c D "Dan zeg men weet ik gehannes en wat ik bedoel" Wie is het volgende slachtoffer? DONDERDAG 10 JUNI 1982 Meningen Woensdag 2 juni, de dag van de gemeenteraadsverkiezingen. Veel van wat er die dag ge beurt, ligt vast. Om twaalf uur bijvoorbeeld dient de fractievoorzitter naar de brandweergarage in Bergen op Zoom te gaan om z'n stem uit te brengen. Dat is met het NOS-Journaal en met het ANP geregeld. Diezelfde avond is er tevredenheid wanneer het journaal laat zien hoe Nijpels stemt („Nee, niet op mezelf', ook al kon dat, want de lijsttrekker in Bergen op Zoom kon zich niet meer terugtrekken toen hij in Den Haag eenmaal frac tievoorzitter werd). En woe de, als blijkt dat NRC-Han- delsblad op de voorpagina wel foto's plaatst van Den Uyl, Van Agt en Terlouw (die D'66 's avonds via de radio bejubelt als grootste partij van Gennep) maar niét van de WD-leider. Opzet wordt vermoedt, mede door Koos Rietkerk, die samen met enkele andere partijcorifeeën als voorzitter Jan Kamminga en pro fessor Zoutendijk, voorzitter van de Eerste-Kamerfractie, in Nij pels' monumentale woning aan de oude haven is neergestreken en onder een koud buffet uit de eerste uitslagen de 'trend' destil leert die voor de WD die avond de verkiezingsuitslagen be heerst. Landelijk vertaald 34 ka merzetels, acht méér dan nu. Terug naar de dagindeling. Véél i geregeld: om twaalf uur stem men dus, daarna twee stembu reaus in de buurt bezoeken or sfeer en opkomst te proeven. E eigenlijk nog even vermanen vader Dees Nijpels toespreker die zich ook kandidaat voor d raad heeft gesteld, en stemme werft via advertenties 'Ed wej Dees terug'. Maar Dees voert w< een heel andere lijst dan die va de WD aan. Aan het eind van d middag de partijtop dus ontvai gen, die 's avonds naar de 'Sto< lenmat' trekt om in de benai wende atmosfeer van warme zj len op zomeravonden via een n; tionale manifestatie de stembi soverwinningen in vrijwel all gemeenten te vieren. Het geheel lijkt goed geregisseen Nijpels: „Ik mag niet te vroeg k» men, want het moet wat drukkf zijn, zodat ik onder gejuich a bazuingeschal kan binnenk- men... Ik zit daar liever eerst ea poosje". ,Ja een week of twee be-' gon ik te denken: verdom me Ed, je moet toch eens een kéér zenuwachtig worden..." Jaar was tot op dat moment nog geen gelegenheid voor geweest. In - tegen stelling tot de meeste frac tieleiders, die via de gang van de geleidelijkheid er varing opdoen, maakte Ed. Nijpels het binnen zes weken mee: de hectische momenten rond de uitver kiezing tot nieuwe poli tiek leider van de WD, een nog onverwachte cri sis én een formatie waar bij de WD, of beter ge zegd Nijpels in z'n eentje, mocht uitmaken wat hij met het tussenkabinetje zou gaan doen: gedogen, laten vallen. Zonder de tijd om z'n nieuwe positie helemaal te kunnen over denken, maakte hij de gang naar de Majesteit en moest hij onderhandelen met Van Agt zelf, die vol gens de ijzeren wetten van zijn volstrekt persoonlijke logica het politiek gebeu ren beheerst. Echter, ook Ed Nijpels mocht van de macht proeven: „Dries, heb ik gezegd, als je 't zo niet doet, dan sturen we je naar huis..." "Gehannes" Twintig minuten slechts mogenle liberalen hun lijstaanvoerer kussen en op de schouders slan. Daarna met 150 kilometer er uur - mét chauffeur - naar Hiter- sum om met de drie collega's an D'66, CDA en PvdA op de tv ni- ge 'pittige teksten' af te levem. Over het „gehannes" in de sge- lopen acht maanden, dat ,de mensen beu zijn". Gehannes. Het Lijkt veel