Nederlander waagt nog graag gokje 00K OP Hf1N BLAOWf. MAANDA6 Omroepmedewerkers: geen trend volgen Nederland beschaafd afnemer Franse wijn Toto - 25 jaar oud - verdrongen door lotto fteport&9e Dit jaar kwart miljard gulden inleg verwacht DONDERDAG 10 JUNI 1982 PAGINA 19 Door Miep Hoenson PARIJS (GPD) - Nederland was vorig jaar met 5 procent Frankrijks zesde wijnimpor teur op een totaal exportcij fer van ruim 14 miljard frank. De grootste koper van Franse wijn is de Verenigde Staten, gevolgd door de Bondsrepubliek Duitsland, Groot-Brittannië, België-Lu- xemburg en Zwitserland. De Nederlanders houden het meest van Bordeaux. Met 14 procent van de totale Bor deaux-export staan ze daar bij tweede op de wereldrang lijst. En van de Franse export aan Beaujolais en andere Bourgognes gaat er 9 procent de Nederlandse grens over. Deze en vele andere gegevens werden door de 'Federatie van exporteurs van wijnen en spiritualieën van Frank rijk' verstrekt, een eerbied waardig lichaam dat in een riant Parijs' restaurant een persconferentie gaf en de dag met het drinken van water begon. Het gaat niet al te goed met de Franse wijn (en spiritua- lieën)-export. Zelfs zo slecht, dat de regering zou overwe gen zichzelf met de export te gaan bemoeien, een wreed ge rucht dat door de federatie vanzelfsprekend wordt tegen gesproken. Stagnatie in de verkoop naai het buitenland is vooral opge treden bij de cognac en da brengt weer met zich mee da al die hectoliters in de kelder, op conditie gehouden moetei worden, wat weer extra geU kost. Anders is het bij champagm daar gaat het ook al niet z goed, maar dat komt doe drie misoogsten in vier jaa En de Italianen - die op vo< van oorlog met de Fransen U ven als het over wijn gaat zien kans hun goedkopere A ti Spumante steeds meer v gang in de kelen van buit landse afnemers te doen vi den. De federatie komt er ook roi vooruit dat de acties in de l le wereld tegen overmatig coholgebruik de export vi Franse alcohol ongunsi hebben beïnvloed. En di zijn er zoveel export-ban- res en pesterijen binnen e EG dat de federatie wel nor het glas zou willen grijpenn zijn leed te verdrinken. De administrateur van defe- ratie legt later uit wat karr- temperatuur betekent: rvit meer dan 17 graden en at wijn, naast de kachel te- plaatst, net zo goed meen door de wc kan wordei^e- trokken. Bourgogne drinkt men bi 15 graden, Bordeaux bij len Graves Blanc (Neerlandia- tionale drank, volgens dita- tistiek) bij niet meer dl 8 graden. De toto, het wekelijkse kruisjesspel dat geba seerd is op de uitslagen in het betaalde voetbal, bestaat 25 jaar. Een ju bileum waaraan nog weinig ruchtbaarheid is gegeven door de be heerder van de toto, de Stichting Nationale Sporttotalisator. De to to is het paradepaardje ook niet meer. Het aan tal Nederlanders dat aan het voetbalspelletje meedoet staat ver in de schaduw van het aan tal, dat de jongere loot aan de stam van de Stichting prefereert: de nationale lotto. Desondanks wordt er nog wel iets aan het jubileum van de toto gedaan. Directeur J. Zwartjes van de Stichting weet nog niet precies hoe. Waarschijnlijk zullen er aan het eind van dit jaar extra to to-prijzen worden uitgeloofd, of kunnen er speciale kolom men worden ingevuld. Dat extraatje kan er bij de Stichting wel weer af. Leek het er vorig jaar nog op dat de inleg, en dus de opbrengst van