Israëli's met slaags leger Syrië Vaticaan wil Argentijnse katholieken te vriend houden C Spaanse legertop boos over kritiek Luchtaanvallen op nieuw Brits bruggehoofd Reagan achter Engeland in F alldand-crisis In centraal Libanon Gespannen rust in Tsjaad Waar zitje een uurtje onder hoog- Casino Scheveningen Waar lijkt't bij ons het meest op het buitenland? Casino Scheveningen Braziliaans vliegtuig verongelukt: 135 doden Aanslag in Baskenland Waar zingen ze niet de Zilvervloot als je gewonnen hebt? Casino Scheveningen WOENSDAG 9 JUNI 1982 Buitenland (Van onze correspondent Hein ten Korte- naar) ROME - „De ontmoeting van paus Johan nes Paulus 2met generaal Galtieri in Bue nos Aires is vergelijkbaar met zijn bezoek aan koningin Elizabeth als staatshoofd van Engeland". Dit verklaarde de Vati caanse zegsman Romeo Panciroli gister ochtend in Rome. Het vreemde van deze verklaring is, dat het Vaticaan nog maar enkele weken geleden de nadruk legde op het feit dat de Engel se vorstin hoofd is van de Anglicaanse kerk en dat aan het pauselijk bezoek dus geen enkele politieke maar uitsluitend een oecumenische betekenis mocht wor den toegekend. Het is duidelijk dat het Vaticaan meer bevreesd was de Argen tijnse katholieken voor het hoofd te sto ten, dan het zich nu om de Engelse pu blieke opinie bekommert. Het is jn elk geval zeker dat het militaire regime in Argentinië zich minder discreet zal betonen dan de Britse regering, die elk contact met de paus vermeed om het pastorale en niet-politieke karakter van zijn bezoek te benadrukken. Generaal Galtieri zal de paus op het vliegveld van Buenos Aires ontvangen en hem naar de kathedraal begeleiden, waar de mis wordt gevierd. Tijdens zijn hele bezoek van 48 uur zal de paus geen stap kunnen verzetten, zonder een vertegenwoordiger van het generaalsregime om zich heen te hebben. Ofschoon er in het Vaticaan geen bevesti ging was te krijgen van het bericht uit Ar gentinië dat de paus zou hebben gewei gerd de Argentijnse commissie voor men senrechten te ontmoeten, mag men veilig aannemen dat hem zelfs de kans niet zal worden gegund. Uit Argentijnse vluchtelingenkringen in Rome wordt overigens gemeld dat de paus al maanden geleden heeft gewei gerd vertegenwoordigers te ontvangen van "de gekke moeders van de Plaza de Mayo", de moeders vann de ontelbare Ar gentijnen die onder het generaalsregime spoorloos verdwenen zijn. Als reden zou toen zijn aangevoerd dat de pauselijke bemiddeling tussen Argentinië en Chili inzake het geschil rondom het Beagleka- naal zou worden doorkruist door een der gelijke „partijdige" ontmoeting. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft in Libanon de gevechtshandelingen uitge breid tot gebieden die onder Syrische controle staan en is daarbij slaags geraakt met het Syrische leger. Bij luchtgevechten boven Beiroet en noordelijk Galilea werden zes Syrische vliegtuigen neergeschoten. Premier Begin verklaarde gisteren in de Knesset dat Israël het Syri sche leger in Libanon niet zal aanvallen, tenzij de Israëlische troepen zelf worden aangevallen. Het lijkt erop dat de verklarin gen achterlopen bij de gebeurte nissen. De Israëli's zijn door Sy rië gecontroleerd gebied binnen getrokken in het zuidelijk deel van de berg Libanon tot bij de hoofdweg Beiroet-Damascus. Dit gebied wordt voornamelijk bewoond door Druzen en chris tenen. De gevechten bij de hoofdweg heb ben plaats op ongeveer 10 km ten zuidoosten van Beiroet. Dit lijkt te wijzen op een Israëlische po ging de Libanese hoofdstad van de buitenwereld af te sluiten - door de falangisten vanuit het noorden en de Israëli's vanuit het oosten en zuiden. Dit alles volgens Libanese en Arabische bronnen, want het Israëlische opperbevel geeft nog steeds geen communiqué's uit over het ver loop van de strijd. Verbinding NAIROBI (DPA/AFP/Reuter) - Een dag na de verovering van de hoofdstad van Tsjaad door solda ten van oud-minister van defen sie Hissen Habre heerste giste ren in N'Djamena een gespannen rust. