c Dorpsstraat niet afgesloten Commissie akkoord met uitbreiding winkels Santhorst Den Haag gaat natuurgebied 'MeijendeF beter beschermen leicfse agenda Onzekerheid in Tramstraat Bezoek commissaris Vrolijk aan Warmond levert niets op 3- Ondanks bezwaren college Koor krijgt minder geld ZOETERWOUDE - De Dorpsstraat in Zoeter woude wordt niet auto vrij, zoals bij de inspraak rond de inrichting van het dorpspleintje werd gesug gereerd. Vooralsnog blijft het verkeer de gewone route gebruiken, zij het met een maximum snel heid van dertig kilometer per uur. De argumenten tegen volledige af sluiting voor gemotoriseerd ver keer bleken op de gisteravond gehouden bespreking tussen ge meente. bewoners en winkeliers van het plan "inrichting Dorps- Stad en rand DINSDAG 8 JUNI 1982 Gemeente Zoeterwoude: Kosten te hoog straat" voornamelijk van finan ciële aard. Een afsluiting zou betekenen dat de lijndienst van West-Neder land via de Dr. Bouwdijkstraat moet rijden. De technische reali satie van deze wijziging wordt te kostbaar. Daarnaast zou twee richtingsverkeer op de Bouw dijkstraat ten koste gaan van een groot aantal (veertien) parkeer plaatsen, die juist voor het goed functioneren van het winkelcen trum onontbeerlijk zijn. Er komt in het plan een maximaal aantal parkeerplaatsen voor. Tijdens de openingstijden van de winkels moet men dan kort parkeren. De reconstructie van de Dorps straat wordt echter voorlopig nog niet uitgevoerd, omdat ook de riolering in dit gebied nodig vernieuwd moet worden. Pas de geplande Spar-su- permarkt klaar is (verwacht wordt februari 1983) begint men aan de herinrichting van de straat. Tegen die tijd heeft de gemeente ook een beter beeld van de ver keerssituatie, die ontstaan is na openstelling van de Burgemees ter Detmersweg (PW 17). Tezy- nertijd komt het plan Dorps straat weer ter sprake. De verdere invulling van het plein tje dat minder groot blijkt te zijn dan algemeen werd aangeno men, is vrij sober gehouden. Er komen een oude lindeboom met daaromheen bankjes en wat plantenbakken. Verder is er een hoogteverschil dat resulteert in enigzins trapsgewijze bestrating. Voor de winkels is een gelijk ni veau dat voor minder validen via hellende vlakken te bereiken is. Rond de winkels komen nog groenvoorzieningen. Er zullen in het gébie'd ron"a*nec winkelcentrum, dat waarschijn lijk niet zoals gepland in septem ber, maar in oktober klaar is, eni ge wijzigingen van zebrapaden komen. Zo komt er een zebrapad bij het schilderbedrijf Van Wil- sum en wordt het pad bij de Bouwdijkstraat enige tientallen meters verlegd zodat dit aansluit op de looproute vanuit het Com mandeurshof. Kritiek was er gisteravond op de uiteindelijke realisatie van het plan. De spreker formuleerde het zo: "Wat geschetst werd als een dorpsplein met waterpomp en een muziektent blijkt te eindigen als een pleintje met een boompje en een bankje". DINSDAG LEIDERDORP - Het Leiderdorp- se winkelcentrum Santhorst mag uitgebreid en opgeknapt worden als de gemeenteraad het advies van de commissie econo mische aangelegenheden ten minste volgt. De commissie ging gisteravond akkoord met de uit- breidings- en opknapplannen van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds, de eigenaar van het winkelcentrum. B en W had den nogal wat vraagtekens bij de plannen. De uitbreiding is niet in overeenstemming met het beleid dat enkele jaren geleden werd vastgesteld. Vooral de uitbrei ding van het aantal parkeerplaat sen en de vergroting van het win keloppervlak zijn in strijd met dat beleid. Vier jaar geleden werd in Leider dorp een zogenaamd distributie planologisch onderzoek gehou den door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). In