Nissan Sunny met voorwielaandrijving r— 1 AUTO C Belang Hoogovens lijkt wel veilig Las Stupidas: leuk voor liefhebbers? INGEWIKKELD NETWERK VAN EUROPESE AUTO-INDUSTRIE poggenpohl WOENSDAG 9 JUNI 1982 Extra Samengesteld door Koos Post Supersnelle sportwagen van Toyota Een geheel vernieuwde Nissan Sunny (met voorwielaan- drijving), een turbo-diesel uitvoering van de Rover, een supersnelle sportwagen van Toyota, een speciale sportversie van Alfa's Sprint Veloce en actiemo dellen van de Peugeot 505, de Opel Kadett en de Talbot 1510. Dat is heel in het kort de laatste oogst van de auto akker. Voorop natuurlijk de zesde ge neratie van de Sunny. Daar de fabriek heeft besloten de naam Datsun voorgoed in het archief op te bergen wordt dit in ons land de eerste Nissan Sunny. Deze andere naam is niet de enige opvallende wij ziging: de nieuwe Sunny heeft nu namelijk aandrij ving op de voorwielen, tand heugelbesturing en onafhan kelijke ophanging voor en achter. Er zijn vier uitvoerin gen: 2, 4 en 5 deuren en een driedeurs coupé. En twee motoren: 1300 en 1500 cc. Men kan kiezen uit 4 of 5 ver snellingen, maar in alle geval len zijn de overbrengingsver houdingen zo gekozen dat de vierde versnelling reeds een overdrive is. Er is ook een au tomaat. De goedkoopste ver sie kost op enkele guldens na Toyota Celica Supra 2.Si Rover De nieuwste versie van de Rover is de 2400 diesel turbo. Met een Italiaanse kracht bron, die dankzij die turbo compressor goed is voor een topsnelheid van circa 165 km per uur. Qua uitvoering is de auto gelijk aan de Rover 2600 S, maar natuurlijk veel gun stiger in het verbruik. Wan neer deze Rover naar ons land komt en hoeveel hij zal gaan kosten is nog niet be kend. Toyota Toyota brengt met de Celica Supra 2,8i een supersnelle zescilinder sportwagen op de markt: van 0 tot 100 kilome ter in even meer dan acht se conden en een topsnelheid van 215 km per uur. Dat ge weld (170 DIN-pk) is te koop voor 47.500 gulden, waarbij een cruise control is inbegre pen. Alfa Romeo. De speciale sportversie van Al fa's Sprint Veloce 1,5 wordt Trofeo genoemd. De wagen is een coupé met de stijl van een sportwagen en het com fort van een sedan. De oplaag zal beperkt blijven. De prijs is ruim 24 mille. Actiemodellen Zoals ik al meer heb gezegd zijn de autofirma's de laatste tijd druk in de weer met z.g. actiemodellen. Normale ty pen worden aardig attractief aangekleed en dan leuk ge prijsd in de showrooms ge zet. Wie het toevallig past kan zo aardige koopjes halen. Ik heb er drie verzameld de laat ste maand: de Peugeot 505 Crystal 28.995), de Opel Ka dett Holiday 17.500) en de Talbot 1510 Montlhéry 21.490). AMERICAN MOTORS 'SAAB—LANCtA—(J)—flAT=i PEUGEOT-(^-CITROEN 4-. Hoe ingewikkeld het autowe reldje in elkaar zit en met koevele banden de fabrieken aan elkaar zijn verbonden heeft het Britse blad "Finan cial Times" enige tijd geleden in kaart gebracht. 1. Natuurlijk beginnen de Brit ten met hun eigen British Leyland dat niet alleen de Ballade van Honda als de En gelse auto "Triumph Ac claim" op de markt heeft ge zet maar ook vaste plannen koestert om deze samenwer king met de Japanners ver der uit te breiden. Wat bin- De grootste Renault - de 30 - is geen nieuweling. Al jaren lang voert dit vlaggeschip de vloot van het Franse staats bedrijf aan. Een royale, rusti ge en snelle limousine. Er zijn verscheidene varianten van deze Renault aan de markt. Daarbij behoort ook een diesel: hetzelfde comfort, maar wat meer rumoer en minder snelheid. Dat waren de bezwaren waarop vele potentiële dieselrijders in het verleden afknapten: te veel kabaal, teveel stank en te weinig fut. Problemen die echter langzaam maar zeker worden opgelost. Vooral de komst van de turbo beteken de een grote stap in de goede richting. Van alle kanten worden van daag de dag de turbo's aange kondigd. Niet alleen op ben zinemotoren maar ook op diesels. Geen wonder, want juist daar kan die turbocom pressor veel hobbels glad strijken. Neem de Renault 30 turbo die sel die ik een tijdlang heb ge reden. Een leeuw van een wa gen, die men het in feite merkwaardige compliment kan