Fabriekscomplex Clos gekraakt Bezwaren AZL tegen Leeuwenhoek-plannen Vierdaagse met 498 deelnemers Gemeente:slopen voor nieuwbouw arbeidsbureau 50% terug vooralle bruidjes van de maand 'fir~ Leidse stadsrubriek DINSDAG 8 JUNI 1982 LEIDEN - Aan de Voorschoter- weg bij de voetbalvelden van VTL werd gisteravond het startsein gegeven voor de Leidse avondvierdaagse, een evenement dat wordt georga niseerd door wandelsportver- enigina Zuid-West. Iets meer deelnemers dan vorig jaar wandelen mee: 498 tegen 469 in 1981. Kinderen in de kleuterleeftijd lopen vijf kilometerde overi ge deelnemers kunnen kiezen uit tien en vijftien kilometer. Dat ging allen gisteravond goed af. Er viel slechts één blaar te noteren; alle deelne mers liepen deze eerste avond de afstand uit. De avondvier daagse duurt nog tot en met donderdag. Op de foto een aantal deelne mers, kort na het vertrek. Belangen te weinig gewaarborgd LEIDEN - De directie van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden heeft een groot aantal bezwaren tegen de voorlopige plannen van de gemeente met de Leeuwen hoek. het gebied tussen de Was- senaarseweg en de Plesmanlaan. Volgens de directie bestaat op een aantal punten te weinig ze kerheid dat de belangen van het AZL zowel op korte als op de lange termijn voldoende gewaar borgd zijn. De directie van het ziekenhuis meent dat de huidige plannen problemen kunnen opleveren bij de verdere ontwikkeling van de nieuwbouwplannen van het Aca demisch Ziekenhuis.^ Verder wordt van de zijde van het ziekenhuis bezwaar gemaakt te gen een fiets- en voetgangersrou te over het AZL-terrein. nabij het Plesmanviaduct, dat uitkomt op de Churchilllaan. Op het terrein is een opslag van brandbare en aggressieve stoffen gepland. De directie is bang dat een fiets- en voetgangersroute ter plaatse de noodzakelijke toestemming voor zo'n opslag in de weg kunnen staan Zoals bekend hebben universiteit en gemeente jarenlang met el kaar in de clinch gelegen over de invulling van het gebied tussen de Plesmanlaan en de Wasse- naarseweg. De gevaren die de universiteitslaboratoria met zich meebengen leken de woning bouwplannen van de gemeente te doorkruisen. In de Leeuwen hoek kunnen nu toch zo'n 2.200 woningen worden gebouwd. Uit eindelijk werd men het eens over LEIDEN - Enkele tientallen krakers hebben het afgelopen weekeinde bezit genomen van het al jaren leegstaande fabriekscomplex van Clos Leembruggen aan de Lange- gracht. Na een verbouwing zouden zestig mensen in de fabriek kunnen werken en wonen, menen de jongeren: "Een voor Leiden vrijwel uniek plan". De gemeente heeft de voormalige textielfabriek van Clos Leem bruggen enkele maanden gele den "in principe" voor een mil joen gekocht. De bedoeling van de gemeente is het gebouw te slopen om plaats te ruimen voor nieuwbouw van het gewestelijk arbeidsbureau. Het arbeidsbu reau is uit zijn gebouw aan de Oosterkerkstraat gegroeid. (Voor opvulling van dit gebouw - vijf tien jaar jong - wil de gemeente een kantoor aantrekken). De krakers vinden het fabrieksge bouw van Clos Leembruggen veel te goed voor de sloop. Al leen het stenen gebouwtje aan de voorkant (langs de Langegracht) is verrot. Maar in de overgrote rest van het gebouw zien de kra kers uitstekende mogelijkheden voor werkruimte voor veertig mensen en woonruimte voor twintig mensen. Met eigen geld en deskundigheid gaan de jongeren aan de slag om de fabriek om te toveren in werk en woonruimte. Allereerst zullen de toiletten, de wasbakken en de keukenblokken hersteld wor den. Het sanitair in de fabriek blijkt namelijk kapot gemaakt, waarschijnlijk om kraken van het gebouw* te voorkomen. Bedrijfjes In de enorme fabriekshallen die zich over drie verdiepingen uit strekken, willen de krakers met een tiental ambachtelijke be drijfjes beginnen: onder andere een zeefdrukkerij, een potten bakkerij, een renovatiebedrijf en een kleding- en een sieradenate- lier. Ook voor een ontmoetings centrum en een opvangtehuis van het jongeren advies centrum ADVERTENTIE l i Haarlemmerstraat 42 Leiden "lel.071-1312 04 is. plaats. Een woongroep heeft zich genesteld in voormalige kantoorruimten. Op een hoorzitting over het schep pen van werkgelegenheid, gister middag in de Stadsgehoorzaal, probeerden enkele krakers wet houder J. Fase (economische za ken) over te halen om "het werk en woonproject De Klos" te steu nen. "De gemeentenota 'Zicht op Werk' vraagt om initiatief van werklozen. Ons project 'De Klos' is zo'n initiatief'. De wethouder liet zich niet tot uit spraken over de kraakactie ver leide!