5 D T Rijnsburgse Boys mist troostprijs c rÊnWKFINALl? Reuzepoppen en vredesduif in WK-openingsceremonie Zoetemelk, Raas en Knetemann in Ronde van Leiden D- Cijfers van lotto Spaanse regering wil opheldering over dure transfer Hughes blijft bij Sparta Dubbeldam in bekerfinale KOOPPANORAMA [JLi WIE WINT DE VERDER DEZE WEEK Vogels winnen eerste duel om zaterdagtitel WOENSDAG 9 JUNI 1982 Sport Eén van de bijzondere trekjes van Raimundo Saporta is zijn hang naar mysterie en ge heimzinnigheid. Vandaar dat de voorzitter van het organi satiecomité van het WK er van meet af aan op stond dat het officiële programma van de openingsceremonié tot op het laatste moment strikt ge heim moest blijven. Helaas voor Saporta vertoont ieder geheim de neiging om uit te lekken. Zo publiceerde een Spaans weekblad onlangs in geuren en kleuren de hele opzet van de openingsceremonie, zoals die zondag in het Nou Camp- stadion plaatsvindt. Onder de tonen van een pasodoble - wel typisch Spaans maar wei nig origineel - zullen 40 reuze poppen het stadion betreden, gevolgd door 744 meisjes met de vlaggen van alle deelne mende landen. Ook de nationale folklore zal niet ontbreken in de vorm van regionale dansgroepen, opgeluisterd met de speciaal gecomponeerde WK-hymne, gezongen door de wereldbe roemde Spaanse tenor Placi- do Domingo. Voor de voor malige vedetten Cruijff, Pele, Bobby Charlton en Alfredo di Stefano (die merkwaardi- genoeg nooit aan een WK- toernooi heeft deelgenomen) is een figurantenrolletje weg gelegd: zij mogen de 120.000 toeschouwers van de mid denstip eventjes toewuiven. Het slot van de ceremonie mo gen de 2600 schoolkinderen verzorgen, die een bewegen de vredesduif van Picasso zullen uitbeelden. Zij het met een kleine voetbalvariant: de olijftak die de duif op het beeld van Picasso in de bek heeft is vervangen door een schooljongen die een tango bal ten hemel heft als vredes- symbool. Verzekering De voormalige Braziliaanse ve dette Pelé heeft enige tijd ge leden voorspeld dat het WK- 82 in het teken zal staan van hardheid en fysiek geweld. FC Napoli heeft daarom al vast zijn voorzorgsmaatrege len genomen. Onlangs trok de Italiaanse club van Ruud Krol voor ruim 1 miljoen dollar (ongeveer 2,75 miljoen gulden) als tweede buitenlander de Argentijnse international Ramon Diaz aan. Met het oog op een eventuele ernstige blessure tijdens het WK heeft Napoli de dure be nen van zijn tweede buiten lander verzekerd voor 3,5 miljoen gulden. Mocht Ra mon Diaz tijdens het WK zo ernstig geblesserd worden DEN HAAG (ANP) Lotto 22 van het afgelopen weekeinde kende geen winnaar van de eerste prijs. De tweede prijs, groot bruto 75.000 gulden, gaat naar vier gelukkigen. Lotto 22: Eerste prijs: geen winnaars, tweede prijs: 4 winnaars, ieder bruto f75.000,-, derde prijs: 92 winnaars, ieder bruto f4.141,20, vierde prijs: 5.819 winnaars, ieder f65,40, Cijferspel 22: Winnend nummer: 297762. Zes cijfers goed: 1 winnaar, die bruto f 100.000,- ont vangt, vijf cyfers goed: geen winnaar, vier cijfers goed 14 winnaars, ieder f 1.000,-, drie cijfers goed: 195 winnaars, ieder f 100,-, twee cijfers goed: 2.035 winnaars, ieder dat zijn carrière kapot is, dan houdt Napoli er altijd nog een aardige winst van 7,5 ton Doping Tijdens de WK heeft de FIFA een uitgebreid controle-appa raat opgesteld om het ge bruik van doping te voorko men. In de eerste fase zullen van twee spelers (aan te wij zen door loting) van iedere selectie urinemonsters wor den genomen. In de tweede fase en in de halve finales en de finale zullen dat vier spe lers per team zijn. In FIFA-kringen bestaat echter de nodige vrees of de anti-do pingcontrole wel efficiënt uitgevoerd zal worden. De urinemonsters moeten wor den afgenomen in aanwezig