FNV voorspelt nieuwe botsing Grote twijfel Kamer aan nut Unifil "Afhankelijkheid vrouw voedt sexueel geweld" "Kweekscholen" in botsing met Deetman Bij bevriezen hogere uitkering PvdA boos op Drachten Grootscheepse heroïne- actie Groningse politie Betrekkingen met El Salvador ongewijzigd ^ALLÉÉN STORY n MAG VERTELLEN RiaValk:"Mijn dramatische zelfmoordpoging." Nieuw verdriet weid zangeres bijna fataal. Hoe lang houdt het huwelijk van Bonnie St.Claire nog stand? Fred Osters angstige oerwoudavontuur: "Die nacht vreesde t ik voor mijn leven" j ZSffi DINSDAG 8 JUNI 1982 DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman van onderwijs en we tenschappen heeft gisteren geen overeenstemming bereikt in de Centrale Commissie voor Onder wijsoverleg (CCOO) over de voorgestelde pedagogische aca demie voor het basisonderwijs (PABO). Het struikelblok bleek de schrale toemeting van lesu ren. Deze is mede ingegeven voor het niet beschikbaar zijn van meer geld voor de nieuwe opleiding die in plaats komt van de pedagogische academies en de opleidingen voor kleuterleid ster. Alle pedagogische academies uit ons land hebben gisteren in Den Haag geëist, dat er meer leraren dan voorzien beschikbaar ko men. Ze boden na een optocht door de Haagse binnenstad op het Binnenhof onderwijsspecia- listen van de Tweede-Kamerfrac ties een zwartschrift aan over de regeling voor de aantallen lera ren in verhouding tot die van de Binnenland leerlingen, zodat er maar weinig echte lesuren overblijven. Daar in werd onder andere gewezen op het ernstig verlies aan kwali teit van de opleidingen. De demonstratie was georgani seerd door de docentenafdelin gen van alle grote onderwijsvak organisaties en de afzonderlijke verenigingen van betrokken le raren. Zij oordeelden dat een ver antwoorde opleiding voor de on derwijsgevenden van het basis onderwijs niet te verwezenlijken is als er niet meer docenten aan kunnen werken. bestaande driejarige opleidingen voor onderwijsgevenden in het kleuter- en lager onderwijs niet wil uitbreiden als deze opleidin gen zijn samengevoegd tot de vierjarige PABO die 1 augustus 1984 van start moet. Bovendien zullen in de nieuwe opleidingen nieuwe taken moeten worden vervuld, daar elke leraar basison derwijs les moet kunnen geven aan zowel de kleuters als de ou dere kinderen, terwijl ook ande re vakken moeten worden onder wezen zoals Engelse als tweede taal. Dit vak kan slechts in twee van de vier cursusjaren worden aange boden en dat geldt ook voor: aardrijkskunde, geschiedenis. maatschappijleer, biologie, na tuurkunde. muziek, tekenen, handvaardigheid, textiele werk vormen, dans en drama. Nauwe lijks te verwezenlijken zijn de vakken: gezondheidskunde. ver keer, schrijven, spraakverbete ring. En dan te weten, dat nog noodzakelijke onderdelen van de opleiding tot leraar basisonder wijs onvoldoende tot hun recht komen zoals beeldende en audio visuele vorming, aldus de docen- Minister Deetman wilde wel toe zeggen de kwestie nader te bekij ken. Hij zag geen mogelijkheden om nu voor meer arbeidsplaat sen de uitgaven structureel ge dekt te krijgen. Hij achtte het overleg over de concept-notitie voor regeling van de toelating, inrichting en afsluiting i oktober binnen DEN HAAG (GPD) - Voor een ge hoor van ambtenaren, kamerle den, regering en deskundigen is gisteren in Den Haag de studie conferentie over seksueel ge weld van start gegaan. De twee daagse conferentie is een initia tief van Hedy d'Ancona, staatsse cretaris van sociale zaken in het vorige kabinet. Uitgangspunt van de conferentie is. duidelijk te maken dat seksu eel geweld, zoals verkrachting, vrouwenmishandeling en incest, geen op zichzelf staande inciden ten zijn maar alles te maken heb ben met de afhankelijke en on derdrukte positie van de vrouw Nederland. De regering pro- H^y" d'Ancöna. die op" verzoek tijd ontlopen door hun afhanke lijkheid van de kostwn beert met dat uitgangspunt beleid te ontwikkelen waardoor het sexueel geweld afneemt. Onderzoeken wijzen steeds meer op dat verband. Verkrachting bijvoorbeeld blijkt voor het over grote deel door bekenden van de slachtoffers te gebeuren. Vrou wenmishandeling vindt vrijwel altijd in gezinsverband plaats: slachtoffers kunnen dat niet al- i minister De Ruiter van justi tie de