Bij zweefvliegen komt het op denkwerk aan LEIDSCH ALPHENS DAGBLAD LEIDSCH ALPHENS DAGBLAD LEZERS SCHRIJVEN Zelfdoding Rechtspraak Stookkosten WAAROM WERVEN IN DEZE KRANT? 't is een krant met ruim 50.000 abonnees en met 150.000 geïnteresseerde lezers de advertentietarieven zijn attractief de inzendtermijnen zijn altijd haalbaar de zetters zijn punctuele dienstverleners bij het L.D. kan veel en dat kan snel! NU TE KOOP BLOM CV Lftstoilo DE ZONNEBRIL VOOR UW WONING Varia WOENSDAG 9 JUNI 1982 Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrift. Brieven kunnen van redactiewegc worden ingekort Ik stel het op prijs dat de heer Jas- perse zich aan mijn zijde heeft geschaard. Het ware te wensen, dat meerdere weidenkenden hun stem zouden verheffen tegen het aanzetten tot zelfdoding. Niet al leen omdat er sprake is van het gewelddadig afbreken van het le ven, maar men kent geen alterna tief. Men is niet op de hoogte van de processen van leven en dood en daardoor niet in staat werkelijke hulp te verlenen. Het is zelfs de vraag of deze z.g. hulp verleners bereid zijn de kennis die over deze processen bestaat te bestuderen, voordat zij nog een enkele poging tot hulpverle ning doen. Om misverstanden te voorkomen is het noodzakelijk te vermelden, dat de heer Jasperse van een ge heel ander standpunt uitgaat dan ik. Dit betekent niet, dat ik de ge loofsovertuiging van de heer Jas perse niet respecteer; ik kan deze echter niet delen. Het standpunt dat ik inneem tegen deze z.g. eu thanasie is gebaseerd op de eso terische wijsbegeerte, tegen woordig onder de naam theoso fie bekend. De theosofie onderwijst, dat leven en bewustzijn de oorzaak is van al het bestaande. Met andere woorden, de grote verscheiden heid aan levensvormen is het ge volg of de uitdrukking van le vensbewustzijn. Dit betekent, dat de kwaliteit van enig bewust zijn bepalend is voor de vorm of het verschijnsel waarin leven tot uitdrukking wordt gebracht. In de theosofie wordt ook geen on derscheid gemaakt tussen leven de en dode stof, omdat in feite alles leven is. Hieruit volgt, dat alles in essentie één is. Op grond daarvan wordt het heelal beschouwd als een hiërarchisch geheel, waarin elk wezen op ba sis van kwaliteit van bewustzijn een bepaalde plaats inneemt. Dus opk de mens. Vandaar dat in de theosofie geen plaats is voor de gedachte aan een hoogste God, die het heelal uit het niets heeft geschapen en de mens een ziel geeft. Verder wordt onderwezen, dat al les gebaseerd is op universele wetten, zoals de wet van wed er- belichaming en die van oorzaak en gevolg. Deze twee wetten han gen nauw met elkaar samen. De eerste houdt de mens voor dat hij steeds weer opnieuw geboren wordt, en uit de tweede blijkt dat er in het leven geen sprake is van toeval, geluk of pech. Er is slechts sprake van strikte rechtvaardigheid, omdat de mens. als hij of zij dat wil, door eigen denken en handelen het le ven kan verbeteren en de rich ting daarvan zelf kan bepalen. Daaruit volgt, dat deze wetten de hoogste beginselen van moraal en ethiek omvatten, welke door ieder kunnen worden getoetst in de praktijk van het leven. De theosofie is dus geen gods dienst. Zij omvat echter een stel sel van leringen welke gebaseerd zijn op kennis van zowel religie, filosofie als wetenschap. In feite is zij van deze drie de synthese. Daarenboven gaat de theosofie uit van de universele broederschap van alle wezens, ongeacht huidskleur, ras, nationaliteit, maatschappelijke positie, of godsdienstige overtuiging. Deze broederschapsgedachte is echter niet gebaseerd op senti ment, maar op de hiërarchische structuur van het heelal en de es sentiële éénheid van al het be staande. Indien deze broederschapsgedach te algemene erkenning zou vin den, zou de aarde een paradijs kunnen worden in plaats van de