Wilander koning van het geduld Toernooi Leiden weer succes Hitte verlamt viertal Unicum Ijzig kalme Zweed verslaat Vilas Navratilova deklasseert Aiidrea Jaeger Troostprijs Leids team Tweede plek jeugd van Roodenburg PARIJS (ANP) - Het tennisstadion Roland Garros in Parijs werd ook deze keer in het herenenkelspel geregeerd door een Zweed. Bij afwezigheid van de zesvoudige winnaar Björn Borg was het ditmaal de pas 17-jarige Mats Wilander, die bij verrassing de open Franse titel op zijn naam bracht. In de 52ste editie van dit evene ment versloeg Wilander na bijna vijf uur spelen in de gloeiende hitte de Argentijnse favoriet Guillermo Vilas (als derde ge plaatst) met 1-6 7-6 (8-6) 6-0 6-4. Wilander werd daarmee de jong ste speler, die dit toernooi ooit op zijn naam heeft gebracht. Beide armen omhoog en een glimlach, dat was alle emotie, die de nieuwste ijsberg in de tennisport toonde. "Natuurlijk had ik me zelf wel kansen gegeven van te voren",aldus Wilander na afloop. "Maar toch maakt deze zege me nu even sprakeloos". De koning van het geduld. Zo toonde Wilander zich. Niet in het minst uit het veld geslagen door het ruime en tevens kansloze verlies van de eerste set (1-6) bleef de blonde Zweed zich be heersen. Met ijzeren discipline volhardde hij in zijn taaie baseli- nespel, vaak tot ongenoegen van de 18.000 toeschouwers, die soms een geeuw van verveling niet konden onderdrukken, ze ker tot misprijzen van Vilas, die er steeds ongeduriger van werd, maar met succes en dat was het enige wat voor Wilander telde. Het leverde de Zweed niet alleen de titel op, maar ook een bedrag van 62.000 dollar (ongeveer 167.000 gulden). Vilas moest het doen met 35.000 dollar (94.000 gulden). Het was de tweede maal dat beide spelers tegenover el kaar stonden. In de kwartfinales van het toernooi in Madrid zege vierde Vilas, die toch zijn sterk ste seizoen sinds tijden beleeft, met 6-3 6-4. Een jaar geleden nog schreef Wilander op Roland Gar ros slechts in voor het jeugdtoer- nooi, dat hij dan ook prompt won. Vier prominenten wierp hij nu bij de senioren maar even uit de strijd: Masters winnaar en WCT-kampioen Ivan Lendl (Tsj), de Amerikaan Vitas Gerulaitis en de Argentijnen Jose-Luis- Clerc en Guillermo Vilas. Vilas stond voor de vierde maal in de finale van Parijs. Alleen in 1977 won de Zuidamerikaanse "dichter-tennisser", met onge woon gemak van de Amerikaan Brian Gottfried (6-0 6-3 6-0). In 1975 en 1978 was Björn Borg sterker en ook nu moest Vilas, die nog geen set voor de finale had verspeeld, zijn meerdere er kennen in een Zweed. Uitslagen andere finales: Finale herendubbelspel: Sherwood Stewart/Ferdi Taygan (VS) - Hans Gildemeister/Belus Prajoux (Chi) 7-5 6-3 1-1, terugge trokken. McEnroe De Amerikaan John Mcenroe heeft grote moeite gehad het interna tionale tennistoernooi van Man chester op zijn naam te schrij ven. In de finale van het herenen kelspel zegevierde McEnroe te gen de Nieuwzeelander Russell Simpson pas na 6-3 6-7 10-8. Bij de dames won de Britse Anne Hobbs met gemak van de Ameri kaanse Kate Latham: 6-2 6-0. PARIJS (ANP) - Voor de eerte keer in haar tenniscarrière is Martina Navratilova er in ge slaagd de damestitel op Roland Garros te bemachtigen. Zater dagmiddag had zij er voor 18.000 toeschouwers een uur en 37 mi nuten voor nodig om haar 17-jan- ge landgenote Andrea Jaeger te verslaan: 7-6 6-1. Zeven jaar gele den kreeg Navratilova ook al eens uitzichten op de Franse ti tel. Toen verloor de nu 25-jange Amerikaanse Chris Evert. Het is de vierde keer dat Navratilova een toernooi van het Grand Slem circuit op haar naam schrijft, eer der werd zij tweemaal Wimble- donkampioene en één keer zege vierde de ex-Tsjechoslowaakse in de Australische titelstrijd. De partij was van hoog gehalte, van veel betere kwaliteit in elk geval dan de duels voor de halve finales, die op Roland Garros niet konden boeien. Andrea Jae ger kon in feite alleen in de eer ste set heftige tegenstand bie den. Maar