"Defensief wordt lonend" Steens: hockey Synode moet pastorale brief intrekken Geen surprises bij De Munnik Milieuramp voorkomen Bekerwinst Docos in buitenland Veel titels voor LZ'86 Wielerzege De Boer WOENSDAG 9 JUNI 1982 Afschaffing handstop straks bij korte corner AMSTELVEEN (GPD) - Wanneer twee hockeyers elkaar met opgeheven stick te lijf gaan, trainers verontwaardigd van de bank springen om de scheidsrechters met veel misbaar te dwingen de gele, maar nog liever de rode kaart tegen de boosdoener te trekken, kan Cees-Jan Diepeveen meestal niet meer opbrengen dan een uiterst sarcastische glim lach. De 27-jarige student uit Bloemen- daal maakt zich tijdens een wed strijd eigenlijk alleen kwaad als een scheidsrechter de indruk geeft een andere sport te leiden dan die waarmee de spelers be zig zijn, maar de middenvelder uit het Oranje-team kent wel pre cies de grens van het toelaatbare, zodat hij zelden op een waar schuwing wordt getracteerd. In de eerste wedstrijd van de strijd om de Champions Trophy in Amstelveen was hij de directe opponent van de Australische aanvoerder Rick Charlesworth. Een speler die er niet voor terug deinst zijn tegenstander des noods met fysiek geweld te over troeven. Diepeveen speelde op het wereldkampioenschap begin van dit jaar tweemaal tegen de Australische huisarts, die beide malen een dominerende rol op eiste. In Amstelveen gloreerde de Nederlander. „Als je hem in het begin een paar maal flink SCHAFFENBURG/LEIDEN - De A-junioren van Docos zijn erin geslaagd om in het Westduitse Schaffenburg de vorig jaar ver overde wisselbeker met succes te verdedigen. In het sterk bezet te toernooi versloeg Docos in de finale Rot Weiss Schaffenburg met 2-0. Bij een temperatuur van 30 graden kwam de ploeg van trainer Van Weerlee ongeschonden door de voorronden dankzij een gelijk spel (0-0) tegen Schwemheim en overtuigende zege's op Bessen- bach (2-0) en Hidring. In de finale werd al spoedig duidelijk dat de ploeg met de beste conditie de slijtageslag zou winnen en het waren de jeugdige Leidenaars die uiteindelijk over de langste adem beschikten. In de verlen ging schoot eerst Peter Hoogen- boom fraai raak, waarna doel man Herman Harteveld vanaf elf meter het duel definitief in het voordeel van Docos besliste. Be geleider Henzing ging vervol gens tot grote hilariteit met kle ren en al onder de douche. aanpakt, valt hij steevast sterk terug, slaat hij aan het kankeren op medespelers en scheidsrech ters en heb je de slag van hem gewonnen. Hij mag dan langer meelopen dan ik, zijn trucs ken ik zo langzamerhand wel en be taal hem met gelijke munt te rug". Een bewijs dat het huidige hockey harder wordt. De spelers zullen dat niet ontkennen, maar meent Diepeveen: „Het komt waar schijnlijk op het publiek erger over dan het is. Zelf hebben we daar minder moeite mee. In ver gelijking tot enkele jaren gele den zijn we veel beter getraind. De komst van het kunstgras ver eist een optimale fysieke condi tie, zodat ook het incasserings vermogen is toegenomen. Het valt allemaal best mee", aldus de Bloemendaler, die vanwege het nu lopende toernooi weer enige tentamens heeft moeten uitstel len. Valt in zijn eigen ogen de verru wing mee, Tim Steens, die vanaf 1977 geen enkele interland miste en er inmiddels 131 achter zijn naam heeft staan, verwacht wat dat betreft een neergaande ten dens, in de hand gewerkt door het verdwijnen van de handstop bij corners. De kleine, 26-jarige Rotterdammer, die na de Olym pische Spelen van Montreal, waar hij tegen Canada slechts 13 