dat rapport werd geconclu deerd dat met de komst van Win kelhof Leiderdorp voldoende winkels had. Santhorst en de Oranjegalerij zouden buurtwin kelcentra moeten worden en in de toekomst winkeloppervlak in moeten leveren. Het oppervlak van de winkels in Santhorst zou zelfs met dertig procent terugge bracht moeten worden. Het CIMK-rapport is toentertijd door de raad aangenomen. Zoeterwoudse CDA: drie stemmen tekort voor restzetel ZOETERWOUDE - Het laatste sprankje hoop voor het CDA in Zoeterwoude om alsnog een zevende, zetel in de ge meenteraad te kunnen vero veren is gisteren de bodem ingeslagen. Er leek slechts een tekort van drie stemmen te zijn om de restzetel die Progressief Zoeterwoude bij de onlangs gehouden ge meenteraadsverkiezingen in de wacht sleepte, naar het CDA te laten gaan. Na een hertelling, die gisteren de hele middag in beslag nam, bleek echter dat de ba lans voor het CDA nog verder naar de negatieve kant door sloeg. In plaats van de aan vankelijke drie stemmen kwam men er nu al zes te kort. Daarmee blijft het ver lies van het CDA van acht naar zes zetels gewoon ge handhaafd, evenals de stij ging van Progressief Zoeter woude van drie naar vier plaatsen in de gemeenteraad. Een uitbreiding van Santhorst met zestien procent winkeloppervlak is dus duidelijk in strijd met het vastgestelde beleid. Toch ülde de commissie daar gisteravond niet zo zwaar aan. De plannen van het Pensioenfonds behelsen het samentrekken van de houten winkels aan de Laan van Ouder zorg tot twee kiosken (nu zijn het er vier) en de nieuwbouw van twee winkels aan de kant van de Van Diepeningenlaan. Verder zou er een luifel moeten komen zodat er overdekt gewinkeld kan worden. Bovendien moeten er twaalf parkeerplaatsen extra bij komen. De commissie ging met deze plannen akkoord, maar stel de wel als voorwaarde dat er geen nieuwe winkels bij mogen komen. Dat zal ook niet gebeu ren, omdat de winkeliers zelf meer winkelruimte willen heb ben. Wethouder Bezemer deed gister avond nog een poging de com missieleden op andere gedach ten te brengen, maar dat bleef zonder resultaat. Bezemer wees nog eens op de tegenstrijdigheid met het CIMK-rapport. "Zitten we niet een winkelcentrum gran dioos op te peppen om straks er gens anders klappen te zien val len? Eigenlijk zou Santhorst moeten inkrimpen. Iedereen was het daar mee eens. Nu wordt op eens het tegenovergestelde be weerd", aldus Bezemer, die ver der het gevaar van overbewinke ling benadrukte ("Leiderdorp is vol"). Overigens, als de gemeenteraad akkoord gaat met de uitbreiding en opknapbeurt zal die niet on middellijk plaats kunnen vin den. Het bestemmingsplan zal dan eerst moeten worden gewij zigd en dat kan - zeker als er be zwaar wordt gemaakt - nog wel enkele jaren duren. Het winkelcentrum Santhorst. Er komt een overkapping van de winkels naar de kiosken zodat er overdekt boodschappen gedaan kunnen DEN HAAG/WASSENAAR - De gemeente Den Haag wil er voor zorgen dat het tussen deze ge meente en Wassenaar gelegen natuurgebied 'Meijendel' niet nog verder aangetast wordt. De schade aan 'Meijendel' wordt voor een deel veroorzaakt door de massale recreatiestroom van ongeveer één miljoen bezoekers per jaar. Ook wordt schade be- rokkendt volgens de gemeente, omdat de aanwezige voorzienin gen en de huidige toegangsvoor waarden niet goed zijn. Zo ontstaat directe schade door het betreden van het terrein buiten de paden en wegen, waardoor de bodem wordt stuk getrapt. Door het vrij buiten de paden lopen, worden er nieuwe paden ge maakt met als gevolg een dicht netwerk van dergelijke weg getjes. Men wil dan ook met maatregelen de recreatie in het natuurgebied beter