liefst zes maal braken de speelster in totaal door el- kaars service. Zowel Martina Na vratilova als Andrea Jaeger slaagde er echter niet in afstand te nemen zodat de tie break de beslissing moest brengen. Ook in deze 'verlenging' gaven de speel sters elkaar bijzonder weinig toe. Met een dropshot greep Navrati lova uiteindelijk de tiebreak met 8-6 en de set. Met een dubbelhandige backhand retourneert Mats Wilander de bal naar z'n tegenstander Guillermo Vilas. De Zweed zou de verrassende winnaar worden op Roland Garros. In de tweede set bleek Martina Na vratilova duidelijk de betere speelster. Overzicht van het traditionele strafschoppen toernooi van de voetbalvereniging Leiden. Peter Pret, die uiteindelijk tweede werd. tracht Hans van Breukelen te verschalken. LEIDEN - Het voetbalgebeuren in Leiden stond zaterdag voor een be langrijk deel in het kader van-het strafschoppen toernooi van de voet balvereniging Leiden. Ondanks het feit dat het evenement pas zijn eer ste lustrum vierde, mag het gebeuren van de club inmiddels traditio neel worden genoemd. Om de eerste mijlpaal luister bij te zetten, had de organisatie enkele toppers uit de Nederlandse voetballerij benaderd om de verrichtingen van de Leidse jonkies gade te slaan. Leo van Veen, Tscheu La Ling, Martin Haar, Wouter Holverda, Nederlands elftal-kee per Hans van Breukelen en Maarten "Miskend talent" Spanjer vorm den de belangrijkste trekpleisters op het zonovergoten veld in De Mors, waar over de hele dag zon 2500 mensen vertoefden Van Breukelen had bepaald geen makkelijk dagje. Door de finalisten van het toernooi werd de FC Utrecht-doelman danig op de proef gesteld, zoals eerder in de week vele Leidse keepers zich in de voorronden van hun beste kant moesten laten zien. Van de in totaal 1250 jongens en meisjes mochten zaterdagmorgen achtien jongens en zes meisjes terug komen voor de halve finales. Uit die halve eindstrijd kwamen er bij de jongens uiteindelijk zes in de finale. De leefltijdsgroepen (zeven tot tien en 11 tot 14) werden in die eindstrijd bij elkaar gevoegd. Opgezweept door het stemgeluid van wie anders dan presentator/com mentator Theo Koomen toonde de 12-jarige Steven Roodakkers van UVS zich uiteindelijk het sterkst. Hij werd eerste, voor Peter Pret van Leiden (2de) en Maurice van Berkel (3de, eveneens van Leiden). Hans van Marwijk (DOCOS) legde beslag op de vierde plaats, Ronnie de Bruin (Roodenburg) werd vijfde en Richard Onstenk (UVS) moest ge noegen nemen met een zesde plaats. Bij de meisjes won Manelle van Reenen Tweede werd Sophia van Tongeren, terwijl Sophia van der Broek derde werd. ENSCHEDE Het Leids zaalvoet balteam heeft voor de gedane in spanningen bijzonder weinig te ruggekregen. Vijftien uur was de ploeg van Leo de Jong op de snikhete zaterdag in de weer ge weest voor het toernooi om het kampioenschap van Nederland, slechts een troosprijs was voor de indoorvoetballers weggelegd. Na de eerste wedstrijd tegen Groningen in winst te hebben omgezet, werd het Leidse achttal bevangen door de warmte en kregen de discipelen van coach De Jong louter nederlagen om de oren. Toegegeven, de nieuwbak ken trainer van MVKV moest op het laatste moment zijn team op enige plaatsen wijzigen. Mario Faber en Hans van Leeuwen moesten met UVS nog een duel met Roodenburg uitvechten ter wijl sluitpost Cees van der Wiel niet beschikbaar was. Met de vervangers Wim van Harskamp (volgend seizoen spelend bij THB-Boys in de zaal), Hans van Eijgen (UVS) en Jan Hogewo- ning (Van der Plas) speelde het Leidse team afgelopen donder dag op het Tegelhandel-toernooi een aantal testduels. Toen al bleek dat een kampioenschap van Nederland te hoog gegrepen zou zijn. Kwaliteit was wel aan wezig, maar aan het ploegver- band schortte het eeh en ander. Ook zaterdag kwam dat pijnlijk aan het licht. Noord Brabant (2- 3), Arnhem (0-1) en Utrecht (0-2) confronteerden Leiden met ne derlagen. In de 80 beschikbare speelminuten wisten slechts