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat de president van de over gangsregering, Goukouni Oed- deye, naar het buurland Kame roen is gevlucht. Hij zou asiel in Nigeria gevraagd hebben, maar dat zou hem zijn geweigerd. De soldaten van Habre hadden gis teren alle strategische punten in de hoofdstad bezet. De Franse radio meldde dat de strijd om de hoofdstad slechts drie uren ge duurd heeft. Er waren 2.000 sol daten van Habres Fan (gewapen de strijdkrachten van het noor den) bij betrokken en er zouden slechts ongeveer vijftig mensen zijn gewond. Habre was gisteren nog niet in N'Djamena aangeko men. De voorzitter van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), de president van Kenia, Daniel Arap Moi, heeft in een in Nairobi gepubliceerde verklaring alle po litieke en militaire stromingen in Tsjaad opgeroepen "al het moge lijke te doen om bloedvergieten in het land te vermijden en de veiligheid en welzijn van de bui tenlanders in Tsjaad en van de bevolking te garanderen". Hij deed een beroep op de strijden de partijen, een militaire con frontatie met de 3.300 militairen van de OAE, afkomstig uit Nige ria, Senegal en Zaire, te vermij den. De OAE-soldaten hebben order zich neutraal op te stellen. De toestand in het zuiden van het land is nog onduidelijk - daar was vrijdag zwaar gevochten tus sen voor- en tegenstanders van Oeddeye. Zegslieden in Lagos zeiden dat Goukouni aan de bevelhebbers van de OAE-strijdkrachten had gevraagd voor hem op te treden tegen de opstandelingen toen die vorige week snel naar de hoofd stad oprukten. Dat verzoek was afgewezen en de troepen kregen bevel neutraal te blijven en al leen te vechten wanneer zij wer den aangevallen. Gevechten in die streek wijzen er op dat Israël ook van plan is een corridor te leggen tussen de christelijke falangisten in Noord- Libanon en het gebied in het zuiden dat door Israël wordt be zet. Die corridor moet lopen over het gebied dat nu door Syrië wordt gecontroleerd. Op die ma nier zou een blijvende verbin ding worden gecreëerd tussen de falangisten in het noorden en majoor Hadad in het zuiden. Ook hadden gisteren gevechten met het Syrische leger plaats om het strategisch belangrijke plaatsje Jezzin in de centrale sec tor meer naar het oosten in de Bekaa-vallei, waar de hoofd macht van het Syrische leger in Libanon is. In het zuiden van de ze vallei liggen de Syriërs op slechts tien kilometer van Israels noordelijke grens. Van onder de ze Syrische paraplu hebben de Palestij nen ook gisteren weer ra ketbeschietingen uitgevoerd op noordelijk Galilea. Israël eist van Syrië dat het de Palestijnen niet langer zal toestaan om Israëlisch grondgebied te beschieten. Zo niet dan grijpt het Israëlische le ger in. De grote vraag is nu of de escalatie tot een volledige oorlog zal lei den tussen Israël en Syrië. Het is de taak van de Amerikaanse be middelaar Habib dat in de eerste plaats te voorkomen. Gisteren bracht hij het grootste deel van de dag door in Jeruzalem, weer wachtend op premier Begin. De Israëli's hebben geen haast en willen de militaire operaties vol tooien alvorens aan de onderhan delingstafel te gaan zitten. Habib sprak tweemaal met premier Be gin en vertrekt vandaag naar Da mascus om aan president Assad de Israëlische eisen over te bren gen. "Afrekenen" De strijd die nu plaatsvindt met de Syrische troepen, en waarvan de omvang niet geheel duidelijk is, sluit aan bij de plannen van mi nister van defensie Sharon. Te genover parlementariërs van het Likoed-blok verklaarde deze gis teravond dat Israël met het Syri sche leger dient af te rekenen teneinde heel Galilea buiten het bereik van Syrische en Palestijn se raketten te brengen. Die uitspraak van Sharon leek in