afstemmen op de mogelijk heden zonder de natuur verder aan te tasten. Door deze ingrepen moet de zuiverheid van de bo dem en het grondwater be schermd worden. Zo zullen er speciale ligweiden worden aangewezen waarop men gebruik kan maken van ei gen windschermen en kampeer- meubelen. Verder zullen de hon den het hele jaar door aan de lijn moeten in het wandelgebied. Tot nu toe moesten ze alleen vast in het broedseizóen. Op de Vlakte van Waalsdorp mogen ze verder wel nog los. Een andere maatregel is het aan leggen van verkeersdrempels in het fietspad bij Golfzang. Ook zal het aantal jaarkaarten voor de 'Kijfhoek' en de 'Bierlap' be perkt worden tot 2500. Men mag de terreinen uitsluitend op we gen en paden bewandelen. Waar nodig zal ook in andere delen van Meijendel het wandelen wor den beperkt tot de wegen en pa den, behalve in de directe omge ving van de boerderij Meijendel. De Zuidhollandse Jachtvereniging mag nog tot eind van het volgend jaar gebruik maken van de 'Springtuin'. Eventueel wordt deze huurovereenkomst nog ver lengd met een of twee jaar. Daar na kan het terrein opengesteld worden als speel- en ligweide voor de bezoekers. Bekeken zal nu worden welke ruimte, bij voorbeeld in het gebied 's Gra- venwoude of binnen het recrea tieschap Voorburg/Leidschen- dam 'de Springtuin' kan vervan gen. Het college van B en W van Den Haag zal met een aantal mi litaire instanties overleggen of het parkeerterrein bij het TNO- complex aan de Waalsdorper- vlakte ook gebruikt kan worden door de duinbezoekers. Naast een parkeerheffing voor au to's wil Den Haag ook samen met Wassenaar signaalborden plaat sen met bijvoorbeeld 'Meijendel vol'. Een dergelijk bord zou in het park De Kieviet moeten staan op de hoek van het Wilhel- minaplein en de Groot Haese- broekseweg in Wassenaar, zo meent het Haagse college. Leiden Kapelzaal K&O-gebouw, film 'Les Bons Debarras', 20 uur. Antoniuskerk - hoek van de Vijf Mei- tussen 18 en 19 u muziekvereniging Allegro Vivace. Vijfhovenhuis - Hoflaan 169, inspi Kantine Stadsbouwhuis - Langegracht 72, bijeenkomst over de toekomstige in deling van de Oostdwarsgracht en het binnenterrein van het nieuwbouwcom- plex Emmastraat/Oostdwarsgracht, 19.30 uur. LVC - Breestraat 66, forumavond over het thema 'Popmuziek en (onafhanke lijkheid', 20 uur. Vikingzaal Hotel Nieuw Minerva - open bare lezing Rozekruizers Genootschap met als onderwerp 'Goedheid, Waar heid, Gerechtigheid', 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algmene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Lezing Baha'i's - Buizerdhorst 17, tel. 213490. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel 125736, Werklozen Belangen Vereni- gmg Leiden adviesbureau, woe van 10- Beweging van werkende en werklozen jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten-informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bemhardkade 40, vrouwen in de bijstand, spreekuur woe-ochtend. Augustinus - Rapenburg, Marokkaans/ Turkse muziekavond, 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie financiën en cultuur, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie technische diensten, 19.30 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie algemene zaken, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, c onderwijs, 20 uur. WOENSDAG Leiden - Endegeest, vergadering com missie Endegeest, 17 uur. Stadhuis - raadscommissie ""onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Vredeskerk - Van Vollenhovekade: streekcom missie voor Leiden en omge ving, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film "West Side Story'-Robert Wise, 20 en 22.15 Breehuys - Breestraat 19, muziekfilms, APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 4 juni tot 11 juni door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn. 