TO» Troostwijk, röntgen- apparaat van banken Basisbeweging stelt kerken voorwaarden U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. y -C MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ, sen htJloi DINSDAG 8 JUNI 1982 Varia LEIDEN - Aan het Bonaventuracolle- ge zijn geslaagd voor het VWO: W. Akerboom, L. Alkemade. A. Bastiaans, Ch. van der Beek. M. Belt. P. Berk. K. Bik, H. Blom. J. van Bohemen, S. Borst, A. Busono, F. van Diemen, S. Dobbe, H. Does, P. Does, K.J. Gamier, E. van der Geest, H. Glansbeek. E. Goddyn, F. de Goede. R. van Haastregt, K. Hang Ho, G. Hogenboom, P. van Houten, R. Huig- sloot, R. Jansen, W. Jansen op de Haar, M. van Kalmthout, A. Kompier, E. Koot, P. de Laaf, E. Lassooij, Th. van Leeu wen, A. Magis, J. van der Meer, R. van der Meer, W. Mentink, M. van der Meu- len, R. van Meijgaarden, J. van Moorsel, P. van Moorsel, F. Mulder, R. Mulders, Y. Olijerhoek, L. Onderwater, E. den Os, C. Out, W. Owel, E. Papót, R. Paulides, A. van der Poel, A. van der Poel, R. de Ridder, G. Rietbroek, V. Ronteltap, D. Rubbens, S. de Ruyter, B. Schellekens, I. Stubbé, P. van Tol. M. van Velzen, H. Versteegen, A. v.d. Wakker. P. van Wes- terop, L. Winkelmolen. M. de Winter. Geslaagd voor HAVO: W Bakker. M. v.d. Berg, A. Beurze. G. Boks, E. Bos man, R. v. Breukelen, E. Broelman, J. Bunnig, P. Cambier, J. van Dam, M. Duindam, P. van der Geest, B. van Ger- wen, J. Gijsman, W. van Hage, J. Hoet- mer, W. Hogenboom, M. Hogenboom. A. Hooijmans, S. Jansen, R. de Jong, J. van Kampen, K. Koppers, S. Kuiper, P. Kuyper, S. Langenhoff, H. van Leeu wen, J.P. Lemaire, L. van der Meer, P. van der Meer, T. van der Meer, H. Net ten, M. Nieuwveen, A. van der Poel, J. Putman, M. de Ridder, J. van Ruiten, R. van Ruiten, W. van Seggelen, E. Spen- del, C. Togni, J. van Veen, J. Verburg, C. Vergeer, J. Vergeer, A. Vermij, H. de Vetten. E. Vink. K. v.d. Werf. T. Wub- ben, M. Wijnands, F. Wijngaarden, Ch. v.d. Assem, P. Beerlage, M. Bentvelzen, M. Berg, E. v.d. Berg, H. Bos, Sj. van Dorp, M. Falter, Ch. Frambach, A. Gor- genboom M. Hoogeveen, R. de Jong, P. de Jong. F.J. Kallenberg, M. van der Kroft, A. Leijendeckers, E. Monteiro, E. Pleij, K. van der Poel, M. van der Poel, R. Poppen, G. de la Rie, E. Rietveld, V. Romijn, A. Rijsbergen, M. Sep, E. Spaans, C. Theelen, R. van Velzen, C. van der Ven, A. Verhage, M. van der Werf, G.J. van der Wilt, M. van Zyp. Geslaagd voor MAVO: P. Benschop, W. Berk, M. Bink, R. Bokern, F. Borst, R. Bos, A. Brouwer. M. Caspers, J. Crijns, Th. Engel. Ij. Gottenbos, M. Heems kerk, E. Huttinga, M. Janssen, St. van de Kamp, Chr. Kluiters, I. Koek, Chr. Koetsier, C. Lamme, R. van Loon, M. Luyten, R. Maassen, L. Marks, A. Markx, A. v.d. Meer. W. v.d. Oord, M. Otten, J. Paardekooper, M. v.d. Poel, H. Sackmann, M. Sinjorgo, R. Sluys, L. Smith, E. Straathof, H. Tempelaars, Fr. Vis, G. Vlasveld, P. Vlasveld, Br. Wil- lemsen, L. Winters, M. Zanoni, J. Zeven hoven, R. van Zeyl, J.W. Bosma, H. v.d. Geest, L. v.d. Geest, R. v.d. Geest, W. v.d. Geest, B. Heemskerk, A. Janssen, C. Kompier, R. Lamb, R. v.d. Meer, Sj. v.d. Meer, L. Meys, E. Moeselaar. J. Nieuwveen, M. Pieterse, Sj. Ramasray, M. Rijnbeek, S. Schoenmaker, J. Weber, B. Wolff. WASSENAAR - Aan het Rijnlands lyceum slaagden voor het HAVO-di- ploma: L.G van Angeren, J.J.L. Antonides, E.J.M. Beekkerk van Ruth, J. Bos, G. Bosman, H.A. Bottema, F. de Bruin, M. van Brussel, M.C. Buise, R.G. Cor- poraal, E.H. van Daalen, M.E. Dam me, M. van Duivendijk, R.G. van Duyne, M. van Dyk, R.M. van Dyk, J. van Gogh, A.E. Groen, P.K. Havik. l.C. Henkes, A.M. Herman de Groot, M.C. Jonkers, E. Kamphuis, C.T. de Koek, R. van der Kraats, M.G. Kruys- mulder, E.F. Krijger; F.E. Ledeboer, J. van Loenen, P.J.H. LOesberg, T.J.F., Mol, E.C.A.M. Nolens, P. Prins, J.G.C. van