hel zijn, die zij tegenwoordig is. J. Carton, Pr. Mauritslaan 60, Voorschoten Graag wilde ik een opmerking plaatsen over het artikel in de editie van zaterdag 29 mei, waar in het verschijnsel besproken wordt dat er steeds meer lange gevangenisstraffen worden uit gedeeld, terwijl het aantal malen dat een verdachte ter beschik king van de regering wordt ge steld enigszins afneemt. De algemene indruk die ik kreeg van de weergave van het gesprek tussen de 4 mensen, die beroeps matig bij deze zaak betrokken zijn, is dat bij het beoefenen van rechtspraak een aantal overwe gingen neigen te domineren, die daar, op grond van de functie van deze instelling, niet thuis ho ren. Herhaaldelijk werd de ge dachte naar voren gebracht dat de hoogte van de strafmaat af zou moeten hangen van de emo ties die in de maatschappij heer sen. Ieder kan echter constateren, dat deze algemene angsten en gevoe- Voorts geldt maar al te vaak dat ze door enkele "smaakmakers", die van een bepaalde media ge bruik kunnen maken, tot stand worden gebracht. Mijns inziens moet iedere maatschappelijke beweging serieus worden geno men, en dient onderzocht te wor den of er waardevolle, voor den lange duur bruikbare ideeën aan ten grondslag liggen. Voor slo gans en vage termen kan echter geen plaats zijn binnen de recht spraak. Wordt de maatschappij "be schermd" door een aantal "ge vaarlijke, onverbeterlijke (d.w.z. men weet er nu geen raad mee) delinquenten" zo lang mogelijk binnen de hekken van één of an der instituut te houden? Mense lijke emoties onzekerheden, vermeende gevaren e.d. neigen zich te projecteren op één of en kele "boosdoeners". Met als ge volg dat de mensen die zich door deze gevoelens laten leiden, hun eigen rol en verantwoordelijk heid in bepaalde maatschappelij ke problemen geheel buiten be schouwing laten. Inderdaad heeft het er de schijn van dat de maatschappij "be schermd" wordt, indien je de ge noemde instituten buiten deze maatschappij ziet. Gaan we ech ter van het grondprincipe uit dat er géén "paria's" bestaan, maar dat ieder mens het recht heeft zo danig behandeld te worden, dat het beste wat in hem zit - hoe weinig dit moge lijken - wordt gestimuleerd, dan kunnen we onze verantwoordelijkheid voor de mensen met een vernauwd, scheef gegroeid bewustzijn niet van ons af schuiven. Mijn idee: geef ze inderdaad niet méér vrij heid, dan de reikwijdte van hun verantwoordelijkheidsgevoel, zoals dhr. Herstel betoogde, maar ook niet minder! Slechts uit een positie van zekere vrijheid kan zich een spontane zelfdiscipline ontwikkelen. Be trokkenheid bij de medemens kan je er niet instampen. Een po sitieve gedachtenontwikkeling in één van deze "onverbeterlijke delinquenten" - hoe gering ook maakt de maatschappij in waarachtige zin leefbaarder! H. Bezemer Nieuwsteeg 27a Leiden Naar aanleiding van de reactie van wethouder Schouten (WD) over de stookkosten in de Hogen- dorpstraat en omgeving het vol gende: de wethouder zal zich wellicht herinneren dat in de commissie bezwaarschriften (lees bijstand) een probleemge val aan de orde is geweest met een achterstand van tweedui zend gulden voor de stookkos ten, gekoppeld aan nog andere problemen, op mijn reactie ver wijzend naar uitspraken van commissies EPZ en VRS, waar ik wel aanwezig was. betoogde de wethouder dat de bijstand in bovengenoemd geval niet voor ziet. Dat hij weliswaar kennis had genomen van de uitspraak van de voorzitter van de commis sie EPZ. maar dat hij er verder niets aan kon doen. Dat ik niet alle commissie-vergaderingen kan bezoeken, klopt omdat er vaak meer dan één commissie vergaderde en ik alleen was. J.M. Brands, Raadslid CPN, Arubastraat 5. Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Sinds Icarus droomt de mens ervan zich op eigen vleugels door de wind te laten dragen. De afbeel dingen uit vroeger tijden van mannen die in vreemdsoortige construc ties van een rots sprongen om de zwaartekracht te trotseren, zijn maar al te bekend. Die pogingen hadden onveranderlijk een fatale afloop. Pas in onze eeuw heeft de mens de kunst geleerd zich zonder motor door de lucht te bewegen. Al in 1930 haalde de Duitse zweefvlie ger Lilienthal met gemak een af stand van enkele honderden ki lometers. Alleen bij de start heeft een zweefvliegtuig een motori sche ruggesteun nodig. De romantiek van het vroegere ge vecht met de zwaartekracht is er wel vanaf, zweefvliegen is geen kwestie van sturen, maar vooral van denken. "Als je zweefvliegen met een ande re sport wilt vergelijken, lijkt het nog het meest op schaken. Het is een kwestie van denkwerk, de mogelijkheden die er zijn op een rijtje zetten, om ze zo goed moge nd*Hwf HiHpne Ho Baer Selen in de cockpit van een zweefvliegtuig. Zweefvliegers sturen met een knuppel en met voetpedalen. Het iioHorianH<JWam Ai non Shannon dashboard is ondermeer uitgerust met een hoogtemeter en een meter, die aangeeft of het vliegtuig stijgt of daalt. Nederlandse kampioenschappen zweefvliegen vorigè week als tweede is geëindigd. Een ge sprek met hem is een goed mid del om van een verkeerde voor stelling over het zweefvliegen af te komen. Zweefvliegers zijn geen rijkeluiszoontjes met een duur uitgevallen hobby en zeker geen hemelbestormende waag halzen op zoek naar avontuur. Zweefvliegers zijn rekenaars. "Een exacte opleiding is bij het zweef vliegen een voordeel", zegt Se len, die zelf vliegtuigbouwkunde in Delft heeft gestudeerd. "Dan heb je geleerd om de mogelijkhe den van een situatie te ordenen om er zo de beste uit te kiezen. "Een rondje om een veldje vliegen kan iedereen, maar het vliegen van wedstrijden iè meer een kwestie van rekenen dan van sturen". Thermiek Baer Selen doet zelf al tien jaar mee aan wedstrijden. In 1978 is hij in Frankrijk zelfs wereldkam pioen geworden. Vreemd genoeg heeft een Nederlands kampioen schap er voor hem nog nooit in gezeten. "Er zijn in ons land vliegers, die allemaal ongeveer even goed zijn. Wie van hen als eerste eindigt, wordt mede door het geluk bepaald", zegt hij hier over. Kampioenschappen zweefvliegen worden altijd over een periode van twee weken gehouden. Elke dag krijgen de deelnemers dan de opdracht een bepaalde route van enkele honderden kilome ters te vliegen. Zo'n route heeft meestal de vorm van een drie- of vierhoek. Wie de route het snelst vliegt, heeft gewonnen. Als be wijs dat de route ook werkelijk is gevolgd, moeten de vliegers op de meest verafgelegen punten een foto maken met een camera, die op het toestel is gemonteerd. Bij wedstrijden moeten behoorlij ke afstanden zwevend worden afgelegd. En juist dan komt het denkwerk om de hóek kijken. Zweefvliegers zijn afhankelijk van de thermiek, de opstijgende lucht. Alleen in een 'thermiek- bel' kunnen ze hoogte maken. Ze vliegen rechtuit naar een volgen de bel en cirkelen daarin om hoogte te winnen. Selen vertelt dat hij op zo'n manier vluchten van zeker zeshonderd kilometer heeft gemaakt, waarbij het toe stel zo'n tien uur 'omhoog' kan blijven. "Nederland is zeker geen ideaal zweefvliegland", zegt Selen en kijkt veelbetekend naar buiten, waar in een strakblauwe lucht geen grijntje wind is te ontdek ken, laat staan de bij zweefvlie gers zo geliefde 'bloemkoolwolk jes', die thermiekbellen aange- "Bovendien zijn er in de Randstad beperkingen aan de vlieghoogte in verband met het burgerlucht- verkeer op Schiphol", vertelt Se len. Dat is ook meteen de reden waarom hij nog steeds bij zijn club in Venlo vliegt. Teamwerk Dat zweefvliegen een elitaire hob by zou zijn, bestrijdt Selen. **Bij mijn club in Venlo zitten alle soorten mensen", zegt hij. Het is niet waar dat