oj de stijl-Wiegel en de „mensen iihet land". Nijpels: „Ik probeer oc nu even kort en simpel te foriule- ren als ik daarvoor deed.Het hangt ook samen met heime dium. In een uitgebreid georek kan ik in alle rust in vijf miuten uitleggen wat ik bedoel, war op de tv heb je die tijd niet. D.i zeg ik 'gehannes', en dan weelder een wat dat betekent". iater: „Wat ik wel heb, dat is daje bij alles wat je zegt je je af mot vra gen of zo'n uitspraak plitiek verantwoordelijk is. Vroegr kon je nog eens een grapje mken... Soms denk ik: als ik eens echt rond Nederlands kon formleren wat ik nu bedoel..." Vanaf twaalf uur 's nachts bereidt de NOS zichzelf een uitgebreid koud buffet, maar de politici spoeden zich weg. In vijf kwar tier naar Bergen op Zoom, op zoek naar late liberalen die hun twee extra zetels vieren. 's Middags op een terras aan de markt was de onvermijdelijk heid van populariteit al geble ken. Een flinke tik op de schou der van een volstrekt onbeken de, veel begroetingen, wijfelende blikken van mensen die zich af vragen of-ie het inderdaad is en de trotste blik van een enkeling die meent hem goed te kennen. In Bergen is het „Onze Ed". „Nee. Dat is dus niet leuk', zegt hij over de plotseling toegenomen aandacht. En later: „Als ik in de kroeg kom en er vraagt iemand of ik hét inderdaad ben, dan heb ik de neiging om te zeggen dat dat niet zo is en dat ik zo langza merhand spuugmisselijk van die kerel word..." Voor Brandpunt moest hij zes weken terug in een zaamheid over het strand lopen en steentjes de zee in keilen. Fo tografen vragen hem woensdag avond om z'n duimen op te ste ken en zo staat de fractieleider de volgende dag ook in de kranten. Veel is onvermijdelijk. Grootste beslissing Nijpels wordt, net als z'n collega fractieleiders, geregeerd door z'n agenda en de van buiten komen de invloeden. Hij zegt: „Ik ben dan wel de baas van de fractie, maar ik heb het idee dat de rest van Nederland zich als de baas van mij beschouwt". Veel tijd om daar bij stil te staan is er niet. De afgelopen weken is hij van hoogtepunt naar hoogtepunt ge gaan, van spreekbeurt naar spreekbeurt, „lopend op m'n wenkbrauwen". „Ik begin nu steeds beter te besef fen dat de beslissing die ik geno men heb er geen voor twee we ken is. 't Is waarschijnlijk de grootste beslissing uit mijn le ven, politiek gezien althans. Ik kan me in de toekomst niet iets voorstellen, dat groter is. Je kan straks immers, als je dat zelf wilt, minister worden, of je zou in de tussentijd totaal opgebrand moe ten zijn... Ik kan echt niets be denken dat even ingrijpend zou zijn als dit..." Soms lijkt het besef dat alles on werkelijk snel is gegaan even bo ven te komen. „Ik had dat toen ik bij Steenkamp zat. Ik kende die man niet. Ik heb het eerste kwar tier in vervoering naar hem zit ten luisteren. Dat alles kwam heel onwezenlijk over. Maar plot seling realiseerde ik me dat ik daar zat om zaken te doen. Ik mocht zo iemand dan wel aardig vinden, maar ik moest me ver mannen en bedenken dat ik daar was om dingen voor m'n politie ke club te regelen... Dat gevoel echter, daar kom je nauwelijks aan toe omdat alles iedere dag Ed Nijpels: "Als ik mezelf maar doorgaat. Wellicht ga ik me als ik zo rond juli terugkijk reali seren welke cruciale besluiten ik op een bepaald moment heb ge- Laurens-Jan Nijpels heeft z'n vuurdoop in de in formatie- en formatie-periode meegemaakt, waarin hij in de comfortabele positie zat van een politicus die het derde kabinet- Van Agt kon maken of