Da's pas extra! chesSi© VNO tegen bevriezing sociale uitkeringen 99.- Bert Haanstra stoort vogels Fransen zelf niet veel wijzer van persconferentie Mitterrand iü Het Motorhuis AH Extra Minimumlonen niet laten stijgen Door filmen vanuit heli 3,95 2,95 1,89 Een sleuteltje helpt. Van Veen blijft nog bij het VNO DEN HAAG (GPD) - Mr. Chris van Veen blijft vooralsnog aan als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO). Vol gens de reglementen zou hij eind dit jaar het veld hebben moeten ruimen. Het bestuur van het VNO heeft Van Veen in zijn maandelijk se vergadering gevraagd aan te blijven. Gezien de hachelij ke sociaal-economische si tuatie acht het VNO-bestuur het dienstig dat de continui- teit in de beleidsvoering bij het VNO gehandhaafd blijft. Varia DEN HAAG (GPD/ANP) - Bevrie zing per 1 juli van de sociale uit keringen boven modaal is vol gens de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen (VNO), mr. Chris van Veen, niet nodig wanneer ervan wordt afgezien de minimumlo nen en -uitkeringen verhou dingsgewijs meer te laten stijgen dan de andere inkomens. Daar voor zal wel de Wet Aanpassing Minimumloon (WAM) opzij moe ten worden gezet. Het VNO vindt de bevriezing niet alleen nivellerend, maar boven dien „zeer onevenwichtig". Het verbond pleit ervoor alle lonen en uitkeringen op 1 juli met het PARIJS (AFP) - De Franse pia nist en componist van filmmu ziek Jean Wiener is op 86-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij wijdde zich vooral aan het com poneren van muziek voor film, theater, radio en televisie. Voor meer dan honderd films schreef hij de muziek, zoals voor 'La ban dera' en 'Touchez pas au Grisbi'. percentage van de prijscompen satie (circa 2,5 procent) te laten stijgen. Op grond van de WAM gaan de minimumlonen (en de daaraan gekoppelde sociale mi nima) met 4,3 procent omhoog. Wordt de stijging van de minima beperkt, dan zal dat minstens 270 miljoen gulden voordeel opleve ren. Dat is bijna het dubbele van wat het kabinet blijkens zijn Voorjaarsnota verwacht te be sparen door het bevriezen van de boven-modale uitkeringen. Met het beperken van de stijging van de minima wordt tevens be reikt dat het minimumloon ster ker wordt opgetrokken dan de overige lonen en het verschil tus sen minimumloon en modaal nog verder zal inkrimpen. Ook wordt, voorkomen dat de sociale uitkeringen sterker stijgen dan de lonen in het bedrijfsleven en dat binnen de sector van de so ciale zekerheid een verdergaan de nivellering plaatsvindt. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) meent dat de overheid zich de komende ja ren moet bezighouden met het scheppen van financiële orde in eigen huis en via lastenverlich ting de voorwaarden moet aan- BONN - De Britse premier Margaret Thatcher is in een ernstig gesprek gewikkeld met NAVO-secretaris-generaal Luns. De beide politici borrel den gisteren in Bonn voor het diner dat gisteren, aan de vooravond van de NAVO-top aldaar werd gegeven. dragen om de sociale partners in staat te stellen tot verantwoorde loonafspraken te komen. Dat schrijft NCW-secretaris drs. N. vogelaar in het NCW-blad "De Werkgever" van deze week. Hij is het eens met het centraal planbureau (CPB), dat in het centraal economisch plan pleit voor economisch herstel via loonmatiging in combinatie met lastenverlichting waarbij het fi nancieringstekort niet verder mag oplopen. PAGINA 11 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - President Mitterrand heeft op zijn persconferentie gis termiddag - de tweede in zijn ambtsperiode - slechts enige bui tenlandse standpunten herhaald. Hij weigerde in te gaan op vra gen over een eventuele herzie ning van het kabinet-Mauroy. Mitterrand verklaarde zich op nieuw een vurig voorstander van het machtsevenwicht in de we reld. Hij herinnerde eraan dat een zevende atoom-onderzee boot in aanbouw is en verklaarde dat Frankrijk nu op elk gewenst moment in staat is over de neu tronenbom „een beslissing tot uitvoering te brengen". Dat nam niet weg, aldus de president, dat men niet verder diende te gaan dan dit evenwicht in stand te houden, wat een veroordeling in hield van de overbewapening der Sowjets. De handel met de Sowjet-Unie dient te worden voortgezet. Het Oostblok moet niet - zoals de Verenigde Staten dat wensen - van westerse kredieten worden afgesneden. „Kwesties als Af ghanistan, Polen, de overbewa pening der Sowjets vegen we ze ker niet van tafel", aldus