Drie "Nederlanders"- actief op WK-voetbal Van Overbeeke snel én fraai langs Burgers DB JON/ M/D-LOTTOSHOW Brink-Molyn ziet brood inM.-Oosten VERLAAGT Fransen weer moeizaam naar winst Betty Stöve ronde verder Als ze over haar llmjeeenspe& horen vallen. Aantal ambtenaren in El Salvador ontslagen Wegdek op veel plaatsen slecht D1RKSOIM KOFFIEPRIJZEN DIRKSON Nieuw schoonmaakmiddel voor oliebestrijding Bij De Munnik LEIDERDORP - De geplaatste spelers in het HEB van het toernooi op de Munnik, die gisteren al in actie kwa men, Bob van Overbeeke, Freek van der Capellen (ma gertjes gewaardeerd met een zevende plaats op de lijst van 34 deelnemers) en Jos Koemans, waren snel klaar met het karwei. Bob van Overbeeke klopte Bur gers (6-2,6-2), Freek van der Ca pellen stond Eon Groot maar één spel toe (6-1,6-0) en Jos Koe mans maakte er tegen Jan Wil lem Lugthart twee spellen van: 6-1. 6-1. Bob van Overbeeke kon zich tegen zijn jonge tegenstander, pril ten opzichte van de Voorschotenaar, nogal wat slordigheden veroorlo ven. Wanneer het nodig was scoorde hij simpel met zijn nog steeds imponerende eerste servi ce of speelde hij op vastheid, met de sterk gesneden backhand als grote wapen, de puntjes bijel- kaar. Zijn tegenstander, die er toch wel blijk van gaf het racket niet voor de eerste keer in han den te hebben (op 6-2 en 5-1 voor van Overbeeke won hij zijn vier de spel, 5-2, met een daverende diagonale backhand), maakte echter zoveel fouten, dat er van enige strijd geen sprake was. In de volgende ronde wacht Bob van Overbeeke een tegenstander die de puntjes beslist niet zo vlot zal weggeven, Blommendael. De jonge Humprey Stuyver kan daarvan meepraten. Hij verloor van de veteraan met de score 6-7, 6-1, 4-6. Bovendien is Blommen- daal een van de vate trainingen van de aanvoerder van Foresca- te, die zijn zwakke plekken kent als geen ander. Freek van der Capellen stoeide ontspannen met Ron Groot, die vocht voor wat hij waard was, maar tegen de veel betere tech niek van de jongste van de "Van der Capellen-brothers" van links naar rechts over het gravel werd gejaagd zonder ook even in staat te zijn het spel zelf te bepalen. DINSDAG 8 JUNI 1982 Freek van der Capellen: magertjes Meer tegenstand bood Jan-Willem Lugthart aan Jos Koemans, al was ook hij van meet afkansloos op de harde, met veel spin gesla gen fore- en backhands van de no. 3 geplaatste Alphenaar. Voor de mooiste afsluiting zorgde gis teren zonder twijfel Bob van Overbeeke, een dropshot binnen een meter van het net na een lan ge slagenwisseling op de back hand. Naast het genoemde tno is als no. 2 geplaatst de Beverwijker Ron Groen, terwijl de lijst van deelne- ADVERTENTIE Deze week al inleveren e duizenden gratis extra prijzen Doe óók mee aan het Cijferspel. Kans op hoofdprijs van f 100.000,- Voor maar f 1,50 mag u die kans toch niet laten liggen gewaardeerd bij De Munnik. mers wordt aangevoerd door Herman van der Capellen. Bij de dames zijn Jacqueline van Wijk en Henny Fehling de ver wachte finalisten. Kapers op de kust zijn, voor Jacqueline van Wijk de Katwijkse Marijke Guyt en voor Henny Fehling de Sas- senheimse Rosemarie Verde- gaal. Het HEC is op de Munnik altijd sterk bezet geweest. Nu geven in dit nummer maar liefst 58 deel nemers acte de presence. De lijst heeft als geplaatsten Marcel van Paridon, M. van der Berg, als res pectievelijk no. 1 en no. 2, terwijl achterenvolgens Chin A Foeng, Rob van Marwijk en H. de Jong een pittig examen kunnen