^. Zij wees de krakers erop dat de gemeente beginnende be drijfjes de ruimte wil bieden op het Olgaterrein aan de Evertsen- straat (industrieterrein De Waard) dat de gemeente voor 3.2 miljoen gulden heeft aange kocht. Volgend jaar wordt daar de eerste paal geslagen voor nieuwbouw van de reinigings dienst. Na aftrek van de 10.000 vierkante meter die de reini gingsdienst inneemt, is er dan nog ruimte over voor een 'verza melgebouw' voor beginnende bedrijfjes. Het Olgaterrein meet 19.000 vierkante meter. De krakers vonden dit geen ant woord op hun vraag. "Wij willen niet langer wachten op wat ons toch niet in de schoot wordt ge worpen. Juist de Closfabriek biedt ons nu de ruimte om w< nen en werken te combineren' De werk- en woongroep in de fa briek vraagt de gemeente om versnelde aankoop en om subsi die voor huisvesting, voor inven taris en gereedschap. De textielfabriek Clos Leem bruggen vertrok drie jaar gele Egyptenaren aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren vier Egyptenaren aange houden, die illegaal in ons land verbleven. Nog deze week zullen ze het land worden uitgezet. In Rijnsburg werden gistermiddag twee illegale Egyptenaren aange houden, die zeiden dat ze in Lei den woonden. Toen de Leidse politie hun huis aan de Jan Vos- sensteeg doorzocht bleken er nog twee landgenoten illegaal in de woning te verblijven. den van Leiden naar Veenendaal (en werd kort daarna failliet ver klaard). De grootste schuldeiser, de Slavenburgse bank, beheert het onroerend goed van Clos Leembruggen. Vorig jaar zijn al drie Clos-woningen rond de fa briek gekraakt. Volgens de plannen voor Noord- vest mogen er op de plaats van Clos Leembruggen en op de plaats van het er achter gelegen fabriekscomplex van Backer Co kantoren en 180 woningen komen, met een strook groen langs de Maresingel. De gemeen te wil voor haar plannen ook de fabriek van Backer Co aanko pen die inmiddels ook al weer twee jaar leegstaat. (Backer is naar Made vertrokken). De werk- en woongroep krakers vrezen dat - als het aan de ge meente ligt - de fabrieken nog ja renlang zullen leegstaan omdat de overheid te krap bij kas zit om de gebouwen aan te kopen, laat staan om de nieuwbouw te kun nen financieren. een afstand van 150 meter tussen de woningen en laboratoria. Enkele weken geleden maakte ooTc de Leidse universiteit nog een paar kanttekeningen bg de ge meentelijke plannen, zoals neer gelegd in het ontwerp-bestem mingsplan. In een brief aan de gemeente zegt de voormalige staatssecretaris, thans minister van onderwijs en wetenschap pen. Deetman. de ingediende be zwaarschriften van zowel univer siteit als AZL te delen. Het Motorhuis. gevestigd aan de Vondellaan, heeft eveneens be zwaren tegen het ontwerp-be- stemmingsplan. Uit een nsico- onderzoek is gebleken dat de LPG-installatie van het benzine station een groot risico vormt voor de toekomstige woning bouw. Het LPG-station moet daarom verdwijnen, zo staat in het ontwerp-plan. Volgens het Motorhuis is de LPG-installatie aan de Vondellaan van groot be lang voor de exploitatie van het het benzinestation en is het daar om onaanvaardbaar om de LPG- mstallatie te laten verdwgnen. De Nederlandse Spoorwegen heeft bezwaar tegen het ontwerp-be stemmingsplan voor de Leeu wenhoek omdat te weinig reke ning zou zijn gehouden met de bereikbaarheid van de achterzij de van het station voor voetgan gers en fietsers. Tenslotte heeft de NZH bezwaar aangetekend tegen de in het ont