Britse acties in Port Stanley Vage compromissen op Ecotop -c Bitterheid in Zuid-Libanon Veel vredesdemonstraties Zelfs de gevulde eend werd gecontroleerd Onenigheid VS-Engeland over toekomst Zwitsers niet aardig voor gastarbeiders Falklands en M.-Oosten overschaduwen Versailles Na inval door Israël Belangrijke vondsten na aanslag op ambassadeur MAANDAG 7 JUNI 1982 Buitenland Zowel pro- als contra VS LONDEN/ROME GPD/UPI) - Meer dan 250.000 mensen heb ben gisteren in Londen meege daan aan een demonstratie tegen kernwapens. De mars. die was georganiseerd door de Campag ne for Nuclear Disarmement (CND) eindigde met een vredes- manifestatie in Hyde Park. Het was de grootste vredesdemon stratie ooit in Engeland gehou den, zo zeiden woordvoerders van de CND gistermiddag. Aan de demonstratie werd niet alleen door Britten deelgenomen, maar ook door afvaardigingen uit een aantal Westeuropese landen, waaronder Nederland. Een dag eerder hadden enkele tienduizenden Italianen in het centrum van Rome gedemon streerd voor vrede en ontwape ning en tegen de politiek van de Amerikaanse president Reagan. De demonstratie, gesteund door communisten en klein links, richtte zich met name tegen nieuwe kernraketten en de Beierse hoofdstad Mün- chen hebben zaterdag ongeveer 140.000 mensen gedemonstreerd voor „vryheid en vrede". Op de door de christen-democratische CDU en CSU georganiseerde bij eenkomsten stond vooral Qe ver bondenheid en vriendschap met de Verenigde Staten in het mid delpunt. „Wy heten u van harte welkom, meneer de president" was. vier dagen voor het bezoek van het Amerikaanse staatshoofd Ro nald Reagan aan Bonn en West- Berlijn. op vele spandoeken te le zen. CDU-voorzitter Helmut Kohl zei in de Hofgarten in Bonn dat een dergelijke demonstratie van 100.000 mensen niet moge lijk zou zijn geweest zonder de Verenigde Staten. In Munchen verklaarde CSU-chef Franz-Jo- sef Strauss dat Washington de „sterkste garantie voor het in stand houden van een mens waardige samenleving" Londen demonstreert dat het motto i praktijk te brengen valt. middellange afstand in Oost- West-Europa. In de Westduitse hoofdstad Bonn de Aanstaande donderdag wordt Bonn door de „vredesbeweging" een demonstratie georganiseerd. Daar worden meer dan 150.000 mensen verwacht. Die demon stratie is ook „voor vrede", maar er kan geen twijfel aan bestaan dat de tekst ..Sonne statt Rea gan" (zon in plaats van Reagan) daar in het middelpunt zal staan. Enige demonstranten wierpen mo- lotov-cocktails en gooiden ra men in. zo werd nader gemeld De politie voerde een charge uit op de menigte, maar zei niet te weten of er gewonden waren ge vallen. Zy meldde ook geen ar restaties. Naar schatting 10.000 betogers van linkse actiegroepen in geheel Frankrijk hebben zaterdag een yeedzame mars door Parijs ge houden tegen president Reagan van de Verenigde Staten. "Er was een belangrijke gebeurte nis als de komst van Reagan voor nodig om het Franse links samen te brengen", zei Francois Tale, lid van het Franse comité van steun aan de Amerikaanse in diaan. Tale hield een bord om hoog waarop een indiaan stond met een prop in de mond in de kleuren van de stars and stripes en de tekst: "Gezocht: sheriff Reagan voor volkerenmoord". (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Britse eenheden voeren „zeer gewaagde" operaties in en bij Port Stanley uit die, als ze slagen, het einde van de oorlog snel dichterbij kunnen brengen. Dat is gister avond gemeld door Britse verslaggevers op de Falkland-eilanden. Het was vrijwel het enige nieuws van belang dat het afgelopen weekeinde over de strijd bekend werd. Het ministerie van defen sie in Londen