strijd met de politiek van Begin, zoals die door het kabinet was geformuleerd. De oppositielei ders Peres en Rabin haastten zich naar Begin om opheldering te vragen. Begin verzekerde hen dat Israël niets tegen het Syri sche leger zou ondernemen, ten zij het zou worden aangevallen. Gistermiddag echter steunde Pe res in de Knesset volledig de re gering, zij het dat hij pleitte voor een politieke oplossing die een eind moet maken aan de Syri sche bescherming van de PLO. Er wordt ook nog steeds zware strijd geleverd aan de kustweg, bij Damoer, het laatste Palestijn se bolwerk twaalf kilometer ten zuiden van Beiroet, en in de stad Sidon, die gedeeltelijk door Is raël is veroverd. De Israëli's val len aan met lucht-, zee- en land strijdkrachten. In de stad wordt hevig verzet geboden. (Van onze correspondent Gerrit-Jan MADRID - De Spaanse chefs van staven (Jujem) hebben fel gereageerd op de negatieve kritieken waarmee de vonnissen tegen de 33 coupleiders door de meeste politieke partijen en de Spaanse pers ontvangen zijn. In een communiqué, verspreid in alle militaire districten, noemt de Spaanse legertop het „ongepast dat er gebrek aan eerbied wordt getoond jegens de uitspraak van de Hoge Raad van Militaire Jus titie. Daarmee wordt afbreuk ge daan aan zowel de strijdkrachten als de onafhankelijkheid van het tribunaal". Hoewel de nota in beginsel slechts voor intern militair gebruik be stemd is, is de harde uitval van de legertop vooral geïnterpre teerd als een terechtwijzing van diverse politici en een groot deel van de Spaanse pers. Deze laat ste heeft zich vooral negatief uit gelaten over de vrijspraak voor een aantal lagere officieren van de Guardia Civil, die recht streeks betrokken waren bij de bezetting van het Spaanse parle ment. ADVERTENTIE cnannind^ Inde speelzaal van nlltll I I I 11 I Casino Scheveningen. %-~J' Hoe rolt het balletje? Wat is de volgende kaart? Spanning en ontspanning tegelijk. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 De minister van defensie verklaar de voor de tv dat de Spaanse strijdkrachten de uitspraak van het hof, waarbij luitenant-gene raal Milans del Bosch en overste Tejero als hoofdverdachten tot 30 jaar werden veroordeeld, met discipline hadden geaccepteerd. Uit interne peilingen binnen het leger blijkt echter dat er wel de gelijk op grote schaal irritatie be staat. Vooral de openlijke blijken van verontwaardiging van pre mier Calvo Sotelo en diens aan kondiging dat de regering tegen de vonnissen in hoger beroep zal gaan, is binnen brede lagen van het leger uitgelegd als een onaan vaardbare inmenging van de re gering in interne militaire aange legenheden. De Hoge Raad van Militaire Justi tie heeft intussen de termijn waarbinnen het Openbaar Minis terie of de advocaten in hoger be roep dienen te gaan, verlengd tot 16 juni. Formeel zou die termijn vandaag verstrijken, maar het militaire tribunaal nam deze ver rassende en juridisch ongehoor de maatregel om een aantal on duidelijkheden in de procesno- tulen op te helderen en een aan tal fouten in de redactie te corri geren. De algemene verwachting is dat het 6 tot 8 maanden zal duren, voordat het (uit burgers bestaan de) Hooggerechtshof in Madrid zich over het ingestelde hoger beroep zal buigen. Bij die behan deling in tweede instantie vallen evenmin veel nieuwe feiten te verwachten, omdat het aandra gen van nieuwe bewijzen in deze fase niet is toegestaan. Volgens welingelichte bronnen zal de meerderheid van de advocaten binnenkort een verzoek indienen om voor de kort gestraften de ge vangenisstraf om te zetten in huisarrest. Vorige week vrijdag dienden de advocaten van twee kapiteins hiertoe al een officiële petitie in. i Israël de Liba- LONDEN - Een Brits fregat, de Plymouth, en twee landingsvaar tuigen zijn gisteren beschadigd bij nieuwe Argentijnse luchtaan vallen. Bij deze aanvallen