maken dat hij eigenlijk nog maar op enkele punten aan een diesel doet denken. Zeker... men moet nog even voorgloeien alvorens men kan starten maar dat is echt een kwestie van luttele se conden. Zeker...bij het wegrijden hoort men dat karakteristieke (door velen verfoeide) diesel geluid nog eventjes, maar eenmaal op weg is dat snel en totaal verdwenen. Zeker... ook deze turbo diesel is nog iets trager dan een benzi neversie, maar in nauwelijks vijftien seconden kan men vanuit stilstand op een snel heid van 100 kilometer per uur zitten en desgewenst kan men de naald van de snel heidsmeter moeiteloos voor bij de 160 krijgen. Dat vind ik meer dan goede prestaties. Zeker... de dieselmotor produ ceert ook met die turbo nog iets meer geluid dan de ben zinemotor, maar het is zeer aanvaardbaar wat er in deze onder de motorkap vandaan komt. In feite wordt dat ru moer vele malen overtroffen door het windgeruis, dat ik toch wel erg opvallend aan wezig vond. De motor doet zijn werk pro bleemloos. Niet alleen op de kortere trajecten maar met nog meer nadruk op de lan gere afstanden. Urenlang kan men een meer dan normaal vermogen van hem vragen zonder dat er van welke "ver moeidheid" dan ook sprake is. Een voortreffelijk stuk tech niek, waarvan men echter zijn allergrootste verdienste pas bemerkt als men naast de brandstofpomp parkeert De fabriek zegt dat een gemid delde van om en nabij de één op dertien haalbaar is. Mis schien mogelijk als men rijdt als in een zuinigheidsrit. Ik heb het in elk geval niet ge haald. Maar zelfs met de hoge snelhe den die ik achter de rug had en het veelvuldige beroep dat ik op de turbocompressor had gedaan bleef ik nog in de buurt van de één op elf. En dat vind ik ook verre van be roerd. Ik ben ervan overtuigd dat ik met een benzineversie zó rijdend zo'n cijfer niet eens zou kunnen benaderen, laat staan halen. Overigens is het opvallend dat juist nu - op het moment dat het gros van de autofabrie- ken diesels in huis heeft of op stapel heeft staan die al of niet met behulp van een tur bo met hun benzinebroers wat prestatie betreft kunnen concurreren - het kopend publiek het wat laat afweten. In het eerste kwartaal van dit jaar werd er een flinke terug gang in de verkoop van de diesels geconstateerd. Een kleine tien procent zelfs. Wellicht heeft dat te maken met het feit dat het verschil in prijs tussen benzine en die selolie wat is ingekrompen. Men moet derhalve steeds meer kilometers maken om voordeliger uit te zijn terwijl er daarentegen juist een ten dens naar minder rijden waarneembaar is. En natuurlijk hangt het er in hoge mate van af waar en hoe men de wagen gebruikt. In Duitsland bijvoorbeeld is benzine nauwelijks duurder dan dieselolie. Maar in Frankrijk scheelt het nog steeds een fikse slok op de borrel: meer dan een franc per liter... Maar als men heeft uitgekiend dat zo'n Renault 30 turbo die sel (nu ƒ41.975,-) financieel aantrekkelijk en ook haal baar is dan koopt men zoals gezegd een knap stuk tech niek, een flink brok comfort en een royale dosis rijplezier. De fabriek merkt met een zeker trots op dat deze Renault de enige personenauto is die is uitgerust met een turbodiesel met tussenkoeler voor de in- laatlucht. Een techniek die tot dan toe wel op vrachtwa gens werd toegepast maar nog niet in personenauto-sec tor. Door deze tussenkoeler kon het maximum koppel worden verbeterd alsmede de mechanische betrouw baarheid bij het maximum vermogen. Wat dat in de praktijk betekent heb ik in de testperiode "aan den lijve" kunnen ervaren. Hoeveel er ook werd ge vraagd en hoe lang achter el kaar, de motor gaf geen krimp. En het brandstofver bruik bleef zoals gezegd bin nen de zeer aanvaardbare normen. Het heeft geen nut de speciale verdiensten van deze grote Renault nog eens uitvoerig uit te meten. In heb dat in verleden al enkele malen ge daan toen ik verschillende versies had gereden. Het is een ruime, prettige en goed hanteerbare wagen met stoelen en een bank die in een huiskamer niet zouden misstaan. Zeker niet als ze net als in mijn testauto in rundleer zijn uitgevoerd. Maar dat kost in zo'n auto wel ruim drie mille meer... Maar alles bij elkaar is deze Re nault 30 turbo diesel een kostelijk "rij-ijzer" dat onder alle omstandigheden zijn mannetje staat maar toch het beste tot zijn recht komt op de langere afstanden. Een machtige reiswagen. nen afzienbare tijd tot een ge zamenlijke middenklasser zal leiden. 