werp-plan opgenomen mogelijk heid om een hoge kantoorbebou wing over het stationsemplace ment te bouwen tot aan he NZH-kantoor aan het Stations plein. Zo'n hoge kantoorbebou wing zou het NZH-kantoor let terlijk en figuurlijk in de scha duw zetten, zo vreest de buson derneming. ADVERTENTIE VANAVOND ledenvergadering ABVA/KABO Leiden. Besproken worden het zg 1 juli pakket van de regenng. en de be- zuinigingsnota van de Gemeente Een van de fabriekshallen van Clos en Leembruggen die de krakers gaan inrichten voor kleine bedrijfjes Leiderdorper rijdt tegen aanhangwagen LEIDEN Een 23-jarige Leider dorper moest gisteravond even na zeven uur met een gebroken been naar het AZL worden ver voerd nadat hij op de Prinsesse- kade tegen een aanhangwagentje was gereden. De Leiderdorper kwam van de Haarlemmerstraat en reed rich ting Blauwpoortsbrug. Hij keek niet goed uit, want nadat hij een auto had laten passeren reed hij door, niet beseffend dat er ook nog een aanhangwagentje aan vast zat. Gebroken arm LEIDEN - Een 20-jarige vrouw uit Zoeterwoude moest gister avond rond acht uur met een ge broken arm naar het AZL wor den vervoerd nadat zij op de Vrouwen weg met haar brommer door een oneffenheid in het weg dek ten val was gekomen. door René van der Velden Jaap Visser Vuilduiken De tropische lentezon heeft op vele Leidse jongeren een be denkelijke uitwerking van onverschilligheid en over moed gehad. Door de hitte bevangen waaghalzen slinge ren zich van metershoge brugleuningen in sterk ver vuild buitenwater; bij voor keur vlak voor een langstuf- fend pleziervaartuig. Ernsti ge ongelukken zijn tot nu toe uitgebleven maar politie agenten, brugwachters en pleziervaarders houden hun hart vast. Volgens politie-voorlichter Dick Graveland "zit de kans op botulisme er door de lang durige warmte-periode aan te komen". Maar mensen die desondanks toch een duik in het buitenwater willen ne men, kunnen wat de politie betreft rustig hun gang gaan. "Zolang die mensen rustig rondzwemmen, zullen wij ze niet het water uitjagen. An ders wordt het wanneer hun gedrag gevaar oplevert". De stuntlieden die in het water van de Rijn, Zijl of Vliet uit eenspatten zijn nauwelijks op andere gedachten te bren gen zolang er nog niemand te pletter is gestort. Agenten steken het vermanende vin gertje op maar zij hebben zich nog maar net omge draaid of de 'kamikaze-pilo ten' lanceren zichzelf weer Een van de jeugdige waaghal zen is Wim Laterveer uit de Driftstraat. Hij gebruikt met zijn vriendjes meestal de Su- matrabrug als duikplank. De moeder van Wim is niet be paald gelukkig met de 'schoonspring-activiteiten' van haar kroost. Dat zoon Wim dagelijks afkoeling zoekt en vindt in het Rijnwa ter, verwijt zij de gemeente: "Die gooien tegenwoordig 's avonds de zwembaden dicht. Wim bezorgt de krant zodat hij 's middags na schooltijd niet kan zwemmen. Als die jongen de krant heeft gelo pen en nog even gegeten heeft dan is het zwembad al dicht. Dus duikt hij de Rijn in, hoe gevaarlijk ik dat ook vind. Ook een heleboel men sen die overdag in de fabriek of op kantoor zitten, willen met dat warme weer 's avonds graag een duik ne men. Maar in de Leidse De brug als springplank. De politie denkt er het zijne van "Zolang ze rustig rondzwemmen, zullen v het water niet uitjagen. Anders wortd het wanneer hun gedrag gevaar oplevert' zwembaden kunnen zij niet terecht, da's toch belache lijk"! Oorzaak van de vervroegde sluiting van de zwembaden zijn de bezuinigingen. Ge meentelijk sportdirecteur Jan Duivesteijn vraagt om enig begrip van het publiek: "De mensen piepen allemaal wel makkelijk maar het zwembad-personeel loopt zich deze dagen uit de naad In plaats van tot half zes zijn de baden in de zomer tot ze ven uur open Dat betekent dat mijn mensen nu al negen uur per dag werken" Toch wil Duivesteijn de Leidse baden best tot een uur of ne gen 's avonds openhouden. "Maar dan moet het wel ren dabel zijn. Wat ik aan overu ren kwijt ben, moet ik aan en treegelden terugverdienen. Ik wil