"Foor orders moet "De kerk staat weer in brand" meer worden Anti-roestbedrijf wil bouwen in Sassenheim Gezins verzorging moet steeds meer inleveren Pater Alfons Kroese van Ongeschoeide Karmelieten: Door Kees van Kuilenburg PAGINA 12 Streek DINSDAG 8 JUNI 1982 Directeur Hulsbos van jubilerend bouwbedrijf te blikken. „Maar voor orders Het vakmanschap van het be- moet in tegenstelling tot en- drijf staat ook borg voor een kele jaren geleden wel ge- jarenlange samenwerking knokt worden". met machinefabriek Spaans in Hoofddorp. „De betonnen kuipen voor de vijzelgemalen van dit bedrijf worden door ons vervaardigd. Zelfs tot in- zuid-Duitsland zijn we met Spaans op pad geweest om die kuipen te maken. Spaans waardeerde ons vakman schap zo dat alleen wij in aan merking komen om die kui pen te maken". Enige zorg heeft Hulsbos over het vakmanschap van de jeugdige ambachtslieden. „Vijfentwintig jaar gèleden hadden de schoolverlaters meer in hun mars dan nu het geval is. En dat is wel eens vervelend, want nog steeds is handvaardigheid een vereiste in ons vak. Ook al lijkt het er wel eens op dat mechanisatie het vakmanschap heeft ver drongen. Dat is slechts schijn", meent Hulsbos. Een oplossing voor dit pro bleem ziet Hulsbos niet zo di rect. Wel is hij van mening dat er op de lagere technische scholen minder vakgericht onderwijs wordt gegeven dan vroeger het geval was. „Er worden nu lessen gegeven in vakken die weinig met het ei genlijke vak te maken heb ben, zoals engels en creatieve handvaardigheid". Vakken die Hulsbos échter beslist niet van het rooster wil schrappen. „Want vormend onderwijs is belangrijk voor je verdere toekomst". Een mogelijke oplossing ziet Hulsbos in een verlenging van de beroepsopleiding met één jaar. „Maar dan uitslui tend een verlenging die is ge richt op de praktijk. Dat ze op die manier alvast wat aan het echte vak kunnen ruiken. Want voor vakmensen is er nog steeds een goede boter ham te verdienen in ons be roep". NIEUW-VENNEP Niet alleen het betere werk, maar ook aandacht voor de mindere klussen. Ón der dit motto heeft het aannemingsbedrijf Hulsbos in Nieuw-Vennep altijd gewerkt. Een streven dat het bedrijf, dat dit jaar vijfenzeventig jaar bestaat, nu beloond ziet. Ondanks de economisch mindere tijden ziet de orderportefeuille van het Vennepse bedrijf er nog redelijk gevuld uit. De bakermat van het jubileren de bedrijf ligt aan de Hoofd weg in Abbenes. Jan Huls bos, één van de pioniers in de nieuwe Haarlemmermeerpol der, begon daar een bouwbe drijf. De vader van huidig di recteur Cor Hulsbos, volgde het voorbeeld van „opa Jan" en begon 75 jaar geleden met een bedrijf aan de Huigsloter- dijk in Buitenkaag. In 1925 verhuisde hij naar de Lisser- dijk, waar nu nog een gedeel te van het bouwbedrijf is ge vestigd. Het hoofdbedrijf staat echter aan de Venneper- weg in Nieuw-Vennep. Cor Hulsbos voltooide in 1938 zijn studie aan de Hogere Technische School. Ook toen was het moeilijk om een baantje te vinden en kon hij alleen maar terecht in het be drijf van zijn vader en zijn broer. „Mijn broer Jan moest tijdens de mobilisatie in dienst, mijn vader werd ziek en zo was ik al gauw be drijfsleider", zegt hij. Vader Hulsbos overleed en samen met zijn broer zette hij het be drijf voort. Oorlogsjaren Trots is Hulsbos erop dat het bedrijf gedurende de vijf moeilijke oorlogsjaren door kon werken. „En wat mij nog