heeft, nadat de Britse troepen medio vorige week hun posities rond Port Stanley hadden ingenomen, vrij wel geen mededelingen gedaan. Gisteravond werd de stilte op het ministerie echter even doorbro ken toen de defensiewoordvoer der het in brede kringen levende vermoeden bevestigde dat de 3000 infanteristen die zich aan boord van de Queen Elizabeth II bevonden, inmiddels zijn geland en bij Port Stanley stellingen hebben betrokken. VS-Engeland Inmiddels is in politieke kringen in Engeland verontrusting ontstaan over de Amerikaanse houding in het Falkland-conflict. Gevreesd wordt dat de VS, uit angst teveel van de Latijns-Amerikaanse buurlanden te vervreemden, haar houding van steun jegens de Britten bezig is te herzien. Conservatieve parlementsleden hebben gisteren aangekondigd minister Pym (buitenlandse za ken) te zullen inpelleren over het Amerikaanse stemgedrag tijdens een zitting van de Veiligheids raad afgelopen vrijdag. De VS steunden aanvankelijk En geland en stemden tegen een motie, die vroeg om een staakt- het-vuren op de Falkland-eilan den. Maar later maakte de Ame rikaanse vertegenwoordiger bij de VN, mevrouw Kirkpatnck be kend dat haar land dit wilde ver anderen, en zich nu wilde ont houden van stemmen. De Britse regering is over dit stem gedrag teleurgesteld, zo hebben woordvoerders van mevrouw Thatcher laten weten. Ongetwij feld zal een en ander van invloed zijn op het bezoek van de Ameri kaanse president Reagan, die vanmiddag in Londen aankwam en tot woensdag zal blijven. Het is geen geheim meer dat Enge land en Amerika verschillend denken over de toekomst van de Falkland-eilanden. Mevrouw Thatcher liet vorige week duide lijk blijken ervoor te voelen de eilanden onafhankelijk te ma ken, waarbij hun veiligheid dan zou moeten worden gegaran deerd door een multinationaal vredesleger, waarbij in elk geval de VS zou moeten worden be trokken. Plan-Reagan Dit weekeinde is echter bekend ge worden, dat Reagan bij de ge sprekken die hij de komende da gen met mevrouw Thatcher zal voeren, zal aandringen op een andere regeling, waarbij ook de stem van Argentinië zal moeten worden gehoord. Volgens dit plan, waarvan details inmiddels zijn uitgelekt, zal Rea gan een multinationaal bestuur van de eilanden voorstellen bij Britse soevereiniteit. De VS wil len echter alleen aan een derge lijk bestuur meedoen, als Enge land belooft nog voor het einde van het jaar onderhandelingen over de toekomst van de Falk land-eilanden te beginnen. Be halve de VS zou Engeland deel moeten nemen aan het bestuur, terwijl ook Brazilië en Jamaica worden genoemd. Bij die onderhandelingen zou Ar gentinië dan moeten worden be trokken. Engeland zou zich bo vendien bereid moeten tonen op den duur concessies ten aanzien van de soevereiniteit te doen. Verder zou de Britse oorlogs vloot moeten worden terugge trokken. Ondanks de verschillen over de toekomstplannen met de Falk land-eilanden tussen Engeland en de VS hebben de zeven lan den die dit weekeinde hebben deelgenomen aan de economi sche top in Versailles bij monde van de Franse president Mitter rand nogmaals hun steun voor het Britse standpunt uitgespro ken. VERSAILLES - Ondanks het menignsverschil over een oplossing in de Falkland-crisis, was de Amerikaanse president Reagan wel zo beleefd om de Britse premier Thatcher op haar plaats te helpen voor de persconferen tie die de Economische Top in Versailles afsloot. GENEVE - Met een gering ver schil van nog geen 10.000 stemmen hebben' de Zwitser se kiezers gisteren per refe rendum een wetsvoorstel verworpen dat de rechtsposi tie van buitenlandse werkne mers zou hebben verbeterd. Hierdoor blijft een