2. BMW had zich verenigd met Steyr-Daimler-Puch om te zamen in een Oostenrijkse fa briek 300.000 dieselmotoren per jaar te gaan bouwen. In middels is er een kink in de samenwerkingskabel geko men en gaat BMW alleen door. Ford heeft voor zijn Amerikaanse modellen al een fiks aantal turbodiesels be steld. 3. Volkswagen-Audi heeft een contract gesloten met Nissan (Datsun) die de VW Passat over een jaartje in Japan zal gaan bouwen. En natuurlijk ook verkopen. 4. Nissan heeft ook onderhan delingen met Alfa Romeo af gerond om gezamenlijk in zuid-Italië kleine karretjes te gaan maken. Nissan levert de carrosserieën, de Italianen de techniek. Ook in deze fabriek zal men waarschijnlijk over een jaar aan de slag gaan. 5. Alfa Romeo heeft echter ook een contract met Fiat om in gemeenschap auto-onderde len te ontwikkelen. Dit in een gezamenlijk streven om de positie van de Italiaanse au- tb-industrie te versterken. 6. Seat heeft vele jaren in Span je auto's onder licentie van Fiat gebouwd. Tot de Italia nen er niets meer voor voel den nog meer geld in de Spaanse auto-industrie te pompen. 7. Dus is Seat de boer op ge gaan. De onder dit nummer getekende verbintenis met Toyota is echter nooit tot stand gekomen, de partijen konden het niet eens worden. Inmiddels is er wel overeen stemming met Volkswagen bereikt, die maar wat graag in Spanje auto's gaat bouwen om met de komende kleine Kadett van Opel te kunnen concurreren. 8. Fiat heeft verbintenisen naar vele kanten. Onder meer lo pen er lijnen naar La da. De Italianen hielpen de Russen immers om in Togliatti een autofabriek op poten te zet ten en de huidige Lada-mo- dellen zyn nog steeds geba seerd op de vroegere Fiat 124. 9. Maar Lada wil ook wel eens wat anders. Wat beters dan een auto die in West-Europa al tien jaar niet meer te koop is. Het schijnt dat Porsche achter de Russische scher men veel en goed ontwikke lingswerk heeft gedaan voor een binnenkort te verschij nen nieuw Lada-model. 10. Fiats verbindingen met de communistische wereld strekken zich ook uit tot Joe goslavië, waar de Zastava's nog steeds op Fiats leest zijn geschoeid. 11. Maar Zastava wisselt ook onderdelen uit met Polmot in Polen. 14. Zoals gemeld zitten de im port van Saabs en de invoer van Lancia's ook in ons land sinds kort onder één dak. De samenwerking tussen die twee merken is al zover gevorderd dat over enkele ja ren gezamenlijk een nieuwe auto zal worden uitgebracht 15. Fiat gaat met Peugeot een kolossale motorenfabriek op touw zetten. Over twee of driejaar moet de fabriek (mo toren van 1000 tot 1500 cc) operationeel zijn. 16. Peugeot omvat - zoals be kend mag worden veronder steld - ook Talbot en Ci troen. 17. Citroén is echter ook be trokken bij de ontwikkeling van de nieuwe Roemeense autofabriek Oltcit. Volgend jaar moeten er in dit land ach ter het ijzeren gordijn al 130.000 auto's worden ge bouwd, waarvan een groot deel natuurlijk voor de ex port is bestemd. 18. Peugeot levert ook diesel motoren aan Chrysler in Amerika. 19 en 20. Peugeot, Volvo en Re nault bezitten al jaren geza menlijk een fabriek (Franco- Suedvoisedes Moteurs) waar in de zescilinder motoren worden gebouwd die alle drie merken gebruiken. 21. Renault heeft een vyftien procents aandeel in de Vol- vo-fabrieken verworven met een optie op nog eens vijf procent. De twee bedrijven willen tezamen nieuwe auto's en onderdelen ontwikkelen voor het midden van de jaren tachtig. 