Resten stadspoort blootgelegd Universiteit wil alsnog vergunning afvaldepot Vierhonderd fietsers in vierdaagse Voor verwerking chemicaliën Bij rioleringswerkzaamheden in Steenstraat Leidse Studentenbond winnaar verkiezingen Leidse stadsrubriek Schrik van hun leven WOENSDAG 9 JUNI 1982 LEIDEN - Ruim vierhonderd fietsers hebben gisteren mee gereden op de eerste avond van de avondfietsvierdaagse vanaf de Antoniuskerk aan de Vijf Meilaan. Het start schot voor de eerste tocht werd gegeven door burge meester Goekoop. Ook van avond kan nog worden ge start, tussen zes en zeven uur, om aan het eind van de vier daagse in aanmerking te ko men voor de herinnering. De avondfietsvierdaagse is een onderdeel van de feestweek die de Antoniusparochie or ganiseert ter gelegenheid van haar patroonsfeest. De opbrengsten van deze feest week van de Antoniusparo chie zijn onder meer bestemd voor zieken die op vakantie gaan met de Zonnebloem. De fietsers voor de start bij de Antoniuskerk, op de hoek van de Churchilllaan DEN HAAG. LEIDEN De ver werking van chemisch afval van onder andere het Academisch Ziekenhuis Leiden en nog een aantal andere bedrijven in de re gio kan in de knel komen. Het depot van de Leidse universiteit op het terrein van de Gorlaeus Laboratoria in de Leeuwenhoek voldoet niet aan de eisen. Het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne weigert dan ook een vergunning voor het depot af te geven. Volgende week probeert de Leidse univer siteit voor de Raad van State in Den Haag die beschikking van het ministerie ongedaan te krij gen. waarin de Leidse universi teit is geweigerd chemische af valstoffen voor derden te mogen bewaren. Volgens het ministerie beschikt de Leidse universiteit niet over de benodigde hinderwetvergun ning. De universiteit moet daar sinds augustus 1979 over be schikken toen de wet op de che mische afvalstoffen in werking trad. De gemeente Leiden wil die vergunning echter niet verlenen, omdat het depot niet aan de „ei sen van milieuzorg, hygiëne en arbeidsomstandigheden vol doet'' Bij de Leidse universiteit verwacht men dat het niet zo n vaart zal lo pen ..We hopen binnenkort met de bouw van een nieuwe opslag plaats in de Leeuwenhoek te LEIDEN - Bij rioleringswerkzaam heden in de Steenstraat is dezer dagen een stukje Leidse historie boven water gekomen. Nog geen halve meter onder het wegdek zijn de fundamenten gevonden van één van de vele stadspoorten die Leiden rijk is geweest: de Rijnsburger- of Haarlemmer poort. De poort werd in 1632 gebouwd als vervanging van de Blaauwpoort (ter hoogte van de Blaauwpoorts- brug) en kreeg de naam Haar lemmerpoort omdat hij aan het begin lag van 'de grote weg naar Haarlem'. Door stadsuitbreiding en het toenemende verkeer heb ben de stadspoorten in de vorige eeuw hun functie als toegang tot de stad verloren. De Rijnsbur ger- of Haarlemmerpoort werd in 1867 afgebroken. Deze week stuitte men bij riole ringswerkzaamheden in de Steenstraat, ter hoogte van het museum voor volkenkunde, op de restanten van de ruitvormige poort. Onder toeziend oog van de archeologische begeleidings commissie van de gemeente zijn de historische resten zichtbaar gemaakt. De fundamenten blij ken, na te zijn schoongespoten, vj-ijwel geheel in tact. Mevrouw Suurmond, secretaresse van de commissie, vertelt dat het de eerste keer is dat fundamen ten zijn gevonden van één van Leidens stadspoorten die in vroeger jaren ten prooi zijn ge vallen aan de slopershamer. Al leen de Morspoort en de Zijl poort hebben de tand des tijds doorstaan. De Rijnsburger/ Haarlemmer- De fundamenten van de Rijnsbur- P°ort°P deze pen- ger- of Haarlemmerpoort zullen s_fedekening van zoveel mogelijk in de huidige ^aufus Consta- staat worden gelaten. Een deel Vn la Furgue te van de fundamenten moet wor- Lien a e[ e den weggesloopt voor de aanleg nsburgerbrug. van het riool. De belangrijkste ~^eze teken™9 da- restanten zullen echter bewaard van en blijven onder het nieuwe weg- ^omt Ult het ge- dek van de Steenstraat. meente-archief. Duidelijk zijn op deze foto de fundamenten zichtbaar van de Haarlemmerpoort (ook wel Rijnsburgerpoort) ter hoogte van het museum voor