zijn tenminste vijf gewonden geval len, zo heeft het ministerie van defensie in Londen bekendg- maakt. De schepen werden onder vuur ge nomen terwijl zij werkzaamhe den verrichtten bij een nieuw Brits bruggehoofd bij Fitzroy, een nederzetting 20 km ten zuid westen van Port Stanley. Er zijn daar de afgelopen dagen grote hoeveelheden materiaal aan land gebracht. De aanval werd uitgevoerd door Argentijnse Skyhawk-straalja- gers, waarvan er zeker twee en mogelijk drie werden neerge schoten. Argentinië verloor gis teren nog eens vier Mirage- straaljagers toen die, bij een an dere actie, door twee Britse Har riers uit de lucht werden gescho ten. Bruggehoofd Naar nu pas is gebleken hebben de Britten enkele dagen geleden hun tweede bruggehoofd bij Fitzroy gevormd. Daar zijn voor raden aan land gebracht voor de drieduizend infanteristen die met de Queen Elisabeth 2naar de zuidelijke Atlantische Oceaan zijn overgebracht. Deze infanteristen werden vorige week aan land gebracht bij het al gevestigde bruggehoofd, bij San Carlos. Zij zijn naar Fitzroy opge trokken nadat technici het kar- respoor tussen deze twee plaat sen had verbeterd en Ghurka's, de Nepalese vechtjassen die met de vloot zijn meegekomen, Ar gentijnse observatieposten on schadelijk hadden gemaakt. Opmars De opmars is uiteindelijk sneller gegaan dan de Britten zelf had den verwacht. Dat was te danken aan het werk van verkenners, die op nogal onorthodoxe manier ontdekten dat de Argentijnen die zich nog in de buurt van de route naar Fitzroy bevonden, zich had den teruggetrokken. De verken ners ontdekten in een huis een nog werkende telefoonautomaat. Na een muntje in de gleuf te heb ben geworpen, belden zij met de bewoners van een van de weini ge huizen bij Fitzroy. Die verze kerden hun dat er geen Argentij nen meer in de buurt waren, en daarop werd besloten op te trek ken. De Argentijnen hebben de vesti ging van het bruggehoofd laat ontdekt. Volgens defensiekrin gen in Londen waren al bijna alle voorraden aan land gebracht toen de aanval plaatshad. De ma nier waarop defensiewoordvoer der Ian McDonald het nieuws bracht, doet vermoeden dat de beschadigingen aan de schepen licht waren. Nu is in elk geval duidelijk waar om de Britten zo lang met hun aanval op Port Stanley hebben gewacht: eerst moesten de infan teristen nog optrekken, en eerst moesten deze manschappen nog bevoorraad worden. Nu dit is ge beurd, vermoeden de meeste Britse kranten dat de aanval zeer spoedig zal beginnen. LONDEN - De Amerikaanse president Reagan heeft giste ren. tijdens een historische redevoering voor leden van het Lager- en Hogerhuis sa men, er geen twijfel over la ten bestaan in de Falkland- crisis vierkant achter Enge land te staan. Hij zei dat „de jonge mannen die op verre eilanden in de Zuidelijke Atlantische Oce aan vechten, niet vechten om stukken rots en aarde, maar voor een principe, voor het geloof dat gewapende agres sie niet mag slagen, en dat mensen moeten meepraten bij regeringsbeslissingen". De president vervolgde zijn re de met: „Als er ongeveer 45 jaar geleden meer steun voor dit principe was geweest, dan zou onze generatie niet heb ben behoeven te lijden onder het bloedvergieten in de Tweede Wereldoorlog". Reagan kreeg van de Britse parlementariërs een warm applaus voor deze woorden, het enige applaus tijdens zijn rede die ongeveer een half uur duurde en die, te midden van veel pracht en praal, werd uitgesproken in de his torische Royal Hall. een van de zalen in de parlementsge bouwen. Het was het enige dat Reagan over de Falkland-crisis zei en, hoewel zijn opmerking dui delijke steun betekende voor de Britse regering, bleef bij menig parlementslid twijfel knagen over de Amerikaanse houding in het conflict vanaf het moment dat de Argentij nen eenmaal van de eilanden verjaagd zijn. Reagans speech was voor het overige vrijwel geheel