het meest deugd deed was dat wij niet voor de bezetter hebben gebouwd, maar uit sluitend voor de mensen in de polder en de rest van de omgeving. De werknemers van het bouwbedrijf kregen in de oorlogsjaren van het be drijf behalve het loon twee pond tarwe uitgereikt. „Za terdags stonden mijn broer en ik tarwe af te wegen voor Na de oorlog heeft het bedrijf de vleugels uitgeslagen. Het timmerbedrijf van Jonker werd door de broers overge nomen. Jan bleef in Buiten kaag en Cor Hulsbos ging in Nieuw-Vennep wonen. Inmi- dels is ook broer Jan overle den. Hulsbos voert nu samen met neef Abelis en zijn zoon Piet de directie van het be drijf. In de afgelopen jaren heeft het bedrijf van alles aangepakt. Vier kerken werden ge bouwd, in de Lissese Poel polder, in Uithoorn, Wou- brugge en Vijfhuizen. Ruim twaalfhonderd woningen in de Haarlemmermeer en wij de omgeving, scholen, be drijfsgebouwen, bejaarden huizen, boerderijen, kortom een gevarieerde bouw. Ook voor het onderhoudsklussen voerde het Vennepse bedrijf Hulsbos voor- één van de laatste werken van het bouwbedrijf: een boerderij in Abbe nes. uit. Deze instelling, zoals ook al in het begin vermeld, is voor Hulsbos reden lichtelijk optimistisch in de toekomst Voorwaarde is verkoop huidig onderkomen SASSENHEIM/LEIDEN - Het Léidse anti-roestbehandelings- bedrijf Perquin gaat binnenkort zijn poorten aan de Haagweg sluiten en een nieuwe bedrijfshal bouwen aan de Warmonderweg in Sassenheim. Directeur P.M. Perquin van het bedrijf is mo menteel in onderhandeling met de gemeente Leiden over de overname van de bedrijfsgebou wen. Het college van B en W van Leiden zal vanochtend over een en ander een besluit nemen. De gemeenteraad zal dan waar schijnlijk in augustus over de aankoop het laatste woord heb ben. Het tectyleerbedrijf Perquin heeft een voorlopig koopcontract ge sloten voor de overname van het bedrijfsterrein in Sassenheim. Het betreffende stuk grond is momenteel in bezit van mande- maker Van Biezen. Een woord voerder van de gemeente Leiden heeft meegedeeld dat de overna me door Leiden van de bedrijfs gebouwen van Perquin aan de Haagweg voor het bedrijf een voorwaarde is om tot de verhui zing te besluiten. Bestuurlijk zou deze zaak echter nog niet rond zijn omdat de gemeente en de be trokkene nog geen overeenstem ming over de hoogte van de prijs hebben bereikt. Met name de fi nanciering ervan zou problemen geven omdat de gemeente Lei den geen dekking voor het aan koopbedrag kan aangeven. Directeur Perquin zegt nog geen commentaar te willen geven om de onderhandelingen met de ge meente niet te verstoren. Het be drijf heeft dertig werknemers in dienst. De grootste werkver- schaffer van de anti-roestbehan- delaar is de importeur van Ja panse Mitsubishi-auto's, die eveneens in Sassenheim is ge vestigd. Perquin wil wel kwijt dat een ver huizing voor zijn bedrijf gunstige gevolgen zal hebben omdat de arbeidsomstandigheden in de gebouwen aan de Haagweg mo menteel te wensen overlaten. Bo vendien zou het voortdurend la den en lossen van auto's op de smalle en drukbereden toe gangsweg naar de Leidse bin nenstad verkeersproblemen ge ven. "Het zou daarom èn voor Leiden èn voor mij heel goed zijn als wij verhuizen", zo liet hy we ten. De bedrijfseigenaar denkt de meerkosten die hij moet maken om in nieuwe gebouwen te in vesteren voor een deel terug te De vestiging van Perquin aan de