ver zorgen voor Marcel van Paridon en Jan de Groot, P. Bauw en H. Stuyver de nodige stormen zul len kunnen doen opwaaien voor M. van der Berg. Ongeacht wie van de bedoelde trio's de muziek mag verzorgen. In het DEC zijn geplaatst E. Win kel, M. van Overloop, Ingrid Chaudron en B. v.d. Maarel. In het dubbeltoernooi van de Me- renwijk zijn in het HDC ge plaatst Hans Goemans/Hans Thuis, Jan van Duyn/Peter van Paridon, Piet Guyt/Lugthart en L. van Tongeren/J. van Feen. Bij de dames worden in de finale verwacht de koppels H. Ben- nink/E. Weare en T. de Gunst/P. Heyligers. In het GDC zijn ge plaatst E. Weare/Hans Goemans en Thea Hartwijk/Joost Rooden- burg. FRANK BONTE UTRECHT (GPD/ANP) - De Ne derlandse inbreng tijdens het wereldkampioenschap voetbal blijft beperkt tot scheidsrechter Charles Corver en een Argentijn se en Nieuwzeelandse deelnemer met Nederlandse voorouders. In de selectie van wereldkampioen Argentinië speelt ene Carlos van Tuyne, een naam die zijn Neder landse afkomst verraadt. Bij Nieuw-Zeeland is Frank van Hattem een van de 22 geselec teerden. Zijn ouders emigreer den 29 jaar geleden vanuit Utrecht naar Nieuw-Zeeland. De 19-jarige doelman probeert via een opvallende prestatie op de WK een contract bij een Europe se club te verdienen. Zes dagen voor het begin van het wereldbekertoernooi kampt het Franse voetbalelftal nog steeds met een vormcrisis. Tegen de Spaanse tweede-divisieblub FC Andorra kwam Frankrijk tot een zege met de schamele cijfers van 2-0. De ploeg van bondscoach Michel Hidalgo kon aanvallend weer geen enkele vuist maken. Tegen FC Andorra werden de mooiste kansen onbenut gelaten. Slechts Amoros en Genghini kwamen in het hooggelegen Font Romeu tot scoren. BIRMINGHAM (ANP) - Betty Stö ve heeft de eerste ronde van het damestoernooi te Birmingham overleefd. De Nederlandse ten nisspeelster bleef in drie sets (4- 6,6-1,6-1) de baas over de Ameri kaanse Jenny Klitch. In de eerste set moest Stöve buigen voor haar Amerikaanse tegenstandster, maar in het vervolg van de strijd kon Klitch nauwelijks meer een vuist vormen. Op de eerste dag van het toernooi kwamen de hoogst geplaatste speelsters niet aan bod. Marcella Mesker was minder for tuinlijk. Zij moest in de eerste ronde het onderspit delven tegen de Zuidafrikaanse Yvonne Ver maak. In twee sets won deze: 6-3, 7-6. Het Belgische nationale voetbal elftal heeft zijn oefentrip voor de eindronde van het WK voetbal afgesloten. De Belgische militai re ploeg verloor met 3-0 van de Guy Thys-formatie. De wedstrijd duurde tweemaal 35 minuten en Thys wijzigde zijn opstelling voortdurend. De doelpunten werden gescoord door Ludo Coeck (2) en Erwin Vanden- bergh. Coeck is momenteel in onderhan deling met de bundesligaclub 1 FC Köln, maar Anderlecht heet reeds laten weten de middenvel der niet af te willen staan. Coeck wil echter een hoger salaris en Keulen schijnt aan zijn verlan gens te willen en kunnen vol doen. Guy Thys liet naast Coeck ook doelman Pfaff, die naar de Westduitse club Bayern Mün- chen vertrekt en Czerniatynski de volledige 70 minuten spelen. Tussen de 10.000 en 20.000 fans zullen het Engelse voetbalelftal gaan volgen tijdens het WK. De coach van de nationale ploeg Ron Greenwood heeft de ver wachting uitgesproken dat de supporters zich waardig zullen gedragen. "Na afloop van het toernooi moeten we blij zijn met de steun die ons door hen is ge geven. Het zou erg slecht zijn voor het voetbal en voor Enge land indien deze fans