conferentie opende, ziet als belangrijke taak voor de over heid de vtouw een economisch onafhankelijke positie toe te kennen Het begrip kostwinner schap invoeren in allerlei rege lingen wijst zy af, omdat dat in de praktijk ertoe leidt dat vrou wen niet langer hetzelfde recht op werk of uitkering hebben als DEN HAAG (GPD/ANP) - Als de voorgenomen bevriezing van bovenmodale uitkerin gen per 1 juli doorgaat, zal dat tot een zeer scherpe aanvaring met de FNV leiden. Dat zei voorzitter W. Kok gister avond in Amsterdam na afloop van de federatieraad van de FNV. Hij reageerde daarmee op het bericht dat het kabinet van oordeel is, dat de ontvangers van een (hogere) uitkering nog dit jaar f 150 miljoen moeten inleve ren. Volgend jaar moet dat be drag oplopen tot f590 miljoen. Voor 1982 is nu besloten af te zien van de prijscompensatie van 1 juli voor uitkeringen vanaf on geveer modaal (f2300). Het ministerie van sociale zaken acht het overigens mogelijk dat de maatregel niet voor alle inko mensgroepen volledig zal wor- DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede kamer vindt dat de ministers Rood (binnen landse zaken) en De Graaf (socia le zaken en werkgelegenheid) de gemeente Smallingerland (Drachten) op de vingers moeten tikken in verband met het voor nemen van deze gemeente om de totale arbeidsduur van echtpa ren of samenwonenden die bij de gemeente in dienst zijn te beper ken tot vijftig uur per week. In schriftelijke kamervragen stellen de PvdA-Tweede kamerleden Ter Veld en Van Nieuwenhoven dat de bewindslieden stappen moeten ondernemen om er voor te zorgen dat dit voornemen niet wordt uitgevoerd. De twee socialistische kamerleden zijn van mening dat het voorne men van Smallingerland in strijd is met de Nederlandse wetgeving inzake de gelijke behandeling in het arbeidsproces van en vrouwen. GRONINGEN (ANP) - De Groningse politie heeft gisteren tijdens een twaalf uur durende actie twintig herönedealers aangehouden. Op acht verschillende adressen in Groningse buitenwijken werden invallen ge daan, waarbij achttien mannen en vrouwen, variërend in leeftijd van 21 tot veertig jaar konden worden verrast, aldus de politie. Ook op straat werden twee verdachten aangehouden. De invallen vonden vooral plaats in het oosten en noorden van de stad. De politie bereikten al geruime tijd klachten van omwonenden over huisdealerspraktijken. De handel in heröne heeft zich na de inval en de sluiting van het herönecentrum De Bunker, vorig jaar november door de politie, over de hele stad verspreid. Tijdens de actie werd naast een handelsvoorraad beslag gelegd op een hoeveelheid goederen en een bedrag aan geld. Over de groote van de gevonden hoeveelheden heröne wilde de politie nog geen mededelin gen doen. den doorgevoerd. Een woord voerder verklaarde gisteren dat mogelijk alsnog gekozen wordt voor een glijdende schaal, waar bij de lagere inkomens (van iets onder tot iets boven modaal) als nog enige prijscompensatie zul- len ontvangen. Uitgangspunt bij de maatregel blijft in ieder geval dat zij dit jaar f150 miljoen zal moeten opleve ren. Het wetsvoorstel is nog af komstig van oud-minister Den Uyl, die het voor advies naar de Raad van State heeft gestuurd. Momenteel wordt op het minis terie onderzocht in hoeverre wij zigingen nodig zijn. Kok acht bevriezing van de hogere uitkeringen gezien de financiële positie van het arbeidsonge schiktheidsfonds overbodig. De FNV heeft berekend, dat de be trokken uitkeringsgerechtigden er netto nog eens één tot twee procent op achteruit zouden gaan vergeleken bij modale werknemers, die ook al aan koopkracht verliezen. Als er een maal voor een bepaalde groep zo'n maatregel is doorgevoerd, zal het daarna gemakkelijker voor alle uitkeringstrekkers doen, vreest Kok. De FNV-voorzitter reageerde gis teravond al op de vandaag uitge brachte regeringsverklaring die hij "een lijstje met bezuinigin gen" noemde waarvan de effec ten op werkgelegenheid, sociale zekerheid en inkomensontwik keling nog steeds niet zijn bere kend. Kok noemde het in dit ver band "opvallend en schrijnend" dat ook bij de presentatie van het centraal-economisch plan geen afzonderlijke berekeningen zijn verstrekt van de negatieve effec ten op productie en werkgele genheid van het meerderheids besluit