gewyd aan wat hij noemde „een kruistocht voor vrede en de mocratie". „Deze kruistocht zal het marxisme en leninis me op de schroothoop van de geschiedenis laten terechtko men, waar zich andere tiran nieën bevinden die de vrij heid van het volk hebben on derdrukt", aldus de presi dent. Steeds weer herhaalde hij de Sowjet-Unie te zien als hét voorbeeld van een totalitaire staat die fundamentele vrij heden onderdrukt Hu maak te in dit verband vergelijkin gen met het Duitsland onder Hitler, en noemde onder meer Dachau. Auschwitz, de Goelag-archipel en Cambod ja in één adem Alvast verwijzend naar het be zoek aan West-Duitsland. waar hij vandaag aankwam, noemde Reagan de Berhjnse Muur het meest treffende symbool voor de denkwijze van de communistische lei ders. Reagan zei dat hij bereid is de Russische president Brezn- jev zendtijd voor de Ameri kaanse tv te geven. „Maar daar moet dan wel tegenover staan dat hij mij evenveel zendtijd voor de Russische televisie geeft", aldus de Amerikaanse president. Geconcentreerd als zijn rede was rond het ene thema, de kruistocht voor de vrijheid, besteedde hij maar weinig aandacht aan de problemen van dit moment. Waarnemers misten bijvoorbeeld node ook maar de geringste op merking over de economi sche problemen waarvoor West-Europa en de VS staan. Over de Israëlische invasie in Zuid-Libanon merkte Rea gan op, dat Israël zijn troepen onmiddellijk zal moeten te rugtrekken, maar dat tegelij kertijd terroristische activi teiten van Palestijnse groepe ringen de kop zullen moeten worden ingedrukt. Het was de eerste keer dat een Amerikaanse president voor een verzamelde vergadering van Lager- en Hogerhuis mocht spreken. Van de con troverse die Reagans rede aanvankelijk omgaf, toen en kele maanden geleden be kend werd dat hij die zou uit spreken, was weinig te mer ken. Labour-parlementariërs dreig den destijds de speech te zul len boycotten. Gisteren bleek, dat de leden van Ho ger- en Lagerhuis zoveel be langstelling voor Reagan hadden, dat om de beschik bare zetels in de Royal Hall moest worden geloot. Lord Hailsham. voorzitter van het Britse Hogerhuis, zit hier naast president Reagan in afwachting van diens historische rede (ADVERTENTr^ In de sfeervolle speelzaal van Casino Scheveningen. Met zijn internationale staf korrekte croupiers, met de baren restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kurhaus, tel. 070-512621 BILBAO (AFP) - Dne leden van de Guardia Civil zyn gisteren ge wond bij een aanslag in een plaatsje dat ongeveer 40 kiloter ten westen van de stad Bilbao in Spaans Baskenland ligt. Van de dne slachtoffers is er één ernstig aan toe. Een in de grond aangebrachte ex plosieve lading werd tot ontplof fing gebracht toen twee voertui gen langsreden, waarin leden van de Guardia Civil werden ver voerd. Waarnemers schrijven de aanslag toe aan de afscheidings beweging ETTA, die haar acties lijkt te hebben ogpevoerd na af loop van het proces tegen de ple gers van de mislukte staatsgreep, vong jaar. FORTALEZA (DPA) Ongeveer 30 km van de provinciehoofd stad Fortaleza in het noordoos ten van Brazilië is gisteren een Boeing 727 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij VASP verongelukt, waardoor alle 126 passagiers en negen beman ningsleden zijn omgekomen. Het vliegtuig bevond zich in de Pa- catubabergen en vloog waar schijnlijk met normale snelheid. Het heeft een berg geraakt en is ontploft. De Braziliaanse pilotenvereniging heeft een verklaring gepubli ceerd waarin naast het slechte weer "menselijk falen" van de pi loot als oorzaak wordt genoemd. ADVERTENTIE In Casino Scheveningen Daar gaat alles in stijl en diskreet Aan 24 speeltafels, aan de bar of restaurant. Elke dag Roulette en Black Jack van 2 tot 2 Legitimatie en korrekte kleding graag Kurhaus. tel 070-512621

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9