Amerika veroordeelt acties Bonn verwacht veel van 'top' Val hoofdstad Tsjaad tegenvaller Fransen Falldands verdringen glamour bezoek Reagan <Paithenette deken nu 9.95 dekbed nu 34.95 slaapzak nu 9.95 -C Israël verovert Tyrus en Sidon Kritiek PLO op Unifil Britse troepen maken goede vorderingen" Schmidt blij met Reagan Slaapkamer-voordeel! DINSDAG 8 JUNI 1982 Buitenland PARIJS - De Franse diplomatie in Afrika kreeg een tegenslag te verwerken met de verovering van N'Djamena, de hoofdstad van Tsjaad, door de eeuwig re bellerende Toubou-leider Hissen Habré. Het pinksterweekeinde waren vier TransAll-vliegtuigen naar Kameroen gevlogen om de 150 koppen tellende Franse kolo nie in geval van nood te evacue ren. Toen al zag het ernaar uit dat de opmars van Hissen Habré niet te stuiten was. Gisteren verover de hij N'Djamena. Een nieuw hoofdstuk in de zich herhalende historie van Tsjaad was begon- President Goukouni Oueddi is ge vlucht en spoorloos. Goukouni was ooit Hissen Habré's rechter hand, maar werd al gauw zijn aartsvijand. Toen- de Libische kolonel Gaddafi in '80 met een le ger van vele naties Tsjaad bin nenviel joeg hij Habré op de vlucht, Goukouni werd staatschef van een „nationale overgangsregering". Habré likte zijn wonden en zon op wraak. Habré werd vooral berucht als de kidnapper van onder andere de etnologe Frangoise Claustre, die hij van '74 tot '77 in de woestijn gevangen hield en vele malen met de dood bedreigde. De rebel lenleider kon de Franse regering toen niet meer vernederen dan door een van zijn onderhande laars neer te schieten er tenslotte met een voorschot op het losgeld van 10 miljoen francs vandoor te gaan. De lange en broodmagere presi dent Goukouni heeft de laatste maanden alles in het werk ge steld N'Djamena uit handen van Habré te houden. Nergens vond hij echter meer steun. Een deel van zijn leger liep naar Habré over. De Afrikaanse „vredes macht", bestaande uit eenheden uit Zaire. Nigeria en Senegal, heeft er ook al de brui aan gege ven. Gehoopt was dat Goukouni voor 10 juni een staakt het vuren zou hebben afgekondigd en on derhandelingen begonnen zou zijn. Hij weigerde echter hiertoe over te gaan. Vooral president Moboetoe van Zaïre wil zijn duizend man uit Tsjaad weghalen omdat ze hem daar eenvoudig te duur worden. Nigeria heeft al een betaljon te ruggeroepen. al wil het als enige van de drie een vinger in de pap houden in N'Djamena. De Sene galese troepen in Tsjaad worden volledig door Frankrijk betaald. Alleen de Algerijnen hadden - met Franse zegen - instructeurs aan Goukouni uitgeleend. In Libië heeft minister van buitenlandse zaken Cheysson te horen gekre gen dat Gaddafi geen hulp aan Goukouni zal bieden. Ook de Fransen zelf verklaarden giste ren dat ze in Tsjaad na de val van N'Djamena niet zullen ingrijpen. De eindeloze reeks oorlogen in Tsjaad heeft nu overigens al tien- duizende slachtoffers geëist, voor een groot deel als gevolg van massamoorden. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Terwijl het Israëlische leger zijn opmars in Libanon voortzet en de steden Tyrus en Sidon heeft inge nomen, heeft de Amerikaanse regering gisteravond de 'spiraal van geweld in Libanon' veroordeeld. Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken zei dat Israël zijn troepen uit Libanon zou moe ten terugtrekken. waar de bevolking zich in kan vinden, als de prijs niet te hoog is. De oppositie wil in merendeel de politieke discussie uitstellen tot na de oorlog. De vraag blijft echter of de Pale stijnse beschietingen nu inder daad voorgoed afgelopen zijn als de Palestijnen 40 kilometer terug worden gedrongen. Opperbevel hebber Eitan heeft daar gedeelte lijk zelf antwoord op gegeven toen hij zei dat mogelijk ook in de toekomst in het uiterste noor den van Galilea nog raketten