ft»"» De smalle marges van een brede discussie 49 ■C 3 fteportage Spanje: debat over spijsolie Een dagje praten over kernenergie s. Dixons Select naakt WOENSDAG 9 JUNI 1982 ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de lm- manuelschool, chr. school voor MA VO slaagden voor het MAVO IV di ploma: A. van Baak, M. Bakker, H. van den Berg, P. v.d. Berg. P. Besemer, R. Beyere van Berge Henegouw, I. Blij- leven, S. Boer, M. van Bruggen, R. Bruné, E, Bruijnes. F. Bruynes, J. Buitelaar, F. Colijn, A. van Dam, G. van Dam, H. van Deuren, T. van Dig gelen. A. Domburg, P. van Eyk, G. Fi- lippo, G. van Gaaien. F. Godthelp, M. Godthelp, P. de Graaf, A. Groothuis, S. Haverkamp, O. Harkes, M. Hen driks, A. de Hey, R. Heyboer, J. van der Hoeven, T. Houtman, M. Hukom, S. van Iperen, A. Janart, S. de Jong, M. v.d. Kamp, J. Kleijn, A. Kok, D. Koster, M. Krasenberg, E. van Leeu wen, J. van Leeuwen, H. Lekx, P. de Liefde, K. Loos, M. Mazereeuw, J. Meijer, K. Moleman, R. Muller, H. Oosterveld, P.A. Oudshoorn, E. Pe ters, A. de Raadt. T. Risiassa, C. Rij laarsdam, J. Siegers, D. van Soest, J. Spit, M. Staring, P. Tassini, E. van der Vaart, G. Veldema, E. Veldhuis, R. Verheul, P. Verhorst, M. Versluis, D. Ververs, R. Vis, J. van Vliet, R. Voge laar, J. Vonk, M. van der Werf, J.C. van Wieringen, S. Zeldenrust, D. van der Zwaag, M. Zwart. OEGSTGEEST - Aan de christelijke pedagogische academie zijn geslaagd voor het diploma HAVO: F. Barnhoorn, C. Biesjot, M. Dubbelaar, J. van Duyn, I. de Groot, J. Kraan, I. Kraan, M. van Leer, J. van der Mey, O. Rooderkerk, A. van Royen, J. van Seggelen, M. Smits, K. Teske, M. van Beelen, F. Bresser, K. van der Meent, M. Oudendorp, N. Parle- vliet, V. Pieterse, D. van der Plas, J. Pluimgraaf, B. Remmelzwaal, M. Schot man, T. van Zuijlen. Aan de christelijke mavo Bestevaer slaagden voor het diploma Mavo 4: M. Barnhoorn, A. van Beele, C. van Bee len, D. van Beelen, T. van Beelen, D. de Best, M. Boesaard, L. van der Boon, A. Coorn, R. Coorn, D. van Duyn, H. van Duyn, M. van Duyn, P. Duyndam, A. van Duyvenbode, C. van Duyvenbode, J. van Duyvenbode, C. van Duyven- voorde, B. Elting, P. Gillebaart, M. van der Goot, L. Guyt, P. den Haas, A. Haas noot, D. Haasnoot, N. Haasnoot, D. Heemskerk, J. Hoek, K. Hoek, P. Hoek, H. Houwaard, D. Jonker, E. de Jong, M. Klinkenberg, M. Kraan, C. Kraaye- noord, C. Krijgsman, J. Kulk, C. Kuyt, N. Kuyt, P. de Lange, G. van der Luyt, P. Meyvogel, P. de Mol, J. van der Na gel, M. van den Oever, M. Onderwater, G. Oudshoorn, H. Ouwehand, C. Ouwe hand, P. Ouwehand, C. Peters, A. van der Plas, A. van der Plas, G. van der Plas, H. van der Plas, J. van der Plas, R. van der Plas, S. van der Plas, W. van der Plas, A. Pronk, C. Remmelzwaal, L. van Rijn, D. van Rijn, B. van Rijn, H. Ros, G. Schoneveld, H. Spaanderman, M. Var- kevisser, A. Verloop, A. Vroegindeweij, L. Zuyderduyn, K. Zwaan, M. Zwanen burg, K. de Zwart, R. Molenaar, G. Ba- neijee. Geslaagd a; Noordwijk i J. Alders, A. Alkemade, R. Altorf, J. v. der Ark, W. Baksteen, A. v.d. Berg, G. v.d. Berg, J. v.d. Berg, E. Beuk, H. v. Bourgondiën, P. Breukers, T. Brouwer, S. Bruijnius, J. Caspers, R. Caspers, T. v. Dijk, S. v.d. Haak, L. de Haas, C. v.d. Ham, A. Heemskerk, L. Heemskerk, B. Hermans, C. Hermans, M. de Hollander, K. van Kersbergen, P. Klein, E. Knij- nenburg, J. Koek, A. ter Laak, L. ter Laak, J. J. de Lange, _R. Lindhout, B. Luijckx, M. v. der Meer, M. Mesker, H. Mourits, J. Muilwijk, D. Passchier, P. v. der Put, H. v. der Putten, E. de Ridder, J. Rietmeijer, Y. Ruigrok, J. van Schie, K. Smit, H. Smit, T. Steenvoorden, L. Turk, J. Veenman, R. 