actief in I vrije tijd I Opengraven Trekvliet begint deze maand Hansenstraat in de ban van film Geen autowegmaar water PvdA praat met iedereen Raadslid Maat (PvdA) stapt op warai Ondernemers tegen onteigening in Camp Kinderopvang bij Stichting Welzijn ondergebracht Nachtelijke opnamen van 'De moeder van David S LEIDEN - De krachtterm die de technicus slaakte toen het licht uitviel was niet mis te duiden. De jongere toeschou wers vonden het maar wat mooi. Hoe langer de opna men duurden hoe beter, zag je ze denken. Want welke moeder zou het vanavond in haar hoofd halen om te roe pen: "Naar bed!' "Hoe de Hansenstraat (Groenoord) in de ban van het filmmaken raakte. De moeder van David S. - heet het boek van Yvonne Keuls dat de NCRV nu aan het verfilmen is. In de Hansen straat werden gisteravond en de afgelopen nacht een paar scenes die zich buiten afspe len opgenomen. Het boek over een verslaafde speelt zich af in Den Haag, maar voor deze opnames was geko zen voor de Leidse Hansen straat, omdat de makers dachten dat het filmen hier heel wat makkelijker zou gaan dan in de residentie. Rond tien uur gisteravond had den al heel wat mensen zich verzameld op de plaats waar het allemaal zou gebeuren. Een chaos was het nog wel. Wat deed die heer in de bad jas daar bijvoorbeeld op straat? En wat te denken van die man die iemand vroeg: "Bent u man twee van groep drie?" Nee, het beloofde nog een hele opgave te worden om alles wat hier te gebeuren stond keurig op een rijtje te krijgen. Tien over half elf werd er dan eindelijk orde in de chaos ge schapen door de regisseur. We zagen hoe de moeder van David S. - gespeeld door An ne—Wil Blankers in een ro de eend plaatsnam en angstig uit haar ogen begon te kijken. Een van angst verstrakt ge laat, is misschien beter uitge drukt. Even later liep een tweetal agenten naar een groepje mensen (figuranten) die luid stonden te moppe ren. De mensen kregen op dracht naar huis te gaan en het rode eendje reed de straat uit. Een merkwaardig begin van de opnamen, maar wat bleek: het ging hier om de scene waarin de moeder van David ziet hoe haar zoori de ruit van zijn vriendin ingooit. De op name waarin we hem daad werkelijk zien gooien - en daar waren we toch allemaal voor gekomen - zou hierna volgen. Maar voordat het zover was zagen we eerst het rode eendje nog een paar keer tot de patattent op de hoek rijden, want het zijn Pietjes Precies, die mensen van de t.v. Neem nou bijvoorbeeld die ge luidstechnicus. Doodstil was het. Je kon bij wijze van spre ken de koelkast op nummer achttien hojjen aanslaan. Zegt die mam "Ik hoor dat er ie mand aan het bezemen is". Gelukkig had er iemand in het publiek de tegenwoordig heid van geest om te zeggen: "Ga weg". Ondertussen was ook David S., gespeeld door Leppold Witte, op straat gekomen. Gewa pend met een flink stuk staal liep hij de straat op, stond stil voor de woning van zijn vriendin, en riep vervolgens: "Hoer, vuile rothoer!" Daar na deed hij net alsof hij een klinker door de ruit gooide. Dit gaf moed en de inmiddels half-slaperige kinderen wa ren er weer helemaal bij. Gelach weerklonk toen even la ter een technicus met behulp van een megafoon een man, die met zijn hond liep te para deren in de straat, toeriep: "Meneer, u loopt in beeld en u had beloofd naar bed te gaan". Het duurde nog even voordat de klinker werkelijk door de ruit werd gekeild. Om te be ginnen gooide Leopold Witte mis. "Mis", klonk het dan ook ten overvloede uit het publiek, dat overigens steeds keurig stil was. Toen de steen dan eindelijk goed werd ge gooid hoorden we helemaal niets. Ja, een mooi gat was er wel te zien! Maar