minuten mocht opdraven, het stoppen van de corners overnam van Coen Kranenberg, vreest dat de verdedigers zich harder zullen opstellen. Vooruitlopend op de nieuwe regel hebben de Austra liërs in de competitie de hand stop al afgeschaft en zijn tot de conclusie gekomen dat het dood- leggen van de bal met de stick moeilijker is dan aanvankelijk werd verwacht. Het gevolg is dat de strafcorner nog nauwelijks gevaar inhoudt. Nu zijn verdedi gers bang een overtreding te ma ken, de Australische ervaring leert dat je je nu veel meer kunt permitteren, zodat defensief hoc key, gepaard gaande met de no dige fysieke hardheid, lonend wordt. Dan zijn we terug op het uitgangspunt. Jaren geleden moest je nog drie verdedigers voor je hebben om niet buitenspel te staan. Uitsla gen van 0-0 waren schering en in slag. Het invoeren van de voet- balregel verbeterde veel, de komst van kunstgras dreef de scores op. Hockey werd een aan trekkelijk kijkspel. Twee jaar ge leden schrapte de internationale Rules Board eerst de lange cor ner. „Daar kon ik vrede mee heb ben", aldus Steens, „omdat die even gevaarlijk werd als de straf corner, maar als blijkt dat de kor te hoekslag zijn waarde verliest, dreigt hockey een sport te wor den waarbij je het meeste resul taat boekt via destructief spel". „Ik vermoed dat men er op terug zal komen, zoals diverse regels in korte tijd zijn teruggedraaid. De heren van de Rules Board genie ten veelal van hun pensioen. Zij ontwerpen de regels, de spelers hebben die maar te volgen. Bela chelijk natuurlijk. Mochten ze er niet op terugkomen, dan zullen we nog meer op het ontwerpen van alternatieve corners moeten gaan werken. Dat vergt tijd. Nog meer tijd. Ik vraag me af of wij Tim Steens: "Als de handstop is afgeschaft, zullen de verdedigers zich harder opstellen" dan de prestatielijn van landen waar hockey door semi- dan wel door full-professionals wordt be dreven, kunnen bijhouden". „De internationale kalender is al overvol. In feite komt dit toer nooi hoogst ongelegen. In het be gin van het jaar waren de wereld kampioenschappen in India, nu in Amstelveen de Champions Trophy en in december het tien- landentoernooi in Melbourne. Eigenlijk te gek met veld- en zaalhockeycompetitie en wed strijden om de Europa Cup. De internationale federatie moet de agenda eens gaan beperken tot één groot evenement per jaar, maar ik denk dat Pakistani en In diërs daar heel anders over den ken". LEIDEN - Op het toernooi van de Munnik verloopt de strijd in het herenenkel B (HEB) nog steeds den al met winst hadden afgeslo- volgens de verwachtingen. De geplaatste spelers hebben der uitzondering allen de tweede ronde bereikt. Gisteren voegden de nummer 1 geplaatste Herman van der Capellen en Robert Jan van der Feen (nummer 5 op de lijst) zich bij de andere favorieten die eergisteren hun eerste optre- McEnroe ronde verder LONDEN (ANP) - John McEnroe en Jimmy Connors hebben zich gisteren geplaatst voor de twee de ronde van het toernooi van Queens. Dit voorbereidingstoer- nooi op Wimbledon heeft een prijzengeld van 175.000 dollar. McEnroe, die het toernooi de laatste drie jaar op zijn naam heeft gebracht, zegevierde met 6- 4, 6-2 over zijn landgenoot Andy Andrews. Connors won met 6-2, 6-2 van de Spanjaard José Lopez Maeso. moet zich nog waarmaken, maar dat zal nauwelijks problemen ge ven. Problemen had als enige van de geplaatsten Robert Jan van der Feen wel. En dat terwijl hij als oud-speler van de Munnik toch op vertrouwd terrein aan het werk was. R. Hajer pakte hem de tweede set af, maar