kunnen vallen. Om de Palestij nen ook daar 40 kilometer te doen opschuiven, zou Israël in conflict brengen met het daar aanwezige Syrische leger. En dat is vooralsnog de bedoeling niet. Maar van onder de Syrische para plu kunnen de Palestijnen ook vanuit de omgeving van Nabatye Noordoost-Galilea met de daar gelegen nederzetting Kiriat Shmoneh blijven beschieten. De afstand van de Syrische posities tot de Israëlische grens is 22 kilo meter. Genoeg om ondanks deze actie ook in de toekomst Israëls noordoostelijk grensgebied te kunnen blijven treffen. Hij verbond daaraan de de dat de Palestijnen niet langer vanuit dit land Noord-Israël zou den beschieten. Volgens de zegs man wil Washington geen van beide partijen als schuldige aan wijzen, doch zich slechts richten op herstel van het tien maanden oude bestand en een einde ma ken aan het bloedvergieten. De Amerikaanse vice-president George Bush heeft gisteravond de politieke top naar het Witte Huis geroepen voor een spoed vergadering. De Amerikaanse president, Ronald Reagan, heeft vanuit Londen telefonisch con- ftact gehad met Bush. In politieke kringen in Washington heette het later dat men sancties tegen Israël overwoog wanneer dit niet binnen 48 uur zijn troepen uit Li banon zou terugtrekken. Irritatie Eerder op de dag raakte Washing ton geprikkeld over het feit dat premier Begin gisteren de Ame rikaanse bemiddelaar Habib de hele dag heeft laten wachten. De premier had 'geen tijd'. Pas tegen de avond vond het eerste gesprek tussen Begin en Habib plaats, waarbij Begin de Israëli sche voorwaarde voor een poli tieke oplossing heeft gesteld: garanties dat de Palestijnen niet terugkeren naar Zuid-Libanon. Eerder zal Israël het gebied niet verlaten. Tyrus en Sidon Israël heeft echter op het diploma tieke vlak geen haast voordat het militair zijn doel bereikt heeft. Volgens opperbevelhebber Eitan gaat het goed met de strijd: de Israëlische troepen hebben met hun Operatie Vrede voor Galilea in één dag bereikt waar men 2 dagen voor gepland had. De ste den Tyrus, Sidon en Hatsbaya zijn veroverd, Nabatye is omsin geld en het uitkammen van het veroverde gebied gaat door. Nadat Tyrus gistermiddag werd in genomen, viel later- op de dag ook Sidon, een van de belang rijkste Palestijnse steunpunten, in Israëlische handen. Intussen rukken de troepen verder op naar het noorden in de richting van Damoer, een van de laatste Palestijnse steunpunten. Wan neer ook deze stad wordt ver overd, is het hele gebied dat de Palestijnen in Libanon tot hun beschikking hadden door Israël bezet. Daarmee zou Israël ge slaagd zijn in zijn opzet: volledi ge vernietiging van de Palestijn se infrastructuur in Libanon. Gisteravond werden ook de bom bardementen op Beiroet hervat. Zij waren gericht tegen Pale stijnse hoofdkwartieren, onder andere de bunker van Arafat. Een Syrisch vliegtuig dat de Is raëli's stoorde, werd neergescho ten. Zonder dat er sprake is van en thousiasme voor deze oorlog, heeft de regering toch wel de steun van de bevolking. Het op heffen van de Palestijnse drei ging in het noorden - zoals het wordt gepresenteerd - is een zaak NEW YORK (AFP/Reuter) - De Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO heeft gisteren scherpe kritiek geuit op Uni fil, de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon. Unifil zou hebben samenge werkt met de Israëlische in vasiemacht en voerde haar vredeshandhavende taak niet uit, zo verklaarde de PLO- vertegenwoordiger bij de VN, Hassan Rahman in New York. Rahman richtte zijn kritiek in het bijzonder op de bevelheb ber van Unifil, de Ierse gene- raal-majoor William Callag- han en op de contingenten van Fidji en Nederland. Op een persconferentie zei hij dat alleen het contingent van Nepal tegenstand bood aan de Israëliërs. Rahman vroeg