zich zou den misdragen", aldus een onze kere en voorzichtige Greenwood. Van de 12.000 supporters die de wereldkampioen Argentinië zou den vergezellen naar Spanje heb ben ruim 4.000 hun aanvragen re tour gezonden. De situatie op de Falkland-eilanden heeft hen ge noopt dit besluit te nemen. Aan vankelijk werd verwacht dat slechts enkele honderden Argen tijnen Menotti en zijn ploeg zou den begeleiden, maar achteraf bleek dat toch nog zo'n 8.000 kij kers de reis naar Spanje zullen maken. Spaanse vakbonden, die 85 pro cent van het vliegveldpersoneel in dat land vertegenwoordigen, hebben gisteren verklaard, dat er tijdens het wereldbekertoernooi voetbal niet gestaakt wordt. Van het ontevreden personeel zijn volgens de bonden slechts stipt heidsacties te verwachten. Eerder hadden de twee grootste vakorganisaties verklaard, dat er op 11, 12, 28, 29 en 30 juni ge staakt zou worden. Vlotte baga gebehandeling en het wegwer ken van vertragingen hoeven de komende vijf weken op de Spaanse vliegvelden echter niet verwacht te worden. De stipt heidsacties van het vliegveldper soneel komen in een periode, waarin de intensiviteit van het vliegverkeer in Spanje ruim twintig procent boven de norma le zomerdrukte zal liggen. De Spaanse autoriteiten verwachten vooral in Bilbao, Valladolid en in het algemeen in Noord-Spanje grote problemen. Gemakkelijke zege Leids jeugdelftal LEIDEN - Het selectie-voetbalelf tal (15- en 16 jaar) van de afdeling Leiden boekte gisteravond in Gouda een 1-4 overwinning op de selectie van Gouda. Door dit resultaat is het Leidse elftal als eerste geëindigd in de poule voor Gouda, Den Haag en Dordrecht. Albert Siera (Lugdunum) nam een hattrick voor zijn rekening. André Zonneveld (SJC), scoorde de resterende treffen Simon Honsbeek van UVS verzorgde het voorbereidende werk voor de doelpunten. AMSTERDAM-GROOT-AM- MERS (ANP) - In het Midden- Oosten is op korte termijn goed geld te verdienen, het Verre Oos ten heeft groeimarkten op lange re termijn, terwijl de V.S. belang rijk is voor de continuïteit. Dit zei ir. W. Brink van de raad van bestuur van Brink Molyn Beheer (verf, drukinkten) over deze steeds belangrijker wordende buitenlandse markten, bij de presentatie van het jaarverslag. Op dit moment vindt de expansie van Brink-Molyn vooral in het Midden-Oosten plaats. In de minderheidsbelangen in Saoedi- Arabië wordt flink geïnvesteerd. Vrouw hongert voor vergoeding van echtgenoot EMMEN (GPD) - Bijna twee we ken geleden is de 58-jarige me vrouw J. Muller uit Emmen in hongerstaking gegaan. Ze wil doorzetten tot haar doel, een zo geheten leefkilometervergoe- ding en verhuis- en herinrich tingskosten voor haar arbeidson geschikte man, is bereikt. „Ik weet niet of dit helpt. Anders kunnen ze me wegbrengen. Het interesseert me niet meer", aldus de inmiddels bedlegerige me vrouw Muller, die zegt zich 'be roerd' te voelen. „Je wordt van het kastje naar de muur gestuurd. We zijn nooit met vakantie geweest, we heb ben nooit normaal geleefd. Het is een onbeschrijflijke misdaad te gen de mensheid", zegt een ver bitterde mevrouw Muller. Het is allemaal een gevolg van een on geluk dat haar man in 1939 in Duitsland kreeg, met zijn been kwam het nooit meer helemaal goed. Na jaren vechten met de instanties lukte het de familie Muller rond 1970 een wao-uitke- ring te krijgen. In die tijd begon ook de kwestie met de leefkilometervergoeding te spelen. De heer Muller kan niet ver lopen en wil de kosten van vervoer