presi dent Mitterrand, die zei zich te zullen blijven inzetten voor een vredespolitiek. Ten aanzien van de Israëlische in val in Libanon stelde de Franse president opnieuw dat deze ver oordeeld dient te worden, net als de inval van de Argentijnen op de Falkland-eilanden, omdat bei de gebeurtenissen een schen ding zijn van het internationaal recht. Mitterrand wees er ten aanzien van Libanon op, dat het land al enige jaren door twee le gers bezet is: de Syriërs en de Pa- lestijnen.Hij onderstreepte dat Frankrijk binnen de vredes macht van de Verenigde Naties in Libanon (Unifil) present was. Ook ten aanzien van het Brits-Ar gentijnse conflict rond de Falk land-eilanden herhaalde de Fran se president dat Wj volledig ach ter de Britten stond. Daarbij ver wees hij naar de nauwe banden tussen beide landen en de hel pende hand die de Britten in twee wereldoorlogen aan Frank rijk hadden gereikt Frankrijks verhouding tot Zuid-Amerika loopt echter door dit alles „dui delijk gevaar vergiftigd te wor den", aldus Mitterrand, in wiens buitenlandse politiek sympathie voor Zuid-Amerika een grote rol speelt. De Franse president wees erop dat in zijn ogen het Falkland-conflict echter niet diende te eindigen in een „revanche". Als de tijd daar is zullen we hierover ons stand punt dienen te bepalen, aldus het Franse staatshoofd. De conferentie van de zeven lei ders van de rijkste industrielan den - het afgelopen weekend in Versailles gehouden - had zijn „teleurstellende kant gehad", al dus de president, die vond dat men er „een dimensie had ge mist". Dat „de berg een muis had gebaard" verwierp hij echter met klem en hij wees op het geza menlijke besluit een onderzoek te laten verrichten naar de moge lijkheid greep te krijgen op het probleem van te hevig fluctue rende wisselkoersen. Terwijl de president na zijn pers conferentie naar Bonn zou ver trekken om deel te nemen aan de NAVO-top, weerlegde hij desge vraagd nog eens het taaie misver stand dat Frankrijk „uit de NA VO getreden" zou zijn. Slechts het gezamenlijk oppercomman do erkennen we niet, aldus de WIERUM (GPD) - De vogelwereld op Engelsmanplaat bij Terschel ling is, naar eerst thans bekend werd, vorige week woensdag ernstig verstoord door een lucht machthelikopter met aan boord de filmer Bert Haanstra. De heli vloog een paar keer laag over de plaat, waar op het ogenblik hon derden paartjes Noordse sterns, grote sterns en visdiefjes broe den, bleef toen hangen boven de plek waar zich de beide vogel wachters bevonden en vervol gens werd de helikopter zelfs aan de grond gezet. De vogelwachters trokken zich te rug in hun huisje-op-palen en ge baarden dat men moest verdwij nen, terwijl anderzijds vanuit de heli met gebaren werd aangege ven dat men wilde dat de man nen naar buiten zouden komen, kennelijk om hen te filmen. De vogelwachters zagen al eerder, toen zij zich nog buiten hun huis je bevonden, dat vanuit de heli filmopnamen werden gemaakt. De mannen hebben aangifte ge daan van dit gebeuren bij de Ko- president. „De alliantie echter is er en blijft er en we hopen dat hij nog beter zal functioneren", al dus Mitterrand. Op binnenlands gebied verklaarde de president dat „de tweede fa se" van de „verandering" nu is begonnen. Op dit terrein had hij echter weinig concrete medede lingen te doen. Met een grapje maakte Mitterrand zich af van de vraag of inderdaad een herzie ning van de regering op het pro gramma stond. „Ik wil alle mi nisters houden". In de strijd te gen de werkloosheid als vijand nummer één zal prioriteit wor den gegeven aan de investerin gen. De belastingdruk zal het ko mende jaar niet worden ver hoogd. Op de vraag naar een op handen zijnde devaluatie van de frank gaf de president, zoals te verwachten was, geen bruikbaar antwoord. Fransen die een antwoord hadden verwacht op de brandende vra gen op binnenlands terrein zijn na deze twee uur durende woor denwaterval dan ook niet veel wijzer geworden. ninklyke Marechaussee in Leeu warden. Gebleken is dat de be trokken luchtmachthelikopter niet afkomstig was van de vLieg- basis 1 eeuwarden, maar van een andere basis, vermocdefijk Soes- terberg. Aan boord bevond zich, zoals gezegd, Bert Haanstra. die in opdracht van het ministerie van buitenlandse zaken bezig is met een film over Nederland. Onderzoek naar praktijken van Hilversumse speculant HILVERSUM (GPD) - Een Am sterdamse curator is woensdag naar het Britse kanaaleiland Al- derney