"Bevries lonen vier jaar" Lubbers zet PvdA op afstand Haagse zorgen om groei ultrarechts C Man doodt vriendin Partijtop D'66 van vervalsing beticht Dienstenbond CNY bereid tot inleveren Politie speurt naar vergiftigde asperges Drie doden bij brand in Rotterdam CDA uit op "homogene ploeg" na verkiezingen WD Amsterdam laakt uitsluiting door PvdA MAANDAG 7 JUNI 1982 AMSTERDAM (ANP) - De 23- jarige J.H. uit Amsterdam is vanmorgen vroeg overleden, nadat zij door haar vriend, de 26-jarige K.R.E., met een mes in de borst was gestoken. Volgens de politie vond de steekpartij plaats in een bor deel in de Koestraat in de hoofdstad, bij een ruzie tus sen de vrouw en haar vriend. De man bracht haar nog met een auto naar het ziekenhuis, maar bij aankomst bleek zij al overleden. DEN HAAG (GPD) - De voormali ge penningmeester van D'66, Ka- rel Klaver, heeft in een brief aan enkele D'66-bestuurders het hui dige partijbestuur beschuldigd van vervalsing van geschriften. Het gaat om de documenten die ten grondslag liggen aan het voorstel om de vroegere lijsttrek ker van D'66 in Zuid-Holland, F. Pieters, als lid te royeren. Nadat het royement van Pieters op 17 april was uitgesproken is een geschillencommissie ingesteld die deze kwestie onderzoekt. De mogelijkheid dat het royement wordt teruggedraaid is aanwezig, maar vorige week heeft Pieters wel als onafhankelijk lid zitting genomen in de Zuidhollandse Provinciale Staten. Binnenland Door oud-bestuurslid Volgens Klaver heeft het partijbe stuur veranderingen aange bracht in de stukken die de ge schillencommissie heeft gekre gen. Een aantal van de beschul digingen aan Pieters' adres zijn ten opzichte van de stukken van 17 april aangescherpt, andere af gezwakt of veranderd, aldus Kla ver zondagavond. Zo staat in het laatste rapport dat Pieters bij een vorige werkge vers wegens fraude zou zijn ont slagen. terwijl deze werkgever zelf dat tegenspreekt en het be stuur dat ook weet. Aan de ande re kant zijn beschuldigingen over een oorlogsverleden van Pieters nu ineens minder scherp geformuleerd. „Op die manier heeft het bestuur een dagvaarding in een hoger-be- roepszaak gewijzigd. Dat is in de rechtspraak volstrekt uitgeslo ten". aldus Klaver, die in april uit woede over de procedure in de affaire-Pieters zijn functie als penningmeester neerlegde. ..Het bestuur had hetzelfde rapport voor de geschillencommissie moeten gebruiken. Zijn eigen mening had het bestuur daar dan apart by kunnen doen". Klaver zegt zijn brief te hebben ge schreven omdat hij geen legiti matie wil geven voor het gedrag van het bestuur, waarvan hij im mers op 17 april zelf nog deel van uit maakte. D'66-voorzitter Jan van Berkom was zondag niet voor commentaar bereikbaar. NOORDWIJKERHOUT (GPD) - In de komende vier jaar moet de prijscompensatie wel overeind blijven maar niet worden uitbetaald. Dat betekent een lastenver lichting voor het bedrijfsleven en een verlaging van de collectieve lasten. „Ik zou er garant voor willen staan dat onze leden meedoen in een operatie die er werkelijk toe leidt dat de werkloosheid met pakweg 200.000 zou verminderen gedurende de komende vier jaren". Dit zei voorzitter D. W. van der Windt van de Dienstenbond CNV vanmiddag in zijn openingstoespraak tot de alge mene vergadering. Om het inleveren van de prijscom pensatie te kunnen realiseren en te bestemmen voor werkgele genheid is het nodig dat er voor de komende vier jaren een so ciaal contract of een centraal ak koord wordt afgesloten tussen de sociale partners, aldus Van der Windt. Nadrukkelijk moet volgens hem in dat contract wor den vastgelegd dat arbeidstijd verkorting onderdeel van deze operatie is om te komen tot uit breiding van het aantal arbeids plaatsen. De daling van de koopkracht moet zoveel als mogelijk is worden ge compenseerd door een verlaging van de belasting en premiedruk. Een andere voorwaarde die in het sociaal contract moet worden opgenomen is de reële medezeg genschap van de werknemers over de besteding van de gelden die niet in het loon zijn opgeno men. Dat is volgens Van der Windt zeker nodig als ook ge bruik gemaakt gaat