zweefvliegen duur is. Als je lid wordt van een club, kun je voor zo'n achthonderd gulden per jaar bijna onbeperkt vliegen. Zo'n club heeft de be schikking over vliegtuigen en een vliegveld. Als je heel actief bent, kun je meer dan honderd vluchten per jaar maken". Privé-zweefvliegtuigen zijn er in Nederland maar weinig. Een kist kost ook al gauw tussen de 60- en de 90.000 gulden. Van de 3.000 zweefvliegers in ons land zijn er misschien honderd die een eigen vliegtuig hebben. Ook Baer Se len vliegt zijn wedstrijden altijd in een geleend toestel, meestal van de Venlose Zweefvliegclub, de vereniging waarvan hij lid is. In Venlo heeft hij ook de liefde voor het zweefvliegen opgedaan. Zijn vader is een fervent zwever, en Baer zat al op veertienjarige leeftijd voor het eerst achter de stuurknuppel. Op zijn zestiende haalde hij zijn zweefvliegbewijs en nog eens drie jaar later deed hij voor het eerst aan wedstrij den mee. Hij vindt het moeilijk om te zeggen wat hem zo aanspreekt in het zweefvliegen. "Het vliegen geeft je een heel bijzonder gevoel. En van het gebeuren er omheen, daar heb je geen voorstelling van. Zweefvliegen is echt team werk. Op zo'n vliegveld lopen wel twintig tot dertig mensen rond, waarvan er maar drie vliegen". De eerste internationale krachtme ting, waaraan Selen meedoet, zijn de Europese kampioen schappen, die in juli en augustus in Italië, even boven Rome wor den gehouden. Wereldkam pioenschappen worden om de twee jaar gehouden. Volgend jaar is Argentinië aan de beurt om ze te organiseren, maar dat gaat in verband met de politieke situatie vrijwel zeker niet door. ARIEJAN KORTEWEG. Uw advertenties staan bij velen in een goed blad! MITSUBISHI L 300 chassis-cablne, 2005 kg GVW, fabrieksnfeuw van 14.240,-. NU eenmalig voor 9.750,-. Met benzine motor, dus ook geschikt voor LPG; goed te ge bruiken voor kampeeropbouw. DAF FA 1100 DF met gesloten laadbak en laadklep (1500 kg) Bouwjaar 1981, kilometer stand; 10.000 km. BEDFORD met Custer hoogwerker (250 kg). Zeer geschikt voor onderhouds- en installatie- werkzaamheden. MITSUBISHI CAHTER TRUCKS fabriek*, nieuw met 87 pk dieselmotor, 3500-5500 kg G V.W. NU bijzonder voordelig door omstan digheden; bijv. type 3500 (geschikt voor klein rijbewijs) van 27.780,- voor 23.500,- DAF FA 21OO met 204 pk motor, geschikt voor 16.500 G.V.W. Bouwjaar 1980. Dit chassis is voorzien van luchtvering, centrale chassissme- ring, luchtdroger, slaapcabine, enz.,enz MITSUBISHI L 300 bestelwagen, direkt uit on ze grote voorraad leverbaar. DAF FAT 2305 D.H.U. 6 x 4, 24.500 kg G.V.W 230 pk dieselmotor. Zeer interessante prijs. DAF FT 2305 D.H.U. fabrleksnieuw 16 500 kg G.V.W. Zien is kopen Induslneweg 21, Zoeterwoude. 071-899222 Slavorenweg 2. Gouda. 01820-29144 Raamscherm met vaste arm Raamscherm met windvaste arm met oogwindwerk ENKELE VOORBEELDEN Terrasscherm met knikarm met verstelbare uitvatsctiutnte met oogwindwerk breedte 250 cm braadt» 300 cm breedte 350 cm f306,- f343,- f 379,- breedta 250 cm breedte 300 cm breedte 3S0 cm f406,- f 452,- f 493,- breedte 300 cm breedte 350 cm breedte 400 cm f 686,- f751,- f 816,- Lestella zonwenngen worden vervaardigd van de beste matenalen Het trame is van hoogwaardig akimmwrn Het doek is schimmetvry en in vele kleuren leverbaar De konslruktie is zodanig dat het doek in gesloten situa tie in z'n geheel door de kap beschermd wordt Tevens leverancier van markiezen - rolluiken horizontale |alouzieén rol- en ream horren - balkon schermen OOK: VERNIEUWEN VAN KOZIJNEN EN ALLE VERBOUWINGEN AANBRENGEN VAN SPOUWMUUR en GLAS ISOLATIE - KEUKENS - OPEN HAARDEN - TEGELS UstttUO W. Barenu.tr... ,9. Lelden, 071 -13454, 001 vr.,b,.,vnd. offerte Geopend ma. fm vrijdag 9-5, zat. 10-4, donderdagavond 7-9 uur.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21