breken. Steenkamp en Van Agt moesten behoedzaam werken, want ge- doogsteun van de VVD was no dig maar vanwege D'66 mochten er geen echte afspraken worden gemaakt. Laurens-Jan Brink horst, de fractieleider van D'66, was op dat punt zo gevoelig dat 't er op ging lijken „alsof hij puk keltjes van me krijgt", zoals Ed Nijpels zegt. Natuurlijk zijn er afspraken ge maakt. Ik heb mijn visie gege ven. en Dnes heelt daar de zijne tegenover gezet, en zo kon ik concluderen welke kant hij op zou gaan. Dat behoedzaam ging ver: Van Agt wilde na z'n eerste oiltmoeting met de nieu we WD-leider niet samen met z'n gast op de foto, „want dan had-ie Laurens-Jan in de gordij nen". Wat er echter op het Cats- huis besproken is, is in wezen simpel, aldus Nijpels: „Je kunt „Concreet hebben we het gehad over de vraag: wel of niet gedo gen, en wat de prijs daarvoor was. Niet in een sfeer van loven en bieden, met het mes op tafel, maar in een sfeer van mensen die op elkaar zijn aangewezen en het goed met elkaar kunnen vin den..." Tour de France Dat is één van de punten die Nij pels van voorganger Wiegel heeft overgenomen: de kameraad schappelijke, persoonlijke om gang met de minister-president. Een snel ontluikende affectie wellicht, want als het goed is gaan ze dit jaar samen een dag in de auto van ploegleider Post mee tijdens de Tour de France. Nij pels: „Ik moet zeggen dat de in druk die ik van tevoren van Van Agt had vrij goed past bij mijn ervaringen in de afgelopen we ken. Met name viel me op dat er vrij snel een contact in de per soonlijke sfeer was. Het klikte gelijk... Een element kan zijn dat we beiden op eenzelfde manier tegen politiek bedrijven aankij ken: een zuidelijke manier van doen..." Later noemt hij Van Agt een duide lijk politiek fenomeen op zich, „een man die eigenlijk losstaat van het CDA. Hij valt niet in te delen. Van Agt is zeker geen AR man, ook geen CH'er, en een deel misschien KVP-er het om z'n levensstijl en de verta ling daarvan in de politiek be treft, maar hij heeft weer niet dat corporatieve van de KVP en zit meer op de lijn van de WD dat hardere maatregelen noodzake lijk zijn..." „Van Agt is een heel bijzondere mix, en als je van te voren niet weet wat er in de mix-beker zit, dan is dat later nauwelijks meer te bepalen... Hij is een plezierige man, met wie ik het goed kan vinden, maar nog belangrijker is dat we over de belangrijke vraag stukken van de eerstkomende tien jaar op dezelfde lijn den ken". Baas Ed Nijpels heeft enigszins ver baasd z'n wenkbrauwen opge trokken toen hij in de afgelopen tijd constateerde dat ook de ou we rotten uit z'n fractie hem schijnbaar gemakkelijk als hun nieuwe baas accepteerden. En hij heeft ook onmiddellijk z'n grenzen gesteld. Hij, en niemand anders, neemt de politieke be slissingen. Bijvoorbeeld als de vijf sociaal-economische des kundigen die samen „een club met vijf meningen vormen" ver gaderen. Dat geldt ook tijdens de cruciale momenten tijdens de formatie. „Ik heb wel de fractie regelmatig geraadpleegd en de consequen ties uitgelegd van verschillende besluiten, er de nadruk opgelegd dat als we dit en dit zouden doen. we het kabinet misschien naar huis zouden moeten sturen. Ik heb dat gedaan en gevraagd of de dames en heren daar maar even in stilte vijf minuten over wilden mediteren. Dan konden ze in ie der geval later niet zeggen dat ze het zo niet hadden begrepen". En tenslotte is de leden duideiijk gemaakt dat zij zich niet op het terrein van anderen mogen bege ven. „Dan