Leiden kan niet genoeg doen aan woningbouw SP: steun aan links college onder bepaalde voorwaarden J Leuk als kinderen meedoen Nog meer banen Olga in gevaar Vrees in gemeenteraad: -c Gemeenteraad verhe inspraak tot Vecht' Chileen mag blijven LEIDEN - De doelstelling van de gemeente Leiden om de komende jaren zo'n duizend woningwetwoningen per jaar te bouwen is op losse schroeven komen te staan. Lelden DINSDAG 8 JUNI 1982 Jeugdcircus Bongo in Leiden 11 Die vrees viel gisteravond te be luisteren bij de behandeling in de Leidse gemeenteraad van het volkshuisvestingplan voor de ja ren tot en met 1985. Het plan, en kele maanden geleden gepresen teerd door wethouder Tesselaar van volkshuisvesting, gaat ervan uit dat de woningbehoefte een produktie van meer dan duizend woningwetwoningen per jaar wettigt. Daarnaast zou nog een aantal kleine wooneenheden ge bouwd moeten worden voor jon gerenhuisvesting en enkele oude panden verbouwd kunnen wor den tot woonruimte. In het plan wordt verder gestreefd naar verbetering van de woon ruimteverdeling vooral door het bevorderen van de doorstroming en naar betere kansen voor be paalde groepen woningzoeken den. Het PvdA-raadslid Van der Pluym noemde deze uitgangspunten van het volkshuisvestingsplan optimistisch. Hij sprak de vrees uit dat de ten doel gestelde bouwproduktie niet gehaald zal worden. Van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening mag Leiden dit jaar slechts 735 woningen bouwen (inclusief de kleine eenheden voor jongeren en de verbouw van panden). Van der Pluym ver wacht dat het ministerie ook de komende jaren roet in het eten zal gooien. Volgens het CDA-raadslid Ham is het weinige aantal woningen dat Leiden dit jaar mag bouwen te wijten aan de lage bouwproduk tie van de gemeente Leiden in de afgelopen jaren. Ham meent dat de gemeente aan een bouwpro duktie van 1000 woningen per jaar moet blijven vasthouden omdat, zoals uit het volkhuisves- tingplan blijkt, bij een produktie van 700 a 800 woningen per jaar het tekort aan woningen in Lei den dreigt te worden vergroot. Stevenshof Zowel Van der Pluym als Ham wees er op dat het huidige ni veau van de huursubsidie ge handhaafd dient te worden om de nieuwbouw in de toekomstige woonwijk Stevenshofjespolder betaalbaar te houden. Het PvdA- raadslid vroeg zich af of de huren (400 450 gulden per maand) die men op het oog heeft, voor de huizen in de nieuwbouwwijk, wel gehaald kunnen worden. Van der Pluym noemde de be zuinigingsdrift in Den Haag een onzekere factor voor de betaal baarheid van de nieuwe wonin gen. Het PvdA-raadslid wilde verder weten welke garantie de wethou der kan geven dat in de Stevens hofjespolder niet dezelfde pro blemen zullen ontstaan als in het Herengracht-Zijlsingelgebied waar de kwaliteit van de nieuw bouw veel te wensen overlaat. Volgens Van der Pluym is de cen trale verwarming één van de oor zaken die de woonlasten doet stijgen. Het raadslid meent dat de woningen in de Stevenshof jespolder weer een schoorsteen moeten krijgen zodat de bewo ners zelf kunnen kiezen welke verwarming ze willen. Hij wil dat de gemeente er bij het ministerie van volkshuisvesting op aan dringt dak men de eis dat in alle nieuwe woningen een centrale verwarming moet komen laat vallen. Van der Pluym (PvdA) en Ham (CDA) bleken het gisteravond, in grote lijnnen eens met de doel stellingen van het volkshuisves tingplan. Andere fracties in de Leidse raad hebben hun zegje nog niet kunnen