de Putte, J.J. Raap, C.I. Reijnders. S. de Ronde Bresser, LET. Schaerlaeckens, W.G. Schee- res, M.G. Schepman, J.P. Schmal, A. Schotel, J.T.M. Smeele, M.R. Stil, C.A.M. Taets van Amerongen, D.F. Timmermans, M.J. Valkier, A. Ver heul, T.N. de Vries. ATHENEUM A: L. van Baal, M.C. Baudoin, C. Bouman, S.C.R. Brand, M.E.R. Bron. M.C. van Dieren, C M. Gelderloos, M.C. Gerritsen, J. de Goe de. H.C. de Graaf. S E. de Graaf, B W. de Groot, G.J. de Haas, A.W. Haas noot, K. van der Heijden, B.O. van Huizen, G.E.C. Jansen, B.S.A. König, J. Kortekaas, A.J. Lantinga, J.S. van Luik, R.B. Meijer, AAM. Meyer, G.H.E. Mol, R.C.E. de Mol van Otter- loo, K.A.J. Mulder, C A W. Poot. A L. de Ruiter, E.I. Schaddelee, J.H. Sec kei, M.H. Sobels, H.P. Steenstra. M P. Stielstra. H.J. van der Tak, P.M.K. Vingerhoed, P.D.D. van Weezenbeek, M.A. Weise, R.F.J. Westenbrink, J. Westerink, M.C. Zweerts de Jong. ATHENEUM B: J.P.W. Balledux. H.C.P. Bloembergen, L.S. de Bode, J.C. Bokhout, M.C. Brakman, A.G. Bruyn, J.B. Campioni. A. van Dam. A.J. Diels, A.A. Dijkhuis, M. van Eg- mond, H.F. Everts, F.O. van der Feltz, A.E. Graaff, A G C de Groot. M M van Gyn, N.M. Herkströter, D. Hout zagers, C.O.A. Kool, H.J. Kooy, C.F.M. Kuypers, M.J. Van der Leijé, W.G. Marsman. G. Pas, A.G. van der Plas. L.J. van der Plas. C.J Plat. R van Ravensteyn, R.E. van Rede. R.J.P.J. de Ruiter. E B. Rysdyk, E. Schaap, R.J. Schokking, B. Schotel, T.A. Sjoerdsma, M.J.E. Sprock, A. Swaan. J.J.C. Taal. K.C. Terleth, W C. Tuinebreijer, R.A. Veloo, H.E. Viëtor, R.F. van Vlaanderen, M.G. Vogelen zang. P.P. Weeda. J A. Wieringa, D A. Willemse. GYMNASIUM ALFA: JEV Fro- wein, P.R. Kiewiet de Jonge, C.F.M. Waller, C.F.M. GYMNASIUM BETA; M.J. Ceha. T.L. Cieremans, J.R. Hoevers. J.W. van Hoogstraten, C.A. Hylkema, J.M. de Kloet. R.A. Niezen. V T.A. Roden huis, M.F.J, van Ryen, D.M. Sche pers, B. Willemsen. In verband met vakantie van Nico Scheepmaker is er geen Try fel "Wij taxeren het vlees om de\ (nterVÏOW botten van de onderneme De slachter in dienst van de banken. Zo wordt bu reau S.I.Troostwijk en Arnold Troostwijk b.v. hier en daar wel genoemd. De heren A.Troostwijk en D.Bouland, directieleden van het bewuste bureau, kijken wat verwonderd. Die uitdrukking kennen ze nog niet. "Wij staan hier echt niet klaar met een kapmes of met een pen om overal een dikke streep door te halen", zegt de heer Troostwijk. "Wij ne men wel een unieke plaats in. Je kunt rustig zeggen dat er in Nederland geen tweede bureau zoals het onze voorkomt". 'Makelaars in machinerieën; taxateurs - experts', vermeldt een bordje op het statige pand aan het Amsterdamse Museumplein. Banken die willen weten hoe het met de kredietwaardigheid van geldleners <if aanvragers zit - het gaat daarbij meestal om niet misselijke aanvragen door industriële ondernemingen - roepen de hulp in van bureau-Troostwijk. De taxateurs van dit bureau rukken vervolgens uit om de bewuste ondernemingen eens ste vig door te lichten. Directeur Troostwijk:"Wij zijn zeer gespecialiseerd. Zeg maar het enige bureau in Nederland dat zich met dergelijk werk bezig houdt. Dat komt ook omdat de meeste banken toevallig (glim lach) cliënt zijn bij ons. Dat is in de loop der jaren zo gegroeid. Amro, ABN, NMB, Kredietbank, Rabo, noem maar op. We heb ben het er behoorlijk druk mee" Makelaar Waaruit bestaan globaal de werkzaamheden van uw bureau? Troostwijk en Bouland:"Wij inventariseren en taxeren. Je kunt ons werk vergelijken met dat van een makelaar in onroerend goed. Als iemand een hypotheek voor een huis wil hebben dan wordt de zogenaamde executiewaarde, de verkoopwaarde van die woning bepaald voordat eventueel die hypotheek wordt ver strekt. Nou, wij doen hetzelfde ten aanzien van machines. Wij