worden van het investeringsloon. Volgens de Dienstenbond CNV moet ook de post incidenteel loon onderhandelbaar en be heersbaar zijn. Eventueel zou daaraan ook een maximum kun nen worden gesteld. Van der Windt zei dat het nuttig zou zijn als het Centraal Plan Bureau eens zou berekenen wat de effec ten kunnen zijn van een akkoord waarbij gedurende vier jaar de prijscompensatie niet wordt uit betaald, het incidenteel loon wordt gemaximeerd op bijvoor beeld twee procent of minder, de koopkracht door verlaging van premier of belasting zoveel als mogelijk is wordt gehandhaafd en arbeidstijdverkortende maat regelen worden doorgevoerd. Van der Windt pleitte er ook voor weer te gaan werken aan redelij ke inkomensverschillen. Hij dacht daarbij vooral aan de inko mensgroepen tussen 1,5 en 2 2,5 maal modaal. „In de achter ons liggende jaren is vooral op deze categorie te veel een beroep gedaan". Ook pleitte Van der Windt voor een leefeenheid waar meerdere personen een inkomen hebben, het totale inkomen als maatstaf te nemen. „Nu wordt van een inkomenstrekker in een eenheid soms meer voor de ge meenschap gevraagd dan van twee mensen in een eenheid, hoewel die samen meer inkomen hebben dan de ene persoon". In het Brabantse Sprang-Capelle brandde gisteren een kapitale boerderij met rieten dak geheel uit r inslag. Zwaar onweer en hevige stortbuien zorgde ook elders in Brabant voor overlast. GRUBBENVORST (GPD) - De po litie van het Noordlimburgse Grubbenvorst heeft nog geen en kele koper van vergiftigde asper ges uit een gestolen partij van 500 kilo kunnen achterhalen. De asperges zijn vlak voor het week einde gestolen, vlak nadat ze met vergif tegen de gevreesde asper- gevlieg waren bespoten. Drie mensen uit Uden, die asperges hebben gegeten die met hetzelf de gif waren bespoten, zijn dit weekeind in een ziekenhuis te recht gekomen met vergifti gingsverschijnselen. Een van hen, die er ernstig aan toe was, is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. Groentehandelaren en consumen ten zijn ernstig verontrust ge- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg raakt over de berichten van de vergiftigde asperges. De politie van Grubbenvorst probeert dan ook de kopers van de vergiftigde partij te achterhalen. Volgens de politie komt het overigens niet zo vaak voor dat asperges wor den bespoten, omdat deze niet veel ziektes kennen. Na het spui ten zijn ze verder onbruikbaar. ROTTERDAM (ANP) - Door een felle uitslaande brand in een wo ning in de Putsestraat in Rotter dam-Zuid zijn in de nacht van za terdag op zondag drie mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 35-jarige hoofdbewoner Sucha Singh Ba- dual, diens vierjarige zoontje en zijn 26-jarige broer Suijit. De vrouw van Sucha en een tweede kind werden gered. De woning brandde geheel uit. Er naast lig gende huizen liepen alleen rook schade op. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie werden vrouw en kind gered door een surveillerende agent. Bij een red dingspoging trof hij vrouw en kind op het dak van het huis aan omdat het vuur, dat op de eerste verdieping was ontstaan, was overgeslagen naar de tweede ver dieping en de zolder. Via een aangrenzend huis kwamen zij in veiligheid. Een kind van twee jaar en een man van 27 jaar zijn gisterochtend met zware brandwonden opge- nomen in een ziekenhuis in Zwolle. Het kind en de man had den die verwondingen opgelo pen door een brand die was ver oorzaakt door twee met lucifers spelende peuters. Volgens de politie hadden twee kinderen - twee en driejaar - oud zondagochtend vroeg met luci fers gespeeld op hun slaapkamer op de zolder van hun ouderlijke woning in IJsselmuiden. Daar door raakte het beddegoed in brand. De driejarige wist zichzelf in veiligheid te brengen, maar het tweejarige kind was niet in staat te vluchten. Een oom van het kind baande zich een weg door het vuur en wist het kind te redden. Daarbij liepen zij beiden ernstige brandwonden op. Blikseminslag Door blikseminslag is zaterdag in het begin van de avond de kerk van het Apostolisch Genoot schap in Breda in vlammen op gegaan. Ook een woning