22. Renault bezit ook 46 pro cent van American Motors en heeft controle op de be drijfsvoering in Detroit Re nault helpt voorwielaange- dreven wagens te ontwikke len voor de Amerikaanse markt, terwijl AMC zijn Jeep zal aanpassen aan de Europe se nonnen. Over een jaartje zal deze uitwisselen begin- LUXEMBURG (ANP) - De belan gen van het Nederlands staalbe drijf Hoogovens binnen de Euro pese staalsector lijken voorlopig te zijn veiliggesteld. Ir. W. Dik, de Nederlandse staatssecretaris van economische zaken, heeft namelijk, naar eigen zeggen, een belofte verkregen van de Euro pese industriecommissaris, de Belg Etienne d'Avignon. Die ADVERTENTIE heeft toegezegd, aldus Dik giste ren in Luxemburg, dat hij zal in grijpen als er voor Hoogovens een onbillijk aandeel in het Euro pese staalquotastelsel uit de bus komt. Dat laatste is niet onmoge lijk als de "ontvlechting" van de samenwerking tussen Hoogo vens in IJmuiden en het Duitse bedrijf Hoesch in Dortmund slecht verloopt. i Slechts nadat d'Avignon had toe gezegd in zo'n geval te zullen in grijpen, is Dik akkoord gegaan met een principebesluit inzake verlenging van de Europese re gering die de staalproduktie be perkt.. Die regeling, die in okto ber 1980 voor het eerst in de ge schiedenis van de Europese Ge meenschap voor kolen en staal werd ingevoerd, is nu verlengd met een jaar tot eind juni 1983. In de Europese staalra'ad in Luxem burg werd gisteren ook uitdruk kelijk de mogelijkheid open ge laten dat de produktiebeperking in de Europese staalsector nog verder door kan lopen, en wel tot eind 1983. Gisteren viel er in de Europese staalraad in Luxemburg nog slechts een principebesluit. Italië kon nog niet definitief akkoord gaan met een verlenging van het Europese staalquotastelsel. AMSTERDAM Steeds vaker wordt binnen het Holland Festival ook ruimte gescha pen voor vormen van "enter tainment", vooral als die the matisch enigszins aansluiten bij andere festivalmanifesta ties. In De Meervaart aan het Amsterdamse Osdorpplein wordt de groots opgezette manifestatie Berlijn-Amster- dam gehouden als een klein festival binnen het grote fes tival. Naast toneel, muziek, film, literatuur en exposities is daarin ook gelegenheid om kennis te maken met een vorm van amusement die in Nederland tamelijk onbe kend is, maar in verschillen de buitenlandse steden grote populariteit geniet: de traves tietenshow. De sfeer van zwoele, rokerige nachtclubs waar het onder scheid tussen de sexen kan wegvallen, wordt meestal geassocieerd met het Berlijn uit de jaren twintig en dertig, maar ook nu bieden steden als Berlijn en München ruim schoots gelegenheid kennis te maken met deze vorm van revue of cabaret. De vorm er van kan variëren van perfect opgezette shows in de grote Parijse traditie tot de moder ne versie van het cynische Duitse cabaret vol politieke toespelingen en harde aan vallen od sociale toestanden. Tot de laatste groep hoort het optreden van Las Stupidas met hun programma "Crisis Darling". Dit programma, ge presenteerd door z en één vrouw v£ Een mooi voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de CF 67/88. De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- specialist omvang, is opgebouwd rond de verkiezing van een "Miss Atoomkracht", waarmee de belangrijkste kapstok voor de maatschappijkritiek met een is aangegeven. De uit werking is echter nogal scha mel en de vondsten en sket ches doen meer dan eens denken aan het niveau van middelbaar schooltoneel. De humor moet het helemaal hebben van het contrast tus sen de zes mannen die het vrouwelijke schoonheidside aal tegelijk uitbeelden en pa rodiëren met anderzijds de ene, verre van "ideale" vrouw, die haar volle gewicht van 120 kilo op de meest c dubbelzinnige wijze in de strijd gooit. Ik kan me voorstellen dat men sen die deze vorm van amu sement niet gewend zijn, ge geneerd of geschokt voortij dig het theater verlaten. Het is daarbij jammer als "Crisis Darling" de indruk zou wek ken dat het optreden van Las Stupidas kenmerkend is voor de travestietenshow in het al gemeen. Maar de liefhebbers van deze onverbloemde vorm van humor zullen hun hart aan deze voorstelling hebben opgehaald en anders kunnen ze dat ook hedenavond nog doen. Aanvang elf uur (of la ter). PAUL KOREN HOF advertentie I nduslriewcg 14 15c (i rotc Polder /oclerwoude-Rijnduk Tel. 071 -899206 b.v Gehr Rolffs Handelmi) Winkelcentrum Babylon Den Haag. Tel 070 - 85130K

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19