heid van gedelegeerden van beide teams en een arts. Maar die arts is in alle gevallen de clubarts van het elftal, dat normaliter speelt in de sta dions waar het WK wordt verspeeld. Alle monsters dienen uiterlijk de volgende morgen acht uur op het laboratorium in Ma drid te zijn om daar op stimu lerende middelen te worden onderzocht. Het transport zal gebeuren met privé-vlieg- tuigjes omdat de monsters per lijnvlucht niet op tijd in Madrid zullen arriveren Zowel bij het 'aftappen' van de urine als bij het transport zit ten er legio lacunes, die ver valsing van de urinemonsters mogelijk maken. Bovendien heeft het laboratorium wei nig ervaring omdat de Spaan se voetbalbond tot dusverre alle verzoeken om ook tij dens de Spaanse competitie anti-dopingcontrole in te stel len, systematisch in de ijs kast heeft gezet. Arbiters Vanaf afgelopen maandag zijn alle 40 scheidsrechters, die voor het WK zijn aangewe zen, in Madrid verzameld. Maandag zijn alle 40 plus de drie Spaanse reserve-arbiters aan een eerste conditietest onderworpen, onder leiding van de Spaanse conditietrai ner Sanchez Ibanez. Zater dag zal er nog een tweede test volgen om te kijken of alle 40 fluiters wel aan de minimale fysieke condities voldoen. Tijdens het WK zullen de 40 min of meer een kluizenaars bestaan moeten leiden, alleen gecompenseerd door de luxe van het vijfsterrenhotel in Madrid, waarin zij zijn onder gebracht. Om eventuele beïn vloeding te voorkomen, heeft de FIFA het raadzaam geoor deeld, dat alle arbiters op de dag van de wedstrijd heen en weer reizen naar de plaats waar ze moeten fluiten. Ook is hen het verbod opgelegd om tijdens het WK interviews aan de pers te geven of zelf als journalist werkzaam te zijn. Verder mogen de scheidsrechters geen reclame maken. Vergeleken bij de vaak giganti sche premies en vergoedin gen die de voetballers tijdens het WK kunnen verdienen, komen de arbiters er bekaaid af. Zij krijgen een onkosten vergoeding van 9450 peseta's (nog geen 250 gulden per dag) waarvan ze dan ook nog eens hun maaltijden moeten beta len. De FIFA betaalt echter de hotelkosten. Eventuele risico's heeft de FI FA wel ruim gedekt. Als een arbiter tijdens het WK mocht komen te overlijden dan krij gen zijn nabestaanden ruim drie ton uitgekeerd. Loopt hij letsel op, waardoor hij blij vend invalide zal zijn, dan loopt de uitkering op tot bij na 7 ton. Alcohol taboe De Schotse trainer Jock Stein heeft de spelers van zijn ploeg, die uitkomen in de eindronde om de wereldtitel voetbal in Spanje een streng alcoholverbod opgelegd. In het Portugese trainingskamp Alvor verklaarde Stein: „er mag alleen mineraalwater en vruchtensap worden gedron ken". Tijdens de strijd om het WK van vier jaar geleden in Ar gentinië stonden de Schotten bekend om de gretigheid, waarmee naar de drankfles werd gegrepen. Stein geeft nu het goede voorbeeld. MADRID (ANP) - De overgang van Maradona naar Barcelona, waarmee naar verluidt zo'n twin tig miljoen gulden is gemoeid, heeft het Spaanse ministerie van economische zaken nieuwsgierig gemaakt. Voor het eerst in de geschiedenis heeft het ministerie zich recht streeks tot de nieuwe werkgever gewend met het verzoek om op heldering over hetgeen precies in het contract staat. Een groot gedeelte van de transfersom dient namelijk in dollars aan de beide Argentijnse verenigingen Boca Juniors en Argentinos Ju niors te worden overgemaakt en daarvoor heeft Barcelona op grond van de geldende deviezen- bepalingen toestemming nodig van de Spaanse overheid. Een dergelijke toestemming is vol gens Spaanse persberichten gis teren nog niet verleend. De club heeft de Spaanse deviezenbalans met de aankoop van spelers in het buitenland reeds voor drie miljoen dollar belast. De