het best proberen maar eerst wil ik het aan mijn per soneel voorleggen". En Wim Laterveer moet vol gens 'Jan de Duif niet zeu ren: "Die jongen kan om ze ven uur natuurlijk al lang en breed klaar zijn met het Leidsch Dagblad". Welzijnsgezag De politie agent als hulpverle ner. Het heeft even geduurd voordat het hiërarchische po litieapparaat daar aanwilde. Bemiddelen bij burenruzies, toeristen de weg wijzen, een praatje maken met een be jaarde wijk bewoonster, het zijn niet de meest spectacu laire daden maar voor 'Jan en Marian Publiek' enorm be langrijk. Vooral omdat de burgerij een steeds groter ge voel van onveiligheid krijgt "Daarom moeten we meer zichtbaar in de wijken aan wezig zijn en meer aan spreekbaar". beseft politie commissaris Henk van Voor den. Samen met zijn baas, burge meester Cees Goekoop en zijn kroonprins, plaatsver vangend commissaris Henk Mostert. heeft Van Voorden een 'beleidsplan' voor de po litie gemaakt. In dit plan ge ven de opperhoofden toe dat de nadruk van het politie werk meer op de hulpverle ning dan op de handhaving van de rechtsorde moet lig gen Dat wil niet zeggen dat de politie in de toekomst de boeven frank en vrij laat ronddraven maar wel dat bij voorbeeld fietsers die zonder licht rgden minder snel wor den 'gearresteerd'. De omgooiing van het politie beleid mag geen ene cent kosten De politie moet toch al flink bezuinigen, ook op het personele vlak Meer hulpverlenen betekent dus bijvoorbeeld minder snel heids en alcohol-controles Om de hulpverleningstaak ti ter te kunnen uitvoeren moet de politie nauw contact heb ben met andere hulpverle ners zoals de geneeskundige dienst, het bureau voor maat schappelijk werk, de burger raadslieden, het jongeren ad vies centrum en het consulta tiebureau voor alcohol en drugs. Een adviesgroep gaat alle instanties 'in kaart' bren gen en de mogelijkheden tot samenwerking onderzoeken Wanneer de beleidsnota door de gemeenteraad is (op z'n vroegst in september) dan schieten ook nog eens allerlei andere adviesgroepen uit de startblokken om facetten van de beleidswijziging te onder zoeken. Deze groepen, die door leden uit alle delen van het politiekorps worden be zet. opereren niet tegelijker tijd "want anders komen we voorlopig helemaal niet aan het hulpverlenen toe", weet plaatsvervangend commissa ris Mostert. In het rapport van de Leidse politietop staat in bedekte termen dat er best wat aan het standsverschil binnen het politiekorps kan worden ge daan. Jan(nie) mot de Pet (de wijkagent) moet gemakkelg ker bij de adjudant die op z'n strepen staat, kunnen bin nenlopen. Een ontwikkeling waaraan de gezagsbewaar ders van de oude stempel moeten wennen. Hetzelfde geldt voor de klach tenprocedure. Conservatieve politiegeesten zien zichzelf als vertegenwoordigers van de sterke arm. En als die arm eens ten onrechte uithaalt dan valt er niets te klagen; waar gemept wordt, kun je immers een misslag begaan In de politie nota staat dat de 'mishandelde' burger niet al leen verhaal kan halen bij de politie maar ook in beroep kan gaan bij een speciale commissie wanneer hij of zij ontevreden is over de behan deling van de klacht. Deze passage is een van de zeer weinige concrete voorstellen die in het volgens burge meester Goekoop ambitieuze en unieke beleidsplan wor den gedaan. De rest van de nota blinkt vooral uit door het gebruik van volleerde 'welzgnswerkerstaal' Met de voorzichtige en vage sugges ties kan iedereen alle kanten op. Dat heeft het voordeel dat het conservatieve deel van het Leidse politiekorps niet al te hard tegen de schenen wordt geschopt Misschien dat dat alsnog gebeurt wan neer de politici die in de raadscommissie politiezaken zitten de nota verder gaan in vullen. Zg beginnen daar vol gende week maandag mee De korpsleden krijgen de nota de komende dagen onder ogen. De stafleden de volle mep van 58 pagina's en de gewone' korpslcden een uit treksel van een paar kantjes. Verschil mot er weze

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3