toto en lotto 'zorgwek kend' werd, aan het eind van 1981 keerde het tij. Zwartjes en de zijnen voerden toen een aantal spelvernieu- wingen door. Aanvankelijk was er namelijk sprake van een terugval van zo'n vijf pro cent, ofwel tien miljoen gul den. Toen de vernieuwingen eenmaal waren doorgevoerd begon de grafiek van de Stichting weer een stijgende lijn te vertonen. En zo kon het (onlangs gepubliceerde) jaarverslag toch met een jui chende ondertoon worden geschreven. In totaal werd vorig jaar voor 209,6 miljoen 'gegokt'. Dat is ruim vier miljoen gulden méér dan in 1980. Waaruit moge blijken dat Nederlan ders graag een gokje wagen, of ze moeten bezuinigingen of niet. Spelvernieuwing Niemand krijgt iets voor niets, ook de Stichting niet. Ze zag zich genoodzaakt voortaan prijzen uit te loven voor men sen die drie getallen goed zouden hebben. Er werd een Cijferspel ingevoerd dat op alle toto- en lottoformulieren Directeur Zwartjes van de Nationale Sporttotali sator: "Veel last van illegale lotto's kon worden gespeeld. De du re stempelmachines, 19.000 stuks, moesten de zegeltjes op de formulieren gaan ver vangen. Daardoor kon de in ning van de toto en lotto-for mulieren in een sneller tem po verlopen. Aan de andere kant werd de kolomprijs ver hoogd van drie kwartjes naar een gulden, terwijl de mimi- muminleg van de toto op vier kolommen werd gesteld. Kassa, want vanaf dat mo ment kwam er wekelijks zo'n ton meer binnen. De omzet stijging zet zich nog steeds door. Zwartjes rekent er op dit jaar een inleg van een kwart miljard te halen. Alle moeilijkheden zijn echter nog niet voorbij. Het stem- pelapparaat én de nieuwe computer-apparatuur van de Stichting lijden aan kinder ziektes. De tussenpersonen hebben nog moeite met het hanteren van het kostbare apparaat. En de werking van het cijferspel is wat onduide lijk. Een notaris trekt het winnende nummer daarvoor uit de grote pot met alle lotto formulieren, dus niet alleen uit de 300.000 formulieren waarvan de invullers door het betalen van 1,50 extra meedingen naar een prijs. Volgens Zwartjes kan dat niet anders: "Het is voor ons geen doen om die formulie ren voor het cijferspel er uit te lichten. Vergeet niet dat er negentig miljoen formulieren in omloop zijn in negen ver schillende series. Maar vol gens de wet van de grote ge tallen is er globaal ééns per week een winnaar van het cij ferspel. Een enkele keer niet". Kwijt Levert het cijferspel geen win naar op dan wordt de 100.000 gulden die niet wordt uitge keerd in de 'pot' gestopt. Dat zelfde gebeurt indien de lotto of toto in een bepaalde week geen echte eerste prijswin naar is. En dat gebeurt nogal eens. Uit het jaarverslag blijkt dat de lotto vorig jaar 26 weken geen eersteprijs winnaar had. Dergelijke cij fers lijken beweringen in de kaart te spelen, als zou 'mijn heer lotto' soms winnende formulieren verdonkerema nen om de hoofdprijs, toch goed voor enkele tonnen, niet te hoeven uitkeren. Wie kent de dramatische verhaaltjes in de kranten niet: man met winnend formulier op de fo to. man had al een cruise be steld, maar krijgt mooi niets omdat zijn formulier zoek is. Zwartjes over dat verschijnsel: "Tja, het gebeurt wel eens. Er vanuit gaande dat de bewus te deelnemer te goeder trouw is moet er in zo'n geval dus iets mis zijn gegaan onder weg, bij één van de tussen schakels. Moeilijke