zijn een verlengstuk van de accountant. Wij gaan als het ware het vlees om de botten van de onderneming na. Er zijn een aan tal elementen die het vermogen van de onderneming bepalen: het onroerend goed, de machines, de goederenvoorraad, de de biteuren. Dat boekhoudkundig vermogen moetje afzetten tegen de ontwikkeling van de markt, de conjuncturele situatie van het moment. Dat doen wij". "Kijk, er zijn twee mogelijke re denen waarom banken ons vragen in actie te komen. Of wel men verwacht dat de cliënt in betalingsmoeilijkhe den komt te verkeren en men vraagt zich dan af hoe ver men kan gaan met krediet verlening. Ofwel een bedrijf doet een nieuwe kredietaan vraag, bijvoorbeeld omdat het gaat verhuizen. Bedrijven hebben op het ogenblik nau welijks eigen vermogen. Men drijft op de kredieten van banken. Vroeger had je fami liebedrijven met veel eigen vermogen. Maar dat vermo gen is afgeroomd. Kinderen en kleinkinderen hebben hun eigen belangen. Er zijn andere directies gekomen met andere interesses. De tra ditie dat men eigen geld kan en wil steken in het bedrijf als het slechter gaat, bestaat niet meer. Men klopt aan bij de banken". Directeur A. Troostwijk: "Grote missers zijn uitgesloten". o Luuk GoMwehrl Door Bert Paauw gedaald. Op machines geldt vaak een zogenaamd bodem- beslag. Voor een schuldeiser is er als gevolg van een rech terlijke uitspraak in dat op zicht dan niets te halen. Bij voorraden moet je rekening houden met eigendomsvoor behoud en ten aanzien van debiteuren kun je zeggen dat de betalingsmoraal slechter is geworden. Nogmaals, wij kijken of het vermogen op de balans naar de huidige situa tie reëel is". Waarde Hoe groot is de waarde van uw rapport? Troostwijk en Bouland:"Ons aandeel speelt een kleine rol. Wij zijn niet degenen die het ja of nee geven. Wy zeggen niet tegen de banken: je moet het wel of niet doen. Van on ze adviezen is niet het ja of nee van de banken afhanke lijk" Maar banken gaan uw bureau toch niet inschakelen om ver volgens weinig waarde aan uw rapportage te hechten Het tweetal:"Nou ja, in elk ge val ligt de besluitvorming bij de bank. Een bankier ban kiert niet alleen op ons plaatje. Een bank vindt ook andere dingen belangrijk. In zet en instelling van de on dernemer. Hoe lang doet men al zaken met de desbetreffen de onderneming. Hoe sterk is men als bank in een bepaalde branche vertegenwoordigd.'! Banken zijn ook gebonderri aan plaatselijke situaties, houden de werkgelegenheid in het oog. Daar zijn ze zelfbij gebaat. Je kunt niet zomaar een poot onder de economie wegtrekken. Maar bij de af weging rond een kredietver- schaffing heeft de bank in het achterhoofd: hoe krijg ik m'n krediet terug als de relatie met de onderneming wordt verbroken" Schatting Pottenkijkers? En de banken vragen vervol gens aan uw bureau om een onderzoek in te stellen, om als pottenkijker op te treden. Troostwijk en Bouland:"Het woord onderzoek stuit ons een beefje tegen de borst. Dat veronderstelt dat we niet al leen naar de waarde van ma chinerieën en dergelijke kij ken, maar naar het totaal van alle activa van een bedrijf. Dat doen we niet, althans nog niet. Wij taxeren de bedrijfs- inventaris. En daar komt ook een stukje marktonderzoek bij. Elke keer dat je iets te ta xeren krijgt moet je nagaan: waar ligt de markt voor dat bedrijf? Hoe oud zijn de ma chines? Waar kun je ermee naartoe? Het woord onder zoek is te groots voor datgene wat wij doen. Het is maar een klein facet van het totaal-on derzoek door de bank. De bank betrekt ook uit andere bronnen informatie". "En wat dat pottenkijken be treft: als een bedrijf geld no dig heeft is het z'n eigen be lang dat we komen. Begrijp ons goed, we komen openlijk naar binnen en bespreken eerlijk met een directie waar om