vergoed hebben. In deze zaak is het gevorderd tot een hoger beroep volgens raads man mr. H. E. van Delden. Met financiële hulp van de Saoe- dische regering gaat men ook een fabriek opzetten in Egypte. Ook in Saoedi-Arabië zelf krijgt met overheidshulp. Brink-Molyn is de grootste verfproducent van het land. Toch zit men in andere landen niet stil. Actief is men onder ook in Indonesië, terwijl in de V.S. nog niet zolang geleden een belang is verkregen in een pijp- bekledingsfirma. In Nederland is met een goekope innovatiele ning van 1,2 min. een nieuw mengkleursysteem ontwikkeld, die ook elders in de wereld van belang voor de groep kan zijn. De grote kennis die men van Saoe di-Arabië heeft, maakt het vol gens de heer Brink ook mogelijk, te diversiferen. Zo wil men mee doen in een telecommunicatie- project, samen met enkele part- De omzet van Brink-Molyn is vorig jaar, incl. minderheidsdeelne mingen pro rate, gestegen van 104 min. tot 125 min. De net towinst ging van 1,14 min. naar ƒ1,42 min. Voorgesteld wordt weer een dividend uit te keren van 12,50 per aandeel van 100,-, waarvan 5,- in aande len. Japans Lockheed- schandaal TOKIO (DPA) - Een rechtbank in Tokio heeft vandaag een voor malige minister van de regeren de liberaal-democratische partij en een voormalige onder-minis ter tot gevangenisstraffen ver oordeeld wegens hun aandeel in het zogenoemde Lockheéd- schandaal, waarbij Japanse func tionarissen steekpenningen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed hadden aangenomen in ruü voor hun bemiddeling bij de levering van vliegtuigen. De oud-minister van verkeer Tomi- saburo Hashimoto kreeg tweeë neenhalf jaar gevangenisstraf omdat hij steekpenningen tot een bedrag van ongeveer 50.000 gulden had aangenomen. Zijn collega kreeg twee jaar. DEN HAAG (ANP) - Op ongeveer tweehonderd plaatsen in Neder land is het wegennet zo slecht dat op korte termijn reparatie no dig is. Dit schrijft de Nederland se Vereniging van Wegenbou wers (NVWB) uit Den Haag in een zwartboek dat zij vandaag aan minister Zeevalking van ver keer en waterstaat heeft aange boden. De slechte staat van het wegdek op verschillende plaatsen in het land is volgens de NVWB het ge volg van de bezuinigingen van dit ministerie. Zij beveelt de be windsman aan snel maatregelen te nemen. Als noodzakelijke her stelwerkzaamheden nog langer worden uitgesteld, zullen de uit eindelijke kosten een veelvoud bedragen van wat er nu nodig is om "de grootste gaten te dich ten", aldus de wegenbouwers. De lengte van de wegen en wegge deelten die in slechte staat verke ren, bedraagt ruim duizend kilo meter, zo blijkt uit het onderzoek van de NVWB, die tweehonderd leden heeft. Gaten, kuilen, ver zakkingen, hobbels, craquelé' vorming, rafeling en oneffenhe den in het lengteprofiel komen volgens de steekproef - die enke le maanden heeft geduurd - zo wel voor in hoofdwegen met veel vrachtverkeer als ook in (rijks- )snelwegen, provinciale wegen en een groot aantal wegverbin dingen in gemeenten. Niet alleen de kosten zullen dras tisch oplopen door verder uitstel van wegonderhoud, ook de vei ligheid van het verkeer komt in het geding, menen de wegenbou- In de randstad zijn het met name de wegen rond Den Haag en Gouda die er belabberd aan toe zijn. Een berucht voorbeeld is daar de rijksweg van Den Haag naar Rotterdam. ADVERTENTIE- Vingerhoeden, schrijfmachines, antieke poppen, sinaasappelvloeitjes. In het nieuwe Boek van de Maand, „Verzamelen is ook