de VN om een officiële verklaring. Hij haal de een verslag van de Franse Unifil-officier aan die zei dat VN-functionarissen in New York de commandanten van Unifil opdracht gaven niet eens te proberen de Israëli sche invasie tot stand te bren gen. "Wij vinden dat deze daad van de VN een ernstige klap is voor het hele concept van vredeshandhaving en de geloofwaardigheid van de Verenigde Naties", zo zei de PLO-afgevaardigde. i land gezet nabij de Libanese plaats Tyrus, die gisteren door Israël LONDEN - De Amerikaanse presi dent Reagan is gisteravond in Engeland aangekomen voor een officieel bezoek dat twee dagen zal duren. Reagan werd, direct na aankomst op het Londense vliegveld Heathrow, per helikop ter naar Windsor Castle ge bracht, het kasteel van de Konin gin. De president en zijn vrouw over nachtten op Windsor Castle. Het is de eerste keer sinds 1919, toen Woodrow Wilson de gast was van koning George V, dat een Ameri kaanse president deze eer te beurt valt. Het bezoek van Reagan aan een aantal Europese hoofdsteden is in de eerste plaats bedoeld om zijn image bij de NAVO in Euro pa. maar vooral ook in zijn eigen land, op te poetsen. Het gedeelte van zijn bezoek dat zich in Enge land afspeelt, is bij uitstek onder geschikt gemaakt aan deze wens. Want niet alleen zal hij langdurig in het gezelschap van de in de Ver enigde Staten hoog in aanzien staande Britse koningin blijven (er is zelfs een rijtochtje door Windsor Park georganiseerd), hij zal ook Lager- en Hogerhuis teza men toespreken, ook al een eer die hoogst zelden wordt ver leend. Dat was bijna niet doorgegaan, toen Amerikaanse functionaris sen enkele maanden geleden lie ten uitlekken dat Reagan in de historische Westminster Hall het verzamelde parlement zou toe spreken. De Britse premier, me vrouw Thatcher, had dit op dat moment nog niet aan het parle ment gevraaagd, zoals dat for meel ook moet. Ook de staf van het Koninklijk Huis heeft lang niet in alle geval len willen meewerken aan de wens van Reagans staf het be- LONDEN (Reuter) - Britse troepen hebben volgens persberichten uit de Falkland-eilanden terrein veroverd vanwaar wordt uitgekeken op het vliegveld van Port Stanley. Hiermee is de aanvoer van versterkingen voor het belegerde Argentijnse garnizoen daadwerkelijk geblokkeerd Volgens verslaggevers zijn de Britse troepen de Argentijnse verdedi gers te slim af geweest door de hoogten ten noorden van Port Stanley te veroveren. Het vliegveld ligt nu binnen bereik van de Britse artillerie waardoor het vrijwel onmogelijk is dat er nog Argentijnse vliegtuigen landen, aldus militaire analisten. Het Argentijnse garnizoen is volgens hen nu volle dig afgesloten en het grote Britse slotoffensief lijkt op handen. Volgens defensiebronnen in Londen heeft de bevelhebber van de Britse troepen op de eilanden gisteren de Argentijnse verdedigers opnieuw opgeroepen zich over te geven Via een ultra-korte-golf-zender wendde hij zich in het Spaans direct tot de Argentijnse garnizoenscommandant generaal Menendez om zijn mannen te bewegen zonder verder bloed vergieten te capituleren. Nancy Reagan pinkt een traan weg tijdens het bezoek van de Reagans aan de paus, gisteren in Rome. Paus Johannes Paulus 2 heeft tegen president Reagan gezegd, dat zijn grootste zorg die voor de vrede is en dat de crisis in Libanon immense consequen ties kan hebben voor de wereld. De paus en de Amerikaanse president hebben een uur met elkaar gesproken Belangrijk ste onderwerpen waren de we reldvrede, de Falklandcrisis en Polen. Een vermoeide Reagan knikke bolde een paar keer toen de paus zijn formele opmerkingen maakte na hun bijeenkomst in de bibliotheek. ADVERTENTIE toonzalen Leiderdorp l7mha\ rietschans 67 oeba gebouw LVlcUdJ t>edr j'sterrem debaande-> i (071) 413 414 open op werkdagen