Haagweg in Leiden. Het laden en lossen van auto's geeft vaak blemen op deze weg. "Het zou voor Leiden en voor mij beter zijn als wij zouden verhuizen", zegt airecieur Perquin. de Mitsubishi-importeur afne men. Het nieuwe bedriifsge- HAZERSWOUDE - Er is geen herkenning van rem, overcompensatie of hysterie, er is iets anders aan de orde, schreef de bekende Franse schrijfster Si- mone de Beauvoir over de zestiende-eeuwse eerste kerkvorstin Teresia van Avilia. Dit jaar viert de Or de der Ongeschoeide Karmelieten, die haar vereert, het vierde eeuwfeest van de heilige Teresia. Een van de plaatsen waar dat gebeurt is het Diepgangs centrum aan de Rijndijk, waar de Ongeschoeide Karmelieten een vestigingsplaats hebben. Pater Alfonds Kroese, provin ciaal van het Hazerswoudse centrum, vindt dat de kerkle rares ook in de huidige maat schappij nog een grote bete kenis heeft: "Teresia leefde in een zelfde tumulteuze tijd als wij: Amerika was net ont dekt, alles stond op zijn kop. De wereld was groter gewor den. de reformatie van Lu ther en Calvijn was net op gang gekomen. De kerk zocht naar nieuwe wegen, terwijl de mensen ook toen niet wisten wat ze met hun problemen aanmoesten", schetst hij overeenkomsten. "De kerk staat in brand", schreef Teresia vierhonderd jaar geleden. "En ook in 1982 staat de kerk weer in de stei gers". vindt Kroese. Hij vindt in deze tijd van popsterren en machthebbers als Bregnev en Reagan Teresia een inspi rerend idool. "Met een idool bedoel ik dan iemand die een inspiratie betekent in tijden waarin je zelf het moede hoofd wilt laten hangen. Zij heeft wat te zeggen aan men sen met mystieke interessen in onze tijd. Dat merk ik vooral in gesprekken met de jeugd", aldus pater Kroese. "Teresia was een geestelijke Don Quichotte. Iemand die, zo zegt Walter Nigg, tegen de windmolens in het gevecht met de wereld heeft gewon nen. Zij vond terug wat mij op de been houdt", zegt pater AJfonds. Mijlpaal De Ongeschoeide Karmeliet vindt dat de heilige Teresia telkens grenzen heeft verlegd en angsten overwonnen. ''Ze heeft heeft gepoogd te doen wat zü als kleine vrouw kon. Iemand die heeft geprobeerd verder te kijken dan haar neus lang was. Heel beschei den wist ze precies wat ze wilde. Kon ze haar idealen niet bereiken via de rechter-, dan probeerde ze het via een linkerzijde bereiken. En an ders ging ze dwars door het midden". "Een vrouw had in die tijd niet veel te betekenen, maar zij heeft er toe bijgedragen dat de kerk niet alleen een man nenwereld bleef. Zij legde ook andere accenten, zoals barmhartigheid en tederheid, wat minder rationeel den ken", aldus Alfonds Kroese. Hij noemt het ook een mijlpaal in de geschiedenis dat Tere sia door paus Paulus VI tot eerste vrouwelijke kerkleraar is uitgeroepen. Kroese vindt dat het goed is om in deze tijd van Auswitschz, Vietnam en El Salvador eens te kijken naar inspirerende figuren uit de geschiedenis. "We hebben in Nederland voldoende god geleerden, maar mensen die "van God geleerd" zijn, die niet opvallen maar een over- woestbaar vertrouwen heb ben, zijn des te zeldzamer", zegt hij. Karmelieten Eén van die mensen is de heili ge Teresia, die "van binnen naar buiten leefde" en daar bij volgens Kroese de sociale dimensie in het oog hield. "De mensen hebben tegen woordig geen tijd meer om goed na te denken, want het tv-kastje moet aan. Oorlogen en echtscheidingen zijn niet