doen. De behan deling van het plan wordt over twee weken voortgezet. Wethou der Tesselaar van volkshuisves ting zal dan ook ingaan op de ge stelde vragen en voorstellen. LEIDEN - Dat een jeugdcircus in deze tijd nog lucratief en leuk kan zijn bewijst het uit zeven mensen bestaande gezelschap Bongo. Gistermiddag gaven zij hun eerste voorstelling in de Me- renwijk in Leiden. Resultaat: een volle tent en veel lachende kin deren. Sinds 1978 reist het echtpaar Diks rond met een grote circustent, die in twee uur wordt opgezet en in een uur wordt afgebroken, om de jeugd van drie tot elf jaar te vermaken. Met vijf anderen zor gen ze voor een afwisselende show, waarin clowns, pony's, en zelfs een heuse opperstalmeester niet ontbreken. De kinderen hoeven niet passief op hun stoel te blijven zitten. Aan vele onderdelen kunnen ze ge woon meedoen. "Dat is ook ons uitgangspunt", zegt eigenaar Diks, alias clown Nokkie en na de pauze een prachtig uitgedoste Indiaan die met messen werpt. "Het is juist leuk als de toeschou- wertjes ook mee kunnen doen. Dan begint het te leven. Wy ver tellen ook vaak in de ochtendu ren op scholen hoe een circus werkt. Dat vinden ze prachtig. Je merkt dan tijdens de voorstelling dat ze meer durven te zeggen en te doen. Ze kennen je immers". Circus Bongo staat het liefst op kleine terreintjes in de buurt van scholen. Mevrouw Diks, die zelf in een circus is grootgebracht, denkt dat de kinderen op die ma nier weer het ouderwetse feest gevoel over zich krijgen: het cir cus is in de stad. "Pas als ik ze zie scharrelen bij de stallen en de jongens en meisjes met opge stroopte mouwen zie helpen bij het opzetten van de tent, vind ik dat we in onze opzet zijn ge- Circus Bongo staat vandaag nog aan het Fakkelgras, morgen aan het Regenboogpad; 10 en 11 juni Arendhorst; 12 juni Suriname- straat; 14 en 15 juni Diamant laan; 16 juni Os en Paardelaan; 17 juni Hoflaan/Vijfhovenhuis; 18 juni Baselstraat; 19 juni Strauspad. De voorstellingen be ginnen om 16.15 uur. Woensdag en zaterdag om 15.00 uur. Als er drukke wegen in de buurt zijn zetten de clowns de kinderen over. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond een inspraakveror dening vastgesteld. Inspraak is de laatste tijd al gemeengoed geworden in Leiden. In de praktijk wordt al jaren gelegenheid gegeven voor inspraak maar, een en ander is niet altijd vlekkeloos verlopen. De verordening vloeit voort uit de gedachte dat het gemeentebestuur niet vrijstaat naar believen al of niet gelegenheid tot inspraak te geven, maar dat inspraak een recht is. In de inspraakverordening is de bestaande praktijk min of meer vastge legd. De verordening zal er echter ook toe moeten leiden dat de in spraak op actieve wijze wordt bevorderd, vinden B en W. De gemeente mag niet meer zo maar voorbij gaan aan de resultaten van de inspraak. Die resultaten moeten serieus in de overwegingen worden meegenomen. De beslissing van het gemeentebestuur moet wél over wogen en goed gemotiveerd zijn als zij anders luidt dan de algemene tendens van de inspraak was. In de verordening staat met zoveel woor den welke spelregels gelden voor de burgers en waaraan de gemeente zich dient te houden. De rechten en plichten met betrekking tot de inspraak zijn daarmee op een meer bindende wijze vastgelegd dan tot dusver het geval was. Bond ziet niets meer in actie Burgemeester Goekoop speldt J.J. van Oosterhoud de medaille op. LEIDEN/VOORSCHOTEN - Jo- han Jacob van Oosterhoud