we komen en wat we wil len weten. We zijn geen duis tere figuren die ergens bin nensluipen". Hoe reageren de bedrijven op de komst van uw bureau? Het tweetal:"We worden over het algemeen positief ontvan gen. Het komt in de praktijk nauwelijks voor dat we ge weigerd worden. We gebrui ken geen dwang maar overre dingskracht" Negatief Wat is de consequentie van een eventuele weigering? Troostwijk:"Het zit er natuur lijk in dat de banken dan zul len denken dat er bepaalde redenen zijn om ons buiten de deur te houden. Er wordt wel eens gezegd dat de ban ken een bedrijf kapot hebben gemaakt omdat ze geen kre diet willen verstrekken. Dat vind ik zo'n negatief geluid. Niet de bank, maar de om standigheden hebben ertoe geleid dat een bedrijf op een gegeven moment niet goed meer draait. Om de schuld aan de banken te geven is ir- reeel". iets uitleent wil je het graag terughebben. Dat geldt in net maatschappelijk verkeer al voor een boek. Banken die een hoeveelheid geld in de kast hebben waarmee ze geld willen verdienen willen dat in het meest safe onderpand beleggen" "En in de praktyk is het zo dat een bedrijf dat in de proble men zit de neiging heeft de zaken mooier weer te geven dan in werkelijkheid het ge val is. De banken verwachten van ons dat wij daar door heen prikken. Banken willen weten: hoe hard zijn de ze kerheden? Kijken we naar de elementen van het vermogen. Onroerend goed is in waarde Aan hoeveel bedrijven waar over uw bureau een rapport uitbrengt wordt door de ban ken een krediet geweigerd7 Troostwijk:"Tien tot vijftien procent van de kredietaan vragen wordt niet gehono reerd". En als u er nu eens naast kleunt met uw rapport. Dan zit zo'n bedrijf mooi met de brokken. Troostwijk:"Ik kan me niet herinneren dat we er wel eens helemaal naast hebben gekleund. De taxatie is een schatting, die mag een afwij king van hooguit vijftien pro cent vertonen. Maar we heb ben inmiddels zo'n ervaring opgebouwd dat grote missers uitgesloten zijn. We krygen veel opdrachten van banken. Het is tegenwoordig echt een constante stroom". De Basisbeweging van Kriti sche Groepen en Gemeenten in Nederland wil alleen 'waarne mer' bij de Raad van Kerken blijven, als deze de komende twee jaar voorrang geeft aan discussies over de verhouding 'geloof en politiek' en over 'maatschappij-analyse'. Doet de Raad van Kerken dat niet, dan zal de Basisbeweging zich na der beraden over voortzetting van haar waarnemerschap. De landelijke raad van de bewe ging stelde zich met overgrote meerderheid achter déze voor waarden. De Raad van Kerken beraadt zich er morgen over. In een nota zegt de Basisbeweging, dat de Raad van Kerken meer ge bruik moet maken van het door de Wereldraad van Kerken aan gereikte maatschappijmodel. De maatschappij wordt daarin om schreven als een samenleving die houdbaar is, waar gerechtig heid heerst en waar allen in gelij ke mate aan kunnen deelnemen. Dit model wordt, volgens de Ba sisbeweging, in de Raad van Ker ken niet gebruikt om te komen tot een systematische en kriti sche analyse van de huidige maatschappij of tot duidelijke standpunten. "Wannéér het al ter sprake wordt gebracht, gaat de discussie zeer moeizaam". Een van de uitgangspunten van de Basisbeweging is een kritische stellingneming tegenover de maatschappij, vanuit een evan gelische inspiratie. Remonstranten De algemene vergadering van de Remonstrantse Broederschap heeft zich uitgesproken voor in tensievere samenwerking met de Nederlandse Hervormde Kerk. De afgevaardigden waren het er over eens, dat een samengaan met of opgaan in deze kerk op dit ogenblik niet opportuun is. De vergadering verwierp met 29 stemmen voor en 46 stemmen te gen de voorgestelde uitspraak dat de 'feministische theologie' erkend zou moeten worden als een