ondoorzichtige wijze waarop de overgang van Maradona tot stand is gekomen en het onge hoord hoge transferbedrag heb ben in Spaanse regeringskringen tot ernstige kntiek geleid. Men overweegt in Spaanse regerings kringen de daarmee gemoeide bedragen als eigendoms-over- dracht te belasten Om dat te ontgaan zo meldt het Spaanse dagblad El Pais - zou Barcelona overwegen de trans fersom te voldoen via betalingen in het buitenland. Columbia Joao Have lange, voorzitter van ae internationale federatie van voet bal associaties (FIFA) heeft giste ren in Barcelona gezegd dat de Columbiaanse regering garanties moet geven voor het organiseren van de volgende eindronde om de wereldtitel, in 1986. "Van de particulieren daar kan geen visa voor de deelnemc krijgen. Ze kunnen me ook nu door de douane loodsen of de nu dige communicatiemiddelen verstrekken", aldus Havelange. De Fifa-preases voegde er aan toe dat de Columbiaanse regenng tot het einde van het jaar de tijd heeft om de organisatie van de volgende eindronde ter hand te "Indien dit niet gebeurd zal de Fifa het toernooi aan een ander land overdragen", zo zei Havelange, zonder erbij te vermelden welk land daarvoor in aanmerking komt. ROTTERDAM - Barry Hughes blijft trainer bij Sparta. Gisteravond be reikte de Brit overeenstemming met het bestuur over de verlenging van het contract met één seizoen. Hughes zal het in het komend seizoen in elk geval moeten doen zonder Roclf-Jan Tiktak. Na Bert Jansen (gestopt), Chris Dekker (Fortuna Sit- tard) en Dick Advocaat (Berghem Sport) nam Tiktak gisteren afscheid van Sparta. De 24-jarige middenvelder, afkomstig uit Veendam, zal de komende drie seizoenen uitkomen voor AZ'67 De voetballer was al akkoord met de aanbieding van de Alkmaarse voetbalstichting en gis teren vonden ook de besturen elkaar. Het transferbedrag wordt door Sparta overigens niet aangewend om een nieuwe speler aan te trekken, maar zal als gedeeltelijke dekking van het exploitatietekort worden gebruikt ROTTERDAM - 'Heel' Dubbeldam sloeg gisteravond op het Xerxes-terrein in Rotter dam van dolle vreugde op hol. Vermoedelijk daarom ook zong het voetballende deel van de dorpsbevolking met de districtsvoetbalbeker in de hand dat "we altijd als paarden voor Dubbeldam werken". Na de 2-1 nederlaag stond flnaletegenstander Rijnsburgse Boys er verslagen bij én keek gelaten naar de hospartij, die de zondag derdeklasser spontaan aanrichtte. Al bekerend leek Rijnsburgse Boys in de laatste weken be keerd tot het geloof in eigen kun nen, na in competitieverband dikwijls zonder zelfvertrouwen te hebben rondgezwalkt. Ternau wernood ontsnapt aan degrada tie hanteerde Rijnsburgse Boys het bekertoernooi als kapstok om een mager voetbalseizoen, waaraan maar geen einde lijkt te komen, toch nog met enige glo rie in te lijsten. Achtereenvol gens werden HPSV uit Den Haag (4-2), De Zwervers (5-0), RCL (2-1), DHC (3-0) en ON A (1- 0) opgeknapt, terwijl HOV niet kwam opdagen. De keuze van Arie Lagendijk moest gisteren de kroon op het werk zetten, maar aangespoord door trainer Reinier Kreyermaat stak Dubbeldam daar onver wacht een stokje voor. Onbevan gen pakten de derdeklassers van meet af aan de finaleklus aan, alsof die verzameling van voet ballende liefhebbers geen lange voetbaljaargang achter de rug hadden. "Mijne heren", haalde Kreyermaat na de bekerwinst niet zonder emotie een gespierde volzin uit zijn immense tors, "be dankt voor jullie geweldige inzet, geweldig dat we dit hebben be reikt. Nu die landelijke beker nog, nog een paar weekies trai nen dus". Dat zal dan zonder morren gebeu ren, als Kreyermaat mag worden geloofd en wie zou dat in twijfel durven trekken. "Ook als ik een vrije dag heb, trainen die gasten. Ongelooflijk, wat