gerinkel - niets daarvan. Niets aan de hand. Want we hoorden nog net hoe een technicus zijn collega toever trouwde: "Dat gerinkel zet ten we er wel onder". Vele mensen gingen ondertussen huiswaarts. Klaarblijkelijk in de waan dat het nu allemaal was afgelopen. Nee, dan had die ene bewoner het toch even iets beter bekeken. Want op zijn vraag wat er nu nog ging gebeuren, kreeg hfj ten antwoord: "O, nu gaat David nog een paar sloopau to's in elkaar slaan". Dan heb je toch geen slaap meer! WIM BRANDS Het zuidelijk gedeelte van de Trekvliet, daar waar het water voor een deel nooit is weggeweest. Het wordt nu doorgetrokken, tot aan de Haagweg. Op de achtergrond is de Wouterenbrug bij de Jan van Goyenkade te zien en rechts een deel van de Rijn- en Schiekade. buurt, terwijl de bewoners van de naastgelegen woningen veel hinder ondervinden van de voet ballende jeugd. Eens Bewoners van de buurt vrezen ver der dat de parkeeroverlast in de straten zal toenemen als straks de nieuwbouw van de universi teit aan de Witte Singel klaar is. Er is nu al een tekort aan par keerplaatsen in de buurt vooral door de aanwezigheid van een studentenflat aan de Rijn en Schiekade. Verder hebben ne gentien bewoners van de Witte Singel de gemeente verzocht de plannen zodanig aan te passen dat hun tuinen - tussen de num mers 42 en 58c - en de tuinen van de Groenhovenstraat van 19 tot en met 26 zoveel mogelijk onaangetast blijven en vooral de bomen kunnen blijven staan. Half juni start het op'engraven van het zuidelijk deel van de Trek vliet. Daaraan vooraf zullen nog twee stukken riool worden aan gelegd. Deze werkzaamheden zullen een week in beslag ne men. Vervolgens begint het opengraven vanaf de kant van de Groenhovenstraat. Het zand wordt over de gedempte Trek vliet via de Telderskade afge voerd en gebruikt voor de aanleg van de verlengde Dr. Lelylaan in het Morskwartier. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Bos Kalis te Rotterdam. Met het opengraven, het maken van walkanten en de aanleg van bruggetjes is een bedrag ge moeid van ongeveer tien miljoen gulden. LEIDEN - Deze maand zal een begin worden gemaakt met het opengraven van het zuidelijk deel van de Trekvliet, tussen de Groenhovenstraat en de Wouterenbrug. De Trekvliet werd in 1971 gedempt met de bedoeling er een vier baansautoweg aan te leggen. Die weg komt er niet en het water komt dus weer terug. Al in 1979 nam de gemeenteraad het besluit dat de Trekvliet weer opengaat, maar deze maand wordt dan ein delijk een begin gemaakt met het herstel van de oude waterloop. Het eerste deel van de Trekvliet, tussen Groenhovenstraat en de Wouterenbrug, zal een singelach tig karakter krijgen met glooien de taluds en bomen langs de wa terkant. De breedte van het wa ter zal variëren van acht tot twaalf meter. Het deel van de Trekvliet vanaf de Haagweg tot en met de Groenho venstraat krijgt aan de Witte Sin gelkant het aanzien van een stadsgracht met een kademuur. Ter hoogte van het Witte Singel- Doelencomplex wordt deze ka demuur op het ogenblik al aan gelegd. Er komen drie nieuwe bruggen over de Trekvliet. Eén, ter hoog te van de Groenhovenstraat is geschikt voor autoverkeer en de ander drie zijn fiets- en voetgan gersbruggetjes. De Rijn- en Schiekade zal na het opengraven van de Trekvliet opnieuw wor den bestraat en ook een ander aanzien krijgen. Er komt meer groen en er zullen verkeersaf- remmende maatregelen worden getroffen zoals een verspringen de wegas en wegversmallingen. Bewoners van het zuidelijk deel van de Rijn- en Schiekade en omgeving zijn het in grote lijnen eens met de plannen voor de toe komstige indeling van de omge ving