correctie op een sterk man nelijk bepaalde verklaring van bijbel en kerkgeschiedenis. Er komt nu een werkgroep van tegenwoordigd), die de bijdrage van de feministische theologie aan de theologie-beoefening gaat bestuderen, vooral in relatie met het programma 'Op weg naar een nieuwe gemeenschap van man nen en vrouwen' van de Wereld raad van Kerken. Afscheid in deze algemene verga dering werd genomen van de al gemene secretaris van de Remon strantse Broederschap, ds. G. Bloemendaal (Delft), die van 1961 af deze functie heeft ver vuld. Burgemeester R. M. Gallas van Delft reikte hem de versierse len uit behorende bij het officier schap in de Orde van Oranje-Na- ssau. De heer J. W. A. Nieuwen- huijsen volgt ds. Bloemendaal op. Hij was al functionaris alge mene zaken bij de Broederschap. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Huizen J. Smit Hilversum, te Bennekom E. K. Teygeler Sche- veningen; aangenomen naar Soest (buitengewone wijkge- meente) J. H. Gijsbertsen Gou da; bedankt voor Zwolle A. de Reuver Capelle aan de IJssel voor Vaassen R. ten Napel Gies sen-Oudekerk; toegelaten tot de evangeliebediening J. W. Hylke ma Dordrecht en S. M. Roozen m boom Huizen; toegelaten ei roepbaar gesteld mevrouw H. J Dekker-Keiler Apeldoorn en A P. Tack Hendrik Ido Ambacht. Gereformeerde Kerken: beroepen te Papendrecht A. Griffioen Rot terdam-Zuid; aangenomen naar Capelle aan de IJssel H. Favier Enschede. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Ave- reest-Dedemsvaart kandidaat C. van Breemen Spakenburg- Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Middelharnis P. den Butter Hamilton (Cana da), Free Remormed Church, te Groningen H. Biesma Apel doorn. te Veenendaal J. Germs Winschoten; bedankt voor Bus- sum R. Kok Damwoude, voor Deventer J. Jonkman Almelo, voor Zeist P. van Zonneveld Doornspijk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Temeuzen Chr. van der Poel Yerseke. Baptistengemeentenbedankt voor Groningen-Noord P. Bron- gers Drachten. Ds. L. J. Geluk, voorzitter van de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk, heeft afscheid ge nomen van de hervormde ge meente te Zwolle. Hij gaat naar Woerden De Radboudstichting (weten schappelijk onderwijsfonds) heeft dr. H. ten Have te Leiden benoemd tot bijzonder docent in de wijsgerige en levensbeschou welijke aspecten van de gezond heidszorg en geneeskunde aan de algemene faculteit van de rijksuniversiteit Limburg te Maastricht. Dr Ten Have (in 1951 in Voorschoten geboren) is een van de initiatiefnemers en tevens vice-voorziter van de onlangs op gerichte Vereniging voor Filoso fie en Geneeskunde Vrouw Voor het eerst in de geschiedenis van de protestantse kerken in Frankrijk is een vrouw gekozen tot voorzitter van een synode. Het betreft hier de Hervormde Kerk van Elzas-Lothanngen. Therese Clipsel (62) is dominee sinds 1965 De Westduitse bondskanselier Helmut Schmid pleitte op de in ternationale economische top conferentie in Versailles voor een versterkte dialoog met de kerken over geboortenregeling. De snelle groei van de wereldbe volking schept bij dezelfde na- tuurlyke reserves problemen, die heel moeilijk zijn op te los sen. zei hy De sec re lans van de Hongaarse bisschoppenconferentie. bis schop Jozsef Cserhati. keert zich in een vraaggesprek met het rooms katholieke tydschnft 'Vi- gilia' tegen de opvatting, dat vre de door bewapening moet wor den gehandhaafd De wapen wedloop vindt hy 'waanzin' Be zorgd is hy over de toenemende confrontatie tussen beide blok ken, "die gepaard gaat met vcr- heerlyking van de defensie" ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-46 9647. slobervi Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! JK

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13