elders in de stad is door brand ver woest. Daarbij is een van de be woners gewond geraakt Hij is per ambulance naar het zieken huis vervoerd. Over zijn toestand zijn verder geen gegevens be kend. Het uitzonderlijke zware onweer zorgde voor zestig meldingen over blikseminslag, ondergelo pen tunnels, geblokkeerde spoorwegovergangen, defecte verkeerslichten, ondergelopen straten en dergelijke. Ook elders in West-Brabant heeft het on weer huisgehouden. In Sprang-Capelle brandde een ka pitale boerderij geheel uit Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis half bew. onbew. onbew. geheel bew. half bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. licht bew. regen onbew. half bew. onbew. licht bew. geheel bew. regenbui onbew. onbew. licht bew. onbew. licht bew. half bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. licht bew. licht bew. half bew. 28 14 27 12 27 15 24 17 28 15 28 14 25 15 26 17 13 11 27 17 23 16 28 17 23 13 27 10 30 15 26 12 16 2 27 14 26 15 25 15 27 - 27 16 24 16 28 16 24 18 20 11 14 4 31 16 25 16 21 18 24 10 25 18 - 18 28 16 DEN HAAG (GPD) - CDA-fractie- leider Lubbers vindt herstel van de regeringssamenwerking na de verkiezingen tussen CDA en PvdA „op korte termijn buiten gewoon moeilijk". In een ge sprek voor de Tros-radio zei Lub bers zaterdag dat „na de ervarin gen, opgedaan in het vorige kabi net, CDA én PvdA zullen zeggen: laten we goed nadenken alvo rens weer zoiets gebeurt". Volgens de CDA-leider hebben de gebeurtenissen van de laatste maanden voor het CDA „een hy potheek gelegd op het gesprek over regeringssamenwerking met de PvdA". Lubbers wilde niet direct antwoorden op de vraag of het CDA daarmee niet eigenlijk de voorkeur geeft aan samenwerking met de WD. Hij zei wel zich na de verkiezingen niet moreel gebonden te voelen aan D'66, dat nu samen met het CDA een overgangskabinet vormt. Maar ook als CDA en WD na de verkiezingen samen AMSTERDAM (ANP) - De WD in Amsterdam vindt het in strijd met wat de kiezers willen en in strijd met de beginselen van de Nederlandse democratie dat de PvdA haar heeft uitgesloten van de besprekingen over de samen stelling van het nieuwe collega van B en W in de hoofdstad. De WD schrijft dit in een brief aan de PvdA, die vorige week alle partijen uit de hoofdstedelijke gemeenteraad behalve de WD uitnodigde voor besprekingen over de collegevorming. De WD zegt daarvan met grote verbazing kennis te hebben genomen. De partij zegt slechts te kunnen con stateren dat de PvdA als grootste partij met het grootste stemmen verlies misbruik maakt van haar positie door zonder meer de WD als tweede partij in de raad en de partij met de grootste stemmenwinst buiten beschou wing. De WD is van mening dat alle raadsfracties in Amsterdam met hun partijbesturen bij de inlei dende besprekingen betrokken moeten worden, "vooral ook om dat de gemeenteraad er voor alle Amsterdammers is". Zij geeft de PvdA in overweging de bijeen komst die nu is uitgeschreven te benutten voor een evaluatie van de verkiezingen om tot dezelfde conclusie te komen en vervol gens alle partijen uit te nodigen voor de besprekingen over de collegevorming. "Als u hier niet toe bereid bent overwegen wij in het belang van de stad daartoe zelf het initiatief te nemen", aldus de WD. een ruime meerderheid zouden hebben, dan wil dat nog niet zeg gen dat het CDA dan D'66 niet meer nodig heeft, aldus Lubbers. Hij zei dat het CDA de komende Tweede-Kamerverkiezingen (8 september) zal ingaan met een politiek zakelijke instelling. „Wij zijn uit op een sterke, homogene regeringsploeg, kan het zijn een die zo breed mogelijk gesteund wordt". Kruisraketten Het CDA-verkiezingsprogramma van vorig jaar zal voor de komen de verkiezingen op een aantal punten moeten worden aange scherpt, aldus Lubbers. Dat geldt met name de noodzaak tot bezuinigen („als de economische situatie slechter wordt, dan moet harder aan de vermindering van de overheidsuitgaven worden vastgehouden") en de kernwa pens. Over de nieuwe kruisraketten her haalde Lubbers het CDA-stand- punt, dat bij mislukking van de onderhandelingen over kernwa