Jan Hogewoning, Hans van Eijgen en Jan van der Reijden het net voor de formatie te vinden. Zaalvoetbaltoernooi Lemy Hoewel de koperen ploert het spor ten in de zaal niet bepaald aange naam maakt, besloot Frits Rijs- bergen en zijn Lemy-ploeg de Menken-hal maar af te huren om een zaalvoetbaltoernooi te hou den. Op donderdag 10 juni geven de teams van Vonk, De Tegel- handel, Decima Boys, Tre Galli, Leny's Boys, Gertenaar, Koosjar- din en Lemy zelf acte de presen ce. Om 18.30 wordt afgetrapt. LEIDEN - De jeugd van Rooden burg was het afgelopen weekein de redelijk succesvol bij een toernooi in Drachten. De hoogste A, B en C-elftallen eindigden in totaal op een tweede plaats ach ter Zeeburgia. De regionale A jeugd bereikte de finale. In die eindstrijd speelde de ploeg gelijk tegen PEC Zwolle, waarna de Zwolse opponent zich sterker toonde bij het nemen van de strafschoppen. ATLETIEK - De Zweed Kjell-Erik Stahl heeft zaterdag de marathon van Stockholm gewonnen. Stahl, die op 22 mei als derde eindigde in de marathon van Rotterdam, liep de de 42 kilometer en 195 meter in 2 uur 19 minuten en 20 seconden. Oude garde mist nationale tennistitel Kwast moet zijn 'pondjes extra' extra hebben gevoeld. Vooral met het serveren, doorgaans zijn sterke punt. De 3-1 voorsprong, die hij in de eerste set kon ne men, was ook snel verdwenen. Carl Steneker serveerde even eens sterk, maar hij kon dat vol houden. Hij won terecht, zij het dat hij de tweede set toch nog wel even heel diep moest adem halen. 3-6, 5-7, na een 5-3 voor sprong! Wim Pufkus was in de eerste set tegen de 16-jarige J Broekhuis oppermachtig met zijn grote variatie en sterke servi ce, backhand en volley. Maar de jongste deelnemer aan deze fina leronde om het landskampioen schap gaf er blijk van uit het goe de hout te zijn gesneden. Hij ver blikte of verbloosde niet en schroefde het tempo terstond op toen hij zag dat Unicums eerste routinier wel de armen nog goed wist te gebruiken, maar dat zijn benen hem niet voortdurend tij dig op de gewenste plek meer konden brengen. Pufkus pro beerde de storm nog te bezweren door zijn rijke techniek, maar verder dan enkele, zelfs voor de snelle Broekhuis onhaalbare, als dode bladeren over het net val lende dropshots, kon hij het niet brengen. Zijn blondgelokte te genstander bleef achter iedere bal lopen, bleef jagen en won tenslotte verdiend met 6-1, 6-2 Har Meijer zette de ervaren Rob bers in de eerste set voor het toen onoplosbare probleem "hoe de forehand te ontwijken". De Apel- doorner zocht dat antwoord wel, maar vond het pas in de tweede set, grote spreiding met korte, schuine gesneden ballen. Meijers speelwijze met heel diep om de backhand heenlopen vrat in de moordende temperatuur natuur lijk veel energie en dat leidde op den duur tot missers. Ook van de toch zo sterke forehand. De se cuur tennissende Robbers won. 6-0, 6-3 al moest hij in de derde set toch nog geducht op zijn tel len passen omdat de vechtjas zich gewoon niet bij de feiten wilde neerleggen. Jan Pieter Hop had Ter Riet stellig kunnen kloppen. Puur technisch gezien was er geen verschil, maar tactisch wel. Ter Riet hield na de sterke start van Hop, 5-3, de bal beheerst in het spel en wachtte de kansen om te scoren geduldig af. Dat deed Hop niet. Op de vér keerde momenten riskeren kost te hem wel belangrijke punten. Ter Riet niet! Voor Unicum was na de vier nederlagen in het en kelspel het landskampioenschap verkeken. Maar terwijl iedereen op Unicum zich stond te verbij ten over de ongelukkige situatie die Unicum al in de halve finale tegenover de favonet voor het landskampioenschap had ge bracht, maakte de Warande ook korte metten met het Nijmeegse Rapiditas, 4-0. De dubbels wer den niet meer gespeeld. De zege kwam misschien minder specta culair tot stand als die van Mane ge. maar de oplettende kijkers hadden kunnen vaststellen dat de Oosterhoutse ploeg een ho mogeen geheel vormde. In de fi nale was het na 3-3 resultaat de