'Vermeulen, H. Verweij, M. v. der Voort, M. v.d. Wey- den, S. Wempe, G. v. Went, T. West geest, P. Weterings, L. v. der Wiel, C. Wijnands, J. Wijnands, M. de Wit, A. Zandbergen, C. Zuidhoek, J. Zuidhoek, C. Aanhane, C. Hoogerheijde, J, Koek, J. van Schie, J. Winters, G. Geers, J. Sal man, J. Schenk, C. Ammerlaan, W. Lan- geveld, T. Persoon, R. van Wieringen. In verband met vakantie van Nico Scheepmaker is er geen Trijfel Varia Door Miep Hoenson Weinig mensen zal het zijn ontgaan dat we in Nederland momenteel een 'brede maatschappelijke discussie over de toepassing van kernenergie' voeren. Deze discussie is vorig jaar immers met veel bombarie aangekondigd. De benoeming van jhr. mr. M.L. de Brauw als voorzitter van de stuurgroep, die de discussie in ordelijke banen moet leiden, deed ook al veel stof opwaaien. Toen zijn salaris, groot 205.000 per jaar, bijvoorbeeld bekend werd. Maar toen de kruitdamp was opgetrokken werd het stil. En stil is het lange tijd gebleven. De 'brede maatschap pelijke discussie', kortweg BMD genoemd, wordt vrij geruisloos gevoerd. Maar dat betekent niet dat de stuurgroep niets doet. Ze poogt daadwerkelijk orde te scheppen in de chaos, die er jarenlang was rond de ma terie (kern)energie. Zo houdt ze momenteel in elke pro vincie een hoorzitting, waar organisaties en verenigin gen hun schriftelijk gegeven meningen mogen toelich ten. Om het geheugen even op te frissen: de BMD is juist ontstaan omdat een goede besluitvorming over kernenergie jarenlang onmogelijk was. Toen het kabinet Den Uyl in 1974 had besloten tot de bouw van drie kerncentrales, begonnen de protesten te gen kernenergie binnen te druppelen. Vooral toen het erom ging waar die drie centrales dan wel moesten komen. Het kabinet Van Agt besloot daarop tot het instellen van een brede maatschappelijke discussie. Gekozen werd voor een opzet, die ruime in spraakmogelijkheden zou bieden en waarbij zoveel mo gelijk maatschappelijke groe peringen aan het woord zou den komen. Na flinke vertragingen werd vorig jaar januari uiteindelijk bekendgemaakt dat ex-mi nister De Brauw het zaakje wel wilde leiden én wilde op zetten. De stuurgroep kon uiteindelijk in mei beginnen. De Brauw trok deskundigen aan als dr. H. Hoog (chemi cus, ex-Shell-directeur); dr. L. Jansen (ex-kamerlid); prof. dr. T. van Klundert (eco noom); prof. dr. A.J.F. Kob ben (sociaal-wetenschapper); prof. dr. L.M. van Putten (TNO) en mevrouw mr. C.A. Terwee-Van Hilten (rechter). En toen kon de discussie begin nen. De BMD is natuurlijk niet zómaar een gesprek om de meningen van zoveel mo gelijk Nederlanders te pol sen. Nee, men stippelde een ingewikkelde procedure uit om de zaak in goede banen te leiden. Allereerst moest er een informatieronde komen, waaruit feiten en meningen zouden worden gedestilleerd. Daarna wordt er een voorlo pig rapport opgesteld en naar de Kamer gezonden. Die moet besüssen of zij het eens is met de gestelde vragen in dat rapport. Mede op basis van het rapport gaat de dis cussie zélf beginnen. Zo moet er speciale aandacht worden geschonken aan de zoge naamde 'controversiële on derwerpen'. Dat zijn vragen als: is de prijs van kernener gie nu laag, of juist hoog? Het is de bedoeling dat het tus senrapport in praktisch alle gemeenten aan de orde wordt gesteld. Daarna moeten weer bijeenkomsten worden ge houden om de uiteindelijke meningen te turven. Uitein delijk zal het ongeveer no vember 