volkenkunde. kunnen beginnen. In die tussen tijd hopen we een tijdelijke hin derwetvergunning van de ge meente te krijgen", zegt veilig heidsman In 't Veld van de Leid se universiteit. Zijn naamgenoot, milieuambte naar van de gemeente Leiden, zegt dat het huidige depot niet aan de voorwaarden voldoet en dat er daarom geen vergunning kan worden gegeven. De ge meente is echter wel bereid om een tijdelijke vergunning te ver strekken totdat het nieuwe depot klaar is 'Maar het gaat dan om een strikt tijdelijke vergunning. En we eisen ook dat de universi teit voor die tijdelijke vergun ning nog een aantal veranderin gen aanbrengt. De open vaten waar het afval nu in wordt ge gooid, moeten worden vervan gen door dichte. Dat kost niet veel geld, maar het moet wel ge beuren. want anders geven we zelfs die tijdelijke vergunning niet", zegt gemeenteambtenaar In 't Veld De besprekingen over het afvalde pot tussen de gemeente, de uni versiteit en de arbeidsinspectie waren voor onbepaalde tyd op geschort in verband met de pro blematiek rond het bestem mingsplan Leeuwenhoek. De gemeente had plannen voor woningbouw en de universiteit vond dat die woningen niet te dicht in de buurt van de labora toria mochten komen. Een direct gevolg van dat touwtrekken tus sen gemeente en universiteit was dat de inspectie voor de volksge zondheid niet verwachtte dat er op korte termijn duidehjkheid zou komen met betrekking tot het bestemmingsplan. Daardoor zag het er naar uit dat de Leidse universiteit geen nieuwe chemisch afval depot kon reali seren, omdat de gemeente Lei den geen bouwvergunning hier voor kon afgeven. Het was vol gens de universiteit dan ook uit gesloten dat Leiden na het in werking treden van de nieuwe wet op de afvalstoffen, binnen de termijn kon beschikken over een nieuw depot. Inmiddels zijn gemeente en uni versiteit over het bestemmings plan tot elkaar gekomen en is er onder andere een plaats aange wezen waar het nieuwe depot moet komen. Voor universiteitsraad door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN De Leidse Studenten- bond is als winnaar tevoorschijn gekomen uit de verkiezingen voor de nieuwe studentenfrac ties in de universiteitsraad. De bond was vertegenwoordigd met drie leden en krijgt er het ko mende jaar één bij. De opkomst was overigens dit jaar groter dan in voorgaande jaren; ongeveer vijftig procent van de studenten bracht een stem uit. De Centrum Groepering Leiden hield het gelijke aantal leden: vijf. Verliezer van deze verkiezin gen is de Progressieve Partij. De PP had drie leden en verloor er één ten koste v; Leidse Stu dentenbond. "Nou, nee, we Imuuon niet ver wacht dat we zouden winnen", zegt LSB—lid Schwenke, "maar je houdt er natuurlijk wel reke ning mee". Op de vraag hoe het volgens hem komt dat de LSB heeft gewonnen, antwoordt hij: "In de eerste plaats heeft dat na tuurlijk te maken met het feit dat de opkomst dit jaar groter was dan vorig jaar. Vergeleken bij vo rig jaar hebben er ongeveer vier honderd studenten meer ge stemd". De tweede reden is volgens Schwenke dat de LSB dit jaar vrij veel werk heeft gemaakt van de presentatie. "We hadden dit jaar bij voorbeeld een goede ver kiezingskrant gemaakt. De PP heeft het wat dat betreft toch wat laten afweten, of anders gezegd: zij hebben niet zoveel werk ge maakt van de verkiezingscam pagne". Ook van belang is volgens hem dat de LSB zich altijd fel verzet te- ADVERTENTIE rietschans 67-cieba gebouw bedrijfsterrein de baanderij gen bezuinigingen. "De studen ten weten wat ze aan ons hebben. Dat is belangrijk: weten dat een partij zich voor je belangen in zet". De Leidse Studentenbond heeft geen erg actieve achterban meer, zo bleek vorig jaar al. Gaat de partij nu weer proberen meer ac- tievelingen te werven voor de werkzaamheden Schwenke: "Natuurlijk, hoewel je niet moet vergeten dat een zetel winnen nog niet wil zeggen datje achterban ook meteen weer gro ter wordt. Maar tijdens de El- Cid-week zullen we zeker een aantal activiteiten gaan ontplooi en om mensen te werven onder de nieuwe eerstejaars". A. Ouwehand van de PP zegt dat haar partij zeker niet had ver wacht een zetel te verliezen. "We