penvermindering tussen Ver enigde Staten en Sowjet-Unie, „Nederland zich niet op enigerlei wijze aan de solidariteit in het bondgenootschap mag onttrek ken". Dit betekent dat volgens Lubbers het nieuwe CDA-programma duidelijk zal moeten uitspreken dat Nederland bereid is de kruis raketten te plaatsen als de ont wapeningsbesprekingen niet sla gen. „Zijn zij wel succesvol, dan hoeven zij niet geplaatst te wor den". Solidariteitsheffing De CDA-fractieleider gaat er van uit dat het kabinet-Van AgtTer- louw morgen in de regerings verklaring zal vasthouden aan de solidariteitsheffing, de extra be lastingverhoging op 1 juli. „Als dat zo is, dan moeten er wel heel dringende redenen zijn om het toch af te stemmen, ook al zijn wij er nooit zo voor geweest", al dus de CDA'er. Lubbers liet in het gesprek duide lijk weten graag in het volgende kabinet minister te willen wor den. Maar een opvolger als leider van de CDA-Tweede-Kamerfrac- tie heeft zich nog allerminst aan gediend. „Ik betwijfel of dat op korte termijn zal lukken", aldus Lubbers. „Als de beste taakver deling is dat ik weer vier jaar fractieleider wordt, dan doe ik dat overigens van harte". Diplomaat Iran vraagt asiel aan DEN HAAG - De tweede secreta ris van de Iraanse ambassade m Moskou heeft in Nederland poli tiek asiel gevraagd, aldus heeft een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken meegedeeld. In afwachting van de beslissing over dit verzoek is hem bij aankomst op Schiphol, enkele dagen geleden, een tijde lijk visum verleend. De woordvoerder kon berichten, als zou de man eerder door de Verenigde Staten zijn geweigerd, en als zou hij een paar jaar gele den aan de Iraanse ambassade in Den Haag verbonden zijn ge weest, niet bevestigen. DEN HAAG De aanhang van extreem rechtse partijen blijkt in Den Haag gegroeid te zijn sinds Joop Glimmer veen in 1974 voor de eerste maal op een uitgesproken ra cistisch programma aan de gemeenteraadsverkiezingen deelnam. Vorige week wer den net vijfduizend stemmen uitgebracht op racistische partijen en dat aantal is ruim voldoende voor een raadsze- tel, bevestigt een gemeente lijk woordvoerder. Dat Den Haag die primeur mist is slechts te danken aan de onderlinge verdeeldheid. Haalde Glimmerveen in 1974 als leider van de Volksunie nog 4000 stemmen, nu zijn de 5000 stemmen verdeeld over zijn eigen lijst (2088), de Cen trumpartij (2430) de Neder landse Volksunie (179) en de Burgerband (275). In percen tages uitgedrukt is de aan hang van ultrarechts 2.6 pro cent. In sommige oude wij ken blijkt de aanhang schrik barend hoog: Transvaal 6,2 procent. Schilderswijk 6 pro cent Die cijfers stemmen somber. Al is de aanhang van in het bij zonder de Centrumpartij in de rest van Nederland en vooral in de grote steden ook niet uit te vlakken. Den Haag komt naar voren als een stad waar ultrarechts een vaste voet aan de grond heeft. De stad mag geiaen ais baker mat van ultrarechts in de rest van Nederland. Glimmer veen en de Volksunie zijn op en top Haags. De betrekke lijk onbekende partij Burger- band heeft meegedaan in Den Haag, Den Bosch, Til burg, Schiedam en Rotter dam maar is opgericht in Den Haag, net als de landelijk opererende Centrumpartij die wordt geleid door een le raar maatschappijleer uit Voorburg. Burgemeester Schols zegt met verbijstering te hebben ge zien dat het aantal stemmen op de racistische partijen zo groot blijkt maar „met vol doening" stelt hij vast dat de „democratie in staat is geble ken" om ze uit de raad te we- Schols haalt dus, net als de lijsttrekkers van de gewone Haagse partijen opgelucht adem. Hans van Raamsdonk van het Haags Initiatief tegen Racisme en Fascisme toont zich wat minder blij. Het Ini tiatief heeft zoals in andere grote steden met wisselend succes via de rechter gepro beerd de ultrarechtse groepe ringen van verkiezingen uit te sluiten of de campagnes te bemoeilijken. „We zijn blij dat ze het niet gehaald heb ben", zegt Van Raamsdonk nu. „Ons doel, of eigenlijk tussendoel, is daarmee be reikt maar aan de andere kant zie je toch dat de aan hang gegroeid is naar 5000 stemmen. Dat is voor ons vol doende