zag in de derde set toch geen kans om het solide spel vanuit het achter veld van Robert Jan van der Feen te breken, 6-4, 4-6, 6-2. Her man van der Capellen had geen problemen met Peter Paul Pruyn. Ontspannen kon hij zich in de tweede ronde spelen, 6-1, 6-2. Bleven de surprises in het HEB tot dusver uit, in het HEB verdwe nen twee van de geplaatste spe lers uit het toernooi. Jan de Groot gaf zich, zoals dat van een ijzervreter als de Katwijker mag worden verwacht, eerste na fel verzet gewonnen. Michiel Steens liet zich niet door hem op een dwaalspoor zetten, 2-6, 6-3, 6-1. Hein de Jong daarentegen had tegen Willem Jan Nijhuys een volslagen off-day. Dat gevoegd bij het goede spel van zijn tegen stander verklaart zijn snelle ne derlaag, 1-6, 2-6. Peter Bauw, nummer 7 geplaatst, gaf R. Steenbeek met dezelfde score, 6- 1, 6-2 geen kans en dat deed de als 8ste geplaatste Patrick Chin A Foeng evenmin tegen A. Wee- nink, 6-4, 6-4 zij het dat het krachtsverschil in deze partij veel minder groot was dan in de partij tussen Peter Bauw en R. Steenbeek. In het dubbeltoernooi van de Me- renwijk wisten de in het HDC no 1 geplaatste Hans Thuis/ Hans Goemans van de organiserende vereniging zich na een pittige strijd te handhaven tegen E. Arb- man/ M. van Gaaien, 6-1,6-4. An nette Karl en Peter van Paridon vormden een te goede combina tie voor het koppel N. Vogelaar/ W. van Schooten, al boden laatst genoemden in de tweede set taaie tegenstand, 6-2, 7-6 voor Annette Karl en Peter van Pari don. Het was de vaart van Peter van Paridon, die in de tweede set de balans deed doorslaan. In het HDD konden de als nr: 1 geplaat ste Dreckmeijer en Poots zich maar net handhaven tegen H. en P. Wingerder. Later deed Dreck- Geplaatste tennissers handhaven zich zonder moeite H. en P. Wingerder werden in deze partij met royaal verlies gecon fronteerd, 6-16-0. In beide toer nooien ziet het ernaar uit dat vandaag de gevechten eerst werkelijk zullen losbranden. Een interessante krachtmeting zal op de Munnik zijn de partij in het HEB tussen Bob van Overbeeke en zijn vaste trainingspartner Ronald Blommendaal. Voor bei den een moeilijke partij De man, die in dit nummer hoger gewaar deerde spelers kan elimineren is Freek van der Capellen. FRANK BONTE LEIDEN - In het zwembad De Vliet zijn gisteravond de kring kampioenschappen van de Kring Gouwe-Rynstreek voort gezet. Voor de derde maal kwa men de beste zwemmers uit de knng bijeen. Het programma be stond voornamelijk uit de 100 meter rugslag en de 400 meter vrije slag in de verschillende leeftijdsgroepen. Ook nu weer waren het zwemmers van LZ'86 die met de meeste knngkam- pioenen naar huis ging. Sylvia Bakker (LZ'86) haalde de eerste van de zeven gouden plakken binnen. Zy won de 100 meter rugslag meisjes 1968 in een tijd van 1.17.7. Gysbert van der Leed- en (LZ'86) tikte na een spannen de race als eerste aan in een tyd van 1.11.3. Op 100 meter rugslag heren wist Wilco van der Zeeuw (LZ'86) de eerste tijd neer te zet ten. Hij legde de 100 meter af in een tijd van 1.06.9. Als tweede eindigde clubgenoot Jim van Es (1.09.2), die een tiende seconde eerder finishte dan nummer drie Ton Baufort (ZVS). De 400 meter vrije slag meisjes werd gewon nen door het Zijl/LGB-lid Jolan- da Laterveer in een tijd van 5.10.8. De snelste tijd werd neer gezet door Carla Meywaard (ZVS) (meisjes onder de 16 jaar): 4.56.7. Leen Hoogenboom won bij de dames, zij liet de klokken stil zetten op 5.13.1. De 400 meter vrije slag jongens tikte Marco Mulder als eerste aan in een tijd van 5.07.9. Bij de jongens onder de 16 jaar pakte Gijsbert van der Leeden zijn tweede kringtitel door de 400 meter af te leggen in een tijd van 4.38.8 Tweede werd Reinier Haasnoot van de Zijl/ LGB in een tijd van 4 39 2 Bij de heren was er goud voor Jan Kets (LZ'86). De 400 meter legde hij af in een tijd van 4.49.7. UITSLAGEN 100 meter rugslag meisjes 1969: 1. Jeanette den Duik (Katwijk) 1.18.0. 