dachten dat we op z'n minst ge lijk zouden blijven of zelfs een zetel zouden winnen. Waaraan het verlies te wijten is? Moeilijk te zeggen, maar misschien heeft het wel iets te maken met een landelijke tendens. Ik doel op het gegeven dat klein links de laatste tijd steeds vaker wint". Dat de campagne van de PP niet echt goed was, geeft Ouwehand ook wel toe. "Het was in elk ge val minder dan in voorgaande ja ren. Daar komt nog eens bij dat de studentenverenigingen dit jaar geen van alle een forum heb ben georganiseerd waarop je je standpunten uiteen kon zetten. En er is waarschijnlijk nog wel een reden voor ons verlies aan te wijzen: in tegenstelling tot de Leidse Studentenbond zijn wij niet louter een studentenpartij". LEIDEN - Twee bestuurders van een personenauto en een busje, die gistermorgen stonden te wachten voor een gesloten spoorwegovergang op de Rijn dijk, kregen de schrik van hun leven. Een achteropkomende vrachtauto, waarvan later bleek dat de remmen weigerde, reed met volle vaart op de twee wach tende auto's. Niemand raakte hierbij gewond. Wel was de rava ge groot. Door de klap werd de voorste auto naar voren geschoven en kwam net voor de rails tot stilstand. Het busje dat er achter stond werd als een harmonica in elkaar ge drukt. De rijbaan is enige uren gestremd geweest. Boven water Anton van Houten van de Bernhardkade 15a is een te vreden man. Het afgelopen weekeinde zaten hij en zijn buurt in de stank maar dat is nu voorbij. De ramen kunnen weer open. Maandagmorgen belde hij ons op om zijn nood te klagen. De sloot van de Bernhardkade was niet te harden bij het drukkende weer van het weekeinde. "De gemeente doet hier nooit wat. Als je ziet hoe het bij de Burggraven- laan schoongeveegd wordt... We zijn hier allemaal met ou de mensen die hun mond niet gauw opendoen. Moeten we dan eerst met een spandoek gaan lopen voor er wat ge beurt. Als jullie er niets aan doen, dan benader ik een heel grote krant", dreigde meneer Van Houten ons. Toen moesten we wel. Zijn buurvrouw Schelvis had in alle vroegte de gemeente opgebeld: Het stinkt hier als een bunzing. Na een rond gang over verschillende bu reaus kwam zij bij ambtenaar Burgy uit van de afdeling rio leringen. Want je moet maar net weten waar je met zq'n stinksloot naar toe moet! De plantsoenendienst gaat over het groen bij de sloot. De rei nigingsdienst gaat over het vuil dat boven het water uit komt. En de rioleringsdienst moet de gang in de sloot hou den, zogezegd. Gealarmeerd door Anton van Houten fietsten wij eergiste ren naar de sloot van de Bernhardkade. We haalden onze neus op... Geen vuiltje aan de lucht... Pieter Haanstra van rioleringen wilde ons en meneer Van Houten gisteren uitleggen hoe dat dan wel zat. Met alle graagte. Want laten we eerlijk zijn. Het is de afdeling bestra ting die de lof krijgt omdat ze de riolering netjes wegstop pen. Is het dan gek dat de af deling rioleringen best eens een straat open zou willen la ten liggen... Rioleringswerk is zwaar ondergewaardeerd werk. Haanstra vertelde Van Houten met zichtbaar plezier dat zijn afdeling onmiddellijk had ge reageerd op het boze tele foontje van buurvrouw Schelvis en nog een telefoon tje van een bewoner van de Julianakade. Vrijwel meteen was 'de schuif opengezet bij de Juliana van Stolbcrghof. "Een foutje, dat die schuif niet openstond", erkent Haanstra. "In het vergeetboek geraakt. De sloot van de Bernhardkade. Pieter Haanstra (links) verzekert Anton kopeinden binnenkort worden schoongemaakt. i Houten (rechts) dat de t> Hol Die schuif had een beetje open moeten staan om het water door te laten stromen". Een paar uren later was de stank doorgestroomd naar de volkstuintjes en de Gooi meerlaan. De reinigingsdienst heeft gis termorgen ook nog het grove vuil eruit gehaald. "Maar ze hebben er lang niet alles uit gehaald. Ze hebben er ook vuil dieper ingestopt", zegt buurman Ben Schelvis die er bij is komen staan. Haanstra vroeg de buren om begrip voor de vuiligheid in de sloot. "Dit jaar moeten we 25 000 gulden op de waterpartijen bezuinigen. En als u dan weet dat we vorig jaar de sloot he lemaal schoongemaakt heb ben en dat we er toen vijf