reden om door te gaan met onze bestrijding van deze groeperingen en vooral door te gaan met het bestrijden van de oorzaken" Glimmerveen Vonge weck. vlak voor de ver kiezingsdag toonde hij zich nog onzeker Uit telefoonac ties van lijsttrekkers was hem al gebleken dat de gewo ne Hagenaar, gevoed door provocaties en pamfletten van de ultrarechtse partijen, zich nog het meeste zorgen maakt om „het probleem van de buitenlanders". De verkie zingsstrijd is hard gevoerd in oude wyken en de wijken daaromheen Van Raams donk is als lid van het Haags Initiatief persoonlijk uitge daagd door de Burgerband voor een „ontmoeting" met een knokploeg Een uitnodi ging die hij wgseUjk liet va- Hij waarschuwt nu voor een al te simpele analyse van de Haagse verkiezingsuitslag. „Je moet niet denken dat alle stemmers op deze partijen ra cistisch zijn. Of omgekeerd, als deze partijen geen stem men krijgen mag je niet den ken dat er helemaal geen ra cisme meer is. Mensen stem men uit protest op deze par tijen of onvrede. Je kan het merken in die oude wijken in Den Haag waar veertig pro cent van de bewoners buiten lander is. Ik heb ruzies ge hoord o0 straat waar vrese lijk op buitenlanders ge scholden wordt terwijl de Turkse buurman erby staat Het is een slogan geworden" „De echte problemen zijn de hoge werloosheid, de stijgen de woonlasten en de kabi netscrisis. Daar wordt niet echt zo over gepraat maar ik merk wel steeds meer dat mensen het idee krijgen dat het land onbestuurbaar wordt Dat vormt allemaal een klimaat waarin de roep om de sterke man een kans krijgt. Die partijen maken van die gevoelens gebruik om mensen op te hitsen". Het is opvallend dat de cam pagnes van alle vier ultra rechtse deelnemers zich niet speciaal op de oude wijken hebben gericht maar juist op de wijken daaromheen. Van Raamsdonk: „De huren zijn daar laag. De bewoners heb ben de angst dat zij nu aan de beurt zijn om alle problemen op te vangen, dat zij buiten landers als buren krijgen. Je ziet dat deze partijen juist op die angst speculeren. Op de angst voor het vreemde, wat mogelijk gaat komen" Zo n wyk is bijvoorbeeld Morgen stond waar de aanhang 3,4 procent bleek. Het is vooral de Centrumpartij („een partij vol politieke op portunisten", aldus Van Raamsdonk) die zich richt op het burgerlijke midden en speculeert op fatsoen, rust en orde. Die ook heel bedekt de buitenlandhaat uitspreekt en zich niet verliest in het provo cerende knokploegengeweld en gescheld op linkse ratten waar Glimmerveen zo graag gebruik van maakt. De Haagse Initiatiefgroep te gen fascisme en racisme heeft (net als in Amsterdam) met juridische middelen ge probeerd racistische of dis criminerende partijen uit de verkiezingsstrijd te houden. Dat is zoals bekend niet ge lukt De Raad van State be paalde wel dat de Volksunie en Glimmerveen naamloos moesten uitkomen. Van Raamsdonk: „Wij vonden het jammer dat we niet meer hebben bereikt al was het wel een morele overwinning voor ons In Den Haag hebben we nu gezien dat het toch ook ef fect heeft gehad. Want veel mensen hadden geen idee wie lijst Keizer was terwijl het om de Nederlandse Volksunie ging. Dat heeft ze stemmen gekost". De jundiscne acties zoals het Haagse Initiatief ze voerde trokken veel publiciteit. Niet iedereen vindt het verstandig veel over extreme partyen te schrijven. Toch moet het, vindt van Raamsdonk Hij is jonger dan dertig, zoals veel actievoerders tegen het racis me. „Oudere mensen zeggen ons altyd. je moet ze geen kans geven hun stem te laten horen Zo is het vroeger ook begonnen. Als zulke partyen in de raad komen moet je met verwachten dat ze door de mand vallen. Ze krijgen dan een fatsoenlijke status die aantrekt". Van Raamsdonk zegt enkele malen nadrukkelyk dat het de initiatiefgroep met gaat „om links of rechts. Dat doet er niets toe. In onze initiatief groep zyn alle politieke par tyen en andere groepen ver tegenwoordigd Ze zyn het vaak volstrekt oneens over een heleboel zaken maar op dit punt, het bestryden van racisme, hebben ze zich ver enigd in deze groep" JOSÉ SMITS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7