2. Yvonne Flippo (LZ'86) 1.19.4. 3. Miriam Hagendijk (LZ'86) 1.20.9. meisjes 1967: 1. Annemiek Wesselman (Alkemade) 1.17.3. Meisjes 1966: 2. Rianne den Duik (Katwijk) 1.17.5. Dames: 2. Inge den Duik (Katwijk) 1.14.5. Jongens 1969: 2. Remco Filippo (LZ'86) 1.17.6, 3. Rob van Staak (Zijl/LGB) 1.17.9 Jongens 1969: 3. René Correljé (Zijl/LGB) 1 13.3 Jongens 1966: 2. Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) 1.11.0. 400 meter vrije slag meis jes onder de 12 jaar: 3 Patricia Distelvelt (ZijLLGB) 5.24.8, meisjes onder de 14 jaar: 2 Syl via Bakker (LZ'86) 5 16 6 Meis jes onder de 16 jaar: 2. Rianne den Duik (Katwyk) 5.03 8. 3 Ka nn van der Linden (LZ'86) 5.14.0. Dames: 2. Janny Dijkstra (Kat wijk) 5.15.8. POELDIJK - De amateurwieler ronde van Poeldijk had gister avond in René de Boer een over tuigend winnaar. De Vlaardinger was de gangmaker in een kop groep van vijf man, veroverde met overmacht de leidersprijs en klopte in de eindsprint mede vluchter Ad Prinsen. Achter het voorste vijftal streden Leidenaar Alex Jansen en Karei Teeuwen i de zesde stek. Alex Jansen sprong naar de ontsnapte Teeu wen toe, waarna het tweetal uit de greep van het peloton wist te blijven. In de spurt was Jansen de renner uit De Zilk net te snel af. Paul Kooijman reed eveneens een goede koers, mag zag zijn kansen door een valpartij (we derom veroorzaakt door overste kend publiek) teloor gaan. Oud-minister De Geus: Oud-minister vaij defensie drs. P. B. R. de Geus vindt, dat de hervormde synode haar 'pasto rale brier over de kernbewape ning (geen gebruik en geen bezit van deze wapens) moet intrek ken, "omdat deze de Hervormde Kerk dreigt te verdelen". Hij zei dat op een bijeenkomst van het Hervormd Beraad voor Vredes vraagstukken in Amersfoort. De Geus had, zoals was te ver wachten, geen goed woord over voor deze pastorale brief en voor de handelwijze van de meerder heid van de synode. "De kerk laat iedereen die langs een ande re weg hetzelfde doel wil berei ken in de kou staan, om maar te zwijgen over wat de brief bete kent voor politici en militairen, die de strategie van oorlogsvoor- koming en crisisbeheersing, me de steunend op kernwapens, moeten uitvoeren". "De kerk be geeft zich hier op een terrein, dat principieel het hare niet is". Vol gens De Geus heeft de kerk zich omgeven van 'eenzijdige politie ke mantelorganisaties', zoals het Interkerkelijk Vredesberaad. Zij maken de synode tot hun spreek buis. De Geus had ook bezwaren tegen het ICTO, het Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening. "Ik ben voor tweezijdige ontwa pening, maar de discussie daar over moet in de politieke partijen plaats hebben en niet in de kerk". De synode kweekt angst bij de mensen, meende de oud-minis ter, door te verklaren, dat met grote waarschijnlijkheid nog vóór het einde van deze eeuw de kernwapens tot een catastrofe zullen leiden. "Is het de taak van de kerk of van haar mantelorga nisaties, zoals IKV en IKON, om en angstpsychose te storten?" "Omdat wij kernwa pens hebben, konden chemische wapens uit de Navp-strategie worden geschrapt, werden inter nationale verdragen gesloten en bestaan er geen