1983 zijn voordat het eindrapport aan de Kamer kan worden aangeboden. Zuid-Holland aan de beurt om deel te nemen aan de Brede Maatschappelijke Discussie. Op de voorgrond links prof. dr. G W Barendsen met naas hem prof. dr. F.H. Sobels (Rijksuniversiteit Leiden). Maar zo ver is het nog lang niet. We zijn namelijk pas bij 'af. Hoewel volgens de planning nog deze zomer het bewuste rapport naar de Kamer moet, zal het pas december worden voordat dit lijvige stuk kan worden gepresenteerd. Mo menteel is de stuurgroep (of haar afvaardiging) nog druk doende met hoofdstuk A, de informatieronde. Die voert ze middels hoorzittingen, in el ke provincie één. Zo kwam de provincie Zuid-Holland dezer dagen aan de beurt, ter wijl Utrecht het rijtje binnen kort zal besluiten. Deelnemers Haast schijnt de stuurgroep niet te hebben. Voor de hoor zitting, die in het Haagse Pro vinciehuis werd gehouden, had men maar liefst een hele dag plus een gedeelte van de avond uitgetrokken. Ander zijds kan zo'n bijeenkomst niet met een paar uurtjes worden afgedaan, wanneer men bedenkt dat alleen uit Zuid-Holland al een vierhon derd brieven met op- en aan merkingen over het hete han gijzer zijn binnengekomen. Daaronder bevinden zich epistels van particulieren, maar het merendeel van het dikke pak wordt toch ge vormd door brieven van ver enigingen, groepen en derge lijke. Echter, lang niet alle schrijvers werden voor de hoorzitting uitgenodigd. Alleen degenen van wie de stuurgroep en de staf nog een nadere toelich ting op hun brieven wilden, moesten komen opdraven. De overige meningen worden voor kennisgeving aangeno- Ook vanuit de Leidse regio be reikten de stuurgroep, die in Den Haag zetelt, een groot aantal schriftelijke reacties. De Stichting Sociaal Cultu reel Werk uit Waddinxveen bijvoorbeeld meldt de stuur groep, dat ze in centrum 'De Bonkelaar' een enquete over het gewenste energiebeleid heeft gehouden onder bezoe kers. Daaruit blijkt dat de meeste bezoekers vóór aard gas, wind, zon of waterkracht zijn als toekomstige energie bronnen. De PSP jongeren, afdeling Lei den, stelt dat uit onderzoek is gebleken dat de meerderheid van de Nederlandse bevol king tegen kernenergie is. Ook de BMD in de huidige opzet wordt door de PSP-jon- geren afgewezen. Het onder werp is naar de mening van de Leidse groep te beperkt gehouden, de bevolking mag niet echt zelf beslissen: de BMD is een zoethoudertje. Zoutmijnen Van een heel andere inhoud is de brief van G.C. van Uitert. De Voorschotenaar wijst on der meer op de mogelijkheid om radio-actief afval op te slaan in zoutmijnen. De kiesvereniging 'W.G. Beef- tink' van het GPV in Valken burg wijst de stuurgroep er op dat alle vormen van ener gie door God bij de schep ping zijn geformeerd. De mens mag, zo meent de kies vereniging, als beheerder van de schepping alle energie bronnen aanwenden. Wel dient een studie te worden gemaakt van het afvalpro bleem en van allerlei vormen van alternatieve energiebron- De Werkgroep Milieubeheer uit Leiden komt tot de conclusie dat de hoogste prioriteit moet wórden gegeven aan energie besparing. Kernenergie moet krachtig worden afgewezen, gezien de vele milieu-, volks gezondheids- en psychologi sche bezwaren en de ongun stige perspectieven voor de Derde Wereld-landen. De be staande centrales moeten, wat de Werkgroep betreft, zo snel mogelijk worden geslo ten. Gekozen moet worden voor het gebruik van wind-, zonne- of bio-energie. In de tussentijd moet men het met kolen doen. Ook het Energie Komitee Rijn land