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Commissaris van de Koningin Vrolijk uiterst links) naast burgemeester Hendrickx en wethouder Van Scha- gen tijdens de openbare raadsvergadering. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Abou Ghamar zv B. Amia en N. Chaouch, Derk-Jan Leo nard zv. W. Boogerd en G.F.C. Kedde, Rolf Johannes Petrus zv. J.G. de Blan ken en G.J. Berg, Sebastiaan Frederik Johan zv. L.A.C. Rietveld en A.C.J. van Dooijeweert, Miranda Johanna Maria, dv. G.C. Turk en A.W.M. van der PoU. Eva dv. J.J.M. Holthuis en E W. Ber- naerts, Sjoerd Vincent zv. W.J. Geenjaar en S J. Polane. Taco zv. M.W. Duindam en M. Ballego. Nancy Ludwiena dv. AL. Huschka en H C.W Mioeh. Caroli ne dv. J.P. Admiraal en K. Schaap, Rob zv. P. Kasius en J.P. van Duijvenboden, David zv. J. de Lima en H.R. Leatemia, Bart zv. P.J. Schellingerhout en J.G. Koet, Petronella Maria dv. P.C.J. Verde- gaal en P.A.M. Immerzeel, Rutger zv. J.M.A. van Berkel en D. Matser, Jelmer zv. E. Wiennga en M. Ros, Juriaan Just zv. P Booij en J.A.M. van Dijk,_Ricky Schelvis. Clara Johanna Catharina dv. R A F. van der Kraan en C. Kwast, Lin da dv. P.G. Schouten en C. Berkheij, Amanda Petronella Maria dv. C.H.M. van der Geer en A.M. Schoort, Sjors zv. A. Rijsdafn en G.M. de Bruijn. Jan Ymte WARMOND - Het bezoek van Mr. M. Vrolijk, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Hol land, aan Warmond heeft deze gemeente niets opgeleverd aan toezeggingen, nieuwtjes of be stuurlijke opkikkertjes. "Ik ben geen Sinterklaas", zei Vrolijk gistermiddag tijdens een ter ere van zijn komst belegde raadsver gadering. "Echt vrolijk word je niet van zijn bezoek", luidde een woordspeling na afloop in de wandelgangen. En zo blijft Warmond zitten met tal van vragen. Geen enkele zeker heid over het wel of niet door gaan van de tweede fase van het bouwplan Lommerlust, over een halte van de Schipholspoorlijn aan de Wasbeeklaan of Warmon- derdam, over het lange uitblijven van de toezegging van het pro vinciebestuur voor de aanleg van het fietspad Warmond-Meren- wijk-station en over de vestiging van niet-Warmondse bedrijven in bestemmingsplan Zuid. Veel interessanter dan de antwoor den van Vrolijk was de wijze waarop de raadsleden hun vra gen aankleedden. Bonjer (WD) bijvoorbeeld tijdens zijn pleidooi voor een station in Warmond: "Ik weet dat een verbetering van verkeersverbindingen gepaard kan gaan met een ongewenste grotere druk op de Warmondse recreatieve voorzieningen". Toch hield de liberaal toestan den zoals in Zandvoort waar ge durende het weekeinde massa's Amsterdammers heen trekken met de trein in Warmond voor onmogelijk. "Zelf ben ik daar niet bang voor". Diezelfde Bopjer kaartte het lange uitblijven van de provinciale toe stemming voor de aanleg van het fietspad aan. "Hopelijk kunt u bij uw volgende werkbezoek met de fiets naar Warmond komen", grapte hij. Vrolijks antwoord had weinig om het üjf. "De stagnatie in de procedure moet op het Pro vinciehuis zijn gelegen", aldus de Commissaris der Koningin. Over Koudenhoom waar hij enkele uren eerder had vertoefd: "De wandeling heeft mijn uithou dingsvermogen danig op de proef gesteld". En over de wo ningbouw in Lommerlust: 'Tal van Zuidhollandse gemeenten kampen met vergelijkbare pro blemen al heeft Warmond reiden om met nadruk te pleiten voor toewijzing van het contingent". Van der Zalm (Progressief War mond) vroeg wat nu eigenlijk het nut is van het werkbezoek van Vrolijk. Het scheidend raadslid uitte kritiek op de geringe mate waarin de Warmondse