gevallen. Ik wil natuurlijk naar nie mand een beschuldigende vinger uitsteken. Maar er kan altijd een samenspel zijn ont staan, waardoor het bewuste formulier niet bij ons is bin nengekomen. Je kunt bij voorbeeld één kolommetje van de lotto overslaan om dat later in te vullen, als je dan nog bij het formulier kunt ko men. Maar ik kan wel zeggen dat wij nog nooit een proces over zo'n kwestie hebben verloren. Ik bedoel: we heb ben nooit uit hoeven te keren terwijl het formulier bij ons nergens te vinden was". Zwartjes wil over net netelige onderwerp niet teveel kwijt, temeer daar er momenteel zo'n proces loopt. Hangende het onderzoek is het verbo den er ruchtbaarheid aan te geven. De directeur geeft wél de verzekering dat niets aan de strijkstok blijft hangen. "Het geld dat bestemd is voor de prijzen pot blijft er in zit ten, wordt verdeeld over de andere prijswinnaars of blijft in de pot voor de daarop ko mende week. Dat kan ieder een zo controleren. Trou wens, ons doel is niet zozeer het spekken van onze kas, maar die van de sportvereni gingen". Winnaars De buitenstaander zal er niet al tijd bij stilstaan, maar de toto heeft wekelijks te maken met zo'n 350.000 winnende for mulieren. Al deze formulie ren worden keurig door de computer 'uitgebraakt'. Win naars van kleine prijzen, er zijn ook 'gelukkige' winnaars van pakweg een tientje, moe ten zelf aan de bel trekken. Maar zelfs degenen die een ton of vijf in de wacht slepen worden niet echt feestelijk onthaald. Zwartjes: "Vroeger deden we dat wèl. Dan zaten ze hier" en hij wijst op het riante leren bankstel dat de kamer siert. "Maar dat was geen doen meer. Ze krijgen het nu, discreet, via onze huisbankier". Duizenden sportverenigingen krijgen elk jaar ook een prijs - automatisch. De Nederland se Sport Federatie heeft een belangrijke taak aan hi t se lecteren van die clubs die in aanmerking komen voor 'subsidie' via de lotto/toto. Ook de verenigingen, die bij het ophalen van de formulie ren als tussenstation funge ren doen dat niet voor niets. Van elke gulden die via het formulier binnenkomt mag de vereniging 12V4 procent houden. Het spel is voor 4500 clubs een belangrijke bron van inkomsten geworden. De bron is wat directeur Zwar tjes betreft nog lang niet op gedroogd. Sterker: hy is van mening dat Nederland nog heel wat 'blinde vlekken' kent: verenigingen of hele dorpen waar het spel nauwe lijks wordt gespeeld. Zwar tjes denkt dat onbekend on bemind maakt. Vandaar dat hij onlangs een drietal mede werkers heeft aangetrokken die het spel in den lande moe ten promoten. Voorts heeft de Stichting de komende weken nog iets ex tra's in petto. Deze week cir culeert het spel waarbij de eerste vier winnaars van het wereldkampioenschap voet bal moeten worden geraden. De komende zomermaanden komen er nog twee extra to to's voor de eindrondes van het WK Illegaal De lotto/toto timmert met die extra's flink aan de weg. Dat moet volgens Zwartjes ook wel. "De concurrentie is heel groot. Niet alleen van erken de instellingen als de Staats loterij, maar zeker ook van de Duitse en de illegale lotto's Daarvan hebben we echt veel last" Hij vindt het wel begrijpelijk dat mensen graag een kansje wagen via zo'n illegale, vaak stedelijke, lotto. "Je hebt na tuurlijk meer kans op een prijs. Wij hebben onze bu reaukosten, en wy dienen ruim de helft van