wet van kracht die nog uit 1931 da teert en die de buitenlandse seizoenarbeider maar ook de buitenlandse werknemer op jaarcontract vrijwel rechte loos maakt. In feite betekent de uitslag dat de al 12 jaar durende grimmi ge discussie over de positie van buitenlanders in Zwitser land nog zal voortduren. De Zwitsers voelen zich be dreigd. Het is een vrees overigens die de werkelijkheid vooruit snelt, want het percentage werkloosheid in Zwitserland is tot dusver te verwaarlozen. Niettemin ziet de Zwitser een legertje buitenlanders opruk ken dat in aantal een zesde deel uitmaakt van de werkende bevolking. Een tv- commentator reageerde hier gisteravond: „De Zwitser blijft denken: die buitenlan ders zijn toch anders, ze moe ten zich niet te lang in Zwit serland ophouden". VERSAILLES - Overschaduwd door de gebeurtenissen in Liba non en de Falkland-eilanden heeft de economische topconfe rentie van de westerse gëndu- strialiseerde wereld het afgelo pen weekeinde in Versailles slechts magere resultaten opge leverd. De economische situatie van de deelnemende landen loopt zo sterk uiteen, dat een concrete gezamenlijke aanpak van de economische recessie niet mogelijk is. Daarbij waren de twee aanwezige presidenten, Reagan van de Verenigde Staten en Mitterrand van Frankrijk, en de vijf premiers Thatcher van Groot-Bnttannië, Trudeau van Canada, Schmidt van West- Duitsland, Suzuki van Japan en Spadolini van Italië, ook niet in staat de bestaande meningsver schillen over beperking al of niet van de Oost-West-handel en in grijpen in de internationale wis selkoersen bij grote schomme lingen werkelijk te overbruggen. Op deze punten werden niet erg concrete compromissen geslo ten. De waarde daarvan zal pas later kunnen blijken. Woord voerders van verschillende dele gaties spraken elkaar echter al zo tegen over de betekenis van be langrijke delen van de slot verklaring, dat de Franse minis ter van buitenlandse handel Jo- bert zei: „Het verdrag van Ver sailles wordt reeds nu verschil lend geïnterpreteerd Falkland Verschillende interpretaties ook over het incident rond de Falk land-crisis dat de gemoederen in Versailles zaterdag heftig bezig hield. De Verenigde Staten stem den in de Verenigde Naties tegen een uitspraak voor een staakt- het-vuren op de Falkland-eilan den, maar zeiden achteraf ineens dat ze zich hadden willen ont houden. De Britten zagen deze beleidswijziging als een duidelij ke breuk met de „krachtige steun" die de Amerikaanse presi dent Reagan vrijdag nog in een gesprek onder vier ogen had toe gezegd aan de Britse premier Thatcher. Oost-West Onduidelijkheid bestond er in Ver sailles ook ten aanzien van de Oost-West-handel. De Amerika nen oefenden zware druk uit om tot beperking van deze handel te komen, vooral ten aanzien van de exportkredieten die de West europese landen het Oostblok geven als deze maar hun produk- ten willen kopen. In de slot verklaring wordt voorzichtig over begrenzing van deze kredie ten gesproken op basis van het principe van „verstandig koop manschap". De Amerikaanse mi nister van financiën Reagan zag erin, tot zijn „volle tevreden heid", een onderschrijving door de andere partners van het Ame rikaanse principe dat de Sowjet- Unie economisch onder druk ge zet moet worden om Moskou in ternationaal tot militaire terug houdendheid te dwingen. Rea gan gaf echter toe dat er geen werkelijke limiet voor die kre dieten is aangegeven. De Euro pese landen voelen daar niett voor omdat die handel met het Oostblok voor hen veel belang rijker is dan voor de Verenigde Staten en omdat zij daar een ze kere stabilisering van de Oost- West-verhoudingen van ver wachten. Wisselkoersen