ze voor hun cluppie over hebben", sloeg de 'Beer' los om zijn manschappen schouderklopjes uit te delen. De inmiddels legendarische oud- ADVERTENTIE VOORSPEL DE UITSLAG VAN DE FINALE OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL. En dat is nog maar één onderdeel van het GRATIS WK-VOETBALBOEK In de nieuwe Panorama: 52 pagina's kleur met alle sterren, alle elf tallen, en alle TV-programma's. •Rolls Royce rijden in Nederland. DAIIftDAU A Hoe rijk moet je zijn? iHIlUllHITlH Het nieuwe gezicht van Blondie. De lessen van de Falkland-oorlog. PANORAMAGEKOPMENSEN. Feyenoorder nam vergenoegd de complimenten van collega Arie Lagendijk in ontvangst. Ook de RBB-trainer wenste op de onver wachte overwinning van Dub beldam niets af te dingen, "ver diend verloren", sprak hij een voudig en zo was het ook. Op alle fronten hadden de Dubbeldam mers gedomineerd en als met na me de 34-jarige spits Kees Zwang niet zo bot had gerea geerd op een handvol aantrekke lijke uitnodigingen om de ander maal onzekere Henk van Voor bergen te passeren, ja, dan had RBB op een nóg minder eervolle wijze afscheid moeten nemen van het seizoen 1981/1982. Nu wist Zwang slechts eenmaal het net te vinden en hij had daarbij nog de hulp nodig van Arie van Dijk, die in de 40ste minuut een voorzet van de voortreffelijke rechterspits Peter Paul Pas- schier panklaar voor de rechter voet van Zwang deponeerde en die buitenkans wés niet te mis sen: 0-1. Omdat Dubbeldam de Rijnsburgse lekken al snel boven had, had den eerder Zwang (misser vanuit vrije positie), de excellerende middenvelder Jan de Lint (twee afstandsschoten) en nogmaals Zwang (vergat te koppen) zich in de buurt van Van Voorbergen opgehouden. De tocht naar het Rijnsburgse heiligdom werd vrij wel steeds langs de zijkanten on dernomen en dan vooral over rechts, waar Passchier te glad bleek voor Hennie Heemskerk, aanvankelijk vervanger van de te laat in Rotterdam gearriveerde Leo van Delft. Dubbeldam mocht tijdens de on derbreking terecht pronken met een 0-1 voorsprong, nu RBB door een te trage, balbrengende opbouw nauwelijks doelrijpe mogelijkheden had gecreëerd. Al LEIDEN - Joop Riethoven kan het niet laten. Hij heeft dan wel definitief afgezien van het organiseren van een nieu we Tourstart in Nederland, maar op nationaal en regio naal niveau gaat de Leidse sportorganisator gewoon door. Arie Lagendijk: "verdiend verloren" moet gezegd dat Groenendijk kort voor rust de paal met eeq dertig meter-schot had gegeseld, maar dat ging om een incident. Ook met Van Delft voor Heems kerk en Piet Haasnoot voor Groenendijk slaagden de Rijns- burgers er niet in het wedstrijd- verloop in voor hen gunstige zin om te buigen. Wel kwam Pas schier met Cas Zwaan als directe tegenstander minder tot aan de achterlijn, maar wel rondde hij na 13 minuten een weergaloos knappe aanval af, waaraan links buiten Schellenbach, Leo van der Weyden en Zwang hadden deelgenomen. Wellicht tegen beter weten in pro beerde RBB zich alsnog als 'cup- fighter' op te stellen. Met zelfs Nico Kuyï op de Dubbeldamse helft werd jacht gemaakt op de 1-2, die met assistentie van de mismaaiende libero René van der Weyden door Haasnoot werd gevonden. Verder reikte RBB niet, al trof Van Delft bij toeval met een vrije trap vanaf de mid dellijn de onderkant van de lat. "De laatste twee weken hebben we niet meer getraind, pas tij dens de halve finale is het beker- gebeuren een serieuze affaire ge worden", bekende Ane Lagen dijk naderhand. "Dat betekent niet dat we deze wedstrijd niet graag gewonnen hadden Want als er een mogelijkheid bestaat iets te winnen, dan moet ie die kans pakken. Al was het alleen maar uit financieel oogpunt. Nu Dubbeldam gewoon beter speel de, heb ik er vrede mee