is gis termiddag door burgemeester Goekoop koninklijk onderschei den met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde in de kantine van Kon. Van Kem pen en Begeer in Voorschoten, het bedrijf waar Van Oosterhoud veertig jaar werkzaam is. De 56- jarige Leidenaar heeft bij de zil- V. Oosterhoud koninklijk onderscheiden verfabriek de leiding over de eindcontrole. Ook naast zijn dagelijkse werk was en is Van Oosterhoud actief, zo als burgemeester Goekoop bena drukte. Vooral de voetbalvereni ging Leiden kan op zijn steun re kenen. Hij regelt er de voetbalto to en was het afgelopen seizoen begeleider van het eerste elftal. Van Oosterhoud was verder on der meer lid van de oudercom missie van de Jan Ligthartschool aan de Damlaan en ouderling- kerkvoogd bij de Maranatha- kerk. LEIDEN - De Olga-matra&enfa- briek (Vredestein) wordt verder ontmanteld. Ook de 27 banen van vertegenwoordigers en ad ministratief personeel staan op de tocht. In het begin van dit jaar verloren de zestig produktiewerknemers bij de matrassenfabriek aan de Evertsenstraat hun baan. Slechts een tiental mensen kreeg de mo gelijkheid naar de matrassenfa briek van Vredestein in Maas tricht te verhuizen. Eén chauf feur maakte uiteindelijk van 'het aanbod' gebruik. In tegenstelling tot wat de Vredes- teindirectie met de vakbonden had afgesproken, nam de werk gelegenheid in Maastricht slechts mondjesmaat toe om het verlies aan werkgelegenheid in Leiden een beetje te compense- Het kantoorpersoneel (tien men sen) zou verhuizen naar Zoeter- woude. Maar omdat de verkoop van het Olgaterrein aan de ge meente nog steeds niet officieel is geregeld, werkt het admini stratief personeel nog steeds aan de Evertsenstraat. De berichten over de dalende verkoop in de PvdA-bestuur: met alle partijen praten LEIDEN - Geen lastenverhoging voor de Leidse bevolking! Weg werken van al het achterstallig onderhoud van huurwoningen zonder extra huurverhoging! On der deze twee voorwaarden wil de Socialistiese Partij (SP) een progressief college steunen. De SP wil een college van B en W dat gesteund wordt door PvdA, D'66. PSP. PPR. CPN en SP De zetelverdeling in de Leidse ge meenteraad is zodanig dat er een progressieve meerderheid is, zo constateert de SP. De partij vindt dat de PvdA als grootste partij het initiatief moet nemen om een progressief college te vormen. De SP krijgt in september (in de persoon van Cor Vergeer) één vertegenwoordiger in de ge meenteraad. De progressieve meerderheid is de kleinst moge lijke meerderheid en omvat twintig van de negendertig ze tels. De stellingname van de SP nu is veel duidelijker dan de partij op de verkiezingsavond van 2 juni in de Stadsgehoorzaal innam. Toen zei Vergeer zich niet te wil len binden aan een (links) colle ge, maar dat op zijn daden te zul len beoordelen. De - in principe positieve bena dering van een progressief colle ge door de SP komt aan de voor avond van de fractie-vergadering van de PvdA. Gisteravond verga derde het PvdA-bestuur over de nieuwe situatie. De voorzitter van de partij, Van LEIDEN - Sergio M de Leidse Chileen die enkele weken geleden het land uitgezet dreigde te worden, heeft nu een verblijfsvergunning. Als antwoord op zijn aanvraag tot politiek asiel kreeg hij de B-status toe gewezen. Dit betekent dat hy als politiek vluchteling in Nederland mag blyven. Voor Sergio M. leek het namelijk levensgevaarlijk naar zijn geboorteland terug te keren Voor zijn komst naar