Ook over het tegengaan van al te grote schommelingen in de inter nationale wisselkoersen bleef in Versailles de nodige onduidelijk heid bestaan. De landen gingen akkoord met een studie over de mogelijkheden tot ingrijpen. Grote koerswisselingen, met na me van de dollar, scheppen voor de Westeuropese en Japanse munteenheden veel onzeker heid, zijn daarom een extra pro bleem in een toch al economisch moeilijke tijd. De Verenigde Sta ten hebben de aandrang om de koers stabieler te maken en dus vaker in te grijpen bij grote schommelingen op de internatio nale wisselmarkten van de hand gewezen. President Reagan is wel bereid tot ingrijpen als de markt werkelijk verstoord is, maar niemand precies weet wat onder die term „verstoorde markt" verstaan moet worden. Rente De Europese partners hebben de Verenigde Staten er ook niet toe kunnen brengen maatregelen te nemen om de hoge rente te verla gen. Deze rente houdt ook de rente in West-Europa hoog, maakt het investeren daardoor duur en blokkeert zo de econo mische opbloei. In de slotverkla ring van Versailles wordt bena drukt dat de strijd tegen de infla tie een sleutelrol moet spelen, ook bij het naar beneden druk ken van de rente. De Franse president Mitterrand had de topconferentie ingeleid met een twee uur durend plei dooi voor invoering van nieuwe technologie als het middel om de werkloosheid te bestrijden. De overheid zou daarin naar zijn me ning krachtig moeten deelne men De conferentie besloot tot een studie over de mogelijkhe den op dit terrein, maar verschil lende landen, de Verenigde Sta ten. West-Duitsland, Japan, be nadrukten het belang niet van de staat maar van het particuliere bedrijfsleven in dit verband. De Libanese hoofdstad Beiroet trilde gisteren de hele dag op z'n grondvesten, zo hevig wa ren de artilleriebeschietingen in het Zuiden, hier toch al gauw 40 kilometer vandaan. De Libanezen zijn bang, maar er heerst ook grote ver bittering over - wat men hier uitlegt als Amerikaanse „medeplichtigheid aan Is- raëls agressiviteit". Men meent in Beiroet - en dat geldt niet alleen voor de rege ring, maar ook voor de ge middelde Libanees - dat Amerika veel te weinig en veel te laat druk op Israël heeft uitgeoefend. Algemeen is het gevoel hier dat het Palestijns-Israëlische conflict met hernieuwde he vigheid ten koste van Liba non. en vooral ten koste van Libanese levens wordt uitge vochten. waarbij de Libanese sympathieën voor de Pale stijnse zaak verdeeld zijn en men allereerst een afkeer heeft tegen de allesvernieti gende Israëlische oorlogsma chine. De Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib, architect van het Israèlisch-Palestijnse be stand van juli vorig jaar - een bestand nu wel zeer grof ge schonden door de Israeli's - wordt vandaag in Beiroet verwacht om het niet meer bestaande bestand nieuw le ven in te blazen. Algemeen wordt in de Arabische wereld verwacht dat de Israëlische invasiemacht in Zuid-Liba- non snel militaire „voldon gen feiten" wil creëren - een oude Israëlische tactiek voordat Habib diplomatiek iets kan bereiken en/of Israel onder westerse druk tot mati ging gedwongen kan worden. Provocatie Israël heeft verklaard niet van plan te zijn de Syriërs in Li banon aan te vallen, maar het Israëlische optreden kan niet anders dan een geweldige provocatie tegen de Synérs uitgelegd worden omdat moeilijk van hen verwacht kan worden dat zij machte loos zullen toezien hoe hun Palestijnse bondgenoten in Zuid-Libanon door de Israë li's worden afgeslacht. Bo vendien hebben de Syriërs vorig jaar als afschrikking te gen de Israëli's SAM-raket- ten in Libanons oostelijke Bekaa-vallci geplaatst. Begin