van 9-17 uur nidags lot 15 30 uur zoek te laten uitmonden in één grote reclamestunt voor de Ame rikaanse president en diens vrouw. Uitgelekt is de afgelopen dagen, dat functionarissen van het Witte Huis vergeefs hebben trachten te regelen dat koningin Elizabeth tijdens het paardrijtochtje met Reagan op zo'n manier zal rijden, dat dat het beste voor de foto's zal uitkomen. Beleefd doch beslist is ook de sug gestie terzijde gelegd dat er fo to's zouden moeten worden ge nomen van de Koningin en me vrouw Reagan, terwijl de beide dames het ontbijt gebruiken in de privé-vertrekken van de Ko ningin. Ten slotte heeft de kok van Windsor Castle platweg ge weigerd Amerikaanse „voedsel- coordinatoren" in zijn domein toe te laten. Maar afgezien van deze trivialiteiten zijn er ook ern stiger zaken die maken dat het bezoek van Reagan niet alleen een publiciteitsstunt kan zijn. Hier moeten de meningsver schillen tussen Engeland en de VS inzake de Falkland-crisis worden genoemd. Want de afgelopen dagen is duide lijk geworden dat de Verenigde Staten zeker niet van plan zijn Engeland te volgen in zijn wens van de Falkland-eilanden een on afhankelijke staat te maken, waarvan de veiligheid zou moe ten worden gegarandeerd door een aantal landen, waaronder de VS Er zal hierover ongetwijfeld ern stig van gedachten worden ge wisseld bij de twee bijeenkom sten die Reagan en Thatcher (tot voor kort trouwe leden van het Genootschap tot Bevordering van de Wederzijdse Bcwonde ring) op' dinsdag en woensdag hebben. Belangrijk lid Rode Brigades gearresteerd ROME (DPA) - De Italiaanse poli tie heeft gisteren een van de be langrijkste terroristen van de "Rode Brigades" die nog op vrye voeten zijn, gearresteerd Aan de rand van Rome hield zij Remo Pancelli aan. die beschuldigd wordt van het plegen van ver schillende moorden Pancelli werd bij verstek tot 26 jaar gevangenisstraf veroordeeld door de rechtbank die de ont voerders van NAVO-gencraal Dozier in maart berechtte Voorts werd hij gezocht in ver band met de moord op 31 decem ber 1980 op een leider van de Ca rabinieri, Ennco Galvaligi. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft het altijd wel geweten deze man is echt! Dat zei de Westduitse rege ringschef onlangs tijdens een bijeenkomst met buitenland se correspondenten in Bonn en met „deze man" werd nie mand minder bedoeld dan de Amerikaanse president Ro nald Reagan. Schmidt herin nerde er genoeglijk aan dat hij en minister van buiten landse zaken Genscher al voor de officiële installatie van Reagan hadden ver klaard het volste vertrouwen in hem te hebben. Dat had den toen velen niet geloofd, voegde Schmidt daaraan toe. maar nu was toch wel duide lijk geworden dat de 40e Amerikaanse president wél met de Russen wil onderhan delen over wapenbeheersing. Ronald Reagan heeft inder daad ontwapeningsvoorstel len gedaan en tevens een tijd stip genoemd voor een nieu we onderhandelingsronde over de vermindering van in tercontinentale kernraketten In Bonn is vooral dit laatste opgevat als een belangwek kende gebeurtenis voor West-Europa en in niet min dere mate voor de Bondsre publiek. Helmut Schmidt vindt, vertelde hij in het Stei- genberger Hotel in Bonn aan de correspondenten, welis waar niet dat de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten een revolutie heeft on dergaan, maar het woord evo lutie is toch zeker op zijn Verandering Volgens de ontwapeningsex pert van de SPD. Egon Bahr. gaat het de Amerikanen nu niet meer in de eerste plaats om eerst te bewapenen en daarna vanuit een sterke po sitie met de Russen te onder handelen. Ook heeft Ronald Reagan de voorwaarden la ten vallen dat met de Sowjet- Unie alleen gepraat kan wor den als de Russen zich uit Af ghanistan terugtrekken en hun handen niet meer vuil maken in Polen. Egon