afgereisd om de boeken in te zien van een 44-jarige Hil versumse speculant die ervan wordt verdacht een honderdtal mensen te hebben opgelicht De man, die voorheen directeur was van Folkarn Ltd., heeft volgens de politie zeker zes ton van de ge dupeerden afhandig gemaakt De Hilversumse directeur sloot met een onbekend aantal men sen optiecontracten af op suiker, lood, koffie en rubber. De con tracten werden belegd op de Londense beurs. De speculant verkocht deze contracten door voor het drievoudige van de prijs waarmee ze belegd waren. Door deze situatie zagen de beleggers zich genoodzaakt een dermate hoge premie te betalen dat de contracten niet meer winstge vend waren. Uit het internationale onderzoek, waarbij ook Scotland Yard is in geschakeld, is nog steeds niet ge bleken of de Hilversumer zich schuldig heeft gemaakt aan op lichting. Een en ander is mede af hankelijk van het onderzoek van de curator. De afgelopen weken heeft Het Motorhuis Leiden erg veel nieuwe Opeis afgeleverd. Daarop zijn diverse prima occasions ingeruild, veelal van de eerste eigenaar. Eigenlijk zouden we deze auto's moeten poetsen en inspekteren. Maar we hebben het gewoon te druk met het afleveringsklaar maken van nieuwe auto's. Daarom doen wij u een voorstel: u koopt deze inruil wagens nu voor een bijzonder lage prijs. Vaak nog minder dan de inruilprijs! In ruil daarvoor poetst u zelf. Wij garanderen u dat u geen kat in de zak koopt. Want de 3 maanden 100% garantie Bovag- én General Motors OK-garantie blijven onver minderd van kracht! Evenals natuurlijk onze prima inruilprijzen en financieringsmogelijkheid zonder aanbetaling. Zo besparen wij tijd en handenvol geld. Een gezond voorstel, nietwaar? Dus zoekt u een goede, én werkelijk goedkope gebruikte wagen? Profiteer dan van ons tijd gebrek. Ga vlug kijken op het voor terrein van Het Motorhuis aan de Vondellaan. Daar zijn de tientallen duitse, franse, engelse en japanse inruil wagens ook 's avonds te bezichtigen. De prij zen staan erop, dus u weet meteen waar u aan toe bent. En wilt u een uitgebreide proefrit maken? Zaterdag zijn we de gehele dag geopend van 9.00-17.00 uur. OK-inruilwagens betrouwbaar vj bumper lot bumper «3 maanden garanhe 2 weken lang testen gratis inspekhebeur! Vondellaan 80, Leiden. Tel. 071-769313. Het Motorhuis laat Leiden rijden. Oókin 'n goede gebruikte! VRIJDAG ZATERDAG VOORDEEL Vivicolt kinderfiets. Zilvergrijze robuuste fiets met knijprem, 2 zijwielen en gesloten kettingkast. Geschikt voor kinderen tussen 3-6 jaar. Speciaal voor avondvierdaagse Gemengd bouquet 3,951 Gegrilde sandwich ham 100 gr1 ,49 Boeren belegen kaas 500 gr6,70 Sonia rozen bos 20 stuks diverse kleuren Knip wit gratis gesneden Autoped aq cn op luchtbanden tJ U U Slaapzak 150x180 cm vulling: QQ QE 100% polyesterOj,uu Heren badjas aq - diverse streepdessins43,' Kinder spijkershort q maten 86 t/m 170 vanat %J Partij voordeel: Zolang de voorraad strekt. Alleen verkrijgbaar bij A.H.-Extra Winkelhof Winkelcentrum Winkelhof. Leiderdorp En honderden dagelijkse boodschappen legen extra lage prijzen a^mm^mmmm VRIJDAGAVON^OOPAVOND^^^^^^^^^^ Deze week bieden wij aan Kleine Tong2 kilo voor 24.50 Ideaal voor de diepvries Zalmforel uit Zeeland ±800gr.p.st17.-p. kilo Ponlto's voor grill - oven ot oaroecue 12.50 kilo Veel soorten vis voor de Dartrecue o.a. zalmmoten - gamba's - forel - zeeduivel - rode poon In onze speciale hanngkraam Nieuwe Haring2.25 p.at. 3 voor6,- Nieuwe Haring seizoen '81-'82 1e kwaliteit3 voor 5,- OUWEHAND VIS Vers en Fris Kraaierstraat 36 - Tel. 122787 Houdt u grote opruiming? Bel 071-143545 VAN DERMELDE CITROEN Alfa GTV 2000 L 1980 BMW 728 automaat gas 1978 Peugeot 504 SRD diesel VWSaroccoGL 1978 Citroén Visa Super 1979 Fiat 127 spon 1979 Peugeot 305 GL 1979 Renault 4 G Tl 1900 Citroen 2 CV 6 1901 Renault 5 TL 5-drs 1980 Opel Ascona 16S 4-drs 1978 Citroen G Special 1979 Citroen GSA club 1980 Citroen 2 CV 6 1970 Peugeot 304 1978 VW Golf Extra 1976 Vofvo 244 DL 1974 Acia Dyane 1970 Citroen G Special 1976 Talbot Chrysler 1 3 GL 1970 16 950.- 16 950.- 14 950- 10 450.- 0 950.- 0 950- 9 750.- 9 650.- 8 400.- 11 750.- 7 950,- 7 750.- 12 500.- 5 450.- 4 950.- 4 750.- 4 950.- 4 950.- Onze week aanbieding: Renault 14 TS blauw metall. 5 bak 1979 nualechta 9.750,- en nog vele andere aanbiedingen Donderdagavond koopavond VAU DERMELDE A CITROEN subliem iNStnvicc

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11