uit Leiden wijst toepas sing van kernenergie af. Er dient voor de opwekking en distributie van energie een democratisch beleid te ko men, zo meent het comité. Als 'enkeling van de zwijgende meerderheid' neemt de heer V.T.H.M. Dobbelman uit Wassenaar aan de discussie deel. Hij is van mening dat kernenergie ons zal moeten helpen om de slinkende voor raad kolen, olie en aardgas bij te vullen. Andere alternatie ven zijn volgens hem onvol doende. Zijn alternatief om radio-actief afval kwijt te ra ken: het spul afschieten in de ruimte, respectievelijk naar de zon. Schoon De Leidse hoogleraar prof. F.H. Sobels was wel uitgenodigd voor de hoorzitting, maar hij mag zich dan ook aansluiten bij het rijtje 'deskundigen' dat bij de BMD betrokkken is. Sobels is als hoogleraar werkzaam bij de Leidse Rijksuniversiteit, die het eni ge laboratorium in Neder land heeft waar men zich be zighoudt met genetische be schadigingen die door stra lingen worden teweegge bracht. Zowel in zijn brief als in zijn betoog stelde de hoog leraar, dat de bijdrage van kernenergie aan het aantal erfelijke afwijkingen volledig te verwaarlozen is. Vergele ken met andere energiebron- ADVERTENTIE fr\juJd*r Bijv. ARMSTOEL van stevig bruin wilgeteen. 89,- Leiden, Breestraat 142-144, tel. 133511 Villa Elvis Presley open voor publiek MEMPHIS (ANP) - "Grace- land", de luxueuze villa in Memphis in Tennessee van de in 1977 overleden "Koning van de rock 'n roll" Elvis Presley, is gedeeltelijk open gesteld voor het publiek. Op het 56.000 vierkante meter grote landgoed kan men ook de graven van Presley, van zijn moeder en van zijn groot moeder zien. Voor het bekijken van de huis- en eetkamer, televisiekamer en de ruimte met onderschei dingen dient men zeker twee uur uit te trekken. Voor het publiek gesloten blijven de vertrekken op de eerste ver dieping, waaronder de slaap kamer en het toilet waar El- vis Presley op 16 augustus 1977 dood werd aangetroffen. De motorfietsen, auto's en golfkarretjes van Presley en de rose Cadillac-anno 1955 die de ster aan zijn moeder gaf, kan men wel bezichtigen. De toegangsprijs tot het "mu seum" bedraagt 5 dollar voor volwassenen en 3 voor kinde ren. Wat er na belasting van overblijft is voor Elvis Pres ley's en Priscilla Beaulieus dochter Lisa Marie. MADRID - De affaire rond de gifti ge spijsolie is gisteren in het Spaanse parlement voor de twee de maal aan de orde gesteld. Cen traal in het debat staan met name de bevindingen van een parle mentaire commissie ingesteld bij het eerste debat in september jl. Deze werd belast met het onder zoek naar de toedracht van het gifschandaal en de verantwoor delijkheid van de overheid in de hele kwestie. De voor industriële doeleinden bestemde olie heeft tot nu toe 300 dodelijkeglachtof- fers geëist. Meer dan 20 JÏ00 men sen zijn na consumptie ervan ernstig ziek geworden. De socialistische parlementariër Ciriaco de Vicente trok het hardst van leer. De Vicente be- ADVERTENTIE METEEN NAAR DIXONS! PRIMAFOTO KLEUREN- FOTOS Prachtige kleuren foto's met "niet fc/V- liet Cl CRESTA SPELHORLOGE goed-geld terug" garantie Niemand hoeft zich te vervelen en gratis waardezegels tijdens de lange reis naar het voor mooie kado's. vakantie-adres want dit LCD horloge met tank/vhegtuigspel Bijvoorbeeld voor houdt je lekker bezig zegels: horloge. Normaal 69.50 zegeis: norioge. schuldigde de regering van ge brek aan belangstelling en mede werking. Hier en daar was naar zijn mening zelfs duidelijk spra ke van tegenwerking geweest. In september