biologische wa pens". Anti-discriminatie Het 'breed moderamen' (alge meen bestuur) van de gerefor meerde synode heeft weer geen uitspraak gedaan over het voor ontwerp van een wet 'gelijke be handeling' (anti-discriminiatie). Het was na een discussie van een paar uur nog zo verdeeld over de twee voorstellen, dat de stem men staakten. Het moderamen (dagelijks bestuur) zal zich over de situatie beraden, waarna het breed moderamen zich in sep tember voor de derde keer over de anti-discriminatiewet moet buigen. Er lagen twee visies op tafel. De ene beschouwt het voorontwerp, ondanks de goede bedoelingen, als een ernstige beknotting van de vrijheid van confessionele or ganisaties om naar diepgewortel de overtuiging beslissingen te nemen. De tweede visie vraagt de regering, eerst nog eens te on derzoeken of met dit ontwerp mensen niet een bepaalde ethi sche overtuiging wordt opge legd. Uit dat onderzoek moet dan duidelijk worden, hoe in het voorontwerp de vrijheid van godsdienst en overtuiging zich verhoudt tot de vrijheid om naar eigen principes te leven. Deze tweede visie was gecombi neerd met een voorstel van he synodelid mevrouw E. Eiker bout om de regering te advise ren, het voorontwerp terug te men en via een proces van i ningsverandering en stimuleren de maatregelen discrimimatie te gen te gaan. "Van een oplegde anti-discriminiatiewet hoef je geen resultaat te verwachten", r Eikerbout. Liedboek Het bestuur van de Interkerkelij ke Stichting voor het Kerklied overweegt alsnog toe te staan, dat kerken gedeelten van het Liedboek voor de Kerken over- Bij de uitgave van het Liedboek (1973) werd bepaald, dat andere kerken en groepen die zelf een bundel willen uitgeven en daar bij gebruik willen maken van het Liedboek, moeten kiezen: óf slechts een zeer beperkt aantal liederen óf het hele boek. Door verzoeken van steeds meer kerken om liederen te mogen overnemen, heeft de Stichting voor het Kerklied dit beleid nu in heroverweging genomen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Staphorst S. de Jong Katwijk aan Zee; aan genomen naar Haastrecht W Hoekstra Uithoorn. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Franeker kandidaat F. Bui tink Eenrum (Gr.), naar Castri cum H. Appers Heerhugowaard. naar Dokkum A. Treurniet Woer den, naar Hillegersberg-Ter bregge (voor de Evangelische Broedergemeente te Rotterdam) B F. Drewes Pijnacker-Noot- dorp. De lutherse predikant P. Estié te Edam hoopt volgende week don derdag (17 juni) aan de Leidse universiteit te promoveren tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift over het ont staan van de Evangelisch-Lu therse Kerk in ons land. Ds. Estié is predikant in Hoorn en studie- Hoofdvlootpredikant F L. van der Bom te Den Haag is be noemd tot voorzitter van de stichting Protestants Interker kelijk Thuisfront. Hij is de op volger van mr. B. Pronk (Breda), die tien jaar voorzitter van het PIT is geweest. Vandaag heeft de afdeling 'her bestemming van goederen' van het Leger des Heils aan de Watt straat in Zoetermeer een nieuw rayonkantoor en depot in ge bruik genomen. De Franse politie is gisteren een grootscheepse actie begonnen tegen de Moon-sekte. Dc sekte staat onder ernstige verdenking van belastingfraude, zo is meege deeld. Frauderend raadslid hoort eis van twaalf maanden cel ALMELO (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Alme lo, mr. F. de Groot, heeft gisteren twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk en ontzetting uit het actief- en pas sief kiesrecht voor vijfjaar geëist tegen