bakwagens vol hebben uitge haald"... De buurt van de Bernhardkade mag zich zelf wel eens in de ogen kijken voor de troep in de sloot: vuilniszakken, oud roest, een bromfiets. "Als je 'm leeg laat lopen, komen er van half Leiden tegels uit", schat Van Houten. Troep voor de duiker by de Beatrixstraat belemmert de doorstroming. "De kopein den worden binnenkort schoongemaakt, dat zeg ik u toe", antwoordt Haanstra. Maar er zijn nog meer proble men. Het water stroomt via een duiker verder naar de Julianakada. Daar belem mert 'flap' de doorstroming Flap is wier. Haanstra vertelt dat zijn afdeling op het mo ment 'schouw' houdt in Zuid- West. Volgende week is Noord aan de beurt: duikers vrijmaken van' troep en plan ten uit het water halen om de gang er in te houden. Tegen het groen is bijna geen kruit gewassen. "Maar met meer stroming minder flap", weet Schelvis. "En meer zuurstof, dus meer vissen", zegt Van Houten. Bij de toekomstige herinrich ting van de Bernhardkade met speelgoed, bankjes en groen zal ook de sloot nog eens een onderhoudsbeurt krijgen. Wie weet wat er alle maal boven water komt... Vacaturebank Leiden telt vele duizenden werklozen, wao-ers en aow ers. Met veel tamtam zijn zij opgeroepen om mee te hel pen aan de Leidse 'klussen- bank', een bureau voor mo derne burenhulp De klus- senbank telt inmiddels twaalf vrijwilligers... Elke vrijwilliger van de klus- senbank karweit een dag in de week voor minimumlij ders. De vrijwilligers behou den hun volledige uitkenng en krijgen er bovenop een on kostenvergoeding van vier gulden per dag Klussen genoeg Maar toch jammer dat de klussenbank morgen niet kan klussen by gebrek aan vrijwilligers. Er moesten een grote keuken en een hal worden geschilderd Maar Dick Zandstra kon met voldoende mensen krygen Zandstra is enkele maanden geleden ontslagen by Olga maar sinds een maand volop aan de slag als technisch coordinator van de klussen bank. Hy snapt met dat zich met meer vrywilligers bij htm hebben aangemeld (Bree- straat 66. tel 149888) Dat ligt eraan hoe je het be- kykt Vier gulden onkosten- misschien denken de meeste mensen twee rechter handen te hebben (dat denken wy ook. daarom schryven we zo veel) Bovendien zyn er zat werklozen, wao-ers en bejaar den die zelf al volop werk hebben. Om bijvoorbeeld te klussen voor aardige buren of kennissen hoef je je im mers niet in te schryven bij weer zo'n apparaat uit de vol prezen welzynswereld Maar toch... De klussenbank bereikt mensen die anders niet geholpen worden. Een waslijn aanbrengen, een muur witten of behangen, een lichtpuntje aanbrengen, een lamp verhangen of een afstapje maken: kleine din gen van levensbelang. 'Onbe taalbaar' als ze gebeurd zyn maar de commerciële aanne mers voelen zich er vaak te groot voor. Bovendien doen die aannemers een te gevoeli ge aanslag op de beurs van minimumloners. By de klus senbank betalen de klanten een tientje voor een klus van een uur. Als twee klussers een halve dag werk hebben, kost het 17.50 gulden; een he le dag kost 35 gulden De klussenbank zit vooral te schreeuwen om werklozen, aow-ers of wao-ers die een aardig velletje kunnen be hangen. Vrouwen mogen ook; tot nu toe zijn er alleen nog maar mannelijke vrijwil ligers. Bierkransje De popmuziek is byzonder on afhankelijk. Dat bleek gister avond tydens de forum-dis cussie die onder het motto 'Popmuziek en (oniafhanke- lykheid' in het Leids Vrije tijdscentrum werd gehou den Behalve de forumleden, direc teur Lex Harding van Veront- ca-radio. plugger Jan Bult. mensen van het onafhankely- ke platenlabel Torso, twee Leidse amateur-muzikanten en poprecensent Geert Kis te rn aker van de Volkskrant, trok de discussie nog geen handjevol toehoorders En dat terwijl de organisatoren alle by de Leidse Vereniging van Popmuzikanten aange sloten muzikanten persoon lyk had uitgenodigd Iedereen 'klooit' dus kennelyk het liefst voor zichzelf in de keiharde popwereld waar na- drukkelyk het recht van de sterkste gi-Ult Maar aangezien het forum wël afhankelyk was, namelyk van publiek, ontaardde de avond in een gezellig bier kransje' voor de forumleden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3