Nederland, enkele jaren geleden, was hij namelijk politiek links actief in Chili. Bovendien is Sergio in Nederland inmiddels getrouwd. Rij, verklaarde vanochtend dat een links college praktisch van de baan lijkt. Het bestuur zal de fractie daarom adviseren om met alle partijen te gaan praten. Daar bij staat de vorming van een col lege, waarin de PvdA program matisch en getalsmatig zo sterk mogelijk is, voorop. Van Rij herinnerde in dit verband aan de resolutie die de leden van de partij enige tijd geleden aan namen en waarin deze mogelijk heid als tweede voorkeur (na een eerste voorkeur voor een links college) werd genoemd. Over de zogeheten meerderheids- strategie (de PvdA heeft reeds acht jaar de meerderheid in het college van B en W) heeft het be stuur gisteravond geen stand punt bepaald. De meningen in het bestuur daarover waren vol gens Van Rij verdeeld. Boven dien was het naar zijn oordeel nog te vroeg om hierover een standpunt in te nemen. JOVD Dc liberale jongerenorganisatie JOVD pleit opnieuw voor de vor ming van een afspiegelingscolle ge. Op de discussie-bijeenkomst met de kamerleden De Korte en Engwirda gisteravond ging de JOVD ook nog in op de plaatse lijke situatie. De jongeren stelden vast dat WD- raadslid Zonnevylle wat hun be treft de nieuwe fractie-voorzitter moet worden. De JOVD voert daar twee redenen voor aan: Zonnevylle behaalde zeer veel (432) voorkeurstemmen en Zon nevylle zou voorstander zijn van een afspiegelingscollege. Een afspiegelingscollege verdient volgens de JOVD de voorkeur boven een program-college. Het was immers een program-colle ge, dat de afgelopen vier jaar te weinig aandacht zou hebben be steed aan de specieke problemen van de ondernemers. De JOVD beschouwt overigens haar steun-actie aan WD-kandi- daat Laken (nummer dertien op de lijst) geslaagd, hoewel hij niet verkozen is. Laken kreeg 231 voorkeurstemmen en dat is vol gens de jongeren een bewijs dat de liberale kiezers Laken hoger op de kandidatenlijst wilden hebben. Zij rekenen voor dat Laken - ge keken naar het aantal voorkeur stemmen - een zesde plaats zou innemen. "Een teken aan de wand voor de WD", aldus de jongeren. Hengelsport Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Vliet. Uitslag: 1 F. van Eijgen 20 stuks-3000 gram, 2 W. den Edel 22-2920, 3 P. Verhoef 11- 1750, 4 Ph. Verstraten jr. 13- 1490, 5 P. Ouwerkerk 10-1400, 6 A. Levahrl 11-1310, 7 T. Blansjaar 10-1220, 8 Ph. Ver straten sr. 6-1030, 9 L. Jansen 4-860, 10 C. v.d. Berg 2-220. Hengelsport (2) Visvereniging DW hield een wedstrijd die de volgende uit slag gaf: 1 H Laterveer 16 stuks-1650 gram, 2 J. l'Amie 21-1550, 3 P. Wondergem 13- 1425, 4 M v.d. Kaaij 9-1100, 5 P. Levering 7-1025, 6 A. La terveer 10-900, 7 W. Smit 12- 850, 8 K. Laterveer 5-725, 9 J. Hakker 9-550, 10 P. Blok 7- 550.3 Open huis Vanochtend was er in de ont moetingsruimte van woon complex Nieuw-Groenhoven open huis voor ouderen die in het gebied Herengracht-Zijl- singel wonen. Het is de bedoe ling van dit open huis een we kelijks gebeuren te maken. Een praatje maken, koffie drinken, eventueel een spel letje, dat is de bedoeling van dit open huis, waarvan de be zoekers bovendien kenbaar kunnen maken aan wat voor activiteiten voor ouderen in de wijk ze zouden willen mee doen. Als er voldoende be langstelling is vanuit de wijk dan krijgt de Stichting Dien stencentrum voor Gecoördi neerd bejaardenwerk mis schien subsidie om de dins dagochtend-ontmoetingen met twee