van de Trekvliet, zo bleek gisteravond tijdens een in spraakavond van de gemeente. Over de inrichting van het speel- parkje Oud-Hortuszicht bleek verschil van mening te bestaan tussen oude en zeer jonge buurt bewoners. Het parkje is voor de jonge bewoners één van de wei nige speelgelegenheden in de LEIDEN - De PvdA gaat de ko mende week met alle partijen in de raad praten over de vorming van een college van B en W. Dat heeft de fractie gisteravond be sloten. Er is sprake van een informatieve ronde, waarbij de partijen ge vraagd wordt hoe zij denken over de wijze waarop het college tot stand moet komen, de samen stelling van dat college, de be reidheid om wethouders-kandi daten te leveren en de zaken die men in het college-programma in elk geval geregeld wil hebben. De PvdA-fractie koos uit haar mid den een onderhandelings-dele- gatie, bestaande uit Dick Tesse- laar, Henriëtte van Dongen en Jit Peters. Na de informatieve ronde komt de kwestie opnieuw in de fractie ter sprake. De PvdA-le- denvergadering spreekt vrijdag over de collegevorming. LEIDEN - Het PvdA-raadslid Joop Maat zal zijn herbenoeming in de Leidse gemeenteraad, per sep tember aanstaande, niet aanvaar den. Maat ziet van zijn raadslidmaat schap af in verband met zijn nieuwe baan als plaatsvervan gend hoofd-voorlichter bij de Fe deratie Nederlandse Vakbewe ging (FNV). Het raadslid dat vo rige week is herkozen, meent zijn raadslidmaatschap niet te kun nen combineren met zijn nieuwe werkkring. Maat kwam tussen tijds in de gemeenteraad en heeft twee jaar deel uitgemaakt van de PvdA-fractie. Zijn plaats zal ver moedelijk worden ingenomen door Anneke Boot die als eerst volgende op de PvdA-lijst staat. Alternatief Ar ie van Genderen houdt don derdagavond bij Repelsteel (Breestraat 19) een lezing over de Stichting Alternatief Warenonderzoek (SAW), die in 1978 is opgericht als eerste aanzet op het gebied van al ternatieve voedselcontrole. Van Genderen is schrijver van de boeken "Ekologische voeding, leven zonder Unile ver" en "Gids voor alternatie ve voeding". Hij zal ook in gaan op de noodzaak van de Alternatieve Consumenten Gids. De lezing begint om kwart over acht. Vrouwenfeest Het stedelijk overleg 'Vrouwen werken met vrouwen' organi seert donderdagavond een vrouwenfeest in het vrouwen huis, Hooigracht 79. Dit over leg bestaat uit vrouwen van bijv. de VOS, FIOM. VIDO en vrouwengroepen in buurt- en clubhuizen. Het feest vormt de afsluiting van het seizoen. Het begint om acht uur. Om tien uur treedt de vrouwen rockband Trevira 2000 op. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt mor gen een rondleiding door het Burchtcomplex (de hoofdbi bliotheek) en koppelt daar een theemiddag aan vast. Aanvang twee uur. Andere activiteiten die de huisvrou wen de komende weken ont plooien: 17 juni een dagex cursie naar Drenthe; 9 juli een avondrondvaart door de Rotterdamse haven. Voor meer informatie: tel. 121777 en 215903. Jamsessie In het kader van de week 'Lei den Muziekdorp' is er donder dagavond om acht uur in jon gerencentrum Stats.Haar lemmerstraat 73, een jamses sie, waaraan in principe ie dere Leidse muzikant met een instrument mee kan doen. Bazaar Op de Lorentzschool aan de Lo- rentzkade wordt vrijdag van vijf tot acht uur een bazaar gehouden. Majorettenconcours Majorettenvereniging The An gels organiseert zaterdag een majorettenconcours op het grasveld nabij het Huigbrug getje aan de Maresingel (ach ter het stadsbouwhuis). Het gaat om een solo- duo en team twirlconcours met 86 deelne mers die in zes categorieën zijn verdeeld en elkaar op 51 onderdelen bestrijden. De ju rering is in handen van Mar- ja