Bahr, die één van de architecten van de ontspanningspolitiek tussen de Bondsrepubliek en het oosten is, trekt daar de volgende conclusie uit: „De kanselier kan zeggen: wij hebben ons in Bonn niet ver anderd; veranderd hebben zich de heren in Washing ton". Helmut Schmidt krijgt deze week gelegenheid om Ronald Reagan de dringende wens van Bonn over te brengen om niet alleen de zogenaamde „start"-onderhandelingen, maar vooral ook de gesprek ken tussen Washington en Moskou in Genève over de middellange-afstandsraket- ten zo snel mogelijk af te ron den. In het laatste geval moet het resultaat eind 1983 zicht baar zijn. Helmut Schmidt: „Er is niet veel tijd meer, maar het kan nog net". Dat de Westduitse regerings chef dit zo belangrijk vindt, hangt er mee samen dat een onderhandelingssucces tus sen Amerika en Rusland in Genève voor een niet onbe langrijk deel op Schmidts conto zal worden geschreven en dat levert hem en zijn aan geslagen partij SPD zeker stemmen op bij de Bonds dagverkiezingen van 1984. De Bondsregering mag dan te- vredener worden over de bui tenlandse politiek van Ro nald Reagan, de Westduitse vredesbeweging is dat geens zins. Die gaat met vele tien duizenden mensen de straat op om te protesteren tegen de Amerikaanse president. Reagan go home" - een stic ker die van de politie in West Berlijn niet gebruikt mag worden. En zo beleeft Ronald Reagan de unieke ervaring dat er in West-Duitsland zo wel vóór als tegen hem is ge demonstreerd. Afgelopen za terdag hadden de oppositio nele CDU en CSU zon 140.000 mensen gemobili seerd die vóór vrede, vóór vrijheid, vóór Amerika en vóór Ronald Reagan als „vrij gekozen president van een vrij volk" de gloeiende zon in Bonn en München hadden getrotseerd. Slotcommuniqué De tegendemonstratie is don derdag in Bonn waar Ronald Reagan dan met de andere re geringsleiders van de lidsta ten van de NAVO in een spe ciale bom- en afiuistervrge zaal van de Bondskanselarij zit. En die demonstratie is te gen de huidige NAVO-poli tiek van het zogeheten dub- belbesluit gericht. Het is meer dan onwaarschijnlijk dat de demonstratie ook maar één woord aan het slot communiqué van de NAVO- top kan veranderen, al was het maar omdat dit docu ment na lange beraadslagin gen al klaar was voor de de monstratie begon. Wat moet er volgens de Bondsregering in elk geval in het slotcommuniqué komen te staan? Helmut Schmidt „Wij vinden dat tot uitdruk king moet worden gebracht dat de vaste wil tot verdedi ging en afschrikking gepaard moet gaan met de even vaste wil van de NAVO om niet al leen dialogen met het War schau-pact te voeren, maar om echt te onderhandelen met de „andere kant" Vol gens Helmut Schmidt kan de vrede alleen verzekerd zijn als bewapening wordt ver vangen door verdragen De Westduitse CDU-CSU-op- positie is het hiermee in prin cipe wel eens. maar buiten landwoordvoerder Alois Mer- tes zegt desgevraagd dat de NAVO-top iets meer moet opleveren dan alleen de na druk leggen op de aspecten verdediging èn ontspanning. Hij vindt dat het westerse bondgenootschap weer meer de nadruk moet leggen op het moreel-politieke aspect en niet steeds sterker het mi litaire aspect moeten laten overheersen. De NAVO-part- ners zouden er in Bonn goed aan doen gemeenschappelij ke basiswaarden als vrijheid, recht van meningsuiting, de universele mensenrechten meer te benadrukken dan nu het geval is. Daardoor wordt dan volgens Mertes tevens aangegeven in welke zin het Westers bondgenootschap zich van het Warschau pact onderscheidt HANS AMESZ ADVERTENTIE Van woensdag 9 t/m dinsdag 15 juni extra lage prijzen voor het piekfijn reinigen van uw beddegoed afgeleverd in een stofvrije hoes. Tblthe Stomerij Deze aanbieding geldt ook in de Palthe-lilialen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11