de inleg te besteden aan goede doelen. Dat is allemaal geregeld in de wet op de kansspelen. De or ganisatoren van illegale lot to's hebben daar natuurlyk niets mee te maken Wy heb ben weer als voordeel dat we veel hogere prijzen kunnen uitloven, en bovendien: zij zijn illegaal, en dat is dom weg verboden. Maar ik be grijp ook wel dat verboden vruchten juist het lekkerste smaken." NASIUM: A. van den Assem, H. Alt, iBeem, F. van der Bend, J. van den tg, S. v.d. Berg, C. Blankestijn, M. vaitolhuis, N. Bouhuijs, H. Brameijer, J.e Bruijne, W. Burger, M. Cohen, L. Cnelissens, C. van Delft, M. Derksen, Dorlas, E. van Dijk, A. Eisses, G. Fat, M. Fop pen, P. Fossen, P. Fuméer Galjaard, C. van Ginkel, A. Go, C. «xiway. M. Goslings, A. de Groot, "ïGuery, M. Gussenhoven, H. GijsmaiO. Hansen, A. Haverkamp, F. v.d. Hel. J. Huson, C. Huygens, H. van Klarertsch, A. van Klarenbosch, M. de Klerkf Knaap, E. Knape, A. van der Kooij,- Kuiper, C. Langezaal, P. Leefmans,- van Leeu wen, J. Luinenburg, R. MUrel, H. van Maurik, C. van der Meijf- Meijer, L. Noorduyn, J. Oskam, G.Brlevliet, M. Pestman, R. van der PloeD. Ponec, P. Post, K. Raap, C. Rams, Reddingius, L. Roggeveen, E. Ruemf. J. Saab, J. Scholten, L. Schöttelndtfr, C. Schuy- lenburg, F. Spieksma, Struik, E. Struijfzand, M. Suiker/. Timmerije, K. v. Tol, C. van Thuijt- Velders. J. Veltkamp, H. VerhoogL Versteegen, S. Verstelle, J. de Vissen- Vissinga, R. de Vries, H. Vrijheid, Fan Waasber- gen. D. Waarsenburg, NVelten, W. van In verband mefakantie van Nico Schipmaker is er geen Trijl LEIDEN - Aan de Paulus-Scholenge- meenschap zijn geslaagd voor MAVO-3: I. Bouwmeester, R. Duivenvoorde, G. Giezen, M. Heemskerk, E. de Jong, S. v.d. Laan, C. van Loon, R. Miggels, J. v.d. Poel:, M. Silvester, D. Kamp- schreur. MAVO-4: A. Bank, D. Bergman, M. Bonneur, M. Comet, N. van Dam, P. van Diemen, W. Feit Zoet, M. Hamerling, E. Hofenk, M. Hogervorst, E. Jansen, E. Korff, I. v.d. Kwartel, A. van Oosten, R. v. Polanen, J. Prins, J. Raaphorst, E. Rust, M. van Schaik, M. Schouten, J. v.d. Steen, R. Stokkel, R. IRjee, I. v.d. Veen, K. Ver mond, R. Vink, H. Volwater, P. v.d. Werf, C. Wetselaar, F. van Wetten, S. Wolvers. Geslaagd voor LEAO-4: A. Boere, F.-P. de Bondt, A. Devilee, J. van Es, M. Hillebrand, R. Hogenboom, A. Kruize, A. v.d. Pouw-Kraan, W. Piket, B. van Ruiten, L. Sanders, I. Strijk, S. Teske, S. Baytemur, A. Dijkstra, S. de Goede, J. de Graaf, C. van Hacht, M. van Hees, J. van Houten, K. van Houten, J. van Kins, H. Otto, R. Paling, R. Rietho ven, M. Rodenburg, M. Rozemeijer, S. Slingerland, M. Voskuil, L. Ugur, P. Veilbrief, C. Onderwater, A. van Berkel. ROELOFARENDSVEEN - Aan de r.k. school voor MAVO Johannes XXII slaagden: MAVO III: G.Bontje, S. v.d. Hoomm, A. Roessen. MAVO IV: E. Bakker. R. Crama. R. Bouwmeester, R. Crama, W. Droog, L. van Gilst, B. de Graaf, E. van Groen, E. van Haselen, E. Hiep, E. Hillebrand, L. Hillenaar, E.-J. Hogenboom, J. v.d. Hoorn. A. Huigsloot, E. Huigsloot, S. Janszen, I. Kerkvliet, M. Kerkvliet, R. Kerkvliet, M. van Klink, M. v.d. Knyff, M. Koek, C. Kroet, E. Kuipers, J.