zal er een persbericht en een mededeling op pagina 3 van Vrijheid en Democratie vol gen", zegt Ed Nijpels. Politieke uitspraken moeten evenzeer aan de leider worden overgelaten, want hij wil het niet meer mee maken dat de een of andere „hapsnurker" mededelingen doet die - zoals enige tijd geleden - directe relatie met de proble men rond de Voorjaarsnota had den en die een gevoelig pro bleem betroffen. De regels lijken streng, maar daar tegenover wil Nijpels voor z'n 25 andere fractieleden veel vrijheid creèeren. Schriftelijke vragen wil hij slechts marginaal toetsen, en op hun eigen terrein moeten de kamerleden hun eigen verant woordelijkheid kunnen „Als ze het verkeerd doen dan krijgen ze op hun donder en gaat het goed dan is dat een normale zaak..." In het zelfde verhaal pas sen korte en bondige fractiever gaderingen - even kort of nog korter als onder Wiegel - waarin men zich slechts met de essentie en de politieke gevoeligheden van de zaak bezighoudt en men zich niet 'en masse' buigt over de vraag welk merk pistool er door de politie moet worden aange schaft. Dat kort vergaderen is niet iets dat hem door Wiegel is aangeleerd. „Dat zit in je. Ik heb het in Bergen op Zoom ook altgd zo gedaan D'66 Een blik op de recente toekomst. Zowat alle wegen lijken naar Ro me te leiden en Rome staat in dit geval voor een CDA-WD-kabi- net, zonodig aangevuld met het ineengekrompen D'66. Donder dagmiddag komt Ngpels vertel len dat bij D'66 de beer los is, nu voorman Terlouw gedreigd heeft géén lijsttrekker te zullen zijn als er wéér een blokkade richting WD volgt. Niet zonder sarcas me: „Ik heb D'66 gefeliciteerd met deze moedige leider..." Maar waarom D'66? Noodzakelijk lijkt het niet om een meerder heidskabinet te maken - het ka binet Van Agt-Van Aardenne overigens, want de voormalig minister van economische zaken wordt zowel door Wiegel vorige week als door Nijpels nu naar vo re geschoven als WD-spil in een nieuw kabinet: „Velen hebben zich tot nu toe in Gijs vergist", zegt hu met bewondering. Ook bij Van Agt kan de weinig charis matische Van Aardenne niet veel kwaad meer doen... Terug naar D'66, waarvan nu ge bleken is dat de ideeën op so ciaal-economisch gebied „een stuk dichter bij die van ons leven dan zelfs bij die van het CDA". Om die reden wil hij de partij grootmoedig Samenwerking met de PvdA komt dit jaar naar alle waarschgnlgk- heid nog niet in zicht, of de Ujn Van Thijn-Van der Stoel zou die van partijvoorzitter Van den Berg moeten overvleugelen. Nij pels spreekt van een werkelgk onderscheid binnen de PvdA. dat nu wat is weggemasseerd door het uittreden van de PvdA- ministers. Desondanks ziet hij, vooral op so ciaal-economisch gebied, per spectieven. Dat geldt dan vooral de notitie van Thijs Woltgens, „waarvoor die nog maar een jaar geleden zeker zou zijn ont hoofd". Nijpels: „De PvdA is z'n lange mars naar het centrum be gonnen. en we moeten nog maar eens kijken waar dat uitkomt". De grote problemen liggen op het gebied van vrede en veiligheid, want Nijpels ziet niets in de on voorwaardelijke afwijziging door de PvdA van de plaatsing van nieuwe kruisraketten. Dat leidt tot de vraag naar het imago van fractieleider. Nijpels: „Met de termen links en rechts kan ik niet uit de voeten. Op buitenlands gebied bijvoor beeld neem ik standpunten in die als rechts worden be schouwd". Desondanks beseft hij ook in de publiciteit krediet te hebben vanwege bet progre- sief-liberaal beeld dat van hem is opgebouwd. „Liever maak