de schuld van individuele mensen maar van een hele sa menleving", zegt hij, "beker ing in onze tijd zou wel eens een andere betekenis kunnen krijgen. Het zou kunnen he ten van extravert (naar bui ten gekeerd, red.) introvert (meer in zichzelf gekeerd, red.) worden". Teresia van Avilia stichtte sa men met de veel jongere Jo hannes van het Kruis de Orde der Ongeschoeide Karmelie ten. Dat kostte veel strijd, want Teresia en Johannes werden als ketters be schouwd. Wreedheid, roddel en narigheid werd de stich ters niet bespaard: Johannes bracht negen maanden in de gevangenis door, terwijl Te resia ettelijk brieven schreef aan koning Philips II en hooggeplaatste kerkelijke lei ders om hun onderneming in het juiste daglicht te stellen. Alfonds Kroese heeft, zegt hij zelf, wel eens moeite gehad met de naam ongeschoeide karmeliet. "Ik noemde me zelf wel Nederlands-her vormd karmeliet. Maar nu draag ik die naam weer met trots. Ongeschoeid betekent kwetsbaar. Mensen kunnen op je tenen gaan staan. Het betekent ook dat je met je beide benen op de grond staat en dat je je nek durft uit te steken voor een cultuur die schreeuwt om rechtvaardig heid. Het houdt ook in dat je een halt toeroept aan de mens-onvriendelijke ikke-ik- ke maatschappij". ANNEKE VAN VLIET STREEK - Ondanks de sombere vooruitzichten voor 1981 heeft de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Midden-Rijn land toch een goed jaar gehad. Dit staat te lezen in het jaarver slag over 1981. Aan het begin van 1981 dreigde een drastische inkrimping van het maatschappelijk werk. De hulp verlening kon öp peil blijven doordat de stichting een aantal extra arbeidsplaatsen kreeg toe gewezen uit het arbeidsplaatsen plan van het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Bovendien breidde Midden-Rijnland de zogenaam de alpha-hulp belangrijk uit. Bij Alpha-hulp is een bejaarden helpster niet in dienst van de stichting maar van het gezin waar zij hulp verleent. Wanneer niet meer dan twee dagen per week wordt gewerkt hoeven er geen sociale lasten te worden af gedragen. De besparing die dat oplevert betekent extra hulp- Ook de leiding en de administratie kregen met bezuinigingen te ma ken. In 1981 moest Midden- Rijnland, dat zich bezighoudt met de gezinsverzorging en het maatschappelijk werk in de ge meenten Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koudekerk, Zoe- terwoude en Leiderdorp (in to taal ongeveer 100.000 inwoners), 65.000 gulden bezuinigen. Voor 1982 moet het dubbele van dit bedrag worden bespaard terwijl de stichting in 1983 maar liefst 260.000 gulden minder mag uit geven. Door in 1981 flink wat geld over te houden (ruim 72.000 gulden) kan Midden-Rijnland de bezuingin- gen van de komende jaren op vangen. De stichting vindt het, blijkens het jaarverslag, zorgelijk dat het ministerie extra bezuini gingen wü opleggen. Voor 1982 verwacht men echter dat deze beperkingen geen gevolgen zul len hebben voor de meer dan vijfhonderd arbeidsplaatsen bij de stichting. Ondanks de uitbreiding van de al pha-hulp (in 1981 werden 138 ge zinnen in Alphen op deze voor de stichting voordelige wijze gehol pen) bestaat er nog steeds een wachtlijst voor de gezins- en be jaardenverzorging. In de andere gemeenten kwamen af en toe ook wachttijden voor. In totaal werden 873 gezinnen in het hele gebied geholpen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12