bevolking b(j de komst van de Commissaris wordt betrokken. Vrolijk zei hierop liever geen bijzondere be tekenis te hechten aan zijn be zoek. "Ik ben slechts bestuurs ambtenaar, het is niet goed aan mij bijzondere bevoegdheden toe te kennen. VOORSCHOTEN - Er moet een goed onderzoek komen naar de status van de Tramstraat. Dat vonden de leden van de raads commissie voor verkeer en fi nanciën die gisteravond in Voor schoten vergaderde. Men wil nu wat meer duidelijkheid over dit verbindingsweggetje, omdat de situatie er de laatste jaren regel matig is veranderd. De Tramstraat is de verbinding tussen de Schoolstraat en de Voorstraat. Enkele jaren geleden plaatste de gemeente bloembak ken in de straat, waardoor auto- en fietsverkeer zo niet onmoge lijk, dan toch wel erg moeilijk werd. Omdat regelmatig mensen strui kelden over de bloembakken, werden deze weggehaald. Het re sultaat was dat de straat, hoewel volgens verkeersborden afgeslo ten voor alle verkeer als auto- en fietsweg gebruikt werd. In de straat zitten twee midden standers met een vergunning voor laden en lossen, die geen ge bruik meer wensten te maken van deze vergunning. De ge meente plaatste daarop aan bei de zijden van de straat een beton nen paal. Op dat moment bleken er nog andere middenstanders te zijn in het straatje, die zonder vergunning regelmatig moesten laden en lossen, zoals een exclu sief restaurant en een bloemen handel. "Waarom is dit allemaal niet onder zocht", vroegen de leden van de commissie. Wethouder Van Da len wist het ook allemaal niet. Hij zal nu nader contact gaan opne men met de Voorschotense on dernemersvereniging. Vast staat in ieder geval wel dat de commis sie geen verkeer wil in de Tram straat. Het gemeentebestuur van Voor schoten heeft van Rijkswater staat een brief gekregen, waarin wordt gevraagd alvast de voor keur uit te spreken voor een be paalde realisatie van de rijksweg 11-west. Men kan kiezen tussen een autoweg- met gelijkvloerse kruisingen of een rijksweg met ongelijkvloerse kruisingen. De gemeenteraad is tegen aanleg van deze weg. Wethouder Van Dalen mag nu binnen het college de brief gaan bespreken en de vraag stellen "Wel antwoord ge ven of niet?" ZOETERWOUDE - Het ziet er naar uit dat het Zoeterwoudse zangkoor 'Zingt den Heere' niet in aanmerking komt voor de ge vraagde 10.000 gulden subsidie voor het geven van twee concer ten. Het koor wil in 1983 en 1984 twee concerten geven, het eerste ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan, het tweede is een uit voering van de Matthaeus Pas- Het college van B en W en het grootste deel van de raadscom missie voor financiën die de zaak gisteravond behandelde, willen wel het laatste concert steunen, om zodoende een tweejarige cy clus van de Passion mogelijk te maken. De commissie wil dan wel zien dat er in een grotere kerk wordt ge concerteerd dan de Nederlands hervormde kerk, zodat er meer geld uit de entree binnenkomt. De gemeente heeft onlangs al 8.000 gulden in deze zangvereniging gestoken, zodat in deze tijden van inkrimping behoedzamer opgetreden moet worden, zo werd gisteravond gesteld. Me vrouw Kolff-Haantjes (PZ) was als enige voor een gedeelde sub sidie van het concert ter gelegen heid van het 65-jarig bestaan. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Lektoch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 07'-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 (sociale economie) Ptv AJg redactiechef: Losse 1 0.80 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen coaespondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington. Caïrg, Commentator W F. J Wirtz tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2