het Enschedese gemeente raadslid Th. T J B N (40) llu wordt ervan beschuldigd 156 val se honderd dollarbiljetten te hebben uitgegeven. De man vormt een één mansfractie in de huidige Enschedese gemeente raad. Hij had zich eerder van het CDA afgescheiden Bij de jongste gemeenteraadsver kiezingen was hij lijsttrekker van de politieke partij Burgerbelang, maar als zodanig haalde hy de kiesdeler niet. De nieuwe raad treedt in september in functie Twee andere leden van dc Burger- party zijn vanwege de valse hon derd dollaraffaire reeds veroor deeld tot straffen van respectie velijk een jaar en twaalf maan den waarvan drie voorwaarde lijk N. werd 7 december van het vorig jaar gearresteerd toen hij pro beerde bij een bank in Rotter dam 99 valse honderd dollarbil jetten in te wisselen IIy had deze biljetten vermengd met geldige. Drie dagen daarvoor had hy onder de naam "Ge«-rt. i bj tWM banken in Deventer in totaal 57 valse honderd dollarbiljetten in gewisseld die toen ook ver mengd waren met echte De officier verwierp het verweer van de verdachte dat hy onder bedreiging met geweld mee zou hebben moeten doen ROTTERDAM - Het is met de olie vlek bij Hoek van Holland goed afgelopen, een milieuramp is net voorkomen. Dat zegt mr. C. Poot, woordvoerder van de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat. De olie kwam vrij nadat een Griekse tanker maandagavond in aanvaring kwam met de an kerketting van een Franse erts tanker. Het schip verloor zeker 1100 ton zware stookolie, die langzaam in de richting van de kust dreef. Volgens de Directie Noordzee is het in hoofdzaak te danken aan de matige wind, de gunstige stro ming en de snelle inzet van de drie oliebestrijdingsvaartuigen dat een ramp is uitgebleven. Tachtig procent van de zware stookolie zal aan het eind van de dag zijn opgeruimd, aldus de heer Poot. De restanten, die verspreid zijn over een gebied van een kilome ter breed en vijf kilometer leng te, zullen door de oliebestrij dingsvaartuigen Cosmos en Hein worden gevolgd en verder opge ruimd. Daarbij wordt gebruik ge maakt van een 'oliescherm'. Dit om te voorkomen dat de olie zich alsnog kan gaan verspreiden. De eigenaar van de lekke Griekse tanker Katina, waaruit de olie af komstig is, heeft een bankgaran tie van een miljoen gulden afge- DEN HAAG (GPD) - Het beleid van het ministerie van CRM (vo rig jaar nog belast met emancipa tie) is slechts schijnbaar gunstig voor de vrouw. Allerlei bezuini gingsmaatregelen (op bijvoor beeld kinderopvang en gezins zorg) betekenen een duidelijke geven. Dit om de kosten van het opruimen te kunnen betalen. De olie uit de lekkende tank van de Katina is vannacht in de eigen ballasttanks overgepompt. Van morgen kreeg het schip toestem ming af te meren in de 7e Petro leumhaven bij Rotterdam. Op haar tocht zal de Katina worden gevolgd door de Smal Acht, het oliebestrijdingsvaartuig van Rijkswaterstaat. verslechtering van de positie van de vrouw. Dat stelt de Emancipa- tieraad in een advies aan de rege ring. Als voorbeeld noemt de raad de be zuinigingen in de gezinszorg die gekoppeld zijn aan de massale invoering van alphahulpen. "CRM werkt emancipatie tegen" DEN HAAG Vijftig Papoea's hebben gisteren in Den Haag geprotes teerd legen de onderdrukking door Indonesië uan West Irian, het voor malig Nederlands Nieuw Guinea. Op de trappen van het ministerie van buitenlandse zaken werd na het aanbieden van een petitie een dans uitgevoerd. De demonstratie werd voortgezet op het Binnenhof

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15