van het vorige kabinet over de vooijaarsnota. "Die wor den in het nu voorliggende pak ket ombuigingen en bezuinigin gen verzwegen". Inleidster Saskia Grotenhuis wees daar ook op: „Een overheidsbe leid kan zich richten op het straf baar stellen van mishandeling van vrouwen en het bieden van opvang Wanneer een dergelijk beleid niet gekoppeld is aan eco nomische onafhankelijkheid van vrouwen dan blijft de machtson gelijkheid tussen man en vrouw bestaan" Grotenhuis zei daarbij wel, dat het te makkelijk is te denken dat alle mishandeling verdwijnt als alle vrouwen maar eigen werk en inkomen hebben. Na regen komt zonneschijn. Onder dat motto maakte in elk geval de Tilburgse jeugd van de nood een deugd. Hier en daar een stortbui TILBURG (ANP) - Een zware onweersbui heeft gistermid dag rond half vijf voor grote wateroverlast gezorgd in het centrum van Tilburg en in het zuiden van de stad. Bin nen een half uur stonden tal van straten blank en liep het verkeer op diverse punten vast. Hier en daar liepen hui zen onder en moest de brand weer er aan te pas komen om kelders leeg te pompen. Ook sloeg op tal van plaatsen de bliksem in, overigens zonder materiële schade aan te rich ten. De "zondvloed" was zeer plaatsélijk. In de omliggende dorpen en in Tilburg-noord vielen slechts een paar drup pels. Ook in Ede heeft een wolk breuk een aantal straten in het centrum blank gezet. De putten konden de enorme hoeveelheid water die in kor te tijd neerkwam niet verwer ken. Het verkeer liep op ver schillende plaatsen vast. De brandweer van Ede kreeg tientallen telefoontjes te ver werken over ondergelopen kelders en straten. Na dood Ikon-journalisten Israëlische aanval op Libanon fel veroordeeld DEN HAAG (ANP) - Het dood schieten van vier Nederlandse journalisten door manschappen van het Salvadoraanse leger heeft geen gevolgen voor de toch al louter formele betrekkingen die Nederland met El Salvador onderhoudt. Deze betrekkingen zullen worden gehandhaafd, maar de minister voor ontwikke lingssamenwerking, Van Dijk, onderzoekt hoe humanitaire hulp kan worden verleend aan mensen die wonen in door de verzetsbeweging gecontroleerde gebieden. Dit heeft premier Van Agt. in zijn hoedanigheid van minister van buitenlandse zaken ad interim, meegedeeld in de Tweede-Ka mercommissie voor buitenland se zaken naar aanleiding van het naar zich laat aanzien definitieve rapport over het onderzoek naar de dood van Koos Koster en drie andere journalisten. Dit onderzoek heeft niet het bewijs voor moord opgeleverd, wel dat de vier zijn gedood door gericht vuur uit wapens van soldaten van het Salvadoraanse leger, en de mogelijkheid dat de journalis ten in een hinderlaag zijn gelokt wordt niet uitgesloten. De premier verklaarde dat deze conclusie niet kan leiden tot "het meest ingrijpende besluit dat denkbaar is", het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. Deze betrekkingen hebben "nau welijks of geen betekenis" en dit zal zo blijven zolang de situatie in El Salvador niet wezenlijk is verbeterd. Mishandelde vrouw: meer kans op huis AMSTERDAM (ANP) - De stichting Blyf van myn Lyf in Amsterdam, die de opvang verzorgt voor mishandelde vrouwen die van huis zyn weggelopen, is blij met de nieuwe huisvestingsregeling die de raadscommissie voor herhuisvesting in de hoofd stad gisteren heeft goedge keurd. Deze regeling houdt in grote lij nen in dat Amsterdamse vrouwen met kinderen op aanvraag een urgentiebewijs krijgen en dat hun met voor rang een woning wordt aan geboden. Niet-Amsterdamse vrouwen met kinderen krij gen na drie maanden verblijf in "Blijf van mijn Lijf' de zelfde rechten. Alleenstaande vrouwen komen alleen maar in aanmerking voor een ur gentiebewijs. Hetzelfde geldt voor niet-Amsterdamse vrou wen na een verblijf van drie maanden in een "Blijf van mijn Lijf' opvangcentrum. Alleenstaande vrouwen krijgen niet met voorrang een wo ning aangeboden tenzij de af deling sociale indicatie, met het oog op individuele om standigheden anders beslist ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is zeer verdeeld over de zin van verdere Nederlandse deelname aan het VN-vredesle- ger in Libanon (Unifil), nu het niet in staat is gebleken een Is raëlische aanval te verhinderen. PvdA, PPR en CPN neigden gis teravond in een gesprek met mi- WEERRAPPORTEN a 1 SP?, 1 - ,S li IE Amsterdam mist 26 14 0.1 De Bilt onbew. 