Vermeulen, docente van het Holland Instituut of Twir ling. Diverse majorettenver- enigingen zullen een show ge ven: The Kopergirls, de Cara- vella's, Pauline, de Residen tie Showgirls en twee groepen van The Angels. Ook zijn er diverse stands op het terrein. Het concours begint om kwart voor elf 's ochtends; om half vijf is de prijsuitreiking. LEIDEN - Enkele winkeliers en een aannemer hebben bij de ge meente bezwaarschriften inge diend tegen het onteigenings plan voor 'De Camp', de buurt achter de Haarlemmerstraat. Het plan voor 'De Camp' heeft tot doel een aantal panden te ontei genen aan de Sionsteeg, Caecilia- straat, De Vrouwenkerksteeg, 't Klooster en aan de St. Ursulas- teeg. De Camp is momenteel één van de meest verwaarloosde buurten in de Leidse binnenstad. De onteigening van een aantal pakhuizen is, volgens de ge meente nodig om de verbetering van de wijk, het creëren van meer groen en de bouw van nieu we woningen, mogelijk te ma ken. De eigenaar van een winkel in huishoudelijke artikelen aan de Haarlemmerstraat heeft bezwaar tegen de onteigening van twee panden aan de Vrouwenkerk- steeg omdat het bedrijf zonder deze panden, die als magazijn ruimte in gebruik zijn, niet be hoorlijk zou kunnen worden geexploiteerd. Een aannemer die twee panden aan de Sionsteeg gebruikt als op slagplaats voor aannemers- en steigermaterialen meent even eens de pakhuizen niet te kun nen missen temeer daar andere opslagruimte niet of nauwelijks voorhanden zou zijn. Tenslotte maakt een rijwielhande laar aan de Turfmarkt bezwaar tegen de onteigening van twee panden aan de Caeciliastraat en de St. Ursulasteeg die in gebruik zijn voor het stallen van ter repa ratie aangeboden fietsen. De ont eigening van deze twee panden zal volgens de bezwaarden lei den tot een inkrimping van de aktiviteiten van het bedrijf. WOENSDAG 9 JUNI 1982 TV-filmopnamen in de Hansen straat: "ik hoor dat er iemand aan het bezemen is", zei de geluidsman (foto links). Op de foto rechts kijkt Anne-Wil Blankers - als de moeder van David S. in de auto - angstig uit haar ogen, temvijl de Hansen straat toekijkt. (Foto's Holvast). LEIDEN - De Stichting Werkge meenschap Kinderopvang Lei den (WKL) is begin deze maand verhuisd van de Hooglandse Kerkgracht naar het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Bree straat 117. De twee part—time consulenten die de WKL voor de kinderopvang in dienst had, zijn nu ook in dienst van de Stichting Welzijn gekomen. De WKL zet haar activitetien vanuit de Bree straat wel gewoon voort, maar krijgt daarbij nu ondersteuning en adviezen van de consulenten van de Stichting Welzijn. Die stichting zal daarvoor een Be leidsgroep Kinderopvang op richten. De WKL beijvert zich al vanaf de oprichting in 1973 voor een goe de kinderopvang in Leiden. In de tien jaar van haar bestaan is er een begin gemaakt voor een be leid voor de kinderdagverblijven en peuterspeelzalen. Bedoeling daarbij is van de kinderopvang een volwassen voorziening te maken. De besturen van de kin dercentra worden door de WKL geadviseerd en krijgen, evenals de leidsters, voorlichting van de WKL over bijvoorbeeld groeps grootte, financieën of huisves ting. Ook ouders kunnen bij de WKL terecht met vragen over kinderopvang. Het idee om de Stichting Werkge meenschap Kindercentra onder te brengen bij de Stichting Wel zijn was van de gemeente. Die wilde alle instellingen op sociaal cultureel gebied graag onder brengen in één instelling: de Stichting Welzijn Leiden. De kinderopvang was, tot begin de ze maand, nog de laatste sector die zelfstandig functioneerde.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4