een kunsC vertellen twintig verzamelaars over hun unieke hobby. Een 160 pagina's dik kijk- en leesboek met 320 prachtige kleuren foto's. Haal 't nu bij uw boekhandel. T/m 3 juli f 27,50. daarna f 42,50. De aanbieding geldt t/m 3 juli. Echter zolang de voorraad strekt NEW YORK - Deelnemers aan de "wereldvredesmars" kwamen gisteren voor het gebouu) van de Verenigde Naties in New York bijeen. Gisteren werd de VN-ontwapeningsconferentie geopend. Zwartboek wegenbouwers: SAN SALVADOR (UPI/AFP/ ANP) - Een groot aantal chris tendemocratische ambtenaren is de laatste tijd in El Salvador ver vangen door vertegenwoordigers van rechtse en extreem-rechtse partijen. Dat bleek op een spoed- congres van de christen-demo craten over de golf van ontslagen en de reeks moorden op partijle den. De meeste nieuwe ambtenaren ma ken deel Uit van de rechtse coali tie, die bij de verkiezingen van 28 maart de meerderheid haalde in de grondwetgevende vergade ring. Volgens christendemocrati sche partijleden zijn er gedwon gen ontslagen gevallen op de mi nisteries van economische za ken, landbouw en onderwijs. Om hoeveel ambtenaren het gaat is niet bekend. Op het ministerie van landbouw liet een nieuwe di recteur op de eerste dag van zijn indiensttreding de christende mocratische ambtenaren weten, dat zij onmiddellijk konden ver trekken. Het ministerie van land bouw is belast met de landher vorming, die door de rechtse par tijen voor een jaar is opgeschort. Volgens een christen-democraat hebben sommige ambtelijke di recteuren salarissen gehalveerd om christendemocratische amb tenaren te dwingen tot vertrek. De christendemocraten hebben op hun spoedcongres ook gespro ken over de golf van moorden op partijleden. Afgelopen vrijdag werd een partij activist dood ge vonden. Het was het zeventiende slachtoffer onder de christen-de mocraten sinds de verkiezingen. In San Francisco Chinameca, dertig kilometer ten zuidoosten van San Salvador zijn de autori teiten bevreesd een nieuwe bur gemeester te benoemen na de moord op de christendemocrati sche burgemeester op 13 mei en op zijn opvolger twee weken la ter, aldus de plaatselijke admini strateur. De golf van moorden, die ook boeren en hun gezinnen treft maakt volgens waarnemers duidelijk, dat de verkiezingen aan het geweld in El Salvador geen eind hebben kunnen ma ken. (ADVERTEïmgft DIREKT ALLE tfaMkethy. MALMÖ/DELFT (ANP) Aan de universiteit van Lund in Zweden heb ben onderzoekers een geheel nieuwe, milieuvriendelijke stof ontwik keld, waarmee de vervuiling van de zee en van het oppervlaktewater door olie effectief bestreden kan worden. Ook op plaatsen waar met oüe wordt gewerkt, zoals op schepen en in garages, zou de betrekkelijk goedkope en gemakkelijk hanteerbare stof als reinigingsmiddel ge bruikt kunnen worden. Een eerste indruk van het kunststoffen- en rubberinstituut van TNO in Delft is dat de vezelachtige, op watten gelijkende stof inderdaad een bruikbaar middel kan zijn bij oliemorsingen. De TNO-onderzoekers twijfelen er echter aan of de nieuwe stof doelmatig gebruikt kan wor den bij olierampen. Het produkt leent zich eerder voor toepassing bij oliemorsingen van geringe omvang. Het absorptievermogen van de vet- achtige stof is niet al te groot. De Zweedse onderzoeker Peter Goransson noemt de door hem ontwik kelde stof Petrofiber. Het is een geparafflneerde polyethyleen, die in korte tijd olie absorbeert en water afstoot

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10