halve dagen uit te breiden. Bij het Project Bin nenstad van deze stichting kan nadere informatie wor den verkregen: Gerecht 10, tel. 143503, vragen naar Wil den Heeten of Bart Dekkers. Duivensport De Vriendenclub hield een wed vlucht met 436 duiven. Uit slag: 1 J. van Seggelen; 2 W. v.d. Kooy 3,10 T. Höuweling; 4 J. Brugman; 5, 6 W. Vijl- brief; 7 J. Turk; 8 A. Compier; 9 C. Gijsman. De Reisduif hield een wed vlucht uit Orleans. Uitslag: 1, 3, 9 K. v.d. Berg; 2 W v.d. Hoogt; 4, 5 H Hartevelt; 6 W. Kop: 7 S. v.d. Hoven; 8 G. Pardon10 PenseeVVan Iter- Streekcommissie De streekcommissie voor Leiden en omgeving vergadert woensdagavond in de Vre- deskerk aan de Van Vollenho- vekade. Mensen die iets aan het provinciaal bestuur op het gebied van ruimtelijke or dening hebben te zeggen, kun nen op deze vergadering te recht. Ook slaat de inspraak procedure rond de eventuele veranderingen in het streek plan Zuid-Holland West op de agenda. Aanvang acht uur. matrassenbranche (en dus ook bij Vredestein) zijn intussen der mate alarmerend dat ook de werkgelegenheid voor de tien mensen op kantoor en zeventien vertegenwoordigers gevaar loopt. De bouw- en houtbonden FNV ver wijten de Olgawerknemers de massale opheffing van banen vrijwel voor zoete koek geslikt te hebben. "Als de werknemers geen actie willen voeren voor het behoud van hun baan en zelfs niet eens lid zijn van de vakbond, wat moeten wij dan nog? Wy hadden de actieplannen klaar maar de mensen wilden niet", klaagt districtsbestuurder Gerrit Grooten. Hij ziet geen kans nog 'wat' te ondernemen voor het on georganiseerde kantoorperso neel. "Zij plukken de wrange vruchten van de tijd dat zij zich niet hebben willen verzetten". Werklozen: projecten zelf coördineren LEIDEN - Massaal zijn werklozen en andere belanghebbenden gis termiddag opgekomen voor de hoorzitting over de nota 'Zicht op Werk', die" de gemeente enke le weken geleden uitgaf. Om de belangstellenden te bergen was de koffiekamer van de Stadsge hoorzaal nauwelijks toereikend. In de zaal was bovendien en thousiasme te proeven voor het opzetten van voorgestelde werk gelegenheidsprojecten, al zetten de aanwezigen wel de nodige vraagtekens bij de realisering daarvan. Ook was men niet zo te spreken over de wijze waarop 'Zicht op Werk' tot stand is geko- De nota 'Zicht op Werk' moet een aanzet zijn tot het bevorderen van de werkgelegenheid en her verdeling van het werk. Volgens de gemeente kan dat onder meer door het aantrekken van indus trieën, scholing en ondersteu ning van kleinschalige bedrijfjes. Zo wordt er een Stichting Werk gelegenheid opgericht die werk lozen technisch en financieel moet begeleiden bij het opzetten van bedrijfjes. Het initiatief moet daarbij bij de werklozen liggen die zo mogelijk hun uitkering be houden. Het stak de werklozen dat onder nemers en vakbonden wel, de werklozen zelf niet waren be trokken bij de nota 'Zicht op Werk'. Volgens wethouder Fase ligt het initiatief vanaf nu echter geheel bij de werklozen en is de nota nog lang niet het laatste woord dat gezegd is. Ook over de rechtspositie van mensen die in kleinschalige projecten gaan werken, moeten nog zaken gere geld worden. De aanwezigen vonden het gisteren 'belachelijk' dat de gemeente twee ton wil uit geven voor een manager die de projecten moet coördineren: "Onder ons zijn werkloze mana gers die de coördinatie best voor hun rekening kunnen nemen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4