dat het voorbij is". GERARD VAN PUTTEN. Drie wielerevenementen heeft hij voor de nabije toekomst op het programma staan: de profronde van Leiden op maandag 14 juni en dernykoersen op 13 juli (even eens in Leiden) en 14 juli op de boulevard in Noordwijk. Riethoven is er in geslaagd voor elk van de drie ritten 'vedetten' aan te trekken. Voor de twee wedstrijden achter motoren over een maand, heeft hij zich verze kerd van de medewerking van de baankeizer Patrick Sercu, zijn onderkoning René Pijnen, we reldkampioen stayers René Kos en Martin Venix. Voor de profronde van Leiden, die maandag in verband met de wed strijden voor het wereldkam pioenschap voetbal om 18.45 uur begint, zijn Joop Zoetemelk, Gerrie Knetemann en Jan Raas SPAKENBURG - IJsselmeervogels heeft de eerste van de twee wedstrijden om het zaterdagkampioen§chap tegen Bennekom met 2-1 gewonnen na een ruststand van 1-0 In Spakenburg werd daarmee voor 2500 toeschouwers de ploeg beloond die harder werkte maar zeker niet beter voetbalde in een duel dat geen moment echt kon duidelijk maken dat de top van het zater dagvoetbal aan het werk was. De vijftigjarige Vogels begonnen erg behoudend, met aanvoerder Jan Vedder in een zeer verdedigende rol Toch nam de thuis ploeg een voorsprong door Jaan de Graaf, die met medewerking van Bennekom-verdediger Teunissen zijn collega uit het Olym pische elftal Drost passeerde Na rust bleef Bennekom volharden in hoge passes naar het cen trum, waar de Spakenburgers Van de Groef en Wim Muys op permachtig waren De gelijkmaker van Henk van Zwam was minder aan eigen verdienste dan aan een slordigheid van Van de Groef te danken. Zeven minuten later wees Bennekom-doelman Drost IJsselmeer vogels met een slechte uittrap de weg naar het tweede doelpunt, waarvoor opnieuw Jaan de Graaf tekende Met nog een goed kwartier te spelen zette Bennekom alles op de aanval. Pas toen werd het slordige duel echt leuk. maar ge scoord werd er niet meer. Zaterdag ontmoeten de ploegen el kaar weer in Bennekom. de grote publiekstrekkers Dat publiek zal toch wel kome.. want de toegang tot het parcours (van de Boshuizerkade. waar een tribune voor genodigden wordt neergezet, via de Telderskade. de Hofiaan. de Willem Klooslaan en de Frederik van Eedenlaan naar de Stanngkade). is traditioneel gratis. Tydens de ronde over 80 km zal alleen worden gecollec teerd ten bate van het geestelyk gehandicapte kind. De op brengst van die collecte schom melde in het verleden rond een gemiddelde van zo'n 3000 gul den. maar Riethoven verwacht ditmaal een hoger batig saldo nu de renners door d«- stadswijk i. den waar hij zelf woont Aan het evenement wordt uiter aard medewerking verleena door de Leidse wielervereniging Swift. Het wordt gesponsord door de winkeliersvereniging Willem Klooslaan. die vooraf gaande aan het gebeuren zater dag en maandag een braderie or ganiseert als 'opwarmertje' voor de ronde om de Grote Prijs van het Leidsch Dagblad Zaterdag worden tijdens die braderie bo vendien wedstrijden op de ho- me-trainer gehouden om het kampioenschap van Zuid-West. maandagmiddag komt Joop Zoetemelk bij die winkeliers fo to's met handtekeningen uitde len. Om 18.45 uur maandagavond wordt dan het deelnemersveld aan de Ronde van Leiden wegge schoten door de Leidse burge meester Goekoop, om in 52 ron den van 1560 meter te gaan uit maken wie de sterkste coureur is. Vanavond doet Riethoven tij dens de Ronde van Stiphout nog pogingen een paar sterke buiten landse renners naar Leiden te ha len om dat deelnemersveld (waann bijvoorbeeld ook Theo Smit, Jan Aling en Gerne van Gerwen vertegenwoordigd zqn) van een internationaal tintje te voorzien Hy kan het gewoon niet laten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13