord. Er zal morgen een lijkschouwing worden ver richt. Fassbinder maakte meer dan veer tig films. Toen hij 23 jaar was kwam zijn eerste speelfilm 'Lie- be ist kalter als der Tod' uit. Gro te erkenning verwierf Fassbin der met zijn tweede film 'Katzel- macher'(1969), waarin evenals in platz' naar de roman van Alfred Döblin. Deze serie werd vorig jaar door de VPRO uitgezonden. Rainer Werner Fassbinder werd in 1946 in het Beierse Bad Worisho- fen geboren. Nadat de filmacade mie in Berlijn hem had afgewe zen, werd hij figurant in Mün chen. Zijn eerste ervaring als to neelspeler deed hij eveneens in München op. Hoewel het optre den van Fassbinder in het open baar weinig subtiel was, zijn zijn films doortrokken van emotie en sentiment N ieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor êén abonnement. ->*, Rainer Werner Fassbinder. zijn latere film 'Angst essen See- le auf het thema gastarbeider werd behandeld. Andere beken de films van Fassbinder zijn 'Die Ehe der Maria Braun', 'Lili Mar leen', Lola' en 'Die Sehnsucht der Veronika Voss'. Met deze laatste film verwierf Fassbinder dit jaar op de Berlinale de Gou den Beer Fassbinder, die in 1974 op het film festival van Cannes de prijs van de critici ontving, maakte ook de televisieserie 'Berlin Alexander-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1