heeft altijd geeist dat deze ra ketten verwijderd moesten worden. Daarnaast hebben Israëlische leiders openlijk in het verle den de intentie uitgesproken om de Syriërs uit Libanon te verjagen, dit als deel van het plan om de positie van de met Israël sympathiserende christen-rechtse Libanese fa- langisten te versterken. Het is waarschijnlijk - zo wordt met een wrang mopje in Bei roet geschertst - dat Israël met een falangisten-regering in Beiroet het aangekondige „vredesverdrag" met Liba non wil afsluiten. Zelfs in de meest extreem christen-rechtse kringen in Libanon wordt Israëls belof te om Libanons „territoriale integriteit te zullen respecte ren" (notabene na een com plete invasie in dat land) als een farce beschouwd. Belofte Israel al beloofd dat zijn rege ring geen raketbeschietingen op het Israélisch-Libanees grensgebied meer zal dulden. Een jaar geleden, voordat vfal de bemiddeling van de Ame rikaanse diplomaat Habib een bestand tot stand kwam, is gebleken dat Begin die be lofte niet «waar kan maken door Zuid-Libanon te bom barderen. De Palestijnen ma ken gebruik van mobiele ra ketin stallati es en die zyn met de luchtmacht met te bestrij den. Een invasie was dus het enige alternatief om deze be lofte in te lossen Doel van de Israëlische invasie in Libanon is tevens om de bufferzone tussen de Israëli sche grens en het gebied dat door de Palestijnen beheerst wordt naar het noorden op te schuiven, zodat Israëlische nederzettingen in de toe komst niet meer onder het bereik van Palestijnse raket ten zullen liggen. Volgens premier Begin heeft het Pale stijnse geschut een bereik van veertig kilometer In deze Israëlische opzet komt de komst van de Amerikaan se bemiddelaar Habib naar het Midden-Oosten vandaag zeer goed van pas. De Israe li's willen snel feiten creëren, om vervolgens Habib de kans te geven in het kader van de nieuwe status quo het be stand te hernieuwen, en zo mogelijk het mandaat van Unifil uit te breiden. Voor Is raël zou het ideaal zijn om het gebied waar de Palestijnen nu uit verdreven worden te overhandigen aan Unifil, of als dat internationaal niet haalbaar is aan de milities van majoor Haddad. Er zou dan een verbindingscorridor gemaakt kunnen worden tus sen het gebied van Haddad en de falangisten in noorde lijk Libanon. Het zal ongetwijfeld bij de Syri sche besluitvorming al dan niet te interveniëren een rol spelen dat een ingrypen tot een Israëlische poging kan leiden het Synsche leger uit Libanon te verdrijven Rest de vraag of een militaire op lossing voor Libanon moge lijk is. Daarover waren de meningen in Israel de afgelo pen tijd verdeeld. Volgens opperbevelhebber Eitan is het mogelyk de PLO militair en politiek geheel uit te scha kelen. Oud-premier Rabin gelooft niet dat dat mogelijk is. Maar deze discussie is nu tot later uitgesteld Want - zo als Rabin zegt - nu er gevoch ten wordt en slachtoffers val len sluiten de gelederen zich achter de regering RIENKO WILTON JAAP VAN WESEL LONDEN (Reuter/UPI) - Het onderzoek naar de moordaanslag op de Israëlische ambassadeur in Londen, Shlomo Argov, heeft wapens en documenten opgeleverd waardoor wellicht een reeks aanslagen op vooraanstaande joden en diplomaten in Europa is voorkomen Na de aanslag werden twee Jordaniers, een Irakees en een Syriër aange houden. Een der Jordaniërs werd gewond toen hy na de aanval pro beerde te vluchten. Later werden in een appartement in de wijk Ken sington en in een jeugdhotel een machinepistool, twee automatische geweren, granaten en munitie gevonden De politie wilde persberich ten als zou'ook een 'dodenlijst' van nieuwe potentiële slachtoffers zijn aangetroffen, niet