26 15 2 Deelen zwaar bew. 26 15 1 Eelde mist 25 U 0 Eindhoven regen 25 16 4 Rotterdam mist 26 15 0 Twente onbew. 26 12 0 Zd.-Limburg mist 25 17 2 Berlijn onbew. 21 10 0 Frankfort half bew. 26 14 0 Genève onbew. 26 13 0 Helsinki regen 13 5 0.1 Kopenhagen onbew. 16 11 0 Lissabon onbew. 25 14 0 Locamo onbew. 28 14 0 Londen zwaar bew. 25 17 1 Luxemburg mist 23 15 7 Madrid licht bew. 30 15 0 Malaga onbew. 25 17 0 Mallorca onbew. 29 15 0 München half bew. 21 15 19 Nice licht bew. 24 17 0 Oslo licht bew. 23 12 0 Parijs onbew. 27 16 0 Split onbew. 26 18 0 Stockholm half bew. 19 10 0 Wenen onbew. 26 13 0.9 Zurich zwaar bew. 24 13 0 Tel-Aviv half bew. 18 - nister van buitenlandse zaken Van Agt naar bëeindiging -van Unifil. WD en CDA zoeken het meer in aanpassing van taken en bevoegdheden van het korps. Minister Van Agt noemde het legi tiem om het bestaansrecht van Unifil aan de orde te stellen, maar achtte het te vroeg voor verregaande conclusies. Hij dacht dat het in zuidelijk Liba non al veel eerder tot een treffen zou zijn gekomen, als Unifil niet had bestaan. Bovendien zou Li banon zich door een vertrek van de VN-macht wel eens helemaal in de steek gelaten kunnen voe len, aldus Van Agt. De minister wees op een bood schap van de Egyptische rege ring aan de tien Europese lan den, waarin juist wordt aange drongen op uitbreiding en ver sterking van Unifil, omdat dit VN-korps anders zijn vredebe warende taak in Libanon niet aan kan. De landen die soldaten aan Unifil leveren (naast Neder land zijn dat Noorwegen, Ier land, Fiji en Ghana), hebben in middels in New York de koppen bij elkaar gestoken om tot e^n gezamenlijke opstelling te ko- Verontrusting Voorts wil Nederland dat de tien landen van de Europese Ge meenschap in een gezamenlijke verklaring de Israëlische aanval op Libanon veroordelen en op roepen de troepen terug te trek ken, aldus Van Agt. Hij ontving gisteren de Israëlische ambassa deur om deze de verontrusting van de Nederlandse regering over te brengen en aan te drin gen op onverwijlde terugtrek king. Unifil heeft opdracht in het zuiden van Libanon alleen door aanwe zig te zijn de vrede te bewaren en niet om die gewapenderhand op te leggen. Daarom ook heeft het VN-legertie zich niet verzet te gen de Israëlische opmars dwars door het Unifil-gebied naar Pale stijnse „haarden" in Libanon. De Israëlische chef-staf heeft Unifil vantevoren van de aanval op de hoogte gesteld, waarna de VN- commandant opdracht gaf de schuilkelders in te gaan en alleen te kijken wat er gebeuren zou. Premier Van Agt. tevens minister i Tweede kamercommissie op de hoogte i non. Rechts voorzitter J.N. Scholten van De Israëlische actie heeft het ver trouwen van de in Unifil deelne mende landen op medewerking van de bij het conflict betrokken partijen danig geschaad, zei staatssecretaris Van Houweiin- gen (defensie). Aannemende dat de partijen de VN-macht zouden respecteren, is het risico voor de Nederlandse soldaten steeds be perkt geacht. Nu dat anders blijkt te liggen, moet de kwestie in de Veiligheidsraad van de VN aan de orde komen, aldus Van Houwelingen. Rustig Intussen is de toestand in het Ne derlandse gedeelte van het Uni- fil-gebied in het algemeen rustig, zo meldt defensie. Alleen in het uiterste noorden, de zogenaamde IJzeren Driehoek, wordt met Pa- lestijnen gevochten. De Neder landse manschappen hebben de kleine, verspreide posten verla ten en houden zich schuil m bun kers. Slechts op beperkte schaal wordt nog gepatrouilleerd, en dan alleen in gepantserde wa gens. Voorlopig is er voor een week eten en drinken in voor raad. In het algemeen veroordeelden de fracties in de Tweede Kamer de Israëlische aanval op Libanon gisteren scherp. Ze vonden de militaire actie in geen enkele ver houding staan tot wat de directe aanleiding was: de aanslag op de Israëlische ambassadeur in Lon den. Met name het „op grove wij ze negeren van de aanwezigheid van een VN-vredesmacht" kreeg veel kritiek. Nooit eerder sprak zij zo openhartig over de liefde... Populaire quizmaster zat 14 dagen in de jungle. Met exclusieve foto's. weet er meer van! Nu overal te koop

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7