ik een deling in statische en dynami sche partgen. Als je dat doet, dan zou je de PvdA bijvoorbeeld con servatief kunnen noemen..." Rood Resteert de vraag of Nijpels niet te veel overkomt als „dat ventje", zoals Wiegel vermoedde dat naar hem gekeken zou worden toen hg minister werd, en of het hem niet ontbreekt aan een „markan te kop" Het is. zegt hg. buitenge- woon vreemd om straks jezelf op de verkiezingsaffiches te zien. Dat heb ik ook als mensen mij om een handtekening vragen. Dan krijg ik nog steeds een rood hoofd En als ik de krant opensla en ik zie mezelf in zo'n adverten tie. dan kijk ik altijd maar even opzu (Van onze militaire medewrker) De Israëlische militaire op«atie te gen de Palestijnen in Ibanon, die zondag is begonnen n waar aan voorlopig naar shatting 20.000 Israëlische rrfitairen deelnemen, moet worde gezien als een voortzetting van le zoge naamde Ramadan-oorlo van 10 tot 24 juli 1981. Israel wde toen de strijdkrachten van dePalestij- nen (rond 25.000 cormando's met als ruggegraat eenmodern uitgeruste strijdmacht an 5000 soldaten) zoveel moglijk af breuk doen en terugdringen naar een gebied noordlijk van de weg Beiroet naar Dmascus. De steden en dorpen i Noord- Israël zouden dan buitn bereik zijn van de Palestijnscartillerie en raketten. In 1981 hebben de Israëls dit doel niet geheel weten te btf iken. De Palestijnen leden weliwaar gro te verliezen (386 dodö en 1100 gewonden), maar zij bden meer tegenstand dan werd/erwacht. Zij slaagden erin mcetere Israë lische aanvallen af ttslaan; de bevoorrading van hü tfoepen met onder andere wapns en mu nitie gaande te houdeien opstel lingen te behouden vor aanval len op Noord-Israël Uiteraard had Israël militair vecriieer kun nen bereiken. Maar le politiek besliste anders. Onder grote bui tenlandse druk - vooral van Ame rika - accepteerde Israël op 24 ju li 1981 een wapenstilstandover eenkomst. Het lijkt erop dat Israël de oorlog van 1981 gaat voltooien. Officiële verklaringen uit Jeruzalem ge ven de indruk dat Israël dezelfde doelstellingen nastreeft als in de zomer van het vorige jaar. De op zet is het conflict beperkt te hou den en langs de grens met Liba non een bufferzone te creëren die de bewoners van Noord-Is raël langdurige rust garandeert. Een conflict met Syrië of met de Syrische strijdmacht in Libanon (rond 25.000 militairen) wordt niet gezocht. Maar of Israël de gevechtshandelingen beperkt zal of kan houden, moet worden af gewacht. Onzeker is immers hoe Syrië op de Israëlische aanval zal reageren. De invloedssferen van beide lan den in Libanon zijn in 1976 afge bakend. En de scheidingslijn (de zogenaamde rode lijn) loopt, even zuid van Sidon, dwars door Libanon. Uit berichten over het verloop van de operaties valt op te maken dat Israëlische strijd krachten ook ten noorden van deze lijn opereren en dus in het gebied dat door Syrië wordt ge controleerd. Een andere reden voor deze onzekerheid is dat er militaire kringen in Israël zijn die deze gelegenheid willen ge bruiken om Syrië een lesje te le zen bijvoorbeeld door het uit schakelen van de Syrische lucht- afweerraketten die in Libanon staan opgesteld en die een be dreiging vormen voor de Israëli sche luchtstrijdkrachten. Over de afloop van de Israëlische aanval kan nu nog niet veel wor den gezegd. Militair is Israël ze ker in staat Zuid-Libanon van Palestijnen te zuiveren. Afge wacht moet echter worden of de politiek opnieuw een spaak in het wiel steekt. De Veiligheids raad heeft al geëist