bevestigen De Iraakse zakenman en twee Jordaanse studenten zyn zaterdag officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord op de Israëlische ambassadeur in Londen. Een van de Jordaanse studenten wordt bovendien beschuldigd van poging tot moord op een politieman. De toestand van Argov, die door een kogel in het hoofd werd getroffen, blyft kritiek Volgens de arts van de ambassadeur is het niet uitgesloten dat hy aan een kant van zyn lichaam verlamd blyft. De politie heeft inmiddels de Synérs vrygelaten. PARIJS (GPD) - De elegantste topconferentie van de staats hoofden en eerste ministers van de zeven rijke industrielanden ooit gehouden, eindigde gister avond in de tuinen van het kas teel van Versailles met een vuur werk dat ternauwernood aan een forse donderbui ontsnapte. En er ging meer ternauwernood. Het Brits-Argentijnse Falkland-con flict eiste meer van de aandacht der zeven op dan was voorzien. In de wandelgangen van het gigan tische perscentrum - ingericht in de 17e eeuwse orangerie - ging de belangstelling als het even kon uit naar de televisie beelden van de tenniskampioen schappen op Roland Garros, het Parijse Wimbledon. En gister middag kwam daar nog de klap bij van de Israëlische invasie in Libanon, waarmee premier Be gin op weinig sportieve manier de show stal die president Mit terrand in het paleis van de zon nekoning met zoveel succes had voorbereid. Naar Franse maatstaven had alles perfect ewerkt: de dans van de helikopters die de staatslieden ver over het roerige Parijs mid den in het park van Lodewijk XIV had afgezet, en waar ze als karossen wendden voor het ha len van nieuwe gasten. De stem ming en het voedsel uit de haute cuisine waren uitstekend, alles liep op de minuut. Het Westduit se enfant terrible Helmut Schmidt speelde na een statiedi ner Mozart op een clavecimbel, Margaret Thatcher wandelde op hoge hakken langs de vijvers in het park, door geen toeristen ge stoord. Tweeduizend politieman nen en 6000 militairen zorgden er voor dat geen onverlaat de rust verstoorde of het leven van wie dan ok bedreigde De grootste zorg bereidde de vei ligheid. Een incident ontstond toen een lyfwacht van president Reagan een van de vier koks met zyn voorgekookte kunstwerken weigerde toegang tot de keukens te verschaffen, als hy zich niet eerst had mogen vergewissen van het binnenste van wat door de kok als „canard" was aange duid. Deze heiligschennis maak te de kok zo woedend dat hij het verfijnde voedsel de Amerikaan zeker in hel gezicht zou hebben gesmeerd, als een meer geculti veerde Franse wachtpost niet had ingegrepen. Het eerste optreden voor de pers van president Mitterad werd ern stig gehandicapt door het niet werken van de geluidsinstallatie Dit kwam omdat de technicus niet op zijn post «H en hij was dat niet omdat hy buiten een uur door de oproerpolitie was vastge houden De man was zijn spccia le toegangskaart kwijt geraakt Deze week gaat Versailles weer na veertien dagen voor het pubhek open. De om de gedwongen slui ting kankerende neringdoenden in de stad hoeven niet bang te zyn De belangstelling by de toe risten voor het „kasteel van de /even was al groter dan normaal voordat de conferentie begon. Bovendien is alles ter ere van de gasten extra gezandstraald en opgepoetst Dat betekent een nieuwe attractie die de zakken zal spekken De Franse staat heeft het ondernemen naar schatting weliswaar 35 mihoen gekost. Het aantal keren dat de naam Versailles over de hele we reld de afgelopen dne dagen is gevallen, is echter niet te tellen Dat is al een succes op zich. voor Frankryk's goede naam

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15