beloofde premier Cal- vo Sotelo dat het de commissie niet aan technische, economi sche en menselijke middelen zou ontbreken. De emotionele rede van De Vicen te, aanzienlijk harder van toon dan in het eerste debat, toen de socialisten een van alle kanten gekritiseerde gematigde hou ding innamen, ontlokte de pu blieke tribune een luid applaus. Parlementsvoorzitter Landelino Lavilla dreigde bij herhaling de tribune, voornamelijk bezet met patiënten en vertegenwoordigers van hun belangenorganisaties, te zullen laten ontruimen. De enige, bescheiden concessie die de socialistische PSOE van de UCD wist af te dwingen, was de toezegging dat de verantwoorde lijke ambtenaren zullen worden vervolgd omdat zij hebben ge faald bij het toezicht op de invoer van de giftige olie. Maar of ook de in laatste instantie verant woordelijken. met name de mi nister van handel, Garcia Diaz, voor zijn nalatigheid zal moeten boeten, valt nog sterk te bezien. nen is kernenergie juist zeer schoon. Angst speelt volgens hem een te grote rol als het gaat om het al dan niet accep teren van kernenergie. Deze hoorzittingen zyn speci fiek bedoeld om informatie in te winnen en de meningen over kernenergie te peilen. Kon 'het volk' daar dan mas saal zijn mening komen ver tellen? Ja en nee. Ja, omdat de hoorzit tingen openbaar zijn, en een ieder ook van tevoren zijn stem kon laten horen. Het staat iedereen vrij om een brief aan de stuurgroep over de beladen materie te schrij ven. Of er met de inhoud iets wordt gedaan is natuurlijk vers twee. Nee. omdat 'de gewone man' in de praktijk niet aan het woord komt. Voor de hoorzit tingen worden alleen Neder landers in de 'categorie A' uitgenodigd In deze catego rie horen in principe groe pen. verenigingen en organi saties thuis die kunnen bewe ren namens een achterban te spreken. Dergelijke woordvoerders zal het ook wat gemakkelijker zijn gevallen om daadwerke lijk aan de hoorzittingen, die op doordeweekse dagen wor den gehouden, deel te ne men. Maar dit terzijde. Elitair Het is een menselijke eigen schap om aan de eigen me ning vast te houden. Trou wens. ook de standpunten van de deelnemers aan de brede maatschappelijke dis cussie staan tevoren al vast Zelfs die van mr. De Brauw zelf. Het is bekend dat hij de risico's van kernenergie veel kleiner acht dan bijvoorbeeld de risico's die men in het da gelijks verkeer loopt. Het is jammer, maar de brede discussie is gedoemd om een elitaire aangelegenheid te worden. Van de stuurgroep kan niet méér worden ver wacht dan dat zy een inventa risatie maakt van alle menin gen, die er binnenkomen. TROPEA. ITAUE - B en W van Tropea tn het Zuid-lta- liaanse Calabrié hebben be sloten officieel op te treden te gen naaktheid op het plaatse lijke strand., tenzij het om welgeschapen jonge vrouwen gaan. Sind het weekeinde houden agenten zich aan een politie- verordening die door de christen democratische meer derheid in de gemeenteraad is goedgekeurd en die het de meeste badgasten oerbiedt. zoals het heet. naaJct te recreë ren Uitgezonderd worden "mooie rrouieen. in de praktijk jon ge. die in de positie verkeren om de aantrekkelijkheid en vrouwelijkheid uan hun ichaam uit te dragen". Het dagblad van de Italiaanse communistische partij. L'U- mta. maakte zich tot tolk van feministen en de politieke op positie m Tropea. waar het de politieiferordening om schreef als symbolisch voor de methoden en cultuur van de christen-democratie in plaatselijke bestuur".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17