Warande dat met cm et mt de nationale titel bij de heren van Unicum overnam Peter Schee- res, Marcel Herrewijn, Jan Smits en Hans Stumphius konden ver heugd naar Oosterhout terugke- Voor Unicum was er desalniette min toch volop reden tot feest vieren. Het tweede team. be staande uit Anne Jan van der Meer, Ivar de Jong, Hans Tön- jann, Maureen Meijer en Ingelise Driehuis pakte in Hilversum te gen HLTC 3 de zege en daarmee de promotie naar de over gangsklasse A. Unicum is dus wel zeer succesvol uit de compe titie tevoorschijn gekomen. Met 2 teams in de overgangsklasse A, hoofdzakelijk uit jeugd be staand. heeft de vereniging van voorzitter Rini Maas zich een bij zondere positie verworven in de Leidse tennisgemeenschap De doorslag in de wedstrijd gaf na een overtuigende zege in het eer ste herenenkelspel van Hans Tonjann op Gert Jan Wijman, 7-5 6-1 na 4-5 achter in de eerste set. zonder twijfel Maureen Meijer. Ook al een vechtjas, die van geen wijken wil weten. In de eerste set was zij kansloos tegen Marjolein de Raad, 1-6, maar haar lopen werd nog beter De Hilversumse zag zoveel ballen terugkomen, dat zij er tureluurs van werd. Na 7-5 in de tweede set en 4-3 voor Maureen Meijer moest zij met kramp afhaken. Anne Jan van der Meer verloor weliswaar van de goed serverende Michel Vorstman, 4-6 4-6. maar twyllff Driehuis zette Upicum resoluut op 3-1 uit de enkelspelen door een snelle 6-1, 6-1 winst op Mar jan Wij man. Winst voor Ivar de Jong/Hans Töryann in het HD ven van Maureen Meijer/Ingelise Driehuis in het DD bezegelden de promotie van de UttlCUD N servet OLTC kon in de rebound met scoren. Tegen JojrICoail k 4 werd het in Oegstgeest 3-5. Maar dankzij met name Nancy Toole en Marcel Gerritsen heeft de ze ge er lang ingezeten Voor OLTC scoorden gisteren Nancy Toole, eerste DE, 4-6 6-4 6-2 IflfffII W Becker, Nancy Toole C.ir<>!i. n ten Bosch, DD. 6 0 6 3 tegen W Beckers/N. v d. Helm en Nancy Toole/Marcel Gerritsen, tweede GD. 6-3 6-4 tegen N vd H- im li Rutten de winstpunten. FRANK BONTE Verlies Alkemade ALPHEN AAN DEN KUN fi t eerste herenteam van tennisver eniging Alkemade uit Roelofa- rendsveen heeft de promotie wedstrijd, die bij winst een plaats in de overgangsklasse zou opleveren, met 5 1 w rlm.n en zal daardoor ook volgend seizoen in de tweede klasse moeten uit komen. Al doet de uitslag anders vermoe den, tegenstander Koenehoef uit Tilburg heeft toch de handen vol gehad aan het Veens kwartet, maar juist op de beslissende mo menten bleken de Brabanders wat meer in hun mm tl kM bbcn Zo verloor Erik Rooderkerk in zyn enkelpartij maar Hfl| MO tie-break in de tweede set en ging Piet van der Berg, na de eer ste set te hebben gewonnen en in de tweede zelfs op match point te hebben gestaan, toch uiteinde lijk nog de boot in Jan Pieter Hop geconcentreerd i titel helpen. lij kon Unicum niet aan de LEIDEN Het herenteam van Unicum is er niet in geslaagd het landskam pioenschap te prolonge ren. Zaterdag werden Philip van der Kwast, Har Meijer, Wim Pufkus en Jan Pieter Hop in de halve finale in een moor dende hitte opzijgezet door het team van Mane ge uit Apeldoorn. In de andere halve finale won de Warande uit Ooster hout van Rapiditas uit Nijmegen. Gisteren ont moeten de winnaars el kaar in de finale en tegen alle verwachtingen in was het de Warande dat met een set verschil het landskampioenschap overnam van Unicum. De onttroonde kampioenen kwa men in de strijd om de derde en vierde plaats van de landelijke herencompetitie, eerste klasse, heel wat beter voor de dag dan zaterdag tegen de Manege. Rapi ditas werd vlot op een nederlaag gespeeld: 5-1. Alleen het tweede HD van Har Meijer, ditmaal com binerend met Marcel van Pan- don, ging verloren, 6-7. 4-6. Phi lip van der Kwast en Wim Puf- kus speelden zaterdag niet alleen tegen de oppositie. De hitte verlamde de geroutineer de, maar oudere garde van Uni cum zichtbaar. Philip van der

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11