dat Israël zijn militaire operaties staakt. Dat Is raël deze eis zal inwilligen voor dat het zijn militaire doelen heeft bereikt, lijkt mij echter onwaar schijnlijk. Wat betekent het Israëlische optre den voor de VN-vredesmacht in Door generaal b.d. M.H.von Meijenfeldt Libanon (UnifiD? Dat de Unifil- troepen zich niet tegen de Israëli sche opmars door hun gebied hebben verzet, is terecht. Daar voor ontbraken ook de midde len. Voorstellen om Unifil te voorzien van zwaardere wapens als artillerie eri tanks zijn steeds afgewezen. Heeft Unifil gefaald7 Mijns inziens niet. De militaire taken van de vredesmacht gin gen niet verder dan het tegen gaan van infiltraties en het zo mogelijk voorkomen van een herhaling van de Vijandelijkhe den tussen Israël en de Palestij nen. Het optreden tegen een grootscheepse militaire operatie behoorde niet tot dit takenpak ket. Belangrijker nog dan deze militai re taken was mgns inziens de po litiek taak van de vredesmacht, namelgk het verschaffen van tgd aan politieke leiders van Oost. West en het Midden-Oosten om verantwoorde oplossingen te vinden voor het conflict tussen Israël en zijn buren. Van deze tijd is tot nu toe geen bevredi gend gebruik gemaakt. Niet Uni fil heeft gefaald, maar de poli tiek. Zal Unifil zijn huidige taak blijven voortzetten? Zeker niet op de lo catie waar het tot nu toe is opge treden. Israël wil de bufferzone naar het noorden uitbreiden Te gen de beveiliging van die zone door troepen van de Verenigde Naties heeft het zeker geen be zwaar Maar de vredesmacht moet dan wel worden uitgebreid De vraag is of de partijen die bij het conflict zijn betrokken met deze verandering zullen instem men. Is dat niet het geval dan zal Israël zelf de bufferzone blgvcn controleren en kan Unifil naar huis. De Israëlische actie tegen de Pale- stgnen is meer dan een strgd om veilige grenzen. Zij is ook een signaal van verontrusting over militaire ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Dankzij de hulp van het Westen en de Sowjet Unie lopen Israëls buren hun kwalitatieve achterstand op mili tair gebied ten opzichte van Is raël steeds verder in. Frankrgk levari Irak Mirage gevechtsvlieg tuigen, helikopters en AMX-30- tanks. Jordanië koopt Chieftain- tanks in Engeland en luchtaf- weerraketten in Rusland De Sowjet-Unie voorziet Syrië en Libië van modern militair mate rieel. En Saoedi-Arabié heeft de beschikking over moderne Ame rikaanse radarvliegtuigen. Deze ontwikkelingen stellen niet gerust. Het militaire probleem voor Israël is dat het te verdedi gen gebied onvoldoende du pte heeft en, een mogelijke aanval van zgn buren op te vangen en af te slaan Israël kan in een con flictsituatie dus geen afwachten de houding aannemen. Het moet als eerste en ook verrassend toe slaan. De huidige militaire ont- wikkelingn in de regio tasten het vermogen om verrassend op te treden echter steeds verder aan. De Israëlische actie tegen de Pa- lestgnen is dan ook een s*«naal aan de grootmachten om de wa penwedloop in het Midden Oos ten te beëindigen en politieke ontwikkelingen te bevorderen die h.-t v..rtln taan van I .iel m de toekomst veilig stellen. En zo lang dat ign.ial in.-t wnrht vit m nl li i.iel wanneer de ge legenheid gunstig is - zgn militai re macht blijven gebruiken om de militaire kracht van zgn bu ren zoveel mogelgk afbreuk te doen De vraag die zich nu al op dringt is: wie is het volgende slachtoffer - Synë of Jordanië7

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17