- Lau- wers, H. v.d. Meer. M. v.d. Meer. M v.d. Meer. W. v.d. Meer. L. Meyer, A.C. Na- sveld. C. Nederstigt, F. Onderwater, E. Overdevest. L. Turk, C. van Rijn, L. Straathof. D. Schipper, I. v.d. Tang, A. Tuin. L Turk. W Turk. Y van Velsen. B. v.d. Voet. I. Volwater. P. de Wage naar. R. Zandvliet, L. Zoet, H. Zoeten daal, W. v.d. Zwet. LISSE - Aan de MVO ScholenU' meenschap voor leao, Ihno en ihno in Lisse slaagden voor het diploma A. Assendelft, E. v.d. Berg, L. Betlem, Y. Bremmer, R. de Bruin, E. Duiven voorden, J. Duivenvoorden, D. van Dijk, D van Dijk, J. van Dyk. K. van Dyk, S. Eichhorn, E. Faas, P. Faas, W. Faas, C. Geerlings, H. Huisman, J. Kor- tekaas. C. Langeveld, C. Loch, M. van Loon. T. v.d. Meer, A. Roessink, H. van Ruiten, S. van Ruiten, C. Schenk, I. Schonk, S. Slobbe, Y. Snaar. P. Spaar garen, M. Sprokkelenburg, J. Versteeg, S. Vink, I. Warmerdam, H. Willemse, M. Zoet, M. v.d. Zwet. K. v.d. Aar. C. Assen- delft, L. Beelen, M. van Berk. J. Dege- naars, J. Diemei, Y. van Heusden, J. van Klink, I. van Loon, Y de Nijs, K. Ott, C. Prins, E. Raaphorst, I. Scholte, N. Smol ders, M. Stroombergen, G. Teeuwen, D. Toele, D. Toele, L. Tromp, J. v.d. Veek, L. van Verseveld, A. Veth, C. Zandvliet, B. Baudoin, I. van Beusekom, J. van Dam, I. Dol, C. Godijn, L. Hermans, A. v.d. Lans, D. Mens, M. Quist, J. van Steijn, J. Zuidhoek, H. Duivenvoorden, F. Appelman, A. Boekei, C. Cohen, M. Heemskerk, P. Herruer, S. Janmaat, M. Klaasse, N. Kulk, K. v.d. Lans, M. van Leeuwen, L. Meeuwissen, S. ter Meu- len, P. van Nobelen, J. Schmidt, M. Smits. L. v.d. Vlugt, J. Waasdorp, Y. Blokker. P. Faas. K. Langelaan, G. Ol denburg, K. Rusman, P. Tebbens, J. Vlasman, J. de Wit, C. Imanse, D. van Leeuwen, M. Timmers, S. Verwer, C., Bakker, M. Drenth, J. Jelierse, L. Looyestijn, S. Elfering. T. Lasgas, P. Mustert. M. Prins, A. Bakker, L. Bakker, Y. Geerlings. A. Jansen. WASSENAAR Aan De Spinbaan, school voor lager- en middelbaar be roepsonderwijs zijn geslaagd voor het diploma MHNO: M. van der Bent, C. van Brecht, J. Compeer. M. van Duijn, P. de Gelder, I. den Haas, T. Haasnoot, C. van der Ham, M. Hamersma, E. Hoek. C. Imthom, J. Karman. S. Kennedie, M. van Klaveren, M. Laurey, N. van Mid delkoop, A. de Mol, I. Mooijekind, M. Oudhof, L. Ruijgrok, A. van Santen, K. van Schaik, J. van Vegten, H. de Vries. V. Zoetemelk, N. Zuijderduijn, M. Zuy- derduin, M. van der Zwart. Geslaagd voor het diploma LHNO: A. Aalbers, C. van Akker, H. Ammerlaan, N. Beek, J. Beijersbergen, I. Bellekom, R. Berk, I. de Boer, J. Compeer, I. Cor- nelisse, M. van Dijk, N. van Duijn, B. van der Geest, I. van Gent, J. Ginter, M. Gladpootjes, A. Guijt, M. den Hollander, A. Holmersma, C. Hooijmans, M. Hooij- mans, A. van der Kleij, E. Konings, A. van der Kooij, M. van der Kroft, N. Kwe- stro, P. Kwestro, A. Lakkerwa, H. Lens, A. Linschooten, J. Mulder, J. Nouwens, M. den Outer, B. Paardekooper, M. Raaphorst, C. van Roon, M. van Santen, K. Scheel, Y. Scheltens, M. van Schie, P Stouten, A. Taal, Y. van Tierrum. L. van der Veer, M. Verhart, E. van Vliet, C. Wyling, P Zwetsloot Drift. A. Kasteelen, I. Levarht, S. de Roo, G. Slewe, C. Werkhoven, A. Wes- terneng, S. Eijs, J. van der Vlugt, A van Gijlswijk, P. Weyers, H. Oudshoorn. G Wesselius, I. van Velzen. L. Ruygrok, S. van der Wiel, A. Happel, M. Heijdra, C van der Luit, V. Rotteveel, A. Wessels, M. Wilbers, N. Zoetemelk. B. van Kerk hof, H. Kerkvliet. R.M. Bakker. A. Brandt, M. Paardekoper, J. Slinger- landt, C. van Velsen, P. van Velzen, I. Versteegen, J. Vreeswyk, M Vreeswijk Geslaagd voor het diploma INTAS EENJARIG: Y. Freijer, A. Visser. R. van der Klauw. P Weyers, J. Kamp. M Koomen. T Krijger, L. Otto, H. de Vink. R. van Dam, B. Hoogeboom Geslaagd voor het diploma KV/JV. A. Weyers, H. v.d. Laan, S. van Wissen, F. Houttuin, B. Kraan, I. Huizer, M. Kie- boom, A. Kortekaas, G. Noordermeer, T. van Ruiten, D. Schotman, L. Wijs man, N. van Duivenboden, G. Reekers, M. Bader. M. Bader, I. Huitema. A Noordermeer, J. Opdam. Y. Hoogen- boom, G Koek, A. Ganzevles, M. v.d. Berg, P Homan, K. van Nobelen, M Turnhout, M. Koot, A. v.d. Meer. A. van Eeden, J. v.d. Geest, M. Kouwenhoven. H. v.d. Holst. M. van Deursen, E. Hout- Geslaagd voor het diploma MODE/ KLEDING! J de Haas, A. Oostendorp. J. Polane. C Uljé. P. Zonderop, I. v.d. Berg. K. Sey- AD VERTENTIE Gegarandeerd tot f 100,- per cheque Zonder kosten erknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland HILVERSUM/UTRECHT (GPD) De omroepwerkgevers, verza meld in de Commissie Coördina tie Arbeidsvoorwaarden van de NOS, voelen er niets voor dat de omroep zal gaan vallen onder het trend beleid. Het wetsvoorstel dat daartoe door de ministeries van CRM en sociale zaken is in gediend, wijzen zij af in een brief aan de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken en Werkgele genheid. Wanneer de omroep daadwerkelijk trendvolger zal worden, dat wil zeggen dat de salarissen van werknemers bij de omroepen de loonontwikkeling van de ambte naren gaan volgen, vrezen de werkgevers dat er van de onder handelingsvrijheid van de socia le partners in de omroep en van hun gezamenlijke verantwoorde lijkheid voor de arbeidsvoor waarden niet veel overblijft. De omroepwerkgevers wijzen er in hun brief op, dat de arbeidsvoor waarden van het omroepperso- neel zijn afgestemd op vergelijk bare functies in het bedrijfsle ven. Tegen dit uitgangspunt heeft niemand ooit bezwaar ge maakt, aldus de werkgevers in hun brief aan de Kamercommis- De verzamelde omroepwerkgevers spreken er bovendien hun te leurstelling over uit, dat de op de ministeries bestaande voorne mens pas in een zo laat stadium aan de omroepen zijn doorgege ven. De kwestie van de omroep en het trendbeleid is actueel, om dat minister Den Uyl van sociale zaken kort voor zijn aftreden een voorstel heeft ingediend tot ver lenging en wijziging van de Tij- delyke Wet Arbeidsvoorwaarden Collectieve Sector. Die wet, die regelt dat instellingen die door de overheid gefinancierd worden (de collectieve sector) voor wat de arbeidsvoorwaarden betreft worden gelijkgesteld met het overheidsapparaat, verloopt op 30 juni In In t VTKWltwl lot verlen ging stelt Den Uyl tegelykertyd een wetswyziging voor. waar door de omroep onder deze wet valt. Van dat voornemen en de wens hierover op zeer korte ter mijn in de Tweede Kamer een beslissing te laten nemen, is de omroep pas eind mei op de hoog te gesteld Ook de 26.000 werknemers bij de uitvoeringsorganen van de socia le verzekeringen en de zieken fondsen voelen er niets voor om ondergebracht te worden bij de zogenaamde trendvolgers Om dat de kans bestaat dat dit bin nenkort toch gebeurt, overweegt de Dienstenbond FNV op 16 juru een protestbyeenkomst te hou den waarop over eventuele acties kan worden gepraat De dag daarop behandelt de Tweede Ka mer namelijk de verlenging van de tydelyke wet arbeidsvoor waarden collectieve sector

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19